Radio is veel intiemer dan tv Filmcensuur in de lucht PZC vrije tijd 31 Eddy Becker weer achter de microfoon Vliegtuigongelukken, sex en geweld worden geknipt Oplossing ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 Eddy Becker: „Ik behoor tot de generatie programmamakers die blij is met z'n kijkers en luisteraars." foto Kastermans J; T 7 oor hij het wist, zat hij '|i W begin december achter de i)i draaitafels bij de Gouwe Ouwe Zender. Na een loopbaan bij piraat Veronica, VARA, NCRV en recent Holland FM is Eddy Becker - al sinds zijn carrièrestart bekend als 'de man met de wekker' - de ochtend-dj geworden van de een paar maanden bestaande commerciële zender. Hij weet zich omringd door 'gouwe ouwen' als Will Luikinga, Meta ide Vries en Stan Haag. „En het 'is echt heel leuk hier", zegt de 47-jarige Becker. Radio is altijd de grote liefde geweest van Eddy Becker. Hoewel hij op tv-gebied zijn sporen verdiende met NCRV-program- ma's als Eddy ready go en Kwistig met muziek en sinds 1980 een eigen audiovisueel bedrijf runt. „Radio is mijn basis. Maar bovendien is ra dio veel intiemer dan tv. Tv-pre- sentatoren die geen radio-achter grond hebben, missen toch iets. Radio is geluid; tv is beeld plus ge luid. Bij tv wordt het geluid nogal eens verwaarloosd. Het is - op wat uitzonderingen na - altijd het on dergeschoven kindje geweest. Is het niet zo, Erik?" Erik de Zwart van Radio 538, dat net als Sk-y Ra dio, Euro Jazz en de Gouwe Ouwe Zender onderdak heeft in het Bus- sumse studiocomplex, knikt in stemmend terwijl hij een kopje koffie in de gezamenlijke kantine haalt. Als jong broekje trad Eddy Becker in 1966 in dienst van de piraat Ver onica. „Ik kreeg het ochtendpro gramma Ook goedemorgen. Toen is die kreet 'Eddy Becker, de man met de wekker' ontstaan. Ik ben er nooit meer vanaf gekomen. Ook toen ik bij de NCRV tv-werk deed, had ik die bijnaam." En ook nu kan Becker zich met de i;' bijnaam blijven tooien. Bij de Gouwe Ouwe Zender, het station dat louter muziek uit de jaren 50 en 60 draait, neemt hij het program ma van zeven tot negen 's morgens voor zijn rekening. „Door al die ochtendprogramma's ben ik vanzelf een ochtendmens geworden. Sinds 1966 is het mijn handelsmerk en ik voel me er lek ker bij. En waarom zou je iets dat lekker zit, willen veranderen? Bij een middagprogramma heb je een heel andere sfeer. Die sfeer krijg ik ook wat moeilijker te pakken." Veteranen Eddy Becker magJoi de radiovete ranen gerekend worden. „Als ik al die jaren overzie, is er nogal wat veranderd. Door de komst van commerciële zenders is de kwali teit van de Nederlandse radio ver beterd. Niks geen eenheidsworst, zoals wel beweerd wordt. Als je als luisteraar selectief kiest, hoeft de radio helemaal geen eenheids worst te zijn. Hetzelfde commen taar hoor je over commerciële tv, die zou alleen maai' amusement brengen. Dat lijkt zo, omdat alle grote presentatoren nu bij RTL zit ten. En die zaten eerst bij de pu blieke zenders. Maar daar viel dat pretentieloos amusement niet op, omdat ze daar maar één keer per maand een grote show hebben. Het is nu allemaal ingekapseld bij één station." „Op radiogebied hebben we dooi de komst van de commerciële zen ders meer keus. Dat is goed. Een monopolie-situatie als voorheen is slecht, gevaarlijk zelfs. Het is toch verschrikkelijk dat je gedwongen wordt te kijken of te luisteren naar iets, dat van bovenaf opgelegd is. Nu heb je meer keuze en dus meer vrijheid. Met alleen publieke zen ders krijg je zo'n Oostblok-gevoel. Je kan alleen maar luisteren naar één zender, bij wijze van spreken. Het is nu allemaal veel meer ver snipperd. We hebben nu in Europa ook op radiogebied het zappen ontdekt. Je hebt keus uit stations met zoveel muzieksoorten. Dat is goed. Niemand luistert van 's mor gens tot 's avonds naar een en de zelfde zender." Over Radio 3 is Eddy Becker niet te spreken. „Daar luister ik - op een paar keer de Avondspits na - eigen lijk al een jaar of drie, vier niet naar. Ik vind het geen gerichte zen der. Ik houd van doelgroepen, dan weet je waar je aan toe bent. Dat weetje bij de Gouwe Ouwe Zender, Radio 538 en Sky. Bij Radio 3 is ex- sprake van uitersten, die gaan niet samen. Na een houseplaat heb je opeens Corry De Rekels. Zo jaag je de tieners weg. En andersom, bij te veel house, jaag je de dertigers en veertigers weg." Cashewnoten „Bij de Gouwe Ouwe-'Zender weet je datje gouwe-ouwémuziek krijgt. De luisteraar bestelt als het ware iets. Bij Radio 3 is dat niet zo en dat zal ook nooit zo worden. Een grote groep luisteraars kiest be wust voor bepaalde zenders. Kijk, de één houdt van cashewnoten, de ander van een mix. Als je van een mix houdt, zitje goed bij Radio 3. Maar dan moet je niet schrikken van Corrie na een houseplaat. Dat is allemaal prima. Vrijheid blij heid, maar het kan mij niet beko ren." Ondanks het oldies-karakter van de Gouwe Ouwe Zender, opgezet voor 35-plussers, stemmen ook veel jongeren op het station af. „Dat merkje bij de spelletjes. Die jongeren luisteren niet de hele dag, maar een paar uurtjes. Er zijn ge noeg' twintigers die muziek van de Beach Boys lekker vinden. Hollies, Searchers, het is eigenlijk allemaal tijdloze muziek. Wat dat betreft ben ik altijd in die muziek geble ven. Toen ik bij Veronica begon, stonden die groepen in de hitlij sten. Ik kan nieuwe muziek waar deren, daar zitten hele leuke din gen bij, maar aan de dingen uitje jeugd blijf je toch herinneringen houden." „Dat is niet alleen bij mij zo, maar ook bij de luisteraars. De achttien jarigen van nu zullen dat over twintig jaar ook hebben. Je ouders en grootouders hadden dat ook. Het blijft generaties lang." „Je wilt ook af en toe eens kunnen wegmijmeren. Dat heeft niets met leeftijd te maken; je wilt weer even teruggaan in de tijd." Werken bij een station dat in de op bouwfase zit, vindt Eddy Becker spannend. „Bij Veronica en Hol land FM heb ik dat destijds ook meegemaakt. Je helpt een station van de grond te tillen. Dat is leuk! Het is leuk om aan iets te bouwen. Dat piraterige uit de Veronica-tijd zit er nog in. En Veronica is nu al weer met een opbouw bezig." „De publieke omroep is voorname lijk een ingeslapen geheel. Ze zijn pas ha de komst van de commer ciële stations gaan nadenken over de vraag waarom de kijkers weglo pen." Respect Eddy Becker streeft naar een band met zijn luisteraars. „Die familie achtige sfeer van het Veronica-zee- zendertijdperk zal 't nooit meer worden. Maai- je kan wel een bin ding met je luisteraars proberen te creëren. Zó ben ik als dj opge groeid: respect voor elkaar en je luisteraars." „Het is een fluitje van een cent om iemand die aan een radiospelletje meedoet onderuit te halen. Ik heb dat nog nooit gedaan. Ik behoor tot de generatie programmama kers die blij is met z'n kijkers en luisteraars. Je moet proberen een soort van vriendschappelijke band met je luisteraars te creëren. En vrienden haal je tenslotte ook niet onderuit. Bij de Gouwe Ouwe Zen der heerst een leuke sfeer. Dat maakt dit werk leuk om te doen. En er is sprake van een gestage groei van het aantal luisteraars. Als dat niet zo zou zijn, hield ik er mee op. Of was ik er niet eens aan begonnen." „Als je weinig luisteraars hebt, geeft dat weinig bevrediging. Als programmamaker ben je dan met een minder gemotiveerd. Je hebt een weerklank en een afspiegeling nodig. Voor een halfvolle zaal is het ook minder optreden dan voor een uitverkocht huisJpaafmee moetje het vergelijken. Dit werk is alleen bevredigend als blijkt dat er be langstelling en interesse zijn." Roy Touker Om de lucratieve luchtvaartmarkt te bedienen, is Hollywoord niets te dol. In het Amerikaanse filmcentrum aarzelt men niet pikante scènes uit films te snijden alvorens ze in het vliegtuig worden vertoond. Gewelddadige scènes, erotische vertoningen en vliegtuigongelukken zijn taboe in de lucht. Wij programmeren een avond vullende film om de passa giers te amuseren, niet om hen angst aan te jagen, zegt Joe Hop kins van de luchtvaartmaatschap pij United Airlines. Hopkins pro beert de beslissing te rechtvaardi gen dat in de film Speed van de Ne derlandse regisseur Jan de Bont is geknipt. De explosie door de bot sing van een autobus met een vrachtvliegtuig op de landings baan van een vliegveld wordt de reizigers onthouden. Delta Airlines heeft; afgezien van vertoning van Love Affair, met Warren Beatty in de hoofdrol. De maatschappij wilde de eigen gas ten niet confronteren met een film scène, waarin een vliegtuig een noodlanding maakt. „Dat frag ment was een beetje te heftig voor onze passagiers", zegt woordvoer der Bob Brinkman van de lucht vaartonderneming. Bloed en geweld worden verban nen uit videoversies van films die in vliegtuigen worden vertoond. Een scène uit de film Troubles (1991) van de regisseur Wolfgang Petersen, waarin een bloederig lijk voorkomt, is op elektronische wij- Wie in het vliegtuig van de film When Harry met Sally (1989) met Billy Crystal en Meg Ryan geniet, zal het pikantste fragment moeten missen. ze opgekalefaterd. Het bloed is weggeretoucheerd als de reizigers de scène te zien krijgen. De passa giers zouden zich wel eens in hun drankje kunnen verslikken als de originele beelden worden ver toond. Erotische scènes in de lucht bevor deren ook niet de gemoedsrust van de vliegtuigpassagier, menen de maatschappijen. Wie in het vlieg tuig van de film When Harry met Sally (1989) van Rob Reiner geniet, zal het pikantste fragment moeten missen. Het gesimuleerde orgasme van de actrice Meg Ryan in ëen res taurant is alleen in de bioscoop te zien. De luchtvaartmaatschappijen proberen zoveel mogelijk de code van goede manieren in stand te houden. Obscene fragmenten, gro ve uitdrukkingen of vloekwoor den: in de lucht bestaan ze niet. In de film Glengarry Glenn Ross (1992) van James Foley zijn be paalde dialogen vervangen door beschaafdere conversatie. De pas sagiers moeten in bescherming worden genomen tegen de origi nele gesprekken: te onbehouwen, volgens de luchtvaartmaatschap pijen. „Op de grond kan het publiek zijn eigen film kiezen. In een vliegtuig is dat niet mogelijk", zegt Bill Grant, die bij Warner Bros verant woordelijk is voor de filmverkoop. Een film die in het vliegtuig wordt vertoond kan een filmmaatschap pij binnen twee maanden enkele miljoenen guldens opleveren. Daarom is Hollywoord de lucht vaartsector graag ter wille bij het censureren van films. Deskundi gen verwachten echter dat de cen suur in de lucht in de toekomst ver leden tijd zal zijn. Elke passagiers krijgt zijn eigen filmschermpje en kan dat dan naai' believen uit- of aanzetten. puzzelen TTF I I I I I II TFF ASTER BLOEMBAK BLOEMBOLLEN DAGBLOEM GAZON A D E T R E 1 D E G N O K GLADIOOL GRASMAAIER S E J s 1 U H N 1 U T T R HARK T L E 0 T s N 1 U T N E A HYACINT E U 1 V N 0 Z A G 1 1 Z H LELIE R LENTE R N E E T N E L c N G E LUPINE R N 1 T N D S A 1 L J N E MARGRIET E T E P T C Y U A K R E T NARCIS 1 E s L U H T D O R E M U ONGEDIERTE SNEEUWKLOKJE A 1 1 A L L 1 L K E 1 E O SNOEIEN A R c N P O K A E T E O B SNIJBLOEMEN M G R T O W B 1 H E O L A SPROEIER B K TUINHUISJE s R A L u M L M O 1 R TUINIER A A N E E E O N E G P IJ N TUINKABOUTER R M E 0 L B G A D O S N 1 TUINSLANG G N L N E 1 E O N S L s U TUINSTOEL TULP s B G N A L s N 1 u T B T VETPLANT In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord UITSLUITEND op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam. adres en woon plaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW-bon van 50.-, tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. k-z -s— stroomstoot p-a—r-u-l-o onafgebroken- e-k-ep-k-g dazen-volkomen o-ie-a-m-v- pandj esbaas-a- -n-d-a-t-t-tilt hagelslag -m-l-sy— gelykenissen k-n-n-k-e voorst o-n-t- bewyzen -r-n-n- De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag- zijn: L. J. Kesteloo, Beneluxlaan 8, Middelburg (VW-bon van 50,); de VVV-bonnen van 25. gaan naar Mw. A. Houmes. Burg. Baaslaan 9 te Sint Laurens, T. de Nooijer, Kloosterstraat 3 te Vrouwenpolder en P. Schreijenberg, Schuitvlotstraat 4 te Biggekerke. De prijzen worden binnenkort toegezonden. Oplossing vrijdag 16 december: wedstrijd eierdief retraite keerpunt Socrates tatoeage evolutie rarekiek De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: WERK STER en DETECTOR. Het sleutelwoord luidt: 'DWARS FLUIT'. Met ingang van het nieuwe jaar moet er op brieven tot en met twintig gram een zegel van een gul den worden geplakt; een tariefs verhoging van tien cent. Op 2 ja nuari komt naar aanleiding daar van, zoals reeds is aangekondigd, een standaardvelletje met tien ze gels van 1 gulden uit. Dit velletje gaat in navolging van het velletje 'tien voor uw brieven' 'Tien voor europa' heten. Tot dusver hebben we aangeno men dat voor dit velletje de Bea- trix-zegel van 1 gulden zou worden gebruikt, maar PTT Post heeft er een bijzondere zegel voor laten ontwerpen in de waarde van 100 cent. Op de zegel een vliegende koe met daar omheen enkele Neder landse produkten: tulpen, een klomp en een aangesneden kaas, alsmede een klein Nederlands vlaggetje. De vlekken van de koe worden gevormd door sihouetten van enkele landen, zoals Neder land. Italië, Groot-Brittannië en Frankrijk. Zowel zegel- als beeld formaat is 36x25 millimeter en de zegel is uitgevoerd in de kleuren geel, magenta, cyaan en zwart. Dat voor de vlekken op de koe sil houetten van landen zijn gebruikt is wel een aardige vondst, maar verder is het ontwerp nogal kinder lijk en knullig. Nu lijkt de ontwer per (Berry van Gerwen uit Breda) iets met vliegend spul te hebben. Hij heeft namelijk ook de kinder postzegels van 1990 ontworpen en alles wat daarop staat is ook in be weging, o.a. een 'vliegend' paard. Maar kinderzegels of een zegel die Europa ingaat is toch een wereld van verschil. Blijft... dat PTT Post met deze ze gel toch meer dan de Nederland verzamelaar vangt. Wat dacht u van de thema's Europa, landbouw- en veeteelt en flora en fauna. Maar wat ook blijft is dat de Nederland verzamelaar weer negen gulden duurder uit is dan wanneer het een Beatrix-zegel van 1 gulden was ge bruikt. postzegels i i I i problemen. De zegel die speciaal op Valentijnsdag zou worden afge stemd verschijnt nu later in het jaar. Hij houdt het verrassingsthe ma, maar Valentijnsdag wordt nu verder vergeten. Aland voegde op 7 oktober een 2,00 Fmark-zegel (oplage 650.000 stuks) toe aan de serie 'kerken op Aland'. Afgebeeld wordt de Sunds kyrke. Eerder verschenen: 1988,1,40 Fm., kerk van Jomala; 1989,1,50 Fm., de 12de eeuwse kerk van Finström; 1990,1,70 Fm., de St.-Andreaskerk van Lumparland; 1991. 1.80 Fm., de Mattheuskerk van Vardö; 1992, 1,80 Fm„ kerk van Hammarland en 1993, 1,80 Fm., Maria-Magdale- nakerk van Sottunga. Het jaarlijkse velletje 'jul'-zegels (niet te gebruiken als frankeerze gels, dertig verschillende motie ven) verscheen 1 november. Prijs 30 Fm. Guernsey: 16p, de ferry Trident, 24p, een Handley Page HPR-7 Su per Dart Herald (postvliegtuig), 35p. de Joey, een passagiersvlieg tuigje dat de dienst onderhoudt tussen het eiland, Groot-Brittan nië en Noord-Frankrijk, 4lp, de fer ry Bon Marin de Serk en 60p. kaart van Bail wick of Guernsey. De ze- gels zitten ook in een velletje. De zegels van Jersey tonen: 18p. de vleugelboot Condor 10, 23p, kaart en Jersey en brievenbus, 35p, een Vanguard-passagiersvliegtuig, 41p. een passagiersvliegtuig Short 360 en 60p, de ferry Caesarea. Ook deze zegels zitten in een velletje. De kerstzegels van Guernsey 1 ok tober) en Jersey (8 november) zijn reeds behandeld. De Kanaaleilanden Guernsey en Jersey hebben op 1 oktober hun 25-jarige postale onafhankelijk heid gevierd. Beide gaven vijf ze gels uit met daarop vliegtuigen, boten en kaarten. Op de zegels van De uitgifte van de verrassingspost zegel van 70 cent (in een velletje van tien stuks), die voor 31 januari stond gepland is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Reden: technische In 't kort - Verenigde Staten: 17 september, acht samenhangend gedrukte 29c.-zegels met portret ten van blues- en jazz-zangers en zangeressen: Bessie Smith (1894- 1937). Muddy Waters (1915-1983), Billie Holiday (1915-1959), Robert Johnson (1911-1938), Jimmy Rus hing (1902-1972), 'Ma' Rainey (1886-1939), Mildred Bailey (1907- 1951) en Howlin'Wolf (1910-1976); 3 oktober, blok met vier 29c.-zegels (doorlopende beelden) met als titel 'de wonderen van de zee', o.a. vis sen. vogels, duikers en schepen; 18 oktober, vel met 20x 29c.-zegels on der de titel '.Legends of the West': Annie Oakley, Buffalo Bill, Jim Bridger. Chief Joseph, Bat Master- son, Nellie Cashman, John Fré- mont. Bill Tilgham. Kit Carson, Bill Picket. Wild Bill Hickok. Gero- nimo, Charles Goodnight, Sacaga- wea. Wyat Earp en Jim Bec- kwourth (op de resterende zegels o.a. een buffel): 24 oktober, serie 'grote Amerikanen'. 20 c., de na tuurkundige Virginia Apgar (1909-1974), portret. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 31