Smits Eeuwig op zoek naar de middenweg vedette tegen wil en dank Eerste puntverlies leider hoofdklasse Brabantse reus is één van de blikvangers in Amerikaanse basketbal Leontien van Moorsel, vrouw van extremen, maakt haar rentree van onze verslaggever Ruud Ramler INDIANAPOLIS - Laatst was Rik Smits even terug in Eindho ven, z'n geboorteplaats. Een ar geloze voorbijganger keek hem aan, schatte z'n gestalte en kwam vervolgens met het ad vies. „Met jouw lengte zou ik gaan basketballen." Smits kon erom lachen, gaf de man een hand en zei dat hij de tip ter har te zou nemen. Rik Smits, van 23 augustus 1966, is 2.24 meter hoog en 120 kilo zwaar. De vriendelijke reus bas- ketbalt sinds 1988 voor Indiana Pacers. Via het Eindhovense Al monte en het Maristcollege be landde hij in de Amerikaanse profcompetitie. Smits is Neerlands best betaal de sporter. Tot 1998 kan hij een bedrag van 31.9 miljoen dollar tegemoet zien, exclusief reclame- en sponsoractiviteiten. Zijn bankrekening zal echter nauwe lijks door dergelijke schnabbels worden gespekt. Want Smits heeft er een bloedhekel aan om zijn naam aan sportdranken, ba- byluiers of andersoortige artike len te verbinden. Eén keer liet hij zich verleiden tot het aanprijzen van een verf soort. Het was z'n eerste en laat ste tv-spot. De 'Dunking Dutch man' wil basketballen en verder met rust worden gelaten. Zeker dit seizoen, waarin hij nóg na drukkelijk van zich wil laten ho ren dan in de voorbije competi tie. De goede spel van Smits leid de tot interesse van de Boston Celtics, de LA Clippers en Gol den State Warriors. Hij flirtte zelfs nadrukkelijk met drievou dig kampioen Chicago Bulls, maar bleef toch in Indiana. Daar heeft hij zo langzamerhand de status van vedette opgebouwd. Al is het wat Smits betreft tegen wil en dank. Bescheiden Rik Smits is altijd bescheiden gebleven. Hij vindt het nog steeds leuk als er Hollands be zoek komt in Indiana. Maar je ziet hem denken: waar heb ik het allemaal aan verdiend. Hij mag dan inmiddels tot de toonaange vende reuzen van de NBA beho ren en zich moeiteloos kunnen meten met de beste centers - je zult het hem zelf nooit horen zeg gen. Dat doen ze bij de Pacers wel. Nu de spelverdelerspositie sinds de komst van Mark Johnson met langer de achilleshiel is van het van onze verslaggever Fred Segaar IIOUTHEM - Chateau l'Ermi- tage baadt in het witte licht van enorme schijnwerpers en is daardoor al van kilometers afstand zichtbaar. Zelfs op de ze mistige, naargeestige de cemberavond. Slechts een blaffende hond doorbreekt de stilte in het Limburgse land- schap. Op het parkeerterrein van het 'medisch-cosmetisch kuurcentrum' dat gehuisvest is in dit statige kasteel uit het jaar 1900, staan auto's in de duurdere prijsklassen. Het is niet de entourage waarin een wielrenster werkt aan haar rentree. Leontien Martha Petronella van Moorsel, beduidend boller bekkie, ontvangt haar bezoek in de 'eetzaal', al is de naam van deze ruimte in dit geval wat ongelukkig gekozen. De wielerdiva volgt met de' moe der van haai- vriend, de ama teurwielrenner Michael Zij laard, een ontsla kkingskuur. Deze therapie moet haar li chaam ontdoen van afvalstof fen. Het is een natuurlijke 'ont- gifting'. Tien dagen lang geen vast voedsel. In plaats daarvan een beetje biogardeyoghurt als ontbijt en de rest van de dag bietensap, vruchtesap en me dicinaal 'Heilwasser'. Of de ver slaggever een kopje tijmthee wil Een beetje bamboekoffie dan Ze is gekleed in een witte bad jas. De nagels zijn vuurrood, het koppie is bruin. Het zijn de 'sporen' van een televisie-op name eerder die dag. De zoveel ste. Van Moorsel (24). het afgelopen jaar onbereikbaar voor journa listen, combineert de kuur, een idee van haar schoonmoeder die het al eerder deed, met in terviews. Haar coach Piet Hoekstra wil straks in de voor bereiding geen journalisten zien en stelde voor ze in Hou- them op audiëntie te laten ko men. Om er voorlopig van af te zijn. Van Moorsel zegt dat ze moe is, doodmoe, „Dit li chaampje moet tot rust ko men. Interviews geen pro bleem. maar vanavond niet langer dan een uur." Ze krijgt het bijna niet over haar lippen en slikt de woorden lachend in. Deze on-Brabantse houding past Van Moorsel niet. Ze excu seert zich: „Het mag best wat langer duren hóór..." Hydrotherapie Als haai- programma, dat in een heuse persmap is afge drukt, maai- niet in de war komt: 'rebalancing', 'shiatsu- massage'. 'hydrotherapie', 'voetenbaden' en 'algen- en moerasklei-pakkingen'. „Ze hadden me voorspeld dat het loodzwaar zou zijn, maar ik moet zeggen: het valt me niet tegen. Het voordeel hier is dat ik niemand tot last ben. Nor maal ga ik ruziemaken als ik het niet naar m'n zin heb. Nu heb ik alleen de muren om me af te reageren." De ontslakkingskuur is de eer ste stap in een dieet, dat tot doel heeft de wijzer van de weegschaal bij 54' kilo te doen stilstaan. Zodat ze volgend sei zoen bergop weer met de bes ten mee kan. Hoeveel kilo er af moet? „Veel, héél veel. Ik heb het afgelopen jaar alles gedaan wat ik leuk vond. Ik heb ervan genoten. Maar, je ziet het, ik ben ook een stuk dikker gewor den. Véél te dik." Ze heeft een jaar geleefd als een 'normaal mens'. „Alles gedaan waar ik zin in heb. Daar was ik aan toe. M'n lijfie was zó moe van al dat trainen. Vier jaar lang, zonder rust. Constant jakkeren, nooit een dag zonder te fietsen. Ik was helemaal uit gemergeld. Had totaal geen zin meer in wielrennen. Nu gaat het verhaal dat ik me heb laten gaan, dat ik losbandig geweest zou zijn de laatste maanden. Onzin! Mentale crisis? Opge klopte verhalen! Natuurlijk is het ook een probleemjaar voor me geweest. Harry Jansen, m'n zaakwaarnemer en een heel goede vriend, kreeg een hart aanval. Dat heeft me aangegre pen. En het niet doorgaan van m'n eigen ploeg heeft me ook pijn gedaan. Maar voor de rest heb ik lekker geleefd. Frites ge geten als ik dat wilde, een ge bakje genomen bij de koffie als ik daar trek in had." „Het vooruitzicht dat ik de rest van m'n leven zou moeten hon gerlijden om op gewicht te blij ven, maakte me ongelukkig. Dat wilde ik niet meer. Ik had eigenlijk al een punt gezet ach ter m'n carrière. Alleen, hele maal bevredigend was dit be staan van 'leve de lol' niet. Ik voelde dat ik zo niet kon blij ven doorgaan. Ik schoot weer dóór, nu naai- de andere kant. Zo zit ik in elkaar hè. Het is het ene uiterste of het andere. Ik moet leren normaal met eten om te gaan. Dat blijkt heel moeilijk. Ik schaamde me de laatste maanden ook een beetje voor m'n uiterlijk." Zij begrijpt dat Piet Hoekstra, een rechtlijnige Fries, bang is Leontien van Moorsel geniet van een kopje tijmthee. dat zij nu dezelfde fout maakt als enkele jaren geleden. De coach zei bij zijn aantreden in 1.989 dat Van Moorsel welis waar talent had, maar dat die slechts tot ontwikkeling zou komen 'als ze die dikke kont kwijtraakte'. „Dat heeft ze veel te ver doorgevoerd", zegt Hoekstra. „Het baart me enige zorg dat ze zichzelf nu wéér ver plichtingen oplegt. Ze moet het niet weer in het extreme door voeren. Ze moet een paar kilo afvallen, niet méér. En probe ren nog twee jaar met plezier te fietsen." Van Moorsel: „Ik weet hoe Piet erover denkt, maar hij weet niet wat ik voel als ik met 57 ki lo een berg op moet. Dat lukt dus niet. Ik weet dat ik alléén kan terugkomen als ik 54 weeg. Dan kan ik met de besten mee. Maar afvallen zoals de eerste keer, dat nóóit meer. Nóóit meer. Dat was natuurlijk niet normaal. Op een gegeven mo ment woog ik 47 kilo. Tijdens het WK in Oslo (1993) leek ik wel een schim. Als ik nu de fo to's terugzie, vraag ik me af waar ik mee bezig ben geweest. Die. beentjes, eng gewoon. Ik ging hard de berg op, maar op het vlakke moesten ze me con stant uit de wind houden. An ders woei ik weg. Echt waar." „Als we werden gepasseerd door een vrachtwagen, ging ik als enige op m'n snufferd. Dat ik Longo nog klopte in de sprint is een wonder, ik had he lemaal geen power meer. Ik was een veertje! Zij gelukkig ook. Was net zo'n probleemge- foto GPD val als ik. Ook altijd met eten bezig. Leefde helemaal in haar eigen wereldje. Ik vond haar een 'bitch'. Ik wilde haai- hoe dan ook kloppen. Maar feitelijk was ik geen steek anders dan zij. Die sprint, dat ging lang zaam...Vind je het gek, twee van die scharminkels..." Crisis Ze had toen net een eerste cri sis achter de rug, na de decep tie van de Spelen van Barce lona. Ze zei weer goed in haar vel te zitten en meldde dat haar eetproblemen tot het verleden behoorden. De werkelijkheid was anders.' „Nu vraag ik nog wel eens aan wielervriendin- nen: ik zag er uit als een lijk. Waarom hebben jullie me niet gewaarschuwd 'Maar je reed zó verschikkelijk hard tegen die bergen op. Je ging ons drie keer voorbij, was niet te hou wen. Hoe konden wij dan zeg gen dat jij niet goed bezig was M'n ouders heb ik later ook gevraagd waarom ze er niks van hebben gezegd. 'Maar je presteerde toch goed', zeiden ze dan. Het is op zich wel lo gisch, ze dachten dat ik geluk kig was, maai- het tegendeel was waar." Ze verklaarde vorig jaar dat ze niet meer ongesteld was ge weest sinds ze aan topsport deed. Dat ze óf de fiets zat, óf zich opsloot in haar kamertje. „Een vreselijke tijd. Als ze be neden aan tafel gingen, zonder de ik me af. Huilde een potje, maar deed dan toch maar weer m'n oefeningen. Maar ik heb het zelf gewild, kan er niemand op aankijken. Ik houd niet zo van die slachtoffer-types." Leontien van Moorsel, twee keer wereldkampioen indivi dueel, één keer met de tijdrit- ploeg, één keer op de baan (3 km), ontelbare keren nationaal kampioen en twee keer Tour winnares. Ze vindt niet dat haar rentree te beladen is ge worden, nu alle kranten, radio- en tv-programma's op audiën tie zijn gekomen in het chateau om melding te maken van haar terugkeer. „Ik zie het niet als een verplich ting tegenover de pers mijn co me-back tot een succes te ma ken. Als in maart blijkt dat ik het toch niet kan opbrengen, dan weet iedereen wat er in mijn koppie omgaat. Dan geef ik een persconferentie en klaar is Kees." Wat dan „Ik ga met mijn vriend Michael samenwonen in een buitenwijk van Rotter dam. Hij begint in z'n eentje binnenkort een broodjeszaak. Dan ga ik hem gewoon helpen. En ach, mischien is het wel be ter om het meteen vanaf het be gin met z'n tweeën te doen..." Het keiharde programma van de vermageringskuur vermeldt voor deze avond nog een be zoek aan de arabische sauna. Einde gesprek, dus. Leontien geeuwt en loopt naar de bad- ruimten. Ze zegt nog: „Alleen maar drinken, het valt niet mee. Aan de andere kant is het voor mij veel makkelijker dan voor anderen. Wantik weet wat het is om te hongeren. Ik heb vier jaar lang niet anders ge daan. Duizelig van de honger wakker worden, ik wist niet be ter. En dan nog keihard trainen erbij. Ik leek wel hartstikke gek..." van onze zaalvoetbalmedewerker MIDDELBURG - Het team van Parbo/Groenendïjk II heeft lijstaanvoerder Zavio/Sport- huis de Cocq van de Zeeuwse hoofdklasse zaalvoetbal een puntje afgesnoept. In een span nende partij zaalvoetbal kwa men de Zeeuws-Vlamingen in eigen huis niet verder dan een 5- 5-gelijkspel. Biezentrappers bleef met 9-6 de baas over Zuid west Negen en heeft de voor laatste plaats overgedragen aan Kloetinge dat door Jong Ambon met een 5-8 verlies naar huis werd gestuurd. Lagoon verloor met 1-2 van El Toro II en Jongepier Sport behaalde een nipte 6-5 winst op De Land bouw. Zavio/Sporthuis De Cocq - Par- bo/Groenendijk II 5-5: Bij de thuisspelende ploeg ontbraken de sterkste spelers. Er werden over en weer nogal wat kansen verprutst. Na een ruststand van 1-1 liep Zavio uit naai- 3-1 en zo'n vijf minuten voor tijd keken de Parbo-spelers nog tegen een achterstand van twee punten aan, 5-3. Een alles of niets-po- ging van de bezoekers slaagde en het werd 5-5. Dat was tevens de eindstand van een spannende partij zaalvoetbal waarin Parbo- keeper René van de Vliet uit blonk. Voor Zavio/Sporthuis de Cocq scoorden Dirk Verdonk, Harrie Coppens, John Alleman (2) en Harry Riemens. Dennis Adam (2), Lesley Doesburg, Ro nald Zuidweg en Mark Vermaas maakten de tegentreffers. Jongepier Sport - De Landbouw 6-5: De Landbouw begon sterk en stond op de helft van de wed strijd zelfs met 4-1 voor. In het tweede bedrijf gaf de thuisclub de toon aan. Ze kwamen langszij en pakten in de slotfase zelfs de overwinning. Egon Kok (2), Ro nald Aarnoutse, Lion van Luijk (2) en Pieter den Hollander be zorgden Jongepier Sport de ze ge. Gert-Jan de Groene (2), John Herselman, Aron van Dijk en Dick Saarloos schoten voor De Landbouw raak. Biezentrappers - Zuidwest Ne gen 9-6: Zuidwest Negen liep een achterstand van 5-1 bij de rust in tot één punt verschil. In de slot fase stelde Biezentrappers de overwinning pas veilig. Debu tant Ronnie de Vos had met vier treffers het grootste aandeel in de zege van zijn ploeg. Farid Ma- niari (2), Fred Velkers, René Paauwe en Quierien Driedijk maakten de andere doelpunten. De tegentreffers waren van Wil- co Lievense (2). Niek Corré, Niels van Hove en Marco Schroevers. Jong Ambon - Kloetinge 8-5: Coach Perros Mual kon weer eens over een complete selectie beschikken. Dat moest Kloetin ge bekopen. Met de rust was er al een 5-2 voorsprong. John Saiya schoot drie keer raak. De andere Jong Ambon-treffers waren van Jason Pattiasina, Arie Pentury (2) en Ronald Jongelings (2). Lagoon - El Toro II4-9: In het be gin een gelijkopgaande wed strijd waarin Lagoon met een 2-1 voorsprong aan de tweede helft kon beginnen. In de slotfase was El Toro beter in de afwerking en kon enkele fouten van de tegen stander met succes afstraffen. Ronnie Proos. Jeroen van Dijk, Marcel Lourens, Peter Kodde lit (allen 2x) en Michael Boedho troffen doel voor El Toro. De te gentreffers waren van Gerart Tibbe (2), Erik Flore en Hans d$n Jonge. Stand: 1 Zavio/Sporthuis De Cocq 1} 23. 2 SVSW '72 12-17, 3 Parbo/Grój BI nendijkll 11-16,4 El Toro II 10-12, De Landbouw 11-12, 6 Zuidwest, Ne gen 12-11, 7 Jongepier Sport 11-10,! jv Jong Ambon 11-10, 9 Lagoon 12-9, K„( Biezentrappers 13-7.11 Kloetinge ij 5,12 Kloosterzande 11-4. Programma, maandag 19 december sportcentrum Goes: 19.25 uur Klof tinge I - SVSW '72,20.20 uur De Land bouw - Jong Ambon, 21,15 uur Part: d1( /Groenendijk II - Kloosterzandt woensdag 21 december, sporthd Baskensburg, Vlissingen: 21 15 Jongepier Sport - El Toro II. Vrouwen In de hoofdklasse bij de vrouwen blijft Biezentrappers aan de lei ding. De koploper behaalde eei 5-2 overwinning op Zeeland Sport. SVD blijft na een 8-0 ne derlaag tegen Bijou Lederwarer nog steeds zonder winstpunte: de hekkesluiter van de hoofd klasse. Biezentrappers - Zeeland Sporl (0-2) 5-2: Voor Biezentrappen scoorden Tamara van Boven (2i Monique Schouten, Wanda Ze gers en Inge van Houten. Angell que de Fretes scoorde de tegen treffers. Pubbeis - Kloetinge (1-3) 2-6 Voor Pubbeis scoorden Bianci ,1; Oreel en Jolanda Boer. Voa Kloetinge Carolien Slootmakeior (3), Corina Eckhardt. Karii Schoe en Marlinda Verhoeven. Bijou Lederwaren - SVD (4-0)8 vi 0: Doelpunten van Karin Thie le (5), Diana van Wijngaarden, Su san van Leeuwen en Natasji int Vermeulen. DVV - Karwei I (0-7) 0-14: Doelict punten van Natanja Schreuden iz (5), Ilona Stouthamer (3), Elvin Vroomen (2), Judith Eckhardi (2), Angelique van de Heuvel et ee Nienke Bosschaart. Stand: 1 Biezentrappers 10-20,2 Ka/ wei 19-15. 3 Kloetinge 9-15,4 Pubbei! 9-12, 5 Jong Ambon 8-8, 6 Bijou Le derwaren 8-8, 7 Karwei III 9-8, 8 Ze land Sport 10-8, 9 Karwei II 10-4, DVV 10-2, 11 SVD 8-0. lik Sté Gaudino legt bekentenis af MANNHEIM (RTR/DPA) - Manjöie rizio Gaudino, de Duitse prof-oef' voetballer van Eintraclil Frankfurt, heeft gisteren be^s kend de verzekering te hebben opgelicht. De politie had de 28 jarige ex-international een da; eerder gearresteerd. Gaudino is na zijn bekentenis vrijgelaten. Volgens het openbaar ministerie in Mannheim heeft Gaudino twee keer zijn dure auto ten on rechte als gestolen opgegeven Ook zou hij anderen hebben aangezet tot oplichting. De poli tie gaat ervan uit dat Gaudino deel uitmaakt van een bende. strafbare feiten zijn drie jaar ge leden gepleegd. Een politiewoordvoerder heefl gezegd dat Gaudino een om vangrijke bekentenis heeft afge legd. De strafzaak tegen de voel- balier dient volgend jaar. „We hebben hem vrijgelaten omdal er geen vluchtgevaar bestaat en hij de sporen van de daad tocli niet meer kan uitwissen. 08.30-01.30 uur EURO: Diverse tak ken van sport. 11.18-12.55 Did 1: Sport extra skiën (wereldbeker-afdaling vrouwen van uit Veysonnaz). 12.55-14.30 Did 1: Sport extra: skiën (wereldbeker-afdaling mannen van uit St. Anton). 13.15-18.10 BBC 1: Grandstand: foot ball focus (voetbalmagazine), paar- dekoersen vanaf Ascot, golf (Johnnie Walker WK vanuit Montego Bay op Jamaica), skiën (wereldbeker afda ling voor mannen vanuit St. Anton in Oostenrijk), paardesporl (wereldbe ker voor springruiters vanuit het Olympia-complex in Londen), rugby (rechtstreeks verslag derde ronde van de Regal Trophy) en Pinal score (voetbaluitslagen). 13.30-16.55 Ned 3: Studio Sport: met schaatsen (NK afstanden in Den Haag) en tennis (Dutch Masters in Amsterdam). 14.25-18.00 BRT 2: Sport Extra: snooker. European Open in Antwer pen. 17.30-18.02 Did 1: Sportschau. 18.10-18.40 RTL 5 Topclubs in Eu ropa: vandaag het Belgische Ander- lecht. 18.40-18.48 Ned 2: Sportjournaal 18.45-19.10 RTL Sport 19.10-19.50 Did 1: Sportschau 1930-20.00 BRT 1: Sport. 20.00-20.20 BBC 2: Sport. 21.55-22.15 BBC 1: Sport, 22.00-23.20 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 22.16-23.01 Ned 3: Sportjournaal. 23.00-23.15 BRT 1: Sport op Zater dag. 23.55-00.55 BBC 1: Match of the day: voetbalmagazine met o.a. samenvat tingen van twee wedstrijden in de FA Carling premiership waaronder New castle United - Coventry City. 00.55-02.25 BBC 1: Golf: Johnnie Wal ker WK vanuit Montego Bay op Ja maica. ZONDAG 08.30-01.30 EURO: Diverse takken van sport, met, onder meer skiën, we reldbeker vanuit Sankt Anton en Veysonnaz, Braziliaans competitie voetbal en boksen. 09.25-11.00 Did 1: Sport extra: met skiën (wereldbeker-slalom vrouwen, le manche vanuit Veysonnaz) en (we reldbeker-slalom mannen, le man che vanuit St, An toni, 11.30-13.30 Ned 2: TV Sport: maga zine. 12.30-13.00 BRT 1: Sportmiddag. 12.50-14.45 Did 1: Sport extra: skiën (wereldbeker-slalom mannen), reldbeker-slalom vrouwen en bc leeèn (EK viermans-bob vanuit tenberg). 13.30-17.40 Ned 2: Studio sport schaatsen (NK afstanden in Den Haag) en tennis (Dutch Masters ie Amsterdam). 14.25-15.40 BRT 2: Sport extra: lopen, rechtstreeks verslag van df Crosscup-wedstrijden in Brussel. 15.15-17.30 Did 1: Sport extra: voel bal, EK-kwaliflcatiewedstrijd Duits- land-Albanië. 15.40-18.00 BRT 2: Sport extra.' snooker, rechtstreeks verslag van het European Open vanuit Antwer pen. 16.40-17.35 BBC 2: Paardesport rechtstreeks verslag van de wereld beker voor springruiters vanuit df Grand Hall, Olympia. 17.30-18.00 Did 2: Die Sport-Repor tage: skiën (wereldbeker manner. vanuit Sankt Anton en wereldbeker vrouwen vanuit Veysonnaz), Sn'ov- boarden (World Masters vanuil D Ischgl), biathlon (wereldbeker vanuil u Pokljuka, Slovenië) en voetbal (voor beschouwing EK-kwalificatie Duits- land-Albanië). 17.35-18.10 BBC 2: Ski Sunday: sporl magazine, (wereldbeker skiën metdf afdaling voor vrouwen vanuit Vey sonnaz, Zwitserland). 18.10-18.40 RTL 5 Sport: Engels voel bal. 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.10-19.10 BBC 2: Rugby sp magazine, o.a. de vierde ronde PU* kington Cup, Harlequins-Saracens en Newcastle Gosforth-Wasps. 18.15-18.45 Ned 2: Sportbles buitenspel: Afl.: De knie. 18.35-20.00 Ned 1: Studio Sport. 18.45-19.10 RTL Sport. 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Telë gramm. 22.15-22.45 BRT 1: Sportweekend. 22.15-23.04 Ned 2: Studio sport: beel den uit de Italiaanse en Spaanse competitie. 22.45-23.30 BBC 2: World cup Hellas: reportage over het Griekse nationale elftal tijdens het WK Voetbal in Ame rika dit jaar. 23.10-23.15 Did 2: Sport am Soniitag 00.10-01.40 BBC 1: Golf Johnnie Wal ker WK vanuit Montego Bay op Ja' maica. AM li; p la team, zijn de kampioensaspira ties groter dan ooit. Zelfs bij Smits: „Ik denk dat we dit sei zoen voor de titel kimnen gaan. Johnson is een echte teamspe ler, hij heeft oog voor andere jon gens. Ik ga er vanuit dat ik de bal vaker aangespeeld zal krijgen dan in het verleden." Indiana Pacers struikelde het af gelopen seizoen, na een opval lend sterke competitie, pas in het zicht van de finale. De erva ring van de New York Knicks, waar de machtige Patrick Ewing vaak genoeg naar adem hapte in de confrontaties met Smits, gaf uiteindelijk de doorslag in zeven zenuwslopende slijtageslagen. Die morele opkikker smaakte naar meer in Indiana. Wat zijn teamgenoten betreft zal er veel van Smits afhangen. Zij gaan zelfs zover door te stellen dat de Pacers alleen goed spelen als hun Nederlandse blikvanger in vorm is. „Onzin", sputtert Smits tegen. „Het gaat om de team prestatie, niet om eenlingen. Na tuurlijk is het leuk om te horen, al zet het je onbewust wel onder druk. Maar daar heb ik hier in al die jaren wel mee leren om gaan." Zijn naam komt steeds dichter in de buurt van het rijtje met de, zowel letterlijk als figuurlijk, grootsten van de NBA. Hakeem Olajuwon, David Robinson, Shaquille O'Neal en Patrick Ewing staan nog steeds in hoger inzien dan Smits. Maar hoe lang nog Ontwikkelen Dat zal nog wel even duren, meent de Brabander, die vindt dat hij zich nog verder moet ont wikkelen. Bovendien moet hij vaker meer speelminuten af dwingen om de magische grens van 40 punten te doorbreken. Dat lukte hem vorig seizoen al leen tegen Philadelphia. Nog te vaak zat Smits op de bank als de duels hun climax bereikten. Het directe gevolg van een fouten- last, die hem steeds parten speelde. „Daar moet ik inder daad aan werken. Al geloof ik wel dat de pieken en dalen min der zijn dan in andere jaren. Ik ben constanter geworden." Smits is nooit een makkelijke prater geweest. Volzinnen zijn hem vreemd, net als groot spraak trouwens. De clubleiding- zou dat graag anders zien'. Ve dettes horen nu eenmaal, ook na afloop tegen nieuwsgierige jour nalisten, het voortouw te ne men. Smits zegt dat hij probeert ten heeft gespeeld. „De coaches meenden dat ik het gevecht on der de borden alleen aan zou kunnen als ik zwaarder zou wor den." Achteraf moet Smits vast stellen dat zijn overgewicht de oorzaak was van de langdurige peesontsteking in beide knieën. Hij zag vaker dan hem lief was de operatietafel. Gewicht „Coach Brown heeft me min of meer weer op de been geholpen. Hij wilde dat ik afviel, terug naar m'n oude gewicht. En ik moet zeggen dat ik me nu stukken be ter voel. Ik zit nu lekker in m'n vel, beweeg me prettiger op het veld en kan dus van nog meer waarde worden voor het team." Smits is al een vedette voor de supporters, én een gewild object voor de reclamebureaus. Maar hij houdt de boot angstvallig af. „Ik moet er niet aan denken dat het zo'n gekkenhuis zou worden als bijvoorbeeld rond Michael Jordan. Datje niet meer zonder bodyguards over straat kunt of niet eens rustig kunt gaan eten in een restaurant. Er is meer dan basketbal. Ik hecht veel waarde aan een privéleven, met m'n vriendin en dochtertje. Herkend worden op straat is leuk, hier en daar een handtekening zetten vind ik geen probleem. Maar ver der moet het niet gaan." Dus blijft hij resoluut 'nee' zeg gen tegen de aanbiedingen om in reclamefilmpjes op te treden. „Alleen de tijd al die je ermee kwijt bent. Twee, drie dagen om een spot op te nemen. Nee, vrien delijk bedankt." Smits vindt dat het seizoen in de NBA al genoeg van zijn tijd vraagt. Een kleine honderd wedstrijden per jaar. „Vandaag weet je nauwelijks waai- je morgen bent. Je vliegt van de west- naar de oostkust, soms tegen de klok in, dan weer met de tijd mee. Dat is het moei lijkste van basketballen in Ame rika. Reizen, vechten tegen jet- lags en gelijk spelen. Je leert het te accepteren, het is een manier van leven." Een leven dat vorstelijk wordt betaald. Over zijn jaarsalaris van zeven miljoen dollar zegt Smits: „Veel geld hé. Maar ook logisch. Er is hier nou eenmaal meer te verdienen dan in Eu ropa. Omdat de hele basketbal cultuur anders is. Iedereen ver dient er aan, de tv-stations, de clubs en de eigenaren. Dus is het logisch dat de spelers mee willen profiteren. Vraag is alleen hoe lang het nog kan doorgaan." zich op dat punt te veranderen. „Ik moet meer over mezelf pra ten. Een kwestie van zelfvertrou wen. Het schijnt erbij te horen als je beter gaat spelen. Maar dat de club me naar een media-cur sus zou hebben gestuurd is echt onzin." Het vergaat Rik Smits uitste kend in Indiana. Niet in de laat ste plaats dankzij coach Larry Brown, die hem het vertrouwen gaf dat hij zo broodnodig had. De Nederlander voelde zich niet langer een vreemdeling bij de Pacers. „Hij is een coach die dui delijk laat blijken achter je te staan. Hij heeft van de Pacers een ploeg gemaakt, hij heeft Reggie Miller geleerd te spelen in dienst van het team. Ik heb nog nooit zo veel plezier in het basketballen gehad." Dat heeft ook te maken met het feit dat hij eindelijk zonder pijn kan spelen. Smits geeft toe dat zijn overgewicht hem jaren par- Rik Smits (rechts) duelleert met een andere NB A-ster, Charles Barkley.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 22