ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN ussen vallen Tsjetsjenië binnen Kamer vraagt opheldering over bewapening Dutchbat in Bosnië Dode door explosie in Jumbo Jet 20% Dienst in kerk ds. Schreuder verstoord Justitie Amsterdam sluit bestaan van een 'mol' niet uit 4 WEKEN 30% Onduidelijkheid rond opdracht tot invasie Jeltsin roept op tot kalmte VOOR 14,- JA, ik wil: VANDAAG START UITVERKOOP kindercollectie damescollectie Enkele wolkenvelden Opklaringen en wolkenvelden wisse len elkaar af, het blijft vrij zacht. Ma- aan zee krachtige zuidwesten wind. Temperatuur 13 graden. Zie jaargang no. 291 aandag 12 december 1994 osse nummers 1,50 FOTO Goes, Middelburg, Vlissingen, Hulst, Terneuzen, Zierikzee, Elten-Leur Wie maakt van uw negatief een superafdruk op formaat 50x70cm voor maar 7 9 05? Juist! VERSCHOORE WÊtÊKÊÊÊÊÊÊ MÊÊÊÊÊlÊKÊËKIÊÊÊÊm van onze verslaggever GOES - Tijdens een kerk dienst van de Gereformeerde Gemeente in Goes is zondag avond een fikse rel uitgebro ken. Woedende kerkgangers verstoorden de dienst in de Sionkerk. Zij voelden zich overrompeld door de aankon diging dat hun omstreden pre dikant N. W. Schreuder tij dens die dienst schuldbelijde nis zou afleggen. Die medede ling leidde tot massaal gejoel en gefluit. Honderden mensen verlieten uit protest het volge pakte kerkgebouw. De dienst werd voortijdig beëindigd. De gemoederen lie pen dermate hoog op, dat de in opspraak geraakte predikant het kerkgebouw via een zijdeur moest verlaten. De politie werd zelfs gevraagd een oogje in het zeil te houden bij de woning van de dominee, omdat werd gevreesd voor handtastelijkhe den. De betrokken predikant liet gisteravond via zijn zoon weten niet bereid te zijn tot enig com mentaar op de chaotische ge beurtenissen in de Sionkerk. Tweede-voorzitter L. Moerland van de kerkeraad beperkte zich slechts tot: „Het is een jammerlijke toestand, dat de mensen zich zo laten gaan." Het merendeel van de leden der Gereformeerde Gemeente in Goes vindt dat dominee Schreuder niet langer te hand haven is als voorganger van hun kerkgenootschap. De pre dikant raakte onder meer om streden vanwege zijn rol bij de geruchtmakende Rusthuizen- affaire in Zeeland. Twee weken geleden was er ook al sprake van dat Schreu der in de gelegenheid zou wor den gesteld schuldbelijdenis te doen. Dat ging toen toen niet door, omdat veel gemeentele den daartegen hadden gepro testeerd. Zij bestookten de ker keraad met brieven en tele foontjes, waarin zij duidelijk maakten zich niet neer te leg gen bij een eventuele terugkeer van de predikant, die in mei dit jaar werd geschorst. Ondanks die dreigementen mocht Schreuder gisteravond alsnog schuldbelijdenis doen. Dat gaf groot ongenoegen bij ongeveer de helft van de ruim duizend kerkgangers. Zij ver vlieten met veel rumoer de kerk. „Voor zover ik weet is iets der gelijks binnen ons kerkgenoot schap nog nooit voorgeko men", verklaarde een van hen zondagavond geëmotioneerd. h onze correspondent [ns Geleijnse SKOU - Tienduizenden Rus- :he militairen zijn zondag de Kaukasus-republiek jetsjenie binnengetrokken en iben de hoofdstad Grozny isingeld. Volgens een verkla- lg van president Jeltsin - die het ziekenhuis bijkomt van neusoperatie - is de actie loeld om de bevolking te be- •Jpermen, de orde te herstellen te garanderen dat Russisch- jetsjeense onderhandelingen idaag zullen doorgaan, iciële Russische woordvoer- :s verklaarden zondag dat het 1.000 inwoners tellende Groz- niet zal worden bestormd, ar radicaal-democratische jrlieden in Moskou, die fel ge ilt zijn tegen de invasie, ver- ichtten toch een aanval op 'ozny. Zij vrezen dat het con ti leidt tot een militaire dicta- in Rusland en een langdu- je guerrilla-oorlog in de Kau- ius. Tsjetsjeense leider Dzjochar ledajev zei dat de invasie de Ie Kaukasus zal 'be,dekken irugskoeriers inden per abuis p militaire basis ERCED (RTR) - Twee Ameri- anse drugskoeriers hebben wel zeer kapitale blunder ;aan door met hun vliegtuig- op een militaire basis in Cali- inië te landen. twee mannen wilden naar ii vliegveldje in de buurt, maar vergisten zich in de juiste De luchtleiding moest, lontdekking van het onver- ite vliegtuigje, in allerijl an- toestellen waarschuwen die lig waren met oefenvluchten 'en de basis. Militair veilig- Sdspersoneel kon de twee igskoeriers aanhouden. met een deken van bloed'. Na aanvankelijke ontkenningen lie ten Tsjetsjeense woordvoerders zondagavond echter weten dat vandaag zal worden deelgeno men aan besprekingen met Rus land in de Ossetische hoofdstad Vladikavkaz. Het was onduide lijk of ook vertegenwoordigers van de door Rusland gesteunde oppositie tegen Doedajev daar bij aanwezig zullen zijn. Olie Volgens de Russische lezing zijn zondag 30.000 militairen - de meesten behorend tot de troe penmacht van het ministerie van binnenlandse zaken - van uit drie richtingen Tsjetsjenië binnengetrokken. Verslagge vers meldden een konvooi van tweehonderd tanks en tweehon derd pantservoertuigen dat van uit de grensplaats Mozdok rich ting Grozny trok. Belangrijke olie-installaties zouden al onder Russische controle zijn gesteld. De Russen gaan ervan uit dat Doedajev over 12.000 gewapen de aanhangers beschikt. Jour nalisten in Grozny signaleerden een zelfmoord-eenheid, waarvan de leden groene hoofdbanden droegen. Zowel van Russische als van Tsjetsjeense zijde is ge meld dat in Grozny talrijke vrij willigers uit naburige moslim-re publieken, maar ook uit het Mid den-Oosten, Iran, Azerbeidzjan, Abchazië gevechtsklaar zijn. De Russen ontmoetten zondag nog geen tegenstand. In Jeltsins verklaring, die zon dagavond voor de tv werd voor gelezen, wordt het voorgesteld alsof de bevolking van Tsjetsje nië het slachtoffer dreigt te wor den van terreuracties en onder linge gevechten. De Russische militairen zouden behalve hun wapens ook 'humanitaire goede ren' - worstjes werden speciaal vermeld - bij zich hebben om het voedseltekort te bestrijden. Bedreiging Rusland heeft de afgelopen maanden echter de Doedajev- oppositie van wapens voorzien en hun 'Voorlopige Raad' er kend als vertegenwoordiger van het Tsjetsjeense volk. Dat was - Russische militairen voeren bij de plaats Tolstoyurt, veertig kilometer van de Russisch-Tsjetsjeer verkeer uit, se grens, controles van het doorgaand foto Reuter een reactie op een aantal gijze lingsacties door terroristen, die volgens Moskou bewezen dat het Doedajev-bewind een be dreiging voor de Russische vei ligheid vormt. Jeltsins trouwste aanhangers, de radicale democraten, betoog den zondag in Moskou tegen de ze lezing. Zij verweten het Krem lin alle mogelijkheden voor een vreedzame oplossing van het conflict te blokkeren. Volgens Jegor Gaidar, oud-pre mier en leider van Democratisch Rusland, wil een 'derde macht' het Tsjetsjeense conflict mis bruiken om in heel Rusland de noodtoestand af te kondigen en een 'politiestaat' te vestigen. Gaidar zei dat in het weekeinde 'voor het eerst in drie jaar' tever geefs had geprobeerd Jeltsin te bereiken. Hij suggereerde dat diens directe omgeving hem van de buitenwereld geïsoleerd houdt. Verder zei Gaidar dat het volstrekt onduidelijk is wie ver antwoordelijk is voor de mili taire operatie. zie ook pagina 3 Prins Bernhard koortsvrij DEN HAAG (GPD) - Er zit wei nig schot in het genezingspro ces van prins Bernhard. Hij is nog steeds ernstig ziek en moet nu op eigen kracht genezen van zijn longontsteking. De artsen in het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) noemen zijn toe stand 'stabiel, maar zorgelijk'. De prins heeft weliswaar geen koorts meer, maar ligt nog wel aan de beademingsapparatuur. ..Het afgelopen weekeinde heb ben zich nauwelijks nieuwe ont wikkelingen voorgedaan. Het is nu een kwestie van langzaam ge nezen", aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtings dienst. IAdvertentie Trakteert u uzelf met Kerstmis op een mooie keuken? Heb dan nog 3 dagen geduld. Want a.s. donderdag, vrijdag of zaterdag doet u de deal van uw leven! iWacht dus persé tot a.s. donderdag 15 december! DEN HAAG (GPD) - D66 wil in zage in alle rapporten over de bewapening van de Luchtmo biele Brigade in de Bosnische moslim-enclave Srebrenica. Het ministerie van defensie moet duidelijk maken wat er waar is van de beschuldiging dat de brigade van circa 700 man onvoldoende voor zijn ta ken is uitgerust. Met name. bij een evacuatie kan de lichte be wapening problemen geven, verklaarde gisteren een voor malig militair adviseur van de Luchtmobiele Brigade. Luitenant-kolonet C. Haver- hoek onthulde in de KRO-ac- tualiteitenrubriek Brandpunt, dat de defensietop zijn aanbeve lingen voor de uitrusting van de brigade in de wind sloeg. Zo kre gen YPR-pantservoertuigen een lichtere .50 mitrailleur in plaats van het standaard 20 millimeter boordkanon. Ook zijn volgens Haverhoek geen Stinger-lucht- afweerraketten meegenomen. De luitenant-kolonel, die on langs de dienst verliet, schreef in september 1993 een vertrouwe lijke brief aan commandant TOKYO (AP) - Een explosie aan boord van een Boeing- '17 van Philippines Airlines heeft zondag aan een Japan se passagier het leven ge host. Zes personen raakten Revvond. Door de explosie werd een gat in de vloer van ('e passagiersruimte gesla gen en vloog een deel van het plafond in brand. °e Jumbo Jet, die met 292 Personen aan boord op weg was van de Filippijnse hoofdstad Manilla naar de Japanse hoofdstad Tokyo, Haakte een geslaagde nood- landing op de luchthaven fan Naha op het eiland Oki nawa in het zuiden van Ja pan. De brand werd door de Passagiers met dekens ge blust, énkele uren na de explosie word persbureau Associated Press in Manilla gebeld door een persoon, die namens Abu Sayyaf de verantwoor delijkheid voor de explosie opeiste en zei dat meer aan slagen op vliegtuigen zqu- den volgen. Abu Sayyaf is een organisatie van moslim fundamentalisten, die vei"- antwoordelijk is voor een groot aantal bomaanslagen en ontvoeringen in het zuiden van de Filipijnen. De explosie in het vliegtuig deed zich voor boven het Ja panse eiland Minami Daito op driehonderd kilometer vliegen van Okinawa. De ge dode passagier werd door de politie geïdentificeerd als de 24-jarige Haruki Ikegami. Ook de zes gewonden had den de Japanse nationali teit. Brinkman waarin hij op basis van praktijktesten vijf manke menten aan de mitrailleur op somde. Volgens Haverhoek is hem vervolgens een spreekver bod opgelegd, Het ministerie van defensie en ook de kamerspecialisten die zich met de bewapening hebben beziggehouden, reageerden met ongeloof op de lezing van Haver hoek. Volgens D66-kamerlid Hoekema is de bewapening uit gebreid in de Tweede Kamer be sproken. „Ook volgens de mili taire bonden was het de goede mix. De afgelopen jaren is uit niets gebleken dat het aan de be wapening schort. Maar dat rap port van Havei'hoek wil ik wel zien. Ik wil alle vertrouwelijke stukken zien". Defensie noemt de Brandpunt uitzending 'onjuist en eenzijdig'. Volgens de woordvoerder van minister Voorhoeve wilde de KRO geen gebruik maken van het commentaar van een hoge militair. „Dan hadden wij kun nen uitleggen dat het verhaal niet klopt. Nu wordt onnodige onrust bij de familie van de mili tairen in Bosnië gewekt". In een verklaring stelt het ministerie dat de bewapening „voldoende robuust en onder alle omstan digheden te bedienen" is. Het 20 mm-kanon zou te onder- houdsintensief, ingewikkeld en storingsgevoelig zijn. Ook be strijdt Defensie dat er geen eva cuatieplannen klaarliggen. „Die zijn meteen opgesteld en sinds dien aangepast en verbeterd", aldus de verklaring. PvdA-kamerlid Zijlstra reageert verontwaai-digd op de Brand punt-uitzending. Volgens Zijl stra is de Tweede Kamer decem ber vorig jaar uitgebreid over de Berging Wijsmuller uit IJmuiden is afge lopen weekeinde begonnen met de voorbereidingen voor de ber ging van het Russische vracht schip Pioner Onegi. dat sinds donderdag vastzit op de slikken vaii Rilland. De klus. zal naar verwachting enkele iveken in beslag ne- E men. Van Vossen Bondscoach Dick Advocaat heeft Ajacied Peter van Vossen opgeroepen als vervanger van Gaston Taument in de selectie van het Nederlands elftal voor de EK-kwalificatiewedstrijd te gen Luxemburg. woensdag in De Kuip. De Feyenoorder haakte zaterdag af met een spierblessure. I I John de Wolf John de Wolf heeft op zijn 32e verjaardag een bevredigend de buut gemaakt bij Wolverhamp ton Wanderers. Met de oud-feye noorder als nieuwe aanvoerder won de Engelse eerste-divisie- club zaterdag met 1-0 van hekkesluiter Notts O County. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18 ■I bewapening van de brigade ge raadpleegd. „De indruk wordt nu gewekt dat Defensie er een zooitje van heeft gemaakt en dat vind ik een zeer kwalijke zaak. Ik twijfel geen seconde aan de be wapening van onze militairen in Bosnië". Ook volgens VVD-defensie- woordvoerder Van den Doel zijn er geen aanwijzingen dat het mi nisterie een steek heeft laten val len. „De 20 mm-kanonnen zijn speciaal van de pantservoertui gen afgeschroefd, omdat de VN liever een lichtere bewapening had". Overigens beschikt het bataljon wel over 81 mm-mortie- ren, anti-tankwapens en ook over enkele Stinger-luchtaf- weersystemen. Juist vanwege deze uitrusting zouden Neder landse blauwhelmen zijn aange zocht voor het beveiligen van het vliegveld te Tuzla, de Zapna- duim en de enclave Bihac, aldus Defensie. Vanwege de opge laaide strijd is die laatste missie nog niet begonnen. Pagina 5: interview met Goese VN- militair 'Dierenrechten in wet opnemen' UTRECHT (ANP) - Dierenmis handeling is nog beter aan te pakken, als in de grondwet komt te staan dat dieren eigen waarde hebben en als levend wezen gerespecteerd moeten worden. Dat zei het Tweede-Ka merlid B. van den Bos (D66) za terdag in Utrecht, waar de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren hem be noemde tot Dierenbeschei-mer van 1994. AMSTERDAM (GPD) - Justitie in Amsterdam onderzoekt of er een 'mol' werkzaam is binnen de organisatie die gevoelige in- formatie over onderzoeken van uit het parket naar buiten heeft gebracht. Het parket in Amster dam was de afgelopen twee jaar meerdere malen doelwit van criminelen die geheime infor matie meenamen. In alle geval len werden computer-diskettes, met gegevens over misdaador ganisaties, gekopieerd. Officier van justitie mr. N. Schaar: „Het kan zijn dat de in formatie door inbraak of inslui ping is verkregen, maar het is ook mogelijk dat we een lek bin nen de organisatie hebben, ie mand die bestanden voor crimi nelen heeft gekopieerd. Die laat ste mogelijkheid wordt nu on derzocht". Bij de inbraak afgelopen zomer in de woning van de Amster damse officier van justitie mr. J. Valente (belast met bestrijding georganiseerde misdaad) werd eveneens informatie gestolen. Maar de volop uitgelekte gege vens zijn vermoedelijk niet van deze inbraak afomstig. „Het gaat om betrouwbare informatie die we doorgaans van de politie krijgen. De gevonden dagjour naals bijvoorbeeld, worden nooit op een harde schijf opge slagen, daarom weten we ook dat ze niet van Valente komen. De officier van justitie krijgt clie journaals van de politie toege stuurd en na lezing gaan ze weer terug naar de politie. Ergens op dat traject is die informatie ge kopieerd. Computerkraak wordt volgens Schaar uitgesloten. Hij ver moedt dat de inbraak bij Valen te bedoeld was als afleidingsma- oeuvre om óf de werkwijze van de inbrekers óf het lek te verdoe zelen. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken órilvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a '29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: UNITED COLORS OF BENETTON. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 WÊÊÊÊEÊÊÊÊË

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1