Na nieuwjaar staat Jozef in de etalage Evenementen met hoog Anton-Pieck-gehalte Kerststal-toerisme Kerstmarkten uitgegroeid tot traditie vrUe tijd F lÜÜH» ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 JWÊÊÊÊÊÊÊ J Op drugstoerisme, afvaltoerisme en ramptoerisme zitten ze in het Oost-(Zeeuwsch-)Vlaamse grensgebied niet te wachten. Hoewel het 'aanspoelen' van enkele walvissen bij Koksijde en Nieuwpoort wèl een hoop mensen naar de Belgische kust trok. En dat was toch mooi meegenomen voor middenstanders en horeca-exploitanten, memoreerde de Hulster wethouder Paul Weemaes onlangs tijdens een bijeenkomst op het gemeentehuis van Stekene. Weemaes heeft zich, nadat hij na de verkiezingen toerisme en recreatie in zijn portefeuille kreeg, de afgelopen negen maanden verdiept in de verschillende soorten toerisme. Zo was hem opgevallen dat er tijdens en na de verkiezingen voor de Tweede Kamer nogal wat mensen naar het Haagse Binnenhof trokken om politici in levende lijve te aanschouwen. Het for- matietoerisme was geboren. Een groot be drijf dat dicht gaat, hup aapjes kijken bij de fabriekspoorten: ontslagtoerisme. De 'parel van Zeeuwsch-Vlaanderen' blijft, verstoken van die aparte lokkertjes. Hulst kent alleen het fenomeen kooptoerisme: elke zon-, feest- en marktdag overspoelen winkelende mensen de Reynaertstad. Een 'gewone' burger verzucht misschien nog wel eens dat zijn stadje te vol wordt, maar voor winkeliers en horeca-exploitanten kan het nooit vol genoeg zijn. De enige toeristen die de middenstanders liever buiten de wallen houden, zijn drugstoeris ten. Als het aan Weemaes en collega's ligt, ver welkomen Hulst en vier buurgemeenten de komende week een nieuwe categorie bezoekers: kerststal-toeristen. De ge meenten Beveren, Sint-Gillis-Waas, Ste kene, Axel en Hulst hopen hordes mensen zo ver te krijgen dat ze als herders en ko ningen op zoek gaan naar de kerststallen die her en der staan opgesteld. Het Inter gemeentelijk Overlegorgaan (waarin de gemeenten zijn verenigd) heeft een boekje samengesteld waarin alle kerstensembles en de tijden dat ze zijn te bezichtigen, zijn opgenomen. Spektakel De gemeente Hulst heeft het initiatief ge nomen om het boekje uit te brengen. Het spektakel moet echter van de Belgen ko men. De Willibrordusbasiliek heeft waar schijnlijk de oudste kerststalbewoners, de beelden zijn ruim een eeuw oud. Ook die in Clinge dateren uit de vorige eeuw, terwijl de Henricuskerk ook nog een 'knikengel- tje' heeft. Als je hem wat geld geeft, knikt het engeltje beleefd dank-je-wel. De Nederlandse kerststallen, ook die in de gemeente Axel, zijn echter over het alge meen alleen in de kerk te vinden. De Vla mingen pakken het vaak, in alle beteke nissen van het woord, grootser aan. Ze hebben dan ook een traditie hoog te hou den. In het Waasland wordt grootmoedig toegegeven dat het idee om kerststallen te bouwen op centrale pleinen gepikt is van gemeenten in de Antwerpse en Limburgse Kempen. Vóór de kerken van Stekene, Beveren, Verrebroek en Melsele worden de laatste jaren levensgrote en levensechte stallen opgetrokken. Maria, Jozef en soms ook herders en - later - koningen hebben veel al een vorig leven als etalagepop achter de rug. Jezus voelt zich buiten de december maand meestal beter in een poppenwa gen. Maai' de beesten zijn echt. Schapen zijn bij alle 'levende' kerststallen te vin den. En ook kippen, konijnen en duiven bevolken de Vlaamse dierenverblijven. Dat die beesten niet in het oorspronkelij ke kerstverhaal worden genoemd, weten de stalbouwers ook wel. „Maar ze geven gewoon het idee van een stal als bij een boerderij horend gebouwtje meer cachet", luidt de logische verklaring. Bovendien zijn ze wat kleiner en dus makkelijker in een apart hokje te zetten. Alleen in Ste kene zijn vanaf een paar dagen voor Kerstmis een waarachtige os en een ezel te bewonderen. Warmhouders Het was echter niet eenvoudig om die twee bewakers en warmhouders van het kindeke Jezus naar het marktplein van Stekene te halen, verzekert schepen Pros van Gucht van toerisme en feestelijkhe den. Drie schapen, drie lammetjes en een os vond' het gemeentebestuur bij eigen landbouwers. Maar een ezel moeten ze straks in Kruisstraat gaan halen. Niet dat in Stekene zelf geen ezels te vinden zijn, 'maar die lopen niet op vier poten', weet Van Gucht. In Verrebroek heeft de Katholieke Werk- nebeweging (KWB) de stal zondag 11 de cember een dagje ingericht gehad. In te genstelling tot wat in de informatiefolder staat, bleek het niet in de kraam van de In het Vlaamse Verrebroek heeft de Katholieke Werknemersbeweging (KWB) Jozef tijdig van stal gehaald. fotografie Lex de Meester In de donkere dagen voor Kerstmis worden weer allerhande thematische activiteiten van stal gehaald, variërend van kerstexposities en kerstcircussen tot kerstwandelingen en natuurlijk de kerstmarkten. Krap één decennium nadat de eerste kerstmarkt in Nederland werd gehouden in Heerlen is er nu al sprake van een 'oer'- Hollandse traditie. Met uitzondering i van Amsterdam, dat zijn kerstmarkt bij gebrek aan belangstelling van de middenstand met pijn in het stadshart annuleerde, organiseert iedere zichzelf respecterende gemeente tegenwoordig i zo'n commerciële verleider naar Duits model. Heel vaak is zo'n kerstmarkt niet meer dan een doodgewone fancy 1 fair of braderie, die voor de gelegenheid is opgetuigd met wat ballen en kerst- groen, de nodige decibels aan Jingle- bells, en een kerstman met sinterklaas- baard die sloten warme chocolademelk 'i en glühwein serveert. Maar- er zijn ook tal van kerstmarkten die zich in korte tijd landelijk faam verwierven, onder meer j vanwege de grootse opzet, of de sfeervol- Ie locatie. Dat is bijvoorbeeld het geval in Gelderland, waar twee kastelen met een i hoog Anton-Pieck-gehalte het decor voör een kerstmarkt vormen. Befaamd om z'n sfeer is de kerstmarkt van Valkenburg aan de Geul. Die duikt tot en met zondag 18 december onder gronds. De kraampjes staan opgesteld in de Gemeentegrot die diep in de Cauberg binnendringt. Vandaag geopend van 12 tot 22 uur, morgen van 12 tot 18 uur. Een tien meter hoge opblaasbare kerstman domineert een van de grootste kerstmarkten van Nederland: het Plein de Noël dat tot en met 23 december Het Plein in Den Haag vult. Het restaurant vind onderdak in een authentieke spie- gelttent, die in de jaren twintig en dertig op kermissen en jaarmarkten in gebruik was als danssalon. Dagelijks open van 11 tot 18 uur, op donderdag tot 21 uur. Arresleden Deventer beleeft zondag van 11 tot 17 uur zijn traditionele kerstmarkt en kerstkoopzondag, compleet met rijke ge vulde kramen, levende kerststallen, jachthoornblazers, arresleden die tussen het station en het centrum pendelen, concerten, gratis glühwein en chocolade melk, en een Charles Dickens festival. Dat speelt zich af in de Walstraat en Gol- straat, in het Bergkwartier. De bewoners van die middeleeuwse wijk kleden zich als figuren uit de beroemde verhalen van Dickens. Bezoekers ontmoeten er Oliver Twist, de boetes, Mr. Scrooge, Mr. Mar- ley en de geest van Kerstmis uit de Christmas Carol, in een decor dat wordt beheerst door paarden, koetsen, véloci- pèdes en kraampjes met gepofte kastan jes en warme punch. De kapel van Bronkhorst vormt mor gen, zondag, het decor voor Dickens' be roemde 'A Christmas Carol'. Een toepas selijke plek, want het kleinste stadje van Nederland herbergt ook het Charles Dic kens Museum. Het ontroerende verhaal met de vrek Scrooge in de hoofdrol wordt verteld en uitgevoerd door poppenspe lers. De voorstellingen beginnen om 12, 14 en 16 uur. Heel wat minder harmonieus in het ge weeklaag van de midwinterhoorns. De VW Ootmarsum organiseert op tweede kerstdag een tien kilometer lange wan deling langs tal van midwinterhoornbla zers. Ook in Zelhem zijn op 26 december midwinterhoornblazers te vinden langs een wandelroute die over het landgoed Slangenburg is uitgezet. In Markelo klinkt elke zondagmiddag in december en op zaterdag 24 december de voorloper van de midwinterhoorn: de ossehoorn. 'Echte' en onechte kerstmannen gijn de komende dagen in overvloed te zien, tot groot plezier van kleine kinderen. fotoDrak Reese Duizenden kaarsen verlichten de kas sen van de Orchideeënhoeve aan de Oos terringweg 34 in Luttelgeest (Noordoost polder). Temidden van exotische bloe men zijn onder meer oriëntaalse dansen te zien. Geopend van woensdag 21 tot en met vrijdag 23 december van 18 tot 22 uur. Op tal van plaatsen zijn rond Kerstmis levende kerststallen te zien. Nog realisti scher is de traditionele kerstnachtsa menkomst op zaterdag 24 december om 23 uur bij de schaapskooi op de Ren- derklippen (tussen Epe en Heerde). Bij de herder en zijn schaapjes in het veld luisteren de deelnemers bij het licht van zaklantaarns naar het kerstevangelie. Ook worden kerstliederen gezongen. Openluchtmuseum Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is in winterslaap. Maar in de feestmaand december gaan de poorten een paar dagen voor bezoekers open. Er is een romantische wandelroute uitgezet die langs een aantal bijzondere plekjes van het museum voert. De stal van Stap horst bijvoorbeeld, waai- het vee rond scharrelt. Of de knusse boerderij in de Zaanse buurt, waar de bakkers druk in 'de weer zijn met speculaas en kerst brood. Ook de kaasmaker werkt door. In de Zwolse herberg staat de poffertjespan op het vuur. De bezoeker kan ook genieten van het turfvuur in het oude schooltje, een ou derwetse poppenkast, kerstmuziek in het kerkje van 's-Heerenhoek, spelletjes, snert, worstebrood in het Brabants café en een gratis beker glühwein. Als er sneeuw ligt kan de tocht per arreslee worden gemaakt. Het museum is ge opend op zondag 18 december en van 26 tot en met 30 december van 11 tot 17 uur. Op tweede kerstdag wordt het arrange ment uitgebreid met een brunch in de Kasteelboerderij. Tal van musea haken met thematen toonstellingen in op Kerstmis. Het aan bod varieert van simpele kerstkribben tot vorstelijk gedekte koninklijke kerst tafels. 'Kerstkribben door kinderogen' is het thema van de tentoonstelling die tot en met 15 januari te zien is in het Bijbels Openluchtmuseum in Heilig Landstich ting (bij Nijmegen). De kribben laten zien hoe in verschillende landen het kerstver haal wordt beleefd. Bij de expositie hoort een gratis speurtocht. Regelmatig zijn er kinderactiviteiten. De VVV Rijk van Nij megen stelde een kerststallenroute sa men die in het museum begint. Het mu seum aan de Profetenlaan 2 is elke dag geopend van 10 tot 17 uur. Een 18e-eeuwse Napolitaanse kerst stal met 57 figuren staat tot en met 8 ja nuari in een natuurgetrouw landschap in de sfeervolle middeleeuwse kelder van museum Het Catharijneconvent aan de Nieuwegracht 63 in Utrecht. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag 10-17 uur, za terdag en zondag 11 tot 17 uur (op 1 ja nuari gesloten). Een levensgrote neogotische kerstal uit de 19e eeuw is een van de trekpleister van de kerstexpositie in de 17e eeuwse schuilkerk Ons' Lieve Heer op Solder aan de Oudezijds Voorburgwal 40 in Am sterdam. De expositie duurt tot en met 29 januari. Een ander uniek kerkje is De Rietstad in Dinxperloo met een afmeting van nauwelijks zes bij twee meter het klein ste godshuisje van ons land. In december is er elke zondag van 14 tot 17 uur een tentoonstellinkje te zien rond het thema 'kerstmotieven in glas en tiffany'. Engelenfiguren, kerstgroepen, iconen, handbeschilderde kersteieren, hand werk van indianen en oudj aarskruiken en tal van andere curieuze vormen tot en met 1 januari de tentoonstelling 'Het Feest der Feesten' in het museum Vrien den van Volkskunst en Folklore aan de Frederik Hendriklaan 71 in Den Haag. In de drie eeuwen dat de Oranjes pa leis Het Loo in Apeldoorn bewoonden, ,werden Kerstmis en Nieuwjaar gevierd met feestelijke diners. Gasten werden verrast door rijk gedekte tafels. Versie ringen en de manier van tafeldekken ver anderden met de mode van de tijd. Dat is te zien op de tentoonstelling 'Kersttafels in Paleis het Loo' die tot en met 8 januari het nationaal museum in Apeldoorn in kerstsfeer brengt. Er ligt een wereld van mode en verschil tussen de 17e eeuwse kersttafel van de bouwers van het Loo, koning-stadhou der Willem III en zijn vrouw Mary, en de laatste bewoners: prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven die na hun huwelijk acht jaar in het paleis woonden. Kerstbomen, kerstdecoraties en boeket ten in de stijl van verschillende genera ties Oranjes geven extra kleur en fleur aan de expositie die te zien is van dins dag tot en met zondag van 10 tot 17 uur (Eerste kerstdag gesloten). Kerst en commercie doen het goed in Vlaanderen. KWB te pas te komen om de beelden en dieren vanaf die datum te laten staan. Vandalisme en diefstal zijn ook in de Wase polders doorgedrongen. En daarnaast is het ook niet zo makkelijk om de beesten te onderhouden in een krap kerststalletje. De stal op het marktplein van Beveren blijkt de beloofde donderdag 15 december nog niet te zijn opgetuigd. Beide kerstta fereeltjes zijn vanaf vandaag, zaterdag 17 december, tot en met Driekoningen te be zichtigen. Jozef van Verrebroek bleek, nadat een sleutelbewaarster zo vriendelijk was hem uit zijn opslagcontainer te bevrijden, ech ter wel bereid om een paar dagen van te voren even zijn onderkomen te laten zien. De Maria aan de voet van de 'kathedraal van de Wase polders', zoals de midde leeuwse kerk op het Verheijenplein wordt genoemd, wilde wel helpen. Maar een on verlaat van de KWB had heur haar (een decent pruikje van onbesproken snit) mee naar huis genomen. En om in het winterse weer blootshoofds naar buiten J,e gaan, nou nee... De vijf grensgemeenten geven grif toe dat ze het een aardige bijkomstigheid zouden vinden als de bezoekers even rond de markten blijven hangen om iets te eten of te drinken. Daarom worden rondom de kerststallen kerstmarkten gehouden en koorzang- en toneelavonden op touw ge zet. Maai- de bestuurders - de schepenen en wethouders van cultuur en toerisme voorop - hebben ook een ideële roeping. De gemeente Stekene heeft de heilwensen het mooist verpakt in het boekje Kerstmis in de grensstreek 1994 (te verkrijgen bij VW's en gemeentehuizen in de vijf ge meenten). „Door aangepaste muziek wordt een feeërieke sfeer gecreëerd waar door de warmte van deze heilvolle pe riode, ondanks de kilte van de eindejaars dagen, toch bij de mensen binnendringt." Mocht het toch nog wat moeite kosten Om die verwarmende gloed te bekomen dan kan de kerststalbezoeker de warmte ook 'binnendrinken'. De glühwein vloeit de komende twee weken rijkelijk in de Lan den van Waas, Hulst en Axel. René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 25