i:,,K Studenten blokkeren treinen Geen extra bevoegdheden politie Vlissinger (32) doodgeschoten kleintjes 'We gaan nog niet naar huis' (de reizigers ook niet) Bernard Tapie failliet verklaard 4 WEKEN Potest tegen bezuinigingen loopt in Utrecht volledig uit de hand 'ineke de Nooy oopt boos weg irozny maakt ich op voor ;rote aanval an Russen r Advocaat weg met glimlach 21 Van Ginkel Onderzeese kabel van 27.300 km VOOR 14,25 JA, ik wil: Perioden met zon Zonnige perioden, droog, lokaal eerst mist. Tegen de avond bewolking, van- wacht regen. Matige, later krachtige zuidenwind. Temperatuur 7 graden. 37e jaargang no. 294 onderdag 15 december 1994 osse nummers 1,50 FRECHT (ANP) - Studenten scholieren hebben woensdag _l treinverkeer in grote delen in Nederland urenlang ontre- |d, De landelijke demonstra- in Utrecht tegen de bezuini- ngsplannen van minister Rit- n op het hoger onderwijs en studiefinanciering, met circa jnduizend deelnemers, liep op een blokkade van een ntal vitale sporen op Utrecht maf half een 's middags lag al- tveinverkeer van en naar de omstad plat. Pas om tien over ven 's avonds kwam het weer igang. De NS zetten bussen in de gestrande reizigers te ver ieren. NS wagen zich niet aan een hatting van de schade, maar den wel of die te verhalen is op actievoerders. De reizigers- leniging Rover stelt de stu nten aansprakelijk voor de ïiljoenenschade'. De vereni ng schat dat tussen de 250.000 400.000 reizigers zijn gedu- ierd. ;t organiserend actiecomité Boze Utrechtse Studenten en Scholieren (BUSS) nam afstand van de blokkades. Ook de stu dentenvakbond ISO deed dat. „De mensen die op een dergelij ke manier actievoeren, verpes ten het. Dit haalt ieders woede op de hals. Dit kan en mag niet", aldus ISO-voorzitter S. Nuyten. Zij stelt Ritzen en de Kamer ver antwoordelijk. 'Studenten zijn terecht woedend en door organi saties niet meer in de hand te houden'. De studentenvakbond LSVb noemde de acties op het station 'begrijpelijk maai- niet goed'. De politie overwoog lang de ME in te zetten om de blokkades te breken, op uitdrukkelijk ver zoek van NS. Zij zag daar vanaf omdat burgemeester Opstelten en korpschef Wiarda bang waren voor gewonden onder studen ten, politiemensen en reizigers. De enkele honderden overgeble ven actievoerders gaven kort voor zeven uur de blokkade op. De politie verrichtte geen arres taties. Duidelijk werd woensdag dat de voorstellen van minister Ritzen ook politiek zwaar onder vuur liggen. De regeringspartijen PvdA en WD en de grootste op positiepartij CDA hebben grote moeite met het akkoord, waar van verhoging van het college geld met 1000 gulden een be langrijke bouwsteen is. Onder de colleges van bestuur van de universiteiten tekent zich een meerderheid af tegen het prin cipe-akkoord. Ritzen voerde woensdagavond overleg met de voorzitters van de colleges van bestuur van de universiteiten. De universiteiten spreken zich morgen definitief uit. De hoge scholen, verenigd in de HBO- Raad, lijken er minder proble men mee te hebben. Premier Kok zei op de Amster damse tv-zender AT5 dat hij de actie in Utrecht overdreven vond. Hij wees erop dat de stu denten wier ouders een belast baar inkomen hebben tot 64.500 gulden de collegegeldverhoging volledig gecompenseerd krijgen via de aanvullende beurs. Vol gens Kok is het 'stinkende on zin' dat iedereen erop achteruit gaat. Hij zei nog altijd voluit achter Ritzen te staan. EN HAAG (GPD) - Televisie- esenlatrice Tineke de Nooy is steravond boos weggelopen het praatprogramma Lijn 5 1 RTL 5. ineke was als gast aanwezig in live uitgezonden program- a, waarin kijkers telefonisch agen kunnen stellen. Toen een in de bellers Tineke toebeet at zij „dikke vette trol" eigen- k bij de tv deed, weigerde ze ':rder aan het programma mee werken en liep de studio uit. a een pauze van enkele minu- mwerd de uitzending van Lijn gestaakt. IOSKOU/GROZNY (AFP/RTR IPI) - Grozny bereidt zich voor een grote aanval. De Russi- ilie troepen waren woensdag- vond tot op enkele kilometers an de Tsjetsjeense hoofdstad enaderd. Alle hoop op een poli- ieke oplossing leek vervlogen, adat de onderhandelingen tus- in Russen en Tsjetsjenen op in fiasco waren uitgelopen, ombardementen deden Gröz- op zijn grondvesten schud- m. Vooral in westelijke buiten- ijken van de stad hadden ge- ïchten plaats. en groot deel van de 350.000 lensen tellende bevolking is egge trokken uit de Tsj etsjeen hoofdstad, dat woensdag alle enmerken van een belegerde tad had. In de lege straten lie- en gewapende mannen terwijl I' rachtauto's vol strijders zich 1 aar het „front" spoedden. In presidentieel paleis verza- lelden vrouwen warme kleding, oedsel en medicijnen voor de Aiders. Wie overblijft, zijn de Tsjets- Knse mannen en wij, de Russi- the grootmoeders en de groot- aders die nergens heen kun- Mi", aldus een bejaarde vrouw het gangpad van de markt lar slechts nog enkele raampjes open zijn. Voor het Vkeinde waren al de meeste )uwen en kinderen uit de stad ïëvacueerd naar de omliggen- bergen of andere delen van de ëerbarstige republiek. Een massa studenten verspert de sporen. UTRECHT (ANP) - Ze staat woensdag avond tegen zes uur nog steeds op de kiezelstenen tussen de spoorbiels en denkt dat de politiek hier niet om heen kan. Samen met enkele honderden lot genoten houdt studente Muriël (19) uit Kampen nu al urenlang het treinver keer tegen. Ze begrijpt dat mensen die gewoon met de trein naar huis willen dat haar niet in dank afnemen. „Maar die mensen moeten ook maar be grijpen dat studeren door de plannen van Ritzen onmogelijk wordt. Mijn ou ders zijn niet rijk. Als straks dat college geld ook nog omhoog gaat, moet ik mij voor duizenden guldens in de schulden steken. Ik moet alleen al aan huur 375 gulden per maand betalen", zegt ze. De actie moet, want 'alleen maar brullen en schreeuwen, dat helpt niet. Mis schien wordt er nu wel geluisterd'. De actievoerders negeren zelf dan al urenlang het verzoek van politie en NS om de rails vrij te maken. De voortdu rend in de lucht hangende dreiging dat de mobiele eenheid wordt ingezet, maakt nauwelijks indruk. „Dat doen ze toch niet, want dan vallen er doden. De stenen liggen hier voor het oprapen", meent een met strategisch inzicht be hepte actievoerder. Hij steekt nog maar eens een jointje op. Het is inmiddels bijna zeven uur gele den dat op het Domplein de demonstra tieve optocht door de binnenstad be gon. Duizenden studenten en scholie ren trokken naar het Smakkelaarsveld, voor gezang, muziek en de onvermijde lijke toespraken. De toon was al gezet door LSVb-voorzitter Kysia Hekster, die onder veel bijval het aftreden eist van minister Ritzen: „Zijn beleid is ge woon een slapstick, een aaneenschake ling van pijnlijke grappen". Vlak voor het eindpunt slaat de kop van de stoet af naar het station. Die onver wachte beweging veroorzaakt een op stopping op de Catharijnebaan. Maai de in mintgroene T-shifts gestoken or dedienst van het organiserend actieco mité BUSS (Boze Utrechtse Scholieren en Studenten) slaagt erin de stoet als nog op het goede spoor te zetten. Als de laatste spreker zijn zegje heeft gedaan, grijpt een actievoerder de me gafoon: 'Naar het station!'. Nee, pro beert een BUSS'er nog te sussen: 'ga lekker naar huis een kop koffie drinken, laten we genieten van deze dag'. De eer sten staan dan al bijna op de rails. De blokkade van het drukste NS-knoop- punt in Nederland is een feit. Drie urn- later is het begrip van Bob Zwart, gestrand passagier op weg naar Amsterdam, voor de woede van de stu denten goeddeels verdwenen. 'Leg het foto GPD voor mijn part twee uur plat, dan heb je je punt gemaakt. Maar op deze manier verspelen ze hun krediet'. Bij andere wachtende passagiers is de tolerantie grens al lang overschreden. Een bejaar de heer vaart woedend uit tegen een groepje studenten dat het 'schandalig' is en dat allemaal „van mijn belasting centen". Dan komt de politie met een nieuwe troef, in de persoon van oud-studenten leidster Simone van Geest. Via een me gafoon verzekert ze de actievoerders ook woedend te zijn. Maar straks komt de ME en dan vallen er gewonden. „Doe nou niet zo stoer, dat is helemaal niet leuk". Haar herhaalde oproep heeft geen enkel effect. „En we gaan nog niet naar huis", klinkt het. In de stationshal staan inmiddels lange rijen voor de tele foons om een boodschap van soortgelij ke strekking door te bellen. wc 101 'eachterblijvers maken zich op oor. de grote klap, waarschijn- !)k vandaag als het Russische Ultimatum afloopt. De regering o Moskou waarschuwde woens- 3g opnieuw dat het alle midde- o zal gebruiken om de orde in h weerbarstige republiek te erstellen als de opstandige raepen op 15 december hun wa- fons niet hebben neergelegd. DEN HAAG (GPD) - Minister Sorgdrager van justitie wil de politie voorlopig geen extra wettelijke bevoegdheden geven bij opsporing van de (georgani seerde) misdaad. Zij wil wach ten tot de parlementaire enque- tecomissie-Van Traa de opspo ringsmethoden in kaart heeft gebracht. Volgens haar kan de politie voorlopig goed uit de voeten met de huidige richtlij nen. Sorgdrager zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Zij kreeg de steun van PvdA, D66 en VVD. CDA en in mindere mate de WD vinden dat het werk van de com missie de minister er niet van mag weerhouden nieuwe wetge ving in te voeren die de bevoegd heden van de politie verruimt. CDA-woordvoerder Van der Heijden: „We zitten in de hoog ste staat van paraatheid waar het de strijd tegen de georgani seerde misdaad betreft, dus moet de minister zich nu niet te rugtrekken, maar zo snel moge lijk vooruit". De VVD had er vooral moeite mee dat Sorgdrager een wets voorstel dat de politie het ge bruik van richtmicrofoons (in clusief inkijkoperaties) toestaat, voorlopig ook in de ijskast heeft gezet. De wet hoeft alleen nog maai- door de Eerste Kamer be handeld te worden. In tegenstel ling tot zijn partijgenoten in de Tweede Kamer, heeft VVD-se- nator Korthals wel begrip voor dit besluit van de minister. „Ik vind ook dat dit wetsvoorstel zo snel mogelijk moet worden inge voerd. Maar nu de Tweede Ka- PARIJS (RTR/AFP) - De Franse politicus/zakenman Bernard Tapie is persoonlijk failliet ver klaard. Dat betekent dat hij zijn politieke ambities de komende vijfjaar vermoedelijk kan ver geten. Tapie, die enkele dagen al eerder aftrad als voorzitter van de Franse voetbalclub Olympique Marseille, gaat waarschijnlijk wel in beroep tegen de uitspraak die de handelsrechtbank in Pa rijs woensdag deed, zodat even- tuele politieke gevolgen nog wel even op zich zullen laten wach ten. De zaak voor de handelsrechter is een van de vele die tegen Ta pie lopen. In totaal zou Tapie voor 1,6 miljard frank <f 522 mil joen) in het krijt staan. Tapie zit in het Franse parle ment en maakt ook deel uit van het Europese parlement. Eerder was hij minister van stadsont wikkeling. Afgelopen dinsdag liet hij. weten geen belangstel ling te hebben voor de kandida tuur voor het Franse president schap. Ook Tapies vrouw Dominique is persoonlijk failliet verklaard. Het echtpaar bezat het indus triële bedrijf BFT, dat al onder curatele stond. De financiële maatschappij FIBT die Tapies jacht Phocea en zijn stadskas- teel in Parijs exploiteert, had al eerder faillissement aange vraagd. mer besloten heeft tot een parle mentaire enquete, is de minister min of meer gedwongen te zeg gen: ik wacht met, nieuwe regel geving". Verzwegen Volgens Sorgdrager is het hele maal niet zo erg dat er voorlopig geen nieuwe wetten komen. Zij wees erop dat rechtszaken op het ogenblik niet stuk dreigen te lopen omdat de opsporingsme thoden niet zouden deugen. maar omdat de politie laakbare procedures volgde door ze te ver zwijgen voor het openbaar mi nisterie. Sorgdrager wees erop dat juist die procedures binnenkort zul len kloppen. Begin volgend jaar begint een toetsingscommissie van het openbaar ministerie, waaraan alle te gebrukken me thoden dienen te worden voor gelegd. De bestaande richtlijnen staan bovendien een scala aan opsporingsmethoden toe. waar mee gewoon kan worden ge werkt. Ook is het mogelijk nieuwe methoden door jurispre- dentie van de Hoge Raad geac cepteerd te krijgen. De parle mentaire enquêtecommissie staat dat niet in de weg. De Tweede Kamer was tevreden Met een tevreden gevoel heeft Dick Advocaat afscheid genomen van het Nederlands elftal. In zijn laatste wedstrijd als bondscoach won Oranje gisteravond met 5-0 van het kansarme Luxemburg, door doelpunten van Yoeri Midder. Bryan Roy foto), Wwi Jonk. Ronald de Boer en debutant Clarence Seedorf. De internationals namen meteen na de eenzijdige wedstrijd afscheid van de onverstoorbare bondscoach. Aanvoerder Danny Blind hield i7i de kleedkamer een korte speech en reikte een cadeau uit. Officier van justitie mr C. van Ginkel neemt vandaag afscheid van het arrondissement Middel burg. Aruba ivordt zijn nieuwe werkgebied. Als specialist in fraudebestrijding is hij van mening dat grote fraudeurs in Nederland nog steeds de kans krijgen onder hun voorarrest uit te ko- <1 Q men. 1 3* Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 11; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21 en 23 van onze verslaggever VLISSINGEN - De 32-jarige G. Melse uit Vlissingen is woens dagavond in zijn woonplaats door pistoolschoten om het le ven gekomen. Buurtbewoners vonden de man liggend op straat in de Keldermansstraat. De politie Zeeland is een uitge breid onderzoek begonnen. Het slachtoffer stond bij de politie bekend als een dealer in verdo vende middelen. Buurtbewoners hoorden om streeks kwart voor negen scho ten. Op straat zagen zij de Vlis singer liggen. De gewaarschuw de politieagenten en ambulan- over de maatregelen die Sorg drager vorige week aankondig de. Zo wordt een veiligheidspro gramma ingevoerd om diefstal van justitiegeheimen in de toe komst te voorkomen, en om jus titie- en politiemensen te behoe den voor intimidatie en geweld. Ontkenning Het openbaar ministerie in Am sterdam heeft gisteren ontkend voormalige Utrechtse IRT-re- chercheurs te verdenken van de inbraak afgelopen zomer bij offi cier van justitie mr. J. Valente. Een Utrechtse rechercheur van de regionale criminele informa tie dienst (RCID) zou volgens De Telegraaf dergelijke verdenkin gen hebben geuit. De krant ba seerde zich op anonieme bron nen binnen het Amsterdamse re chercheteam dat de inbraken bij kopstukken van politie en justi tie onderzoekt. NEW YORK (KRF/ANP) - De Amerikaanse telecom-gigant AT T heeft een order van 1,2 miljard dollar (ruim 2 miljard gulden) in de wacht gesleept voor de aanleg van een onder zeese optische-vezelkabel. De verbinding, tussen Japan en Groot-Brittannië, wordt 2^.300 kilometer lang. De verbinding bestaat uit een dubbele kabel, waarlangs gelijk tijdig 320.000 gegevens (data, spraak en beeld) kunnen worden verzonden. Dat komt overeen met vijf miljard bits per seconde, een capaciteit die AT T in zijn onderzoeksafdeling Bell Labo ratories met eigen technologie op het gebied van versterkers heeft ontwikkeld. AT T Submarine Systems legt de verbinding in veertien maan den aan. Daarvoor worden vijf schepen ingezet, Eind 1996 moe ten alle aansluitingen klaar zijn, met tussen Groot-Brittannië en Japan aftakkingen in Spanje, Italië. Egypte, de Verenigde Arabische Emiraten, India, Thailand, Maleisië, Hongkong en Korea. cepersoneel hebben nog gepro beerd de man te reanimeren, maar dat mocht niet meer ba ten. Direct na de schietpartij is de politie een buurtonderzoek be gonnen. Daarbij is eveneens de technische recherche ingescha keld. Een politiewoordvoerder zei rekening te houden met een afrekening in het drugsmilieu. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- j per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Voorletters: m/v Uw origineelste KERSTSFEER creëert u met de NATUUR- EN GEURLIJN uit de fantastische kerstcollectie van EUR0PATUIN BEVELAND in Goes Extra open dag op zondag 18 dec. van 10-17 uur Postcode; Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementon Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 9 8 713214 000002 WÊmÊÊÊÊÊmÊmmÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1