laat Ritzen in de steek Defensie kiest Apache-helikopter Wijers: Borssele dicht in 2004 kleintjes Man kreeg verkeerd bloed 4 WEKEN 'Blairgate' niet meer dan uitspatting wen meerderheid voor verhoging collegegeld met 1000 gulden lussischc anks grendelen irozny af Beurs en ov-jaarkaart scholieren verdwijnen VOOR 14,25 37e jaargang no. 293 oensdag 14 december 1994 ejosse nummers 1,50 Kouder Perioden met zon, vrijwel overal droog. De wind is meest matig, uit noord tot noordwest. Maxi mum temperatuur 7 graden. AMERSFOORT (ANP) - Het I gerechtelijk laboratorium in q Rijswijk onderzoekt op ver zoek van de politie of er ver band bestaat tussen de dood van een 49-jarige man uit Hoevelaken en een bloed transfusie die hem is toege diend. De directie van het EemLand Ziekenhuis in Amersfoort heeft toegegeven dat de be doelde patiënt verkeerd bloed toegediend heeft gekregen. De man leed aan leukemie en werd in oktober ernstig ziek opgenomen in het Eemland Ziekenhuis. Volgens de poli tie van Amersfoort zou de toe diening van verkeerd bloed zijn gebeurd door een fout van een hoofdverpleegkundige. Tegen deze hoofdverpleeg kundige zijn geen maatrege len genomen. Het onderzoek door het gerechtelijk labora torium moet duidelijk maken of de verkeerde bloedtransfu sie de werkelijke doodsoor zaak is. LONDEN (RTR/AFP) - De voorzitter van het Brit se Lagerhuis, Betty Boothroyd, heeft twee mede werkers van Conservatieve parlementsleden tot 1 februari 1995 de toegang tot het parlement ont zegd. Het tweetal drong samen met een derde man vrij dagavond het kantoor van Labourleider Tony Blair binnen. Een medewerkster betrapte de drie, die een bar hadden bezocht en zich verrieden door hun gelach en gestommel, toen zij het kantoor wil den verlaten. „Speaker" Boothroyd zei dinsdag tegen de leden van het Lagerhuis dat zij er na grondig onderzoèk van overtuigd was geraakt dat de drie geen kwade bedoelingen hadden. In de pers was al geschreven over „Blairgate", naar analogie van het Watergate- schandaal dat in de jaren zeventig de Amerikaanse president Nixon tot aftreden noopte. De drie waren volgens Boothroyd aangeschoten. Het incident is naai' haar mening toe te schrijven aan een „seizoensuitspatting", een toespeling op de Britse traditie om in de weken voor Kerstmis „kerstfeestjes" te houden waarbij de alcohol vaak rijkelijk vloeit. EN HAAG (GPD) - De rege- a ngspartijen PvdA, D66 en i'D willen dat het collegegeld ch minder omhoog gaat dan 1000 gulden die minister Rit- n heeft voorzien. De coali- efracties willen kijken of er el- ers bezuinigingen mogelijk zodat de studenten kunnen orden ontzien. Ritzen voerde isleravond zonder succes loedoverleg met de universi- ilen en hbo's. De veelgeplaag- bewindsman blijft vasthou- en aan de verhoging met 1000 lilden. Daarmee zit het overleg ond de bezuinigingen op het oger onderwijs opnieuw vast. olgens Ritzen is het kabinet C! litgedacht' en is het akkoord an afgelopen vrijdag het 'maxi- |fe' aal haalbare'. Hij had gehoopt it de voorzitters van VSNU dj iniversiteiten) en de HB O-ra ad Ie vrijdag het akoord onderte- )0! enden - een idee hadden om de ollegegeld-pijn te verzachten. lat bleek gisteravond niet het eval. De instellingen in het ho- j.( er onderwijs weigeren dieper in :t eigen vlees te snijden om zo studenten te ontzien. Ritzen lalet daarop weten 'onverkort' IOSKOU (RTR/AFP) - De Rus- lK ische troepenmacht die naar Tsjetsjeense hoofdstad Groz- f oprukt, heeft de stad dinsdag 'ijwel geheel afgesloten van buitenwereld. jwee andere Russische pantser- oiones moesten evenwel hun naar de hoofdstad bij vallen van de nacht op en- eie tientallen kilometer van rozny staken. Hoewel de Rus- in en de Tsjetsjeense delega- es officieel nog met elkaar pra- inom een politieke oplossing te inden voor het conflict, lijkt gewapende confrontatie on- irmijdelijk. oordvoerders van het Kremlin ebben gezegd dat de uit 20.000 ian bestaande Russische troe- tnmacht die Grozny nu heeft msingeld, de stad niet mag invallen. Maar als de onder- inclelingen in Vladikavkaz, de tad van het naburige •Ossetië, mislukken, staat toskou klaar om „al het geweld gebruiken dat noodzakelijk om de orde te herstellen in de aukasische republiek, onder- reepte minister van buiten- mdse zaken Kozyrev. fee onderhandelingen lijken in in impasse te zijn beland. De Sjetsjenen verwierpen een oorstel van Moskou dat voor win de „ontwapening van de legale groeperingen" en het or- iniseren van „vrije verkiezin- en". Ook de door de Russen w de orde gestelde machtsde- ogin de republiek, die zich drie 'ar geleden eenzijdig van Mos- ou afscheidde, wijzen zij van de and. Rusland eist het onmogelijke, inielijk dat Tsjetsjenië erkent it het onderworpen is aan de ^ssische Federatie. Dat kun- :;n vvij niet accepteren", aldus pt Tsjetsjeense delegatielid toesan Merzjoejev. Hij eiste een '"middellijke aftocht van de lüssische troepen. Tsjetsjenen beschuldigen toskou er verder van een be- togvijk militair vliegveld bij wozny te willen innemen. pag.2: reportage vast te houden aan de 1000 gul den. Met dat standpunt staat hij nu alleen. Maandag lieten de uni versiteiten en hbo's al weten te gen de verhoging van het colle gegeld te zijn. Gisteren gingen ook de regeringspartijen om. PvdA, D66 en WD willen toch bekijken of er andere bezuini gingsposten te vinden zijn, waardoor er minder dan 1000 gulden bij het collegegeld hoeft. Daarmee staat het hele akkoord van afgelopen vrijdag weer op losse schroeven, omdat de ver hoging van het collegegeld het gros (200 miljoen) van de bezui niging moet opleveren. 500 Gulden De PvdA wil bezien of er univer sitaire studies zijn die overgehe veld kunnen worden naar het (goedkopere) hoger beroepson derwijs. De WD heeft al geop perd de verhoging te beperken tot 500 gulden en die niet meer te compenseren voor de lagere in komens. In de plannen van Rit zen wordt de 1000 gulden voor ouders met inkomens tot ander half keer modaal (60.000 gulden) volledig gecompenseerd. De WD hikt aan tegen deze last voor de hogere inkomens. PvdA en WD vinden bovendien dat de universiteiten eerder moeten bezuinigen dan in 2001, zoals het akkoord meldt. Vol gens de PvdA is het fors hogere collegegeld alleen te verdedigen als de universiteiten snel beter onderwijs leveren. De WD vindt dat het hoger onderwijs conform de afspraken in het regeerak koord in 1998 500 miljoen gulden moet inleveren. Volgens het vorige week bereik te compromis levert het hoger onderwijs pas na 2000 echt in. Deze kabinetsperiode vloeit er zelfs een half miljard extra naar toe om reorganisaties voor te be reiden. Het CDA eiste gisteren in de Tweede Kamer opheldering van Ritzen over zijn 'zigzag-beleid' De oppositiepartij wil dat hij uit legt wat het akkoord van vrijdag nog waard is. ..Er is geen touw meer aan vast te knopen", aldus fractievoorzitter Heerma. De uitleg van Ritzen wordt van daag of morgen verwacht. Advertentie Bedrijfsadviseurs milieurecht gezondheidsrecht Tel. 01100-50145 Ongeveer 150 studenten blokkeerden dinsdagmorgen korte tijd het ministerie van onderwijs in Zoetermeer. Ambtenaren konden daar door het gebouw niet in. De studenten houden vandaag in Utrecht een landelijke demonstratie. Ook elders in het land zijn er acties. DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van defensie kiest voor de Amerikaanse gevechthelikop ter 'Apache' als gevechtsheli kopter voor de Luchtmobiele brigade. Voor 31 helikopter van McDonnell Douglas moet bijna 1,5 miljard gulden worden neer geteld. Minister Voorhoeve en staatsse cretaris Gmelich Meijling heb ben deze knoop doorgehakt na een verbeten strijd om de order tussen twee Amerikaanse en twee Europese fabrikanten. Het kabinet neemt vrijdag een defi nitief besluit, waarna de Tweede Kamer zich vóór maart volgend jaar over de order moet uitspre ken. Defensiespecialisten uit de Tweede Kamer zijn nog voor vandaag uitgenodigd voor een gesprek met de Duitse ambassa deur in Den Haag, die gedreven lobbyt voor de Europese heli-' kopter 'Tigre', de belangrijkste concurrent van de Apache. Met name Duitsland en Frankrijk, die beiden veel geïnvesteerd hebben in het Tigre-project, me- Tijdstip geboorte Ter Beek inzet van procedure COEVORDEN (ANP) - Het pre cieze tijdstip van geboorte van ex-minister Ter Beek (defensie) uit Coevorden is de inzet van een procedure die een astrologe uit Weesp tot aan de Raad van State heeft gevoerd. De vrouw vroeg destijds het do cument aan om de politieke toe komst van de toenmalige minis ter en het kabinet-Lubbers te kunnen voorspellen. Zij moest daarbij over het exacte tijdstip van Ter Beeks geboorte beschik ken. Alleen daaruit valt volgens Schepel de stand der sterren af te leiden, die van groot belang is voor zijn verdere levensloop. Toen de gemeente uit privacy- overwegingen het document weigerde af te geven, startte de vrouw de procedure bij de Raad van State. nen dat Nederland voor een Eu ropees toestel zou moeten kie zen. Maar volgens de luchtmacht is de Apache, die zijn al diensten heeft bewezen in de Kuway t-oor- log, beter. Behalve de Apache en de Tigre waren ook de A-129 van het Italiaanse Agusta en de Su per Cobra van het Amerikaanse Bell in de race. Het was echter een publiek geheim dat deze he likopter al in een eerder stadium waren afgevallen. McDonnell Douglas heeft vol gens Defensie een aanbod ge daan dat moeilijk was af te wij zen. Zo is een soepele financie ringsregeling getroffen. Ook krijgt de landmacht om de pe riode tot aflevering te overbrug gen voor een symbolisch bedrag tijdelijk de beschikking over een oudere versie van de Apache. Voordeel hiervan is dat de be manningbij de 'instroom' van de nieuwere types nauwelijks om geschoold hoeft te worden. Ook heeft de Amerikaanse over heid toegezegd de order vrijwel volledig te compenseren. Dit be tekent dat Fokker, Daf, Hol landse Signaal, Philips en een aantal andere Nederlandse be drijven tegenorders van om en nabij 1,5 miljard gulden tege moet kunnen zien. Naar het zich laat aanzien kun nen de ministers Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Wijers (economische zaken) zich met de keuze van Defensie wel verzoe nen. Van Mierlo onderkent dat Defensie geen enkel risico mag lopen bij de uitrusting van de luchtmobiele brigade, die geheel uit beroepskrachten bestaat. De Apache wordt gezien als een pa radepaard, waar ook wervings kracht vanuit gaat. De Tigre be staat daarentegen nog slechts op de tekentafel. Minister Wijers De NIEUWSTE KERSTVERSIERTRENDS ziet u op de fantastische kerstmarkt bij Europatuin Beveland in Goes Extra open dag op zondag 18 dec. van 10-17 uur DEN HAAG (ANP) - De stu diebeurs voor scholieren in het voortgezet onderwijs van 18 jaar en ouder verdwijnt. Daarmee raken zij ook de jaarkaart voor het openbaar vervoer kwijt. Voor studen ten in het hoger onderwijs blijft die ov-kaart bestaan. Maar minister Ritzen van on derwijs wil de kaart wel ver der 'versoberen'. Deze maatregelen zijn onder deel van het akkoord dat Rit zen vorige week sloot met de hogescholen en universitei ten. Daarin was al een beper king van de ov-kaart aange kondigd, maar het was eerder niet precies duidelijk welke maatregelen Ritzen voor ogen had. Het recht op studiefinancie ring en ov-kaart is nu nog ge koppeld aan de leeftijdsgrens van 18 jaar. Dat betekent dat niet alleen studenten aan ho gescholen en universiteiten, maar ook havo- en vwo-scho- lieren er recht op hebben. Het plan is om studiefinanciering en ov-kaart alleen te bestem men voor studenten in het ho ger onderwijs, ongeacht hun leeftijd. Een uitzondering geldt echter voor scholieren van 18 jaar en ouder in het middelbaar be roepsonderwijs. Die houden hun recht op studiefinancie ring en op de ov-kaart. Het mbo gaat, zeker voor 18-jari- gen en ouder, door voor 'een eind opleiding'. Het is de bedoeling dat de maatregel ingaat in het stu diejaar 1995-1996. Dat bete kent dat 64.000 scholieren hun ov-kaart moeten inleveren. Dat kan het ministerie al in 1996 105 miljoen opleveren, een bedrag dat oploopt tot 150 miljoen in 1999. Dat geld wordt gebruikt om de tegen valler met de huidige ov-kaart te compenseren. Die kaart is al 'versoberd'. Dat levert aan het einde van deze kabinetspe riode 235 miljoen gulden op. Door een verdere beperking kan dit bedrag oplopen tot 360 miljoen gulden. Een mogelijkheid is de invoe ring van een limiet voor het aantal kilometers dat studen ten jaarlijks mogen reizen. Ook kan worden teruggeval len op het 'oude' plan om stu denten alleen met de bus te la ten reizen. Dat scheelt honder den miljoenen guldens per jaar. Berlusconi De Italiaanse premier, Silvio Berlusconi, is gisteren bijna acht uur lang verhoord door de Milanese magistraten van het anti-corruptieteam 'Schorie Handen'. Voor zijn verhoor liet hij weten geen 'politiek, proces' te zullen toleren en ze ker niet aan aftreden O te denken. O Berging Het verongelukte container schip Pioner Onegi kan waar schijnlijk al vrijdag naar de Sloehaven in Vlissingen worden gebracht. De berging verliep dinsdag zonder verrassingen. De eigenaar heeft overigens de gevraagde borgsom van 30 miljoen nog niet O betaald. w - - Kees Rijvers Voetbaltrainer Kees Rijvers liep gisteren kwaad weg na zijn laatste training bij PSV,„Er is nooit, naar mij geluisterd." T Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 van Economische Zaken heeft meer aarzelingen. Hij twijfelt nog aan de 'hardheid' van de toe gezegde compensatieorders. Ironisch genoeg heeft de benar de situatie waarin de circa 700 soldaten van de Dutchbat-bri- gade in Srebrenica zich bevin den, een handje geholpen bij de beslissing over de helikopteror der. Volgens Defensie kan de Apache bij een eventuele 'vijan dige' evacuatie van de blauwhel men een sleutelrol vervullen. De helikopter is in staat vanaf een afstand van zeven kilometer tanks, pantserwagens en artille riestellingen uit te schakelen en een evacuatie-corridor te bevei ligen. „Ten opzichte van grond doelen is de Apache absoluut su perieur", zegt een militaire ex pert. „Bij eventuele evacuaties uit Bosnië is de Apache goud waard". van onze Haagse redactrice Mirjam van Zuilen DEN HAAG - Het kabinet zal vrijdag naar verwachting be slissen de kerncentrale Bors sele tot 2004 open te houden. De eigenaren van de centrale (SEP) krijgen een vergoeding van rond de zeventig miljoen gul den om het verlies te dekken dat wordt geleden door de centrale eerder dan 2007 te sluiten. Vol gens ingewijden kan de elektri citeitssector zich in dit compro mis vinden. Tot nu toe heeft de sector vast gehouden aan het openhouden van de centrale tot 2007. Die le vensduurverlenging van 2004 naar 2007 is nodig om de moder nisering - kosten 470 miljoen gul den - terug te verdienen. Als de centrale niet tot 2007 open kan blijven, wil de sector gecompen seerd worden voor het verlies. Immers, de modernisering en de daarbij optredende vertraging, zijn door de overheid opgelegd. Het standpunt '2004 met com pensatie' is het resultaat van de onderhandelingen, die minister Wijers (Economische Zaken) met de sector heeft gevoerd, na dat de Tweede Kamer een voor stel aannam om de centrale te sluiten. Wijers heeft in overleg met de sector bekeken of een kleinere modernisering ,van de centrale mogelijk is. Dat zou be tekenen dat de centrale in 2004 - zoals D66 wil - de deuren moet sluiten. Ook een onmiddellijke sluiting is aan de orde geweest. Maar dat is absoluut niet be spreekbaar. GroenLinks De oplossing om de centrale tot 2004 open te houden met daar naast een financiële compensa tie helpt de minister uit de pro blemen. Het door GroenLinks ingediende voorstel heeft als let terlijke tekst dat er geen levens duurverlenging van 2004 naar 2007 wordt toegestaan. D66 is groot voorstander van de slui ting in 2004. Wijers zou zijn eigen partij tegemoet komen als hij voor deze oplossing kiest. B]ijft nog wel een probleem lig gen met de regeringsfracties van PvdA en WD. De PvdA wil - net- als indiener van het voorstel GroenLinks - dat de centrale zo snel mogelijk wordt gesloten. De WD gaat ervan uit dat de cen trale gewoon tot 2007 open blijft en de modernisering kan uitvoe ren. Minister Wijers meldde gis teren dat hij nog voor de kerst een beslissing neemt over de toe komst van de kerncentrale Bors sele. De bewindsman antwoord de dit aan de fractie van Groen Links in de Tweede Kamer, die op een snelle beslissing had aan gedrongen. Geen reactie Kamerlid Vos vroeg vorige week nadere informatie over het be leid inzake de kerncentrale Borssele toen een reactie van de minister op een voorstel van slot zie pagina 3 kolom 5 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 30.- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Voorletters: m/v Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonn&nenten Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1