Jeltsin kan alleen maar verliezen in Tsjetsjenië De Russen zijn zo bang Dikke nekken Leve de president reportage Over de met glasscherven bezaaide trappen van het presidentiële paleis in de belegerde Tsjetsjeense hoofdstad Grozny passeer ik een deur met het opschrift 'strategische reserves en natuurlijke hulpbronnen'. De deur is op slot. Maar een verdieping hoger blijkt een dependance van de afdeling te zijn gevestigd. Daar verordonneert een hulpje van informatieminister Oedagov net aangekomen correspondenten 25 dollar te betalen voor een accreditatie. Wie, niet wil betalen, moet verdwijnen. Wie dat wel doet, mag mede beschikken over de enige telefoonlijn met de buitenwereld en wordt in staat gesteld 'belangrijke personen' te interviewen en persconferenties bij te wonen. De 'persman' in leren jas en met indrukwekkende bontmuts schrijft nog indrukwekkender for mulieren uit. De /accreditatie' van de 'onafhankelijke republiek Tsjetsjenië' blijkt geldig tot de cember 1995. Ik kan vooruit en, te oordelen naai- de vettige glimlach waarmee de man de dollarbiljetten in zijn zak laat verdwijnen, hij ook. „Doedajev en de lui die hem omrin gen, het zijn stuk voor stuk gang sters", zegt Moehaddin Zaleehov, voormalig Tsjetsjeens parlements lid. Ik loop hem op het Vrijheids plein tegenover het presidentieel paleis tegen het lijf. Op de trappen van het parlementsgebouw gaan geestelijken met lange witte baar den en rode kepi op het hoofd voor in gebed. Enkele honderden met Kalasjnikovs bewapende mannen buigen het hoofd. Zaleehov, fluis terend: ,,Maar gangsters of niet, we moeten nu samen tegen de Russen vechten." Ik kom tijdens een bliksembezoek aan Tsjetsjenië en de omringende regio meer figuren als Zaleehov te gen. Ze kankeren op generaal Doe dajev, de man die in 1991 de Tsjets jeense onafhankelijkheid uitriep. Ze noemen hem een KGB-agent (geen complottheorie gaat hier te ver), die nu de Russen heeft 'uitge nodigd' de Tsjetsjeense onafhan kelijkheid met geweld om zeep te helpen. Maar stuk voor stuk ne men ze de wapens op om voor dat zelfde Tsjetsjenië te sterven. Complottheorie In Vladikavkaz, de hoofdstad van het pro-Russische Noord-Ossetië, lijkt de complottheorie te worden bevestigd. In het restaurant van mijn hotel zie ik maandagavond de Tsjetsjeense en Russische onder handelingsdelegaties samen eten en drinken. De stemming is best, de glazen worden veelvuldig gehe ven. Men toast zelfs op de Russi sche grondwet, die in de Tsjets jeense praktijk niet meer waard is dan een rol toiletpapier. Dit merkwaardige tafereel beves tigt ook dat de zogenaamde vre desonderhandelingen, die begon nen nadat Russische troepen zon dag probeerden naar Grozny op te rukken, niet serieus waren. De lei ders van beide delegaties zijn func tionarissen van de tweede garni tuur. Hun voornaamste taak is de indruk te wekken dat beide partij en naar een vreedzame oplossing- streven en met elkaar in gesprek willen blijven. Donderdag zijn er echter al zulke verwoede gevechten aan de gang in de omgeving van Grozny dat zelfs deze schone schijn kan wor den beëindigd. Supermacht Rus land kan, met duizenden militai ren rillend van de kou ingegraven in de besneeuwde velden rond Volgograd europa Rostov-na-Donu Stavropol' Een Russische soldaat patrouilleert tijdens het oprukken van Jeltsins troepen. foto Reuter Krasnodar het noorden van Tsjetsjenië, dat door de oppositie wordt gecontro leerd, naar Grozny oprukte, kan daarvoor worden gebruikt. Dat Jeltsin donderdagavond het ultimatum aan 'alle Tsjetsjenen' om de wapens neer te leggen met weer 48 uur heeft verlengd, is een bewijs te meer dat in deze oorlog alles fout gaat. Het is een zwakte bod van een president die driejaar kat en muis met Tsjetsjenië en Doedajev speelde, toen resoluut het bevel tot actie gaf, en nu de rampspoed van alle kanten op zich ziet afkomen. Zijn soldaten, zo kan ik zelf vast stellen aan de Tsjetsjeense grens voorbij Mozdok, zijn jonge bleek neuzen. Het materieel dat ze mee voeren is indrukwekkend, maar dat geldt alleen voor het schiet tuig. Op vrachtwagens zie ik ze on der dekens kleumend naast elkaar zitten. Andere vrachtwagens voe ren inderhaast gekapt hout mee om vuurtjes te stoken teneinde voor enig soelaas te zorgen bij tem peraturen die 's nachts ver onder het nulpunt dalen. Wat is de, om een militaire term te gebruiken, 'sustainability' van dit leger? En hoe betrouwbaar is het, gegeven het feit dat 40 procent van de dienstplichtige jongens uit de Kaukasus zelf afkomstig is? De manier waarop journalisten dooi de militairen worden behandeld - tot beschietingen en het gooien van rookbommen toe - illustreert dat lastige vragen als deze liever niet worden beantwoord. Wat strijdbare Ingoesji in het grens dorp Sliptsovskaja me vertelden lijkt waar: „De soldaten zijn zo bang, ze willen niet vechten. Som migen steken hun eigen vrachtwa gens in brand en zeggen dat wij het hebben gedaan. Ze lopen gewoon weg." Vredesmacht Maar hoe langer Jeltsin aarzelt, hoe moeilijker het wordt om tot ac tie over te gaan. Zeker drie onder ministers van defensie hebben al gezegd dat militair,ingrijpen in de Kaukasus ongewenst is. En dat zeggen ze niet uit angst voor een guerrilla-oorlog in Tsjetsjenië zelf. Nee. de militairen zijn banger voor het gevaar dat ze straks op alle fronten in de Kaukasus in actie moeten komen. Daarom bena drukken ze ook dat de eenheden van binnenlandse zaken en defen- Groznyjl Vladikavkaz rZwarte: "ZceS Een Russische officier wijst zijn kolonne de weg richting de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Tsjetsjeense vrouwen proberen de invasietroepen een hal t toe te roepen. foto EPA Grozny, niet meer terug. „En dat terwijl Jeltsin gewoon wat geduld had moeten oefenen. Doedajev kon alleen nog maar op een kleine kring vertrouwelingen rekenen. We hadden dit probleem zelf op kunnen lossen, maar hij moest zo nodig Russische wapens en mili tairen sturen", zegt Zaleehov op het Vrijheidsplein. Alles wat er in deze oorlog fout kan gaan, gaat ook fout. Tsjetsjenië wordt in alle opzichten, politiek, economisch, militair, een ramp voor Rusland. En de voornaamste reden is, dat de Russen uit superio riteitsgevoel geen enkele poging doen om 'de zwarten' in de Kauka sus te begrijpen. En iedereen die dat wel probeert als een vijand be schouwen. Parasieten Journalisten bijvoorbeeld. „Het zijn keelafsnijders", brult majoor Vladimir Mozjajev van de 'kom- mandantoera' in Mozdok. Mozja jev maakt een zeer dronken in druk. „We moeten ze de pan inhak ken. Maar jullie, tuig uit Moskou, nemen het voor hen op. Wat heb ben jullie hier te zoeken trouwens? Jullie horen allemaal bij die para sieten in Moskou." Het Russische onbegrip toont zich ook in een zaaltje van het 'Cultuur huis' van Mozdok. Daar krijgen vluchtelingen uit Tsjetsjenië, me rendeels vrouwen en kinderen, van een lokale functionaris allerlei be loften voor materiële hulp. Maai- ze moeten zich eerst laten registreren in Vladikavkaz, 150 kilometer ver derop. „Hoe kan dat nou, dat is Os- setië, die maken ons dood zodra ze ons zien", roept een vrouw. De functionaris zwijgt. Zo lopen overal de frustraties op. In Ingoesjetië en Dagestan, twee moslim-buurrepublieken van Tsjetsjenië, zijn al duizenden vluchtelingen gearriveerd. Ze zijn bang voor de toekomst, maar woe dend over wat hen is aangedaan. En die woede verspreidt zich als een bosbrand door de gelederen van de moslim-broeders. De tweehonderdduizend Ingoes- jen in hun mini-republiekje be schouwen zich al in oorlog met Rusland. En bij de andere buur, in het bergachtige Dagestan, een veelvolkerenstaatje van 2 miljoen Russen-haters, gaan de wapens ook al rond. Veelbetekenend is dat de twee Russische militaire kolon- nes die vanuit Ingoesjetië en Dage stan naar Tsjetsjenië trokken tot staan werden gebracht door lokaal verzet. Alleen in Ingoesjetië lukte het de voorhoede van de Russen om posities diep in Tsjetsjenië in te nemen. Op de grens van Tsjetsjenië en Da- gestan bij het stadje Chasavjoert loop ik met Kalasjnikovs en anti- tankgranaten bewapende Dage- stani en Tsjetsjenen tegen het lijf, die aan een buitenlandse verslag gever maar één ding kwijt willen: „Allah is groot, hij is met ons. De Jihad (heilige oorlog) is begonnen en we zullen zegevieren." In een andere grensrepubliek- Ka- bardino-Balkarië - hebben de pro- Russische autoriteiten een de monstratieverbod uitgevaardigd. Ook daar gist het. En al die onrust in de buurrepublieken zorgt ervoor dat de Russische militairen in Tsjetsjenië zich omringd weten door een vijandige omgeving. En dat levert straks problemen op met de rugdekking. Propaganda Via Dagestan heb ik het Tsjets jeense strijdtoneel ongehinderd kunnen verlaten. Op de noord oostelijke route vanuit Grozny was woensdag en donderdag nog probleemloos verkeer mogelijk. Alle vanuit Moskou de wereld in gestuurde verklaringen over een blokkade van Grozny blijken pure propaganda: het lukt de Russen niet om de stad vanuit drie richtin gen en dus met voldoende man kracht te omsingelen. Alleen de kolonne die vanuit Mozdok door sie in Tsjetsjenië een 'vredes macht' vormen.„Dit is geen actie van het leger", zei een van hen, ge neraal Kolesnikov, donderdag om duidelijk te maken dat defensie de orders van anderen uitvoert. Zodra een flink aantal van de 'snotneuzen', zoals de rebelse en ambitieuze generaal Aleksandr Lebed de troepen in Tsjetsjenië heeft genoemd, in de Kaukasus het leven laat, zal het slagveld zich naar Moskou verplaatsen. Nu nog lopen de scheidslijnen van voor- en tegenstanders van het optreden in Tsjetsjenië dwars door alle partij en, van communistisch tot radi caal-democratisch. Verreweg in de meerderheid zijn de politici die met veel omhaal van woorden de kat uit de boom kijken. Dat is straks over, wat Jeltsin ook doet: terugtrekken of sneuvelen in de Kaukasus. Op dat moment zal in Moskou meer aan de hand zijn dan angst voor terroristische aansla gen van Tsjetsjeense emigranten. Hans Geleijnse ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 45 De remlichten van de auto vlak voor me flitsen aan. Maandagochtend: 08.00 uur, Prinsenheek. De 80 kilometer lange rit van Bnissel naar deze grensovergang tussen Neder land en België heeft me iets minder dan 45 minuten gekost een gezapige kruissnelheid van rond de 120 door de och tendspits. Maar bij het binnen rijden van het vaderland is de pret uit: de volgende 100 kilo meter gaan zeker vijf kivartier duren. De eerste file begint bij Breda en duurt tot de Moer dijk. Wie betwistte er nog dat Neder land vol was? Drie maanden lang elke maandagochtend vroeg naar Den Haag leren mij in elk geval anders. Vol? Er is geen doorkomen aan! STANDPLAATS /mSÊm Brussel Peter de Maar het is niet het enige ivat me bij terugkeer na zoveel ja ren wonen in Brussel opvalt. De drukte, het harde bluf-Hol- lands, het moralisme en opge heven vingertje, de regelneve- rij, het cultiveren van de poli tiek correcte opinie en het ei gen verdraagzame imago, het panisch waken tegen maat schappelijke verschillenpfff dat is allemaal even schrikken. Met lichte verbijstering noteer ik dat in Nederland de hond van de hasjhandelaar fiscaal aftrekbaar is - keurig geregeld nietxvaar-en de Sinterklaas in het asielzoekerscentrum dit jaar blank is en niet wordt uit gerust met het traditionele kruis - een kwestie van geen aanstoot loïllen geven aan de islamitische vluchteling. Mon Dieu, Quel Pays! Zijn ze hier zot? Het gewenningsproces valt zo zwaar, dat ik mezelf er na het eerste maandje Den Haag al op betrap België zoioaar te gaan romantiseren: de nonchalan ce, het gesjoemel, het 'eigen plan trekken', de afkeer van de arrogante 'dikke nekken' uit Antwerpen en noordelijker. Al- lez, leven en laten leven hè, ivaarom zoudt-U-zich-druk maken? Geef toe: het Belgen- land is een rommeltje, maar ivel plezant. De misdadiger 'van bij ons' wordt tenminste nog eens aan gepakt, zo leert een klein knip seltje uit de gazet over een ban koverval. „Onder bedreiging van zijn pistool eiste de over valler geld van filiaalhoudster Christiane Simons (56). Zij gaf haar hond - een poedel - bevel de kerel te pakken. Het dier joeg meteen de overvaller op een overhaaste vlucht." Kijk, u in Holland met uw pitbull lacht daarom, want, ft vindt: onze poedel is niet serieux. Maar zo doen ivij dat! Zelfs een grijzen de madame achter het loketje weet wel raad met die boeven. En dat is zeker en vast geen toevalstreffer, want „in de late namiddag speelde zich haast een gelijkaardig scenario af in het filiaal van de HSA-baxik aan de Kerkstraat in Antwer pen", vervolgt de krant. „Drie jongeren van naar schatting 16 a 17 jaar eisten, gewapend met een alarmpistool, geld. Blijk baar helemaal niet onder de in druk, beval de kantoorhouder hen zo snel mogelijk te verdxoij- nen. In hun haast speelden de overvallers hun ivapen kwijt." Scheer je iveg krapuul! En 7iiks belastingaftrek voor uw verlo ren wapen. Daarvoor gaat u maar naar Nederlaxid. Voor honderdduizenden Fransen is het aftellen be gonnen. Over een kleine vijf maanden mogen ze naar de stembus om een nieuwe presi dent te kiezen. En naar de op volger van Frangois Mitter rand wordt nu al vol venvach- ting uitgekeken. Die interesse heeft niets te ma ken' met politieke betrokken heid en alles met eigenbelang. Wie de slag om het Elysée wint, interesseert het gros van de Fransen niet echt. Het gaat er om dat er iemand wint en voor al dat die zich houdt aan een traditie die ooit door de legen darische president De Gaulle in het leven schijnt te zijn ge roepen. De traditie wil dat de n\euwe president, eenmaal geïnstal leerd, op grote schaal gratie STANDPLAATS M Parijs MM Hans Gertsen verleent als dank voor het door de kiezers in hem gestelde ver trouwen. Duizenden gevange nen die nog slechts een paar maanden van hun straf uit hoe ven te zitten en die zich boven dien goed gedragen hebben, mogen naar huis als de vers ge kozen president ergens rond begin juni over zijn hart strijkt. Niet alleen voor duizenden ge vangenen is het die dag feest Honderdduizenden kleine wetsovertreders verdienen op slag ook een paar tientjes. De 'winst' kan zelfs oplopen tot en kele honderden guldens. Het gebruik ivil namelijk dat 'mon sieur le président' met een en dezelfde handtekèning ook een dikke streep haalt door hon- derdduizenden bonnen voor kleine verkeersovertredingen. Wie in de laatste paar maan den voor de verkiezingen lich telijk in de fout is gegaan, (fout parkeren, rijden over de bus baan, of een tikkeltje te hard) en door de wetsdienaren be trapt is, heeft een goede kans ■uiteindelijk slechts met de schrik vrij te komen. Dankzij meneer de president hoeft de boete niet betaald te worden. De presidentiële gratie is zo po pulair dat veel Fransen er al ruim tevoren een voorschot op nemen. Het aantal fout gepar keerde auto's bijvoorbeeld be gint in Parijs nu al de spuiga ten uit te lopen. Wie een bon on der de ruitenxvisser vindt, ver scheurt hem in de regel met een glimlach ixi de wetenschap dat er ivaarschijnlijk toch nooit be taald hoeft te worden Volgens een kennis die zijn hele leven ai in Parijs woont, xoordt de anarchie met het naderen van de verkiezingen alleen maar groter. De politie staat machteloos omdat de schrik voor een bon er niet meer echt in zit en schrijft er bovendien steeds minder uit omdat ook de gemiddelde agent xveet dat het bij voorbaat verspilde moeite is. De exiigen die nog betalen, zijn bxiitenlanders, zo vertelde een agent me onlangs met nauwe lijks verholen leedvermaak na dat ik zojuist hem een cheque ter xoaarde van 65 gulden had overhandigd. „Doe nou niet meer zo dom", zo hield hij me vervolgens op belerende tooxi voor. „Wat, fout parkeren", vroeg ik ixi mijn bxriterilandse naïveteit. „Nee, betalen!" zo luidde het verrassende ant woord. Ik heb mijn lesje geleerd. Wel licht kunt u er, mocht u de ko mende maanden een xoeekend- je Parijs doen. xiw voordeel er nog eens mee doen. 'Vive le pre sident!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 65