Zwartste kerst van Tweede Wereldoorlog PZC Het Ardennenoffensief reportage 43 ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 Een van de meest heroïsche veldslagen van de Tweede Wereldoorlog werd tijdens de besneeuwde kerstdagen van 1944 in de Belgische Ardennen geleverd. Met een, naar later bleek, wanhoopsoffensief probeerde het Duitse leger het oorlogstij alsnog te keren en een onvermijdelijke eindnederlaag af te wenden. Aan geallieerde en Duitse kant vielen in die donkere dagen rond kerst'44 ruim 200.000 doden en gewonden. Daarnaast verloor Hitier 600 tanks en 1.600 vliegtuigen. Nagenoeg al zijn reserves waren daarmee opgebruikt. Het Ardennenoffensief heeft een enorme betekenis gehad voor het verdere verloop van de Tweede Wereldoorlog. Want daardoor werd, aldus militaire commentatoren, de oorlog uiteindelijk in het westen met een half jaar bekort en bleven duizenden mensenlevens gespaard. Antwerpen. Arnhem. Aken. Met kapi talen haalden deze steden in de twee de helft van 1944 de voorpagina's van transatlantische kranten. Antwerpen, omdat de haven op 4 september 1944 in tact in Britse handen was gevallen. Arn hem, omdat deze stad 'een brug te ver' bleek te zijn voor de Britse tankspitsen die in het kader van de land- en luchtlan dingsoperatie 'Market Garden' hadden moeten doorstoten naai- de Rijn. En Aken, omdat het op 21 oktober 1944 als eerste Duitse stad capituleerde. Amerikaanse infanteriedivisies hadden de stad vanuit het noorden en zuiden in de tang geno men. Maar daarna stokte het op D-day begon nen geallieerde offensief. Eerst moesten de Scheldeoevers op de Duitsers worden veroverd en moest de Peel worden gezui verd. Pas op 3 december viel daar het laat ste Duitse bruggehoofd bij Blerick en werd de Maas frontlinie. Het Britse XXXste Legerkorps ondersteunde op hetzelfde moment de Amerikaanse divi sies, die vanuit Zuid-Limburg doorstoot ten naar de Roer. Deze rivier kon echter niet worden overgestoken omdat de Roer- dammen in de Eifel nog in Duitse handen waren. Bij vernietiging zou de Roervallei onder water komen te staan en de voor hoede van achterhoede worden afgesne den. Ook in de Eifel werd in de herfst van 1944 hard gevochten. Amerikaanse divisies moesten zelfs met ongekend grote verlie zen uit de strijd worden genomen. Ze kon den hun wonden likken in de Ardennen, waar ook pas aangekomen divisies hun eerste gevechtservaring opdeden. Begin december arriveerde daar de 106de Infanteriedivisie. De 'Golden Lions' ston den onder bevel van generaal-majoor Alan Jones. Hij had zijn hoofdkwartier in een school in Sankt Vith. Zijn regimenten betrokken stellingen in de Schnee Eifel. Dik besneeuwde sparren en dennen ademden reeds de sfeer van Kerstmis. Meldingen van deze 'groentjes' over bewe gingen van zware pantsereenheden wer den daarom niet serieus genomen. 'Gram mofoonplaatjes, om jullie te laten schrik ken', was het commentaar op het hoofd kwartier van het Amerikaanse Eerste Le ger in Spa. Evenmin werd acht geslagen op de waarschuwingen van kolonel 'Monk' Dickson. Deze zwartgallige inlich tingenofficier voorspelde een groot scheeps Duits offensief in de Ardennen. Een paar dagen Parijs zouden hem goed doen, oordeelden zijn superieuren. Kerstroos Toch had Dickson het bij het rechte eind. In het geheim had Hitier een van zijn be langrijkste militaire adviseurs, kolonel- generaal Jodl, een nieuw Ardennenoffen sief laten voorbereiden. 'Kerstroos' was de codenaam van dat plan, dat voorzag in een doorsteek van dertig divisies door de Ardennen naar de Maas en in de herover ing van de haven van Antwerpen. Twintig tot dertig Amerikaanse en Britse divisies zouden aldus kunnen worden vernietigd. Hitier hoopte met deze doorbraak ook vredesoverleg af te dwingen, waarbij hij de voorwaarden zou dicteren. De opperbevelhebber van het Duitse Westfront, veldmaarschalk Gerd von Rundstedt, en de bevelhebber van de Duitse legergroep in de Eifel, veldmaar schalk Walther Model, waren niet bijster enthousiast over dit plan. Zij vonden de beoogde troepenmacht onvoldoende voor zo'n offensief. Zij zagen meer in een hero vering van Aken dan in een nieuwe bezet ting van Antwerpen. Toch hield Hitier het bij Jodl's plan. Hij gaf het uiteindelijk de codenaam 'Die Wacht am Rhein'. In het geheim liet hij zijn elitetroepen van het Oostfront over komen: SS-pantserdivisies en parachutis ten, die met meer dan tweeduizend trei nen werden aangevoerd. Bovendien haal de Hitier een 'Paard van Troje' van stal. Er werd een 'Kampfgruppe' uitgerust met buitgemaakte Amerikaanse tanks en jeeps. Daarmee moesten tussen Luik en Namen bruggen over de Maas worden be zet totdat de eigen troepen er zouden ar riveren. Daarnaast zouden commando's in Amerikaanse uniformen achter de geal lieerde linies verwarring moeten stichten. Met het commando van deze Kampfgrup pe werd luitenant-kolonel Otto Skorzeny belast. Hij had de parachutisten gecom mandeerd die Mussolini hadden bevrijd. Met zweefvliegtuigen waren zij, op 12 sep tember 1943. op de Gran Sasso geland, een skioord in de Apennijnen. Dat gebeurde pal vóór het hotel waar de afgezette Ita liaanse fascistenleider gevangen werd ge houden. Een andere gereputeerde para chutist, luitenant-kolonel dr. Friedrich August baron von der Heydte, kreeg het bevel over 1.200 merendeels inderhaast opgeleide Duitse soldaten, die bij het Oostbelgische Baraque Michel zouden worden gedropt, een terp in het hooggele gen beboste moerasland de Hoge Venen. Zij zouden het wegenknooppunt tussen Eupen en Verviers moeten bezetten tot tankspitsen hen zouden ontzetten. Op 16 december barstte tussen Monschau en Echternach het oorlogsgeweld los. Te genover de zes Amerikaanse infanteriedi visies stonden vijfentwintig Duitse divi sies, waarvan elf pantserdivisies. Tussen Monschau en Losheimergraben opereer de het 6de SS-Pantserleger van Sepp Die trich; tussen Losheimergraben en Vian- den was het 5de Pantserleger van Hasso von Manteuffel actief en tussen Vianden en Echternach zette het 7de Leger van Ernst Brandenberger zich in beweging. Samen 500.000 Duitsers tegenover slechts 80.000 Amerikanen. Speerpunt van het 6de SS-Pantserleger was de Kampfgruppe van SS-Obersturm- bannführer (luitenant-kolonel) Joachim Peiper, die in het hart van de 140 kilome ter lange aanvalslijn was opgesteld. Pei per was de commandant van het 1ste SS- Regiment van de 1ste SS-Pantserdivisie 'Adolf Hitier'. Hij was drager van het rid derkruis met eikeloof, behaald met het platbranden van dorpen in Rusland. Be halve met Panther- en Tigertanks was zijn vijfduizend man tellende onderdeel met 'Königstiger' uitgerust: een nieuw type tank, voorzien van 88-mm-kanonnen, die 360 graden konden draaien. Ze hadden ook een dikkere bepantsering en bredere rupsbanden dan de Tiger. De Amerikanen werden door het Duitse offensief volledig verrast. De verwarring was dan ook groot. In Versailles, op het hoofdkwartier van generaal Eisenhower, die juist zijn vijfde ster had gekregen, ver wekte het vermiste vliegtuig met de popu laire Amerikaanse bandleider Glenn Mil ler meer ontsteltenis dan de uitbraak van Duitse tanks. Niettemin stuurde de bevel hebber van de Amerikaanse 12de Leger groep, luitenant-generaal Omar Bradley, zijn troepen in de Ardennen twee tankdi visies te hulp. Het Derde Leger van luite nant-generaal Patton in Nancy moest daartoe zijn 10de Tankdivisie afstaan en het Negende Leger van luitenant-gene raal Simpson in Maastricht zijn 7de Tank divisie. De 'Lucky Seventh' stond op dat moment in en rond Heerlen, in het reeds bevrijde deel van Limburg. Ze was laatstelijk in de Peel ingezet, waar zware verliezen waren geleden. Haai' bevelhebber, generaal-ma joor Lindsay Silvester, was net van zijn commando ontheven en brigade-generaal Robert Hasbrouck was hem opgevolgd. De divisie moest naar Sankt Vith. een be langrijk knooppunt van wegen en spoor wegen. De ene gevechtsgroep nam de route via Aken, Eupen en Malmedy, de an dere via Maastricht, Verviers en Francor- champs. Boven dat gebied werden in de nacht van 16 op 17 december i.200 Duitse parachu tisten afgeworpen die het knooppunt Ba raque Michel zouden moeten bezetten. Hun commandant, luitenant-kolonel Von der Heydte. kwam met 150 man op de goede plek terecht. De overigen werden ver uiteengedreven. Door de wind, maar ook doordat transportvliegtuigen hadden moeten uitwijken voor luchtafweerge schut. Toch was dit fiasco een succes. Om dat de parachutisten over zo'n grote op pervlakte waren verspreid, leek het alsof er een complete divisie was gedropt. Angstpsychose Grote verwarring stichtten verder de commando's van Skorzeny. Diens bri gade, bestaande uit 2.000 man en 70 tanks, was weliswaar blijven steken, maar veer tig commando's waren erin geslaagd om in Amerikaanse jeeps achter de Ameri kaanse linies te komen. Ze verzetten rich tingborden en knipten telefoonkabels door. Toen een van de patrouilles werd aangehouden en uit het verhoor bleek dat een aanslag op Eisenhower werd voorbe reid, was de angstpsychose voor Duitsers in Amerikaanse uniformen compleet. Drie van deze gearresteerde 'nep-Amerikanen' werden door een krijgsraad te velde ter dood veroordeeld en geblindoekt met een schietschijf op de borst in Henri Chapelle bij Verviers geëxecuteerd. Hun laatste wens was om Duitse verpleegsters kerst liedjes te horen zingen, een wens die werd ingewilligd. Afschuw wekte ook de afslachting van de B-batterij van het 285ste Veldartillerie Waarnemingsbataljon, die bij Baugnez, even ten zuiden van Malmedy, op de Kampfgruppe Peiper was gestuit. Hon derdtwintig Amerikanen werden daar door de Duitsers krijgsgevangen ge maakt, een weiland ingedreven en met mi trailleurs neergemaaid. Pas hierna nam Eisenhower het offensief van de Duitsers serieus en gaf hij opdracht reserve-troepen in te zetten. Per spoor en met trucks werd de 82ste Luchtlandings divisie van Reims naar Werbomont ge transporteerd en de 101ste Luchtlan dingsdivisie vertrok richting Bastogne, evenals Sankt Vith een belangrijk knoop punt van wegen en spoorwegen. Eisenho wer gelastte tevens het geplande Saarof- fensief af en beval Bradley het Derde Le ger van Patton negentig graden te laten draaien. Het commando van het Eerste en Negende Leger droeg hij, op 19 december 1944. over aan de bevelhebber van de Brit se 21ste Legergroep, veldmaarschalk Ber nard Montgomery. Maar de 7de Tankdivi sie slaagde er niet in de twee regimenten van de 106de Infanteriedivisie, die in de Schnee Eifel zaten ingesloten, te ontzet ten. Op 19 december capituleerden de Amerikanen, zo'n zevenduizend man. Een volgende prooi voor de Duitsers leek de 101ste Luchtlandingsdivisie te worden, die in Bastogne was omsingeld. Vanwege mist konden de Amerikanen niet vanuit de lucht worden bevoorraad. Toch wilde brigade-generaal Anthony McAuliffe van geen overgave weten. Ook niet toen de be velhebber van het Duitse XLVIIste Pant serkorps, generaal Heinrich Freiherr von Lattwitz, hem op 22 december een ultima tum stelde. Indien de Amerikanen zich niet binnen twee uur zouden overgeven, zou Bastogne tot puin worden geschoten. 'Nuts!', was het laconieke antwoord van McAuliffe. 'Larie!' Kritiek was de toestand tenslotte ook in het bevrijde Zuid-Limburg. Een groot aantal geallieerde divisies, die daar een vredige kerst hoopten te vieren, werd in allerijl naar België gedirigeerd. Terwijl Bing Crosby met zijn 'I'm dreaming of a White Christmas' door de radio schalde, werd deze witte kerst voor tienduizenden de zwartste uit de Tweede Wereldoorlog. Zo werd in Malmedy de Amerikaanse 30ste Infanteriedivisie op eerste kerstdag voor de derde keer door de eigen lucht macht bestookt. De kentering ten goede kwam echter snel daarna, mede door betere weersomstan digheden en het feit. dat de Duitsers met brandstofgebrek te maken kregen. Op tweede kerstdag naderden Duitse tank spitsen de Maas, maar bij Celles werden zij teruggeslagen door de Amerikaanse 2de Tankdivisie. 'Hell on Wheels'. Die kreeg de steun van het Britse XXXste Le gerkorps, waarmee Montgomery het gat tussen Brussel en de Maas had opgevuld. En op 27 december ontzette Pattons 4de Tankdivisie de 101ste Luchtlandingsdivi sie, die in Bastogne manmoedig weer stand was blijven bieden. Maar pas op 16 januari van het nieuwe jaar konden soldaten van het Amerikaan se Eerste en Derde Leger elkaar de hand reiken op de ruïnes van Houffalize. Alle Duitse troepen waren toen weer achter de lijn Luik-Bastogne teruggeworpen. Het Ardennenoffensief was daarmee voorbij en Hitiers laatste gok om de oorlog alsnog te winnen voorgoed mislukt. Jan van Lieshout '6de SS-Panlserlegej 5de Pantserleger Geallieerd gebied Hitiers doel Duitse terreinwinst Dikke mist verhinderde aanvankelijk, dat de Amerikaanse troepen luchtsteun kregen. Een Duitse soldaat bij een in brand staand rupsvoertuig. Amerikaanse infanteristen rukken op naar het belegerde Bastogne. Gevangen genomen commando's van Skorzeny vlak voor hun exe cutie. Amerikanen geven zich over tijdens de aanval van de Duitsers in de Ardennen. Bastogne, een belangrijk communicatiecentrum, wist ondanks een omsingeling, stand te houden in het Ardennenoffensief. Frankrijk tl) graphic karei gorrns

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 43