De helpende hand van Salvage Starbox ziet toekomst in begraafdoos voor dieren PZC Imago computer loopt deukje op door fout in Intel Pentium-chip binnen- en buitenland lerzekeringsorganisatie actief bij vuurzeeën maar ook bij binnenbrandjes In for action? Bisschop voor leger geen bijbaan meer maar een aparte post ijzen 0,3 pet omlaag Voor u is het een logo. Voor een makelaar een titel. Efi VANDAAG GROTE SONY VIDEO-KAMERA SHOW! ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 Eind, december, als de kaarsvlammetjes aan het dennegroen likken en de vuurpijlen door openstaande ramen naar bin nen suizen, zitten niet alleen de 25.000 Nederlandse brand weerlieden op het puntje van hun stoel. Ook een groepje ver zekeringsexperts houdt laarzen, jack en helm gereed. Dat zijn de coördinatoren van de stichting Salvage. Ze zijn ge wend aan werken bij nacht en ontij, maar komen vooral rond ie jaarwisseling vele uren slaap tekort. Hun baan: een hotel kamer regelen voor het gezin dat zojuist huis en haard in rook heeft zien opgaan. Of banjeren door de modder om koeien naar de wei te brengen als de stal is afgefikt. or Peter de Lange ITERDAM - Salvage, dat ipt associaties op met de Sal mon Army, de Engelse naam n het Leger des Heils. Maar >t soepverstrekking en an- e liefdadigheid heeft deze or- jiisatie niet zo veel te maken, er de overeenkomst dat iktische hulp wordt verleend mensen die in zak en as zit- i, Salvage is een initiatief van gezamenlijke brandverzeke- rs. onduidelijkheid in de naam rdt veroorzaakt door de on- reikendheid van het Neder- dat geen goed woord heeft ;r dit Engelse begrip, of het est 'bereddering' zijn. Maar klinkt zo nietszeggend dat- verzekeraars toch maar voor vage kozen. t de naam er weinig toe doet, vijst het feit dat Salvage in- ddels tot een nationaal begrip litgegroeid. De organisatie is ief bij grote en kleine bran- Bij de Bijlmerramp, de sh van een F-16 in een Henge- Advertentie Middelburg Vlissingen Walensingel 65 Arsenaalplein 01180-24370 01184-30265 Reserveer nu een tafel! lose woonwijk en een geblakerde flat in Spijkenisse waar een pan netje te lang op het vuur heeft gestaan. Behalve hulpverlening aan door brand gedupeerden, heeft Sal vage nog een tweede, commer ciëler doel: zorgen dat de schade zoveel mogelijk binnen de per ken blijft. Dat laatste lijkt de moeite dubbel en dwars waard: in 1993 werd er in ons land voor 1,34 miljard gulden aan panden en goederen door vuur verteerd. De inspanningen van Salvage zijn er op gericht dit formidabele bedrag in neerwaartse richting bij te stellen. Hogere schade De verzekeringsmaatschappij en kwamen zo'n tien jaar gele den tot de ontdekking dat de ge middelde schade na een brand in Nederland veel hoger uitpak te dan in landen als Denemar ken, Zweden en Engeland. Daar was een simpele, aanwijsbare oorzaak voor. De verzekeraars in het buitenland waren er gewoon eerder bij dan hun Nederlandsé collega's. Door het lange tijdsbe stek dat hier verstreek tussen de brand en het moment waarop de schaderegeling van start ging. liep de schade onnodig hoog op. Dat was ook logisch. Volgens de statistieken vinden veel bran den 's avonds, 's nachts of in het weekeinde plaats, op tijdstippen dat verzekeringsagenten en ex pertisebureaus onbereikbaar zijn. Hoe langer het duurt tot een inspecteur zijn neus laat zien, hoe meer spullen er verloren gaan door roet, bluswater en diefstal. Het was voor de maat schappijen dus zaak zo snel mo gelijk iemand ter plaatse te heb ben. Een deskundige die kost bare machines uit een fabrieks hal vol bluswater sleept, eh die een bewakingsdienst inschakelt om een uitgebrand flatcomplex tegen plunderaars te bescher men. Zo ontstond de stichting Sal vage. Na een eerste proef op lo kale schaal in Eindhoven in 1985, groeide de organisatie uit tot een landelijk netwerk met coördinatoren in alle brand weerrayons. Volgens afspraken met de brandweer wordt de dienstdoende man gewaar schuwd zodra er meer in de hens staat dan een vuilnisbak alléén. En dat is gemiddeld tien keer per etmaal. De circa tweehon derd coördinatoren gingen vorig jaar zo'n vierduizend keer op pad. December is de onbetwiste alarmmaand, met de jaarwisse ling als absolute uitschieter. „Dan staan mensen buiten naar het vuurwerk te kijken terwijl binnen een kerststukje de boel in lichterlaaie zet," aldus Nico Kranendonk, een Salvage-coor dinator die bij een Rotterdams expertisebureau werkt. Zijn rayon bestrijkt ruwweg de Zee land en de Zuidhollandse eilan den en de steden op de noordelij ke Waterwegoever. In zijn kan toor hangen een paar grote fo to's van spectaculaire vlammen zeeën, maar die getuigen zuiver van beroepsmatige interesse, want Kranendonk is niet dol op fikkies. Daarvoor heeft hij te veel ellende gezien. „Als wij worden gewaarschuwd, is dat altijd voor een serieus pro bleem. Voor de mensen die het betreft, is het alleen maar triest dat ze door een horde toeschou wers worden aangegaapt," is zijn ervaring. De 'leedrecrean ten' die zich met scanners en ca mera's bij een brand verdringen bekijkt hij doorgaans met wei nig sympathie. Uithuilen Kranendonk: „Door brand op straat komen te staan is een zeer ingrijpende ervaring. Je bent al je persoonlijke eigendommen kwijt en wat er met jouw vroe gere omgeving gebeurt, waar je altijd zelf de baas was, wordt op eens door anderen beslist. Dat is een frustrerende gewaarwor ding. Salvage biedt op zo'n mo ment een schouder om op uit te huilen." Het eerste wat mensen zoeken na de ramp is een eigen plek om op verhaal te komen. Woont er geen familie in de. buurt die voor opvang kan zorgen, dan wordt een hotelkamer geregeld. Kra nendonk: „Dat klinkt heel luxe en comfortabel, maai- het is ei genlijk asociaal. Wat staat er nou helemaal in zo'n kamer? Een paar bedden, een kast, een tafeltje. Het is een anoniem ver trek waar je niets van jezelf hebt. En meestal komt ook daar pas -het besef: er is iets vreselijks ge beurd. Net als bij een aanrijding. Na de klap sta je heel nuchter je schadeformulier in te vullen, maar een uur later volgt de echte dreun, dan begin je over je hele lijf te bibberen." Mensenkennis is daarom een be langrijke vereiste voor een Sal vage-coordinator. Met doortas tendheid alleen kom je er niet, heeft Kranendonk gemerkt. „Want je kan ook wel eens te hard van stapel lopen. Ik herin ner me het geval van een uitge brande kinderkamer in Hoog vliet, waar zoveel bluswater was gebruikt dat ik meteen maar een schoonmaakbedrijf belde. De vrouw was thuis, de man, die er gens in Europoort werkte, werd telefonisch gewaarschuwd. Hij kwam aan op het moment dat de huisraad naar buiten werd ge dragen. Dat overrompelde hem volkomen. Hij had gedacht dat het wel los zou lopen, was er to taal niet van op de hoogte dat hij een ernstig probleem had." Een dergelijk incident neemt de waardering voor het werk van Salvage echter niet weg. Voor zitter C.F. den Boer van de stich ting Salvage erkende onlangs in het verzekeringsblad Welwezen dat de brandweer in sommige gemeenten de eerste jaren wat moeite had met de nieuwe orga nisatie. „Maar al vrij snel bleek dat onze mensen daadwerkelijk hun waarde bewijzen in het na- traject - opvang van gedupeer den, telefoneren met sociale diensten en dat soort dingen en het beredderen van goederen en inventaris." Nico Kranendonk weet uit die beginperiode nog hoe hij uitruk te na een alarm in het Zeeuws- Vlaamse Retranchement. „Kom je daar, blijkt het om een onno zel keukenbrandje te gaan. De bewoners hadden al lang en breed onderdak gevonden bij een familielid verderop in de straat. Ik had het hele eind voor niets gereden. De brandweer wist gewoon nog niet hoe ze met ons om moest gaan." Die onervarenheid is er na een kleine tien jaar wel van af. Een van Kranendonks collega's haalde laatst een typerend voor beeld van geslaagde hulpverle ning aan: „Ik ga vaak na een tijd je nog even langs, zeker als er sprake is geweest van een grote calamiteit. Bij zo'n gelegenheid zei iemand die weer keurig in zijn spulletjes zat tegen me: ei genlijk bent u een soort begrafe nisondernemer, want op het top punt van ellende zorgt u ervoor dat alles netjes geregeld en geor ganiseerd wordt." UTRECHT (ANP) - Er komt een aparte legerbisschop in Nederland. Dit blijkt uit een persbericht van het Rooms- Katholiek Kerkgenoot schap over de verdeling van landelijke taken onder de bisschoppen. Het Militair Vicariaat is va cant sinds het aftreden van bisschop Bar begin vorig jaar. Óver een opvolger „wordt nog overlegd met de Vaticaanse congregatie voor de bisschoppen", die verant woordelijk is voor de bis schopsbenoemingen. De woordvoerder van de RK Kerk heeft bevestigd dat de nieuwe legerbisschop niet uit de huidige elf bisschop pen (zeven diocesane en vier hulpbisschoppen) komt. Het is niet uitgesloten dat de le gerbisschop de status van hulpbisschop krijgt. Bisschop Wiertz van Roer mond wordt de nieuwe me diabisschop, een functie die Bar ook vervulde. Op de dag van zijn benoeming vorig jaar juli leek het Wiertz ge past de persconferentie, waarin hij aan den volke werd voorgesteld, met een kort gebed te beginnen. Daarvoor nodigde hij ook de journalisten van harte uit. In zijn eerste brief aan de Lim burgse gelovigen enkele maanden later prees hij de grote openheid van de me dia, waarin misschien wel een uiting van de Heilige Geest was te zien. Havenstad Opmerkelijk is dat vele en belangrijke taken zijn toebe deeld aan bisschop Van Luyn van Rotterdam, die hiervoor secretaris-generaal van de bisschoppenconfe rentie was. Daarvan is hij nu vice-voorzitter. Verder wordt hij voorzitter oflid van de commissies voor de oplei ding tot de pastorale bedie ningen. de pastoraatsvoor zieningen. onderwijs en vor ming, het hoger onderwijs en de betrekkingen met het jo dendom. Ook wordt hij vice- kanselier van de theologi sche faculteit van de Katho lieke Universiteit Nijmegen, bestuurslid van de Rad- boudstichting en lid van de centrale beleidscommissie Theologische opleidingen. Sinds vorige week zaterdag is hij voorzitter van Pax Christi. Ook vertegenwoor digt hij Nederland in de com missie van bisschoppencon ferenties uit de Europese Ge meenschap. Als bisschop van de havenstad is hem ook het Apostolaat ter Zee en het Schipperspastoraat toege vallen. Muskens Kardinaal Simonis, voorzit ter van de bisschoppencon ferentie, komt in de commis sies voor doctrinaire zaken, onderwijs en vorming alsme de hoger onderwijs. Hij houdt een plaats in de Raad van Europese bisschoppen conferenties en hij blijft grootkanselier van de Nij meegse theologische facul teit en voorzitter van het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO). De pas gewijde bisschop van Breda, waar ook Zeeland on der valt, mgr. Muskens, is lid van het dagelijks bestuur van de bisschoppenconfe rentie en wordt voorzitter van drie belangrijke com missies: oecifmene, Kerk en samenleving alsmede Vrouw en Kerk. Tijdens zijn wij- dingsdienst liet hij vorige maand de benoemingsbriel van de paus door een pasto raal werkster voorlezen. De oudste bisschop, de 72-ja- rige Ter Schure van Den Bosch, wordt onder meer voorzitter van de commissie voor jeugd en jongeren. Mi lieu valt, naast andere ta ken, toe aan bisschop Bo mers van Haarlem. Ópval- lend is ook dat hulpbisschop Lescrauwaet van Haarlem, wiens ontslag nog niet door de paus is aanvaard, op ver zoek van de overige bis schoppen ook na zijn af scheid enkele taken zal blij ven vervullen. Zo blijft hij onder meer lid van de com missie voor doctrinaire za ken. De bisschop over wiens gezondheid de meeste zor gen bestaan, mgr. MÖller van Groningen, wordt referent voor Kerk en gezondheid. HAAG (GPD) - Hel leven is van oktober op november een iets- joedkoper geworden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ift vastgesteld dat de prijzen voor de consument de afgelopen land gemiddeld 0,3 procent zijn gedaald. Vooral verse groenten Kleding werden goedkoper. rgeleken met een jaar geleden lagen de prijzen van november ge- Ideld 2,5 procent hoger. In oktober was dat nog 2,8 procent. In ilag de inflatie nog op 3 procent. prijsdalingen waren van oktober op november zo groot dat het ale uitga venplaatje zelfs ondanks hogere elektriciteitsprijzen en irocent duurdere aardappelen nog omlaag ging. Schouwen-Duiveland ïanse Hanse Makelaardij o.g., ilurgh-Haamstede/Zierikzee libbens Stadhouders Makelaardij o.g., Scharendijke Walcheren Hert Bimmel Makelaardij o.g.. Vlissingen loersma Makelaardij o.g.. Vlissingen yeschiere-Josiasse Taxatie en adviesbureau. Middelburg. Kiewiet en Schulting Makelaars, Middelburg (Schinkel v/d Vegte Makelaardij o.g., Oost-Souburg pinke Komejan Makelaardij o.g. B.V.. Middelburg ^an der Vegte en Duurtsema Makelaardij o.g. Vlissingen. Zuid- en Noord-Beveland Van Beekom Makelaardij o.g.. Goes Cees Kole Makelaar-Taxateur o.g.. Kapellc Faasse Faasse Makelaardij o.g.. Goes 'iers Makelaardij o.g. Goes Zeeuwsch-Vlaanderen Van Alten en Compiet Makelaars. Terneuzen Brandax Makelaardij o.g.. Axel Van Putte Raats Makelaardij o.g.. Hulst jWsens Makelaardij B.V.. Axel Alleen achter een goede naam staat NVM. nvm door Pieter Couwenbergh UTRECHT - Terwijl werkne mers van Intel overuren draai en om het geschokte vertrou wen in hun besturingschip voor computers te herstellen, stookt concurrent IBM het vuurtje nog verder op. Big Blue liet deze week weten voorlopig geen pe's te verkopen met de beruchte In tel Pentium-chip. Softwarehui zen vragen zich inmiddels met het zweet in de handen af wat de gevolgen zijn voor de reputatie van onfeilbaarheid van de com puter. De Amerikaanse fabrikant van de 'hersenen' van meer dan 80 procent van alle personal com puters in de wereld, verkeert in een ernstige identiteitscrisis. Een wiskundeleraar ontdekte een fout in de nieuwe Pentium- chip. Niet de eerste en zeker niet de ernstigste fout van Intel. En net nu Intel een ongekend recla meoffensief is begonnen om con sumenten erop attent te maken dat veel pe's 'Intel inside' heb ben. Deze keer ontstond grote op schudding onder computerge bruikers. Niet in de laatste plaats dank zij IBM, dat een kans ziet verloren terrein terug te winnen op een markt die thans wordt gedomineerd door Intel en Microsoft. IBM heeft een nieuwe pc met eigen micropro cessor ontwikkeld en beschouwt de Pentium-crisis als een ge schenk uit de hemel om de eigen Power PC te promoten. Het bedrijf laat daarom niet na publieke gevoelens van onzeker heid over de betrouwbaarheid van de Intel-chip te versterken. Dit tot grote schrik van de soft warehuizen die vrezen voor het imago van de computer als won dermiddel in de publieke opinie. Wat zal er gebeuren als afnemers (bedrijven en consumenten) twijfelen aan de nauwkeurig heid van hun spullen? De micro-processor is namelijk binnengeslopen in het dagelijks leven van veel mensen. Het is niet alleen de motor van alle computers, maar ook het brein van de boordcomputer in het vliegtuig, het abs-systeem in de auto en het programma voor de wasmachine. Ook medische in strumenten en geleide wapen systemen zijn ervan afhankelijk. Wat nu als er een foutje zit in de 'hersenen' van een Boeing 747? „Dan zit er altijd nog een piloot aan boord", is het nuchtere ant woord van dr I.S. Herschberg, hoogleraar informatica aan de Technische Universiteit Delft. Hij reageert laconiek op de op schudding rond de Pentium- chip. „Alle micro-processoren zijn pas op den duur betrouwbaar gewor den. Voordat we ze maakten, hebben we op papier vastgesteld hoe ze moesten worden. Maai- in de produktie ging nogal eens wat mis. Er zijn series geweest waarvan alle exemplaren een af wijking hadden". De hoogleraar herinnert zich een onschuldig voorval in de Ver enigde Staten, „Bij een bepaald merk rekenmachine zat een pro grammeerfoutje in de bereke ning van de cosinus. De beoogde verkoopprijs van die dingen was honderd dollar. De fabrikant heeft ze toen voor 10 dollar aan geboden met een vermelding dat een functie niet goed werk te". ALLEEN VANDAAG FANTASTISCHE AANBIEDINGEN: KOM LANGS!!!!!! FOTO VERSCHOORE Goes Grote Markt 7 01100 I 61 59 Salvage biedt bij branden de helpende hand en poogt de schadebedragen laag te houden. foto archief PZC door Joris van Casteren DEN HULST - Voor mensen die hun dode huisdier niet in een zak willen proppen of zelfs zon der enige 'verpakking' willen begraven, is er sinds kort het al ternatief van een kartonnen be graafdoos, die het afscheid van een huisdier wat waardiger moet maken. De doos is een vin ding van het bedrijf Starbox uit Den Hulst in de kop van Ovex-- ijssel. Het lijkt erop dat mensen tegen woordig steeds meer voor hun huisdieren over hebben. Een beetje kat van deze tijd kan re kenen op dure, met jus overgo ten vleesmaaltijden. Honden krijgen krokante krach tbrok- ken voorgeschoteld die stijf staan van de vitaminen en mine ralen. Veel, zo niet alles is men sen eraan gelegen het leven van hun huisdier zo aangenaam mo gelijk te maken. Zo'n dier heeft volgens Starbox ook na zijn dood recht op een respectvolle behandeling. Vandaar de die- renbegraafdoos van stevig kar ton. De doos is gemaakt van gerecy cled karton, zodat hij. zonder het milieu schade toe te brengen, zo de oven van het dierencremato rium of de grond in kan. Afhan kelijk van maat en uitvoering bedraagt de prijs tussen de acht en de dertig gulden. Gekozen kan worden uit een goedkope doos van alledaags bruin karton of een luxe doos met houtnerf motief. De dozen zijn nu alleen nog verkrijgbaar bij een aantal dierenartsen en bij Starbox zelf. Dierenartsen Een honderdtal dierenartsen heeft inmiddels kennis gemaakt met de dierenbegraafdoos. Vol gens Starbox-directeur Simone Koekkoek overwegen ze de do zen in voorraad te nemen. „Het feit dat de dozen zo milieuvrien delijk zijn, spreekt de dieren artsen vooral aan. Het lijkt erop dat we een gat in de markt heb ben gevonden," De doos is in vijf verschillende maten leverbaar. In de grootste past met gemak een volwassen bouvier. Iedere uitvoering is voorzien van handvatten en wordt geleverd in een klein ge vouwen zelfbouw-pakket. Bij de dozen zit een etiketje waarop het huisdier geregistreerd dient te worden. De bodem is versterkt en absorberend, zodat het dier niet uit zijn kistje kan vallen en er geen lichaamsvocht kan door lekken. Starbox is nog maar een jonge onderneming. Ze bestaat pas een jaar. Het bedrijf maakt naast de dierenbegraafdoos ook vakverdelers voor dozen. En bin nenkort gaat het poppenkasten maken. Ook van karton. Starbox ziet het helemaal zitten in karton. Het bedrijf is zo en thousiast dat men in de toe komst zelfs mensen in karton nen dozen het graf of de crema toriumoven in ziet gaan. „Op korte termijn zien we zelf nog geen mogelijkheid om grafkis ten van karton te produceren", zegt Koekkoek. „Maai- we hopen dat andere producenten op dit idee inspringen, want karton heeft de toekomst." Mislukking De Meppelse Grafkisten Fa briek heeft vijftien jaar geleden al eens geprobeerd een markt te vinden voor kartonnen grafkis ten. De huidige directeur, H. Kwant, spreekt van „een grote mislukking". De fabriek heeft ja ren gewerkt aan de kartonnen kist. Zo'n 15.000 zijn er geprodu ceerd. Het grootste bezwaar te gen karton is dat er na de ver branding veel meer as overblijft dan bij hout. „En karton is veel gevoeliger voor warmte en vocht." Toch sluit Kwant niet uit dat de kartonnen grafkist, met de komst van betere pro- duktiemethoden, opnieuw tot leven gewekt zal worden. R.K.A. Boon, directeur van Ne derlands grootste grafkistenfa briek Bogra, ziet .overigens geen toekomst voor kartonnèn graf kisten. Er kleeft volgens hem een te groot moreel bezwaar aan karton. „Het publiek denkt bij karton vaak aan een willekeu rige doos uit de supermarkt, niet iets om in begraven te worden." Koekkoek neemt de morele be zwaren met een korreltje zout. Het milieu komt voor haar op de eerste plaats. „Waarom moet er, als een mens sterft, ook een boom sterven?" Zij is ervan overtuigd dat de kartonnen graf kist op de markt zal komen en dat de kist, met de technieken van vandaag, probleemloos kan worden verbrand. „Alles moet nu eenmaal milieuvriendelijker worden en het is een feit dat kar ton minder belastend is dan hout." De dierenbegraafdoos is verkrijgbaar in verschillende uitvoeringen. foto Frank Uijlenbroek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 7