NOS: Veronica kiest voor 't geld Kok tegen vertrek VN uit Bosnië Linschoten wil snel overleg met artsen over wao-keuringen 4 WEKEN gedood bij [Ben de Graaft @//Q)//G Tapijt Zes Nederlanders busongeluk 01100 - 39555 94 kunst cultuur f x 4 25 Vm 31 Spectaculair Occasion Weekend bij Autobedrijf Van Strien. VOOR 14,- In september 1995 vier commerciële en drie publieke zenders Toestand j lernhard orgwekkend 137e jaargang no. 289 /rijdag 9 december 1994 osse nummers 1,50 Meest droog Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Meest matige wind uit west, later op de dag uit zuidwest. Middag- temperatuur omstreeks 10 graden. Bel voor informatie: MEK7£. \™r„ OJ, V. >#1(ZEV&1~ De Engelse schilderes Martow Moss (fotostaat met haar con structivistische schilderijen in de traditie van Mondriaan. Haar devies was: ruimte, licht en beweging. Verder in de bij lage Kunst Cultuur: Mesdags storm in Schevenin- gen Van der Heijden her denkt zijn vader overleven in het concentratiekamp Schoenmakers in Suriname 1001 Nacht volgens Richard van Leeuwen Amersfoort ij vert voor Gorter de melan cholie van Armando Tom Oosterhuis revancheert zich Bolsjoi staat op instorten ondertitels van Margreel Reiss 1000 Rozen in de cinema reisverslag van Marcel Zal- me uit-agenda. exposities, filmwijzer. Seedorf Pierre van Hooijdonk van NAC en Clarence Seedorf van Ajax debuteren in de selectie van hel Nederlands elftal. Oranje speelt woensdag het EK-kwalijicatie- duel tegen Luxemburg RDM-veiling In Rotterdam is gisteren een deel van de overbodig geworden boedel van de in verval geraakte marinewerf RDM geveild. Alles van magazijnstellin gen tol laskolommen O kwam onder de hamer. O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 12, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 23; Kunst en cultuur: 25, 26, 27, 28, 29, 30 en 31 Advertentie Zie pagina 16 I DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Linschoten van sociale zaken gaat op korte termijn pra ten met de artsen die de wao- keuringen verrichten over de problematiek van de „schrij nende gevallen". Dat zijn men sen die arbeidsgeschikt worden verklaard, hoewel duidelijk is dat hun gezondheidstoestand op korte termijn sterk zal ver slechteren. Volgens Linschoten is dat niet de bedoeling van de keuringsnormen. Linschoten denkt dat er met de keuringsnormen zelf niets mis is, maar dat keuringsartsen ze waarschijnlijk te streng toepas sen, zo zei hij donderdagavond tijdens het kamerdebat over de begroting van sociale zaken. De staatssecretaris is wel bereid tot een discussie over de keu ringsnormen, maar hij wil eerst nader onderzoek afwachten. De resultaten daarvan zijn volgend voorjaar beschikbaar. Woensdag bleek dat PvdA, D66 en GroenLinks snel een versoe peling van de keuringsnormen willen. De WD en het CDA wil len net als Linschoten het onder zoek afwachten. De staatssecretaris is voorlopig niet van plan terug te komen op het voornemen te korten op de toeslag van aow'ers met een jon gere partner en een aanvullend pensioen. Een kamermeerder heid wil die korting op zijn minst verzachten. Linschoten is daar ook wel toe bereid, maar dan moet een alternatief worden ge vonden voor het overeengeko men bezuinigingsbedrag van 440 miljoen. Linschoten is niet bereid al op korte termijn af te zien van de boete (malus) die werkgevers moeten betalen als een perso neelslid in de wao verdwijnt. Een kamermeerderheid van CDA, VVD en D66 wil de boete eerder schrappen omdat ze die onrechtvaardig vindt. Werkge vers moeten namelijk ook beta len als een werknemer door bij voorbeeld een vakantie-ongeval arbeidsongeschikt raakt. Het CDA heeft een motie inge diend om de malus zo snel moge lijk af te schaffen. De VVD wil Linschoten eerst de kans geven met zijn voorstel te komen. Is dat er niet „rond 1 april" dan zal de WD een initiatiefvoorstel in dienen om de malus te beëindi gen. Dat voorstel is overigens af komstig van Linschoten zelf. Hij schreef het in de vorige kabi netsperiode, toen hij nog kamer lid voor de WD was. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 3214 000002 j^^INGEN, Koudekerkseweg 9 tel. 01184-18414 HILVERSUM (ANP) - Vier com- r uerciele televisiezenders, drie mblieke. Zo ziet het Nederland- ;e medialandschap er in sep- ember 1995 uit. Dat was al- hans de stand van zaken op londerdag 8 december 1994. I'ant, zoals staatssecretaris luis vorige week in de Tweede amer zei, het medialandschap seen zeegezicht dat snel en ruw ;an veranderen. 'eronica krijgt een sterke posi tie in een nieuw concern met CLT, het moederbedrijf van het commerciële station RTL. Dat is voor Veronica de voornaamste overweging geweest af te zien van een overeenkomst met de publieke omroep. Contracten zijn er nog niet getekend. Vero nica noemt de op een breed pu bliek gerichte zender Jeans and Young. Verder komt er een Ne derlandse variant op MTV. RTL4 en RTL5 blijven bestaan. Net als de drie publieke netten, al maakte de NOS een enigszins aangeslagen indruk. In de nieuw te vormen houdster maatschappij krijgen CLT en Veronica ieder een belang van 26 procent. Veronica wordt daar beter van, RTL ook. Volgens voorzitter Van der Reijden kan Veronica in de beoogde coalitie het eigen gezicht sterker laten zien en zich meer op de jeugd richten. De gesprekken tussen de partners zijn de laatste maan den gewoon voortgezet. Ende- mol en RTL vechten over de con tracten met de zogeheten ster ren. De strijd tussen publieke en commerciële omroep zal zich de komende jaren voornamelijk af spelen op het terrein van de sportrechten. De commerciële zenders begeren wat momenteel nog het bezit van de NOS is. Dat gevecht zal hard zijn. Volgens M. van Dam, de leider van de onder handelingsdelegatie van de pu blieke omroep, tekent zich spel- verruwing af op het slagveld van de elektronische media. Van Dam verwacht dat de affaire tot een herwaardering van de pu blieke omroep zal leiden, omdat mensen gaan beseffen dat bij de commerciële omroepen louter het geld gaat bepalen wat zij te zien krijgen. Door de beslissing van woens dagavond zijn de drie afspraken tussen de partijen, die onder meer een verdeling van sport rechten omvatte, van de baan. De andere betroffen het leveren door Endemol van programma's aan de publieke omroep en het uitwisselen van programmage gevens. Er waren nog geen con tracten getekend. De partijen beschuldigen elkaar van het slot zie pagina 3 kolom 6 dilitair Almelo ;edood, collega lit Vlissingen ■ewond in Sinaï an onze verslaggever !>LISSINGEN/DEN HAAG - 'j, (vee Nederlandse wachtmees ters van de marechaussee uit lissingen en Almelo zijn don- li erdagochtend tijdens een pa trouille betrokken geraakt bij en verkeersongeval bij Nu- reiba, in het zuiden van de Si- 11 ai-woestijn. ai e 32-jarige wachtmeester uit .a lmelo, die de auto bestuurde, wam bij het ongeluk om het le- 0 en. Zijn 33-jarige Vlissingse col- ga raakte lichtgewond, li] is overgebracht naai- de le- erplaats Zuidkamp in de Sinaï- oestijn. !en derde inzittende, een mili ar van de Fiji-eilanden, raakte »k gewond. De slachtoffers laakten allen deel uit van een Jultinationale eenheid die toe- iet op de handhaving van de rede in het gebied tussen Israël D Egypte. Het voertuig waarin i zaten, raakte bij een inhaal- anoeuvre van de weg en sloeg ver de kop. van onze verslaggever RILLAND - Op de Westerschelde is donderdag het Russisch container schip Pioner Onegi gekapseisd. Het on geluk gebeurde tijdens zwaar weer in de Bocht van Bath. Toesnellende sleepboten van de Union uit Antwer pen slaagden er ternauwernood in het schip drijvend te houden en scheef op de slikken bij Rilland te duwen. Bij opkomend tij dreigde de Rus (53-70 brutoton) alsnog om te vallen en weg te zinken. Acht sleepboten, die de hele dag tegen het schip bleven duwen, wis ten dit te voorkomen. De 27-koppige be manning kon tijdig door sleepboten van boord worden gehaald. De Pioner Onegi, die een Nederlandse loods aan boord had, kwam uit Antwer pen en was met vier lagen containers op weg naar Griekenland toen het plotse ling zwaar slagzij maakte. Dat gebeur de bij windkracht tien. In de loop van de avond begonnen containers van het dek af in het water te vallen. De scheep vaart werd daardoor, zoals ook 's mid dags enkele uren het geval was, ge stremd. De politie te water zoekt de oorzaak in de wijze van belading, al wordt niet uit gesloten dat andere omstandigheden een rol hebben gespeeld. Zo blijkt het schip op een boei te zijn gevaren. In de contaners bevindt zich een zeer gevarieerde lading. In een van de rui men staan enkele containers met daar in tientallen vaten deels brandbare, deels giftige stoffen. Volgens Rijkswa terstaat bestaat geen direct gevaar voor milieu of volksgezondheid. foto Willem Mieras zie ook pagina 9 b fRECHT (GPD) - De toestand ?b an de prins Bernhard is 'zorg- \l ekkend'. Direct na terugkeer 'u an him staatsbezoek aan Jor- anië bezochten koningin Bea- ix en Prins Claus hem gister- si fond in het Academisch Zie- mhuis in Utrecht. Kort na half f arriveerde het paar bij het ispitaal. Koningin en prins even tot even na middernacht j prins Bernhard. 6 iatrix en Claus werden verge- b ld van hun zonen Willem Ale- ander, Friso, Constantijn en in prinses Margriet en Pieter an Vollenhoven. Eerder giste- n bracht de net van verkoud- aid herstelde prinses Juliana ïnbezoek aan haai- echtgenoot. 'n kamerbreed verschil Mil JtViI! i I fiTMf^irïï verandert de situatie. Dan geldt het parool 'samen uit, samen thuis', aldus de premier. Wel moet de evacuatie onder verant woorde risico's kunnen verlo pen. Kok sloot niet uit dat de Luchtmobiele Brigade, die in de moslim-enclave Srebrenica is gelegerd, om veiligheidsredenen iets langer moet achterblijven. Minister Voorhoeve van Defen sie is ook de mening toegedaan dat speculaties over eventuele evacuaties uit Bosnië veel te vroeg komen. Met het vertrek van de Nederlanders uit Srebre nica zou het doodvonnis voor de tienduizenden moslims in de en clave getekend worden, waar schuwde hij. „Als onze luchtmo biele brigade uit Srebrenica in pakt en vertrekt is het afgelopen met de moslimbevolking daar". De Verenigde Staten zijn bereid maximaal 20.000 soldaten te le veren voor een Navo-troepen- macht die ingezet zal worden als wordt besloten de VN-vredes- troepen uit Bosnië-Herzegovina terug te trekken. De VS zouden daarmee ongeveer de helft leve ren van de voor zo'n evacuatie noodzakelijke eenheden. Dit besluit van president Clin ton is een nieuwe wijziging van het Amerikaanse beleid, waarbij tot nog toe de inzet van grond troepen in het Bosnische con flict is afgewezen. Maar volgens Clinton „is het van belang voor de VS, als leider van de Navo, om onze bondgenoten bij te staan als zij in gevaar verkeren". De VS zijn tegen terugtrekking van de VN-troepen, maar Clin ton wil op alle eventualiteiten voorbereid zijn. De Amerikaan se regering stelt wel nadrukke lijk alleen te zullen helpen bij een evacuatiemissie, maar wil onder geen voorwaarde dat Amerikaanse soldaten zelf be trokken raken in de strijd in Bos nië. DEN HAAG/WASHINGTON (GPD) - Premier Kok zal van daag en morgen tijdens de Euro pese topconferentie in Essen nog één keer een lans breken voor de VN-blauwhelmen in Bosnië. Die moeten uit humani taire overwegingen op hun post blijven, ondanks al het Servi sche getreiter en alle vernede ringen, vindt de Nederlandse regering. Gisteren lieten Servi sche soldaten de laatste vijf Ne derlandse waarnemers vrij die in Bosnië werden gegijzeld. Al le vijf verkeren in goede ge zondheid. Kok maakte gisteren de Tweede Kamer tijdens een overleg over de Europese top duidelijk dat Nederland zo ongeveer de laat ste NAVO-lidstaat is die op te rugtrekking zou willen aandrin gen. Hij zegde toe een vurig plei dooi te zullen houden voor voortzetting van de Unprofor- operatie. Maar als bij voorbeeld de Fransen en Britten hun VN- eenheden zouden terughalen, ii kwam even voor drie uur bij it Academisch Ziekenhuis aan i vertrok een half uur later. De gewonde chauffeur. ^merkelijk was het dat de i| ijksvoorlichtingsdienst van- d ebt ineens een andere formu- ting koos voor de gezondheids- 4 «stand van Bernhard. Niet H Dger werd over 'zorgelijk' ge- 'token maar nu over 'zorgwek- ii Pd'. Vandaag wordt vermoe- tltjk meer bekend over hoe de tins reageert op de derde anti- ioticakuur. Twee eerdere be indelingen van de longontste- ing hadden geën resultaat, r: i iatrix en Claus kregen toe- li temming om via het Israëlische itiitruim naar Nederland terug 'Vliegen. Daardoor kon het ko tiklijk paar ruim een uur eer- er op Valkenburg landen. iisteravond na negen uur nam e spanning in het ziekenhuis Bewakers waren extra alert P 'ongewenste bezoekers'. De ji deling intensive care, waar de tns ligt, werd volledig afge- ihermd. ELBURG (GPD) - Bij een onge luk op de Autobahn bij Regens burg in Zuidoost-Duitsland zijn gisteren zes leden van de Christelijke Zang- en Orato riumvereniging De Lofstem uit Elburg omgekomen. Vijftien mensen raakten zwaar gewond, terwijl 24 mensen lichte kwets uren opliepen. De doden zijn de voorzitter van het koor, P. Menkveld (58) uit 't Harde, D. Bouma-Cnossen (83), K. Vierhuis-Plender (53), W. Lip- ke-Smit (48) en A. Schenk (64), allen uit Elburg, en A. Roos- Nieuwenkamp (71) uit Nun- speet. De 63-jarige chauffeur van de dubbeldeksbus was volgens de Duitse politie verantwoordelijk voor de ramp. De uit Erfurt. af komstige man kon even niet goed opletten toen hij een zon- neklep naar beneden trok. Met een snelheid van circa 100 km per uur reed de bus toen in op een met boomstammen geladen vrachtwagen. De stammen drongen via de voorkant van de bus tot in de vijfde stoelenrij de cabine binnen, foto ANP Pagina 2: Rouw in Elburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1