Onderzoek beveiligingsbranche Buisje van kunststof vormt doorbraak bij hartoperatie PZC PTT begint aan Kerstslag Sony en Philips presenteren nieuwe beeld-cd Voor 139 gulden per auto door de Chunnel "Mij ophalen? Niet nodig, ik pak de Arola." Uitstel besluit over gevechtshelikopters Nationale Verzoeningsdag Zuid-Afrika Koele ontvangst plan Bosnië-missie Carter PemPoPoe 20-40% binnen- en buitenland Rol bedrijven bij inkijkoperaties onduidelijk mu ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 AMSTERDAM (ANP) - Komen de donderdag beginnen de ge regelde treindiensten voor personenauto's door de Ka naaltunnel. Dat betekent het begin van een volledige dienstregeling. Er geldt een kennismakingstarief van 1' 139 voor een personenauto on geacht het aantal inzittenden. Dit betreft een dagretour. Een standaard retour kost f 380, een vijfdaags retour f 210. De tarieven gelden tot eind maart volgend jaar. Tot die pe riode moet er vantevoren wor- den gereserveerd. Daarna is re serveren niet meer verplicht. Tot begin januari rijden er 26 treinen per dag, van 09.00 tot 21.00 uur. zeven dagen in de week. Ook met de feestdagen wordt de treindienst onderhou den. Daarna wordt er 24 uur per etmaal gereden. Op piektijden vertrekken er vier autotreinen per uur. Al eerder werd bekend dat auto's die op lpg rijden, niet door de tunnel mogen. Aanvankelijk zouden de trei nen voor personenwagens en inzittenden afgelopen week zijn gaan rijden. Er trad echter vertraging op doordat er wat problemen aan het licht kwa men toen er brand uitbrak in een auto. Eerder al begonnen de diensten voor passagiers. vrachtwagens en het goederen vervoer. Volgens directeur Garnett van Eurotunnel, de exploitant van de Kanaaltunnel, zijn de tarie ven concurrerend met die van de veerdiensten, maar is het niet de bedoeling een tarieven- slag te ontketenen. De verschillen met de tarieven die rederij P&O tot het eind van dit jaar vanaf Calais han teert zijn gering. Bij P&O kost een standaard retour voor een auto met maximaal negen in zittenden f 375 en een vijfdaags retour f 200. Per 1 januari re kent de rederij voor een stan daard retour f300 voor een auto met één inzittende, f 375 voor een wagen met twee personen en f 405 voor auto's met meer inzittenden. Voor een vijfdaags retour worden de tarieven dan respectievelijk f 165, f 210 en f 220. Worden de tarieven van de Ka naaltunnel voor een standaard retour vergeleken met die van de andere veerdienstmaat schappij, Stena Sealink, dan is de tunnel tot eind maart fll tot f 70 duurder, afhankelijk van het soort auto en het aantal in zittenden. Bij het vijfdaagse re tour zijn de verschillen wat kleiner. DEN HAAG (ANP) - Opsporings methodieken van politie en jus titie zijn op dit moment een ge voelig onderwerp binnen poli tie en Openbaar Ministerie. Maar nu de laatste tijd wordt gesuggereerd dat de politie bij inkijkoperaties en afluister- schandalen ook gebruik heeft gemaakt van personeel van par ticuliere beveiligingsorganisa- "Dis brengt mi| door weer en wind, b nen en buiten de bebouwde kom, met een volle - tank tot 200 km ver!" (Max. snelheid 40 km/uur. Vraag documentatie aan over deze Waai|enberg b.v.. fabtfkant Arola en overige verplaatsingsmiddelen voor rhTnder-validen, levens leverancier vaii rolstoel-inrijwagens. Postbus 142,3900 AC Veenendaal, Wiltonstr 26, tel. 08385-11251. ties, is ook in deze branche on rust ontstaan. De overkoepelen de Vereniging van Particuliere Beveiligingsorganisaties heeft een intern onderzoek gelast naar mogelijk onoirbare opspo ringspraktijken. VPB-voorzitter Wegstapel er kent dat de problemen rond het Nieuwegeinse bedrijf Kuras on der mee aanleiding zijn geweest tot dit onderzoek. Dat zou te nauwe banden hebben onder houden met politiefunctionaris sen. In een AVRO-reportage, vo rige week, werd duidelijk dat niet alleen personeelsleden van Kuras voor de politie, illegale klusjes hebben opgeknapt, maar dat ook andere recherche- en beveiligingsbureaus dat doen. En hoewel Kuras geen lid is van de VPB, wil Wegstapel weten of de bij hem aangesloten beveili gers zich wel „.aan de gedragsco des houden". De VPB-voorzitter is realist genoeg om te beseffen dat „waar rook is. vuur is". Inkijkoperaties De Rijksrecherche is al bezig met een onderzoek naar de te in nige verwevenheid van belan gen tussen de Utrechtse politie en Kuras. Bekeken wordt ook of Kuras de politie behulpzaam is geweest bij zogenoemde inkijk operaties. Dit bureau, waarbij veel ex-politiemensen werken, zou voor de politie van Utrecht camera's bij verdachte objecten hebben geplaatst en vertrouwe lijke informatie hebben aangele verd. Overigens ontkent het bedrijf Kuras betrokkenheid bij de ver meende inkijkoperaties. „Hoe wel er geregeld sprake is geweest van contacten met functionaris sen van politie-instanties, is Ku ras nimmer op enigerlei wijze be trokken geweest bij inkijkopera ties". aldus de directie van dit bedrijf. Zij hecht eraan te ver melden dat zij ook „nimmer te gen betaling vertrouwelijke in formatie heeft ingewonnen bij politiemensen". Maar in Utrecht zijn al tien politiemensen disci plinair gestraft omdat zij ver trouwelijke informatie hebben verstrekt. Commissie Voor Wegstapels interne onder zoek wordt een speciale commis sie samengesteld die uit drie on afhankelijke deskundigen be staat. Zij moet zich buigen over de onderzoeksmethoden die in deze branche worden gehan; teerd en zij moet tevens de gren zen aangeven waarbinnen een bedrijf moet functioneren „in het licht van het zogenoemde grijze gebied". Want „de huidige publiciteit rondom de recher chebureaus en de reacties daar op binnen en buiten de vereni ging vervullen het bestuur met, zorg". Voorzitter van de commissie wordt dr. A. Hoogenboom, niet te verwarren met de baas van het gelijknamige beveiligings bedrijf. Commissievoorzitter Hoogenboom werkt aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Hij is in april gepromoveerd op een proefschrift over bijklussen de politie-ambteharen. Hoewel het Ambtenarenregle ment het verbiedt, klussen en kele honderden litiemensen er fors bij. Zij doen in hun vrije tijd aan betaalde observatie, onder zoek en persoonsbeveiliging, meldt Hoogenboom. Hij gaat bij zijn stelling niet over een nacht ijs. Hij baseert die op „jarenlang wetenschappelijk onderzoek naai' de samenwerking tussen politie, bijzondereopsporings- diensten, verzekeringsmaat schappijen en particuliere re cherchediensten". Hoogenboom is een fel tegen stander van dit soort bijverdien sten. Hij waarschuwt ervoor dat deze activiteiten „beginnen bij hand- en spandiensten en eindi gen bij corruptie". Voor het pu bliek wordt het ook een verwar rende zaak: een politie-agent- met twee petten op. Wegstapel heeft de parlemen taire enquêtecommissie die zich bezighoudt met opsporingsme thoden eerder al in een brief ge vraagd bij haar onderzoek ook de beveiligingsbureaus te be trekken. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft het besluit uitgesteld over de aanschaf van gevechts helikopters voor de Luchtmo biele Brigade. De keuze is tus sen de Amerikaanse Apache, waarvoor Defensie een sterke voorkeur heeft, en de Frans- Duitse Tigre, waar Economsi- che Zaken het meest voor voelt. Volgens premier Kok is er nog te weinig bekend over wat het Nederlandse bedrijfsleven aan de aanschaf kan verdienen om nu al een keuze te maken. De premier liet gisteren na af loop van de ministerraad weten dat er wel voldoende informatie is over de aanschafprijs en de kwaliteiten van beide helikop ters. Op grond daarvan kiest mi nister Voorhoeve (defensie), die er gisteren overigens niet was, voor de Apache. Deze gevechts helikopter heeft in de Golfoorlog goed gefunctioneerd. De Tigre bestaat alleen nog op de teken tafel. maar is een Europees pro- dukt. Met die omstandigheid dient Nederland terdege réke- ning te houden. Ook de tegenor ders voor het bedrijfsleven lijken hierbij het gunstigst. Minister Wijers (economische zaken) is daarom voorstander van de aan schaf van deze helikopter. Bakkes Kok toonde zich geïrriteerd over de uitgesproken voorkeur van deze minister, waarover in de media al uitvoerig is bericht. „De voorlichters van Economi sche Zaken moeten hun bakkes eens houden", zei hij. De minister-president wil van dit departement eerst exact we ten hoeveel compensatie-orders het Nederlandse bedrijfsleven krijgt. Nu is dat 'te globaal' aan gegeven, waardoor een afgewo gen keuze nog niet kan worden gemaakt. Ook wil Kok weten in hoeverre Nederland rekening moet houden met de Europese defensie-industrie. Pas als de ontbrekende informatie binnen is, kan het kabinet een besluit nemen. Dat zal naar verwach ting half januari het geval zijn. JOHANNESBURG - Dominee Peter Storey neemt een AK 47-ge- weer in ontvangst van een lid van een ANC-zell'verdedigings- eenheid tijdens een dienst in de Centrale Methodisten Kerk in Johannesburg. Het was een symbolisch gebaar tijdens de viering gisteren van de eerste Nationale Verzoeningsdag in Zuid-Afrika, waarbij il legale wapens werden ingeleverd om te proberen de spiraal van geweld te doorbreken. Het aantal daadwerkelijk ingeleverde wapens bleef gering. Het merendeel van de bevolking is nog niet gerust op de toekomst en vindt de toestand te onveilig om afstand te doen van de wa pens. foto Philip Littleton/EPA door Jan Haverkate ENSCHEDE - De Enschedeër H. Glastra (65) heeft een medische vinding ontwikkeld die tot een doorbraak kan leiden in de hartchirurgie. De vinding, die inmiddels wereldwijd is gepa tenteerd, wordt vandaag, zater dag, gepresenteerd op een in ternationaal congres in Rotter dam. Glastra ontwikkelde zijn pro- dukt samen met twee cardiolo gen, dr. H. Brom van het Kenne- mer Ziekenhuis in Haarlem en DEN HAAG (GPD) - De sorteerders en postbodes van de PTT zijn begonnen aan de Kerst- en Oudejaarslag. Ze verwerken tot nu toe evenveel kerst kaarten als in 1993. Tol donderdag vonden dertig mil joen kerstkaarten hun bestemming, meldt PTT Post. In totaal verwerkte het bedrijf vorig jaar tweehonderd miljoen kerstkaar ten. Van enige weer stand tegen kerst- post is de PTT nog niets gebleken. Volgende week, de topdagen vlak voor Kerstmis, moet blijken hoe mas saal mensen kerst- post boycotten na een oproep van het comité 'De beste wensen terug'. De kersverse actie groep ergert zich aan de verspilling- door wat zij als 'kerstkaartenter- reur' bestempelt. Natalie Hanssen van 'De beste wen sen terug' ziet voor al de lol niet in van onpersoonlijke nieu wj aarswensen. „Dan krijg je de groeten van ene Trees die je niet kent. Die blijkt dan een paar huizen verderop te wo nen". De initiatiefnemers adviseren op enve loppen retour af zender te schrijven. Uit beleefdheid zou de kaart van een groet terug kunnen worden voorzien, is nog een suggestie. PTT Post laat we ten zulke post ge woon te bezorgen als het adres van de afzender erop staat. Over de actie laat een voorlicht ster zich niet nega tief uit. „Het ver sturen van kerst- post is iets wat ie-, dereen voor zich zelf moet weten. Gelukkig leven we in een vrij land". Op verschillende ministeries en in di verse gemeenten is dit jaar gebroken met de kerstkaar- ten-traditie. Men wil meer 'op de kleintjes letten'. Zo zal een 'Gelukkig- Nieuwjaar' aan ambtenaren van Financiën per post onbeantwoord blij ven, „Met uitzon dering van relaties van niveau in het buitenland waar je niet onderuit kunt", zegt een woordvoerder. „Maar wat heeft het voor zin als de ene helft van Den Haag de andere helft kaarten gaat sturen". Lopende banden vol Kerstkaarten bij de PTT in Den Haag. foto Jeroen Toirkens/GPD dr. A. de Vries van het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Het is een revolutionaire methode om zwakke plekken- in bloedvaten te verstevigen met kunststof zonder dat de patiënt daarvoor hoeft te worden geopereerd. Daarbij wordt gebruikt ge maakt van een in dubbelwandig folie verpakt vloeibaar acrylaat dat via een ballon-katheter in het lichaam wordt gebracht. Op de kritieke plek aangekomen wordt het folie met de ballon tot de juist grootte opgeblazen en daarna uitgehard met ultra-vio let licht. Glastra is de eerste in de wereld die erin is geslaagd een dergelijke techniek te ont wikkelen. Na een reeks van dierproeven is de eerste kunststof 'stent' - zoals dat in vakjargon wordt genoemd - afgelopen week met succes ge plaatst in de aorta van een vrouw. De toepassing van stents in de hartchirurgie is tamelijk jong en nog sterk in ontwikke ling. Al ongeveer acht jaar wordt deze techniek door cardiologen toegepast bij de behandeling van hartpatiënten die een zoge naamde dotter-behandeling moeten ondergaan. Daarbij wordt vanuit een bloedvat in de lies een flexibel buisje naar de vernauwde kransslagader opge schoven die vervolgens met een ballonnetje wordt opgeblazen. De vernauwing wordt opgerekt en het bloedvat is weer doorgan kelijk. Maar deze behandeling heeft in zeker dertig procent van de gevallen als nadeel dat de elastische vaatwand terugveert en opnieuw een vernauwing ver oorzaakt. Om dat te voorkomen plaatsen hartchirurgen sinds 1986 stents, waardoor de behan delingsresultaten aanzienlijk zijn verbeterd, zoals twee recent gepubliceerde onderzoeken on der 1000 patiënten hebben aan getoond. Het nadeel van de tot dusver ge- WASHINGTON/SARAJEVO (DPA) - Het is nog niet zeker wanneer de Amerikaanse ex- president Jimmy Carter naar Bosnië gaat om, op persoonlijke titel, tussen de strijdende par tijen te bemiddelen. Dat be richtte CNN vrijdag. Eerder had de televisiezender gemeld dat de voormalige president al vandaag naar Sarajevo zou gaan. De missie van Carter, die ook in het conflict in Haïti en de crisis tussen de VS en Noord-Korea bemiddelde, stuit op scepsis bij de Amerikaanse regering en op een" regelrechte afwijzing- bij de Bosnische moslimregering. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher sprak donderdag uitvoering met Carter. Hoge regeringsfunctio narissen zeiden dat hij de ex-pre- sident op het hart heeft gedrukt over niets anders te onderhan delen dan over een wapenstil stand. De ex-president zou niet in moeten gaan op pogingen om van het vredesplan van de Wes terse Contactgroep voor Bosnië af te wijken. De Bosnische regering is rond weg tegen Carters komst. Rege ringsleider Silajdzic zei dat de Serviërs het plan van de Con tactgroep moeten aanvaarden. President Izetbegovic noemde Inbreker geeft zich aan na zeshonderd kraken ROTTERDAM (ANP) - „Ik ben al dat inbreken meer dan zat", ontdekte een 37-jarige Rotter dammer. Vorige week vrijdag- voegde hij de daad bij het woord en gal' zich aan bij de po litie. In zes jaar tijd pleegde hij meer dan zeshonderd inbraken in kantoren, woningen, binnen schepen en auto's. De Rotterdammer opereerde in het centrum, het Waalhavenge bied, de Spaanse Polder en in de omgeving van de Maashaven. De opbrengst van zijn stroop tochten, die onder meer bestond uit faxen, computers en radio's, 'zette hij om in drugs. Volgens de politie moet de man voor mini maal honderdduizend gulden hebben buitgemaakt. Deze week reden rechercheurs langdurig met de bekeerde diel door de stad. Daarbij wees hij talloze plaatsen aan waar hij had ingebroken. Zodoende kon den vierhonderd aangiften wor den opgelost. Van tweehonderd zaken was geen aangifte gedaan. Carters komst „onnodig tijdver lies". De Russische regering reageer de vrijdag afwijzend op het vre E desplan van de leider van di'e Bosnische Serviërs Karadzic, d man die ook de uitnodiging Carter had gedaan. Een woord voerder van het Russische mi ie nisterie van buitenlandse zakei zei dat Moskou „met teleurstel ling" kennis heeft genomen var het plan. Het ziet er een nieuw poging in de bemiddeling van dfk1 Contactgroep te ondergraven. Karadzic zelf zei intusen dat zijrjin plan, dat onder meer voorziet ir el het heropenen van de luchtha-W ven van Sarajevo en het terugge. ven van de bewegingsvrijhei! gt aan de VN-troepen, al in werkim io£ is getreden. Een VN-woordvoer tij der in Zagreb gaf als reactie: „W( aa hebben er nog niets van ge merkt." Voedsel In de door de Serviërs aan alkfeö kanten belegerde enclave Bihac tei kwam vrijdag een voedselkon vooi aan van het Hoge Commis sariaat van de Vluchtelingen UNHCR. Het was het tweed: konvooi sinds 1 oktober dat cis stad bereikte. „En pas het veer tiende in zeseneenhalye maami als gevolg van een cynisch spe van de Kroatische Serviërs. Zij verhinderen dat de 180.000 men sen in de enclave voedsel krij gen", voegde UNHCR-woord voerder Kessler in Zagreb eraai toe. De tien vrachtwagens waret een dag opgehouden in Krajina de Servische enclave in Kroatië De Franse minister van buiten landse zaken Juppé zei vrijdas dat zijn land alleen bereid i;eI troepen in Bosnië te houden ak101 de VN de vredesmacht versterkilai en Unprofor de middelen krijgt om haar taak naar behoren uittea* voeren. Volgens Juppé moeteii er een hergroepering van eenhe den plaats vinden, moet de -VI de luchtbrug naar Sarajevo her vatten en een vrije doorgang van goederen over land vanaf df Adriatische kust waarborgen. to lijl Duitsland maakte vrijdag be kend dat- Tornado-gevechts bommenwerpers en medisch; -W en logistieke hulp beschikbaai j™ stelt aan de NAVO voor bescher ming bij eventuele terugtrek king van de VN-troepen uit nië. Minister van buitenlands^5' zaken Kinkel herhaalde met druk dat zijn land geen grond troepen zendt. Duitsland ook bereid zijn marineschepet beschikbaar te stellen, zo ver luidde in Bonn. fo bruikte stents is echter dat zij gemaakt zijn van gevlochten roestvrij staalgaas en de vor ming van bloedstolsels stimule ren. Hartpatiënten krijgen daar om na de implantatie van de stent altijd anti-stollingsmiclde- len toegediend, maar ook dat is niet zonder gevaar omdat er bloedingen kunnen optreden. Een bypass-operatie is dan meestal onvermijdelijk. Glastra is er als eerste in de we reld in geslaagd een stent te ont wikkelen die niet of nauwelijks tot stolselvorming leidt. Alle tot dusver uitgevoerde dierproeven hebben uitstekende resultaten opgeleverd. Toch blijft voorzich tigheid geboden, aldus Glastra. Als de thans bestaande ver- wachtigen uitkomen, kan de vinding van Glastra een door braak betekenen in de hartchi rurgie. Veel open-hartoperaties, die nodig zijn als de traditionele dotterbehandeling met plaat sing van metalen stent niet baat, worden dan overbodig. Een kunststof stent kan in beginsel tijdens een kortdurende zieken huisopname worden geplaatst. De vrouw die deze week een stent ingeplant kreeg, is inmid dels al weer thuis. Het inplanten van stents is de laatste jaren explosief toegeno men. Behalve Glastra en de car diologen uit Haarlem en Den Haag is ook het Dijkzigt Zieken huis in Rotterdam bezig met het perfectioneren van de stent- techniek. Dat gebeurt onder lei ding van de cardioloog prof. dr P. Serruys. Ondanks het feit dat men daar gebruik maaktvan stalen stents, hebben de Rotter damse cardiologen goede erva ringen opgedaan met de nieuwe techniek. De stent-techniek is in beginsel ook toepasbaar op plaatsen in het lichaam waar buizen of pijpen bijvoorbeeld door kankergezwellen dichtge- drukt worden. DEN HAAG (GPD) - Philips en Sony hebben overeenstemming bereikt over een standaard voor een nieuwe, technisch hoog waardiger cd met een enorme opslagcapaciteit. De cd is net zo groot als de be staande cd (12 centimeter door snee) maar heeft een 5,7 maal zo grote opslagcapaciteit. Daar door kan er een speelfilm van twee uur en een kwartier worden opgeslagen met een betere beeldkwaliteit dan video. In sa menwerking met cd-producent 3M wordt gewerkt aan de dub belzijdige cd, waardoor de cd wat dat betreft Weer iets op de ouderwetse lp gaat lijken. De concerns gaan ervan uit dat de vele mogelijkheden die de 'hoge dichtheid multimedia cd' biedt deze tot de cd van de toekomst maken. De cd wordt afgelezen met een rode laser die zo precies in zijn spoor blijft dat de gegevens zeer dicht op elkaar kunnen worden gepakt. Daardoor is een opslag capaciteit mogelijk van 3,7 mil jard bytes, een veelvoud van de bestaande cd-capaciteit. van 650 miljoen byte. Dat maakt het mo gelijk beeld en geluid van veel hogere kwaliteit op te slaan. Voor speelfilms zijn nu meestal nog minstens twee cd's nodig. Daarbij missen de nieuwe cd's de 'traagheid' in het beeld en zijn ze veel scherper. Voor de com mercie is van groot belang dat de cd in de bestaande cd-fabrie- ken kan worden gemaakt, met relatief kleine aanpassingen. Met de grote producenten van cd-afspeelapparatuur wordt overlegd over een standaard, om problemen te voorkomen zoals zich in het verleden met ver schillende video-systemen heb ben voorgedaan. Nieuwe cd's Advertentie kunnen niet in bestaande "pti "i spelers worden afgedraaid. Maai volgens Philips gaat het om eer. ve ontwikkeling op de lange ter- k mijn waar de consument de eet ste jaren niets van zal merken. Computerproducenten als IBM te Apple en Compaq overleggen 'a over de introductie van deDi nieuwe standaard voor de com- putertoepassing cd-rom, waar-to op informatie wordt opgeslagen fa in combinatie met beeld en g luid, zoals een encyclopedie. Kinderschoenen speciaalzaak Morgen om 13.00 uur starten wij onze UITVERKOOP KORTING maten 17 t/m 40. Scherminkelstraat 33 (zijstraat v/h Scheldeplein) Vlissingen tel. 01184-19089. Programmeur perst 60 mb op diskette 1.4 mb DEVENTER (GPD) - Mo» driaan in zestig megabytes. Nic! op een harde schijf. Niet op een cd-rom. Maar gewoon op een 3.' inch diskette van 1.4 megabyte, te gebruiken op welke hede» daagse pc dan ook. Theo Bruyns van het Deventer bedrijf Dis- kcomm voor interactieve com municatie, juicht: „Dit is noj nooit vertoond. Dit is een we reldprimeur." Zijn bedrijf onl- wikkelde in samenwerking mei programmeur Gerwin Stok ecu compressiemethode waarmee het mogelijk is om zestig mega byte informatie op een gelic» genschijfje van 1.4 megabytesa men te persen. „Computergi ganten als Microsoft, IBM ei Apple hangen aan zijn lippen" zo steekt Theo Bruyns de lof trompet over de jeugdige pro grammeur die dit wapenfeit op zijn nu al fraaie staat van dienst kan bijschrijven. Als eerste belangrijke en opval lende toepassing van deze elek tronische compressietechniek maakte Diskcomm in opdracht van het Rijks Computer Cen trum (RCC) in Apeldoorn eenre latiegeschenk, waarmee het RCC zijn relaties de komende jaarwisseling wil verrassen. De RCC-relaties krijgen dezer da gen een diskette met daarop i" woord en beeld de complete le vensgeschiedenis van de schil der Piet Mondriaan. Vuurwerk BRUNSSUM (ANP) - De politie van Brunssum heeft 1500 kik vuurwerk in beslag genomen, Bij een 33-jarige man is een tij van 500 kilo in beslag gen»; men. Bij het verhoor bekende hij in een garagebox van een vriend nog duizend kilo vuurwerk'te hebben opgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4