nspectie houdt vervuilers geheim Werkgevers in bouw willen de vut-leeftijd op 61 jaar brengen PZC sielzoekers die Ie aderland vakantie ieren moeten terug binnen- en buitenland linister ontkent 'deals' in ruil voor informatie !d-rom en cd-i lenen in e 'bieb' blijft mogelijk KNMI doet onderzoek naar aardbevingen Belgische justitie ontdekt omvangrijke fraude met aandelen ommissie-Boertien if voor uitdiepen n verbreden Maas NedCar onthult Nederlandse Mitsubishi Snelheids controle 1 DINSDAG 13 DECEMBER 1994 IIAAG (GPD) - De inspec- milieuhygiëne, onderdeel VROM, houdt gegevens vervuilers geheim in ruil informatie. Dit is door de ectie bekendgemaakt, jr een woordvoerster van Ister De Boer ontkent dat lelijke deals worden ge- Jct. kwam aan het rollen r aanleiding van een rapport inspectie over de verfin- trie. De inspectie beoordeel- 0 bedrijven in die sector. Al- bij het naleven van de ver ging Wet vervuiling opper- itewater en het afvoer van misch afval scoorden de on- nemingen goed. Voor de rest het oordeel 'onvoldoende matig'. 30 ondernemingen werden iswaar met naam in het rap- tgenoemd maar de milieuge- ens waren bewust niet her baar gemaakt tot een indivi- bedrijf. Daarvoor was een ering toegepast. Desge- noemt een woordvoer- van minister De Boer het gebruikelijk' gegevens over Irijven bekend te maken. Zij oept zich daarbij op een in- IN HAAG (ANP) - De Tweede nier wil niet dat het de open- te bibliotheken wordt verbo om multimedia-toepassin- als cd-rom en cd-i uit te le- Evenmin wil de Kamer dat bibliotheken en hun fonothe- ïcen halfjaar moeten waeh- alvorens zij nieuw uitgeko- muziek-cd's en video's mo- gaan uitlenen. tbleek maandag tijdens over- met minister Sorgdrager stitie) en staatssecretaris is (Cultuur) over een wijziging Auteurswet, waarbij het n- en het verhuurrecht wor- igeregeld. meerderheid van PvdA, A, GroenLinks en AOV ziet passingen als cd-rom en cd-i de informatiedragers van de komst en vindt dat de open- e bibliotheken hun functie cultuurverspreider niet er kunnen waarmaken als zij niet mogen uitlenen. In het terne richtlijn. Van afspraken tussen de inspectie en de onder nemingen zou geen sprake zijn. Strafzaak Volgens de woordvoerster is het wel interessant voor mensen die bij een bedrijf wonen om te we ten hoe daar met het milieu wordt omgegaan, maar hoeft dat niet aan de grote klok gehangen te worden. „Als het écht hele maal fout zit komt er toch wel een strafzaak en dan wordt de zaak wel openbaar", oordeelde zij. Door de inspectie zelf wordt ech ter erkend dat er sprake is van afspraken met bedrijven. „Wij vragen de bedrijfstak meer gege vens dan waar wij formeel recht op hebben. Die krijgen wij onder de voorwaarde dat later niet met alle toeters en bellen openbaar wordt gemaakt wie de vervuilers zijn", aldus een direct betrok kene. Steekproef In het geval van de verfindustrie geeft een woordvoerder van de vereniging van verffabrikanten toe dat er druk is uitgeoefend op de inspectie geen bedrijfsgege vens openbaar te maken. „Het was een steekproef. Dat beeld moet niet meteen op de hele in dustrie geprojecteerd worden door alle bedrijven in een kwaad daglicht te stellen. Anders had de inspectie alle 100 onderne mingen moeten controleren". Bij de Vereniging van de Neder landse chemische industrie (VNCI) zegt men geen zicht te hebben op deals tussen de in spectie en ondernemingen. wetsvoorstel is een recht op ver bod op het uitlenen van cd-rom en cd-i opgenomen. Dat bete kent dat er niet mag worden uit geleend, als de producent van de software er een stokje voor steekt. ALKMAAR-Naar aanleiding van de recente aardbevingen rond Alkmaar is het KNMI begonnen met het plaatsen van boorgatseis- mometers in het gebied. Deze worden aangebracht op dieptes tussen de 200 en de 300 meter. De eerste boringen zijn maandag verricht in de Philisteinse polder ten zuidwesten van Bergen. föto ANP BRUSSEL (ANP) - De Belgische justitie is een omvangrijke fraude met aandelen op het spoor gekomen. De criminele or ganisatie die zich daarmee bezig hield, had haar zenuwcentrum in Rotterdam. De zaak kwam aan het rollen op 5 decem ber, toen een 23-jarige Amsterdamse in Brussel werd gearresteerd. Zij stond op het punt een half miljoen gulden op te ne men bij een financiële instelling. De vrouw verklaarde dat het ging om „win sten van het systeem". Een woordvoerder van justitie in Brussel zegt dat er voor miljoenen guldens is gef raudeerd. De criminele organisatie, waarbij tientallen mensen waren betrok ken, bood met veel mooie woorden zowel bestaande als niet-bestaande aandelen buiten de officiële beurs aan tegen een veel te hoge prijs. De bedragen die kopers via banken overmaakten, werden niet geïnvesteerd in aandelen, maar contant opgenomen na opeenvolgende bank- transacties. Dit ingewikkelde geschuif met geld binnen de banken was bedoeld om het spoor naar de gedupeerde koper te verdoezelen. Ook wist de organisatie op die manier volgens justitie het geld voor de belastingdienst wit te wassen. Het criminele netwerk met namen als Grimaldi Hofman en Co. en Merkel Asso ciates SA., was gesplitst in diverse kanto ren op de Bahama's, het Britse eiland Man en in Barcelona, Het bedrijf Acces Computer Services in de Rotterdamse Westwagenstraat hield de hele admini stratie bij. Kort na de arrestatie van de vrouw in Brussel deden de regiopolitie en de Economische Controle Dienst (ECD) huiszoeking op het Rotterdamse adres. HAAG (ANP) - Asielzoe- met een vluchtelingensta- (A-status) of een vergunning verblijf op humanitaire uilen (vtv-humanitair) die in land van herkomst op tantie gaan, lopen een gerede sdat zij hun verblijfsstatus repelen en worden terugge- urd. Per 1 januari 1995 start Immigratie- en Naturalisa- lienst (IND) van het ministe- van justitie een project voor terugzenden van vluchtelin- naar hun land van her- ïst. dit moment kunnen vluchte den die zich schuldig maken ïcriminele handelingen of be- 'g bij het aanvragen van hun het land worden uitgezet. ministerie wil het terugstu ren uitbreiden met degenen voor wie hun land van herkomst weer veilig blijkt te zijn. Zo wordt overwogen of Slovenen en Kroaten die in 1993 een ver blijfsvergunning kregen, naar hun land kunnen terugkeren. Maar ook vluchtelingen die re gelmatig yoor vakantie naar hun voormalige vaderland rei zen, wil Justitie hun status ont nemen. Zij hebben blijkbaar geen ge vaar meer te duchten en dus de bescherming niet meer nodig, die zij eerder in Nederland vroe gen, is de gedachte. Ook de zwa re A-status voor vluchtelingen wordt volgens Justitie „ter be scherming" gegeven en kan dus vervallen als het blijkbaar veilig van onze medewerker Henri Stolwijk BORN - Om aan alle specula ties een eind te maken heeft NedCar in Born onthuld hoe de nieuwe Nederlandse Mit subishi eruit ziet. De eerste schetsen van deze auto wor den officieel vandaag pas vrijgegeven. De vijfdeurs hatchback, die de codenaam MX draagt, zal voor het eerst te bewonderen zijn tijdens de AutoRAI begin februari. Dan wordt ook de definitieve naam bekend. Volvo zal korte tijd later een eigen auto uitbrengen die eveneens in Born zal worden gebouwd. Deze moet de hui- De nieuwe Nederlandse Mitsubishi uit de NedCar-fabriek a Born heeft een duidelijke wig vorm. illustratie GPD dige 400-serie vervangen. Op jaarbasis moeten van elk van" de twee modellen ten minste 100.000 exemplaren worden gebouwd, maar bij gebleken succes kan dat aantal met re latief eenvoudige maatregelen en investeringen moeiteloos verdubbelen. Nooit eerder had Nederland zo'n grote autofa- briek binnen de landsgrenzen. Aan het ontwerp van de MX is bijgedragen door diverse ont- werpcentra van Mitsubishi, maar het definitieve ontwerp is vormgegeven in Duitsland. De auto is bedoeld voor de Eu ropese markt, waarbij Mitsu bishi deze plaatst tussen de huidige Galant en Lancer in. Mitsubishi maakt voor de nieuwe MX volop gebruik van Nedërlandse en Europese le veranciers. Doordat het zoge naamde local content meer dan 80 procent bedraagt, geldt de auto als een Europees pro- dukt dat valt buiten de im portquota voor Japanse au to's. Nederlandse toeleveran ciers zijn onder meer Akzo No bel (coatings en lakken), Ches- wick (uitlaatsystemen), Dynoplast (kunststof onder delen). Inalfa (zonneschuifda- ken), Niftrick (kunststof on derdelen), Philips (speakers), Technoplast (kunststof onder delen), UPR (uitlaatspruit stukken) en Varta Bosch (ac cu's). &ASTRICHT (GPD) - Water- in Limburg zoals rond Nmis vorig jaar, is te beper- door de Maas in vijftien tot intig jaar tijd over een lengte "180 kilometer te verbreden tc verdiepen. Bovendien fetcn ongeveer 62 kilometer '"we dijken steden, dorpen woonwijken beschermen, 'alles zal 1,3 miljard gulden >'«1. Dit bedrag kan betaald Men uit de opbrengst aan li-en grindwinning. "concludeert de Commissie "tcrsnood Maas ('commissie- Krtien") in haar gisteren uitge ste advies 'Maas Meester' "minister Jorritsma (verkeer interstaat) en aan Gedepu- "1? Staten van Limburg. De ^missie ging aan de slag na overstromingen van decem- vorig jaar. Toen moesten Limburgers juist voor nis huis en haard verla den procent van Limburg ponder water. De totale scha- ocdroeg 250 miljoen gulden. rijksoverheid besluit het mes van de commissie uit te fre|t kan het werk over twee beginnen. De uitvoering !llbet Maasproject duurt vijf- mtot twintig jaar, maar al na ^jaar is in Limburg sprake "een redelijke beveiliging (60 went) tegen overstromingen. Gouverneur baron van Voorst tot Voorst zei de voorgestelde realisatie-termijn te lang te vin den: „er dient met kracht en creativiteit te worden gestreefd naar een zo spoedig mogelijke afronding". De commissie stelt verder dat behalve rivierkundige maatre gelen ook bestuurlijke beslissin gen de wateroverlast kunnen verminderen. De schade bij overstromingen is te beperken door geen nieuwe woningen en bedrijven in de Maasvallei toe te staan. De commissie beveelt daarom aan beperkingen op te leggen aan toekomstige ontwik kelingen in het Maasdal. Verder moeten voorlichting over de ho ge waterstanden en de rampen coördinatie verbeteren. Dit is nodig, omdat ook na uitvoering van het Maasplan 'het fenomeen van een overstroomd Maasdal niet zal zijn verdwenen', aldus de commissie. Uitvoering van het advies-Boer- tien betekent bij een waters nood zoals die van vorig jaar 90 procent minder economische schade. Ook het aantal Limbur gers dat moet worden geëva cueerd is dan 96 procent minder. Het voorstel heeft tot gevolg dat door verbreding en verdieping van de Maas ongeveer 130 mil joen kubieke meter zand. grind en klei vrijkomt. DEN HAAG (ANP) - De werkgeversorgani satie in de bouwnijverheid, het AVBB, wil de vut-leeftijd verhogen van 60 naar 61 jaar. Daarnaast willen de werkgevers bouwvak kers vanaf 59 jaar de mogelijkheid bieden om in deeltijd vervroegd uit te treden. Dat voorstel deed het AVBB maandag tijdens de derde ronde van het cao-overleg. Werkgeversonderhandelaar J. Vahstal. noch zijn overlegpartners van de vakbonden wilden na afloop van de besprekingen iets zeggen over het vut-voorstel. Bekend was echter al dat de werkgevers flink willen stre pen in de vut-rechten. omdat de kosten to renhoog dreigen op te lopen. Momenteel geldt dat werknemers die de af gelopen tien jaar in de bedrijfstak hebben gewerkt, op 60-jarige leeftijd met vut kun nen. Bouwvakkers met een arbeidsverleden van veertig jaar, waarvan dertig in de bouw. kunnen op hun 57e stoppen met werken. Die regeling kost in 1995 7,7 procent van de loon som: een stijging met 1,1 procentpunt. Volgens een betrouwbare bron kunnen vut ters in het voorstel van het AVBB rekenen op een uitkering van 75 procent van het laatst verdiende loon, In totaal hebben zij in de vier jaar van hun 61e tot en met hun 64e dus recht op 300 procent. Dat is ook het per centage dat degenen die met deeltijd-vut gaan mee krijgen. Hun uitkeringen zijn dus per jaar gemeten in ieder geval lager dan 75 procent. Om de huidige regeling „af te finan cieren" willen de werkgevers roostervrije da gen opofferen. Ook de 57-jarigenregeling wil len zij afschaffen. Andere opzet De voorstellen hebben betrekking op een overgangsperiode van de huidige vut naar een nieuwe vorm van vervroegde uittreding. Momenteel betalen de werkenden voor de huidige vutters (omslagstelsel). Dat sys teem zou omgebouwd moeten worden tot een kapitaaldekkingstelsel, waarin iedereen voor zijn eigen vut spaart. Een groot deel van de onderhandelingen stond maandag in het teken van de arbeids tijden. Het AVBB wil een zo flexibel mogelij ke inzet van werknemers. Daartoe stellen zij de invoering van een 'jaarmodel' voor. Daar in blijven werknemers het gehele jaar in dienst van hun werkgever, waardoor ontslag in slappe tijden tot het verleden gaat beho ren. Vandaag Uit in beslag genomen papieren blijkt volgens een woordvoerder van de ECD vooralsnog niet dat de organisatie beleg gers in Nederland heeft gedupeerd. „Hooguit hebben ze wel de interesse ge wekt van Nederlanders, maar de verdere afhandeling is dan via de buitenlandse kantoren verlopen", zegt de woordvoer der. De organisatie heeft zeker niet open en bloot op de Amsterdamse effecten beurs gehandeld. Zij komt niet voor op de lijst van verdachte handelaren van de Stichting Toezicht Effectenverkeer. Aan het mooie ncijaarsiveer komt vandaag weer een eind. Het hogedrukgebied. dat hier voor verantwoordelijk was, heeft zich op de oceaan terugge trokken en ligt nu ten westen van de Golf van Biscaje en een ander centrum boven Ierland. Een lagedrukgebied trekt vanaf Zuid-Scandinavïè naar de Baï- tisclie staten. Hierdoor draait vandaag de stroming naar het noordwesten en passeert later op de dag een zwak koufront. In de loop van de dag neemt de be- ivolking verder toe en vanmid dag regent het af en toe. Na de frontpassage krijgen ive een wis- selende beioolking vanavond en vannacht met enkele buien vooral dicht aan zee. De tempe ratuur loopt op naar omstreeks 11 graden, de minimum van nacht wordt flink lager, aan zee omstreeks 6 graden, maar lan dinwaarts daalt het kioïlc naar 2 graden. De westelijke wind is matig tot vrij krachtig, aan zee eerst nog krachtig. Vanavond neemt de wind iets af en draait naar noordioest. Nautisch bericht Wind: ivest, ruimend noordwest 5 tot 6 Bft.. afnemend 4 tot 5 Bft.. zicht: goed tot matig, in neerslag matig tot slecht, temperatuur kustioater9 graden, afwijking waterstanden: geringe verho gingen. maximum golfhoogte monding Scheldes: anderhalf tot twee meter. ZON EN MAAN 14 december Zon op 08.40 onder 16.24 Maan op 14.25 onder 04.55 Vooruitzichten Voor morgen: het centrum bo ven Ierland van het hogedruk gebied verplaatst zich naar het Kanaal. De stroming boven Zee land draait verder naar noord, later naar noordoost. Hierdoor stapelwolken, af en toe een zon netje, maar ook enkele buien. De maximum temperatuur rond 6' graden, dus normaal voor de tijd van het jaar. De minimum rond het vriespunt. De noord tot noordoosten wind zivak tot ma tig. Voor donderdag tot en met za terdag: hoog verplaatst zich naar het oosten. De wind draait iveer naar zuid. later zuidwest tot west. eerst matig, geleidelijk weer toenemend naar vrij krachtig tot krachtig. Geleide lijk meer bewolking en vanaf vrijdag neerslag. Maximum 6. minimum 0 graden. Hoog water uur cm uur cm Dinsdag 13 december Vlissingen 10.46 160 23.21 175 Terneuzen 11.05 183 23.41 198 Bath 11.55 221 Roompot-buiten 10.55 122 23.30 137 Zierikzee 11.50 129 Yerseke 12.00 136 - Philipsdam-West 12,05 141 Woensdag 14 december 1994 Vlissingen 11.46 171 Terneuzen 12.02 195 Bath 00.35 237 12.55 236 Roompot-buiten 11.50 130 Zierikzee 00.40 141 13.00 136 Yerseke 00.40 149 13.05 143 Philipsdam-West 00.35 153 12.55 147 Laag water Vlissingen 4.24 Terneuzen 4.45 Bath 5.35 Roompot-buiten 4.55 Zierikzee 5.40 Yerseke 5.40 Philipsdam-West 5.35 Woensdag 14 december Vlissingen 05.36 Terneuzen 05.55 Bath 06.45 Roompot-buiten 05.55 Zierikzee 06.45 Yerseke 06 50 Philipsdam-West 06.50 cm uur cm 124 17.26 154 133 17.46 163 154 18.25 182 92 17.30 122 101 18.15 130 105 18,15 134 106 18.15 135 1994 134 18,06 157 143 18.30 168 164 19.26 188 99 18.15 120 108 19.05 128 112 19.15 132 113 19.15 134 Voorwaarden zijn echter wel dat overwerk in de drukke zomerperiode zonder toeslag kan worden gecompenseerd in een rustiger pe riode. „Dan is er in principe geen overwerk meer", aldus werkgeversonderhandelaar Vahstal „Daarvan is alleen nog maar spra ke bij een onevenredige werkdruk." Ook wil het AVBB de roostervrije dagen verschui ven naar de winter. Voor de vakbonden gaan die voorstellen veel te ver. „Daar kan in deze vorm geen sprake van zijn", zei onderhandelaar B, Vis ser van de Bouw- en Houtbond FNV. „Wij zijn best bereid om afspraken te maken over werktijden, maar een werkdag mag niet lan ger duren dan acht a negen uur en de gemid delde werkweek willen wij beperken. Met de voorstellen van het AVBB gaan we terug naar tijden die ver achter ons liggen." Werkgevers en vakbonden praten in januari verder over de nieuwe cao. De toekomst van de vut komt al eerder ter sprake (20 decem ber). De bestaande regeling loopt af op 1 ja nuari en kent een nawerking van drie maan den. Als er dan nog geen nieuwe vut is, dan kunnen bouwvakkers niet langer vervroegd uittreden, Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig Lol en met ivoensdag: Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en vooral woensdag in het noorden wat re gen. Daling van temperatuur tot ongeveer 6 graden op woensdag. Portugal: Droog en flink wat zonneschijn. Maximumtempe ratuur ongeveer 17 graden. Madeira: Wolkenvelden maar ook af en toe zon. Vooral woens dag kans op een enkele bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: Vrij zonnig. Middagtem- peratuur in het binnenland on geveer 16 graden. Aan de Costa's maxima rond 19 graden, maar woensdag langs de Golf van Bis kaje iets frisser. Canarische Eilanden: Perioden met zon maar ook wolkenvelden en een kleine kans op een lokale bui. Middagtemperatuur 22 gra den. Marokko: Westkust: Vrij zonnig, Middagtemperatuur vlak .aan zee iets boven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig weer. Overdag op de meeste plaatsen flink wat zon. Woensdag in de oostelijke departementen gelei delijk meer bewolking en kans op wat regen, in de Franse Alpen boven 1200 meter kans op sneeuw. Daling van tempera tuur tot ongeveer 11 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon. Droog. Middag temperatuur 20 graden. Griekenland en Kreta: Aanhou dend droog en vrij rustig weer met flinke perioden met zon. Rond de Egeïsche Zee ook kans op wolkenvelden. Maximum temperatuur rond 18 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en ten oosten van Antalya nog een kleine kans op een bui. Ver der droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 18 graden. Zwitserland: Droog en flinke zonnige perioden, in de dalen kans op mist. Woensdag van het noorden uit regen, sneeuwgrens plaatselijk dalend tot in het dal. Aan de zuidflank van de Alpen droog. Woensdag temperatuur in het noorden dalend tot dicht bij het vriespunt. Oostenrijk: Flinke zonnige pe rioden. Plaatselijk kans op mist. Woensdag van het noorden uit regen, overgaand in sneeuw, maar in het zuiden droog. Dins dag maxima rond 9 graden, woensdag temperatuur dalend tot rond het vriespunt. Amsterdam half bew. 12 Aberdeen onbewolkt 8 Athene onbewolkt 11 Barcelona licht bew. 14 Boedapest licht bew. 12 Bordeaux zwaar bew. 11 Brussel zwaar bew.' 12' Helsinki zwaar bew. 0 Innsbruck mist 2 Istanbul half bew. 10 Kopenhagen zwaar bew. 9 Las Palmas onbewolkt 20 Lissabon licht bew. 16 Locarno onbewolkt' 8' Londen zwaar bew. 14 Luxemburg zwaar bew. 10 Malaga licht bew. 16 Mallorca mistbanken 13 Moskou sneeuw -7 Nice zwaar bew. 12 Parijs zwaar bew. 12 Praag half bew. 10 Rome mistbanken 12 Wenen licht bew. 11 Bangkok onbewolkt 27 Tunis half bew.' 19' In dit overzicht staan alleen de AANGEKONDIGDE snelheidscontroles. De politie gaat ook gewoon verder met verrassingsacties tegen te snel rijden. DRIEBERGEN (ANP) - Het Aktiecentrum Naleving Snelheidsli mieten kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht A28 - ter hoogte van Zwolle (100km zone) A50 - tussen Valburg-Nuland A4 - ter hoogte van Schipholtunnel (avond/nachtcontrole ivm weg werkzaamheden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5