PZCvkrullebak> Eigen plaat is toch fantastisch Crossers zoeken routes Los het erwt-raadsel op huis Joden hebben weer een KRULLEBAKJES UxWIUW Ginsterveld wint op duidelijkheid Doden van kinderen gaat elke dag door 4 DINSDAG 13 DECEMBER 994 Band Trouble in Paradise speelt voor het plezier, maar: Op 28 december worden de Zeeuwse popprijzen uitgereikt in het Schut tershof in Middelburg. De Middel burgse popgroep 'Trouble in Paradi se' hoort (nog) niet bij de prijswin naars. De groep bestaat nu een jaar en wordt gevormd door Carlo Smul ders. Marien Dorleyn, Arjan Rooze en Vincent Villerius. We praten met Carlo en Marien. ..Ik speel gitaar en zing tweede stem", zegt Carlo. Hij heeft het gi taarspelen zichzelf geleerd en nooit les gehad. Ook Marien speelt gitaar en zingt de eerste stem. Marien: „Ik heb het ook zelf geleerd en daarna nog twintig lesjes genomen, maar daar schoot ik niet echt mee op". Geen noot Ze hebben nog meer gemeen: Ze kunnen allebei geen noot lezen. Maar ze ervaren het niet als een be lemmering, dat ze geen muziekles hebben gehad. Marien: „Je moet er gevoel voorheb ben en je moet het over kunnen brengen op je publiek". Ze schrijven hun nummers zelf. Car lo schrijft de meeste en Marien schrijft af en toe ook een nummer. „De laatste twee maanden gaat het erg goed", zegt Carlo. „De nummers komen zomaar opborrelen". En omdat Marien vaak heen en weer reist met de trein Middelburg-Rot terdam en dan toch niks te doen heeft, schrijft hij daar. Marien: „Ik ben dan in een bepaalde stemming. Ik denk de hele tijd na en dan komt er ineens een tekst in m'n kop en die schrijf ik gelijk op". Ze spelen in de eerste plaats voor het plezier. Carlo: „We gaan in de kerstvakantie een demo opnemen in de garage van de bassist". Met het rondsturen van die demo hopen ze wat meer aan de weg te timmeren en daardoor meer op te treden. Hun eerstvolgende optreden is op vrijdag 3 februari. „We spelen dan in de 'Walk-in', jongerensoos in Vlis- singen. We spelen de helft covers en de andere helft eigen werk". Carlo's ideaal is een plaat van hun werk uit te laten komen. „Zo'n ding van vinyl is toch fantastisch!". Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 tot 17.00 uur): 01184-84000. Advertenties: (per brief) admini stratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven bij de PZC-kantoren. Oproep voor Zeeuwse leerlingen Nu mag jij het zeggen: Wat zou je in je eigen leven willen veranderen? Schrijf dit op in niet meer dan 50 woorden en stuur het naar je krant. Bin nenkort krijgen kinderen en jongeren van 11 tot 18 jaar deze vraag via hun dagblad voorgeschoteld. Zij werken dan mee aan een kinderrefe rendum over mensenrech ten. Krantenorganisaties over de hele wereld hebben dit op touw gezet. Voor Nederland is dat de Stichting Krant in de Klas (Kik). Aanleiding is het 50-jarig bestaan (1995) van de Verenigde Naties. Het thema voor dit verjaar dagsjaar is verdraagzaam heid. toegespitst op de rech ten van het kind. Als jongeren een stem krij gen wordt misschien duide lijk of, en wat er in de prak tijk aan mankeert. Het is het grooste onderzoek dan ooit onder jongeren is gehouden. Ook PZC-krant in de klas doet eraan mee. Alle Zeeuw se scholen krijgen hierover nog deze week bericht. ATB'ers verenigen zich in club X-treme Alleen voor particulieren tot 16 Jaar. Prijs 25 cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen ge plaatst als er een naam, plus adres of telefoon- nummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een Eormulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Te koop: sjoelbak, z.g.a.n., 25,-; Dufty- huisje 5,-, Lolobal 5,-. Francesca, tel. 01184- 64419. Te koop: speelcomputer, z.g.a.n. met 25 kaarten (de kleine pratende geleer de), 3-6 jr., verkoop bij de speelboom, nu 40,-. Sil- ke, tel. 01185-3093. Te koop: Tonka auto, hijs kraan, 2 skipakken, mt. 110, 10,-, mt. 128/25,-, tel. 01115-3672. Andy. Te koop: nieuwe meis jesjurk, mt. 122/128, rode ondergrond met groen blauw, 30,-, Silke, tel. 01185-3093. Te koop: voetbalschoe nen Asics, mt. 40, 25,-, Arno, tel. 01180-15640. Te koop: Pucky driewieler met laadbak 50,-, Con cord autostoeltje vanaf 9 mnd. tot 5 jr., loop/duw- auto 30,-. Ciska, tel. 01184-18322. Te koop: skeelers, paars/ groen/zwart, mt. 40, Ta mara, 30,-, tel. 01180- 36882. Te koop: roze skioverall, mt. 164, Tamara, 35,-, el. 01180-36882. Te koop: witte k.schaat- >en, mt. 33 en 35, 10,- p.p. Marjolein, tel. 01184- 34419. Te koop: kinderschom mel 15,-; kleertjes v. ba bypop 20,-; speelg. lade op wieltjes 10,-; kinder opstapje 5,-. Peter, tel. 01100-28811. Gevraagd: Lego. Marco, tel. 01180-26579. Te koop: Michel Did. postz. catal. 5,-; 500 postz. Wereld 15,-; 3 jeugdgokspellen 30,-. Peter, tel. 01100-28811 Te koop: rollerskates, mt. 39, z.g.a.n., tennisracket, kinderboeken, speel goedbeesten. Patricia, tel. 01184-78280 . Te koop: ski's schoe nen, mt. 33 20,-; rol schaatsen mt. verstel baar, z.g.a.n. 20,-; Play- mobil maanvoertuig 17.50. Charon, tel. 01185-2085 . Te koop: Naf-Naf schoe nen hoog model, rood, mt. 35 als nieuw, 50,-, Tineke, tel. 01184-66987. Wie wil er met mij stickers van Sneeuwwitje ruilen, Tessel Peperkamp, tel. 01184-13440. Gevraagd: in-line skates mt. 35/36, jongensfiets 8- 10 jr., Joost, tel. 01185- 1796. Te koop gevr.: kapotte (elektr.) gitaar voor on derdelen, tel. 01188-3991, vraag naar Kees. Te koop gevraagd: stro boscoop, max. 30,-, tel. 70699, Vlissingen vragen naar Thomas. Te koop gevr.: paardrij- cap mt. 56/67/8, Cora, tel. 01180-25415. Te koop gevr.: Roces skeelers, mt. 37/38, voor Bertien, tel. 01185-1527. Te koop gevr.: skioverall mt. 176, Tamara, tel. 01180-36882. Te koop gevr.: scoutover hemd (beige), 2x plm. 164, Thomas en Sebas- tiaan, tel. 01188-2264. Te koop gevr.: jongens fiets, 26 inch, i.g.st. Ing- mar, tel. 01180-37366. Te koop gevraagd: 'Het brieschend paard' van Rien Poortvliet. Jolijn, tel. 01184-65292. Gevr.: jongensfiets, 24 inch met versnellingen, Coen, tel. 01180-26579. Te koop gevr.: paardrij- laarzen, plm. mt. 35, tel. 01131-3087. Te koop gevr.: tafelten nistafel. Te koop jonge dwerghamsters 3,- p.st. Leonie, tel. 01180-37590. Uitgeveri^r3indaï^ëeüwse^^ Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Mariëlle Bakker, Marina van den Boogaart, Jaap Clement. Sam Karstens, Hans Segboer en Jan Smeekens. Weg met de brommer, leve de ATB! Met die gedachte ruilde Mario Kop- mels (17) uit Nieuwdorp zijn brom mer om voor een zogenaamde All Terrain Bike. Fietsen die uitermate geschikt zijn om te crossen over on begaanbare wegen. „Dat is nou juist de lol," vertelt Ma rio. „Het liefst in heuvelachtig ter rein waar je lekker kunt klimmen en dalen. Helaas heb je in Zeeland wei nig van die plekken." Om toch aan zijn trekken te komen rijdt Mario mee in de Zeeuwse vel- dritcompetitie. „Die ritten, in totaal negen, worden verreden op motor crossterreinen. Een dergelijke wed strijd duurt 50 minuten en één ron de. Krijg je onderweg pech. dan ben' je uitgeschakeld. Doorgaan op een andere fiets is niet toegestaan." Eigen club Sinds vorige maand hebben de AT- B'ers een eigen club. „Doel is de ATB als sport populair te maken," vertelt Noel Gijs, een van de oprich ters. Het pad van de ATB-rijders gaat nog niet bepaald over rozen. Noel: „Je mag met je ATB niet rij den waar je wilt. Zomaar de duinen in? Ho maar. Lekker crossen door het duingebied van Westerschou- wen? Vergeet het maar. Zelfs in het Poelbos onder Goes mag je met je ATB niet van het verharde pad af. Kortom, er zal nog veel gepraat moeten worden voordat de ATB'ers hun eigen routes in deze gebieden krijgen. Misschien, dat in de toe komst in natuurgebieden speciale ATB-paden komen. Net als de pa den voor de ruitersport." Downhillen Tot die tijd zit de nieuwe club, die luistert naar de naam X-treme, be paald niet stil. De twintig leden toe ren elk weekeinde wel ergens in Ne derland. Of in België. „Daar heb je schitterende plekken," vertelt Mario. „Prima plaatsen om ook te downhillen. Dat is met een rotsnelheid zo snel mogelijk van een steile helling naar beneden gaan." Tja, dat is pas echt x-treme. ATB'er Mario Kopmels crosst het liefst in heuvelachtig; terrein: In Belgie heb je schitterende plekken." foto Dirk-Jan Gjeltema De groep Trouble is Paradise wil in de kerstvakantie een demo opnemen in de garage van de bassist. foto Lex de Meester BURGH-HAAMSTEDE - Zeelandcamping Ginsterveld uit Haamstede is gekozen tot de beste camping van dit jaar. „Mijn eerste reactie - ik wist het al in okto ber, maar ik mocht niets zeggen - was: Pri ma, leuk, maar er zijn nog een heleboel cam pings die net zo goed zijn, misschien nog wel beter," zegt Leo van de Graaf. Samen met zijn broer Kees runt hij al 29 jaar het bedrijf, Toen hun vader de grond kocht, was het ver wilderd en verwaarloosd. „Dus groeide er veel brem. En oudere Zeeuwen noemen de brem: ginst. Vandaar onze naam Ginster veld," legt Leo uit. Steuntje Nu de prijs eenmaal echt is geworden, is Leo er wel content mee. „Je komt in de krant, je krijgt bloemen en felicitaties op allerlei ma nieren. En daardoor word je echt wel blij. Het geeft je alvast een steuntje in de rug voor het komende seizoen." Een van de redenen dat ze de beste camping zijn geworden is hun duidelijkehid- Leo: „Van het begin af aan heb ik gezegd: of ik nu een campingplek verkoop of een pond suiker of een auto: ik moet de mensen precies ver tellen wat ze kunnen verwachten en ik moet zorgen dat het goed is. Klaar!" Toiletten En als je er dan ook nog bij lacht en een beetje aardig tegen de mensen bent en niet al te zakelijk, dan is het dik voor mekaar. Een andere duidelijkheid. Leo: „Bij ons zijn de toiletten schoon. En dan bedoel ik ook echt brandschoon. Ze worden drie maal per dag gedaan door een echtpaar dat er bijna woont. En dan poetsen ze ook nog de spiegel en laten de kranen glimmen." Ook hun klantvriendelijkheid en de voorzie ningen op de camping hebben meegeholpen om nummer één van Nederland te worden. In de maanden juli en augustus en met He melvaart en Pinkesteren is er een recreatie team voor de kinderen tot en met veertien jaar. Ginsterveld is steeds bezig een eigen publiek met hun eigen sfeer te krijgen. Omdat hij nu de beste is, verwacht Leo. dat het. volgend jaar 'donders druk' zal worden. „We blijven bezig, want als je dat niet doet, ga je achter lopen," vindt Leo. MIDDELBURG - Vraag Anne Stringer (17wat haar op het gebied van mensenrechten dwars zit; en ze barst los; „Bijvoor beeld de straatkinderen in Brazilië. Ze worden als on- gedierte gedood, in plaats van hulp te krijgen. Af en toe komen ze in het nieuws. Maai' het gaat el ke dag door". Hamburger Heel fel is Anne ook op een bekende MC-burger-gi- gant: „Haast niemand weet dat ze tropische wou den kappen om er soja- schroot. te kunnen verbou wen. Dat dient weer om duizenden; dieren vet te mesten om ze in hun ham burgers te kunnen prop pen, Hun graan halen ze trouwens ook uit een hon- gerland. Zo'n gezellige tent', zegt men clan. 'zo leuk met die clown'. Daar word ik niet goed van. Amnesty Nu Anne alweer een paar jaar jeugdlid is van Am nesty International weet ze nog meer over onrecht dan voorheen. Eerst schreef ze naar gevange nen: nu organiseert, ze een maandelijkse schrij(pauze op haar school, het CSW in Middelburg: „Ik ben soms verbaasd dat men sen soms zo weinig weten wat er aan de hand is. Of ze zien enkel maar hoe fout het buitenland is. Zo van 'kijk es hoe goed wij zijn'. Echt niet dus!" Onderzoek Nu 1995 het jaar van de verdraagzaamheid is star ten krantenorganisaties in de hele wereld een on derzoek naar wat "de jeugd wil verbeteren. Via de PZC krijgen alle Zeeuwse scholen bericht, „Ik hoop dat leerlingen echt een mening hebben" zegt Anne Stringer, „dus niet enkel zakgeld of later thuiskomen. Natuurlijk is al dat gekort, op je studie beurs ook belangrijk. Maar kijk ook es naai' wat Nederland met z'n vluch telingen doet. Iedereen gaat er maar van uit dat ze hier enkel komen om te profiteren. En "alleen maai' honger' is niet meer genoeg om erin te mogen. Van mij mogen die ge woon blijven". We hebben geen geld en ons land is vol: „Dat zeg gen wél de mensen met macht en geld plus drie huizen. Wie via via wordt teruggestuurd, en mis schien alsnog gedood, maakt ze blijkbaar geen bal uit. Maar wel vooral in dat gouden koetsje blij ven rijden. Bah!" Kinderen kijken in het kabinet Vlinders in je buik. Kinderboekenmuseum in Den Haag opent deuren DEN HAAG - Hoe zou een Annie M G. Schmidtrschnitzel a f 9,40 smaken? Kun je met een Willem Wilmink-wafel van f 2,75 je maag vullen, of moet je in de snackbar van het Kinderboekenmuseum in enen ook nog maar een Theo Thijs- sen-saucijs (f 3,80) in het vet laten leggen? Voor smulpapen en Holle Bolle Gijsen die nu spoorslags naar Den Haag willen: de snackbar bestaat niet. Het is een geintje, een van de vele grapjes waarmee bezoekers van het. Kinderboekenmuseum lekker worden gemaakt. Nederlands eerste en dus enige Kinderboekenmuseum werd vori ge week geopend. Eigenlijk is het een grote non-stop tentoonstelling in het Leterkundig Museum maar dan over jeugdliteratuur. „We la ten al veertig jaar een heleboel bij zonders zien van schrijvers voor volwassenen," zegt plaatsvervan gend directeur Aad Meinderts, „maar van auteurs voor kinderen hadden we niets. Een jaar of zes ge leden zijn we daarom allerlei inte ressante dingen gaan sparen die met kinderboeken te maken heb ben. Brieven van schrijvers, de schriften waarin ze hun verhalen opschreven, foto's, zeldzame boe ken, de schrijverstrui van Toon Teilegen en vooral originele illu straties uit boeken. Natuurlijk kun je in het museum ook de boeken zien die kinderen nu lezen, maar het belangrijkst zijn de dingen waarvan er geen twee bestaan." Kauwgumballen Behalve lezen en kijken kun je in het Kinderboekenmuseum vooral veel doen: dichtregels uit een kauwgumballenautomaat trek ken, in het detectivekamertje het raadsel oplossen van de verdwe nen erwt. uit het beroemde Ander- sensprookje, een liefdesgedicht van Ivo de Wijs afmaken, je ogen de kost geven in spannende kijk kastjes en naar inspirerende mu ziek luisteren. Een van de opvallendste onderde len van het Kinderboekenmuseum is de dertig meter lange schilderij- enwand over het onderwerp lezen. Zo'n vijftig bekende illustratoren hebben er iets moois voor ge maakt. „Met de oprichting van het Kin derboekenmuseum laten we zien dat de kinder- en jeugdliteratuur met zo bijzonder en belangrijk is als de literatuur voor volwasse nen," zegt Aad Meinderts. „Een mooier cadeau hadden we onszelf en alle Nederlandse kinderen op onze veertigste verjaardag niet kunnen geven." (Het KinderboekenmuseiLm maakt deel uit van het Letterkun dig Museum. Prinses Irenepad 10. Den Haag. Telefoon 070-3471114. Het is elke dag van de week open. behalve op maandag.) Dankzij vele, vele giften en subsidie van de gemeente en de provincie, was het vorig jaar zover. De nieuwe synagoge kon eindelijk gebouwd worden. Dinsdag 29 november werd de synagoge plechtig in gebruik genomen. „We hadden natuurlijk geen bouwtekeningen meer, maar door tekeningen en interviews met mensen, die nog in de ouwe sjoel gekerkt hadden, wisten we hoe ongeveer gebouwd moest worden". Diensten Nu heeft de Joodse gemeente weer een 'huis' om samen te komen. Eli: „We zijn van plan om één keer per maand een vrijdagavonddienst te houden, zo'n twee keer per maand op zaterdag". Verder zal het gebouw geregeld te bezichtigen zijn als monument voor het publiek. De ark met de nieuwe deuren en de kleden zijn erg de moeite waard. Eli: „En we zijn ook van plan om aan ieder die dat wil Hebreeuwse les te geven". 14E JAARGANG-NUMMER 11 - DINSDAG 13 DECEMBER 1994 MIDDELBURG - Wat voor een christen een kerk is en voor een moslim een moskee, dat is voor een jood de synagoge. „In 1705 mocht er hier in Middelburg een synagoge gebouwd worden, op voorwaarde, dat het vanaf de straat niet zichtbaar zou zijn", zegt Eli Birnbaum. Hij is secretaris van de Joodse gemeente in Middelburg. De 'sjoel' heeft dienst gedaan tot de Tweede Wereldoorlog. Eli: „Ze werd toen door de Duitsers in beslag genomen. Het werd een opslagplaats voor in beslag genomen radioapparatuur zoals illegale zenders". In 1944 werd het dak van de synagoge door een granaat geraakt, waardoor aan het gebouw ernstige schade werd toegebracht. „Na de oorlog is het gewoon gesloopt en wat er nog over was aan mooi houtsnijwerk en meubilair is spoorloos verdwenen", vertelt Eli. Vervolgens gebeurde er meer dan veertig jaar niks. De restanten lagen er verwaarloosd bij. Tot 1987. Toen Rabbijn W.J. E. van Dijk zingt samen met Jaïr Sanders en Jehasoen Fierstein tijdens de inwijding van de de synagoge. foto Dirk-Jan Gjeltema werd, onder de bezielende leiding van de Middelburger Aad Vos, de Stichting Synagoge Middelburg opgericht. Eli: „Doel was om zoveel geld te verzamelen, dat de synagoge opnieuw gebouwd kon worden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 7