Ter Beek, meester van de spagaat onverstoorbare Lange weg van Israël en Palestij nen minister Ritzen Belastingverlaging is modewoord in VS PZC opinie en achtergrond Politicus streefde altijd hartstochtelijk naar concensus O O pcllj li. mm i war- ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 door Paul Koopman De voordrachtscommissie van de provincie Drenthe zette hem niet op de eerste plaats, maar hij is het toch ge worden. Relus ter Beek (50) heeft dankzij een krachtige lob by van het kabinet-Kok de baan van commissaris der koningin in de wacht gesleept. Een mooie kroon op zijn politieke loop baan. De laatste maanden voerde hij, hoewel benoemd tot 'blokhoofd buitenland' in de PvdA-fractie, nauwelijks meer het woord in de Tweede Kamer. Al meteen na de verkiezingen was duidelijk dat Ter Beek, die 'zijn' ministerie van defensie moest overdragen aan de liberaal Voorhoeve, op een andere baan dan zinde het kamerlidmaatschap. De waardering voor zijn werk is bij Ter Beek wat laat gekomen. Tijdens zijn ministerschap was er veel kritiek op zijn besluite loosheid en gebrek aan daad kracht. Zijn harstochtelijk stre ven naar concensus en de be hoefte door iedereen aardig ge vonden te worden, maakte het voor Ter Beek moeilijk de stam menstrijd tussen marine, lucht macht en landmacht over de miljardenbezuinigingen te be slechten. ..Wie het laatst met hem gesproken heeft vindt het meest van zijn ideeën in weel een nieuwe conceptnota terug", heette het op het ministerie. Pas nadat hij bij Defensie de deur achter zich dicht had ge trokken, brak het besef door dat het 'koddige mannetje', dat da- gelijk drie a vier pakjes sigaret ten combineerde met een glaas je whishy, toch het één en ander had klaargespeeld. Zijn 'priori teitennota', waarin de krijgs macht wordt verkleind van 128.00 tot 70.000 militairen, de opkomstplicht afgeschaft en vier inzetbare VN-brigades op gericht, geldt ook nu nog als het antwoord op de val van de muur in 1989. In de tussenliggende periode zag Ter Beek, die zelf nooit in dienst trad, zich ook nog genoodzaakt Nederlandse troepen naar de Golfoorlog te sturen. IKV-voor- zitter Mient Jan Faber, een oude schoolgenoot van Ter Beek, zei daarover ooit. „Relus heeft geen vijanden. Nou ja, zijn enige vij and was Saddam Hussayn". Ter Beek is een echte telg uit een rode familie. Hij groeide op in Tuindorp, de arbeiderswijk van Coevorden waar zijn vader, een SDAP'er, bode was voor het zie kenfonds en lezingen gaf voor de VARA. Zijn moeder werkte als huishoudster bij zijn leraren om de studie voor haar derde zoon aan de HBS te kunnen bekosti gen. In Amsterdam studeerde Ter Beek vervolgens sociale en politieke wetenschappen om met 27 jaar de Benjamin van de Tweede Kamer te worden. Zijn medewerkster uit die tijd was onder de indruk van zijn absorp tievermogen. „Hij werkte zo'n beetje als een stofzuiger. Hij snoof op en hij blies". In het parlement ontpopte Ter Beek, die in de jaren zeventig als actief Nieuw Linkser pleitte voor erkenning van de DDR, zich als een meester van de spagaat. Bij discussies over vredesvraag stukken, zoals het kruisraket- tendebat, was niet altijd duide lijk waar hij stond. „Conflicten verlammen het politieke hande len. De arbeiderszoon voelde de be hoefte groeien eens „aan de an dere kant van de tafel" te gaan zitten. Hij bekwaamde zich in het golfspel, ging gesteven pak ken dragen. De benoeming tot minister van defensie was in 1989 geen verrassing meer. hoe wel Ter Beek zelf liever het meer 'diplomatieke' buitenlandse za ken had. Zijn vertrek nu uit de Tweede Kamer verbaast ook vrijwel niemand. 'Blokhoofd' Ter Beek heeft het Haagse we reldje, na 24 jaar wel gezien. Relus Ter Beekgeen vijanden foto Marcel Antonisse/ANP van onze correspondent Hans de Bruijn Met de doorsnee Amerikanen als lachende derden overtroffen president Clinton en de Republikein se oppositie elkaar donderdag met beloften voor belas tingverlaging en forse bezuinigingen op de overheids- uitgaven. In een tv-rede stelde Clinton gezinnen een be lastingverlaging van vijfhonderd dollar per kind tot 13 jaar in het vooruitzicht en de aftrekbaarheid van tien duizend dollar aan studiekosten per kind. De Republikeinen juichten Clintons 'bekering' toe, maar gingen zelf nog verder; een belastingaftrek per kind tot vijfduizend dollar en nog meer bezuinigingen om de belastingverlagingen te financieren. Clinton schat dat zijn plan zestig miljard dollar zal kosten. Het Republikeinse plan zal zeker het dubbele vergen. Clin ton wil zijn belastingverlaging betalen door 76 miljard dollar te bezuinigen op de ministeries van energie, huis vesting en transport. De Republikeinen willen ook in on derwijs en sociale zaken snijden. Clinton probeert nu terrein terug te winnen dat de De mocraten vorige maand bij de Congresverkiezingen heb ben verloren. Hij maakte duidelijk de komende twee jaar met de Republikeinse meerderheid in het Congres te wil len samenwerken, maar niet tot. elke prijs. Clinton zei geen belastingverlagingen te willen enkel om de kiezers te paaien, die op 8 november hebben gekozen voor de Republikeinen die minder belastingen en minder over heid beloofden. Belastingverlaging is ineens hét modewoord in Amerika geworden. Maar economen waarschuwden de afgelopen week dat de Amerikanen wel eens bedrogen uit kunnen komen. Zij stellen dat belastingverlaging geen oplossing is voor de financiële problemen van de Amerikaanse 'Jan Modaal'. Integendeel, het zou op de langere termijn die financiële problemen wel eens fors kunnen vergro ten. Voor die economen zijn de beloften van de afgelopen week niet meer dan politieke gebaren, bedoeld om de ontevreden kiezers stroop om de mond te smeren. De Republikeinen zouden zonder die belofte nooit hun gro te winst hebben geboekt, en Bill Clinton moest om zijn politieke leven te redden wel met eenzelfde gebaar ko men. De deskundigen vrezen dat belastingverlagingen het economische herstel de nek om zullen draaien. Amerika nen hebben de indruk dat het slecht gaat met hun land, maar dat is niet waar. De groei is ruim 3 procent, de infla tie is laag, het budgettekort is 100 miljard dollar ge daald. en de werkloosheid zakt. Dat de Amerikanen ontevreden zijn over hun inkomen heeft ook minder met de belastingen te maken - per slot van rekening is het toptarief van de federale belastingen slechts 28 procent - dan met hun bruto-inkomens, die de laatste jaren gedaald zijn, omdat bedrijven steeds meer de hand op de knip houden. Belastingverlaging zai volgens economen de mensen meer geld geven, maar ook hun bestedingen opdrijven. Amerikanen zijn geen spaarders, zij geven veel uit en le nen ook veel. Meer bestedingen kunnen echter de infla tie verhogen, wat de Federal Reserve ertoe kan brengen om de rentetarieven weer op te trekken. Dat is al zes maal eerder dit jaar gebeurd. Maar hoge rentetarieven kunnen het belastingvoordeeltje - dat trouwens niet meer is dan twee tot drie dollar per dag - geheel ongedaan maken. Hypotheken en kopen op kre diet (bijvoorbeeld met creditcards) worden dan duurder en dan is de Amerikaan netto net zo slecht uit. Maar bovendien moeten de belastingverlagingen ge compenseerd worden door bezuinigingen op de over heidsuitgaven van tientallen miljarden dollars, wat op zich ook de economische groei niet ten goede komt. De economist Edward Yardeni noemde belastingverlaging- donderdag dan ook 'een paard van Troje'. Alleen de Re publikeinen geloven dat belastingverlagingen uiteinde lijk zichzelf zullen terugbetalen. President Clinton probeert met zijn voorstellen dan ook dë gulden middenweg te bewandelen; genoeg belasting verlaging om de kiezers te plezieren, maar niet zoveel dat de economie verstoord wordt. Maar de Republikein se meerderheid in het Congres lijkt vastbesloten niet diezelfde voorzichtige weg op te gaan door T. Rinkema Tijdens een recente reis door Israël en de Gaza- strook bezochten we ook Yad Vashem, de indrukwekkende plaats van gedenken van de joodse slachtoffers uit de tweede wereldoorlog. Twee maal kwamen we er, niet al leen omdat 't de eerste maal re gende, maar vooral vanwege de emoties die de gedachtenis oproept. In het half duistér lees je je de namen van de con centratiekampen. In aangrij pende foto's staat de holocaust voor je. De 'Memory of the Children' roept de vermoorde kinderen op in eindeloos weer kaatste kaarslichtjes. En in een fotocollectie van de slachtoffers krijgen deze, naamloos gedood, voorgoed hun naam terug. Ontroerende beelden staan in het park daaromheen met de van wie hun leven waagden om Joden te redden. Je realiseert je hoe de nazibeu- len bijdroegen tot de realisatie van Herzl's zionistische droom van een eigen land voor het ver strooide Jodendom ('een land zonder volk voor een volk zon der land!'), een droom die in 1948 met hulp van de volkeren- gemeeschap en het wereldwijd jodendom concrete gestalte kreeg. Niet voor niets liggen Yad Vashem en het graf van Herzl samen op een van Jeruza- lems heuvels; het hart van de staat Israël. Kort daarop kwamen we in de Gazastrook. Bijna een miljoen mensen, haast de helft kinde ren, opeen in een klein stukje land. Honderdduizenden al jaar en dag in troosteloze vluchtelingenkampen. Staten- loos, ook na het akkoord tus sen de PLO en Israël, en daar om opgesloten binnen de pot dichte grenzen met Israël en Egypte. Veelal levend, behalve wat welgestelden, tussen golf platen, planken en wat pover metselwerk. Tussen de rotzooi. Spelend in stof of modder. Palestijnen, mensen als wij, maar verdreven uit het land waar ze tot 1948 woonden. Ver dréven? Vluchtten ze niet zelf? Maar wat doe je in angst die over je gebracht wordt? Niet zonder hardhandigheid en ook wel geweld legden de Joden bij hun terugkeer naar een eigen land beslag op grond die eeu wenlang Palestijnse families toebehoorde. Want het was na tuurlijk niet 'een land zonder volk'. Bovendien zijn ze nu in de benauwde Gazastrook nog weer teinggedrongen door de vestiging daar van joodse ne derzettingen, waar het leven nistische 'terugkeer' de hand van God of, meer seculier, een hogere bestemming gezien worden? Joodse en christelijke theologen (om van anderen maar te zwijgen) belijden én verwerpen dat. Hoe dan ook; de geschiedenis, ook 1948, is niet terug te draai en. De realiteit is, dat Israël en de Palestijnen met elkaar zul len moeten leven. Wel ver staan; in shalom en salam, om het in Ivriet en Arabisch te zeg gen. Bevrijden Palestijnen in de Gazastrook, armoe en behelpen... veel beter is, maar die tevens de gedachte willen bevestigen dat ook dit gebied eigenlijk bij Israël hoort. En uitzicht op ver betering van de toestand in Gaza is er nauwelijks. Onoplosbaar Israël en de Palestijnen, een vrijwel onoplosbare situatie. Onze ervaringen in Yad Vas hem en Gaza raakten onont warbaar met elkaar verknoopt. Voor mij werkte daar een uit spraak van de palest.ijne psy chiater Eyad El Sarraj verhel derend; 'Het Midden-Oosten conflict tussen de Palestijnen en de Israëlieten is een dodelij ke strijd tussen twee slachtof fers'. Slachtoffers van een ge schiedenis die over hen kwam. Palestijnen die slachtoffer zijn van Joden die slachtoffer wa ren. Als slachtoffer krijg je een be paald zicht op het leven, op je zelf en de anderen. Aan de ge beurtenissen die je troffen kon je nauwelijks iets doen; dat maakt je medemensen tot be dreiging. Getraumatiseerd door wat je werd aangedaan ben je tot een verdedigende op stelling' geneigd. Dat geldt voor enkelingen, maar ook collec tief. Zo bezien ga ik iets verstaan dige Palestijnse positie. Of je ontworstelde je aan de under dog-situatie, maar je denkt die alleen als verléden, als voorbij te kunnen zien door jezelf (al te) nadrukkelijk in je al dan niet vermeende kracht op te stellen - in grote lijn de huidige positie van Israël. Maar de uitdaging van de een van dat troosteloze conflict met al z'n geweld en terroris me. Want óf je voelt je de under dog met alle daarin opgesloten labiliteit; je houdt je gedeisd tot je je slag denkt te kunnen slaan om daarmee jezelf te be vestigen - grosso modo de hui- en de verdediging van de ander sluiten op elkaar aan en roepen elkander op. Over en weer le ven ze van angst en provocatie. En juist omdat ze met een ge deelde achtergrond zoveel ge meen hebben, hebben ze het zo moeilijk met elkaar en zijn ze geneigd hun lot op elkaar te wreken. Zoals het wel vaker gaat; de ge schiedenis heeft beiden tot el kaar veroordeeld. Misschien lag daarvan al iets opgesloten in het bijbelse verhaal van de beide halfbroers Isaak en Is- maël, feindliche Brüdernooit echt verbonden en toch ook nooit los van elkaar. Je kan je ook afvragen: hoe is het, ruw weg 4000 jaar geleden gegaan, toen na een exodus uit Egypte woestijnstammen onder Mo- zes' leiding bezit namen van het 'beloofde land' en daarbij de oorspronkelijke bewoners zowel overwonnen als onder zich opnamen? In de loop van de vele eeuwen daarna tot op onze tijd zijn in processen van verstrooiing en assimilatie noch de een noch de ander onveranderd zichzelf gebleven. Mag, zoals eens in exodus en intocht, nu in de zio- Van vandaag op morgen zal dat er niet van komen. Politiek zal er heel wat moeten gebeu ren, minder vanuit de houding van verdediging en meer in een poging wantrouwen te door breken. Als dan ook economi sche hulp geboden wordt zal langzaam maar zeker het terro risme de wind uit de zeilen ge nomen kunnen worden. Maar fundamenteler zijn ook nu al pogingen aan beide zijden om mensen te bevrijden van hun doemdenken jegens zich zelf en de anderen. Op heel ver schillende manieren. In Gaza wordt zo gewerkt in een 'Men tal Health Programma' waar aan genoemde dr. El Sarraj lei ding geeft (met medewerking van Artsen zonder Grenzen). Door getraumatiseerde slacht offers, vooral ook kinderen, te helpen kan een depressieve en explosieve situatie zoveel mo gelijk omgebogen worden, ten einde weer wat moed te geven voor de toekomst. Wie daar sceptisch over doet dient zich wel af te vragen of hij iets be ters te bieden heeft. Ergens tussen Jerusalem en Tel Aviv ligt de kibbutz Neve Shalom - Wahat-al-Salam: huis van vrede, waar kinderen en volwassenen, zowel van Is raëlische als van Arabische (Palestijnse) volksaard bijeen komen, met elkaar spelen, sa men overleggen en samen werken. Niet zonder proble men. Maar het wordt volgehou den en begint breder (ook van regeringswege) erkenning te krijgen. Het schooljaar 1994-'95 is, zo lees ik in een recent bericht van de christelijke kibbutz Nes Ammim, uitgeroepen tot jaar van de shalom. Dat zal daar en elders als thema van het onder wijs gehanteerd worden. Kort om, er zijn aanzetten, weder zijds. Het inwerken op een con flict van slachtoffers vraagt tijd, geduld en inventiviteit. Het is een lange weg vanuit de diepte. Tot waar hoop door breekt en mensen samen op weg gaan naar een nieuw leven. van onze parlementaire redacteur Wilfred Scholten Een kat heeft negen levens, maar hoeveel heeft minis ter Jo Ritzen er in vredesnaam? Telkens lijkt het laatste poli tieke uur voor de bewindsman van Onderwijs geslagen, maar door wonderbaai-lijke reddin gen en halsbrekende toeren komt hij altijd weer op zijn pootjes terecht. De brekebeen van het paarse ka binet laat zich daarom ook nu niet ontmoedigen door de vol strekt geïsoleerde positie die hij inneemt, nu èn de universiteiten en hogescholen èn de Tweede Kamer hem als een baksteen la ten vallen. Hij heeft wel voor he tere vuren gestaan. „Er is veel beroering ontstaan, maar nu het stof is neergedwarreld blijkt er niets wezenlijks veranderd", liet de bewindsman kalmpjes in het heetst van de strijd via zijn woordvoerder weten. De koele onverstoorbaarheid van de minister is prijzenswaar dig, maar het is de vraag of hij daar iets mee opschiet. Zo prikt de dolk met een vlijmscherpe punt die de bestuurders van de universiteiten en hogescholen er deze week in hebben gestoken, nog steeds in zijn rug. Het be langrijkste onderdeel van het vorige week met veel bombarie aangekondigde akkoord over de toekomst van het hoger onder wijs werd deze week immers even simpel weer van de hand gewezen; de verhoging van het collegegeld met 1000 gulden. Formeel gezien hebben voorzit ter Van Lieshout van de vereni ging van universiteiten (VSNU) en zijn collega Van der Hek van de HB O-ra ad volstrekt gelijk dat dit een besluit van de minis ter is, waar zij geen enkele ver antwoordelijkheid voor dragen. De hoogte van het collegegeld is een zaak van het kabinet, punt uit. Het enige waar zij iets over te zeggen hebben is de inhoud en duur van de studie. Maar de he ren snappen heel goed dat het paardemiddel van de college geldverhoging een ontsnap pingsroute is om de bezuinigin gen uit het regeerakkoord af te wenden. Dat de studenten - die al één mil jard gulden aan studiefinancie ring moeten inleveren - daar door de klos worden en hun col legegeld in twee jaar zien stijgen van 2.250 gulden naar 3.250 gul den, weten ze ook. Dat levert de onderwijsinstellingen immers 400 miljoen gulden op. Kassa! De krokodillentranen die de voorzitters begin deze week plotseling met de'studentenbon den plengden, zijn daarom niet alleen ongeloofwaardig, maar getuigen van bot opportunisme. Ze konden op hun vingers natel len dat onder de studenten de ie pleuris zou uitbreken over dito dinaire handjeklap, waarvaivi studentenbonden niet eensp de hoogte waren. t Tegen deze achtergrond is bewonderenswaardig dat del nister, de dolk nog in zijn rug,| verstoorbaar blijft en er all» wat bleker ziet dan norm? Maar is dat politiek gezien hf dig? In plaats dat hij de bestif ders van het hoger onderwijst met de oren bijsleept en hen t| reel medeplichtig maakt np' het héle akkoord, beklemtol de minister zijn eigen politif verantwoordelijkheid bij de cf streden collegegeldverhogij Terwijl Van Lieshout en co al stig de beschuldigende vin? naar Jo Ritzen wijzen, laadtf veel te brave jongentje vanr klas alle schuld op zich. We| diepe redenen hier achter scl| len, weet alleen Jo zelf. f En alsof dat nog niet gerj was, bleek deze week de aanvf kelijke politieke steun voort collegegeldverhoging" ook r{ eens af te brokkelen. Opniei gaf Jo geen krimp. De bewinf man zei 'uitgedacht' te zijn! 'het maximaal haalbare' b[ nengesleept te hebben. Zijn bevriende parlementair Minister Jo Ritzen. i i i I r y bleken daar anders over te d ken en schudden de alterna ven als rijpe appels uit de bot van het halveren van de co geldverhoging zonder comj satie voor studenten met 'ar ouders tot het besteden vaii belastingmeevallers voori zen's begroting. Ma met dit creatieve meea ken is de rechtlijnige ministei nog niet. Het ingewikkelde schuif van de bezuinigingen o de eeuwwisseling heen is dé nancieel woordvoerders vari paarse partijen een gruwel, willen boter bij de vis en eer het bedrag aan besparingen 1 nenhalen. Bovendien krijgt de mini een extra potje met miljoei aan wachtgeld voor ontsla onderwijsmedewerkers nu vast in handen, om kunstma het ontstane gat in het regew koord op te vullen. Ook niell paald een fraaie oplossing, dat het geld al op kan zijn V( dat - na 2001 - de eerste profes ontslagen wordt. Het zijn dus moeilijke, eenza tijden voor Ritzen. Of de re kater weer opnieuw op i pootjes terecht komt en zijn] litieke leven kan verlengen s deze Dolle Week de grote vt Zijn gebrek aan communies heeft hem alleen maar diepei de ellende gebracht. Het is r alleen CDA-oppositieleii Heerma die zijn 'zig-zag'-bel niet meer kan volgen. In het donderdag verschel boek over de PvdA-ministers het vorige kabinet, zegt Rit over "zijn CDA-voorgang „Deetman was in een moerasi raakt dat hem aan alle kanl omsloot. Hij was echt aan I verdrinken. Alles ging fout. hele wereld keerde zich tej hem". De gelijkenis is treffend. Jo wj echter ook dat hij vanuit een li na hopeloze underdog-pos1 vriend en vijand vaker versti heeft doen staan. Dat is 1 enige sprankje hoop voor dei nister in deze donkere dag voor kerst. redactie B£ 33TF 33 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: M. E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge; S. C. Osman; A. W. C. Mullink; M. T. O. van der Vleuten; J. P. van de Sande; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G. J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P. Staat. Sportredactie: R. Thannhauser (chef); J. F. D. Bakker; M. H. J. Caldenhoven; E. L. Ramakers; T. J. van den Velde; K. L. de Vries. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef); J. van Damme; F. P. J. Doeleman; J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W. M. J. Verstuyf. Systeembeheer: C. W. M. Keuning. Nieuwsdienst: M. Antonisse (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): N. T. T. Banh; W. A. Bare- man; J. C. M. Cats; W. J. van Dam; A. M. van der Jagt; B. Jansen (plv. chef nieuwsdienst); H. O. Postma; E. J. Rozendaal; M. J. Schrier; A. J. Snel; H. van der Werf; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Noord-Zeeland: F. B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; I. M. Dekker; M. A. de Jongh; C. A. Moerland; H. Stegenga. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans; C. M. J. Sondervan (ondernemend Zeeland). Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): C. A. M. van Gremberghe (chef); P. I. F. M. Cappetti, J. J. Heijt; R. E. A. Hoonhorst; M. Modde. Correspondenten Geassocieerde Persdiensten (GPD): A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel); P. G. W. van Nuijsenburg (Bonn); J. W. M. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome); S. van Rijn (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou); W, Bunschoten (Paramaribo); J. A. M. de Bruijn (Washington); F. J. M. van den Houdt (Nairobi); R. Hellinga (Kaapstad).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2