og meer officieren bedreigd Het extraatje van Croky. Botsing in coalitie over aow Oosterschelde nogelijk geen lationaal park Lt' Werk Van Gogh ontdekt VOOR VER KOOP 4 WEKEN kleintjes ian Traa wil werk oolitie niet hinderen V eronica/Endemol zet publieke omroep aan de dijk voor RTL Politiebescherming voor ten minste vijf betrokkenen eze week alleen bij Albert Heijn. Cd KORTINGEN Zeven ton voor rekwisiet Ajax viert feest 19 13 VOOR 14,- JA, ik Storm boven zee ^9" Bewolking en perioden met regen. Harde zuidwesten wind. Boven zee enige tijd storm. Middagtemperaluur omstreeks 10 graden. ar237e jaargang no. 288 zponderdag 8 december 1994 .osse nummers 1,50 'RECHT (GPD) - Justilie-me- iwerkers in Utrecht, Haarlem Amsterdam zijn het afgelo- en jaar minstens tien keer ern- ig geïntimideerd door crimi- :len. Dat leidde in zeker vijf gevallen lot politiebe- herming voor de betrokken ficieren van justitie. Tot fy- •k geweld, zoals bij de Am- crdamse officier J. Valente, eij yam het niet. anfjals gisteren gemeld is Valen- belast met de bestrijding' van rare criminaliteit, tijdens justi- le onderzoeken herhaaldelijk gemolesteerd door criminelen, j werd onder meer in een sloot gegooid en twee keer bijna aan gereden door een auto. Ook werd hij vier keer met de dood bedreigd. Dieven namen spullen mee uit zijn woning en wisten ook materiaal uit zijn werkka mer in Amsterdam te bemachti gen. In de hoofdstad blijken nog meer officieren van justitie te zijn bedreigd, aldus politie woordvoerder Klaas Wilting. Het gaat om 'enkele personen'. Veel meer wil hij 'hangende ver der onderzoek' niet kwijt. „De zaken zijn in ernst weliswaar on vergelijkbaar met de keiharde en frontale aanval op Valente, el; act 3 JeNHAAG (ANP)-Hetpolitie werk moet gewoon doorgaan. js.( kan geen sprake van zijn dal uis tsporing van politie en justi- wordt gehinderd door de enquête. Dat rklaarde voorzitter Van Traa i) de parlementaire enquête- mmissie naar de opsporings- ilhoden van de politie woens- xJ&gna afloop van de eerste, be- Si oten vergadering. Igens Van Traa zal.de com- ssie binnen de gestelde ter- jn van een jaar haar werk en: ...we zijn ons bewust dat elheid geboden is, maar we llen geen broddelwerk leve- De commissie zal verder isentijds rapporteren. Het idrapport zal volgens Van aa geen geheime delen bevat- 1. Wel zuilen een groot aantal rhoren achter gesloten deuren iatsvinden. n onze Haagse redactrjce IN HAAG - Minister Van rtsen van landbouw, natuur- heer en visserij stopt wel- ht de voorgenomen financie- ig van toekomstige nationale rken, waaronder de Oosler- >lde. Ki. n woordvoerder van het mi- terie heeft dit gisteren beves- d. Van Aartsen piekert erover ehij de door het kabinet opge- [de bezuinigingen moet invul- De minister zal begin vol- nd jaar in een prioriteitennota kendmaken hoe zijn keuzes jdih uitgevallen. Zeeuwse gedeputeerde De ik heeft inmiddels in een brief n de minister en de Tweede pier geprotesteerd tegen een (gelijke weigering van het jk om de Oosterschelde als na- naal park te financieren. nverteerbaar Igens De Kok zou het onver- a'baar zijn als de bewindsman deze manier bezuinigt. „We ti "en graag een bezoekerscen- ;eilm inrichten en voorlichting r de Oosterschelde gaan ge- Dat is van groot belang voor hand." Kok weet niet precies hoe- 1 geld het ministerie wilde gekken als de Oosterschelde tïonale park zou worden. De Wachting was dat er onge- Advertentie Ribbelchips zijn knapperkrakend vers, )ben een lekkere smaak en charmante 3e|tjes. Ze zijn er weer volop, nü in een "we verpakking. En deze week zijn ze in winkels wel héél voordelig, a f Ribbelchips, QlQ of paprika, zak 120 gtèBfjÖ lt)ledlng geldt tot en mét zaterdag 10 december a,s„ W maar ik kan wel zeggen dat we ze serieus nemen. We halen alles uit de kast om dit gelukkig nog incidentele verschijnsel de kop in te drukken". In Haarlem werden twee officie ren van justitie tijdens onder zoek naar misdaad-netwerken serieus bedreigd door de onder- Van Traa verwacht verder dat het tot na kerstmis zal duren voordat- met de verhoren wordt begonnen. Het VVD-kamerlid Otto Vos is de grote onbekende in de com missie. Verwacht was dat Anne- lize van der Stoel namens de li beralen zou aanschuiven. Zij zat evenals de leden Van Traa (PvdA), De Graaf (D66), Kouvoet (RPF) en Rabbae (GroenLinks) in de voorbereidende werk groep. De VVD besloot echter om Otto Vos af te vaardigen. Hij kwam pas in augustus in de Tweede Kamer, nadat er bij de vorming van het kabinet vier VVD-ka- merleden naar het kabinet over stapten en Jan Franssen burge meester in Zwolle werd. Pagina 2: mond dicht veer een miljoen gulden voor het bezoekerscentrum zou afkomen en 500.000 gulden per jaar daar na. De Kok heeft verder nog geen plannen de provincie een bijdrage te vragen. Hij wilde eerst afwachten wat het Rijk zou doen. Dat het ministerie mogelijk stopt met de financiering, is aan gekondigd in een vergadering van de commissie Kleisterlee, waarin Rijk en provincies over leggen met natuur- en milieuor ganisaties. Een van die organi saties, de ANWB, heeft inmid dels ook bezorgd aan de bel ge trokken. Volgens deze organisa tie komt het stelsel van natio nale parken in gevaar zonder bij dragen van het Rijk. Vijf parken Nederland telt op dit moment vijf nationale parken. -Van zes andere gebieden is de oprichting al in procedure. In het structuur schema Groene Ruimte maakte het vorige kabinet bekend dat nog eens negen gebieden beoor deeld zullen worden op de moge lijke aanwijzing. Daartoe be hoort de Oosterschelde. Volgens gedeputeerde De Kok zou de procedure voor aanwijzing van de Oosterschelde zeer snel kun nen verlopen, omdat de zeearm al een beschermd natuurgebied is. Dus is er al veel geregeld op het gebied van natuurbescher ming. AMSTERDAM (GPD) - Er is een nieuw werk ontdekt van de schilder Vincent van Gogh. Het schilderij, dat jaren op een zolder in Zwit serland lag, toont een herfslboeket met asters en margrieten uit de Parijse tijd van de kun stenaar (1886-1888). Het doek is vanaf vandaag tot en met 31 december te zien in hel Van Gogh Museum in Amsterdam naast een soortgelijk bloemstilleven uit de eigen collectie. Het schilderij werd aangeboden aan kunsthan delaar en Van Gogh-expert Walter Feilchen- feldt uit Zurich, die het als een authentiek werk herkende. In het Van Gogh Museum werd zijn vermoeden bevestigd. Het museum is niet van plan het stilleven aan te kopen. „We hebben hier al meer van dergelijk werk hangen", aldus een woordvoerder. Het bloemstilleven werpt geen nieuw licht op het oeuvre van Van Gogh omdat hij in zijn Parijse tijd tientallen schilde rijen met boeketten maakte. Hoewel het schilderij meer dan een eeuw oud is, is het nooit eerder behandeld. De linnen dra ger bleef onbedoekt en het verfoppervlak werd niet gevernist. Het spieraam en de opspanning zijn origineel en waarschijnlijk heeft het doek zelfs nooit een lijst gehad. foto ANP pagina 2: een sprookje wereld. Volgens officier C.J. Hemmes-Boender gaf 'de aard van de mededelingen' alle reden om de officieren een tijdje door de politie te laten beschermen. Verdere details wil zij niet geven. Het Haarlemse parket heeft vooruitlopend op maatregelen die minister van justitie Sorg- drager dinsdag aankondigde - de toegang tot de eigen werkka mers inmiddels beter beveiligd. Ook kreeg iedere officier in de ei- slot zie pagina 3 kolom 1 'Uitgestorven' buideldiertje aangetroffen PERTH (AP) - In een natuurre servaat aan de Australische zuidwestkust is een buideldier gevonden, waarvan werd ver ondersteld dat hel al 125 jaar uitgestorven was. Vijf levende exemplaren van het diertje, Gilbert's pötoroo gehe ten. zijn vorige week aangetrof fen in vallen in de buurt van Al bany. enkele honderden kilome ters ten zuiden van Perth, zo zei minister van milieu Kevin Min- son. Het ging om twee volwassen mannetjes, een jong mannetje en een volwassen vrouwtje met een jong in haar buidel. Het diertje kan ongeveer 30 cen timeter groot en een kilo zwaar worden. Het heeft een grijs bruin-zwarte vacht en een rat- achtige staart en snuit. Gilbert's potoroo werd voor het eerst ge signaleerd in 1840 en voor het laatst in 1869. in de buurt van waar het diertje nu is gevonden. Minson zei dat in 1975 nog ver- geels naar het dier was gezocht in het gebied. tot5Ö% Gimbrère LANGE DELFT16 MIDDELBURG DEN HAAG (GPD) - PvdA en D66 willen het geplande belas tingvoordeel voor de hogere in komens gedeeltelijk schrappen. Het geld dat daardoor vrijkomt moet worden ingezet om de be zuiniging op de aow te verlagen. De VVD voelt daar niets voor. De liberalen sturen aan op een drastische verlaging van de mi nimumjeugdlonen, wat PvdA en D66 volstrekt verwerpelijk vinden. De regeringspartijen bleken gis teren ernstig verdeeld over de manier waarop gepensioneer den met een jongere partner ont zien kunnen worden. Het kabi net wil de aow van deze groep deels korten op het aanvullende pensioen. De maatregel (op brengst 445 miljoen) moet op 1 januari 1996 ingaan. Door hét verlagen van het maximaal te korten bedrag van 975 tot circa 550 gulden per maand, worden de aow'ers met een goed aanvul lend pensioen enigszins ontzien. Om een tekort op de begroting van minister Melkert (sociale za ken) te voorkomen, lanceerden de coalitiepartijen verschillende plannen. De VVD wil onder meer Gorbatsjov wil president worden DUBAI (RTR) - Michail Gor batsjov, de voormalige presi dent van de Sovjetunie, wenst in het Kremlin terug te keren. Hij wil Boris Jeltsin opvolgen na de presidentsverkiezingen van 1996. het minimumloon voor 15- tot 23- jarigen verlagen. Een 17-jarige ziet zijn bruto maandloon met ruim 200 gulden dalen tot 650 gulden. Een 22-jarige zou er zelfs 270 gulden op achteruit gaan en komt op 1570 gulden per maand. Hoeveel het' rijk daardoor be- Advertentiej Uw mooiste kerstboom zoekt u uit in het grote (kunst)kerstbomenbos bij Europatuin Beveland in Goes NEW YORK (UPI) - De Malte zer Valk, een legendarisch re kwisiet uit de Amerikaanse speelfilm The Maltese Falcon, heeft op een veiling dinsdag in New York een recordbedrag van ruim zevenhonderddui zend gulden opgebracht. Het dertig centimeter hoge beeldje is in de detectivefilm uit 1941 doelwit van een span nende jacht, waarbij Humph rey Bogart een hoofdrol speelt. In de rolprent gaat iedereen er vanuit dat het beeldje volge stopt zit, met diamanten, maar uiteindelijk blijkt het Maltezer valkje geheel van metaal te zijn. Nieuwe eigenaar van het loden voorwerp is Harry Winston, een juwelier die veel aan film sterren levert. Hij moest voor het 'stukje filmgeschiedenis' bijna acht keer zoveel neertel len als de geschatte opbrengst van vijftigduizend dollar, ruim 88 duizend gulden. spaart op jongeren in overheids dienst en in het Jeugdwerk garantieplan, kon VVD-woord- voerder Van Hoof niet aangeven. Daarnaast verwacht de VVD een hogere opbrengst van het be strijden van bijstandsfraude (75 miljoen) en lagere ww-uitgaven. Beide kunnen ingezet om de weggevallen aow-bezuiniging op te,vangen. Ook wil de VVD gede tineerden meer dan nu het recht op een uitkering (wao, aow) ont nemen. Dat moet circa tien mil joen opleveren. Coalitiegenoten PvdA en D66 hekelden het 'sprokkelwerk' van de VVD. De twee partijen voelen meer voor het gedeeltelijk schrappen van het beloofde be lastingvoordeel voor de inko mens vanaf circa 90.000 gulden (verlengen tweede belasting schijf: kosten 300 miljoen). Het AOV wil een eenmalige solidari- teitsheffing van 1 procent van het bruto jaarloon van alle Ne derlanders. met uitzondering van de minima. Met de op brengst hiervan (4 miljard) kan de aow in de toekomst veilig ge steld. denkt de ouderenpartij. De Tweede Kamer toonde zich bezorgd over de gevolgen van de strengere wao-keuringseisen. Werknemers met ernstige ziek ten worden toch gedeeltelijk ar beidsgeschikt verklaard, waar door zij in de ww of in de bijstand belanden. PvdA en D66 willen soepeler keuringsregels en meer dwang voor de werkgever ge deeltelijk arbeidsgeschikten in dienst te houden. De WD wil eerst nader onderzoek naar de regels afwachten. Minister Mel kert en staatssecretaris Lin- schoten antwoorden vanavond. Ajax vierde gisteren een feestjemet Tarik de Tovenaar als middel punt. Tank Oidida. meestal reserve bij de landskampioen. maakte beide doelpunten tegen AEK Athene: 2-0. Het gebeurde op een dag dat de ploeg van Louis van Gaal weinig fout kon doen bij de aan hang. De Amsterdamse applausmachine werkte op volle loeren en de zee van vooraf uitgedeelde witte en rode vlaggetjes dein de op de klanken van muziek of op het ritme van de voetbal. Kapelletjes De acht uit 1SS0 daterende ka pelletjes op de begraafplaats in Zuiddorpc worden waarschijn lijk binnenkort voor verder ver val behoed. Mede dank zij bij dragen van de gemeente Axel en het Regionaal Ontwikkelings Perspectief kunnen de gebedshuisjes worden opgeknapt. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie. 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. HILVERSUM (ANP) - De combi natie Veronica/Endemol heeft woensdagavond de onderhan delingsdelegatie van het NOS- bestuur laten weten dat zij te rugkomt op drie overeenkom sten met de publieke omroep. Het betreft de. levering van pro gramma's aan de publieke om roep, het uitwisselen van pro grammagegevens en het samen werken op het terrein van de sportrechten. Als reden gaven Joop van den Ende, John de Mol en Joop van der Reijden volgens een delega tielid van de NOS op dat de lei ding van het Luxemburgse sta tion RTL4 en RTL5 een aanbod heeft gedaan dat voor Veronica/ Endemol aantrekkelijker is. Een woordvoerder van Vero nica: „Twee weken geleden zijn Veronica en Endemol door CLT benaderd om weer te komen pra ten. Dat aanbod is aanvaard. Het is momenteel niet zo dat er een bod ligt van de CLT." Ende mol was woensdagavond niet bereikbaar voor commentaar. Veronica en Endemol hebben woensdagavond besloten af te zien van de overeenkomst, de strategische alliantie. De con tracten waren klaar, de overeen komsten waren alleen nog niet getekend. Er moest slechts een datum voor tekening worden af gesproken. „Het duurde ons te lang"', aldus de woordvoerder van Veronica. Twee maanden geleden waren de onderhandelingsdelegaties van beide partijen tot een ak koord gekomen. „Watfte omroe pen betreft zou het nog weken kunnen duren. Kijk maar naai de aarzelingen van de TROS, en de VPRO, die beroep zou gaan aantekenen. Daar willen we niet op wachten. Het is beslist niet zo dat we bij nader inzien ontevre den zijn over het onderhande lingsresultaat." De onderhandelingsdelegatie van het NOS-bestuur, bestaan de uit drs. M. van Dam en mr. B. Geersing, vergezeld door mr. R, van den Dolder, zegt met verbij stering kennis te hebben geno men van het gemak waarmee Veronica/Endemol op de ge maakte afspraken terugkomt. Zij brengt vanochtend verslag uit aan het dagelijks bestuur van de NOS. Dat zal zich bera den op nadere stappen. (eenmalig binnen zes maanden) wil: j een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Plaats: super isolerend DUBBELGLAS komo-keur 10 jaar gamin ie MET SUBSIDIE vakkundig geplaatst Glashandel MELIESTE Verrijn Stuartweg 26, 4462 GE Goes Telefoon 01100-27854 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1