De opmars van Nathaly Tijssen \rie van Eijden weg met opgeheven hoofd Krachtsportbond kijkt dood in ogen Terugblik zonder Wilkes en Lenstra [ichard Bral lijkt het toeval een handje geholpen te hebben nonze verslaggeefster jth Ramakers ÜKANT - Nathaly Tijssen geniet :1 van de gedwongen vakantie thuis haar familie in Heikant, maar veel ver had ze meegedaan aan het sterk zette tennistoernooi in Sergi Pon- se, vlakbij Parijs, of aan de Neder- kampioenschappen in Amster- m. Op de jongste nationale ranglijst ze de 21e plaats in. Dat is niet (doende om uitgenodigd te worden or de Nederlandse titelstrijd, waar- streekgenote Stéphanie Rottier wel optreden. Tijssen moet geduld oe- ien. Haar rechterhand heeft rust no- r, omdat ze een paar weken geleden opcreerd is aan een wrat net onder ar wijsvinger. „Ik kan nog geen bor- sl vasthouden, dus zeker geen tennis- cliet." tennisster (19) kan terugzien op een seizoen waarin ze opklom van'de naar de 300e plaats op de interna- ranking. Tijssens mooiste mo- dit seizoen was haar zege in au- van het vier-st-erren toernooi n Antwerpen. Ze versloeg ondermeer Belgische nummer twee, Dominique en in de finale Daphne van de inde. Ook de overwinning in de eerste nde van Eastbourne op de als num- >r twee geplaatste Katarzyna Nowak eft ze in haar geheugen geprent. Door ar sterke service-volleyspel is ze bo ndien een gevierde dubbelpartner. nu breekt een belangrijke pe aan. Ik denk dat er veel gevraagd van mijn doorzettingsvermogen, ga er wel het beste van maken. Als ik zo'n plaats of vijftig stijg, ben ik omstandigheden zijn de afgelopen maanden behoorlijk veranderd, adt ze zelf. Ze traint in het Frans Ot- n stadion in Amsterdam met de gese- iteerde jonge talenten, waar tussen zich gemakkelijk staande houdt. „Ik nniet door de bondstrainers uitgeko- n, maar mag op eigen verzoek vijf ïr per week in het centrum van de trainen. Ik heb daarvoor estemming gekregen omdat ze 'toe- in me zien. Ik had geen trainer Deze samenwerking is voor mij n uitkomst. Ik heb wel aan de Am- mentaliteit moeten wennen, bravoure en het egoïsme. Als er een ik met ballen op het trainingsveld jt, moet dat mijn blik worden. Dat ?ntwel, we willen allemaal hetzelfde." laraan zij zich wel ergerde was dat ze de eerste weken steeds vergeleken srd met Stéphanie Rottier. 'Stépha- edeed maar dertig seconden over die of Stéphanie sloeg scherper of téphanie reageert precies hetzelfde iff. Nathaly Tijssen maakte aan de ondscoaches, Marian Laudin, Fred mmmmmmmmmsm Hemmes en Stanley Franker duidelijk dat ze het niet op prijs stelde als dubbel gangster van Rottier behandeld te wor den. „Ik kan het heel goed vinden met Stéphanie, maar ik heb toch een ander karakter. We hebben onze prestaties nooit tegen elkaar willen afzetten. Waarom zou ik dat doen Stéphanie is altijd al beter geweest dan ik." Ze vindt het wel logisch dat mensen overeenkomsten zien of willen zien. Twee Zeeuws-Vlaamse vrouwen die op een vierkante kilometer, nota bene een dunbevolkt en geïsoleerd stukje Neder land zijn opgegroeid. Rottier in Sint- Jansteen, Tijssen in Heikant. Twee lan ge vrouwen met lang, blond haar. Rot tier de oudste (21) en Tijssen anderhalf j aai' jonger. Toeval Nathaly Tijssen kent Rottier al van jongsaf aan. Richard Bral leerde hen beiden de beginselen aan van de tennis sport. Is daarmee het toeval een handje geholpen? „Ik weet het niet. Richard trainde ons inderdaad allebei. Ik tot mijn veertiende jaar, Stéphanie was langer bij hem. Het was een goeie trai ner, van wie ik veel heb geleerd. Stépha nie en ik hebben elkaar niet bewust ge stimuleerd, omdat we niet tegelijk en met elkaar trainden. Maar bijzonder is het eigenlijk wel, nu ik er bij stil sta." Uiterlijk mogen Tijssen en Rottier veel op elkaar lijken, op de baan zijn het twee tegenpolen. Rottier kan altijd re kenen op haar onverzettelijkheid, ze is koelbloedig, snel en heeft een vlijm scherpe forehand. Tijssen laat zich ge makkelijker van de wijs brengen, is emotioneler maai- daarentegen tech nisch sterk ontwikkeld. Richard Bral herinnert zich de eerste jaren van de twee tennissters maar al te goed: „Stephanie kwam uit in een leef tijdscategorie hoger dan Nathaly. Zij was derde, vierde van Nederland. Na thaly behoorde bij de top acht van Ne derland. Er werd vroeger altijd beweerd dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen mis schien wel talenten konden wonen, maar die zouden nooit doorbreken. Sté phanie en Nathaly dus ook niet. Zij wa ren beiden erg getalenteerd. Ik kon in die tijd niet zeggen wie er meer in zich had om de top te bereiken." Rottier heeft de sceptici al het zwijgen opgelegd. Met een dertigste plaats op de internationale ranking verlies je het predikaat talent, ben je een subtopper met wie de gevestigde orde van het ten- niscircuit rekening moet houden. Tijs sen: „Ik weet nog dat ik op teletekst de eerste uitslagen van Stéphanie zag staan. Ik zat toen op de mavo, was niet meer zo bezig met tennis. Ik vond het fantastisch dat zij zoveel succes had. 'Goh, die Stéphanie' dacht ik. Ik ben nooit jaloers op haar geweest, ik heb juist bewondering voor haar." Profcircuit Na de mavo besloot Nathaly Tijssen weer een tijdje alles op tennis te zetten. Ze ging voor hoofdklasser Frisselstein in Den Bosch spelen en tastte schoor voetend het profcircuit af. Het optreden in haar eerste toernooi staat haar nog helder voor de geest. „Dat was twee j aar geleden in Bergen, Noorwegen. Ik ging er met Nancy van Erp, een speelster van Nathaly Tijssen: „Als ik elk jaar zo'n vijftig plaatsen stijg, ben ik tevreden." W foto Charles Strijd Frisselstein, naar toe. Zij was een erva ren speelster en zou me op mijn eerste trip begeleiden. Ik keek mijn ogen uit." Ze dankte Nancy van Erp om haar vriendelijke diensten, maar veel plezier kon de routinier niet aan haar toernooi overhouden. Ze werd door de 17-jarige debutante in de eerste ronde verslagen. „Ik schrok van mijn eigen prestaties. Ik had de kwalificatie overleefd en bereik te op mijn eerste toernooi zelfs de halve finale. Dat was wel mijn eindstation. Ik raakte geïmponeerd door mijn tegen standster, een heel grote Russin met eng kort geknipt haar, We hadden lijn rechters, een scheidsrechter en echte ballenjongens. Alle dingen rond het veld had ik gezien, maar van de wed strijd zelf weet ik niets meer." Beroep Ze keerde terug naar Nederland en had de smaak te pakken. „Ik woonde in die tijd in bij het gezin van Mike Martin, mijn trainer bij Frisselstein. Hij heeft me veel bijgebracht." Om een voor haar onverklaarbare re den vertrokken dit jaar ineens alle spe lers van Frisselstein. De één ging stude ren, de andere stopte. „Ik bleef alleen over. Toen ben ik terug gegaan naar huis." Bijna had ze dicht bij huis, bij Rob Si mon in Hoek, een nieuwe start ge maakt. Maar die samenwerking liep spaak. Tijssen moest naar een alterna tief zoeken en kreeg een aanbieding van de Metselaars uit Scheveningen om in het tweede team op hoofdklasse niveau te spelen. „Marcella Mesker heeft me bij 'de Mets' goed opgevangen. Zij heeft er ook voor gezorgd dat ik bij de bond in beeld kwam." Nathaly Tijssen woont doordeweeks bij haai' oom in Amsterdam. Ze heeft het naar haar zin. Hoe sneller ze de training- weer kan hervatten, hoe beter. Volgens de bondscoaches tennist ze volgens het boekje, maar zou ze haar eigen krach ten meer kunnen uitbuiten. „Dat komt hopelijk nog wel. Ik train samen met Yvette Basting, Maaike Koustaai, Kim de Weille. Die meiden zijn zo veel ster ker dan ik. Als we bankdrukken, kan ik maar de helft aan van het gewicht dat zij wegdrukken. Dat is vreemd, want ik zie er toch niet slap uit. Ik ben ook al breder geworden. Maar zodra we gymnastiek-oefeningen doen, waarbij ik op mijn souplesse of bewegingsge voel kan rekenen, houd ik het ook lang vol." De meeste tennissters van de huidige lichting zijn krachtspeelsters, Tijssen juist niet. „Ik moet het hebben van sla gen vanuit een zwaai. Dan tennis ik met plezier en als ik dan ook nog goede re sultaten boek, houd ik dit leventje heel lang vol. De sport is veel leuker als je vaak wint. Succes smaakt naar meer. Dat geldt toch voor elk beroep." 1 msterdammer ruilt De Meer in voor de eeuwig zingende Zeister bossen onze verslaggever Struis - Z'n markante straalt gezelligheid uit. fie van Eijden lijkt op het eer- Ie gezicht zo'n typische Mo- iimmer die van zijn hart geen loordkuil maakt. Een enigs- ns verkeerde inschatting- lijkt al gauw. Ja, diep in z'n art zou hij het best willen, zo nks en rechts wat verbale tik- uitdelen, zoals ze hem in het ook flink geraakt heb- Maar hij houdt zich, soms moeite, in. Door schade en is Van Eijden wijs ge worden. 'inzien in wrok doet hij niet, het erleden ia passé. De nieuwe uit- aging gloort aan de horizon, er 1 januari wordt de 48-jarige msterdammer manager mar- eting betaald voetbal bij de INVB. De overstap van de rood- familie uit de Watergraafs naar de eeuwig zingende bossen valt hem niet al te 'Een mogelijkheid als de- zich niet al te vaak voor. zie dit als een nieuwe uitda- zijn er de sentimen- in. Of, zoals Van Eijden het zelf £t, 'het rouwprocesje dat bij ie- er afscheid hoort.' Na z'n laat- l« buitenlandse trip met Ajax aar Triest kwam hij thuis met et- shirtje van Roberto Dona- en de menukaart van het Plus een complete golf- hem aangeboden door de aste sponsorgroep van Ajax. laatste tastbare herinnerin- ichors ing van fes duels voor lerry Simons IRNHEM (ANP) - De tuchtcom- van de KNVB heeft Vi- Jerry Simons zes wedstrijden geschorst. jarige spits werd schuldig aan spugen en schel- naar scheidsrechter Daman "de wedstrijd van het tweede •cam tegen Sparta op 6 decem- ,ef- Het college sprak Simons '"j van de beschuldiging dat "look naar de arbiter zou heb- getrapt. ^voetballer verloor zijn zelfbe- joersing nadat hij van Daman F gele kaart had gekregen. De fluitist trok meteen na bij Simons de In zijn rapport maak- Daman melding van trappen, en schelden. Tijdens de behandeling van de Mzaak achtte de tuchtcom- ®ssie twee van de drie "hande len bewezen. gen aan een zeventienjarig ver blijf in de frontlinie van Ajax. Eerst als commissaris amateur voetbal en algemene zaken, la ter (vanaf '86) in full-time dienst als directeur algemene zaken en tenslotte als commercieel direc teur. Slechts één fout heeft hij in al die Ajax-jaren gemaakt. Maar wel een ingrijpende. „Met de weten schap die ik nu heb was ik nooit bij mijn vorige werkgever Shell weggegaan. Die overstap heb ik toen met het hart gemaakt-, niet met het verstand. Hoeveel mooie dingen ik bij Ajax ook heb meegemaakt, ik ben er op een gegeven moment ook door een hel gegaan. Maar ik ben er zelf uitgekomen, m'n integriteit is door de gebeurtenissen niet aan getast. Ik kan hier met opgehe ven hoofd weg." Hij praat er niet graag over, over die inktzwarte periode, maar be seft terdege dat terugkijken ook bij een afscheid hoort. Dus ook op de onverkwikkelijke zaken die zich in de jaren tachtig af speelden bij Ajax. Zwart-geldbe- falingen, FIOD-invallen, arres taties, gevangenisstraffen, forse boetes. Ook Arie van Eijden ont kwam er niet aan. Op een maan dag in december 1988 moest de toenmalige algemeen directeur zich melden bij de fiscale recher che. Geknoei in de boekhou ding, belastingfraude, dat was de aanklacht. Geldboete Van Eijden kwam er tenslotte vanaf met een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maan den en een geldboete van 60.000 gulden. „Die fikse boete was ver velend, heel vervelend zelfs, maar de geestelijke schade die je oploopt komt veel harder aan. Je wordt afgeschilderd als een crimineel en dat was niet te recht. Ik ben in een situatie ge- rhanoeuvreerd waar ik geen vat meer op had. Ik ben enorm te leurgesteld in de Nederlandse rechtsgang. Er zijn totaal ver keerde conclusies getrokken." Onlangs werd de hele historie weer opgerakeld naar aanlei ding van het feit dat de leden raad hem, net als de andere hoofdrolspelers Ton Harmsen en Lou Bartels, royeerde als lid. „Natuurlijk deed dat pijn", wil Van Eijden er na lang wikken en wegen wel over kwijt. „Privé was ik er erg door aangeslagen. Het schijnt er allemaal bij te moeten horen. Toch, hoe moeilijk dat ook was, heb ik het kunnen scheiden van m'n zakelijke be slommeringen. Ik had ook met een kunnen zeggen, ik stop er mee, ik neem ontslag. Heb ik niet gedaan. Ben gewoon door gegaan met het binnenhalen van nieuwe sponsors." Geroyeerd als Ajax-lid, binnen gehaald door de KNVB, daar lijkt een causaal verband in te zitten. „Nee hoor", bezweert Van Eijden, „deze twee zaken heb ben niets met elkaar te maken. Een mogelijkheid als deze doet zich niet al te vaak voor. In de sportmarketingsector liggen de banen niet voor het oprapen. Ik zie dit als een nieuwe uitdaging, het heeft niets met het verleden te maken. Toen ik overstapte van Shell naar Ajax liet ik m'n hart spreken, nu het verstand." Supporter Natuurlijk zal hij Ajax gaan mis sen, maar „Ik blijf als supporter de club uiteraard volgen. Maar nu als hobby", vertelt de ex-prof van Ajax en RCH. „Wat me bij Ajax zo aantrekt is het wij-ge- voel. Dat is ook de kracht van de club. Zelfs de niet-betaalde krachten werken hier professio neel. Ajax wil de beste zijn. Nee, dat is niet arrogant. Ik zeg niet dat we het zijn, ik zeg dat we het willen zijn. Ajax is creatief, inno vatief ook. En we hebben op het ogenblik een toptrainer in huis. Van Gaal is een enorme vakman met zeer veel gevoel voor het spelletje. De ideale man op de ideale plek." Over één aspect van z'n afscheid zit Van Eijden wel een beetje in. De voltooiing van z'n geestes kind, het nieuwe stadion, zal hij nu vanaf een afstandje moeten gaan volgen. De euforie over het in '96 op te leveren complex is er op voorhand niet minder om. „Het mooiste stadion' van Ne derland? Nee, dat dacht ik niet", antwoordt Van Eijden een beetje lacherig. „Het wordt de voetbaltempel van Noord-West Europa. Op maat gesneden voor iedereen. Spelers, publiek, spon sors, noeni maai' op. En geen af gelastingen meer vanwege het afsluitbare dak." (Droomt weg) „Ja, dat is het enige dat ik echt jammer vind, dat ik er niet bij ben als het nieuwe stadion wordt opgeleverd. Maai' ik neem aan dat ik wel een uitnodiging krijg voor de opening." NAC en NEC. dat worden de laatste wedstrijden die hij in Arie van Eijden. functie meemaakt, dan krijgt z'n opvolger Bob-Jan Hillen defini tief de commerciële touwtjes in handen. „Dat was de enige voor waarde die Ajax stelde, dat ik m'n opvolger minimaal twee maanden zou inwerken. En dat ik in de nabije toekomst oproep baar zou blijven. Verder hebben ze niet moeilijk gedaan, hoewel m'n contract nog twee jaar door liep. Nee, over een afkoopsom is nooit gesproken." Takenpakket In Zeist ligt een interessant ta kenpakket op Van Eijden, die een contract voor onbepaalde tijd tekende, te wachten. Met als één van de grootste uitdagingen het aan de man brengen van de televisie-rechten. Volgend sei zoen loopt het driejarige con tract met de NOS af. De ver wachting is dat de zendgemach tigden heel wat dieper in de bui del moeten tasten dan nu het ge val is. Momenteel betaalt de NOS 17 miljoen gulden per sei zoen. Aan van Eijden de taak om er misschien wel het dubbele uit te slepen. „Ja. dat wordt een mooie klus", erkent ook Van Eij den. „De tv-rechten worden de komende tijd een hot item. Ik val met m'n neus in de boter." Ook sponsorwerving komt in de portefeuille van de marketing manager terecht. „Ik denk aan een sponsorpool zoals je die hebt bij de Champions League. Een grote, vaste groep sponsors die het KNVB-produkt gaat uitdra gen. Die constructie werkt in de Europa Cup toch ook goed. De produkten die we hebben, zoals de Amstel Cup, de PTT-telecom- petitie, maai' ook het jeugd-, vrouwen- en zaalvoetbal, moe ten nog meer uitstraling krij gen." Nog een week of wat, dan loopt hij voor het laatst bij Ajax de poort uit. Waar hij ooit als kleine Arie in de zomer van '56 binnen kwam. Dan kijkt grote Arie ach terom en ziet het stadion waar hij op 19-jarige leeftijd in het eer ste elftal debuteerde in een wed strijd ter gelegenheid van de opening van de Reynoldstri- bune. Op 7 augustus 1965 tegen Stoke City (5-3). Dan denkt hij weer aan die twee ingrijpende longoperaties die een glansrijke carrière bij Ajax in de weg ston den. Waardoor er slechts twee competitieduels achter z'n naam bleven staan. Seizoen '65- '66: Sparta en ADO. Eventjes zal hij zich schamen bij de gedachte dat hij z'n grote liefde de daarop volgende twee seizoenen in de steek liet voor een korte roman ce met RCH. Om twee jaar later met rasse schreden terug te ke ren in De Meer. Want Ajax-Arie en Arie-Ajax. Daar kan zelfs een ledenraad niets aan veranderen. VLISSINGEN (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandsche Krachtsport Bond (KNKB) is als een vis op het droge. Hij spartelt, verzet zich, snakt naar adem, levert een wanhopige strijd om te leven. Het gevecht met de dood nadert zijn einde. Op 31 december van dit jaar telt het NOC*NSF het aantal leden van de KNKB. Zijn dat er min der dan 2500, dan krijgt de bond geen subsidie meer. Dat bete kent het einde van de 91-jarige. Ook oud-voorzitter Piet van dei- Kruk, de belichaming van de KNKB, sterft dan een beetje. „Niet dat ik ga huilen of zo. maar ik zou er kapot van zijn. De KNKB gaat me aan het hart. Ik ben daarin opgegroeid. Ik ben ruim veertig jaar lid, in die tijd heb ik de Nederlandse titels ge wichtheffen, worstelen en po- werliften behaald. Ik heb als trainer gewerkt, later ben ik se cretaris en voorzitter geweest. De KNKB is een deel van mijn leven. En ik weiger te geloven dat die binnenkort misschien niet meer bestaat. We zullen overleven." De reddingsactie om meer leden te werven is eigenlijk veel te laat op gang gekomen. Ruim twee jaar geleden maakte het NOC*NSF bekend dat er in 1994 geen plaats meer zou zijn voor bonden met minder dan 2500 le den. Aan die eis konden 31 de cember 1993 elf bonden niet vol doen. Het NO.C*NSF gaf ze een laatste kans en verlegde de deadline met een jaar. De KNKB telde twaalf maanden ge leden 950 leden, die doof waren voor de noodkreten van het be stuur. Ach, het komt wel goed. we hebben vaker crises doorge maakt, dachten de krachtspor ters. Na twee jaar het hoofd voor de problemen te hebben afge wend. zagen krachtsportvereni- gingen pas dit jaar de ernst van de situatie in. Ze namen einde lijk de ledenwerfactie serieus. Halters Iedereen die in een sportschool weieens met halters stoeide, werd opgegeven als lid. „Vroeger richtten we ons alleen op de wed strijdsporters, maar nu zijn ook de recreanten interessant", al dus Van der Kruk. „Waarom hebben de tennisbond en skiver eniging zoveel leden Omdat zich zoveel recreanten hebben aangesloten. Die weg hebben we met de KNKB ook bewandeld." Hoewel er dagelijks aanmeldin gen binnenkomen op het kleine bondskantoortje in Voorhout, stond de teller het afgelopen weekeinde stil op 2250 leden. De KNKB ligt met de rug op de mat. maar de schouders hebben de grond nog niet geraakt. „We ver keren in een unieke situatie", weet Van der Kruk, de laatste Nederlandse gewichtheffer die meedeed aan de Olympische Spelen (1968, Mexico). „De bond heeft nooit zoveel leden gehad, maar aan de andere kant is het einde nog nooit zo dichtbij ge weest." Volgens Van der Kruk, in het da gelijkse leven hoofd sportac commodaties van het NOC*NSF, vecht de KNKB vooral voor het behoud van het bondskantoor in Voorhout. „Het kloppend hart van de organisa tie. waar Coby van Dijk de scep ter zwaait." Zij zette elf jaar gele den het bondsbureau op: „Dat maakt deel uit van mijn leven, als we het kantoor verliezen, doet me dat veel pijn. We horen bij elkaar, alsof ik ermee ben ge trouwd." Net als Van der Kruk is Van Dijk optimistisch gestemd over de toekomst. „Ik verdring nega tieve gedachten, ik wil en mag niet aan de ondergang denken", zegt ze, „Ik blijf positief, we heb ben al zoveel hindernissen geno men. De laatste horde pakken we ook. Iedereen binnen de KNKB is zo enthousiast. Uitge zonderd de pessimisten, want die zijn er natuurlijk ook." Het bestuur van de KNKB, dat onlangs de nieuwe voorzitter Mi- chiel van Ormondt begroette, is al bezig met de volgende stap. Het heeft een motie naar het NOC;NSF verstuurd waarin de bond vraagt de grens van 2500 leden in heroverweging te ne men. Doet. het NOC-NSF dat niet. dan is de kans groot dat de KNKB wordt opgenomen in de stichting Kleine Bonden tKle- Bo). „Met alle respect, maar wat hebben krachtsporters gemeen met bobsleeërs, American Foot- ball-spelers en curlers?", vraagt Van der Kruk zich af. Identiteit „De KleBo is een sterfhuiscon structie". meent hij. „Zodra we daarin zitten, gaan we kapot. De KNKB verliest dan immers zijn zelfstandigheid, de eigen identi teit. De betrokkenheid is nu nog groot, omdat de lijntjes naar het bestuur en het bondsbureau kort zijn. Maar als we in een gro tere organisatie worden opgeno men, verdwijnt de betrokken heid en sterven we langzaam af. Bovendien kan en mag j e een bij na honderd-jarige, met nota be ne het predikaat Koninklijke, niet bij bonden stoppen die nog maar een paar jaar bestaan." Een ander alternatief, aanslui ten bij bijvoorbeeld de grotere boksbond. is eveneens onbe spreekbaar. „Ook dan verliest de KNKB zijn autonomie", al dus Van der Kruk, die maar één oplossing weet: „Terug naar de huiskamer. Zoals vroeger, toen het bondsbureau vanuit, mijn woonkamer werd gerund. Ik gun het niemand, want in die periode werd mijn gezin geleefd door de KNKB. Mijn vrouw nam de hele dag door telefoontjes aan, alsof ze mijn secretaresse was. -Wie krijg je nu nog zo gek om het bondskantoor aan huis te hou den? Niemand toch." Of wel Soms mijmert Coby van Dijk over de nabije toekomst. Haar gedachten dwalen dan af naar de zolderkamer in haar huis, waar nu haar zoon nog slaapt. „Daar zou ik een piepklein kantoortje kunnen in richten. Natuurlijk mis ik dan het kopieerapparaat, de fran keermachine en de drukkerij. Maar met een beetje ouderwets prutswerk komen we ook een eind in de goede richting. Weet je, zo vlak voor het slapen gaan. denk ik daar vaak aan. Optimis me is goed, maar af en toe moet je ook realistisch zijn. Toch Schieting In Oudelande hield de handboogver eniging Edele Handboog een schie ting op de liggende wippen. Er wa ren 35 schutters. Uitslag eerste wip: eerste hoofdvogel L, van Dijke, Sint Sebastiaan, Kloetinge; tweede hoofdvogel C. Jeremiasse; eerste en tweede zijvogel P. de Visser, beiden Zorgvlied, Ellewoutsdijk; derde zij- vogel A. Schouwenaar; vierde zijvo- gei S. van de Hast, beiden Edele Handboog, Oudelande: eerste kal Kevin Repkes, Victoria, Kwaden- damme; tweede kal S. van de Hast, Edele Handboog, Oudelande. Meeste kleine vogels, acht, S. Dekker, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk. De vliegende vogelprijs was voor P. Maat. Zorgvliet, Ellewoutsdijk. Uitslag tweede wip: eerste hoofdvo gel C. Jeremiasse, Zorgvlied, Elle woutsdijk; tweede hoofdvogel J. Ver- meule; eerste zij vogel J. Braam, bei den Edele Handboog, Oudelande: tweede zijvogel C. Geijs, ADLM. Kwadendamme; derde zijvogel W. Remijnse, Edele Handboog, Oude lande; eerste kal H. Goetheer. Ju liana. Oudelande; tweede kal H. van Leeuwen, Ravenstein, Kloetinge; derde kal P. Nagelkerke, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk. Meeste kleine vogels, negen, N. Schouwe naar, Juliana, Oudelande. ROTTERDAM (GPD)-Jan Mul der heeft het eerste exemplaar van het boek 'Om 't Spel en de Knikkers' aan voorzitter Jos Staatsen overhandigd. Een ju bileumuitgave van Matty Ver kamman en Evert Vermeer, waarin wordt teruggeblikt op veertig jaar betaald voetbal in Nederland. Jan Mulder had het boek al uit en was tot de conclusie gekomen dat. „het gaat om de knikkers. En wel drie knikkers: Ajax. Feyenoord en PSV. Wat ik in die veertig jaar tegenkom ver volgde hij op badinerende toon, „is Ajax, Ajax, Ajax, Feyenoord, PSV en Ajax. Er is dus," zo con cludeerde hij, „in die veertig jaar niet gevoetbald." En wat hem verder opviel naast de driehoek Ajax, Feyenoord. PSV? „Cruijff- Alleen die naam bleef over. Geen Lenstra, geen Wilkes. Als ik het boek had ge schreven, had ik de Zwolse voet balhistorie aangehaald, waar toch legendarische voetbalfami lies als Duim en De Bakker tot de verbeelding hebben gespro ken. En geen letter over Cruijff. Maar wel over Hermes DVS, Dosko en Zwartemeer. En waar staat er iets over Dick Advocaat Hij blijft in het boek ongemoeid, maar in de familie Mulder is de bondscoach nu al legendarisch," In zijn dankwoord was het ook Jos Staatsen opgevallen dat er geen naamsregister in het boek voorkwam. „Ik heb vergeefs ge zocht naar de namen van Jos Rpossien en Jan van Dijk, mijn favorieten bij FC Groningen." Maar verder sprak hij slechts lo vende woorden over het boek, dat het ontstaan van het betaal de voetbal beschrijft. Aad Li- bregts (Excelsior), Phida Wolft (Feyenoord) en Toon Martens (ADO), drie grondleggers, die tij dens de beroemde slaapkamer conferentie in het Utrechtse ho tel Terminus aanwezig waren, kregen het jubileumboek over handigd. Staatsen: „Zij hebben er mede voor gezorgd dat wij profvoetbal kunnen bedrijven zoals het. nu is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23