Sloop Arnebrug baat alleen NS Brandweer breidt wagenpark uit Bedrijventerrein Renesse in zicht Oostburg krijgt harde kritiek in raad Aardenburg Onwillige getuigen trekken verklaring over Vlissinger in ZMO op N-Beveland houdt studiedag Terneuzen mag van gs beginnen met aanpak Axelse Dam Reimerswaal trekt lering uit kwestie hinder houthandel Te vergoeden schade na sloop beloopt miljoenen WmSm van onze verslaggever MIDDELBURG - Vervanging van de spoorbrug over de Arne door een dam heeft financieel, economisch en sociaal-maat schappelijk veel nadelen. In feite levert het plan alleen voor de NV Nederlandse Spoorwe gen voordeel op. De schade die in elk geval vergoed moet wor den, beloopt enkele miljoenen guldens. Voor de bewoners van de museale varende woonsche pen in de haven van Nieuwland ontbreekt een passende oplos sing; zij zullen op de wal gehuis vest moeten worden. De waarde van het nog uit te geven deel van het industriegebied Arne- stein vermindert. Vlissingen wil in meer wijken afval apart inzamelen van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het ophalen van gescheiden afval in Vlissin gen wordt in 1995 verder uitge breid. Voor Oost-Souburg be gint de gescheiden afvalinza meling op woensdag 8, voor Rit- them op donderdag 9 en voor de wijken Vredehof, Bonedijke- buurt, Hét Fort, Schildersbuurt- Noord op vrijdag 10 februari, in maart komen de Bloemen- buurt, Schildersbuurt (ten zuiden van de Rooseveltlaan), omgeving Stadshuisplein/Spui- kom, Scheldebuurt, Basken- burg en het gebied van Wilhel- minastraat tot en met het Ei land aan de beurt. De bewoners van de wijken waar huisvuil gescheiden wordt opge haald, krijgen een maand van te voren een informatiebrief van de gemeente over het nieuwe sys teem. De benodigde bakken en emmers worden daarna in de loop van de maand aan huis be zorgd. Al enkele maanden wordt in een deel van Vlissingen het huisvuil gescheiden verzameld. Geschei den ophalen gebeurt in bakken en emmers die de gemeente ver strekt. De groene bak of emmer is voor het groente-, fruit-, en tuinafval (gft) en de grijze bak is voor het restafval. In de loop van 1995 moet dit in heel Vlissingen, behalve in de binnenstad en op de boulevards, gebeuren. Door aanleg van een dam komt er ruim 4.5 kilometer open vaar water te liggen dat nooit meer als vaarweg gebruikt kan wor den. Dit is een vorm van kapi taalvernietiging die financieel niet te vertalen is. Het nog uit te geven deel industrieterrein van Middelburg kan geen 'natte' be stemming krijgen. De gemeente Arnemuiden moet afzien van het plan om een museumhaven te maken. In plaats van een vergro ting van het aantal ligplaatsen voor de recreatievaart worden twee haventjes onbruikbaar. De provincie komt als eigenaar van het vaarwater na afsluiting door een dam voor hogere kos ten te staan. Bijvoorbeeld door dat baggerspecie niet meer over water afgevoerd kan worden, maar per auto. Eén en ander blijkt uit een provinciale ambte lijke notitie, waarin de gevolgen van het vervangen van de oude, beweegbare spoorbrug op een rij worden gezet. Het is de bedoe ling dat de statencommissie Verkeer en Waterstaat er 16 ja nuari een oordeel over geeft. Aangegeven wordt dat er zes mogelijkheden zijn, variërend van een dam met duiker (kosten 5,5 miljoen gulden; jaarlast 350.000 gulden) tot een betonnen brug met 2,5 meter doorvaart (kosten ruim 9,7 miljoen gulden; jaarlast 630.000 gulden). Ook is restauratie van de huidige brug mogelijk (investering 8,3 miljoen gulden; jaarlast 640.000 gulden; wellicht gaat daar nog een mo numentensubsidie af). Nagegaan is ook hoe het plan van de NS zich verhoudt tot be staande beleidsplannen en re gels. Het spoort in elk geval niet met het beleidsplan Recreatie' en Toerisme van de provincie. Daarin staat dat het maritiem cultureel erfgoed versterkt moet worden Bij afsluiting van het Arnekanaal gaan twee havens YERSEKE Kerstzangavond - Het mannenkoor Ethan uit Yerseke houdt vrijdag 23 december zijn jaarlijkse kerstzangavond in de kerk van de Gereformeerde Ge meente te Yerseke. Als gastge zelschap treedt op het gemengd koor Met Hart en Stem uit Ter- neuzen. De zangavond begint om 19.30 uur. van een medewerkster MIDDELBURG - Dinsdag kon, na bijna twee jaar, eindelijk de rechtszaak tegen een 30-jarige Vlissinger worden afgehandeld. De sterke arm moest eraan te pas komen om de getuigen die hij wilde laten horen over een incident in de kerstnacht van 1992, naar de zitting van de poli tierechter te brengen. Een opge roepen getuige is nu eenmaal verplicht om te komen. Wie niet uit eigen beweging komt, wordt 's morgens vroeg van zijn bed gelicht en in het cellenblok van de rechtbank ingesloten tot het moment van optreden is aange broken. Veelal verschijnen deze mensen lichtelijk aangeslagen op de zit ting nadat ze, als waren ze mis dadigers, zijn opgepakt. Dat was zeker het geval met een jeugdige Vlissingse, die destijds op het politiebureau in haar woon plaats had verklaard dat de 30- jarige Vlissinger rond midder nacht op het dak van het au tootje van zijn ex-vriendin had staan dansen, waardoor dit als een sardineblikje was ingedrukt. Hij zou daarbij geroepen hebben 'zo, nu kan je hier ook aangifte van doen', wat zijn ex dan ook prompt deed. De ex en de getuige waren die nacht samen op stap en kwamen in een plaatselijk café de Vlissin ger tegen. Die kreeg daar ruzie met zijn ex. De getuige verklaar de op de zitting dat zij niets ge merkt had van de ruzie en ook niet van de vernieling van het op het Bellamypark geparkeerde autootje. Zij zou uitsluitend aan dacht voor haar vriend gehad hebben, die ook bij het incident aanwezig was geweest. Ze nam afstand van haar verklaring van destijds. „Ik was toen dronken", zei ze op de zitting, Zij was opge roepen op verzoek van de ver dachte. Zelfde schuitje Haar vriend zat in hetzelfde schuitje. Hij riep verontwaar digd dat hij niets met de zaak te maken wilde hebben, maar poli tierechter mr B. Doorewaard Boekhout hield hem voor dat zijn vriend, de verdachte, hem had laten oproepen. Hij beves tigde dat hij met de man een aantal kroegen afgeweest was, maar van het incident op het Bellamypark kon hij zich niets meer herinneren. Officier van justitie mr J. J. A. Groen hield vast aan de verkla ringen die kort na het gebeurde waren afgelegd tegenover de po- Pesterijen en een oude scheepswerf op den duur verloren. Aangegeven wordt dat de brug op de lijst van te beschermen monumenten staat. Er ver dwijnt een aanzienlijk deel (een derde) van het legale aantal lig plaatsen voor woonboten in Zee land, (totaal 40). Afsluiting van het kanaal betekent ook minder mogelijkheden voor het goede renvervoer over water. litie. Hij eiste 750 gulden boete voor de vernieling en voor een mishandeling die de Vlissinger juni 1992 pleegde. Hij was toen op de vuist gegaan met een man die zich opwond over het feit dat twee vrienden van de Vlissinger tegen zijn hek plasten. De politierechter veroordeelde hem daarvoor tot een boete van 300 gulden en sprak hem vrij van de vernieling. Hij zag de zaak in het kader van pesterijen over en weer na een verbroken relatie. De getuigenverklaringen vond hij 'volstrekt onbetrouwbaar' en hij kon er geen bewijs voor het vernielen van de auto aan ontle nen. Hoewel hij even gedreigd had met het vervolgen van de ge tuigen voor meineed, deed hij er verder het zwijgen toe zodat de twee rustig kerst kunnen vieren. Drie auto's lopen schade op bij botsing TERNEUZEN - Bij een kop- staartbotsing op de Middenweg (rijksweg N61) in Terneuzen raakten maandag rond half vijf drie auto's beschadigd. Een 25-jarige bestuurder uit Oostburg reed met zijn auto over de Middenweg, komend uit de richting van Terneuzen. Voor hem reed een 21-jarige man uit Biervliet en voor deze automobi list een 25-jarige bestuurder uit Breskens. De man uit Breskens moest vanwege de verkeerssi tuatie remmen. De bestuurder uit Biervliet hield gezien zijn snelheid vermoedelijk onvol doende afstand en reed achterop de Breskense bestuurder. Ook de Terneuzense automobilist hield te weinig afstand. Hij bot ste op zijn beurt tegen de auto uit Biervliet. Er vielen geen ge wonden. Auto gestolen SAS VAN GENT - Vijf minuten onoplettendheid kostte een 38- jarige Sassenaar dinsdagoch tend zijn auto. De man stopte rond tienen even op de West- dam, glipte uit zijn auto, maar liet de sleutels in het contactslot steken. Toen de man een mo ment later weer terug kwam op de plaats waar hij zijn auto had achtergelaten, bleek deze te zijn verdwenen. Het betrof een paar se VW Golf met het kenteken FR- FH-08. Het Vlissingse brandweerkorps werd verrijkt met een bedrijfsauto en een imposante haakarm wagen, het grootste brandweervoer tuig in Zeeland. foto Ruben Oreeï van onze verslaggever VLISSINGEN - De brand weer van Vlissingen heeft twee nieuwe voertuigen aan haar wagenpark toegevoegd. Behalve met een nieuwe be drijfswagen voor de leiding gevenden is het korps ook ver rijkt met een imposante haak armwagen, die op verschil lende fronten inzetbaar is. De twee wagens werden dinsdag avond overgedragen tijdens de jaarvergadering van de ge meentelijke brandweer. De imposante haakarmwa gen, het grootste brandweer voertuig in Zeeland, is een multifunctionele hulpverle ningswagen. Het is een soort vrachtwagen waarop met een haakarm verschillende soor ten uitrustingen ('units') kun nen worden geplaatst, zoals een blusunit, een schuimblus- ser, een dompelpomp of een le ge container om materieel te vervoeren. ,.Er zijn legio mogelijkheden", zegt waarnemend comman dant D. G. Murre trots. „Het grote voordeel is dat je maar één chassis nodig hebt en dat scheelt aanmerkelijk in de kosten." De haakarmwagen, die ook met een hijskraan is uitgerust, kan niet worden in gezet bij uiterste nood, omdat het enkele minuten duurt om de digde unit op de wagen te takelen. Tijdens de jaarvergadering nam het Vlissingse korps af scheid van commandant W. P. van Leersum, die zich nog uit sluitend wijdt aan zijn taken bij de regionale brandweer. Van Leersum gaf de histori sche commandostok symbo lisch terug aan burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlis singen, die de stok overhan digde aan Murre. Totdat de ge meenteraad een besluit heeft genomen over de opvolging van Van Leersum treedt Mur re op als waarnemend com mandant. Murre kreeg tijdens de jaar vergadering ook een onder scheiding uitgereikt voor het feit dat hij dertig jaar in dienst is bij de brandweer. L. Die- rickx, L. Jasperse en B. Slijm werden gedecoreerd vanwege hun twintigjarig dienstver band. foto PieterHonhoff Het terrein aan de Helleweg bij Renesse waar de gemeente bedrijven uit het dorp een nieuwe plek wil geven. van onze verslaggeefster RENESSE - Het bedrijventerrein bij Renesse komt vrijwel ze ker op de hoek Helleweg-Sloofweg, nu ook de provincie, de Zeeuwse Milieufederatie en NBLF hebben aangegeven dit de beste locatie te vinden. Zo is er een goede aansluiting op door gaande wegen en ligt het terrein niet te dicht tegen de kern. In de toekomst moet het bedrijventerrein uitgroeien naar een op pervlakte van ongeveer vijf hectare. In het centrum van Renesse zijn nu diverse bedrijven gevestigd die gebaat zouden zijn met een plaats vlak buiten het dorp. Zo zijn ze bijvoorbeeld in de zomer slecht bereikbaar en zijn er voorts nauwelijks uitbreidingsmogelijkheden. Ook zal een aan tal bedrijven uit het centrum moeten verdwijnen vanwege aan gescherpte milieu-eisen. Het terrein is overigens uitsluitend be doeld voor ondernemingen die uit de kern verhuizen. Nieuwves-, tiging is er niet de bedoeling. Na overleg met ondernemers is wethouder ir C. W. Veerhoek ge bleken dat zeker drie van hen graag bereid zijn tot verhuizing. „En als er één over de dam is, volgen er meer", hoopt hij. „Want een dergelijke gang van zaken komt vooral de leefbaarheid in het dorp ten goede." COLIJNSPLAAT - Verpaupe ring van het platteland slaat toe als de streekbevolking dat lijd zaam accepteert. Dat is de ge dachte achter een studiedag van de ZMO Noord-Beveland onder het motto 'U bent aan zet', die donderdag 19 januari wordt gehouden in café-restaurant Zeelandia in Colijnsplaat. Op deze dag bezinnen Noordbeve- landers zich op de vraag hoe zij het heft in handen kunnen ne- men*voor de toekomst van de re gio. De bijeenkomst wordt verzorgd door het Instituut voor Land- bouwkadervorming (ILVK). Voorzitter M. A. Wisse-Maat van de ZMO Noord-Beveland zal de studiedag openen. De ZMO-bestuurders realiseren zich meer dan ooit dat agrari sche en plattelandsbelangen veel met elkaar te maken heb ben. Als het slecht gaat met de landbouw, dienen zich niet veel bedrijfsopvolgers aan. De jonge ren verlaten vaak de regio om el ders werk te vinden. Ook binnen de aanverwante agrarische be drijven loopt de bedrijvigheid terug. Zonder maatregelen zul len voorzieningen als scholen en winkels geen bestaansbasis meer hebben. Voorafgaand aan de studiedag zijn mensen met verschillende achtergronden geïnterviewd over allerlei plattelandvraag stukken. H. R. Leemhuis van de initiatiefgroep zal de interviews toelichten. De uitkomst hiervan wordt voorgelegd aan de inlei ders, ir R. van Broekhuizen en gedeputeerde L. Nederhoed-Zijl- stra. Van Broekhuizen is land bouwdeskundige en verbonden aan de Landbouw Universiteit in Wageningen. Hij behandelt het thema 'Participatie van streekbevolking bij plattelands ontwikkeling'. Nederhoed-Zijl- stra is portefeuillehoudster voor plattelandsaangelegenheden. Zij houdt een inleiding over het thema 'Bestuurlijke visie van de provincie Zeeland op platte landsontwikkeling'. Op deze dag worden de regio nale besturen van gemeenten, waterschappen, scholen, kerke raden, bedrijfsleven, gezond heidszorg. belangenorganisa- ties, jongeren en plattelands vrouwen in werkgroepen opge deeld. Zij bespreken met elkaar de stellingen van de inleiders en kunnen vragen formuleren. Het slotgedeelte van de studie dag wordt gewijd aan de uit komst van dé laatste interview vraag naar een concreet toe komstplan voor de landbouw. De werkgroepen moeten een reactie op dit vraagstuk for muleren. Aan het einde van de studiedag kan het publiek deel nemen aan een discussie over de toekomstverwachting voor de landbouw op Noord-Beveland. De studiebijeenkomst begint om 9.00 uur en eindigt om 16.00 uur met een slotborrel. De lunchpauze is tussen 12.30 en 13.30 uur. van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen kan beginnen met de reconstructie van de Axelse Dam. Gedeputeerde staten van Zeeland verleenden dinsdag een verklaring van geen be zwaar, hetgeen betekent dat het provinciebestuur geen planolo gische bezwaren heeft tegen de plannen van de gemeente Ter neuzen. De Koninklijke Schippersver eniging Schuttevaer, verschil lende bedrijven en de Gerefor meerde Gemeente in Nederland, alsmede de Oud Gereformeerde Gemeente tekenden bezwaar aan tegen de voorgenomen dem ping van de Oostelijke Kanaal- arm, het doortrekken van de Haarmanweg naar de Schepen- dijk, de bouw van woningen en winkels in het plangebied en de aanleg van een groot parkeerter rein. In de loop van de bezwaar procedure trokken de twee ker kelijke gemeenten hun protes ten in. Die van de ondernemers en Schuttevaer werden door het provinciebestuur gisteren onge grond verklaard. Gs menen dat het miljoenpn ject een aanmerkelijk en duu.- zame verbetering van de ve keersontsluiting van de Ternei zense binnenstad met zich mei brengt. De bereikbaarheid va het stadsdeel verbetert na ul voering van het project, er wor( een oplossing gevonden voor parkeerproblematiek en oc wordt er paal en perk gestel aan het verkeerslawaai. De pn vinciale planologische commi sie en gs, die het reconstruct!: plan nader bekeken hebbei stellen dat er geen planologisct bedenkingen tegen het plan a in te brengen. De gemeen! wordt dan ook geadviseerd oi het bestemmingsplan voor gebied zo snel mogelijk te he zien en in procedure te brenget Het gs-besluit. komt de gemeei te Terneuzen gelegen, omdat e: kele weken geleden wethoud- J. van Rooijen de raadslede voorhield begin januari met eerste werkzaamheden te willt beginnen. Begonnen zal word! met het afdammen van de ki naalarm, het verwijderen vs het verontreinigde slib uit waterarm en het herinrichlt van de ligplaatsen voor schepel van onze verslaggever KRUININGEN - Op korte ter mijn wordt onderzocht welke mogelijkheden er zijn om de problemen op te lossen rond Houthandel Reimerswaal te Rilland. Die toezegging deed het dagelijks gemeentebestuur van Reimerswaal dinsdag avond aan de raad. Dat gebeur de naar aanleiding van een bij de gemeente ingediend verzoek om schadevergoeding door een buurman van het bedrijf. Hoe wel het strijdig was met de te keningen van het bestemmings plan mocht de onderneming zich destijds vestigen aan de Hoofdweg te Rilland. De hout handel heeft ook problemen met de hinderwetvergunning. De raad besloot de door J. Hoek man gevraagde schadevergoe ding voorlopig af te wijzen. Dit met de toezegging van het col lege het oordeel één tot twee maanden op te schuiven. „In de tussentijd zetten we op een rijtje welke mogelijkheden er zijn", al dus burgemeester A. Verbree. Bedoeling is onder meer na te gaan wie moet opdraaien voor welke kosten. Ook dient boven water te komen waar precies de onderhandelingen zijn stukgelo pen over de verplaatsing van de houthandel. Hoekman ondervindt ondi1 meer geluidshinder. De bout vergunning van het bedrijf h« overigens formele rechtskrac) gekregen. De raadsfracties w, ren het dinsdagavond eens n het college dat het de hoogi tijd is een punt te zetten achti de affaire die zich al zes jail voortsleept. Burgemeester V« bree onderschreef het stam punt van diverse raadsfraetii- dat de zaak bestuurlijk gezie geen schoonheidsprijs verdien Hij wees er echter nadrukkeli| op dat niet alleen het college maar de gehele raad zich dl moet aantrekken. „Wij wiste allemaal precies waar we m bezig waren. U hoort nïet nieuws." De tijd dat Reimen waal bestemmingsplannen sui peltjes interpreteert is defmitii voorbij, aldus de burgemeester Explosieven BRESKENS/GROEDE - In ee: aardappelsorteermachine val een bedrijf aan de Deltahoek Breskens werd maandag ee: voorwerp aangetroffen dat o| een explosief leek. De politiCEl vermoedt dat het om een Engel se handgranaat gaat. De Exple sieven Opruimingsdienst (EODi is in kennis gesteld. van onze verslaggever AARDENBURG - De Aarden- burgse gemeenteraad, burge meester en wethouders incluis, is 'ontdaan' door de opstelling van buurvrouw Oostburg om trent de reddingsoperatie voor het Zeeland Studie- en Confe rentiecentrum. De raad betitel de het schuiven met de steun- toezeggingen, zoals Oostburg voorstaat, donderdagavond als 'not done'. Jongmans, doorgaans de voor zichtigheid zelve wanneer het gaat om boude uitspraken, liet in zijn laatste reguliere raads vergadering zelfs doorscheme ren dat Oostburg bij een nega tief besluit niet gek moet opkij ken als het in de toekomst in soortgelijke gevallen alleen komt te staan. Mogelijk geen steun van de buren dus voor rea lisering van projecten in het ka der van het regionaal ontwikke lingsplan, zo luidde een raads- breed geuitte zinspeling. En waarom waren Sluis en Aarden burg in het verleden wel goed ge noeg om Oostburg bij te staan toen dat nodig was voor het" agrarisch centrum in Schoondij- ke? College en raad deden dan ook een dringend beroep op de soli- dariteitsgedachte om het voor stel tot optrekken van de contra garantie van de banklening van het studiecentrum toch te steu nen. „Dat is beter voor de onder linge verstandhouding. Laten we doorgaan op basis van die so- lidariteitsgedachte, anders be landen we in een vicieuze cirkel waar het weer moeilijk uitko men is", aldus Jongmans. Faillissement „Doen we het niet zoals eerder in het portefeuillehoudersoverleg in meerderheid is afgesproken, dan komen we misschien op een punt dat we als gezamenlijke ge meenten moeten afrekenen met de bank. En dat wordt een kost bare zaak", waarschuwde de burgemeester voor een faillissi ment van het studiecentrum. De raad besloot unaniem de ge meentegarantie voor de instéfc. ling weer Op te trekken tot. lie: volle bedrag van zeven miljoe: r.p gulden. Van de overige Zeeuws Vlaamse gemeenten wordt vei wacht dat ze op hun beurt weel )m contragarant staan voor een tv taaibedrag van drie miljoen Gaat het mis met het studiecen trum dan moet Oostburg vol gens dat plaatje 8 ton ophoes ten, Sluis 2 ton, Terneuzen A Hulst 2, Axel 1,3 ton, Sas vï Gent 90.000 gulden en Honteni- se 80 mille. Oostburg wil d verdeling aanpassen nu Sluis e. p Aardenburg samen één nieu® gemeente gaan vormen, metee: grotere draagkracht. Voorwaarde Voorafgaand aan de discussie meldde Jongmans dat gedepu- teerde staten eerder die dag had- den besloten het centrum 300.000 gulden te willen lenen Bij dat besluit is evenwel de na drukkelijke voorwaarde besteld dat alle Zeeuws-Vlaamse f meenten hun steun aan het stituut- blijven verbinden. Door de opstelling van OostM komt het hele plan dus op minst aan het wankelen. Moclii het bestuur van de Eenhoorn- stad volharden in haar opstel ling, dan zullen de overige meente de situatie opnieu»' moeten bezien. Zowel Jongman! als de raad spraken evenwel hipj vertrouwen uit in het beleids plan van de nieuwe leiding van het studiecentrum. Ze zijn e' dan ook van overtuigd dat dal de gevraagde kredietgaranties in de praktijk alleen een papie ren risico blijken te zijn. Jong- mans: „Doen we mee, dan Ixeefi het centrum een reële kans op overleven. In feite hoeven we gemeenten dus geen echte finan ciële offers te brengen." raadscommissie financiën van Oostburg vergadert vrijdagn# il dag over deze problematiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 14