Studenten protesteren massaal PZC Goes laat illegale kerststal bij café afbreken Rijkssubsidies voor verk Piet Dieleman eken van erkenning Reder mag na kort geding Pioner Onegi toch inspecteren Verplaatsing van kapelletje mislukt Licht vervuild slib mag langs slootkant verspreid worden provincie 17 Onderwijsgebouwen bezet Petities aan Ritzen getekend VLISSINGEN ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 lonze verslaggever ISSINGEN - Duizenden stu iten en scholieren in Zeeland iben vrijdag geprotesteerd en het onderwijsbeleid van lister J. Ritzen. De Hoge- ool Zeeland, Scholenge- enschap Scheldemond ide in Vlissingen) en de Peda- 'ische Academie in Middel- ■g werden bezet. Op het Del- ollege in Middelburg onder- iken de leerlingen de lessen or een uur om een petitie te dertekenen. In overig Zee- id bleek de actiebereidheid 'ing. Slechts op Scholenge- lenschap 't Zwin in Oostburg iam het tot een symbolische zetting door zo'n zestig eind- amenkandidaten. acties van de Zeeuwse stu nten leidden vrijwel nergens tot ongeregeldheden. In het cen trum van Middelburg ontstond wel een file toen leerlingen van de Pabo massaal van de binnen stad terugliepen naar school. De politie hoefde niet in actie te ko men, al hield ze wel een oogje in het zeil toen de stoet de toe gangsdeur van het Middelburg se stadhuis op de Markt blok keerde. Nadat ondenvij swet- houder drs W. Ovaa hen had toe gesproken, vertrokken de stu denten. Een vierdejaarsstudent van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen, die het niet eens was met de actie, beschadigde een deur en richtte andere kleine vernielingen aan. Kettingen De studenten waren er vrijdag ochtend vroeg bij. Om kwart voor zes ging een actiecomité in onze verslaggeefster DETERMEER - Ruim zesdui- md beeldend kunstenaars heb- tnin de periode tussen 1984 en j91 gebruik gemaakt van lan- ilijke financiële regelingen, sven kunstenaars, onder wie Zeeuw Piet Dieleman, wer- >n het meest geselecteerd. Zij mnen volgens het ministerie ui onderwijs, cultuur en we ischappen worden gezien als meest erkende kunstenaars iet rijksoverheidscircuit. bt Dieleman begon rond 1980 k 'zoekende abstracte vor en', waarna meer figuratief ;rk volgde, met zelfportretten i landschappen. Rond 1986 :rden kleurvlakken het hoofd- erna en deden geometrische irmen hun intrede. Dieleman ilmet zijn werk vooral 'de con- ïntatie aangaan met de kij- ;r'. In het Dordrechts Museum as in september nog een over- ijht te zien van zijn recente ërk. Inderzoek aast Dieleman hoorden ook [arlene Dumas, Cornells Rog- Ss, Rob Scholte, Peter Struyc- an onze verslaggever QDDELBURG - Rijkswater- laat heeft vrijdagochtend de igenaar van het Russische con- linerschip Pioner Onegi toe lemming gegeven om het schip i Vlissingen-Oost te inspecte- in. Dat ging niet van harte. De Igenaar, de rederij Northern hipping uit Archangelsk, )ande een kort geding aan te en Rijkswaterstaat. Tot een itspraak hoefde het niet te ko len, De partijen kwamen er na nderling overleg uit. e eigenaar van de ruim een eek geleden bij Rilland in ioeilijkheden geraakte Pioner Megi mocht aanvankelijk geen |ap op het schip zetten. De ber ing moet eerst afgerond zijn, lelde Rijkswaterstaat, dan mag Idereen op afspraak het contai- erschip 'bezichtigen'. Op de chtergrond speelde mee dat re- pij Northern Shipping de geëi- le borgsom van 30 miljoen gul- en nog niet heeft betaald. IrM, van Rijn voerde vrijdag atnens Rijkswaterstaat dat ar- ument niet aan voor de Middel- jjtgse rechtbank. De scheepsei- enaar is niet verplicht een enkgarantie af te geven. Als de ergingskosten niet betaald Hen, kan Rijkswaterstaat Snoods schip en lading verko- n. roege afvaarten eer Vlissingen- ireskens vervallen en onze verslaggeefster HSSINGEN - Het veer Vlis- 'ngen-Breskens vaart vanaf r'jdag 23 december weer vol eis de normale dienstregeling, 'at houdt in dat de laatste boot maf Vlissingen om 23.50 uur ertrekt en vanaf Breskens om ■20 uur. De vroege afvaarten [•50 uur in Vlissingen, 4.20 in teskens) die tijdens het bie- 'iseizoen golden, komen te "vallen. Overigens geldt op "stavond en oudejaarsavond gebruikelijke afwijkende '"istregeling. vroege afvaarten waren inge- fterd nadat voor de enkeldek- Prinses Margriet veiligheids maatregelen van kracht werden, olgens deze richtlijnen werd de v"2etcapaciteit van de reser- f-veerboot beperkt tot 600 pas sers en kon vrachtverkeer al ten ongeladen worden meege ren. van de Hogeschool Zeeland te gelijk met de schoonmaakploeg de gebouwen in, waarna met ij zeren kettingen en hangsloten de deuren hermetisch werden af gesloten. Onderwijzend perso neel en studenten die rond acht uur arriveerden, werden verwe zen naar de aula. De studenten eisten van dr ir A. P. van Ant werpen, voorzitter van het col lege van bestuur, dat hij afstand nam van zijn uitlatingen in de PZC van dinsdag 13 december waarin hij stelde dat de HZ de bezuinigingsplannen van Ritzen 'niet onacceptabel' vindt. Tegen twaalf uur vond in het stadhuis van Vlissingen overleg plaats tussen het actiecomité en het college van bestuur. In een gezamenlijke verklaring be treurden directie en studenten het dat de minister 'op slinkse wijze studenten en hun bestuur uiteen heeft gedreven'. Het col lege van bestuur is het eens met de studenten dat zij door de jongste plannen van Ritzen one venredig zwaar gepakt worden. De studenten en het college zul len in goed overleg nagaan hoe de voor de studenten negatieve maatregelen opgevangen kun nen worden. Met onmiddellijke ingang werd besloten de vlaggen van de Hogeschool Zeeland half stok te hangen tot de Tweede Kamer de beraadslagingen over het onderwijsbeleid heeft afge rond. Om half vier werden de kettingen en sloten door het col lege en de studenten gezamen lijk verwijderd. Petitie Op het Deltacollege onderte kenden negenhonderd MBO- leerlingen een petitie waarin staat dat de leerlingen en direc tie tegen de bezuinigingen zijn. In overleg met de directie werd slechts een beperkte actie ge houden van één lesuur en een pauze. Op het Scheldemondcol- lege namen rond de 250 leerlin gen deel aan een korte staking. In de aula werden spandoeken gemaakt en werd een discussie op gang gebracht over het on derwijsbeleid. Een denkbeeldige Ritzen kwam daarbij zwaar on der vuur te liggen. Scholengemeenschap 't Zwin in Oostburg was van elf uur 's och tends tot half twee zowel buiten als binnen aan alle kanten inge pakt met spandoeken, gericht aan Ritzen. Met leuzen als 'Rit men is een zak, wij zijn de lui' en '1000 gulden erbij, duizenden studenten minder', lieten de scholieren weten niets op te heb ben met de bezuinigingsmaatre- Zwartwerkers De Zwin-actievoerders voorspel den nadelige gevolgen van de stroom bezuinigingen op de stu diekosten. Studenten die bij baantjes zoeken zullen steeds vaker proberen hun verdiensten buiten medeweten van de belas ting te incasseren. „Dat verdient immers beter", redeneerde Tobi Musson. „Het indirecte gevolg van al dat gedoe van de regering is dus dat er een nieuw circuit van zwartwerkers ontstaat, die feitelijk de plek inpikken van een werkloze. Uiteindelijk kost dit de overheid alleen maar geld in plaats dat het wat oplevert." De aankomende West-Zeeuws- Vlaamse studenten onderteken den een petitie voor Ritzen. De protestbrief werd tevens door de schoolleiding ondertekend. Bur gemeester J. Kruize van Oost burg ondersteunde de actie eveneens. Hij zou ervoor zorgen dat de brief op het juiste bureau in Den Haag terecht komt. De Jansenius Scholengemeen schap in Hulst sloot zich deze keer niet aan bij de acties. Vol gens scholierenwoordvoerder Peppijn van der Geld was de tijd te kort om iets fatsoenlijks te or ganiseren. De leerlingen kwa men vorige maand nog wel in op stand. Deze week kregen ze ant woord op hun brief aan Ritzen. Namens de minister legt de plaatsvervangend directeur van het departement uit waarom aanscherping van het beleid noodzakelijk is. De Vlissingsen studentenorga nisatie Stichting OSO nam af stand van de acties. Volgens voorzitter Dillard Blom staat de OSO weliswaar achter de stu denten, maar passen de acties van vrijdag niet binnen de doel stelling van de OSO. „Wij den ken dat de studenten niet ge baat zijn bij een totale bezetting en blokkade van de HZ-gebou- wen." Het OSO prefereert min der harde actie om het ongenoe gen over het onderwijsbeleid kenbaar te maken. ken en Leo Vroegindeweij tot de meest geselecteerde kunste naars. De cijfers zijn afkomstig uit een onderzoek naar het beel- dende-kunstbeleid van het voor malige ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, verricht door het IVA in Tilburg. Daaruit blijkt verder dat zo'n 4700 andere kunstenaars louter afwijzingen ontvingen en bij de landelijke overheid nergens voor in aanmerking kwamen. Ongeveer 44 procent van de he dendaagse beeldend kunste naars scoort wat erkenning be treft zeer laag: zij hebben geen subsidie of opdracht gekregen en geen werk verkocht. Met 22 procent, is het nauwelijks boter gesteld; zij kwamen één keer in aanmerking. Vijf procent stond meer dan vijf keer op een lijstje van uitverkorenen. Eerder deze maand bleek uit een onderzoek dat beeldend kunste naars niet veel verdienen. Ge middeld heeft <ie beeldend kun stenaar niet meer dan 7700 gul den per jaar, met aft rek van be roepskosten uit inkomsten die verband houden met. zijn beel dend kunstenaarschap Protesterende studenten in Middelburg zoeken beschutting tegen deregen. foto Ruben Oreel Van Rijn legde er de nadruk op dat het lossen van containers uit het schip vertraging kan oplo pen door een inspectie. „Dat kost geld. De risico's zijn ook te groot, het is nu een georgani seerde chaos. Wij kunnen wel ie dereen toelaten. Ook de bela ders staan te trappelen." Advocaat mr M. M. van Leeu wen van Northern Shipping vond dat gezochte excuses. Het komt er volgens hem op neer dat Rijkswaterstaat zijn gram wil halen, omdat de rederij geen borgsom heeft betaald. „De eige naar is niet iedereen en wij zijn bereid Rijkswaterstaat te vrij waren voor risico's voort vloeiend uit het bezoek." Lossen De rederij wilde dolgraag aan boord, vanwege de financiële af wikkeling van de schade. De ver zekeraars willen snel weten of het de moeite loont het schip uit 1975 te repareren. De machine kamer heeft onder water ge staan. volgens vaii uccuwu. kan niet worden gewacht tot dinsdag, als het lossen klaar moet zijn. Vice-president mr T. Damsteegt van de Middelburgse rechtbank begreep de bezwaren van Rijks waterstaat niet. „Is een bezoekje van een paar uur zo dramatisch?" Na overleg ging Rijkswaterstaat overstag. De politie te water werkt nog aan het onderzoek naar de toe dracht van het scheepsongeval. Dat richt zich met name op de stabiliteit van het schip. De Pio ner Onegi maakte al kort na ver trek uit Antwerpen slagzij en kampte met stuurproblemen. De slagzij nam in het Nauw van Bath bij krachtige wind toe tot 45 graden. In een poging het moeilijk handelbare schip te sta biliseren. nam het een boei mee. Schade is daardoor niet ont staan. Het kapelletje kun door de grote kraan niet van zijn plaats worden gehaald. foto Charles Strijd van onze verslaggever NIEUW-NAMEN - Het plan was om het Hulsterloo-ka- pelletje in Nieuw-Namen even aan de andere kant van de straat neer te zetten. Het perkje op de hoek van de Veerstraat en de Tybaert- straat lag er al keurig aan geharkt bij. De atlaskraan, die toch zonder veel moeite een drieduizend kilo de lucht in moet kunnen tillen, kreeg het gebedshuisje ech ter niet van de grond af. De leden van de Werkgroep Onze Lieve Vrouwe van Hul- sterloo vermoeden dat ze een verkeerde berekening hebben gemaakt. „We dach ten dat het kapelletje niet veel meer dan duizend kilo kon wegen. Maar het zou wel eens zo kunnen zijn dat der tig jaar geleden er nog een grdot funderingsblok aan het gebedshuisje is geklon ken. Om te vermijden dat de kapel aan barrels werd ge trokken, hebben we de ver plaatsingspoging gestaakt", verklaarde werkgroeplid G. Sponselee vrijdagmiddag. Het te restaureren onderko men voor een nieuw Maria beeld zal nu steen voor steen moeten worden afgebroken om twintig meter verderop weer te worden opgebouwd. van onze verslaggever MIDDELBURG - Tot het jaar 2000 mag slib uit sloten - behal ve als het te erg is vervuild - op de kant gegooid worden in land bouw- en natuurgebieden. Dat is te wijten aan gedeputeerde A. J. Dijkwel (D66), omdat hij even ontbrak in de provinciale statenvergadering waarin dat onderwerp aan de orde kwam. Omdat Dijkwel afwezig was kon een uiterst krappe meerder heid van de staten (23 tegen 22) die beslissing nemen. Verantwoordelijk gedeputeerde ing A. M. Dek (CDA, milieu) was er zeer ongelukkig mee. Het be tekent dat we de eerstvolgende vijf jaar op dat punt het milieu niet kunnen verbeteren, consta teerde hij. Het initiatief om het schone en enigszins vervuilde slib op de slootkanten te blijven gooien en te verspreiden kwam van de SGP. Woordvoerder P. J. Hame link van die fractie beweerde dat het milieu-rendement niet op weegt tegen de hoge kosten. Dek voerde aan dat deze problema tiek onderzocht wordt en de pro- Advertentie KLACHTOPVANG GEZONDHEIDSZORG Vragen of klachten? Wij helpen u verder Goes, tel. 01100-49490 Informatie Klachten- bureau Gezondheidszorg ''ZEELAND GOES - De gemeente Goes heeft vrijdag een illegale uitbouw van café Nationaal aan de Grote Markt laten afbreken. Het door de gemeente ingeschakelde bouw bedrijf hoefde niet in actie te komen, omdat uitbater A. Verhoef zelf personeel optrommelde om 'zijn kerststal' te demonteren. Verhoefde noemde de dwang van de ge meente 'nogal flauw'. Volgens wethouder C. R. M. M. Linssen heeft de uitbater dat aan zichzelf te danken: „Hij had geen bouwvergunning en is, ondanks waar schuwingen van onze kant, toch met de bouw doorge gaan." Verhoef trok deze week voor Nationaal een houten hok op van pakweg vier bij vier meter. Hij spreekt van een kerststal, waarin hij zijn zaak op 'een aardige manier' wilde promoten. „Ik had wat activiteiten in petto, zoals de verkoop van glühwein. Ik ging ervan uit dat dat wel mocht op ons terras." De gemeente tikte hem echter op de vingers. Hij had ver zuimd een bouwvergunning aan te vragen en ging ge woon door met de bouw na een formele aanschrijving. „Er was geen sprake van een kerststal, maar van een heuse aanbouw. Als de gemeente dan sommeert de bouw te staken en de ondernemer luistert niet, moeten we ingrijpen. Als we dit tolereren, is het hek van de dam", zegt wethouder Linssen. Verhoef mokt dat de bouwaanvraag die hij na de aan- lezers schrijven Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commen taren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzending en of stukken zonder duidelijke opga ve van adres en woon plaats worden niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweiger de brieven wordt niet gecorrespondeerd. i i 11111111 vincie naar aanleiding daarvan volgend jaar met een definitief standpunt komt. Dat argument was niet sterk genoeg voor de ui terst krappe meerderheid van de staten (SGP, CDA, VVD en RPF /GPV), zodat het SGP-amende- ment op het milieubeleidsplan Kerend Tij 2 werd aangenomen. Energiebeleid L. Vermeulen-Geschiere (PvdA) pleitte voor het voeren van een duurzaam energiebeleid, met medewerking van Deltan. De CDA'er drs A. A. D. Saman waarschuwde tegen de vorming van een monopoliepositie door de organisaties die zich met af valverwerking bezighouden. Ex tra milieu-inspanningen van de provincie mogen volgens hem niet leiden tot strengere regels. F. H. van Kollem van Groen- Links wilde meer aandacht voor de contacten met België omdat veel van de vervuiling daar van daan komt. Van de zijde van de WD pleitte H. A. Polderman-Martin voor aandacht voor het bedrijfsleven. Het mag niet zo zijn, gaf ze aan, dat bedrijven naar landen ver dwijnen waar de milieuregels niet zo streng zijn als in Neder land. En drs R. A. Nakman (D66) vroeg aandacht voor milieu maatregelen in recreatiegebie den, Vooral in jachthavens wordt volgens hem heel wat ver vuild. Gedeputeerde Dek gaf vond dat er al veel gerealiseerd is op het gebied van een zinvol milieube leid in Zeeland. Hij antwoordde verder dat er wel degelijk con tacten met België zijn en wees erop dat bijna alle bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone bezig zijn met een bedrijfsmi lieuplan. Hij liet weten dat de provincie voorrang geeft aan de aanpak van bedrijven die de wettelijke normen overschrij den. Kerncentrale II In de rubriek Lezers Schrijven van 9 december noemt Wim van Gilst mij asociaal. Daar kan ik nu niet echt mee zitten. Vijftien jaar actie tegen kernenergie heeft mij heel wat grotere em mers drek opgeleverd. Dat went. Erger vind ik het dat ik voor dom word versleten. Als ik het over kerncentrales als Borssele heb. bedoel ik ook centrales zoals de KCB. Dus lichtwater-dmkreac- toren. Tsjernobyl was niet zo'n reactor, maar Harrisburg wel! Als Van Gilst mij een centrale van het type KCB kan aanwij zen die 35 jaar in dienst is, kom ik hem persoonlijk een krat bier brengen en bij 40 jaar bedrijfs tijd twee kratten. In dezelfde ru briek van 9-12 ziet ir Schoonder- woerd in de kerncentrale een wa pen tegen het broeikas-effect. Dat zet volgens mij geen zoden aan de dijk omdat: 1. de elektrische sector goed is voor slechts 207" van het broei- schrijving alsnog heeft ingediend, een dag later (vrijdag) werd afgewezen. De veiligheid van cafébezoekers zou door het bouwsel in het geding kunnen komen. „Dat riekt haar machtsmisbruik, ondernemertje pesten. Nie mand heeft er last van en niemand heeft geklaagd", jam mert de cafébaas. Linssen ziet dat heel anders. „Zo'n houten schuurtje vóór het eigenlijke café verlaagt de veiligheid. Alleen al het brandgevaar neemt toe. Daaraan wil de gemeente niet meewerken. Want stel dat er iets gebeurt.... Wij zijn er niet op uit om ondernemers te dwarsbomen, maai- we weten wel drommels goed het verschil tussen stadsver- siering en een bedrijfsuitbreiding." 2. als kernenergie nu volop de ruimte zou krijgen, dan nog kan hooguit 157" van de elektrische produktie door kernenergie ge beuren. Dat schiet niet erg op. Als bijvoorbeeld iedereen zich aan de maximum snelheid zou houden zal de besparing veel groter zijn. 3. De bouw van een kernenergie centrale kost heel veel energie, veel beton en (roestvast) staal dat ook vervoerd moet worden. Het duurt kortom 15 jaar voor dat een kerncentrale evenveel energie heeft geleverd als de bouw heeft gekost. Ook de ont manteling gaat weer energie kosten. Daarom is kernenergie onrendabel. Een kolencentrale heeft zichzelf binnen 5 a 6 jaar te rug verdiend en een windmolen binnen 8 a 10 maanden. Zijn dit nu die emotionele argumenten die voorstanders van kernener gie liever niet horen'? Jan Louwerse Winkelmanstraat 20 Vlissingen Kerncentrale III Met het ingezonden stuk van de heer Dekker over de kerncen trale (PZC 12 december) ben ik het roerend eens. Daaraan hoef ik niets toe te voegen. Over de gang van zaken bij de motie over dit onderwerp heb ik echter zo mijn twijfels. Laat ik voorop stel len, dat het formeel de juiste gang van zaken was, maar aan de manier om tot, aanname van deze motie te komen, heb ik ern stige twijfels. De gehele Tweede Kamer werd voor deze stem ming gemobiliseerd. Iedere stemgerechtigde bracht hierin zijn stem naar beste weten en ge weten uit. En aan dat 'weten' heb ik ernstige twijfels. Ik denk dat in de Tweede Kamer slechts 10%, misschien hoogstens 15% (dat wil zeggen 15. respectieve lijk 23 leden) voldoende achter grond hebben om de problema tiek te begrijpen. De rest heeft het van 'horen zeggen', waarmee ik al die emotionele acties, waar bij kreten als 'Hiroshima, Har risburg en Tsjernobyl' niet van de lucht waren, bedoel. Wat hier gebeurde leek - niet meer of min der - pure hersenspoeling, die op de van kennis ontblote kamerle den gepleegd is. Een kwalijke zaak in onze democratie. Ik ben van mening dat kennis niet met emoties kan worden vegeleken. 'Emoties zijn een slechte raadge ver'. Hoe had het dan gemoeten? Er is geen stemdwang. Kaderle den die onvoldoende weten (geen verwijt!) van een bepaald onderwerp, hadden volgens hun geweten blanco moeten stem men, In dit geval waren de leden van onze volksvertegenwoordi ging wel bevoegd, maar niet be kwaam. J.W.F. Loubert Nieuwe Boogertstraat 18-20 Zierikzee Openbaar stadsvervoer Blijkens een artikeltje in de PCZ van vrijdag 9-12 is de strijd om behoud van buslijn 56 voor het zogenaamde Middengebied van Vlissingen al gestreden. Je vraagt je in gemoede af wat het gemeentebestuur daarmee be zielt. Er wonen geen bewoners op het huidige traject? Schaamt U zich nou echt niet voor zo'n be wering? Als discussie-argument te belachelijk voor woorden! Verder doet de heer Meijers of het met, bus 56 alleen maar om treinaansluitingen gaat. De WOV ligt er nog niet, dus is er ook nog een bootverbinding, die je met de 56 bereikt. Een klein stukje van het traject is inder daad onbewoond gebied. Als je vanaf de Keersluis via Paul Kru- gerstraat en Industrieweg weer terugkeert naar de Roosevelt- laan, help je daarmee dat be zwaar grotendeels uit de wereld. Ook sporthal en zwembad zullen daarbij gebaat zijn. De opmerking over bus 57 snijdt natuurlijk ook geen hout. Die bus rijdt immers niet naar het station Oost-Souburg. De bus halte ligt aan de andere kant van het kanaal en de spoorlijn en het tijschema is niet op de treintij- den aangepast. Hij had even goed lijn 104 met zijn onbe trouwbare tijdschema kunnen noemen. Maar dan moet je nog wel even een paar sluisbruggen over! Nee, mevrouw Lopes-Cardozo mag dan tevreden gesteld zijn. ik blijf bij mijn mening, al eerder in dit rubriekje verwoord, dat hier Vlissingse belangen worden opgeofferd ten gunste van de stadsgewest-partner. Als dat de bedoeling blijft van de 'samenwerking' gaan we nog mooie tijden tegemoet. Chris Verheul Wilhelminastraat 49 Vlissingen Str andcross Alweer een bezwaar van Groen- Links. bezwaren tegen een ver gunning voor de strandcross die de gemeente Vlissingen heeft verleend (PZC 12 december). Waar zijn ze nu weer mee bezig, na de kerncentrale nu dit weer en zo gaan ze maar door, het houdt niet op. Het lijkt mij het beste dat deze partij geen auto meer rijdt, vanwege de uitlaat gassen. Elektriciteit ook maar afschaffen, in plaats van stofzui gen met veger en blik door het huis. Ook geen licht meer aan: alles uitdraaien en de kaarsen aan. Elektrische apparaten af schaffen. Het beste is dat deze partij maar op een onbewoond eiland gaat wonen. Deze mensen horen niet thuis in deze tijd maar in het stenen tijd perk. Wil van Doorne W. Druckerlaan 7 Vlissingen Landbouwgif Wat jammer nou dat het land bouwgif niet op de plaats van be stemming, namelijk de land bouwgronden terecht is geko men maar in de Westerschelde (PZC 10 december). Aan dit mi lieuprobleem kunnen wij als consument wel degelijk zelf iets doen: géén groente meer kopen die bespoten is met deze troep. Dan wordt dit gif niet meer ge produceerd, niet vervoerd en niet gebruikt. E. Bulkens Opaal 6 Middelburg Ds Schreuder II Met verontwaardiging heb ik het artikel gelezen over het 'schuldbelijden' van ds Schreu der. Dat kerkemensen tot zoiets in staat zijn kan ik niet begrij pen. Men hoeft Matth. 18 maar op te slaan, en dan ziet men dat Jezus de opdracht aan Petrus geeft: „Ik zeg u, niet tot zeven maal. maar zeventig maal zeven maal." Dus oneindig! Dat moeten mensen die 's zon dags drie maal in de kerk ko men, waar men zich verootmoe digt en schuld belijdt tegenover onze Schepper voor de zonden waarin wij iedere dag weer in te rugvallen. Wij kunnen ons niet klein genoeg maken tegenover die grote machtige God, Die de hemel en de aarde gemaakt heeft, en nog steeds onderhoudt. Het wordt wel begrijpelijk ge maakt, waarom het zo'n grote chaos is in de wereld, waar men elkaar niet meer wil begrijpen en niet meer wil vergeven. Moeten wij de weg op van de wereld, of moeten wij met de Kerk van Je zus Christus, zeventig maal ze venmaal vergeven? L. Fonteine Nieukerckestraat 52 Krabbendijke Ds Schreuder III Geschokt las ik in de krant van 13 december het artikel van de heer Van Dam over ds Schreu der. In de eerste plaats omdat dit artikel geplaatst is én de hou ding of gedrag van de Gerefor meerde Gemeente. Hoe kan men het evangelie van de liefde zo be leven? Ik ga beslist geen bijbel teksten citeren, de lezers kun nen dit zelf wel. Jammer, dat dit gegooi met modder gepubli ceerd werd. J. van Grondel Koepelstraat 25 Serooskerke (W) Advertentie MORGEN... KERSTZONDAG Kerstmarkt in de Lange Zelke (overdekt) Overal gratis parkeren (be halve op plaatsen vergun ninghouders). winkels geo pend van 13.00 uur tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 17