Situatie Schelde eist meldplicht Bajes dag open voor het publiek Helium zorgt voor piepstemmetje Informatiesysteem scheepsladingen moet als Euregioproject gestalte krijgen Eigenaar gekapseisde Rus heeft 30 min borg nog steeds niet betaald Fiscus aast mogelijk op winst uit reclame van Omroep Zeeland Hogeschool Zeeland slikt kabinetsbesluit verhoging collegegeld Rikketik i SS i§( ill PZC zeeland DINSDAG 13 DECEMBER 1994 IDDELBURG - Hel is abso- iut noodzakelijk dat België olledige informatie verstrekt het transport van gevaar- jke stoffen via de Westerschel- 't.Gedeputeerde L. Nederhoed- ijlstra hamerde daar maandag p tijdens de officiële opening an het Schelde. Informatie "entrum in Middelburg. [et kapseizen van het Russi- che containerschip Pioner On- sj, afgelopen donderdag in de iocht van Bath, heeft volgens e gedeputeerde opnieuw aan- etoond hoe nodig een mel- ingsplicht is. „Pas als een Rus schip kapseist en de con- ajners in zee drijven, wordt dui- elijk wat er in zit." Zoals ge- teld belandden na het ongeluk aten zoutzuur en flessen on- ruidbestrijdingsmiddelen in et water. let gewenste informatie-sys- eem voor transport van gevaar- stoffen zou kunnen worden pgezet- als Euregioproject, zo «pleitte de gedeputeerde. Het een van de tegemoetkomin- endie Zeeland hoopt binnen te alen voor de schade die zal wor- len veroorzaakt door de verdie- anonze verslaggever lutomobilist 67) gewond JOSTBURG - Een 67-jarige keiaar raakte maandagmid- lag gewond bij een ongeval op lePhilipsweg in Oostburg. De ian verloor rond half drie door intekende oorzaak de macht het stuur. Hierdoor raakte lij van de weg en belandde in ien sloot. Ie auto werd aan de voorzijde raar beschadigd. De verwon ingen van de man, die werd op enomen in het Antoniuszieken- in Oostburg, zijn niet be- aid. ping en verbreding van de vaar- geul in de Westerschelde. Deze vaargeulverbetering, waartoe Nederland en Vlaande ren na tientallen jaren onder handelen overeenstemming- hebben bereikt, schaadt onder meer natuurwaarden. De gede puteerde heeft goede hoop dat ter compensatie nieuwe natuur waarden worden gecreëerd (pol ders prijs geven aan de Wester schelde), en dat het water zui verder wordt. Ze zei onder de in druk te zijn van de waterzuive- rings-maatregelen, waartoe de Belgen inmiddels zijn overge gaan. Gevolgen Nederhoed-Zijlstra memoreerde dat Zeeland niet diepgaand en ook niet op beslissingsniveau is betrokken bij de totstandko ming van het verdrag over de verdieping van de Westerschel de, terwijl de provincie er wel de gevolgen van draagt. Reden waarom het provinciebestuur onlangs aandrong op een verte genwoordiging in de internatio nale commissie inzake de be scherming van de Schelde. Het Schelde Informatie Cen trum dat gisteren officieel werd geopend, moet een einde maken aan het langs elkaar heen werken van de vele overheden in Nederland die betrokken zijn bij de uitvoering van het Beleids plan Westerschelde. De coördi natrice, mevrouw L. Wilthagen, legde uit dat het informatiecen trum alle gegevens over de Wes terschelde verzamelt en be schikbaar stelt. Effecten De overheden hebben zich ver plicht al hun nieuwe plannen aangaande de Westerschelde bij het informatiecentrum aan te melden. Het centrum, dat geves tigd is in het kantoor van het Rijksinstituut voor Kust en Zee op het industrieterrein Arne- burg te Middelburg, geeft verder knipselkranten en nieuwsbrie ven uit, beheert een literatuur systeem en zet een geografisch informatiesysteem op. In de toe komst, aldus mevrouw Wiltha gen, moet het centrum in een mum van tijd de effecten duide- MIDDELBURG - Een van de cellengangen met 48 cellen in de nieuwe penitentiaire inrichting Torenlijd in Middelburg, waar nieuwsgierigen zaterdag 17 december tijdens een open dag een kijkje kunnen nemen. Het interieur van het gebouw heeft als hoofdkleuren maïsgeel en donkerblauw. In de gevangenis is plaats voor 144 gedetineerden. De eerste gedetineerden worden 19 januari verwacht. foto Ruben Oreel zie ook pagina 15 i onze verslaggever RILLAND - Rijkswaterstaat dreigt in zijn maag te blijven ntlen met het Russische contai nerschip Pioner Onegi. De eige naar van het donderdagmorgen lij Rilland gekapseisde schip leeft de gevraagde borgsom tan 30 miljoen gulden nog (leeds niet betaald. De berging tan de Pioner Onegi verloopt mdertussen gesmeerd. De ber- erscombinatie Wijsmuller/ Itultraship kan het schip waar- (Chijnlijk de tweede helft van deze week naar de Sloehaven in llissingen-Oost slepen, waar de iergingsoperatie wordt afge rond met het lossen van de vrachtvaarder. Het is gebruikelijk dat Rijkswa terstaat bij een berging onder ajn verantwoordelijkheid, een 'bankgarantie van de eigenaar vraagt. Dat is ook in het geval van de Pioner Onegi gebeurd, nadat het schip donderdag- Wond onder de wrakkenwet was atst. De eigenaar, de rede- li) Northern Shipping uit Ar khangelsk, treuzelde te lang met tet afsluiten van een bergings- töntract. Om elk financieel ri- 2co te vermijden, vroeg Rijks waterstaat een borgsom van 30 Üjoeri gulden voor schip en la ding. Tot nu toe heeft Northern Ship ping echter niets gestort, tot on genoegen van Rijkswaterstaat, in nu de berging voorspoediger verloopt dan verwacht, zou Rijkswaterstaat de bankgaran- fe flacon met landbouwgif, af- Wnstig van de Pioner Onegi. tie kunnen verlagen. „Maar", stelde een woordvoerder, „dan nemen wij alle risico's en kan een eigenaar voortaan afwach ten tot het karwei is geklaard." Rijkswaterstaat kan zo mogelijk schip en lading verkopen als de reder verstek laat gaan. De vraag is echter of de opbrengst van het containerschip uit 1975 en de lading voldoende is om alle kosten van de berging te dek ken. Leeggepompt Over de berging van de Pioner Onegi heeftRijkswaterstaat weinig te klagen. Alle containers zijn maandag van dek gehaald met behulp van de overslag kraan Noordzee-reus IH en in twee duwbakken gezet. Die gaan naar de Sloehaven in Vlis- singen-Oost, waar Martens Clea ning uit 's-Heerenhoek zich er over ontfermd. Het water is maandag uit de ruimen en de machinekamer gepompt, waar door het containerschip een stuk stabieler is geworden. Het maakte zondag nog maximaal 35 graden slagzij, maandagmid dag was dat teruggelopen tot maximaal 17 graden. De bergerscombinatie Wijsmul ler/Multraship is van plan de Pioner Onegi vandaag, dinsdag, naar de andere zijde van de vaar geul in de Westerschelde bij Ril land te brengen. Het schip wordt op de Marlemonsche Plaat ge zet, waar het recht kan liggen en de bergingsoperatie minder hin der oplevert voor de doorgaande scheepvaart. De ruimen worden daar geopend, waarna inspectie van de lading benedendeks kan plaatsvinden. Rijkswaterstaat wil dat ter plaatse in elk geval 26 vaten met de gevaarlijke stof ethyleen triamine worden gelost en de brandstof uit het schip wordt gehaald. Van de donderdagavond van boord gegleden containers zijn er inmiddels zes geborgen, waar van één met de - deels verdwe nen - witte flessen landbouwgif. De Westerschelde wordt van daag met sonarapparatuur afge zocht om de ruim tien overige containers op te sporen. Drankrijder aangehouden HOEK - Een 35-jarige automo bilist uit Philippine werd in de nacht van zondag op maandag omstreeks 3.30 uur aangehou den op de Langestraat in Hoek met een alcoholpromillage van 1,5. De man kreeg een proces verbaal en zijn rijbewijs werd in beslag genomen. Aan natuurkunde is een hoop lol te beleven van onze verslaggever HULST - Als stoerste jongen van de klas stak hij natuurlijk als eerste zijn vinger op. Ver volgens liep hij met veel bra nie naar het podiumpje in de gymzaal. Toen de 15-jarige bink even .later met een ca straatstemmetje zei: „Ik ben Jesse en ik houd van tafel voetbal", bleef van zijn bra voure weinig over. Nadat de spreekstalmeester van het Natuurkundecircus nog een aantal leerlingen en leraren een beetje helium had laten inademen, kon Jesse op gelucht adem halen. Zijn baard was niet plotseling weer uit zijn keel gekropen; de an deren kregen ook een piep stemmetje van het zonnegas en - nog belangrijker - de stemverandering duurde maar heel kort. De circusartiesten scoorden maandagmiddag overigens prima met de heliumact. De leerlingen van de derde klas sen vwo en havo van de Janse- niusscholengemeenschap uit Hulst lagen dubbel van het la chen. De artiesten van het Na tuurkundecircus van de Tech nische Universiteit van Eind hoven waren blij met die vro lijkheid. „We willen laten zien dat je lol kan hebben met na tuurkunde. De beste manier om dat te doen is mensen aller lei leuke proeven te laten zien en als het even kan zelf te laten uitvoeren", legde Jos Maas uit. Maas is, net als spreekstal meester Paul van Dijk, afge studeerd ingenieur. Beiden zijn als assistent in opleiding (aio) druk bezig om hun doc torstitel te behalen aan de Eindhovense universiteit. Naast het uitvoeren van we tenschappelijk onderzoek, vinden ze het leuk om middel bare scholieren, de fysici en techneuten van de toekomst tenslotte, enthousiast te ma ken voor natuurkunde. Ook de Stichting Physica en de uni versiteit uit de lichtstad vin den het belangrijk dat op lu dieke wijze voorlichting wordt gegeven over natuurkundige verschijnselen en sponsoren daarom het Natuurkundecir cus. Van Dijk en Maas en de stu denten Arina Grielaard en Bart Duijvelaar draaiden al warm tijdens de wetenschaps- en techniekweek in Eindho ven en traden ook op tijdens studiemanifestaties in Den Haag en Delft. Het Jansenius (en de derde klassers van de Hulster mavo Het Ravelijn, voor wie na de Janseniusleer- lingen nog een voorstelling werd gegeven) had maandag echter de landelijke primeur bij de 'particuliere' bezoeken aan middelbare scholen. Proeven De proeven met een draaiend fietswiel dat niet valt als het aan één as wordt opgehangen, het laten draaien van een stoel op een plateau door het ver plaatsten van gewichten, en het ijzeren blokje dat sneller valt dan een magneetje, wer den door de jeugd met verba zing aanschouwd. De natuur- kundeleraren Armand Ver voort en Jan van Laarhoven waren de enigen die echt huis werk mee kregen. Jos Maas gai wel een korte uitleg over de oorzaken van de natuurkun dige verschijnselen, maai- liet af en toe ook weten: ..Dit duurt iets te lang om helemaal uit te leggen. Vraag dus nog maar eens tijdens de natuurkunde les." Maas gaf na de voorstelling la chend toe dat er enige demon straties bij waren die hij zelf pas doorgrondde toen hij al college volgde aan de univer- stiteit. De twee natuurkunde- leraren zagen zichzelf dat dan ook niet helemaal doen. Maar de proeven met de 'Maagden burger halve bollen' - die. va cuüm gezogen, door leer krachten niet uit elkaar waren te trekken en. na het toevoe gen van zuurstof, door leerlin gen wel - en het drukproeve met twee kommetjes water (één met en één zonder slan getje in een gaatje aan de on derkant) hadden ze eigenlijk allemaal moeten begrijpen. Toch nog maar eens op terug komen de volgende les, was van de gezichten van Van Laarhoven en Vervoort af te le zen. Het Natuurkundecircus trekt de komende jaren één a twee keer per maand langs middel bare scholen. Zeeuwse scholen hebben zich nog niet opgege ven, hoewel het circus geen kosten berekent, wist Maas. „Eén telefoontje naar de TU Eindhoven is genoeg." lijk kunnen maken van iedere willekeurige lozing op de Schel de. van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Het is niet uitgesloten dat de belasting dienst de toekomstige winst op de reclameboodschappen van Omroep Zeeland inpikt. Dat blijkt nu de Regionale Omroep Brabant een naheffing van vier miljoen gulden in de bus heeft gekregen. Die is als eerste regio nale omroep in Nederland be gonnen met het uitzenden van reclame en over de winst daar van èn de financiële reserves voor nieuwe investeringen wil de fiscus nu belasting innen. Ook andere regionale omi-oepen kunnen een claim verwachten. Bij Omroep Zeeland kan geen sprake zijn van een naheffing. omdat die geen financiële reser ves heeft en geen winst maakt op de reclame. ..Maar als dit door gaat", zegt directeur/hoofdre dacteur F. Feij. „moeten we ons maar eens afvragen of het zinnig is om reclameboodschappen te blijven uitzenden." De belastingdienst beschouwt de regionale omroep als een on deelbaar geheel en maakt dus geen onderscheid tussen apart opgerichte reclamemaatschap pijen en de omroep zelf. De laat ste krijgt de heffing in de bus. Met het maken van reclame wordt winst gemaakt, redeneert de fiscus, en dus is het mogelijk belasting te heffen. Vanaf het moment van reclamemaken zijn omroepen dus ook belastingen verschuldigd over eventuele re serves. In Brabant is de naheffing zo hoog opgelopen, omdat de be lastingdienst daar nog verder te ruggaat in-de tijd. Omroep Bra bant is in 1992 met het uitzenden reclame begonnen, maar bij de naheffing is teruggegaan tot 1989. Hierdoor dreigt zelfs een faillissement. Protest De stichting Regionale Omroep Overleg en Samenwerking (ROOS) stapt binnenkort, naar staatssecretaris W. Vermeend van financiën om te protesteren tegen deze gang van zaken. Te gelijkertijd wordt staatssecreta ris A. Nuis (media) benaderd om te pleiten voor een wetswijziging die de belastingplicht van regio nale omroepen ongedaan maakt. Er is sprake van rechts ongelijkheid ten opzichte van de publieke omroep. „Daar verzet ten wij ons tegen", verklaart di recteur/secretaris B. Groenen dijk van ROOS. „Anders dan de publieke omroep hebben wij geen publiekrechtelijk benoemd bestuur, maar slechts een repre sentatief bestuur. Daarom moe ten we betalen." Feij spreekt van een curieuze zaak. „Als regionale omroep worden wij aan de ene kant ge subsidieerd door het ministerie van Onderwijs Cultuur en We tenschappen en andere andere kant gaat het ministerie van Fi nanciën ons belasten." Quitte Omroep Zeeland hoeft overi gens niet voor een grote nahef fing te vrezen, laat staan voor een faillissement. Pas in decem ber 1993 is de Zeeuwse regionale omroep met het uitzenden van reclame begonnen en er wordt nog geen winst gemaakt. Feij hoopt dit jaar quitte te spelen. Maar van een bescheiden winst in de toekomst gaat mogelijk veertig procent naar de belastin gen. „Dan moeten we afvragen of de reclame wel brengt wat wij er ooit van verwachtten." van onze verslaggever VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) behoort niet tot de onderwijsinstellingen die zich hebben gedistantieerd van het kabinetsbesluit om het college geld met duizend gulden te ver hogen. Maandag werd bekend dat de IIBO-raad en de Vereni ging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten (VSNU) terug zijn gekomen op het akkoord dat zij vrijdag met minister J. Ritzen van onder wijs sloten. Met dat akkoord werd een dreigende bezuiniging van 500 miljoen op het hoger on derwijs grotendeels op de stu denten afgewenteld. Bestuurs voorzitter dr ir A. P. van Ant werpen van de HZ onthulde maandagavond echter dat zijn school de plannen van Ritzen 'niet onacceptabel' vindt. „Na tuurlijk voelen we mee met de studenten, maar als de bezuini gingen door waren gegaan had den we van onze 300 werkne mers er 80 tot 100 moeten ont slaan." Van Antwerpen deed zijn uit spraken tijdens een onderwijs- discussie cïie was georganiseerd door de stichting Overkoepe lend Studenten Overleg (OSO). Die was enkele weken geleden al begonnen met de voorbereidin gen van een discussie over de be zuinigingen op het onderwijs. Onverwacht was de timing daar van perfect, omdat maandag bleek dat de gewijzigde plannen van Ritzen voor een enorme commotie in de Nederlandse on derwijswereld hebben gezorgd. Overigens was daar in Vlissin- gen weinig van te merken. Niet een student was als belangstel lende op de discussie afgeko men. Zodoende vergaderde het forum - met vertegenwoordigers van de landelijke studentenvak bond LSVb, enkele studenten, Zeeuwse politici, vertegenwoor digers van het bedrijfsleven èn directieleden en docenten van de HZ - voor een lege zaal. Het atrium van de hogeschool was alleen even gevuld toen de deel tijdstudenten pauzeerden, maar zij toonden geen enkele belang stelling voor de forumdiscussie. Korting Van Antwerpen gaf aan dat de leiding van de HZ liever het col legegeld met duizend gulden ziet stijgen dan dat er op de be groting van de hogeschool wordt gekort. Dat zou in zijn ogen echt; desastreus zijn. „De afgelopen vijfjaar is al tien procent op de hogescholen bezuinigd. Op-ter mijn wordt dat nog veel meer. We moeten straks hetzelfde doen met minder mensen. Des ondanks moeten we de kwaliteit overeind houden. Dat was ook het moeilijke van de afweging vandaag. De kwaliteit van het hoger onderwijs is in het belang van de studenten." „Vijfhonderd miljoen bezuini gen en dan tegen de instellingen zeggen dat ze ook de wachtgel den moeten betalen voor het personeel dat ze ontslaan, dat is de beste manier om het hoger onderwijs kapot te maken. De politiek gaat onzorgvuldig om met het hoger ouderwijs, daar slot zie pagina 11 kolom 8 Cees is kunstenaar en heeft ongeveer alles wat er i7i het Zeeuws-Vlaamse is te zien wel geschilderd. Nzi eens verft hij met de penseel, dan heeft hij weer een periode dat hij het mes hanteert. Want ook dat is een tech niek die hij beheerst. Hij doet in zijn stamcafé regel matig kond van zijn nieuwe creaties. Soms gaat het goed, so7ns 07itbreekt de in spiratie. Hij houdt het in ie der geval al veertig jaar vol. Verschillende keren echter 77ioest hij de ezel laten voor xvat-ie was. Oorzaak: de rik ketik. Want vergis u niet: xoie de inspiratie met de kwast in beeld probeert te brerigen. sterft so77is zeven dode7i. Laatst zat hij mistroostig achter z'n glas ouwe klare. Hij had het7iadat hij weer pijri op de borst kreeg. eve7i- tjes rustig aan gedaan. „Ach", wuifde hij het mede leven iveg. „het is waar schijnlijk gewoo7i weer een i7ifarctje geweest. Dat her ken ik zo Ia7igzamerha7id wel. Maar als je weet wat het is, 7noet je daar da7i 7iog voor 7iaar een dokter lo- pe7i?" Grillige jongens die kiinstenaars w XvfmpeQj-s,,, L Hulst aan. „We willen laten zien dat je lol kunt hebben met foto Peter Nicolai Het Natuurkundecircus van de TU Eindhoven deed gisteren scholen natuurkunde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11