Cyprus en Malta sterk in opkomst Insteekkaart zet radio en tv op pc-beeldscherm PZC Overzicht van de zomergidsen Sneeuwlijn Reistijdschrift Space Expo Jongeren Brits festival Water campers Noordelijkste hotel Italië Nieuwe toren Varen Havenfilms vrije tijd 33 ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 De wonderbaarlijke come back van het reeds afgeschreven Spanje. Drie jaar geleden leek Neerlands vlieg vakantie-bestemming El Nummero Uno weg te glijden in een moeras van hoge prijzen, krakkemikkige accommodaties en slechte service. Toen greep de overheid in. Hoteliers, die in slaap waren gewiegd op de golven van het succes, werd de wacht aangezegd en een enorme publiciteitscampagne plus een paar bomaanslagen in aanstormend concurrent Turkije deden de rest: in Spanje hebben Nederlandse reisorganisaties voor de komende zomer 19 procent meer bedden ingekocht dan afgelopen jaar. Uit door bureau Toeristiek ge publiceerde cijfers blijkt dat vooral de Costa de la Luz (rondom Cadiz - Neckermann en Transavia laten er voor het eerst een charter op vliegen), Costa del Almeria (Al- meria) en Costa del Azahar (Valen cia) profiteren van de revival. Het aanbod - in die streken tot nu toe overigens niet echt geweldig - blijkt daar meer dan verdubbeld. Maai' ook het binnenland lijkt mee te delen in het ongebreidelde opti misme dat de Nederlandse reis branche heeft ten aanzien van Spanje. Touroperator Kras en luchtvaartmaatschappij Air Hol land durven het zelfs aan een char ter te beginnen op Madrid. Toch zitten er aan die opleving van Spanje een paar merkwaardige kantjes. Afgelopen jaar, toen de bezoekcijfers ook al omhoog scho ten, werd de stormbal reeds gehe sen voordat het seizoen goed en wel op gang was gekomen. Er dreigde een catastrofe. Onderzoek wees uit dat veel hoteliers meer bedden hadden verkocht dan ze bezaten (overboekingen) en hier en daar waren kamers zelfs aan vier verschillende reisorganisaties toe- Griekenland blijft een topper in het vakantieaanbod, zowel de bekende oorden zoals hier op Corfu, als de kleinere eilanden, foto Yannis Scourovannis Een massale reddingsoperatie be perkte het ongerief uiteindelijk tot wat in de reiswereld 'aanvaard bare proporties' wordt genoemd, maar de geur van 'ons-wacht- straks-een-gesloten deur' lijkt daarmee toch niet geheel en al weggenomen. Bovendien hebben de juichende Spanjaarden de logies-prijzen voor de komende zomer danig opge schroefd: gemiddeld zo'n vier tot vijf procent. Wat de heren hoogmo gendheden op het Iberische Eiland zelf tot de uitspraak heeft verleid dat er in 1995 van een echte groei van het aantal vakantiegangers waarschijnlijk nauwelijks sprake zal zijn. Of dat betekent dat er straks in Nederland - wegens een teveel aan ingekochte accommo datie - kan worden geprofiteerd vaneen groot aantal goedkope last- minute-reizen, moet worden afge wacht. Arke Reizen heeft in elk geval een voorschot op die mogelijkheid ge nomen. Laatboekers, die geduld en zenuwen weten te bewaren tot vijf dagen voor vertrek, kunnen met de Enschedese touroperator komende zomer voor 295 gulden naar Mallorca, Ibiza of de Costa Blanca. Tenminste als er dan nog plaats is in zowel vliegtuig als ho tel. En dat garandeert Arke uiter aard niet. Griekenland Bijzonder hoge verwachtingen voor het komende zomerseizoen heeft men in de andere Mediter rane vakantie-topper Grieken land. Daar wordt een aanwas ver wacht van zeven tot tien procent. Sakis Ioannidis, na een aantal ja ren v.an afwezigheid teruggekeerd als directeur van het Grieks Ver keersbureau in Amsterdam, voor spelt vooral veel belangstelling voor reizen naar kleinere eilanden als Chios, los, Karpathos, Lésbos, Skiathos en Zakinthos, die inder daad in zowat alle gidsen voorko men. Een verblijf in Griekenland, dat sa men met Spanje ongeveer twee derde van alle Nederlandse vlieg- vakantiegangers trekt, kost ko mendjaar gemiddeld twee procent meer dan in 1994, maar er zijn ook gebieden waar het prijspeil iets is gezakt. Opvallend in de vakantie-brochu res is de sterke uitbreiding van het aantal mogelijkheden tot hoppen; het reizen van het ene Griekse ei land naai' het andere. Dat kan per ferry (de NBBS heeft er een flink aantal in het programma opgeno men) maar ook per vliegtuig. MIT- Reizen zette samen met Transavia een combinatiecharter op waarbij De kleinere Griekse eilanden, waar het leven nog veelal onaangetast door het massatoerisme voortkabbelt, zijn nu ook te vinden in de vakantiegidsen. foto GPD de vakantieganger een week op Kreta verblijft en een week in Ka- lamata (Peloponnesos). Malta/Cyprus Van de andere Middellandse-Zee- bestemmingen hadden vooral Cy prus en Malta de afgelopen zomer zó'n succes (beide boekten een 'plus' van meer dan 40 procent) dat de hele Nederlandse reiswereld zich er samen met twee luchtvaart maatschappijen bovenop heeft ge stort. Malta (dat in Luqa een splin ternieuwe luchthaven heeft) werd door Air Malta reeds elke dag van uit Amsterdam aangevlogeif; Air Holland en Transavia voegen daar de komende zomer nog een paar vluchten bij. Malta lijkt - gezien het aantal lu xueuze hotels dat in brochures fi gureert - vooral te mikken op big spenders. Het aanpalende Gozo (geliefd bij diepzee-duikers) profi teert dankbaar mee met Oad als belangrijk pleitbezorger. De ambi tieuze Holtense touroperator orga niseert 4-, 5-, 11- en 12-daagse rei zen naar het kleine eiland. Cyprus (Transavia was er reeds kind aan huis - Air Holland is nieuwkomer) verwacht bij monde van directeur' Dimitri Sparsis van het Verkeersbureau in Nederland ook de komende zomer een aan zienlijk toename: twintig procent maar liefst. Het aantal reisorgani saties dat het eiland aanbiedt, is gestegen van veertig tot meer dan vijftig. Aardig is de mogelijkheid die Holland International biedt: een mini-cruise vanuit pleister plaats Limassol waarbij zowel Is raël als Egypte wordt aangedaan. De prijzen voor een vakantie op Cyprus zijn net als die op Malta met ruim vijf procent gedaald. Een zonnige kijk op de toekomst hebben ook Portugal (dat vooral scoort met Madeira - er werd dooi de Nederlandse reisbranche veer tig procent meer accommodatie ingekocht), Italië (kunstreizen naar Toscana en Rome - De Jong Intra verdubbelt de eigen charter), Tunesië (de teruggang lijkt ge stopt) en Israël, dat nu de grens met Jordanië is opengesteld veel verwacht van gecombineerde rei zen door beide landen. Isropa, de specialist op vakanties in Het Be loofde Land, durft het zelfs aan Ei- lat als zomerbestemming aan te bieden. Weliswaar kan de temperatuur in het zuiden van de Negev met ge mak oplopen tot veertig graden Celsius, maar ten eerste zijn de zo- merprijzen in vergelijking met die in de winter tien procent lager, ten tweede kan een duik in de Rode Zee voor afkoeling zorgen en ten derde ligt de fameuze roze stad Pe tra in Jordanië min of meer om de hoek. Directeur Wim Heere van Is ropa: „Een mooiere zon/zee/cul tuur-combinatie is bijna niet mo gelijk." Turkije ten slotte, komt er wat be kaaid af bij de Nederlandse tour operators. Van de groten durfde al leen Hotelplan het aan met een aparte landen-brochure uit te ko men. De anderen brachten Tur kije, dat de prijzen verlaagde met 3 tot 5 procent, meestal onder in een Midden-Oosten-gids. Volgens de cijfers van Toeristiek deed de reis branche een ferme stap terug. Werd vorigjaar 18 procent méér in gekocht, «het aantal offertes voor komend seizoen is teruggelopen met 13 procent. Bomaanslagen in mei 1993 verziekten de markt to taal. Niettemin blijft het aanbod in Turkije natuurlijk nog altijd aan zienlijk. Interessant lijkt de cultu rele rondreis (met Nederlands sprekende gids) die Evenements Reizen aanbiedt. Rob van den Dobbelsteen Voor de verwende of beginnende computerhobbyist wat tips voor Kerstmis. Cadeautjes om te krijgen of zelf te kopen die 'fun' of functioneel zijn. Het meest opvallend is een insteekkaart, die radio en tv op het pc- beeldscherm tovert. Goedkoopst is een CD-Rom met reeks kant-en-klare, printbare kerstwensen erop (f 30,-). Video Highway is een pc-in- bouwkaart die radiogeluid en tv-beelden in de computer moge lijk maakt. Ook enige eenvoudige bewerkingen van het beeld in de pc zijn haalbaar. De afgespeelde beel den worden in een window 'gevan gen' en kunnen vervolgens op harddisk worden vastgelegd. Als AVI-video zijn ze later opnieuw af speelbaar in Windows. De Video Highway-kaart is rede lijk makkelijk zelf te installeren. Wel is een snelle, bestaande beeld- schermkaart nodig die een extra 'feature' aansluiting heeft. Veruit de meeste kaarten hebben die, maar mocht het niet het geval zijn dan is er echt een probleem. Het beeldscherm wordt na installatie namelijk op de nieuwe radio- en tv- kaart overgezet. Binnen het Windows-programma wordt een mooi mapje aange maakt waarin zeven icons staan, waaronder een autoradio-symbool (ook van de kabelontvangst) een tv /video-programmagids. Er is een 'scheduler', wanneer je de compu ter automatisch wil laten aanscha kelen bijvoorbeeld met het RTL-4 nieuws van half acht. Het vastleggen van tv-beelden en geluid in een window of full screen neemt veel ruimte. Een filmpje van vijf seconden kost al gauw 1,7 Mb op schijf. Het vastleggen van video is bovendien een bezigheid voor de snellere computer. De proefma- chine (386DX25) liet hier en daar een steekje vallen, omdat hij de stroom van beelden niet volledig kon vatten. Eén bevroren beeld kan opgeslagen worden onder ve le, bekende grafische formaten zo als BMP, TIFF etc. De snelheid om video's af te spelen kun je variëren. Dat kan met een 'afstandsbediening' die op het scherm staat afgebeeld. Op die af standbediening kun je kanalen programmeren maar helaas is dat ingewikkeld: daarvoor moet de INI-file worden bewerkt. Daarna is het wel mogelijk een auto-scan te doen: vanuit de computerstoel vol automatisch langs alle mogelijke kabelkanalen zappen. Helaas is het mixen van video-op- namen (harddisk-editing) niet met deze kaart mogelijk. Video High way (van Compudata Den Bosch) kost net geen f 1000.- Wil je video- editing vanuit je computer doen terug naar de videorecorder, dan ben je ongeveer het dubbele van dat bedrag kwijt. Maar dan is het wel mogelijk op vrijwel professio nele wijze een video te bewerken. Radiomuis Logitech (Maarssen) heeft iets nieuws bedacht: de draadloze muis. Het is een radio-muis, die tot op tien meter afstand van de com puter kan worden gebruikt. Het draadloze aanwijsinstrument heeft vooral zin tijdens presenta ties. Obstakels tussen de muis en de computer zijn geen probleem, omdat het om een radioverbinding gaat en niet om een infrarood-link. Juist omdat veel software tegen woordig een presentatiepakket be vat, is de computer-presentatie in opmars. De muis die daarbij be hoort heet TrackMan Live. Het is een drieknops muis waarbij door de bijgeleverde software speciale functies aan de verschillende knoppen kunnen worden toege kend. De TrackMan Live wordt aan een muispoort of seriële poort van de computer gekoppeld. Gebruikt men hem op eigen bureau dan kan zijn bereik worden ingeperkt om De Video Highway-kaart is redelijk makkelijk zelf te installeren. foto GPD batterijen te sparen. De presenta tie-muis kost rond de f500.- Wie het alleen te doen is om van de draad naar zijn computer af te ko men is het ook mogelijk om de goedkopere MouseMan Cordless van hetzelfde merk aan te schaf fen. Dat is eveneens een radiomuis, maai' goedkoper dan de presenta tie-uitvoering. Beide muizen kun nen tegelijk gebruikt worden in 'dual mode'. Bel-pin Een handzaam apparaatje dat u de privacy op uw (zaken)telefoon te ruggeeft. heet BelPin van Conrad Elekrtonica. Het is een piepklein kastje waarin een 9-volts batterij wordt geplaatst en dat rond de f 100,- kost. Het wordt tussen tele foon en het telefoonnet aangeslo ten. Middels uw (toon)telefoon kunt u het besturen, dat wil zeggen de code vastleggen en het kastje in- en uitschakelen. Met de BelPin aangeschakeld (rood lampje zichtbaar) zal het ap paraat een binnenkomende ge sprek opnemen, zonder dat de tele foon, in het huis waar de BelPin staat, overgaat. Hij brengt dan voor de opbeller een fluittoon ten gehore. De opbeller die nergens van afweet, zal dan verschrikt op hangen. Intimi, die geïnstrueerd zijn, weten beter. Zij toetsen als antwoord op de pieptoon een vier- cijferige code op hun telefoon in. Pas dan gaat het toestel in het huis van de BelPin-eigenaar over en kan hij of zij het gesprek beant woorden. Het voordeel van deze methode is, dat men (in weekeinden) geen 'vreemde' telefoontjes meer krijgt. Alleen familie en kennissen - die de juiste pincode voor het gesprek kennen - komen door. De BelPin gebruiken met een antwoordappa raat is ook mogelijk. Het appa raatje neemt het gesprek dan ver traagt aan, zodat eerst het ant woordapparaat gaat lopen. Meer dere apparaatjes, met meerdere codes, zijn tegelijk mogelijk. Op die manier kan men verschillende mensen, die één telefoonlijn ge bruiken, afzonderlijk bereiken. Domus software ten slotte heeft het minst prijzige kerstcadeau ge produceerd. Het is een CD-Rom, een ceedeetje voor de computer. Het heet Kerstpakket voor Win dows en kost maar- f 29,95. Het ver onderstelt dat u Windows op de computer gebruikt en een Rom- drive beschikbaar hebt. Met het schijfje beschikt u dan over een programma dat 60 kerstkaarten, verder cadeaukaartjes, uitnodi gingen voor feestjes en cadeaupa-^ pier ontwerpt. Daarmee kunt. u' leuk opgemaakte wens- en kerst kaarten maken, eventueel in kleur, als uw printer dat toelaat. Speciaal daarvoor worden 80 cli- part-afbeeldingen meegeleverd en feestelijke lettertypen, die ge schikt zijn voor kerst. Voorts zijn er tachtig verschillende kersfoto's, die als screensaver kunnen dienen in deze bijzondere periode van het jaar. De kerstscreensavers (beeld buisbeschermers) kunnen eventu eel gecombineerd worden met dito muziekjes. Dat alles staat op slechts een goedkope cd van Do mus in Amsterdam. Hugo van der Heem Naast informatie over de sneeuwtoestand in de Alpen en de Roc- kie Mountains (Colorado/Amerika) verstrekt de ANWB-Sneeuw- lijn dit seizoen ook inlichtingen over de sneeuwtoestand in Slo veense wintersportdorpen. Bovendien Wordt dagelijks een top tien samengesteld van de ski-bestemmingen met de meeste sneeuw en is er nieuws over de actuele toestand betreffende lengte en kwaliteit van de pistes in Tirol. De Sneeuwlijn blijft open tot eind april en kost 75 cent per minuut. Telefoonnummer: 06-9623. Dezer dagen verscheen in Nederland weer een nieuw reistijd schrift. Het heet Globe, kost f7,95 per nummer en zal zes keer per jaar gaan verschijnen. Uitgever is de Geïllustreerde Pers en de hoofdredactie wordt gevoerd door Jan Heemskerk. Het eerste nummer bevat onder meer lange artikelen over Ierland, Israël en de Azoren. Verder een groot aantal tips dat helaas in veel gevallen is overgenomen uit brochures. Ze geven daardoor dikwijls een té gekleurd en onvolledig beeld. In de Space Expo te Noordwijk worden tot en met 8 januari gratis rondleidingen verzorgd waarin speciale aandacht zal worden be steed aan het onderzoek dat de Europese ruimtesonde 'Giotto' doet naar de Halley Komeet. Deze wordt door velen gezien als de ster, die bij de geboorte van Jezus Christus door onder anderen de herders bij Betlehem werd waargenomen. Te zien valt in Noord- wijk zowel een model van de komeet als het testmodel van de Giotto. Uiteraard kan tijdens de kerstvakantie via het 'Virtual Reality'-systeem ook een gesimuleerde ruimtewandeling worden gemaakt. Hoewel de reisbureaus er in een recent onderzoek van de Consu mentenbond nogal bekaaid zijn afgekomen, verzorgen zij toch nog de vakanties van 63 procent van alle jongeren tussen de 15 en 30 jaar. Dat blijkt uit een steekproef, die door buro Interview in op dracht van het genootschap van toeristisch journalisten 'Tour jour' is verricht. Uit de enquête bleek tevens dat jongere vakantie gangers aan sportieve en culturele activiteiten een broertje dood hebben. Veel groter is de aantrekkingskracht van zon, zee, uit gaan en luieren. Als accommodatievorm winnen hotel en pension het ruimschoots van tent en appartement. De meeste jongeren gaan omstreeks hun zeventiende voor het eerst op vakantie. Favo riete bestemmingen zijn dan Nederland, Frankrijk en Spanje. La ter komen daar- Griekenland, Italië en Oostenrijk (wintersport) bij. Bezoekers van Groot-Brittannië wacht in 1995 het Festival van Kunst en Cultuur. In zijn soort - meldt het British Tourist Autho rity - het grootste evenement dat ooit gehouden werd. De spits wordt al op 30 december afgebeten door het Hogmanay Festival in Edinburgh, waarna in februari en maart het London Arts Season de boel pas echt op gang brengt. Veel programmapunten staan in het teken van het eeuwfeest van de National Trust, de instantie die honderden kastelen, landhuizen en natuurgebieden in beheer heeft. Maar ook het feit dat het precies honderd jaar geleden is dat de eerste 'Proms' (zomerconcert) plaatsvond, zal uiteraard uit bundig worden gevierd. Liefhebbers voor zwerftochten over Franse wateren kunnen onder meer terecht bij Sunrise. De Amsterdamse touroperator verhuurt 'watercampers' in streken als de Elzas, Centraal Frankrijk, Bour- gondië en Zuid-Frankrijk. Ook Friesland en een deel van Enge land zijn in het programma opgenomen. Het kleinste, het grootste en nu ook het noordelijkste. In Lon- gyearbyen op Spitsbergen werd op 1 december een hotel geopend dat zich mag sieren met die laatste kwalificatie. Het heet Svalbard Polar, heeft, 66 kamers en is het eerste onderkomen op het arcti sche eiland dat in staat is de gast een volledige hotel-service te verlenen. De uitbaters zijn er rotsvast van overtuigd dat Spitsber gen door hun inspanningen nu beter tegemoet kan komen aan de eisen van 'reizigers die een bezoek willen brengen aan de laatste wildernis van Europa'. De nieuwe Interhome-brochure 'Italië 1995' bevat bijna driedui zend vakantieverblijven die niet alleen in bekende toeristencen tra staan als Toscane, de omgeving van Rome en de eilanden Sar dinië en Sicilië, maar ook in nauwelijks ontdekte streken. Nieuw is zowel de prijslijst met een selectie uit de betere accommodaties als de insteek met een aparte hotel-lijst. Het silhouet van de oude Hanzestad Rostosck in Noord-Duitsland wordt sinds kort weer bepaald door de 117 meter hoge toren van de Petrikirche. De renovatie van het geheel uit hout opgetrokken bouwwerk heeft ettelijke jaren in beslag genomen. De toren, van ouds een baken voor zeelieden, werd in 1942 tijdens een bombar dement vernield. Wie er lol in heeft met een boot een skipiste af te schuiven, kan zich vervoegen in Gröbming (Dachstein-Tauern/Oostenrijk). Daar. op de Stoderzinken, kunnen per tocht tien passagiers plaats nemen in het schip van plastic. De prijs voor een ritje is 30 shilling, maar houders van een skipas mogen gratis mee. In zowel het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' te Rotterdam als bioscoop Lantaren/Venster in dezelfde stad, wordt tot eind ja nuari een aantal nostalgische films over de Rotterdamse haven vert. De oudste film is de uit 1916 daterende 'Laden en Lossen'; de jongste - 'Rotterdam Wereldhaven' - uit 1993. Ook wordt 'Houen Zo' gedraaid, de befaamde documentaire waarmee Herman van der Horst in 1952 de Gouden Palm van het filmfestival van Cannes in de wacht sleepte. Wie wil zien hoe de piepjonge zeematroos Kees Brusse het aanlegt met de dochter van een binnenvaart schipper, dient 'Hij, zij en een wereldhaven' uit 1951 te bezoeken. Het dorpje Stampa met zijn ongerepte Alpennatuur is een toeris tisch niet zo bekende streek. foto Jan Bengevoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 51