Dek wil besluit slibdepot forceren PZC Politie van mishandeling beticht Drugs bij ons verboden mae Laat ze het maar lekker zelf uitzoeken Met Boncadeau Man belooft rechter ex-vrouw en kroost niet langer te sarren Gs trekken bezwaar tegen verdiepen van de Westerschelde in Tongquotum komt onder beperking uit Kamer weigert snelle uitspraak over WOV provincie 11 'Rijkswaterstaat moet vóór juni lokatie kiezen t 14j PAAUWE INTERIEUR WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 van onze verslaggever TERNEUZEN - Gedeputeerde jng. A. M. Dek (milieu) is van plan een titanenstrijd aan te gaan met Rijkswaterstaat om de rijksdienst te dwingen bin dende uitspraken te doen over de lokatie voor de aanleg van een centraal slibdepot in Zee land. Dek is het wachten op een dergelijk uitspraak meer dan zat. Uit milieu-oogpunt - en hij benadrukte dit dinsdagavond tijdens een hoorzitting in het kader van de milieu-effectrap portage over de slibstortlokatie in Terneuzen - geniet een depot jn de Koegorspolder bij Terneu zen de voorkeur. Rijkswaterstaat deelt de visie van de gedeputeerde en zijn ambtelijke achterban niet, om de doodeenvoudige reden dat een depot voor 7,5 miljoen ku bieke meter verontreinigde spe cie uit de vervuilde Zeeuwse ha vens, kanalen en watergangen sneller, goedkoper en gemakke lijker kan worden aangelegd in het Sloehavengebied. Boven dien kan in Sloehaven-West nu al begonnen worden met de aan- van een tijdelijk depot, waar in de meest noodzakelijk te ber- smurrie binnen afzienbare tijd al kan worden opgeborgen. Een probleem is dat het terrein dat Rijkswaterstaat voor het tij delijk en definitieve depot voor ogen heeft een veel grotere eco nomische waarde heeft dan de tot 200 hectare landbouw grond in de Zeeuws-Vlaamse Koegorspolder die voor het de- zou moeten wijken. Duidelijkheid Dek zei gisteren na afloop van de hoorzitting niet van plan te zijn Rijkswaterstaat in dit stadium een tijdelijk depot te gunnen in het Sloehavengebied. „Dat zou betekenen dat de discussie rond een lokatie voor een definitieve berging nog jaren voortgaat en Kerstconcert - In de St, Mi chielskerk in Kieldrecht wordt zaterdag' 24 december een kerst concert gehouden. De muzikale inbreng komt van het regorius- koor en de harmonie St. Cecilia uit Kieldrecht. De harmonie onder leiding' van Dirk Weyenberg en V. van Walle diri geert het koor. Het concert be- pnt om 20.00 uur. daar voel ik weinig voor. Ik wil dat er voor juni een uitspraak komt van Rijkswaterstaat. Zegt de rijksdienst nee tegen de Koe gorspolder, dan zetten wij de procedures stil. Het provincie bestuur wil duidelijkheid. Ook over de financiële consequen ties. Komt het Rijk niet met de middelen over de brug, dan is het simpel, dan komt er ook geen depot", aldus Dek. De gedeputeerde zei zich te kun nen voorstellen dat Rijkswater staat blijft vasthouden aan Sloe haven-West. „Maar", voerde hij aan, dan moet Rijkswaterstaat dit duidelijk maken en dan zal het ook zo zijn dat zij voor die grond een bepaalde prijs moeten betalen. In dit spel heeft ook het Havenschap wat te vertellen en het is natuurlijk niet aanneme lijk dat het schap haven- en in dustriële ontwikkelingen zal la ten remmen door zo'n depot." Indien Rijkswaterstaat bereid is diep in de buidel te tasten, dan sluit Dek niet uit dat de Koegor spolder alsnog als meest ge schikte lokatie uit beeld ver dwijnt. Gelaten De bewoners van de polder, om liggende buurtschappen en grondeigenaren of -gebruikers die gisteravond de hoorzitting in het Terneuzense stadhuis bij woonden, reageerden gelaten op de depotplannen. Verschillende insprekers vroegen zich af wat de effecten van zo'n groot depot op de omgeving zou zijn. De des kundigen van de provincie voer den aan dat alles zou meevallen. De grondwaterstanden blijven onaangetast, het gevaar op uit logen is nihil en stankoverlast zal hoegenaamd niet aanwezig- zijn. Verder vragen met name de agrariërs die in het gebied actief zijn zich af hoe de aankoop van gronden in zijn werk zal gaan. Dek stelde dat in eerste instan tie gewone onderhandelingen tussen betrokken partijen ge voerd zullen worden. Leveren die niet het gewenste resultaat op, dan resteert de provincie nog altijd de Onteigeningswet. Belanghebbenden kunnen nog tot 23 januari bezwaar maken te gen de Milieu Effect Rapportage- berging baggerspecie en de ont- werp-streekplanuitwerking voor de depot-lokatie. Medio ju ni 1995 volgt dan de definitieve besluitvorming. Henk Timmers beticht de politie van 'poging' tot doodslag'. foto PieterHonhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Aan een confrontatie met de politie hield Henk Timmers uit Elle- meet een gebroken jukbeen, twee scheu ren in zijn schedel, diverse bloeduitstor tingen en een kapotte oogkas over. De 46- jarige inwoner van Ellemeet is woedend en vindt dat er sprake is van 'poging tot doodslag'. Hij zal daarom een klacht in dienen bij het Openbaar Ministerie. Vol gens plaatsvervangend districtschef Oosterscheldebekken M. P. Lenselink handelde de politie uit noodweer omdat Timmers getracht zou hebben een agent te wurgen. Het handgemeen gebeurde vorige week woensdagavond. Na een bezoek aan een café in Scharendijke ging Timmers terug naar het huis van zijn ex-vrouw in Zierik- zee bij wie hij tijdelijk inwoont. Hij is nog in afwachting van een woning en als nood oplossing voldoet de situatie goed, vindt hij. Wat hij niet wist, is dat zijn voormalige echtgenote die avond de politie had inge schakeld omdat Timmers bij haar niet meer welkom is. „Ze had daarvoor wel naar het café gebeld en gezegd dat ik niet mocht komen als ik dronken was. Nou had ik wel een paar pilsjes op, maar dronken was ik absoluut niet." Timmers ging dus toch naar Zierikzee. Over wat er vervolgens bij het huis van zijn ex-vrouw gebeurde, lopen de versies van politie en slachtoffer sterk uiteen. Vol gens Timmers werd hij, op het moment dat hij de sleutel in het slot wilde steken, neergeslagen door de politie. „Eén agent ging op m'n rug zitten om m'n handen te boeien. De ander ging ondertussen ge woon door met schoppen en slaan. Hij ge bruikte daarbij een grote zaklamp." Waar om de politie zo handelde, kan hij niet ver klaren. „Ik weet niet wat mijn echtgenote heeft verteld. Maar daar zal het wel mee te maken hebben." De politie heeft een geheel andere lezing. Volgens Lenselink probeerde de politie te bemiddelen tussen beide ex-echtelieden. Timmers zou daar niet van zijn gediend en hebben getracht een agent door het raam te duwen. Bij die actie kwamen beiden ten val, waarna Timmers de politieman de keel zou hebben dichtgeknepen. De agent zou uit noodweer met een staaflamp heb ben geslagen en het slachtoffer daarbij ernstig hebben verwond. Lenselink ziet darom geen aanleiding disciplinaire ma- tregelen te treffen tegen de betrokken po litieman. Timmers ontkent de gang van zaken zoals de politie die schetst. „Ze proberen zich in te dekken. Dat snap ik wel. Maar zo is het volstrekt niet gegaan. Gelukkig zijn er twee onafhankelijke getuigen die dat graag willen bevestigen." K. Neeteson verlaat Huiskamerproject van onze verslaggever VLISSINGEN - „Perron Nul is mislukt doordat drugs daar niet zijn verboden. Voor een goede opvang van drug gebruikers is het essentieel dat ze in een opvangcentrum even weg kunnen zijn uit het wereldje van gebruiken en dealen. In ons opvangcen trum HKPD is het daarom verboden om drugs te nemen, anders blijft het verslavings gedrag de overhand nemen." Scheidend directeur drs Kees Neeteson (54) van de stichting Huiskamerprojekt voor Drug gebruikers (HKPD) in Vlissin- gen bouwde veertien jaar ge leden als coördinator de in cri sis verkerende stichting op tot een hoog aangeschreven centrum. Maar per 1 januari staat hij op straat. Door be zuinigingen moest een keuze worden gemaakt: de directie eruit of een beperking van de hulpverlening. Aangezien hij het niet voor zichzelf kon ver antwoorden dat de hulp aan drugsverslaafden nog meer onder de bezuinigingen zou gaan lijden, heeft hij in augus tus besloten zijn functie op te heffen. Zijn contract loopt af op 1 januari, maar vanaf vrij dag is Neeteson niet meer in functie te vinden in het cen trum. „Ik heb veertien hectische ja ren hier beleefd en ga nu even van mijn rust genieten. Ik ben bezig met mijn derde boek, waarin ik het onderwerp ex tase in de breedste zin van het woord behandel. Ik hoop dat het boek in de loop van vol gend jaar zal verschijnen", zegt Neeteson. De socioloog wijdde eerder boeken aan soft drugs en aan de Nederlandse laagdrempelige hulpverle ning. Vanaf het allereerste begin drukte hij zijn stempel op het huiskamerproject. In zijn vakgebied staat hij bekend als een autoriteit. Zijn weer stand tegen het legaliseren van soft en hard drugs stak hij ook niet onder stoelen of ban ken. In de afgelopen jaren be pleitte hij talloze malen zijn standpunt in forumdiscus sies. „Een verslaafde heeft twee persoonlijkheden. Eén die is zoals de meeste mensen en dus helemaal niet ver slaafd wil zijn, en één die wordt opgewekt door een che mische reactie, veroorzaakt door de drugs. Deze persoon lijkheid neemt altijd de over hand en drukt de 'goede' per soonlijkheid naar de achter- Drs K. Neeteson: „Je moet begrijpen waarom iemand drugs gebruikt." toto Ruben Oreel grond. Bij een legalisering kan de gebruiker makkelijker zijn drugs scoren, waardoor hij niet of moeilijk van de drugs af kan komen. De che misch opgewekte persoonlijk heid wordt namelijk continu gevoed en blijft op de voor grond." Lage drempel Neeteson ziet liever dat de hulpverlening verbetert. Een lage drempel vindt hij erg be langrijk. „Een verslaafde moet makkelijk en zonder angst of schaamte bij een hulpverlener kunnen komen. Bij het HKPD behandelen wij de verslaafden niet als uit schot maar als mensen met een probleem die zeker res pect verdienen. Voor hen is dit vaak de enige plaats op de aardbol waar ze normaal als mensen worden behandeld." Om zijn stelling kracht bij te zetten draagt hij een treurig voorbeeld aan. Een verslaafde schreef, voordat hij een over dosis nam, een brief aan zijn ouders waarin hij vertelde dat het HKPD de enige plaats was waar hij zich thuis voelde. Een afkick-programma op dringen aan een gebruiker is voor Neeteson uit den boze. „Deze fout maakten wij eerst ook. De verslaafde zoekt dan geen hulp meer, omdat hij niet wil afkicken. Een ander probleem is dat wanneer een verslaafde het clean-zijn niet volhoudt hij vaak uit schaam te niet durft terug te komen. In zo'n geval ben je alleen maar verder van huis." Voor het HKPD is de sociolo gische achtergrond van Nee teson van belang geweest. Hij onderzocht waarom een ver slaafde drugs gebruikt en pas te die kennis toe in het pro ject. Het is naai- zijn mening een vereiste dat de versla-' vingszorg begrijpt waarom ie mand drugs neemt. „Je kan anders moeilijk zo'n persoon opvangen." iAdvertentie Boncadeau is er tw.v. f 15,- f25,- en f50,-. U kunt ermee terecht bij: HTf/ZlJ, Free Record Shop, Gamma, Fleurop, McDonald's, Blokker, Gall Gall, CombiFoto, Etos, Bruna en Primafoon. De feestdagen. Je regelt top het van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een straatver bod kan weieens een averechts effect hebben. Het brengt een hoop spanningen met zich mee, die later tot uitbarsting kunnen komen. Uiteindelijk zijn het de kinderen die er de dupe van worden. Rechtbank-president mr H. van Breda koos dinsdag daarom liever voor een 'vrijwil lig onthoudingscontract' dan voor een straat- of wijkverbod 'met allerlei dwangsommen en machtigingen'. Inzet van het kort geding was een maanden durend conflict tussen een vrouw uit Hulst, haar uitwonende zoon Sebastiaan uit een eerder huwelijk en haar ex- echtgenoot uit Kloosterzande van wie zij vier kinderen heeft. Volgens de Hulsterse valt haai' ex-echtgenoot haar en haar zoon (zijn stiefzoon) bij voortduring lastig, bedreigt hij het gezin met de dood, heeft hij Sebastiaan op 11 november met messteken aan de arm verwond en heeft hij op 28 november zoveel stampei ge maakt voor basisschool De Brug in Hulst dat de kinderen de schrik goed te pakken hebben. De advocaat van de vrouw, mr J. Jung, pleitte dan ook voor een verbod voor de man om zijn ex- vrouw en zijn stiefzoon op te zoe ken in de wijk en straat waar zij wonen en werken. De emoties liepen dinsdagmid dag hoog op toen de man. woon achtig op het woonwagenkamp in Kloosterzande, na het betoog van Jung de indruk kreeg dat hij de kwaaie pier is. In zijn versie van de gebeurtenissen is het zijn ex-echtgenote die de omgangs regeling met de kinderen 'sabo teert'. Ook zijn advocaat mr J. Wouters bestreed dat er sprake was van stelselmatige bedrei gingen en mishandeling. Wou ters sprak over 'onjuiste vermoe dens. aantijgingen en specula ties'. Sebastiaan zou de man zelf in het woonwagencentrum heb ben opgezocht 'om er te vechten' en verdiende dus net zo goed een straatverbod. Bovendien stookt de vrouw de kinderen op tegen hun vader. Brandende tv veroorzaakt veel rookschade MIDDELBURG - Een brandend televisietoestel heeft dinsdag in een woning aan de Noordweg in Middelburg voor naar schat ting 70.000 gulden schade ver oorzaakt. Er ontstond vooral veel rookschade. De brandweer bluste de brand met twee stralen hoge druk. De bewoonster van het pand meld de dat bij het aanzetten van de televisie, tegen 18.30 uur, een steekvlam ontstond, van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie trekt haar bezwaren tegen de verdieping van de Westerschel de in. Gedeputeerde staten had den die ingediend in het kader van de vergunning Wet Veront reiniging Oppervlaktewateren (WVO), op grond waarvan Vlaanderen in de Westerschelde mag baggeren. Rijkswaterstaat had de verdie ping' opgenomen in de nieuwe WVO-vergunning. Dat vond de provincie ongepast. Een project als de verdieping mag niet al vast in zo'n vergunning worden verwerkt. Daarvoor kunnen de gevolgen van de verdieping voor Zeeland te groot zijn. Zo wordt een verlies van maximaal 25 hec tare schor en 75 hectare slik ver wacht. Ondanks dat fundamentele be zwaar hebben gedeputeerde sta ten dinsdag toch besloten niet in beroep te gaan tegen de WVO- vergunning. Dat heeft te maken met een nieuwe ontwikkeling: de ondertekening van het ver- diepïngsverdrag tussen Neder land en Vlaanderen is nakend. De officiële plechtigheid is voor 17 januari gepland. Compensatie In het kader van de verdieping zal ook de compensatie van het verlies aan natuurwaarden wor den geregeld, heeft Rijkswater staat de provincie meegedeeld. Vlaanderen is bereid daarvoor 44 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Voor gedeputeerde staten was dat ook een belang rijke reden de bezwaren in te trekken. Overigens handhaaft de provin cie haar standpunt dat het met de schoonheidsprijs verdiende om de verdiepingswerken alvast in de WVO-vergunning op te ne men. Rijkswaterstaat had daar wel één voorwaarde bij gesteld: dat deel van de vergunning' zou pas van kracht worden als het verdiepingsverdrag zou zijn on dertekend. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Nederlandse kottervisserij is behoed voor een forse beperking' van de vangst op tong. Nederland en België hebben dat maandag nacht voor elkaar gekregen tij dens een bijeenkomst van Euro pese ministers van Visserij in Brussel, maar over de toege stane vangslhoeveelheden voor andere vissoorten bestaat grote onzekerheid. Omdat Noorwe gen in tegenstelling tot de ver wachtingen niet per 1 januari toetreedt tot de Europese Unie, moet met dat land nog een nieuw visserij-akkoord worden afgesloten. Secretaris P. J. V. de Baare van de Zeeuwse vissersvereniging Zevibel reageerde dinsdag ver heugd op het besluit over het tongquotum. De Europese Com missie wilde dat met 28 procent verlagen. Het is onder druk van de 'tonglanden' België en Neder land bij een daling met 7 procent gebleven. Het tongqifotum is voor de Noordzee op 30.000 ton vastgesteld, waarvan Nederland 75 procent krijgt. „We begrepen al niet waarom de Europese Commissie het tong- quotum drastisch wilde vermin deren", aldus De Baare. „Tong zou vaak samen met schol wor den gevangen en schol is schaars. Het laatste klopt, maar vissers zijn goed in staat tong te vangen zonder al te veel schol." Het scholquotum zou volgens de Europese Commissie met 50 pro cent omlaag moeten. Daarover is geen besluit genomen met het oog op de onderhandelingen met Noorwegen. Tong valt bui ten die besprekingen, omdat het beheer van die platvis in de Noordzee volledig onder de Eu ropese Unie valt. Dat geldt niet voor schol en kabeljauw. Eén derde Om de visserij gaande te hou den. zijn voorlopige quota vast gesteld. Die gelden tot 1 april 1995 en bedragen in de meeste gevallen één derde van de jaar quota 1994. Zevibel-secretaris De Baare vindt het vervelend dat vissers in onzekerheid moeten blijven. Voorzitter drs D. J. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visproducten (PVV) liet een waarschuwing horen. De quota bedragen één derde van de jaar quota 1994 voor een periode van drie maanden. De kans dat het scholquotum sterk wordt ver laagd, is bovendien groot. De ministers van Visserij heb ben maandagnacht besloten de scholbox, de kraamkamer voor schol in de Duitse Bocht, het he iejaar voor kotters van meer dan 300 pk te sluiten. Spanje dreigt toetreding van de nieuwe lidstaten Finland, Oos tenrijk en Zweden te blokkeren als Spaanse en Portugese vis sers per 1 januari 1996 geen toe gang krijgen tot de wateren ten westen van Ierland en Groot- Brittannië. Het ging Van Breda echter niet om de schuldvraag. „Dat zal mij een zorg zijn. Ik ben geen straf rechter. Voor mij zijn jullie alle bei schuldig." Voor hem was al leen de vraag van belang: hoe nu verder? „Ik ben niet tegen een straatverbod wanneer alle brug gen kapot zijn. Maar hier is nog wel een brug: de ouders erken nen eikaars kwaliteiten als lief hebbende vader en moeder voor de kinderen. Die brug ga ik niet verstieren." Na een verzoeningspoging door Van Breda gingen beide partijen akkoord met de afspraak dat de vader een half jaar lang geen contact met zijn ex-vrouw, de kinderen en Sebastiaan op neemt. De president kwam met een ver tegenwoordiger van de Raad voor de Kinderbescherming overeen dat de directeur van de Stichting Algemeen Maatschap pelijk Werk in Hulst een poging gaat doen te bemiddelen in het conflict. De rechter nam de verantwoor delijkheid voor het mislukken van de afspraak op zich. „Als u iets overkomt, mag u mij erop aankijken", zei hij tegen de vrouw. Van Breda zegde haar te vens toe dat zodra de afspraak wordt geschonden, de zaak wordt heropend en de vrouw als nog om een straatverbod kan vragen. van onze Haagse redactrice Mirjam van Zuilen DEN HAAG - De Tweede Ka mer ziet er niets in om snel een uitspraak te doen over het con venant dat de provincie met de minister van verkeer en water staat heeft gesloten over de aan leg van de Westerschelde Oever Verbinding. Er leven nog veel te veel vragen en twijfels bij de Kamer om de minister nu al een fiat te geven voor de besteding van jaarlijks 54 miljoen gulden aan de WOV. Dit bleek gisteren na afloop van een besloten overleg in de Ka mer. De fractie van de WD had de Kamerleden verzocht in het openbaar een debat te voeren over de tunnel. Volgens VVD'er Te Veldhuis had minister Jor- ritsma dan duidelijkheid van de Kamer gekregen en zou zij op basis daarvan kunnen bepalen hoe haar houding moet zijn in het vervolg-overleg met de pro vincie. Risico's Maar een meerderheid in de Ka mer van PvdA. D66, SGP en CDA voelde daar niets voor. De ze fracties willen dat de minister na 8 februari, wanneer de provin cie weer met minister Jorritsma Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMER feliciteert: met het nieuwe pand op het Marconiterrein BURO BEDRJJFSCONTACTEN 01 100-49618 overlegt, eerst eens precies op een rijtje zet wat de risico's voor de Staat zijn. Pas dan wil het parlement een uitspraak doen over de gesloten overeenkomst. Daarin staat dat het Rijk jaar lijks 54 miljoen gulden aan de WOV wil bijdragen. Dat geld is gelijk aan de bijdrage die wordt uitgegeven aan de veren. De Kamer heeft zich gisteren niet uitgesproken tégen het con venant. Maar uit de vele kriti sche kanttekeningen, die bij de overeenkomst werden ge plaatst, kan worden afgeleid dat de overeenkomst niet met open armen wordt ontvangen, Vooral de zin in de overeenkomst dat het Rijk de risico's voor de even tueel afnemende verkeers stroom voor haar rekening neemt, roept veel vragen op. Veel Kamerleden zijn bang dat deze bepaling het Rijk geld zal kosten. Nieuw systeem Tafeltje Dekje Bruinisse op tv van onze verslaggever BRUINISSE - In bejaardencen trum In 't Opper in Bruinisse zijn dinsdag opnamen gemaakt voor het Veronica-televisiepro- gramma 'Lucky Lotto Live'. Het programma wordt donderdag avond uitgezonden. Aanleiding was de ingebruikname van een nieuw systeem voor het bezor gen van maaltijden door de or ganisatie Tafeltje Dekje. De maaltijden worden gekookt in het bejaardencentrum. Een schenking van 20.000 gul den van het Juliana Welzijns- fonds maakte de aanschaf moge lijk. verklaart directeur F. Pos- tema van In 't Opper. De vrijwil ligers van Tafeltje Dekje voor zien dagelijks 75 alleenstaande bejaarden in Bruinisse van een warme maaltijd. Met de nieuwe distributiemethode blijft het eten langer warm en is de kwali teit beter, meent Postema. Ver der is de verpakking milieu vriendelijk. Tijdens de opname neemt Veronica-presentatrice Anita Witschier, verkleed als oude vrouw, een maaltijd in ont vangst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11