ROVINCIALE ZEEUWSE COURflN Hoger collegegeld van de baan Navo: blauwhelmen beter bewapenen Schadeclaim voor Greenpeace na blokkade kerncentrale Borssele BOERENKOOL EN KONIJN. kleintjes Veteranen en CDA tegen verlenen visum aan Poncke Princen 4 WEKEN 17 wmm VOOR 14,25 abinet: ixf moet oedkoper AVOND Maxis is vanavond geopend tot 21.00 uur. Regeringspartijen zoeken koortsachtig naar alternatieve bezuinigingen Enkele winterse buien Wisselend bewolkt, met leans op enkele buien, mogelijk met hagel of onweer. Matige, aan zee vrij krachtige westen wind. Temperatuur 5 graden. d j7e jaargang no. 298 dinsdag 20 december 1994 jSsse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefi 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissinge Staking Tsjetsjenië Russische vliegtuigen hebben gisteren andermaal de Tsjets jeense hoofdstad Grozny gebom bardeerd. Het was de tweede aanval op de stad. De Tsjetsjeen se leider Doedajev, .die onder handelingen tot nu toe weigerde, riep gisteren O op tot gesprekken. O De animo onder Zeeuws perso neel in de arbeidsvoorziening om een dag in staking te gaan te gen de bezuinigingsplannen van minister Melkert bleek gisteren niet bijster groot. Slechts een kwart gaf gehoor aan de stakingsoproep van 1 de vakbonden. Stoitsjkov De Bulgaar Hristo Stoitsjkov is gisteren in Parijs uitgeroepen tot Europees voetballer van het jaar. De 28-jarige aanvaller vati Barcelona kreeg 210 punten. De Italiaan Roberto Baggio (Juven- tus), winnaar van vorig jaar. eindigde als tweede met 136 pun ten. voor Paolo Mal- dini (AC Milan) met 109 punten. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3,4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. DEN HAAG (GPD) - Het CDA en de veteranenorganisaties van oud-Indiëstrijders hebben gro te moeite met de visumverle ning aan de Indonesische men senrechtenactivist Poncke Princen. Minister van Mierlo van buitenlandse zaken maakte gisteren bekend dat Princen om humanitaire- en gezondheidsre denen toestemming heeft gekre gen de feestdagen bij zijn fami lie door te brengen. Het kabinet en de regeringspartijen VVD, D66 en PvdA steunen de be windsman. Princen is omstreden omdat hij tijdens de politionele acties in toenmalig Nederlands-Indië in 1948 deserteerde en zich aan sloot bij het Indonesisch verzet. Volgens landmachtmilitairen die destijds op Java gelegerd waren, zou hij vervolgens op zijn eigen kameraden hebben ge schoten. Voorzitter R. Boekholt van het Indisch Platform: „Dat maakt deze man volgens het ver drag van Genève tot een oor logsmisdadiger. Hij had nooit een visum mogen krijgen". Ook het Veteranen Platform en de vereniging van oud-KNIL-mili- tairen hebben met 'ontzetting en gekrenktheid' op de beslis sing van Van Mierlo gereageerd. In een brief aan de organisaties en de Tweede Kamer schrijft de minister met nadruk dat hij de toelating tot Nederland geheel los wil zien van Princens' velle den. „Met deze beslissing spreekt de regering geen oordeel uit over de gebeurtenissen rond het overlopen van Princen naar het andere kamp noch over zijn gedragingen daarna". CDA-kamerlid De Hoop Schef- fer wil nog deze week met Van Mierlo overleggen over de vi sumkwestie. Volgens de chris ten-democraat had het belang van de duizenden Indië-vetera- nen zwaarder moeten wegen we gen dan het 'humanitair' belang van Princen (67die zwaar ziek is en nog één keer de kerst bij zijn SUPER ISOLEREND DUBBELGLAS komo-keur+ 10 jaar garantie MET SUBSIDIE vakkundig geplaatst Glashandel MELIESTE Verri|n Stuartweg 26,4462 GE Goes Telefoon 01100-27854 familie in Den Haag wil door brengen. Vanuit Jakarta zei Princen „ge lukkig, opgelucht en blij" te zijn over de inwilliging van zijn vi sum-aanvraag. Vorig jaar nog moest hij de kerst in Duitsland vieren, omdat een visum-aan vraag door de toenmalige minis ter, Kooijmans. was afgewezen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 :N HAAG (GPD) - De omstre- collegegeldverhoging van zend gulden is van de baan. regeringspartijen PvdA, (Den D66 zijn koortsachtig op ik naar alternatieve bezuini- '"j bgen die vooral de universi- len en hogescholen treffen. onderwijsinstellingen ielen meer in eigen vlees iaian snijden om besparingen te verkstelligen. iteren voerden de paarse coa- epartijen PvdA, WD en D66 trouwelijk overleg om alter- ,ieve bezuinigingen te vinden t het oog op het debat dat irgen over de kwestie plaats idt. partijen waren het er na af- )cij)p over eens dat de universi- e 1 e Wolf-tatoeage en handelswaar ETERMEER (GPD) - De ta- age van John de Wolf, die de i0' jarige Damiën Degreef uit ^etermeer op zijn rug draagt, rdt geen handelswaar. Feyenoord-supporter heeft aanbod van een onbekende ;enman afgeslagen om de 'ltenis na zijn dood door mid- van plastische chirurgie over r* dragen. Voor een koopcon- r~ct aan toonder zou Degreef een bedrag van 25.000 gulden men krijgen. Daarvoor zou de tatoeage in goede staat eten houden. Maar de aan- iger van John de Wolf vreesde iter voor zijn eigen veiligheid, zijn voor lager bedragen wel nékere dingen gebeurd met be dde mensen. Bovendien vind iet niet leuk dat mijn tatoea- 1 ip deze manier in verband is racht met geld. Daar was het maal niet om begonnen." h bekeken. teiten en hogescholen in de eer ste plaats zélf de bezuinigingen moeten opbrengen. Gedacht wordt aan het beperken van niet- onderwijzend personeel, het sa menvoegen van studierichtin gen en het doelmatiger toewij zen van studenten aan HBO en universiteit. Ook voorstellen uit het onderzoek van de 'techni sche werkgroep' van ambtena ren die onlangs becijferde dat de instellingen minimaal 100 mil joen en maximaal 685 miljoen gulden kunnen opbrengen, moe ten door Ritzen nog eens nader bekeken worden. Wellicht gaan de collegelden wel iets omhoog, maar dan in elk ge val aanzienlijk minder dan Rit zen voorstelt. De liberalen en D66 vinden overigens dat de hoogte van de collegegelden in de toekomst door de onderwijs instellingen zelf bepaald moet worden. Intussen werken de universitei ten al aan 'creatieve' voorstellen om te bezuinigen, maar zij willen hierover nog niets kwijt. Tot ie ders verrassing stemde de HBO- raad gisteren wel in met de colle gegeldverhogingen, maar dat verandert niets aan het afwijzen de standpunt van de Tweede- Kamerfracties. De onderwijswoordvoerders van de drie regeringspartijen kregen gisteren uitleg van ambtenaren over de details van de plannen van minister Ritzen (onderwijs) om 265 miljoen gulden te bezui nigen op het hoger onderwijs tot 1998. Het meest omstreden on derdeel daarvan is het stapsge wijs verhogen van het college geld voor studenten naar 3250 gulden. De universiteiten en ho- .OlfN HAAG (GPD) - Het kabi- wil meer, betere en goedko- e taxi's zodat meer mensen vervoersmiddel gaan ge- Sken. Er komen maatregelen de zwaar afgeschermde ta- oe&ereld open te breken, waar- 4<>r in principe iedereen een 4 Irijf kan beginnen. goed voor het openbaar voer en voor de werkgelegen- meent het kabinet. Vol- P .u voorjaar moeten er con té voorstellen liggen. Minis- Wijers (economische zaken) t gisteren te begrijpen dat de |1 nnen veel verzet op kunnen ™pen, bijvoorbeeld van taxi- luffeurs. itaxiwereld is één van de zes reinen waarop het kabinet gend jaar tot minder belem- rende regels en wetten wil ko- n. Samen met minister Sorg- (justitie) kwam Wijers eren ook met een plan om monopolie van de advoca- r te doorbreken. Andere ju- w en, zoals van vakbonden of ie sumentenorganisaties, moe- vaker de plaats van de advo- it kunnen innemen. Ook de gang tot de beroepsgroep et makkelijker worden en on- linge afspraken om de con- rentie te beperken kunnen tafel. 19 ers wil verder de rijtijdenwet r vrachtwagenchauffeurs ïoepelen. Nu zijn de Neder- Ise regels nog strenger dan Europese. Ook het ingewik- stelsel rond milieu-ver- ningen dient te worden ver- voudigd. Dat dreigt op on- 1 delen door te schieten, zo ft het kabinet gehoord. Als de punt wordt volgend jaar 71 .onoverzichtelijke" Arbo-wet ari leiösomstandigheden) kri- gescholen en ook de regerings partijen en oppositiepai-tij CDA wijzen dat voorstel af. In het akkoord dat de universi teiten en hogescholen twee we ken geleden met Ritzen hadden gesloten werd alle pijn op de schouders van de studenten ge legd. Dat levert het hoger onder wijs 400 miljoen gulden aan ex tra (collegegeld)inkomsten op. Ritzen verdient hier 'slechts' 200 miljoen gulden aan omdat de stijging van het collegegeld wordt gecompenseerd voor stu denten wier ouders minder dan 68.000 gulden verdienen. Welk prijskaartje er aan de ver schillende nieuwe voorstellen hangt, weten de regeringspartij en (nog) niet. Maar zij vinden het ook niet nodig voor de Kerst al met uitgewerkte voorstellen te komen. De minister moet tijd krijgen om alles nog eens rustig uit te rekenen. Au pair mag YS niet uit voor begrafenis moeder WASHINGTON (ANP) - De rechter in Virginia heeft het verzoek van de Nederlandse au pair Anne Corina Peeze afgewe zen om de begrafenis van haar moeder in Nederland bij te mo gen wonen. De moeder van het meisje over leed vorige week tijdens een be zoek aan haar dochter in Ame rika. Anne Corina moet in maart te rechtstaan. Zij wordt ervan be schuldigd de dood veroorzaakt te hebben van een baby voor wie zij als au pair zorgde. De uitspraak is dan in overeen stemming met de algemene Amerikaanse rechtspraak. (Advertentie Een overzicht van de kerncenrale kort nadat de blokkade-actie van Greenpeace was begonnen. foto Dirk-Jart Gjeltema van onze verslaggever BORSSELE - Greenpeace krijgt een scha declaim aan de broek van de Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ). Volgens directeur ir J. den Boer van de elektriciteitscentrales in Borssele heeft het bedrijf maandag enkele honderddui zenden guldens schade opgelopen door de zes uur durende blokkade van het centrale complex. De milieuorganisatie begon de versperring- van het terrein maandagmorgen even na ze ven uur. Ongeveer vijftig actievoerders ke tenden zich met handboeien aan de belang rijkste toegangspoorten van de kernenergie centrale en de kolencentrale vast. Ook be vestigden ze fietssloten van een kloek for maat om hun nek en een stijl van de poort. De ongeveer 450 werknemers van EPZ en van leveranciers, die vanaf half acht aan de slag wilden gaan, kwamen voor een gesloten poort. Irritatie Aanvankelijk reageerde het personeel tame lijk laconiek op de actie. Ze veronderstelden dat het optreden van Greenpeace net als een maand geleden van korte duur zou zijn. Toen de blokkade langer ging duren, nam de irritatie toe. De politie moest zich enkele ke ren met honden tussen actievoerders en EPZ-medewerkers posteren om handge meen te voorkomen. Het GroenLinks-ka- merlid M. Vos, indienster van de door de Tweede Kamer aangenomen motie tegen openhouden van de kerncentrale, werd door het personeel van de centrales weggejouwd toen ze een kijkje bij de blokkade kwam ne men. Tegen enen openden een sectie van de mo biele eenheid en de bedrijfsbrandweer een niet versperde neveningang, waardoor de medewerkers van EPZ het terrein op kon den. Greenpeace beëindigde vervolgens de blokkade van de hoofdpoort. De milieuorga nisatie was, met het oog op de discussie over de kerncentrale vandaag (dinsdag) in de Tweede Kamer, tevreden over de aandacht die de actie heeft opgeleverd. zie ook pagina 9 Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 JE TREFT HET BIJ Carter meldt bereidheid Karadzic tot bestand in Bosnië DEN HAAG/PALE (GPD/RTR/ DPA) - De troepen van Unprofor in Bosnië moeten met zwaar dere wapens worden uitgerust om een 'geloofwaardiger' optre den van VN en Navo mogelijk te maken. De militaire chefs van staven van de Navo-lidstaten die troepen leveren voor Bosnië zijn gisteren tijdens een confe rentie in Den Haag tot deze voorlopige conclusie gekomen. Vandaag, tijdens het slot van de conferentie, moet één en ander 'handen en voeten' krijgen, zo is uit militaire kring vernomen. Op de Navo-top van 14 decern; ber was besloten tot een infor- Panklare ineden boerenkool, 1 (300 gram 'laf Konijn, oi)lè9a9.90 3!f gram, iH liedlngen gelden t/m zaterdag 24 december a s.. ''IBl. ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. mele ontmoeting van de hoogste Navo-militairen over de ontwik kelingen in Bosnië. Met name de Fransen willen snel een einde maken aan de aanhoudende ver nederingen van blauwhelmen en sabotage van de Navo-operaties in voormalig Joegoslavië. De Franse minister van defensie Léotard heeft voorgesteld een vrije route voor hulpkonvooien van de kustplaats Split naar Sa rajevo te forceren, de voedsel konvooien elders in Bosnië be ter te beschermen en de Navo- soldaten op de grond te her groeperen en zwaarder te bewa penen. Welk materieel daarvoor precies nodig is wordt volgens de voorzitter van de conferentie, de Nederlandse opperbevelheb ber Van den Breemen, nu geïn ventariseerd. Hoewel de ministers van defen sie niet bij de conferentie aanwe zig zijn, nam minister Voorhoeve gisteren a.1 een voorschot op een besluit tot versterking van de VN-troepen. „De Nederlandse militairen zijn goed uitgeiust, maar het kan zijn dat besloten wordt anders te gaan opereren in Bosnië. Dat heeft dan ook consequenties voor Nederland". De Bosnische Serviërs zijn be reid tot een onmiddellijk staakt- het-vuren met de moslims en te praten over het vredesplan van de grote mogendheden. Dit zei de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter maandag na be sprekingen met de Servische lei der Karadzic in diens bolwerk Pale bij Sarajevo. „Ik ga nu naar Sarajevo om het voorstel voor een staakt-het-vu- ren aan de Bosnische (moslim) regering voor te leggen", zei Car ter op een persconferentie. De verwachting was dat hij dat gis teravond zou doen of anders vanochtend. Carter is op persoonlijke titel in Bosnië, op uitnodiging van Ka radzic. Het Witte Huis liet zich eerder maandag kritisch uit over opmerkingen van Carter dat de Bosnische Serviërs vrede willen en dat het Amerikaanse volk tot nu toe „voornamelijk één kant van het verhaal" heeft gehoord. Witte-Huiswoordvoerster Myers reageerde op Carters opmerkin gen met: „De Serviërs zijn de agressors in deze oorlog. Ik denk dat het Amerikaanse volk de ge legenheid heeft gehad om te zien wat daar gebeurt en beide kan ten van het verhaal te zien. De Bosnische regering zei over Carters uitlatingen dat hij „niet goed ingelicht schijnt en dat hij een weg volgt die zijn criteria voor mensenrechten, waar hij befaamd om is, in gevaar kan brengen." Carter schudt in Pale de leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, de hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1