V^age verklaring universiteiten PZC We 5,3% 0,3%* 5,6% fopoverleg in Moskou over Jnderhandelingen Tsjetsjenië PZC 20-50% Carter naar Karadzic Relus ter Beek Amsterdamse tram stil in ochtendspits Premier Kok achter Ritzen binnen- en buitenland Tegen collegegeldverhoging Ritzen moet oplossing zoeken Toestand prins nog zorgelijk ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 Dp sluwe Bosnisch-Servische leider Karadzic 'probeert nu 'de Amerikaanse oud-president. Jimmy Carter voor zijn karretje te spannen. Hij heeft y zo opnieuw een truc uit zijn overbekende repertoire - a ontvouwd: zichzelf als vredesduif afficheren, belof tes doen die hij toch niet nakomt en voor de zoveelste keer elke serieuze internationale politieke oplossing voor het con flict op dood spoor manoeuvreren. Het wantrouwen in krin gen van de Verenigde Naties tegenover een bemiddelaarsrol van Carter is groot. Daar is alle reden toe. De missie naar Bosnië van de onberekenbare Democratische ex-president. - net als eerder dit jaar naar Noord-Korea en Haïti - is er een op persoonlijke titel. Maar met de zegen van het Witte Huis krijgt ze internationaal ontegenzeglijk bredere betekenis. En daar is het Karadzic juist om te doen. De Serviërs hebben op het ogenblik, als resultaat van hun jongste veroveringstoch ten, zo'n 70 procent van het Bosnische grondgebied in han den. Tegelijk zitten ze met deze buit in een politiek isole ment. Als tijdverdrijf en voor bevoorrading van de eigen gele deren houden Servische troepen zich onledig met gijzeling en beroving van de VN-blauwhelmen. Andersom zou het Karad zic heel slecht uitkomen wanneer de VN-militairen bij gebrek aan bewegingsvrijheid inderdaad worden teruggetrokken. In dat geval komt hij in een 'totale oorlog' met de moslims terecht, waarvan de uitkomst onzeker is. Carter begeeft zich in een onderneming met grote risico's. Het is de Bosnische leider er met zijn bemiddelingsver zoek in de eerste plaats om begonnen Amerikaanse erken ning binnen te slepen. Tot nu toe beperkte de bemoeienis van Washington met de Balkan-crisis zich tot een inbreng in de Contactgroep van vijf met Rusland, Engeland. Frankrijk en Duitsland. Die club heeft een vredesplan ontwikkeld dat door de Verenigde Naties is overgenomen, maar door Karad zic vervolgens de grond ingeboord is. Het is maar helemaal de vraag of Jimmy Carter is opgewassen tegen het type gesle pen en volstrekt onbetrouwbare avonturier aan de onder handelingstafel dat hij in Bosnië tegenover zich krijgt. De kans is groot dat de Amerikaanse oud-president zich - welis waar op eigen gezag, maar niet zonder gevolgen voor zijn ei gen regering - in een wespennest van ongekende omvang steekt. Bovendien staan in Bosnië veel grotere dan alleen Amerikaanse belangen op het spel.. Door Carter toestem ming te geven om af te reizen naar Karadzic lijken de Ameri kanen plotseling op eigen houtje in het tot nu toe onoplosba re conflict te gaan opereren. Misschien blijkt in de komende dagen dat Carter een geheim Amerikaans vredesplan mee brengt nu de Russen even op non-actief staan. Maar even zo goed kan Carter op Karadzic klem lopen, zoals velen vóór hem ook hebben gedaan. Het. kabinet heeft gisteren oud-minister van defensie Re- lus ter Beek benoemd tot commissaris van de koningin in de provincie Drenthe. Dat gebeurde tegen de zin van de zogenaamde vertrouwenscommissie uit provinciale staten. Die had een andere kandidaat op de eerste plaats van de voordracht gezet, maar het kabinet passeerde deze aanbeve ling. De bewuste commissie was daar terecht pisnijdig over. Als het zo uitkomt verkondigt politiek Den Haag graag dat bij dit soort benoemingen de inspraak van de gekozen verte genwoordigers bij de lagere overheden (dus gemeenteraden en provinciale staten) zwaar weegt. Sterker nog: er schijnt zoiets te bestaan als een ongeschreven regel dat de keus van de vertrouwenscommissie als doorslaggevend geldt. De praktijk is alleen dat er van die regel - als het zo uitkomt, nu dus ook in Drenthe - even gemakkelijk wordt afgeweken. Het kabinet heeft de provincie Drente deze benoeming door de strot geduwd. En dan uitgerekend een kabinet, waarin de kampioenen van de gekozen minister-president, de gekozen commissaris van de koningin en de gekozen burgemeester, jawel die van D66, zitten. Relus ter Beek kan er niets aan doen, moeten ze in Drenthe nu maar denken. vdM. UTRECHT (ANP) - De toestand van prins Bernhard is volgens het medisch team dat hem behandelt nog steeds „zorgelijk maar sta biel". De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft dat vrijdag laten weten. De prins heeft een „shocklong". Het lichaam kan daardoor onvol doende zuurstof opnemen. De prins is wel herstellende van zijn long ontsteking. De artsen zijn „niet ontevreden". Een shocklong, of het Adult Respiratory Distress Syndrome (ARDS), kan ontstaan door een zeer ernstige longontsteking, door een zeer lage bloeddruk of doordat er vocht of braaksel in de longen is gekomen. De prins wordt af en toe beademd. De huidige situatie, waarin het aankomt op de eigen krachten van de prins, kan nog „enige weken" aanhouden. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commenföar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel.. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86.75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50. automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. Domburg - Vlissingen |la Coupote' RADO Switzerland HARRY HUTJENS Witte Paardstraat I 4461 AC Goes (Holland) tel. Oil 00-12729 IN VLISSINGEN ZONDAG OPEN 13.00-17.00 i Advertentie) ROPARCO-RENTE WINSTDELING gemiddeld over de laatste 5 jaar. UW SPAARGELD VERDIENT ROPARCO. Sparen bij Roparco betekent profijt van een hoge rente, een unieke winstdeling en veel vrijheid. Per 17 september 1994 is de rente OPENEN, 553o/0*3 exclusief winstdeling. Deze bedraagt over de afgelopen 5 jaar gemiddeld 0,3%. U ontvangt meer informatie door.de bon in gevuld op te sturen. Ook kunt u even bellen, van maandag tot en met zaterdag van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. 06-8380 STORTEN, OPNEMEN MET ÉÉN TELEFOONTJE. Stuur mij vrijblijvend informatie over Roparco, De heer/Mevr.: I Voorletters:Geb. datum: Straat: .1 I Postcode/Plaats: Telefoon: I 71648 Ik heb wel/geen Rogiro Rekening. Verzend dc bon in een envelop zonder postzegel naar: Robeco Groep, Antwoordnummer 5555,3000 VB Rotterdam. I I ROB ECO/q GROEP I Met gemak betrouwbaar beleggen. versiteit Utrecht, in een toelich ting. De studentenvakbonden vinden de opstelling van de universitei ten nietszeggend. „Ik kan er niks mee, en ik denk dat Ritzen er ook niks mee kan. Het is duide lijk dat de universiteiten geen overeenstemming hebben kun nen bereiken. Ze vinden de colle gegeldverhoging niet accepta bel, maar ze spelen dat niet hard. Vrijdag vinden ze het één, maan dag vinden het ander, en nu vin den ze helemaal niks meer", al dus LSVb-voorzitter K. Hekster. De voorzitter van de HBO-Raad, drs. A. van der Hek, zei het standpunt van de universiteiten „een goede poging te vinden om zelf én om samen met de studen ten de gelederen te sluiten. Het hele probleem is door de minis ter veroorzaakt, hij moet het zelf oplossen. Ik vind ook dat stu denten een groot probleem heb ben, maai' dat kunnen de instel lingen niet oplossen", aldus Van der Hek. De hogescholen bepa len maandag hun definitieve standpunt. De onderwijsspecialisten van de regeringsfracties van PvdA en WD in de Tweede Kamer heb ben weinig waardering voor de opstelling van de universiteiten. Ze vinden dat de bestuursvoor zitters zich er te gemakkelijk van afhebben gemaakt. „Ik vind dit uiterst teleurstel lend. Als je de collegegeldverho ging afwijst, dan heb je een extra verantwoordelijkheid om te zoe ken naai- mogelijkheden om het bij de instellingen te besparen", aldus PvdA-kamerlid Van Gel der. Advertentie RECHT (ANP) - De bestuurs- orzitters van de universitei- i wijzen de door het kabinet orgestelde collegegeldverho- ig met duizend gulden in 1998 n de hand. De voorzitters wil- ïgeen „ja of nee" zeggen tegen vorige week bereikte prin- ic-akkoord met minister Rit- i, waarin de de collegegeld hoging voorkomt, en ook in alternatieve oplossingen ïdragen. t standpunt hebben de be- ursvoorzitters, die samen het emeen bestuur vormen van Vereniging van Samenwer- nde Nederlandse Universitei- i (VSNU), vrijdag ingenomen, voorzitters menen dat de col- egeldverhoging „in deze om- !ig en in dit tempo rriaat- lappelijk onuitvoerbaar en stuurlijk onverstandig is", zo at in een na het beraad ver- ekte gezamenlijke verklaring. wijzen daarbij op de ingrepen de studiefinanciering, die de- kabinetsperiode 1 miljard gul- moeten opleveren. voorzitters van de colleges I bestuur vinden dat Onder- s de hoogte van het college- d moet inpassen in een nieuw lsel voor de studiefinancie- g. Dat moet er wat hun betreft 11998 komen. Voor deze kabi- speriode moet er een tussen- i ossing komen. De bestuurs- irzitters willen dat minister (Advertentie) Ritzen hierover met de studen tenorganisaties gaat overleg gen. Akkoord De collegegeldverhoging is een belangrijke financiële bouw steen van het principe-akkoord tussen Ritzen en de voorzitters van de verenigingen van hoge scholen en universiteiten. Dat akkoord schrapt de in het re geerakkoord vastgelegde bezui nigingvan 500 miljoen gulden op het hoger onderwijs. Pas vanaf 2001 moeten de instellingen be zuinigen tot een bedrag dat op loopt tot 200 miljoen gulden in 2004. Om deze kabinetsperiode toch te voldoen aan de finan ciële afsprakenuit het regeerak koord, wil Ritzen onder meer de collegegelden verhogen. De be stuursvoorzitters zeggen in de verklaring er vanuit te gaan dat het ook in latere jaren bij de „in geboekte" 200 miljoen gulden blijft. De bestuursvoorzitters blijven vaag over het in een „intentie verklaring" vastgelegde prin cipe-akkoord met de minister. Ze laten het vinden van een op lossing aan Ritzen over. Ze hou den het bij het plaatsen van „kanttekeningen". „Een ja of nee is niet te geven. En we laten ons ook niet verleiden tot het ge ven van simpele oplossingen. We moeten de verantwoordelijk heid niet gaan verleggen in dit land", zei drs. J. Veldhuis, voor zitter van het college van de Uni- Trambestuurders en conducteurs g istermorgen in de remise. foto G PD AMSTERDAM (GPD) De tramstaking in Amsterdam is gis termorgen zonder problemen verlopen. De Amsterdamse trams bleven tot half negen in de remises, maar metro's en bussen re den wel. Menigeen koos voor deze alternatieven. Voor de andere tramreizigers zat er niets anders op dan te wachten, te gaan lopen of later met het werk te beginnen. Door een solidariteitsactie van het vaste trampersoneel met de stakende banenpool-conducteurs lag het gehele tramverkeer tussen half zes en half negen stil. Verder acties worden door de ambtenarenvakbond AbvaKabo voor de komende tijd niet uit gesloten. De actie was het gevolg van een conflict tussen de ambtenaren bond en de gemeente Amsterdam over de arbeidsvoorwaarden en salarissen van de banenpool-tramconducteurs. Die kunnen, door landelijke subsidierichtlijnen, via de banenpool als tram conducteur niet meer dan 120 procent van het minimumsalaris verdienen. De gemeente Amsterdam zegt meer geld niet op tafel te kunnen en willen leggen. In totaal werken in de hoofdstad vol gens deze regeling al zo'n 170 conducteurs, een aantal dat op ter mijn naar de 1000 zou moeten groeien. Bewezen is inmiddels dat de aanwezigheid van deze conducteurs in de trams een positieve uitwerking heeft op het veiligheidsgevoel van de passagiers en het zwartrijden sterk terugbrengt. -A different mrU svasc safierglas, gecombineerd teen secondeprecies uurwerk. i onze correspondent ns Geleijnse ')SKOU - lm Moskou wordt hoog niveau overlegd over gelijke onderhandelingen t de leiding van de opstan- e Kaukasus-republiek etsjenië. De 'machtsminis- 's' en het hoofd van de Russi- 'j ie inlichtingendienst hadden 'jdagavond spoedberaad met smier Tsjernomyrdin. %ident Jeltsin was niet bij dit heg aanwezig. Hij verblijft een lichte neusoperatie vo- i week vrijdag nog in het zie- ïhuis, maar had daar gisteren een ontmoeting met de Ame- aanse vice-president Al Gore. OV-besluit pagina 1 irtuigd dat dat inderdaad zal - leuren. - k P. Roose (RPF/GPV) wilde il haring of kuit, de veerdienst I rdt op termijn naar zijn me- - g veel te duur. M. J. Goud -i de SGP vond een hogere I tsbijdrage voor de tunnel op II plaats. Volgens hem betaalt iland genoeg wegenbelasting i dat te rechtvaardigen. D-fractievoorzitter J. G. van ietén en de PvdA'er Holt- mp wilden wel eens weten hoe t zat met het Deltan-rapport sr de WOV. De provincie heeft ltan gevraagd publieke finan cing en exploitatie van de mei te onderzoeken en het 'port gaat over private finan- ring. tde verklaring van president- nmissaris ing. A. M. Dek van ltan moest blijken dat het uit- 'delijk de schuld was van de derzoeksbureaus die Deltan eft ingeschakeld. Daarna wil de meerderheid van de raad h commissarissen het rapport 't meer terugdraaien. Dek 'est erkennen dat de Deltan- 'ectie nog wel mogelijkheden eft geopperd om oplossingen vinden, zodat het nutsbedrijf financiering en exploitatie h de WOV kan verzorgen. Die 'gelijkheden zijn nog steeds it van de baan, maar uit ver- Tingen van de directie is eer- r al gebleken dat gedeputeer- staten niet veel initiatieven tplooien om daar op in te an. Dek voegde er aan toe dat 1 rapport als het aan hem ligt k best gedeeltelijk openbaar ag worden, maai' daar wil de eerderheid van de raad van Taiiissarissen van Deltan (bij- allemaal provinciale staten- n vertegenwoordigers gemeenten) niet aan begin- i i DEN HAAG (GPD) - Premier Kok vindt de kri tiek van VVD-leider Bolkestein dat onder wijsminister Ritzen een 'hap-snap-beleid' voert 'zwaar overtrokken'. „Het kabinet als geheel staat, zonder twijfel, achter Ritzen", zei Kok gisteren na afloop van de minister raad. Bozer was de minister-president op het bestuur van de VSNU (de gezamenlijke uni versiteiten), dat gisteren liet weten tegen de voorgestelde verhoging van de collegegelden te zijn. De VSNU-voorzitter zette een week geleden wel zijn handtekening onder een gezamenlijke verklaring met Ritzen om de bezuinigingen over de eeuwwisseling heen te tillen. In ruil daarvoor krijgen de instellingen van hoger on derwijs 400 miljoen gulden extra collegegeld. Onder druk van de studentenbonden trok de VSNU de steun daarvoor schielijk terug. „Ik ben benieuwd naar hun alternatieve oplos sing", zei een bitse Kok. „Wie nee zegt en geen alternatieven op zak heeft, staat zwak". De premier suggereerde dat als de collegegel den niet verhoogd worden, de onderwijsinstel lingen zelf weer helemaal voor de besparingen op moeten draaien. „Ze moeten niet denken dat als er wat van wordt afgeknibbeld, de buit toch binnen is". Volgens Kok hebben de uni versiteiten de 'morele verplichting' na te den ken over mogelijke alternatieve bezuinigin gen. Het hoger onderwijs maakt zich er „te ge makkelijk vanaf, als de rekening bij de buur man wordt neergelegd". Maandag vergadert de HBO-Raad (hogescho len) over de collegegelden. Woensdag debat teert de Tweede Kamer op verzoek van CDA- fractievoorzitter Heerma over de kwestie. Novo-Sjoervoi, op 25 kilimeter van Grozny, beloofde niet verder op te rukken. „Ze kunnen ons veroordelen, maar we gaan niet schieten, we gaan geen tanks in zetten tegen het volk", aldus di visiecommandant Babitsjev. Hij zei ook, dat de militaire actie 'ongrondwettig' was. De Russische onafhankelijke te levisiezender NTV liet de gene raal gisteravond ook zien, terwijl hij omhelsd werd door huilende vrouwen. Maar alleen zijn belof te om 'niet te schieten als jullie dat ook niet doen' haalde de kor te reportage. Banden Cali- kartel en mafia WASHINGTON (RTR/AFP) - Een grootscheepse internatio nale politieoperatie tegen het witwassen van drugsgelden door het Colombiaanse cocaïne kartel van Cali, waarbij zelfs een namaak-bank werd opge zet, heeft geresulteerd in 88 ar restaties. Verder zijn negen ton cocaïne en 52 miljoen dollar aan drugsgel den in beslag genomen. De poli tie heeft tevens bewijzen gevon den van banden tussen de Ita liaanse mafia en het Zuidameri- kaanse drugskartel. Tijdens een persconferentie in Washington zeiden functionaris sen van de Amerikaanse narco- ticapolitie DEA vrijdag dat Ope ratie Dinero (Operatie Geld) be gon in 1992. Onder de in beslag genomen goederen zijn ook schilderijen van Rubens, Picas so en Reynolds. Jeltsin maakte een energieke in druk en er waren geen zichtbare tekenen van de operatie aan zijn neus, verklaarde Gore nader hand. Donderdag werd in een presi dentiële verklaring het ultima tum aan de Tsjetsjenen om zich te ontwapenen met 48 uur ver lengd. Het loopt nu vandaag om middernacht af. Premier Tsjer nomyrdin en de Tsjetsjeense lei der generaal Doedajev verklaar den gisteren dat zij bereid zijn met elkaar te onderhandelen. Doedajev liet zijn gewapende aanhangers als blijk van goede wil gisteren een kilometer terug trekken van de Russische stel lingen bij Grozny. Maar Tsjerno myrdin eist een staakt-het-vu- ren en inlevering van de wapens. Doedajev zegt dat de Russische militairen zich eerst uit Tsjetsje nië moeten terugtrekken. In Tsjetsjenië zelf bleef het giste ren relatief rustig. Vrijdag maak te een team van Reuters-televi- sie opnamen'van een Russische generaal, Ivan Babitsjev, die huilende vrouwen in het dorp De Russische generaal Babitsjev probeert Tsjetsjeense vrouwen gerust te stellen. foto Michael Evstafiev/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3