In het land van Cadzand 8ettie Serveert succes PZC Het gaat om het behoud van een historisch stuk techniek Plaatsnaam 'Odysseus' zonder één woord Grieks Kerstconcert vergt veel voorbereiding provincie maandag 19 december 1994 7 Cadzand/Zuidzande z:«== f lez.oekers massaal uit hun dak bij concert in Goes Het land van Cadzand op de Visscher-Roman-kaart eind 17e eeuw. samen met een Germaans woord voor krachtig of diep en is het tweede deel (fal) het woord val dat ook in Zeeland voor een water voorkomt. Op verschillende plaatsen hebben we een val of een valkreek. Zwin is duidelijker. Een zwin is een laagte in het strandgebied, meer bepaald een geul in bui tendijkse grond. Etymologisch hangt het- samen met het Ger maanse swinan (afnemen) en het Duitse 'schwinden'. Dat duidt er op dat zwin de vertra gende stroom aangeeft. Het woord zwin is vooral in het Vlaams en Zeeuws bekend, maar in de Middeleeuwen is het een gewoon woord en het komt langs de hele kust tot in Engeland en Zweden voor. Al leen tussen het land van Cad zand en Brugge is dit woord een eigennaam geworden. In andere vorm herkennen we het in de plaatsnaam Zwijndrecht: doorwaadbare plaats in een geul. Aan de mond van het Zwin lag een zandbank die op oude kaarten voorkomt als Paerde- markt. Liepen hier paarden? Hoe dan ook, ook de kusteilan- den waren hier zandplaten en dat is in de namen terug te vin den. Vanaf het midden van de 12e door Nicole Kluijtmans Op t|e lederen motortas van zijn Harley David son 'Liberator' zit schimmel, maar daar maalt Alex Dybala uit Ritthem niet om. De tas stamt uit de Tweede Wereldoorlog en is veelvul dig gebruikt. Dat mag best gezien worden. Voor de verzamelaar en restaurateur van voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog telt in de eerste plaats de authenticiteit van de onderdelen en niet de staat waarin ze verkeren. Hij is pas tevreden als ieder onderdeeltje, inclusief de moertjes, stamt uit dezelfde tijd. Daarom kan hij jarenlang blijven sleutelen aan hetzelfde voertuig. In vergelijking met sommige andere verzamelaars en leden van de vereniging 'Keep them rolling' heeft Dybala misschien een relatief kleine collec tie, maar zij is compleet en groeit gestaag. Naast twee complete motoren, een Canadese en een Amerikaans uitvoering, bezit hij een Dodge wea- poncarrier (een grote jeep) en een bijbehorende trailer. Op dit moment sleutelt hij aan zijn derde Harley. Het gereviseerde motorblok, klaar om te worden geïnstalleerd, staat in de huiskamer naast de tv. Overal in huize Dybala vind je voorwerpen die met zijn hobby te maken hebben. In de hal heeft hij een verzameling legervoertuigen in miniatuur opge steld. De slaapkamer wordt gebruikt als bewaar plaats voor reserve-onderdelen. Op de schouw staan voorwerpen die met Harley Davidson te ma ken hebben, zoals een mok met het bekende moto rembleem. Hij spaart zelfs Harley Davidson-pins. Zijn hobby, het restaureren van legervoertuigen, heeft volgens hem niets te maken met militaristi sche verheerlijking. „Het gaat mij om het behoud van een historisch stukje techniek. Ik restaureer niet alleen een motor. Ik wil ook weten wie er op gereden heeft en waar hij vandaan komt", verdui delijkt Dybala. Elektrotechniek is hem met de paplepel ingego ten. Op 9-jarige leeftijd kreeg hij van zijn opa een solex om aan te sleutelen. Vier jaar later haalde hij de eerste motorfiets (400 cc) uit elkaar. Het werd de eerste aanzet tot zijn latere hobby. „De motorfiet collectie 1 1 II 1 II II 1 I! 1 1 II M 1 1 sen voor het leger zijn gebouwd op doelmatigheid. Over alle onderdelen is nagedacht. Er zit niks over bodigs op. Bovendien bestaan van alle onderdelen beschrijvingen in technische handboeken", aldus Dybala over zijn motivatie om Harleys uit de pe riode 1940-1945 te verzamelen. Uit praktische overwegingen, een motorfiets kan slechts twee personen vervoeren, heeft, hij later zijn collectie uitgebreid met een jeep. Regelmatig gaat de familie Dybala met de Dodge op vakantie. De ruimte achterin de jeep wordt dan met planken omgetoverd tot slaapvertrek. Voor zijn zoontjes heeft hij een legertent en houten stretchers op de kop getikt. Comfortabel kamperen is anders, maar het gaat om de kick. VLISSINGEN, ARSENAAL THEATER 'De thuiskomst van Odysseus', naar 'II Ritorno d'Ultsse in Pa trio' van Monteverdi, door Frank Groothof (i.s.m. Harrie Geelen). Kostuums van Ankie Groothof, decor van Leo Wil- lems. Muzikale begeleiding van Paul Pr enen. Muziek van het sa- xofoonkioartet. 'Sax Plus' met o.a. Adri van Velzen larrange- menten). door Willem Nijssen Of de opera '11 Ritorno d'Ulisse' van Claudio Monteverdi het lange ver haal van Odysseus' terug keer volledig vertelt, weet ik eerlijk gezegd niet. Clau dio Monteverdi's opera's worden weinig uitgevoerd; hij is een van de 'oudste' opera-componisten, van wie veel werk verloren is gegaan en waarvan alleen 'Orfeo' redelijk bekend is. Drie redenen dus voor Frank Groothof om juist voor II Ri torno d'Ulisse in Patria' te kiezen: het is een schitte rend avonturenverhaal, het gaat om sierlijke muziek die bovendien te weinig bekend is. Spekkie voor het bekkie van het drietal dat Frank Groothof heet: de verhalen verteller. de kunstenaar en de onderwijzer. Om met de laatste te begin nen: die is het meest verbor gen, maar wel degelijk aan wezig. Het is de man die jon ge kinderen met opera in aanraking wil brengen, in Cyclopen noemt hij rustig 'van die zeer moeilijk op voedbare jongens', op een ei land bij elkaar gezet om geen last van ze te hebben. Hij geeft Poseidon bij het uit schelden van Odysseus een pittig taaltje in de mond: hij noemt Odysseus een turbo haring. Daar is geen woord Grieks bij, en dat is (naast het creatief in het spel be trekken van de musici) één van de bevrijdende charmes van de voorstelling. Er wordt in 'Thuiskomst' nogal wat overgeslagen van het verhaal. Eigenlijk wordt - naast de aankomst op Itha- ka - alleen het bezoek aan de grot van de cycloop Polyfe- mos verteld. Maar dat dan ook onvergetelijk, mooi van beeld, krachtig van emotie. De dramatiek heeft er niet onder te lijden, en het accent dat zodoende op de toestand op Ithaka komt te liggen is terecht: daar zijn Odysseus' gedachten ook altijd ge weest. Het biedt kansen om aan dacht te geven aan de rouw waarin Penelopeia al die ja ren gedompeld is geweest en hoe sterk haai- trouw wel niet is. Voor kinderen zeer her kenbaar, trouw is (naast moed) voor hen een funda mentele kapstok voor het verhaal. Aan haar eenzaam heid en haar verdriet be steedt Frank Groothof geen woord, maar hij weet het in prachtige beelden te zeggen. kunst aangepaste vorm, en die daar al menige volwassene een plezier mee gedaan heeft. De man ook die ter loops een kreet als''Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' in zijn verhaal weet te vlechten. De man die spelen derwijs al de nodige wijshe den over het leven rond strooit, met zijn verhaal een voudige en praktische psy chologie en filosofie over brengt. Het opvallendst aanwezig is de verhalenverteller: Frank Groothof hoeft zijn mond nog maar open te doen of het wordt stil. Elke zin houdt al een belofte in. Ook achter een lessenaar zou hij weten te boeien, dus zeker als hij in het verhaal schiet en met een geweldige dynamiek van de ene rol in de andere duikt. Met een paar attributen (voor iedereen zichtbaar aangetrokken of opgezet) is hij een totaal ander iemand. Het is de kunstenaar in hem die nauwkeurig weet hoe het weinige precies goed ge bruikt moet worden. (Het verschil tussen vader Odys seus en zoon Telemachos, de hoed zus of zo, is wel het mooiste voorbeeld.) Frank Groothof hoort tot de vertellers met bravour. Ho meros is niet heilig voor hem, Monteverdi evenmin. En dat geldt ook voor de on zegbare vreugde om de goe de afloop. In zijn beelden is Frank Groothof altijd heel speels geweest, dichtbij het kin- der-denken, in zijn uitwer kingen altijd gezellig en functioneel rommelig. Dat is - in zijn vierde opera inmid dels - nog steeds zo. Maar toch is hij ook gegroeid. Het staketsel dat in deze voor stelling dienst doet als he mel voor Zeus (fantastische 'donderwagen' had die ook!), als boerenkar, als weefstoel en als torenkamer, was im ponerend en onderging schitterende veranderingen. Alleen al door het anders neer te zetten zag het er to taal anders uit. Dat is de hand van de kunstenaar, Leo Willems in dit geval. Er wordt gemusiceerd en ge zongen in deze opera. Niet veel, maai- wel mooi. De sfeer van kwajongens-katte- kwaad, die van de muziek en die van het sprookje ge mengd. dat is karakteristiek voor de programma's van Frank Groothof. De sprook jesachtige elementen waren dit keer nog sterker, en de mix was nog méér tot een eenheid gesmeed. Met 'De thuiskomst van Odysseus' wordt aan het hoogst bereik bare in dit genre getipt. door Yoyce Banh Het gaat goed met de Vlissingse Oratorium Vereniging (VOV): het le dental groeit en er komen steeds meer jongeren bij. Secretaris G. Burger vertelt dat de koorleden zich bij de repetities altijd enthousiast tonen. De VOV is deze dagen druk bezig met de voorbe reiding van het traditionele kerstconcert, dat op vrijdag 23 december in de rk kerk in Vlissingen wordt gegeven. Onder leiding van dirigent Henk Harinck brengt het Vlissingse koor samen met het Randstedelijk Begelei dingsorkest en vier solisten (sopraan, alt, tenor en bas- week 51 II door Lo van Driel e{ en Ad Steketee i \\7 aar 's Hotel Noordzee op f V het top van het duin in f Cadzand-Bad en waar Hotel l De Wielingen in de laagte niet <f ver van Cadzand-Haven? Al- v' (es weg, verplaatst, verbouwd v' en aangepast. Van de zuide lijkste badplaats van Neder- III land uit de jaren 50 en 60 is niet veel meer over. Wat gebleven is, is de sfeer, de rappe taal, de gemoedelijk- 'e lieid van het land van Kézand. Het chique Knokke, het mon daine Oostende en de historie van Sluis en Brugge apt in de lucht. Maar het verzande Zwin 0 zorgt voor voldoende afstand, S een natuurlijke buffer. 1Ö! Is Op oude kaarten uit de late Wi Middeleeuwen zie je bij Cad- zand nog nauwelijks duinen. M Die komen in de loop van de 1 17e en 18e eeuw. De kuststreek ra bestond hier in de Middeleeu- wen uit verschillende eilanden, lo Er was een groot eiland van S Cadzand, gescheiden door een geul van het eilandje waar !s! Zuidzande op ligt. Noord- Vi oostelijk lag het kleine Koe rt zand en wat in noord-westelij- Ie ke richting het grotere Wulpen e met enkele dorpen. Dat Wul- 3l pen is volledig in zee verdwe nen. Tussen het eiland van Cadzand en het noordelijke iel schorrengebied lag een geul, bi het zwarte gat waar de zwarte polder nog van over is. Zwin En dan zuidelijk van het eiland van Gadzand het Zwin: de toe gangsweg naar Brugge, via Sluis en Damme. De laat-mid- deleeuwse welvaart van deze plaatsen is zonder het Zwin on- ed denkbaar. Volgens sommige JV historici is ook de neergang !'l van Brugge te wijten aan de l(f verzanding van het Zwin, maar 1 d tegenwoordig vindt men dat de a Vlaamse Hanzestad niet goed Vf op de economische veranderin- ll)' gen heeft gereageerd. De oude naam voor het Zwin is ,r Sincfal. De naam is bekend uit 'I het Friese recht dat langs de kust tot het Zwin van kracht re was, maar Sincfal was in de 13e eeuw al in onbruik. Wat Sincfal n: betekende, is duister. Waar- ;(l schijnlijk hangt het eerste deel va eeuw werd onder leiding van de Vlaamse graaf Filips van de El- zas begonnen met inpolderin gen. Vooral Vlaamse abdijen deden hun bedij kings werk. Een behoorlijke zandbank in de monding van de vaarweg naar Brugge bleef ook bij vloed zo goed als droog, waardoor de kern begroeide en verder op waste. Een lage dijk was vol doende om bewoning mogelijk te maken. Zo'ndijk heet Kaai, naar het Franse quai, en werd vernederlandst tot Ka, waarna weer een hypercorrecte vorm kade kon voorkomen. Deze ne derzetting werd Cadezand ge noemd. Inpoldering van steeds meer aanwas maakte het ge heel tot het eiland van Cad zand. In het begin van de 13e eeuw was er in Cadzand reeds een parochie met een kerk. Zuid-oostelijk van dit eiland van Cadzand lag het eilandje waarop aan het eind van de 13e eeuw de nederzetting Zuidzan de ontstond. De naam bete kent eenvoudig: een zuidelij ker gelegenheid zandige hoog te. Het is uiteindelijk nog een heel aardig dorp geworden. Door voortgaande bedijkingen werd deze streek één polderge bied. Bij de buurtschap Oostburgse Brug tussen Zuidzande en Oostburg lag nog in de 17e eeuw de vaart naar de Marolle- put. Er werd toen een houten brug gelegd tussen het Eiland van Cadzand en een schans die in de 80-jarige oorlog van be lang was, maai- ook op deze plaats is nu een polder. Frontlinie Trouwens, schansen en ver sterkingen genoeg in deze streek die tijdens de oorlog tus sen de Republiek en Spanje in de frontlinie lag. Om die reden werd aan de noordkant van het Zwin een grote versterking ge bouwd, ze kreeg de naam Re- tranchement Ca(d)sandria en werd de basis voor het dorp Re- tranchement. Een landschap met geschiede nis. Een rustige streek die zich met wat toerisme in leven houdt. Wie er mensen kent, heeft een goede reden om er heen te gaan. Wie van stilte houdt, kan altijd rondstruinen in het Zwin. daar zijn we heel goed in ge slaagd." De uitvoering van dergelijke werken kan niet zonder or kest en solisten. De vereni ging werkt daarom al tien jaar samen met het Randste delijk Begeleidingsorkest (RBO). Ondanks de hoge kosten wil de VOV alleen de begeleiding van het RBO bij haar concerten. Het is vol gens Burger het beste bege leidingsorkest in Nederland. „Het RBO is gespecialiseerd in het begeleiden van koren en solisten. Het zijn profes sionele musici die zich heel goed aan de repertoires van de koren kunnen aanpas sen." Burger hoopt dat het koor vrijdag in een goed gevulde kerk zal zingen. Het concert begint om 20 uur. bariton) klassieke werken als Gloria en Magnificat van Vivaldi en het Weihnachts Oratorium van Bach ten ge hore. In het 48-jarige bestaan van de vereniging is het de VOV gelukt bij de tijd te blijven en te groeien. „Hoewel het koor beter uit de voeten kan met muziekstukken uit de ba- roktijd werkt de VOV ook aan een moderner reper toire. Maar de essentie van een oratoriumkoor is het uit voeren van de grote werken uit de muziekliteratuur. En g. Burger. hardere stukken was ze zaterdag nauwelijks te horen, laat staan dat de teksten waren te ver staan. De overwegend jonge bezoekers moesten tot de toegift wachten voordat publieksfavorieten 'Kids 's Allright' en 'Tom Boy' werden gespeeld. Toen het pu bliek deze nummers herkende, ging het massaal uit zijn dak. De eerste stagedivers meldden zich zelfs op het podium. „Afbreken die tent", grijnsde een jongen te gen zijn vriendin. Julia P. Als voorprogramma was Julia P. Hersheimer gecontracteerd. Een trio dat net als Bettie Ser veert zijn cd's uitbrengt op het Nijmeegse Brinkman Records. Eerder dit. jaar verscheen het de buutalbum 'Crazy scenes with... Julia P. Hersheimer'. Andere overeenkomsten zijn de bezet ting; de groep beschikt in Julia P. over een vrouwelijke zangeres /gitariste. Toch reageerde het publiek lauw op het gebodene. Wellicht heeft dit te maken met de onbe kendheid van het materiaal. Maar ook het gebrek aan varia tie speelde een rol. Waai- de hoofdact regelmatig gas terug neemt, jakkert Julia P. in het zelfde tempo door. De songs ver raden zeker spanning en intimi teit. maar mede door de nerveus aandoende frontvrouw was na een half uurtje de lol er wel van af. Alex Dybala op zijn Amerikaanse Harley Davidson 'Liberator':„Ik restaureer niet alleen een motor. Ik wil ook weten wie er op gereden heeft en waar hij vandaan komt." foto Ruben Oreel Heeft Gapinge zijn naam ontleend aan een Gaper? Heeft IJzendijke iets met ijs te maken? Wie was de heilige Laurens naar wie dat Walcherse dorp is genoemd? Sommige plaatsnamen hebben een duidelijke betekenis. Andere zijn lastig of zelfs helemaal niet te verklaren. In deze rubriek PLAATSNAAM nemen Lo van Driel en Ad Steketee de namen van Zeeuwse plaatsen en wateren onder de loep. feioor Herre Stegenga de onder meer in een Ameri kaanse tournee in het voorpro gramma van Buffalo Tom en een contract met een groot boe kingskantoor in de Verenigde Staten. Tevens worden Betties cd's voortaan in het buitenland verspreid. En wat serveert Bettie eigenlijk? Centraal staan de melancho lieke stem van zangeres/slaggi- tariste Carol van Dijk en het gi taarspel van Peter Visser. Het repertoire bestaat overwegend uit nummers met een spannen de opbouw: slepende stukken die worden afgewisseld met, tem poversnellingen. Live komt de groep een stuk ruiger over dan op cd. Dit tot groot genoegen van het uitverkochte Beest (-450 personen) dat moeilijk stil kon blijven staan. Met name Peter Visser is een smaakmaker. Niet alleen omdat hij het enige bandlid is dat veel beweegt op het podium; met zijn spel weet hij iedere song een tref fende sfeer mee te geven. Vooral de momenten waarin hij de bott leneck tevoorschijn haalt, zijn om te smullen. Jammer is dat de breekbare stem van Carol van Dijk snel kopje onder gaat. In ^"gcres/slaggitariste Carol van Dijk van Bettie Serveert tijdens het optreden in 't Beest. foto Willem Mieras 1l onderdag Los Angeles, vrij- mLrdag Antwerpen en zaterdag ■oes. Het succesverhaal van [0; Icttie Serveert lijkt nog niet jl; en einde. Sterker nog, volgens ui e platenmaatschappij moet sjet allemaal nog beginnen. Het lederlandse viertal staat aan Ij e vooravond van de release 'an zijn langverwachte tweede -ilbum. Ondanks het drukke ijj ehema vond de groep nog tijd m zaterdag een sfeervol con- ert te geven in het heropende Beest in Goes. let kan wel eens de laatste keer lj ijn geweest dat de fans Bettie ld Serveert in de intieme sfeer van 31 Beest konden bewonderen. v foldoet de cd 'Lamprey'die in (nuari uitkomt, aan de hoogge el pannen verwachtingen, dan 1igt een internationale door- 'raak in het verschiet. Een zaal Is 't Beest in Goes zal dan zeker (ijkklein blijken voor het veelbe- »i! wende kwartet. He opmars begon twee jaar gele den met het debuut 'Palomine'. Jubelende recensies en een suc cesvolle Nederlandse tournee, ffaarin ook 't Beest werd aange daan, waren het gevolg. Verder ttrd de band in 1993 een plekje G ap Pinkpop toebedeeld, i Maar ook in het buitenland bleef flde groep met die aparte naam - ff dgeleid van de bekende Neder- fendse tennisster Bettie Stöve. - niet onopgemerkt. Dit resulteer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 7