Zonnestraal geeft sloot een kans JPZC Akkoord met Borsele stuit op kritiek staten Dieven aan de haal met totempaal in Domburg Na 65 jaar nog steeds maatjes Gesprekken met kandidaten post burgemeester provincie 13 lezers schrijven DINSDAG 13 DECEMBER 1994 ran onze verslaggever MIDDELBURG - Verschillende statenfracties hebben moeite met de extra voorwaarden die Je gemeenteraad van Borsele wil koppelen aan de overeen- - komst met gedeputeerde staten •ver de Westerschelde Oever 'erbinding. Zo wil de PvdA we llen welke verplichtingen de ^provincie heeft tegenover Bor- ele als de WOV niet doorgaat. De SGP, RPF/GPV en het CDA stonden op hun beurt niet te trappelen om de overeenkomst met het Borselse amendement Ie ondertekenen. Volgens gedeputeerde ing J. I. Hennekeij (VVD, verkeer en wa terstaat) loopt het allemaal niet zo'n. vaart en wil Borsele alleen meer duidelijkheid. Daar komt bij dat volgens hem de overeenkomst niet op korte ter mijn ondertekend hoeft te wor- van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt ZONNEMAIRE - Wie kent 'm niet, de regel die als toppunt van Zeeuws dia lect wordt uitgesproken om niet- Zeeuwen het gevoel te geven in Baby- Ion te zijn beland: De guus gooien met kluuten op de puuten in de dulve. Een leuke zin, maar toch een tikje achter haald. Het dialect is immers niet meer wat het geweest is, kinderen gooien uitsluitend nog elektronische kluiten in computerspelletjes en er zijn wei nig sloten waarin je nog kikkers kunt aantreffen. In dat laatste zou verandering moeten komen vinden de twaalf provinciale milieufederaties en de Stichting Na- turn- en Milieu. Zij zijn dezer dagen be gonnen met de actie Leve de Sloot. Het doel laat zich, naar alle waarschijnlijk heid, makkelijker omschrijven dan realiseren: herstel van het ecosysteem insloten en andere waterlopen in land bouwgebieden. Inmiddels hebben alle waterschappen een exemplaar- van het rapport Leve de Sloot ontvangen. Daarin staat wat er gebeuren moet om de sloot weer gezond en natuurlijk te krijgen en wat de waterschappen daar voor terugkrijgen. Winst Dat is, behalve puuten, een heleboel. Als boeren een strook van zes meter- uit de slootkant niet meer betelen, niet meer bemesten en bespuiten en als het even kan ook niet meer berijden, krij gen sloot en slootkant de kans op nieuw een eigen ecosysteem te ontwik kelen. Daarin is plaats voor planten, vogels, insecten, vissen en micro-orga nismen in een soortenrijkdom die zich langs de lijnen van het watersysteem kan verspreiden. De grote winst voor de waterschappen zit 'm in de verbete ring van de waterkwaliteit. Water schappen, die verantwoordelijk zijn voor het integraal waterbeheer, dus voor de kwaliteit èn de kwantiteit van het binnenwater, kampen met vervui ling door de landbouw. Voedingsstof fen en gewasbeschermingsmiddelen komen dikwijls in het slootwater te recht door uitspoeling van de grond of door het overwaaien tijdens het spui ten. Door het instellen van een teelt- vrije zone zou het waterkwaliteitspro bleem gedeeltelijk kunnen worden op gelost. De milieufederaties en Natuur en Mi lieu hebben de waterschappen voorge steld de zaak via vergunningen vol gens de Wet verontreiniging opper vlaktewateren te regelen. De vergun ning zou toepassing van mest en be strijdingsmiddelen in de teeltvrije zo ne van zes meter moeten verbieden. Bovendien zouden voorschriften over de aanpassing van landbouwmachi- De Bogaardweg tussen Brouwershaven en Zonnemaire: het project Zonnestraat voorziet in een teeltvrije zone van twaalf meter langs de slootkant, zodat sloot en slootkant de kans krijgen opnieuw een eigen ecosysteem te ontwikkelen. nes in de vergunningen kunnen wor den opgenomen. Nagenoeg tegelijk met de actie Leve de Sloot, lanceerden de boeren op Schouwen-Duiveland een soortgelijk initiatief. Op een veel bescheidener schaal, maar met een behoorlijk portie ambitie. Dat kan ook wel omdat de Schouwse boeren op voorhand over eenstemming hadden bereikt met de eilandelijke natuurbeschermers over het plan, dat Zonnestraal werd ge doopt. Ook Zonnestraal voorziet in een teelt vrije zone: niet van zes, maar van twaalf meter. De boeren willen op vrij willige basis en tegen een vergoeding van veertig cent per meter, per jaar die twaalf meter met rust laten, zodat er bloeiende planten en kruiden tot ont wikkeling kunnen komen. Met het plan wordt niet alleen het belang van de waterkwaliteit beoogd, maar ook dat van recreatie en toerisme. Wie vol gend jaar door het Prunjegebied rijdt, de tien kilometer tussen Brouwersha ven en Zonnemaire, treft daar, als alles goed gaat, klaprozen, korenbloemen en andere streekeigen bloeiende plan ten langs de sloot. De werkgroep die het plan begeleidt, is van plan de na tuur in het begin een handje te helpen met een beetje zaad. Voor de tien kilometer in het Prunjege bied is een bedrag van 48.000 gulden aan vergoedingen nodig, plus nog een paar duizend gulden aan projectkos ten. Dat geld moet voor driekwart bij het Rijk vandaan komen, die weer tweederde uit een Europees stimule ringsfonds kan halen. De rest van het bedrag moet bij de provincie, de ge meente Brouwershaven en het Water schap Schouwen-Duiveland vandaan komen; ieder 4000 gulden. De gemeen te zegde de bijdrage al min of meer toe en de andere partijen stelden zich voorlopig positief op. Doel Het is de bedoeling dat Zonnestraal zich, als de ervaringen in het Prunjege bied gunstig zijn, over heel Schouwen- Duiveland uitbreidt. Als alle boeren, net als de veertien boeren tussen Brou wershaven en Zonnemaire, meedoen kan dat een kostenpost van hooguit een half miljoen voor vergoedingen foto Dirk-Jan Gjeltema vergen. Daar staat tegenover dat het toeristisch produkt van Schouwen- Duiveland in kwaliteit toeneemt, dat de waterkwaliteit omhoog gaat en dat trek- en broedvogels gemakkelijker een plaatsje kunnen vinden in het landschap. De twee plannen hebben veel van el kaar weg. Ze beogen uiteindelijk het zelfde, maar het onderscheid zit 'm in de middelen. Het plan Zonnestraal kenmerkt zich door samenwerking tussen natuurbeschermers en land bouw en door het vergoedingssys teem, wat de kans van slagen aanzien lijk groter maakt dan die van Leve de Sloot. Met stroop vang je nu eenmaal veel meer vliegen dan met azijn. De waterschappen, die nog steeds voor het grootste deel door boeren worden bestuurd, zullen eerder enthousiast worden voor een project dat vanonde- raf breed is opgebouwd dan voor een maatregel die vanbovenaf moet wor den opgelegd. den, als provinciale staten er maar mee instemmen. Het on dertekenen kan later nog, liet hij maandag weten in een provin ciale commissievergadering. De SGP'er M. J. Goud uitte kri tiek op het gewijzigde ontwerp van het WOV-tracé. Het kost volgens hem te veel landbouw grond en levert 15 hectare extra natuurgebied op. Wie betaalt dat?, wilde hij weten: „Als dat al lemaal uit de extra heffing op de opcenten voor de motorrijtui genbelasting moet komen, heb ben we daar bezwaar tegen. De verhoging van de motorrijtui genbelasting mag niet alleen naar de gemeente Borsele gaan." De WD'er J. G. van Zwieten dacht er anders over: „De gemeente Borsele wilde een pakket van 340 miljoen van de provincie en kreeg uiteindelijk 10 miljoen. Niet zo'n slecht resul taat." ran onze verslaggever SLUIS-A ARDENBURG - De vertrouwenscommissie heeft te gesprekken met de eerste se- 'ie kandidaten voor het burge meesterschap van de nieuwe ge meente Sluis-Aardenburg afge vend. De commissie kwam maandagavond bij elkaar om tet advies samen te stellen dat Mogelijk vandaag nog naar de [commissaris van de koningin pan worden gestuurd. tte commissieleden hullen zich vooralsnog in stilzwijgen over de •potentiële kandidaten, Volgens verschillende ingewijden uit en Aardenburg valt er een teanieme voordracht te ver achten van één kandidaat. Blijkt dat inderdaad het geval, ten is het niet nodig nog andere teflectanten uit te nodigen voor [ten gesprek. het zich laat aanzien is de aanzienlijk dat opnieuw ten WD'er z'n intrek neemt in tet Belfort. Van de acht kandi daten zouden er vier van de libe- partij zijn. Het gaat om zit tende burgemeesters, wethou ders en ambtenaren. Onder de sollicitanten zouden zich geen Zeeuwen bevinden. De verwach ting is nog steeds dat de naam van de nieuwe burgemeester voor de kerst bekend kan wor den gemaakt, zodat de burger vader of-moeder op 1 januari di rect aan de slag kan. Politie bekeurt 175 hardrijders MIDDELBURG - Bij twee snel heidscontroles op Walcheren zijn maandag in totaal 175 hard rijders gesnapt. Op de Kanaal- weg in Middelburg overschre den tussen 9.45 en 11.45 uur 140 van de 635 voertuigen de maxi mumsnelheid van vijftig kilo meter per uur. De hoogst geme ten snelheid was 98 kilometer per uur. Op de Vrouwenpolderseweg in Vrouwenpolder gingen tussen 6.15 en 8.30 uur 35 van de 546 voertuigen over de schreef. De hoogst gemeten snelheid was 113 kilometer, terwijl er een li miet van tachtig kilometer per uur geldt. De fracties verschillen van me ning over de vraag of de uitein delijke beslissing nu voor of na de provinciale statenverkiezin gen van maart 1995 genomen moet worden. Het CDA vreest het ergste als op 8 februari nog een gesprek met de minister ge houden wordt. Woordvoerder W. J. vanTatenhove vond dat de knoop voor de verkiezingen doorgehakt moet worden. Dat- vond H. M. van Iwaarden van D66 eigenlijk ook. En dat ver wonderde F. H. van Kollem van GroenLinks die in de WOV- kwestie een mooi alternatief ver kiezingsreferendum zag. Zoiets moet D66 toch aanspreken, sug gereerde hij. Waarop Van Zwie ten later weer reageerde met de opmerking dat het voor Groen Links misschien beter is als de beslissing voor de verkiezingen wordt genomen, dan kan die fractie in ieder geval nog mee doen. Deltan Een aparte rol in het debat nam de Deltan in en het rapport van het nutsbedrijf waarin staat dat financiering en exploitatie van de WOV geen haalbare kaart is voor Deltan. D. Holtkamp van de PvdA vond het vreemd dat Deltan niet de mogelijkheid van publieke financiering heeft on derzocht. Dat was toch duidelijk de vraag van het college van gs, wilde hij weten. Zijn fractiege noot en commissaris van Del tan, J. Roodenburg, bestreed dat. De provincie heeft dat nooit zo expliciet aan Deltan ge vraagd, zei hij. Desalniettemin voegde gedeputeerde Hennekeij er aan toe dat Deltan antwoord had gegeven op een vraag die de provincie niet had gesteld. Wie het naadje van de kous wil weten moet bij zijn collega ing A. M. Dek (CDA, nutsbedrijven) zijn, gaf Hennekeij aan. Reden ge noeg vond Holtkamp, om over deze kwestie eens een schriftelij ke vraag aan het college van gs te stellen. Van Zwieten onder steunde dat initiatief omdat hij zelf ook al verschillende malen pogingen in het werk had ge steld om achter de werkelijke gang van zaken te komen. Daar komt bij dat de staten nog steeds ontstemd zijn omdat ze het rapport niet krijgen. Van Zwieten: „Het lijkt op sabotage en traineren. Het is de grootste kolder." Een rapport waar Hen nekeij overigens bepaald geen hoge pet van op heeft: „Het is duidelijk dat het Del tan-rapport niet alleen de WOV schade be rokkent. maar ook Deltan als be drijf." H. Bimmel bij de lege sokkel voor zijn hotel:„Wie neemt er nou een totempaal mee?" foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever DOMBURG - Wie neemt er nou een totempaal mee? Ei genaar H. Bimmel van hotel The Wigwam in Domburg kan er met zijn pet niet bij. In de achttien jaar dat de totem paal voor zijn hotel staat is er nooit een krasje op gezet. Tachtig kilo weegt het ding, hij is drieënhalve meter hoog en is uit één stuk gemaakt; de waarde ervan is in geld uitge drukt niet uitzonderlijk hoog. Voor Bimmel heeft de paal echter een onschatbare emotionele waarde. In een advertentie in de PZC heeft hij inmiddels een beloning uitgeloofd voor degenen die hem op het spoor kunnen zet ten van de dieven of de paal. Totempaalliefhebbers slaag den er donderdagnacht in de karakteristieke paal voor het hotel van zijn sokkel te slopen en ermee aan de haal te gaan. Niemand heeft iets gehoord of gezien, maar dat komt waar schijnlijk doordat het in die nacht hard waaide. De paal is niet te vervoeren met een gewone persone nauto, omdat hij te lang is en ook nog twee vleugels heeft. Daardoor past hij ook niet in een bestelbusje. Bimmel is er van overtuigd dat de dieven doelbewust op de paal zijn af gekomen. „Ze hebben spe ciale sleutels bij zich gehad om hem los te halen." Indianen Een van de vaste gastén van The Wigwam, B. de Meyere, schonk de paal in 1977 aan Bimmel tijdens een Indianen- feest in het hotel. De geschie denis van The Wigwam is na melijk nauw verbonden met de Indianen. M. Sprenger, fa milie van de latere burge meester van Domburg, liet het huis in 1904 bouwen. Hij was afkomstig uit Middel burg. maar woonde tot zijn veertigste in Calgary in Ca nada. Hij verdiende daar een aardig kapitaal met het ver kopen van dierehuiden aan de Blackfootindianen. Na een val van zijn paard, waarbij hij een knie brak, keerde hij te rug in Zeeland en vestigde zich in Domburg. Sinds 1950 is het herenhuis in gebruik als hotel. Bimmel kocht het in 1974 en weet dus bijna niet beter of de totem paal die hij in 1977 kreeg hoort bij The Wigwam. „Je merkt pas welke waarde de paal heeft nu hij weg is.- Hoe kom ik ooit weer aan zo'n paal? Deze is speciaal ontworpen voor The Wigwam. Wie kan en wil zoiets nog maken?", zegt hij spijtig. „En daarbij vraag ik me af: wat moeten anderen er mee? De verkoopwaarde er van is in Zeeland nihil." Bimmel vermoedt dat de to tempaal naar het buitenland vervoerd is. „Ik hoorde dat daar mensen zijn die India nendorpen hebben nage bouwd. Wie weet zijn er men sen daar die hem voor zichzelf willen hebben." Tips heeft hij tot nu toe niet gekregen. Wel ke beloning de tipgever krijgt, durft hij niet precies te zeg gen. „Dat hangt er helemaal vanaf in welke staat de paal terugkomt, maar het is toch minstens vijfhonderd of dui zend gulden." Of Bimmel van de verzeke ring nog geld terugziet, is de vraag. De paal was niet apart verzekerd. In ieder geval wil Bimmel een nieuwe laten ma ken, hoewel dat in de duizen den guldens kan gaan lopen. „Maar The Wigwam en de to tempaal zijn één. Soms zeiden mensen zelfs, als ze de naam van het hotel niet meer wis ten: het hotel met de totem paal." Het jubilerende echtpaar Deelstra:,.Het recept voor een briljanten huwelijk is alles samen doen." foto Willem Mieras van onze verslaggeefster RILLAND - De echtelieden Deelstra uit Rilland zijn na 65 jaar huwelijk nog steeds dikke maatjes. „We doen alles sa men", zegt mevrouw W. Deel stra-Ras (81), „da's de beste ma nier om geen ruzie te krijgen." Vandaag (dinsdag) komt wet houder A. P. Bruinooge van Rei- merswaal de twee oud-Rotter dammers feliciteren. Afgelopen weekend vierde het echtpaar zijn briljanten huwelijksfeest met zoon, kleinzoon en hun bei der echtgenotes. Mevrouw Deelstra leerde H. Deelstra (86) kennen, toen hij verhuisde naar de buurt waar zij woonde. „Ik was thuis de enige dochter. Hij had een heleboel zusters, dus ik kwam daar vaak over de vloer." Ze trouwden twee jaar later; zij was op dat moment nog maar zestien jaar oud. „Toen hij uit -dienst kwam. kon hij een baan krijgen als conciërge in een groot kantoorgebouw aan de Rotterdamse Westsingel. We kregen daar ook een huis aange boden, maar moesten dan wel getrouwd zijn." Tuin Vij ventwintig jaar hebben ze sa men het kantoor beheerd. Daar na betrok het paar een huisje met een flinke lap grond in de buurt van Rilland. „We hebben het met z'n tweeën opgeknapt en zolang als we konden samen de tuin onderhouden." Meneer Deelstra denkt met genoegen te rug aan die tijd: „We deelden ap pels en peren uit aan iedereen die een praatje kwam maken." Het paar is nog goed gezond. Toch werd het onderhoud van de tuin op den duur wat te veel van het goede en nu woont het paar in een aanleunwoning in Rilland. Ze doen nog steeds alles samen: een beetje puzzelen, wandelen en herinneringen op halen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reae- ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. irrri n i M i i i ii ttti i i i ij ii i i i- Varkens Nieuw- en Sint Joosland dreigt een varkensstal te worden. Wat hebben wij in een korte periode niet te verduren gekregen! We sommen het even op: beloftes van nieuwe woningen en een rondweg langs Nieuw- en Sint Joosland, misschien dat de ha ven moet sluiten en dan nu nog wat varkensstallen erbij. We zit ten straks misschien ingesloten tussen de industrie. Varkens, een foutje van een ambtenaar die net op tijd de kraan heeft dicht gedraaid. In het bedrijfsleven had zo'n foutje je gelijk je baan gekost. De ambtenaar zal gedacht hebben, van 'ze willen daar nog wat inwo ners bij dus dan maar varkens' of 'ik heb een foutje gemaakt dan maar de varkens naar Nieuw- en Sint Joosland'. Wie wil er nog in ons dorp wonen. Dat is dus twee vliegen in een klap: hoefje ook geen woningen meer te bouwen, want wie wil in de amoniaklucht wonen. Ik begin voormalig wethouder Schoenmakers steeds meer te geloven. Die zei dat Middelburg het liefst had gezien dat Nieuw en Sint Joosland van de kaart geveegd werd. D. J. den Toonder Kerkplein 4 Nieuw- en Sint Joosland. Kernenergie Het komt voor dat op dezelfde dag met grote zorg enerzijds wordt gesproken/geschreven over het sluiten van de kerncen trale en anderzijds over het broeikaseffect. Het broeikasef fect wordt beïnvloed door alle gasvormige uitstoot van ver branding: auto's, fabrieken, huisverwarming en elektrische centrales. Over de kerncentrale is het vaak moeilijk discussiëren vanwege de hoog opgelopen emoties, zo als ten aanzien van: veiligheid, straling en radioactief afval. Daarbij wordt vaak vergeten de invloed te noemen op het broei kaseffect. Schijnbaar hebben deze twee: het broeikaseffect en de kern energie niets met elkaar te ma ken. Toch is het zo dat als de 450 Megawatt kerncentrale wegvalt, de elektrische afname daarvan elders moet worden opgewekt: door kolen-, olie- of gascentrales. Import van kernstroom uit het buitenland is natuurlijk geen al ternatief. Een kolengestookte centrale van 450 MW produceert per dag zo'n 30 miljoen kubieke meter rookgassen. Ook als die perfect gezuiverd worden, blij ven de warme koolzuurhouden de rookgassen de atmosfeer ver ontreinigen en hun aandeel leve ren aan het broeikaseffect. En over dat broeikaseffect moéten we voor ons nageslacht ons ern stige zorgen maken. De uitstoot van rookgassen neemt immers voortdurend toe. Een kerncen trale daarentegen stoot hele maal geen rookgassen uit. Het sluiten van een kerncentrale van 450 MW betekent dus onherroe pelijk een grote toename van de uitstoot van rookgassen. Deze conclusie moet men zien naast het verlies van 700 banen in Zee land. Toen voor De Schelde fail lissement en verlies van werkge legenheid dreigde liep heel Zee land terecht te hoop. En nu het gaat om een sedert 1973 be trouwbaar gebleken object als de kerncentrale? Ir J. Schoonderwoerd Van VJoelderenlaan 78 Vlissingen (Noot redactie. Deze bijdrage is herplaatst wegens een aantal storende fouten, die het betoog van de heer Schoonderwoerd op essentiële punten hebben ont kracht.) Oefenvluchten Luchtmacht Als gevolg van de oefenvluchten boven Zeeland met een lager toerental met de PC-7, conclu deert een woordvoerder van de vliegbasis Woensdrecht dat het aantal klachten terzake geluid soverlast aanzienlijk is afgeno men (PZC 7 december). Zegsman bedoelt zonder twijfel dat het aantal bij defensie gede poneerde Machten is afgenomen en dat zal ongetwijfeld de waarheid zijn. Maar het is hoogst twijfelachtig of er ver band bestaat tussen door hem genoemde feiten. Immers: de oefenvluchten bo ven Zeeland zijn nog altijd hoogst hinderlijk: bij velen be staat de indruk dat de vliegers het toerental weer opvoeren: mensen met enig inzicht in de materie vragen zich af waarom niet meer vluchten, zoals het 'formatievliegen', boven zee worden gehouden. Vermindering van het aantal Machten heeft allereerst te ma ken met de ervaring dat deze bij defensie geen gewicht in de schaal leggen. Verder dat GS de zaak op haar beloop laat; wie kennis nam van het overleg van defensie en provinciebestuur in september 91(?) weet dat Boer- tien cs zonder enig verweer de rode loper uitlegde voor de PC-7. Gelukkig verklaarde gedepu teerde Dek kortelings dat hij al les in het werk zal stellen om in het algemeen lawaaioverlast van vliegtuigen terug te dringen (zeker een scorend item voor de CDA-lijsttrekker bij de staten verkiezingen). Ondertussen oefent de KLu bij voorkeur bij blauwe hemel nog altijd intensief boven deze provincie. Natuurlijk, met in stemming van de Tweede Ka mer en met de NAVO als peetva der. Maar met welk doel? Wach tend op een volgende Bosnië misschien? Tony van Verre Markt 14 Vee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 15