ROVINCIALE ZEEUWSE Mill Officier doelwit aanslagen 7,5% t Georganiseerde misdaad steelt Meebrullen met De Leeuwekoning.' 06-0331 4 WEKEN 'SAUNA MIDDELB IRQ DAM 45, TEL. 01180-29120 Onderwereld terroriseert Valente al maanden Koningin Beatrix enthousiast over Jordanië Shell station De Jonge trakteert... Gratis doos gebak! Italië geschokt door aftreden Di Pietro Spectaculair Occasion Weekend bij Autobedrijf Van Strien. VOOR 14,- PZC d^37e jaargang no. 287 ^Woensdag 7 december 1994 ,osse nummers 1,50 Vanochtend regen Regen, in de middag opklaringen. Vanavond kans op een bui. Maximum temperatuur 8 graden. Een krachtige zuidzuidwesten wind. Wat de koningin is voor ha in^f r land, is de sauna voor z'n klant. Prins Bernhard herstelt onvoldoende AMMAN (GPD) - Prins Bernhard herstelt on voldoende van zijn long ontsteking. De anti-bio- ticum kuur slaat niet goed aan. Het medisch team van het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht gaat nieuwe me dicijnen uitproberen. Toen de prins afgelopen maandag een tweede longontsteking kreeg, is hij helemaal opnieuw on derzocht. Maar professor Duursma, hoofd van het medisch team, is onte vreden over het gene zingsproces van Bern hard. „We maken ons zorgen. De prins herstelt onvoldoende van zijn longontsteking. Hij on dergaat een lastig en moeizaam proces", al dus mr. H. van der Voet, hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtings dienst die dagelijks van uit Amman, waar hij met de koningin op staatsbe zoek is, met professor Duursma belt. Ook heeft de prins regelmatig last van koorts. Wel geneest hij goed van zijn darm operatie. Inmiddels heeft Bern hard bezoek ontvangen. De prinsessen Margriet, Irene en Christina zijn langs geweest, koningin Beatrix bezocht haar va der vlak voordat ze naar Amman vertrok. Zijn vrouw prinses Juliana heeft haar man nog niet bezocht, omdat ze zelf verkouden is en dan is haai- aanwezigheid vol gens het medisch team niet verantwoord. door Henk van Ess en Jos Goos UTRECHT - De Amsterdamse officier van justitie J. Valente is maandenlang doelwit van aan slagen geweest. De beleidsoffi- eier zware criminaliteit, bij wie onlangs is ingebroken, werd drie keer ernstig gemolesteerd. Ook hebben criminelen hem vier keer met de dood bedreigd. Tot nu toe heeft justitie geen ruchtbaarheid gegeven aan de stelselmatige terreur- tegen de belangrijke misdaadbestrijder van het Amsterdamse parket. Zo werd Valente tijdens het jog gen over een polderweg verrast door een BMW die met hoge snelheid probeerde op hem in te rijden. Hij kon zich.net op tijd in veiligheid stellen door het wei land in te vluchten. Kort daarna reed dezelfde BMW opnieuw op Valente in. Ook toen wist hij weg te springen. Bij een fietstochtje werd Valente door drie mannen tot stilstand gebracht en van zijn rijwiel getrokken. De crimi nelen gooiden hem vervolgens in een sloot. Zij eisten dat hij de misdaadbestrijding zou staken. Eerder was de officier vier keer met de dood bedreigd toen hij werkte aan de vervolging van drugshandelaren in de Coral Sea- zaak en het onderzoek tegen au tocoureur Z., die wordt verdacht van het leiding geven aan een misdaadsyndicaat. Justitie nam elke bedreiging serieus. Zo liet zij Valente telkens schaduwen en kreeg hij politiebewaking bij zijn woning. De officier van justitie werd eind vorige week nog bedreigd toen id van Iraakse eheime dienst ntvlucht Bagdad in onze correspondente NSTANBUL - Een van de aaste medewerkers van de aakse dictator Saddam Hus- in, generaal-majoor Wafiq al- ^amra'i, is uit Bagdad ge vlucht. Volgens de Turkse krant •i£ abali is hij daarbij geholpen oor de Turkse geheime dienst 'a UT en de Amerikaanse CIA. De oeweitse krant Qabas publi eerde een telefonisch inter- ew met Wafiq al-Samra'i aarin deze zegt dat Saddam ussein nauwelijks nog greep :eft op het land. vMjoenentraude »»s Amsterdam gegevens bij parket Amsterdam Koningin Beatrix in gesprek met koningin Noor van Jordanië. AMMAN (ANP) - Koningin Beatrix en Prins Claus zijn dinsdag in Jordanië aan gekomen voor een driedaags staatsbe zoek. Het is voor het eerst in zestien jaar dat ze een officieel bezoek brengen aan het land. De koningin toonde zich dins dagmiddag tijdens een gesprek met de pers zeer enthousiast over het bezoek en vooral over het feit dat dit door het vre desproces tamelijk probleemloos kan worden gebracht. Koningin en prins werden in een zonnig, maar koud Amman verwelkomd door ko ning Hoessein en koningin Noor en diver se leden van de Jordaanse koninklijke fa milie. 's Middags brachten koningin en prins een bezoek aan het nationale monument van Jordanië, de gedenkplaats voor de mar telaren. In het gebouw, dat de vorm heeft van de heilige steen van Mekka, worden de geschiedenis van Jordanië belicht en foto Arthur Bastiaanse/ANP de helden van het vaderland geëerd. Met een zilveren gieter begoot de koningin een jonge olijfboom, als symbool voor leven en groei. Aan het eind van de middag ont moette het koninklijk paar de leden van de Nederlandse gemeenschap, een kleine 70 mensen in getal. Onder hen waren een anglicaanse priester, een arts die bij de be doeïen werkt en een vrouw die ooit gezel schapsdame van de moeder van koning Hoessein was. MSTERDAM (ANP) - Uit on- erzoek bij twintig taxibedrij- in in Amsterdam, is gebleken at zij op grote schaal hebben ifraudeerd. Het gaat om een edrag van circa tien miljoen ulden. ie verwachting is dat het frau- ebedrag nog hoger uitpakt als er een maand het onderzoek an het Regionaal Interdiscipli- air Fraudeteam (RIF) is afge- nd. Het gaat bij de fraudes on er meer om belastingontdui- ing, niet afdragen van premies bedrijfsverenigingen en ont recht ontvangen uitkeringen. luim honderd chauffeurs ble- :n ook bij het Rijk of de ge- iieente Amsterdam te werken. DEN HAAG (GPD) - Crimine len hebben een nog onbekende hoeveelheid justitiële informa tie gestolen bij vermoedelijk het parket van het Amsterdam se openbaar ministerie. Onbe kend is nog of er ook vitale in formatie is ontvreemd waar door politie-informanten in ge vaar kunnen komen, of waar mee strafprocessen kunnen worden ontx-egeld. De Amster damse politie stelt een diep gaand onderzoek in. Justitieminister Sorgdrager heeft dit gisteren meegedeeld na afloop van een besloten vergade ring met kamerleden. Zij heeft de Kamer verder meegedeeld dat officieren van justitie, him werkplekken en de informatie die zij hebben, beter beveiligd worden. Ook meldde zij dat op 1 januari een reeds eerder aange kondigde commissie voor toet sing van opsporingsmethoden aan het werk gaat. Alle bijzon dere opsporingsmethoden, zoals inkijkoperaties, infiltratie en pseudo-koop, moeten vooraf aan deze commissie worden voorgelegd. De procureurs-ge neraal hebben bovendien op dracht gekregen alle lopende strafzaken door te lichten op de gebruikte opsporingsmethoden. Volgende week komt Sorgdra ger bovendien met een plan tot een ingrijpende reorganisatie van het openbaar ministerie. De Tweede Kamer toonde zich tevreden met het optreden van de minister. „Ze laat zien dat ze niet met de armen over elkaar zit", aldus CDA-woordvoerder Van der Heijden. Computerschijven Justitie verkeerde tot voor kort in de veronderstelling dat alleen informatie was gestolen uit de woning van de Amsterdamse of ficier van justitie Valente. afge lopen zomer. Al gauw stond vast dat het hierbij niet om vitale in formatie ging. In het televisie programma Deadline werd afge- Advertentie fert Heijn geeft een leuke mini meezing cd/mc weg 12.95" met vijf prachtige liedjes uit de Walt Disney-" h'De Leeuwekoning! En als u één '31 de onderstaande produkten flopt,krijgtu'm gratis aan de kaésa. kiel Futur of Ariel Futur Color «2,2 kilo vm 23.99* fair Ultra, jevulpak 3 kilo XJ&T 16.99* treft, taiurbeschermer flacon 1 kilo Dreft, afwas flacon 750 ml J49S" 13.99* BJbletilngen gelden t/m zaterdag 10 december a.r zolang de voorraad strekt. "Of de pain contanten vla bank of giro. Zie de actlevoorwaarden In de winkel. «pkdWt lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. W4 Kom vrijdag 9 of zaterdag 10 december bij Shell station De Jonge tanken en u ontvangt een feestelijke, gratis doos gebak!* n o 0 S Graag tot ziens Shell station De Jonge 1 Patijnweg 100, 4461 LS Goes, tel.: 01 100 27050 vS? lopen vrijdag een week geleden echter gestolen informatie open baar gemaakt, die onmogelijk bij Valente kon zijn weggehaald. Onderzoek heeft inmiddels uit gewezen dat het om computer floppy's gaat die door crimine len zijn gekopieerd, vermoede lijk op het parket van het open baar ministerie in Amsterdam. Omdat de originele diskettes niet zijn ontvreemd, was justitie tot de uitzending ook niet van de diefstal op de hoogte. Onduide lijk is daarom ook hoeveel infor matie er is ontvreemd en hoe ge voelig die is. Sorgdrager daar over :„Ik weet niet wat ik niet weet". De floppy die criminelen aan Deadline hebben gegeven, was in ieder geval niet zo vitaal dat daardoor politie-informanten en undercover-agenten gevaar lo pen. Vast staat evenmin of er in formatie over door politie ge bruikte omstreden oppsporings- methoden in criminele handen is gekomen. Met dergelijke infor matie zouden advocaten straf processen in het honderd kun nen laten lopen. Sorgdrager wees er op dat advo caat mr. Doedens in zijn verdedi ging van drugshandelaar Char les Z. tot nu toe alleen maar ver denkingen heeft geuit over on- oirbare opsporingsmethoden, maar geen harde gegevens heeft aangedragen. Onduidelijk is nog of de diefstal van informatie bij het parket het werk is van een justitiële medewerker, of een binnengedrongen buitenstaan der. Volgens Sorgdrager wijst de diefstal van justitiële informatie en de verregaande intimidatie van opsporingsambtenaren door criminelen op steeds har der wordende methoden van de kant van bendes, „waarmee een zekere grens is overschreden". hij in zijn auto op de snelweg reed. Hij werd door vier auto's ingesloten. Tot een confrontatie met de bestuurders kwam het niet. Zij maakten zich na een paar minuten uit de voeten. Van Damme Uit het onderzoek blijkt verder dat in augustus uit de woning van de officier vooral persoonlij ke gegevens zijn ontvreemd en nauwelijks justitiële informatie. Zo werden Valentes bankaf schriften van de afgelopen zeven jaar meegenomen en stalen de dieven zijn medische gegevens. Ook raakte Valente het enige manuscript van een boek kwijt dat hij over zijn justitiële erva ringen aan het schrijven was. Daarnaast werden spullen van zijn vrouw ontvreemd, bij voor beeld mappen met correspon dentie over haar hobby - het fok ken van honden. Daarin zat een jarenlange briefwisseling met hondenfokker Van Damme uit Vlissingen. Dat is een broer van de wegens drugssmokkel in Sin gapore opgehangen Johannes van Damme. Aangenomen mag worden dat de criminele organi satie achter de inbraak, de infor matie openbaar wilde maken om Valente verder in diskrediet te brengen. Veel belangrijk materiaal voor criminelen bleef tijdens de in braak onaangeroerd: vrijla tingsformulieren waarmee een gevangene uit de cel kan worden gehaald, tientallen privé- en se mafoonnummers van justitie medewerkers en talloze dossiers waaruit werkwijze en opspo ringsmethodiek van politie kon worden afgeleid. Valente heeft zich inmiddels ziek gemeld. Hij weigert elk commentaar. Justitie in Am sterdam was gistermiddag niet in staat te reageren. Harde acties bepleit tegen Serviërs GENEVE/SARAJEVO (RTR AFP/DPA) - De ministers van buitenlandse zaken van zeven islamitische landen hebben dinsdag gepleit voor hardere acties tegen de Bosnische Ser viërs. In een verklaring zeggen de lan den, verenigd in de contact groep voor Bosnië van de Orga nisatie van de Islamitische Con ferentie (OIC). dat de NAVO luchtaanvallen moet uitvoeren om Servische raketinstallaties uit te schakelen. Zij willen zelf troepen sturen. VN-woordvoerder Paul Risley zei dat dinsdag weer fel gevoch ten werd rond de moslimenclave Bihac in het westen van Bosnië. Scherpschutters schoten in Sa rajevo een 74-jarige man en een 16-jarig meisje neer. Beiden raakten zwaargewond. De VN toonden zich dinsdag be zorgd over berichten dat delen van het Kroatische leger in het westen van Bosnië samen met Bosnische Kroaten vechten te gen de Bosnische Serviërs. Advertentiei Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijdl jaar. Wanneer u nu minimaal f 10.000,- vastzet voor een periode van 10 jaar ontvangt u 7,5 rente per jaar. Aanbod geldig t/m 16 december 1994. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder.mee. Gokken Natuureducatie Zeeuwse medewerkers van Staatsbosbeheer. Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap maakten dinsdagmiddag een educatief uitstapje naar De Schotsman. „We moe ten de bezoekers niet Q als lastpakken zien." De Tweede Kamer heeft giste ren een plan van minister Wij- ers om bepaalde kleine geldprij zen uitkerende behendigheids spelletjes in cafés en sportkanti nes toe te staan, on middellijk getorpe- O deerd. v Kees Rijvers Kees Rijvers heeft gemengde ge voelens overgehouden aan zijn ontwikkelingswerk bij PSV. Gis teravond sloot hij zijn taak als crisismanager bij de Eindhoven- se eredivisionist af met een pun- tendeling van 2-2 tegen het nie tige RKC. „Ik heb fijn met de spe lers en de technische staf ge- werkt, maar sportief gezien kan ik onmoge- "T* lijk tevreden zijn." B Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. van onze correspondent ROME De Italiaanse onder zoeksrechter Antonio Di Pietro, symbool van het Italiaanse anti corruptieonderzoek en spil van het Milanese team 'Schone han den', heeft dinsdag bekendge maakt de magistratuur te verla ten. De magistraat liet zijn baas, hoofd-procureur Borrelli, weten op te stappen omdat hij zich 'gebruikt' voelt door poli tiek en media. Het nieuws is. ondanks al enkele dagen circulerende geruchten, ingeslagen als een bom. Televi sieprogramma's werden onder broken om te vertellen dat de man die met recht een volksheld genoemd mag worden er de brui aan had gegeven. Voor het paleis van justitie in Milaan verzamel den zich direct honderden men sen om solidariteit te betuigen met de magistraat. Di Pietro zegt in zijn 'afscheids brief dat hij met pijn in het hart maar met opgeheven hoofd de magistratuur verlaat en niet wil polemiseren. Hij zegt altijd zijn werk met objectiviteit en zonder intimidatie te hebben uitge voerd en nooit bepaalde perso nen of politieke partijen te heb ben willen bevoordelen. De magistraat laat verder weten dat zowel voor- als tegenstan ders van 'Schone Handen' hem gebruiken en dat hij daarom niet langer zijn werk kan doen. „Ik hoop dat mijn vertrek zal bijdra gen aan het 'ontpersoonlijken' van het onderzoek Schone Han den en ook aan een terugkeer iAdvertentie van vertrouwen in de institu ties", zo besluit Di Pietro. Di Pietro drukte zich diploma tiek uit. Maar hoofd-procureur Borrelli zei dat het besluit van Di Pietro beïnvloed is door „een klimaat van groeiende haat en vijandigheid jegens het onder zoeksteam". Borrelli liet weten dat 'Schone Handen' zal door gaan en dat niemand van het team, ook hijzelf niet, er aan denkt het voorbeeld van Di Pie tro te volgen. Di Pietro zegt te willen gaan boe ren in zijn geboortestreek in het zuiden van Italië. Advertentie Bedrijfsadviseurs juridische doorlichting contracten Tel. 01100-50145 (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: ra/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De Zie pagina 28 'n dijk van een krant 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1