PZC'krullebatè ïoger collegegeld onder druk Weer rel rond nieuw paspoort Kerstbomenparade Strijd bij Grozny ondanks overleg UIT 50% PREI EN SCHOUDER KARBONADE. 1.25 3.75 4 WEKEN niversiteiten en hogescholen scharen zich achter verzet studenten Tientallen flessen landbouwgif nog zoek in de Schelde an Agt volgend jaar rofessor in Japan Nederlandse Mitsubishi 19 VERKOOP Gimöfère Sinn Fein afwezig VOOR 14,25 'Ut OMIM/p an m iddag regen iel bewolking en vanaf de middag af n toe regen. Maximum temperatuur l graden. Krachtige ivestzuidweste- jke wind. 7e jaairgang mo. 292 nsdag 113 december 1994 sse nummers 1,50 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen N HAAG (GPD) - Het ak- ird tussen minister Ritzen i onderwijs en de verenigin- jvan universiteiten en hoge- olen, de VSNU en de HBO- id, over de bezuinigingen op hoger onderwijs staat onder k. De instellingen wezen andag alsnog het kabinets- luit af om het collegegeld duizend gulden te verho zen houdt evenwel vast aan voornemens. Hij verklaarde gisteravond bij een protestbijen komst in Groningen dat de ver hoging een zaak van het kabinet is, waarover de Tweede Kamer een uitspraak moet doen. Die lijkt de maatregel in meerder heid te steunen. De vertegenwoordigers van uni versiteiten en hogescholen mel den vorige week nog dat zij dit voornemen van Ritzen, bedoeld om 500 miljoen gulden aan be zuinigingen uit te stellen, tegen over hun achterban wilden ver dedigen. Na afloop van een spoedberaad in Amsterdam tus sen de studentenbonden LSVb en ISO met de Vereniging van Nederlandse Universiteiten (VSNU) en de HBO-Raad (hoge scholen), kwamen de organisa ties gisteren echter met een ge zamenlijke verklaring. Daaruit bleek dat zij 'onoverkomelijke bezwaren' hebben tegen de stij ging. Ritzen wil het collegegeld van 2150 gulden in etappes ver hogen naar 3250 gulden in sep tember 1997. Het voornemen was onderdeel van een overeenkomst tussen de universiteiten en hogescholen met de bewindsman om de in het regeerakkoord afgesproken half miljard gulden aan bezuinigin gen in 1998 af te wenden. De stij ging van het collegegeld moet per saldo 200 miljoen gulden aan van onze verslaggever RILLAND - In de Wester- Cle schelde moeien nog enkele tientallen witte flessen met landbouwgif ronddrijven die afkomstig zijn uit het donderdag gekapseisde Russische containerschip Pioner Onegi. Rijkswater staat heeft daar maandag voor gewaarschuwd. De flessen met elk één liter Suffex BW 425 - een onkruid- 'én(bestrijdingsmiddel - zijn donderdagavond al bij Ril- in de Westerschelde te- jrecht gekomen. Het tegen zandplaat gezette vrachtschip verloor die ,avond zo'n twintig contai ners, waarvan er één de fles sen met landbouwgif bevat te. Rijkswaterstaat meldde vrijdag dat flessen met land bouwgif waren vrijgekomen, maai' wist toen nog niet hoe veel er verdwenen waren uit de beschadigde container. Die is in het weekeinde ge borgen en maandagochtend in Vlissingen-Oost geïnspec teerd. De controle wees uit dat nog enkele tientallen flessen zoek zijn. Tot nu toe hebben medewer kers van Rijkswaterstaat er slechts drie gevonden. Langs de hele Westerschelde kunnen de komende tijd nog flessen aanspoelen. Na mel ding haalt Rijkswaterstaat ze op. Zie ook pagina 9 »n ASHINGTON (ANP) - Oud- tili: emier Dries van Agt (63) legt 5 rgens in de eerste helft van 8_:ilgend jaar" zijn functie als Dl ibassadeur van de Europese ie in Washington neer om ogleraar te worden aan de riil iversiteit van de Japanse 10 ad Kyoto, zei er wel bij dat de benoe- ng van Van Agt als hoogleraar Japan nog niet helemaal defï- iefis: „Maai- Van Agt is al wel zijn vijfde jaar als EU-ambas- ieur in Washington. Het is ge- uikelijk dat ambassadeurs 't langer dan vier jaar op een- .llfde post blijven". woordvoerster voegde eraan e dat Van Agt in Amerika zeer pulair is binnen en buiten de jropse ambassade, j l eteen overstap naar de univer- eit van Kyoto keert CDA'er n Agt terug naai- het land glj aai' hij als Europees ambassa deur begon. Van 1987 tot 1990 was hij gestationeerd in Tokyo. Voordat hij zijn politieke en di plomatieke loopbaan begon, was hij van 1986 tot 1971 hoogle raar strafrecht in Nijmegen. In Kyoto zou de ex-premier (1977- 1982) internationale betrekkin gen gaan doceren. De woordvoerder van Europees commissaris Hans van den Broek (tevens CDA), die de baas is over het Europese diploma- tenkorps, wilde geen commen taar geven op een eventueel ver trek van Van Agt. In diploma tieke klingen in Brussel wordt evenwel al druk gespeculeerd, over zijn opvolger. De naam van Gerrit Braks valt daarbij na drukkelijk. Deze oud-minister van landbouw en visserij is ook al CDA'er. AMSTERDAM - Deze veelkleurige stoel van Patty Harpenau behoort tot de kunstwerken die tijdelijk op het Amsterdamse Rokin zijn neergezet in verband met de open luclit-expositie 'De Kerstbomenparade'. Deze is tot en met dinsdag 3 januari te zien. foto ANP besparingen opleveren. De rest van de bezuinigingen zou dan worden uitgesteld tot na 2000. Ritzen liet gisteravond op een protestbijeenkomst in Gronin gen van studenten weten dat de afspraak met het hoger, onder wijs wat hem betreft overeind blijft. Wel gaf hij toe dat alleen hij verantwoordelijk is voor de verhoging van het collegegeld en niet de hoger-onderwijsin- stellingen. Zij protesteerden hiertegen vorige week echter niet, omdat zij beseften dat al leen op deze manier de 'deal' over de uitstel van de bezuini gingen kon worden gesloten. Gevolgen Een woordvoerder van Onder wijs liet dan ook weten dat het verwerpen van de collegegeld verhoging gevolgen kan hebben voor de rest van het akkkoord. Dat kan betekenen dat de om streden bezuinigingen in deze kabinetsperiode alsnog zullen doorgaan of dat er een geheel nieuw bezuinigingsplan moet komen. Voorzitter Hekster van de stu dentenvakbond LSVb zei giste ren dat de universiteiten en ho gescholen veel te vroeg gete kend hebben en dat zij nu zijn 'teruggefloten' door de eigen achterban en de woedende stu denten. Voorzitter Van Lieshout van de VSNU ontkende zich ver keken te hebben over de weer stand onder de universiteitsbe stuurders. Ook HBO-Raad- voorzitter Van der Hek consta teerde dat de scholen 'grote moeite' hebben met het voorne men en dat het om die reden ge wijzigd moet worden. pagina 9: Hogeschool Zeeland steunt Ritzen Toestand prins onveranderd DEN HAAG (GPD) - In de toe stand van prins Bernhard is maandag geen verandering ge komen. Net als het weekeinde is hij de dag zonder koorts doorge komen, maar zijn gezondheids toestand is volgens de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) niet verbeterd. De situatie wordt nog steeds gekenschetst als „stabiel en zorgwekkend". De artsen van de intensive care- afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht maken zich zorgen over de conditie van Bernhard omdat ze gehoopt hadden dat zijn toestand zich zou verbeteren. De 83-jarige prins zou al dagen buiten kennis zijn en regelmatig worden bea demd. De komende dagen moet blijken of Bernhard op eigen kracht en met behulp van medicijnen van zijn longontsteking geneest. Om aan alle specu laties een eind te maken heeft Ned- Car in Born ont huld hoe de nieuwe Nederlandse Mit subishi eruit ziet. De eerste schetsen van deze auto wor den officieel van daag pas vrijgege ven. De vijfdeurs hatchback, die de codenaam MX draagt, zal voor het eerst ie bewonderen zijn tijdens de AutoRAI begin februari. Ds Schreuder Zondag moest ds N. W. Schreu der de Sio?iskerk in Goes door een zijdeur verlaten. De predi kant is bij de meerderheid van de leden van de Gereformeerde Gemeente in Goes in ongenade gevallen. Orthodox Goes wil haar voorganger nietmeer terug op de kansel. De Rust- huizenaffaire deed hern uiteindelijk de 1 4 das om. L Ad Goudzwaard Ad Goudzwaard is ontslagen door de atletiekvereniging At- letica. Het vertrek van de trai ner dreigt de Vlissingse clubte verscheuren in voor- en tegenstan ders. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19 Aruba vergeten in omschrijving van koninkrijk kortingen tot LANGE DELFT 16 MIDDELBURG DEN HAAG (GPD) - De al sinds 1988 draaiende soap-opera rond het nieuwe Nederlandse pas poort komt maar niet tot een eind. Het gewraakte document leek eindelijk klaar, maar nu zijn er weer problemen gerezen omdat Aruba - sinds '86 geze gend met een status aparte - niet apart vermeld wordt in de his torische teksten die het visum gedeelte sieren. Een kamer meerderheid vindt dat dermate ernstig, dat vandaag bij staats- secx-etaris Kohnstamm aange drongen wordt op een nieuwe versie van het paspoort, dat sinds 1 januari wordt uitgege ven. Piel, Schouderkarbonade, lm 6.99 Jfêtpfi @@0® k "biedingen gelden t./.m zaterdag 17 december jlands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ook de vertegenwoordiger van Aruba in Den Haag, gevolmach tigd minister Croes, vindt dat Kohnstamm (binnenlandse za ken) zijn huiswerk over moet doen. In het nieuwe document wordt vermeld dat 'na 1975 het Koninkrijk der Nederlanden be stond uit Nederland en de Ne derlandse Antillen'. In 1986 kreeg Aruba echter de status aparte, en werd zo een apart land binnen het koninkrijk. De kwestie is extra pijnlijk omdat de Kamer donderdag plechtig 'veertig jaar Koninkrijkssta tuut' herdenkt. Het ministerie van binnenland se zaken is weinig genegen het nieuwe paspoort nog eens over te doen. Volgens een woordvoer ster van het ministerie staan er feitelijk geen fouten in het docu ment. Volgens het ministerie is er be wust voor gekozen in het pas poort de geschiedenis tot het midden van de jaren zeventig te behandelen. „En er staat letter lijk 'bestond het koninkrijk uit'. Dus niet 'bestaat'. Dat is dus geen fout," aldus een woordvoer ster van het ministerie. Op het nieuwe paspoort rust be paald geen zegen. In 1988 werd er een parlementaire enquête aan gewijd en moesten de be windslieden Van Eekelen en Van der Linden aftreden omdat ze er maar niet in slaagden een frau debestendig exemplaar af te le veren. Het ministerie van bin nenlandse zaken had vervolgens vijf jaar nodig om het huidige model te presenteren. Maar ook dat ging niet zonder vermakelijke missers. Zo sneu velde reeds een afbeelding van de (naakte) Griekse handelsgod Mercurius en eiste het CDA dat het document alsnog voorzien LONDEN (GPD) Sinn Fein, de politieke partij van de IRA, heeft besloten de 'investerings top' te boycotten. Deze bijeen komst, die morgen in Belfast be gint, is een initiatief van de Britse premier Major. Doel er van is het internationale be drijfsleven voor investeringen in Noord-Ierland te interesse- zou worden van de afbeelding van een kruis. Dat was juist na gelaten om islamitische landen niet voor het hoofd te stoten. Staatssecretaris Kohnstamm wist deze crisis nog te bezweren door erop te wijzen dat het chris tendom wel degelijk ruim verte genwoordigd was in het pas poort, onder meer door afbeel dingen van „enkele kerken en kansels". MOSKOU/GROZNY (RTR/DPA /AFP) - Ernstige gevechten zijn maandagmiddag in Tsjetsjenië uitgebroken nadat troepen van de separatistische president Doedajev een Russische tank- kolonne hadden aangevallen. De Russen beantwoordden de aanval met luchtbombardemen ten op Tsjetsjeense stellingen. Kort na het middaguur namen Tsjetsjeense troepen bij Dolins- koje, op 25 kilometer van Groz ny, een kolonne van 150 Russi sche tanks onder vuur. Volgens de Tsjetsjeense „commandant" Balaoedé Kajmov werden vier tanks vernietigd, waarop Russi sche helikopters en vliegtuigen een tegenoffensief inzetten. Er zouden onder de Tsjetsjenen geen slachtoffers zijn gevallen. Over het aantal doden aan Rus sische zijde bestaat onzeker heid. Doedajev beschuldigde Moskou ervan zijn republiek, die zich drie jaar geleden eenzijdig af scheidde van Moskou, de oorlog te hebben verklaard. Geen en kele staat heeft echter de onaf hankelijkheid van Tsjetsjenië erkent. Er leven ongeveer een miljoen mensen. De Russische invasie in Tsjetsje nië. de grootste militaire opera tie van het Russische leger sinds in de inval in Afghanistan in 1979, begon zondag vanuit het westen en het oosten. Maar de opmars naar Grozny lijkt na de gevechten bij Dolinskoje te stokken. Bovendien stuiten de Russen die vanuit Ingoesjië de grens met Tsjetsjenië trachten te be reiken op fel vérzet van de bur gerbevolking. Ingoesjië heeft de kant van Tsjetsjenië gekozen, (Advertentie) Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14.25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 De grootste keuze in kerstversieringen hebt u op de fantastische kerstmarkt bij Europatuin Beveland in Goes 750, - Aan groene planten en 999,- in contanten, dat heeft de familie Bil uit Arnemuiden gewon nen in de Nationale Woonwedstrijd '94 (regio Zeeland)! Interieur Paauwe nodigt ook u uit aanwezig te zijn bij de prijsuitreiking op dinsdag 13 decem ber om kwart over 10 's ochtends. Interieur Paauwe feliciteert haar winnaar van de Nationale Woonwedstrijd 1994. Zuidweg 20A, Zonnemaire Tel. 01112-1318, Vrij. koopavond Ma. gesloten. Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: Q1184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 ÜÜRKMÜÜÜ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1