«11 IfftllLE ZEEUWSE COURANT Bosnië: Westen pleegt verraad -50% J Italiaans onderzoek naar gedrag van bemanning Achille Lauro VOOR VER KOOP 4 WEKEN bitse premier Major dreigt blauwhelmen terug te trekken ÏORTINGEN Doden bij kettingbotsing op Franse snelweg Schipbreukelingen in Mombasa veroordelen houding bemanning fel Schelde Groep maakt kans op order voor marine Abu Dhabi ZUURKOOL, SPEKBLOKJES EN RUNDERVINKEN. VOOR 14,- Vanochtend een bui In de ochtend veel bewolking en een buiVervolgens enkele opklaringen. De maximum temperatuur 10 graden. De zuidwesten wind is krachtig. 37e jaargang no. 286 jnsdag 6 december 1994 osse nummers 1,50 fssssm 10-18 december 1994 pagina's 8 en 10 jan onze correspondent OEDAPEST - De Bosnische (resident Izetbegovic heeft En- eland, Frankrijk en Rusland er naandag van beschuldigd tij lens de Joegoslavische burger- jorlog telkens de Serviërs te (ebben gesteund. Izetbegovic feed zijn bittere uitval tijdens jen bijeenkomst in Boedapest ian de Conferentie voor Veilig- jeid en Samenwerking in Eu- ppa, waar meer dan 50 rege- jngsleiders zich bogen over de laag hoe een 'tweede Bosnië' an worden voorkomen. Ie topconferentie legde daar- feast grote verdeeldheid bloot bssen Rusland en het Westen wer het zenden van een vredes macht naar Nagorno-Karabach, fe omstreden enclave tussen de ongontsteking irins Bernhard peelt weer op IN HAAG (ANP) - Prins Bern- ird kampt sinds het weekein- met een vererging van zijn ngontsteking. Nadat zijn art- hem een ander antibioticum edienden, daalde de koorts bij prins weer. toestand van Bernhard is nu ibiel, aldus de Rijksvoorlich- ïgsdienst (RVD) gisteren. I-jarige prins liep vorige :ek een longontsteking op na- it hij eerder was geopereerd inzijn dikke darm. oningin Beatrix en prins Claus n gistermiddag van marine- egveld Valkenburg in Zuid- plland vertrokken naar Jorda- voor een driedaags staatsbe- ek. Zij breken het staatsbe- ik af als de toestand van de ns ernstig verslechtert. voormalige Sovjet-staten Arme- niëen Azerbajdzjan. In wat nog mild getypeerd kan worden als een diplomatieke scheldkannonade, verweet Izet- begoviz het Westen en de VN dat het met het zenden van humani taire hulp slechts „kalmerings middelen" toe heeft gediend te gen de Servische agressie. Hij suggereerde dat Rusland mee helpt de Serviërs te bewapenen, en dat de VN, onder leiding van Frankrijk en Engeland, bewust de belegerde stad Bihac aan zijn lot heeft overgelaten. Op de tirade van het Bosnische staatshoofd werd door de andere regeringsleiders nauwelijks ge reageerd: de meesten beperkten zich tot de gangbare oproep aan de Serviërs het internationale vredesplan te accepteren. De Britse premier Major liet door schemeren dat Engeland zijn blauwhelmen zal terugtrekken, wanneer hun situatie niet snel verbetert. Volgens premier Kok voelt Ne derland daar niets voor, al er kende hij dat er makkelijk een 'domino-effect' kan ontstaan wanneer landen die een grote bijdrage leveren aan de VN- macht in Bosnië hun troepen te rug halen. Kok zei dat in de wan delgangen van de topconferen tie, die vandaag wordt voortge zet, druk wordt overlegd over een nieuw appèl aan de strijden de partijen een vreedzame reger- ling te zoeken, de VN zijn werk te laten doen en de humanitaire hulptransporten doorgang te verlenen. De topconferentie in Boedapest had officieel moeten leiden tot een opwaardering van de nu nog slapende Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE) tot een soort Euro pese Veiligheidsraad. Die zou, met diplomatieke middelen maar desnoods ook met eigen blauwhelmen, een herhaling van Bosnië moeten voorkomen. Vooral in de voormalige Sovjet unie ligt de ethnische springstof voor het oprapen. Een eerste proef voor dat idee vormt het sturen van 2000 blauwhelmen naar de christelij ke enclave Nagorno-Karabach. waarover Azerbajdzjan en Ar menië na jaren oorlog recente lijk een wapenstilstand afspra ken. Maar diplomatieke bron nen betwijfelden maandag- (Advertentie) GRENOBLE (AP) - Bij een kettingbotsing van t\Vee vrachtwa gens en bijna dertig personenauto's op de snelweg A41 tussen Grenoble en Chambéry zijn maandagochtend vijf mensen om het leven gekomen en zeven gewond geraakt. Volgens de politie vloog een van de trucks in brand, hoewel deze geen brandgevaarlijk materiaal vervoerde. Het vuur sloeg over op de personenwagens die tussen de twee vrachtwagens vastza ten. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend maar ten tijde van het ongeluk was het wegdek nat en glad. foto EPA Gimbrère IANGE DELFT 16 MIDDELBURG van onze correspondent ROME De Italiaanse minister van transport, Fiori, heeft maandag een onderzoek aange kondigd naar zowel de oorzaak van een verslaggever MOMBASA - „Het is echt om te huilen geweest, wat wij hebben meegemaakt sinds we de Achille Lauro hebben verlaten", zegt Jan de Gans (65) uit Midwolda. -Mensen waren doodsbang. Maar niemand raakte in pa niek en het is die discipline geweest die ons gered heeft, fiat we nu nog leven, is puur aan onszelf te danken". „Ik wil me niet op de borst kloppen, maar zelfs de oud jes waren fantastisch. Ze hebben tijdens de reddings operatie topsport bedreven, onmenselijke dingen gedaan en elkaar geweldig gehol pen, Want het personeel van het schip liet ons compleet in de steek, wist van toeten noch blazen. Het is daarom een Godswonder dat er niet iets ergers is gebeurd", aldus fie Gans. „Als die zee niet zo kalm was geweest, dan had hen we dit niet overleefd, dan waren we op eigen houtje niet in de reddingbo ten gekomen, maai" waren We allemaal verzopen". Emoties Woede over het gedrag van de Italiaanse bemanning, te leurstelling over de opvang door de Nederlandse over heid en opluchting over de goede afloop, alle emoties waren aanwezig bij de 79 Ne derlanders die maandag vijf dagen na de ramp met hun cruiseschip aankwamen in Mombasa. Sommigen nog in pyjama, ongeschoren en bleekjes, maar allemaal op gelucht dat ze het hadden overleefd. In het plaatselijke Intercon tinental Hotel op het strand van Mombasa worden erva ringen uitgewisseld over de nachtmerrie van de afgelo pen week. Iedereen is vol lof over de geweldige opvang door de bemanning van de Russische tanker Spirit. Minder is men te spreken over de Italiaanse kapitein. „Dat was slechts een showfi guur; op het moment su prème was hij er niet", klinkt het. Voor de bemanning heeft men geen goed woord over. Volgens de meeste opvaren den verlieten die het zinken de schip eerder dan de pas sagiers, onder wie veel be jaarden en gehandicapten. Ze hadden bovendien, an ders dan de passagiers, hun bezittingen bij zich. „Ze heb ben zich hondsbrutaal ge dragen", luidt het oordeel. Zie pagina 11ook lof voor be manning. van de brand op het cruiseschip Achille Lauro als de wijze waar op de bemanning zich heeft ge dragen tijdens de reddingsope raties. „Er is mij ter ore geko men dat iets niet heeft gefunc tioneerd", aldus Fiori. De minister doelde op de kritiek die door sommige passagiers is geuit op de bemanningsleden. Zij zouden meer aan hun eigen hachje hebben gedacht dan aan die van de passagiers. Ook op het vliegveld van Rome, waar maandag een eerste groep van 227 opvarenden aankwam, vie len dit soort geluiden te horen. Volgens de passagiers hebben de bemanningsleden verzuimd alle cabines te controleren alvo rens van boord te gaan en hun bagage meegenomen, terwijl dit de passagiers verboden was. Ook zou de bemanning bij het op volle zee overstappen op de te hulp gesnelde schepen eerder de reddingsloepen hebben verlaten dan de passagiers. De woordvoerder van de rederij van de Achille Lauro. Natale Ar- curi, ontkende maandag perti nent dat de bemanning zich niet volgens de regels heeft gedra gen. „Het zijn valse beschuldi gingen. Bij een reddingsoperatie die meer dan 10 uur duurt en 1000 personen aangaat, is er al tijd wel iemand die klaagt", al dus Arcuri. Koffers, pakken Volgens de woordvoerder waren sommige passagiers kwaad op de bemanning omdat zij niet ge holpen werden bij het pakken van hun koffers. „Er waren ech ter belangrijkere zaken te doen dan koffers pakken", aldus Ar curi. De woordvoerder zei niet te geloven dat de bemanning eigen bagage heeft meegenomen. „De meesten zijn in Rome aangeko men nog gehuld in korte broek en reddingsvest. Controleren of zij persoonlijke bezittingen bij zich hadden, zou mijns inziens een beetje overdreven zijn ge weest". De gezagvoerder van de Achille Lauro, Giuseppe Orsi, zei maan dag in Mombassa dat de red dingsoperaties „op de best denkbare wijze zijn uitgevoerd". „Het is vooral aan onze beman ning te danken dat iedereen is gered", aldus de Orsi. Veel pas sagiers menen echter dat zij hun leven danken aan het kordate optreden van de Zuidafrikaans directrice van de cruise, Nadia Echert. Zij zou de organisatie van de ontscheping op zich heb ben genomen en de passagiers hebben weten gerust te stellen. Orsi verwierp het verwijt dat de brand geblust moest worden met emmers water. „We hebben de passagiers op deze wijze laten helpen, als onderdeel van een anti-paniekprocedure. Zij waren echter actief in een volstrekt vei lig deel van het schip en werden gecontroleerd door ons perso neel", aldus Orsi. De woordvoerder van de rederij sprak maandag tegen dat het cruiseschip, zoals enkele pass- giers hebben gezegd, te oud was en niet meer in de vaart had mo gen zijn. „Het schip was op 14 no vember, vijf dagen voor het ver trek uit Genua, volledig geïn specteerd. De Achille Lauro heeft altijd bekend gestaan als een van de veiligste schepen", aldus Arcuri. avond of in Boedapest overeen stemming worden bereikt over zo 'n vredesmissie De meningsverschillen spitsen zich toe op de vraag of die CVSE- vredesmacht eerst de zegen van de VN nodig heeft, zoals Rus land wil om een vinger in de pap te houden, maar wat andere lan den bestrijden. Daarnaast be staat er geen overeenstemming over de vraag of de blauwhelmen vooral uit Russische soldaten moeten worden gerecruteerd, of dat ook Turkije en eventueel zelfs Westerse landen soldaten zullen leveren. Nederland heeft al aangeboden eventueel bereid te zijn militairen voor het vre- desleger in Nagorno-Karabach te leveren. Veel activiteiten in Berlijn rond tentoonstelling over Anne Frank BERLIJN (ANP) - Rond de ten toonstelling 'De Wereld van An ne Frank 1929-1945', die morgen in Berlijn open gaat, vinden verschillende activiteiten plaats. Vijf maanden lang zijn er filmfestivals, discussie avonden en workshops. De tentoonstelling, georgani seerd door de Anne Frankstich ting, was in 1985 voor het eerst te zien in Amsterdam. Daarna reis de de expositie de wereld rond. Meer dan 5 miljoen mensen in zo'n 35 landen hebben de presen tatie over het leven van Anne Frank en het hedendaags racic- me en antisemitisme, inmiddels gezien. Verzoeken van Duitse leerkrachten om lesmateriaal, resulteerde vorig jaar in een zo genaamd projectpaket Anne Frank. Spoedoverleg Tweede Kamer over inbraken bij justitie DEN HAAG (ANP) - PvdA en CDA hebben spoedoverleg met minister Sorgdrager van justi tie gevraagd over de inbraak bij de Amsterdamse officier van justitie mr. J. Valente en andere inbraken bij het Amsterdamse parket. De fracties vrezen dat de misdaadbendes de komende maanden de gestolen informa tie zullen gebruiken om straf processen te beïnvloeden. De kamerleden Kalsbeek (PvdA) en Van der Heijden (CDA) hebben de voorzitter van de vaste kamercommissie voor justitie, Van der Burg (CDA), in een brief gevraagd in besloten heid met Sorgdrager over de kwestie te kunnen spreken. Directe aanleiding voor het spoedoverleg is het vraagge sprek met hoofdofficier Vrak- king van Amsterdam in NRC Handelsblad van afgelopen vrij dag. Vrakking verklaart daarin dat er geen vijf, maar vijftig dis- cettes zijn gestolen bij Valente thuis. zie ook pagina 3 Republikaner sturen opnieuw Schönhuber weg MUNCHEN (DPA) - De Duitse (ex)-voorman van extreem rechts, Franz Schönhuber, is maandag voor de tweede maal als leider van de Republikaner afgezet. Een afvaardiging van de partijraad van de radicale bruine partij heeft hem dat maandag meegedeeld. Als reden geldt de ontmoeting die Schönhuber enige tijd gel den heeft gehad met de leider van en andere extreem rechtse partij, Gerhard Frey van de Duitse Volks Unie. (Advertentie) Overlevenden van de brand op de Achille Lauro in de haven van Mombasa, waar zij met de Chevron Perth arriveerden. foto EPA i NIEUWSTE KERSTVERSIERTRENDS itastische kerstmarkt bij Europatuin Bevel: Paardenhandel Het aantal paarden en paarden- houders in Nederland neemt fors toeVolgens kenners onder meer vanioege de mogelijkheden die de paardenhouderij biedt om zwart geld in O te beleggen. O Watercirkels Als afronding van de ka naai werken op Zuid-Beveland heeft Rijkswaterstaat bij de Vlake- bruggen 27 ivatercirkels laten aanleggen. De verdere 'aankle ding" van de waterpoe len wordt geheel aan C de natuur overgelaten. I w Mv.v, -4R "j Gedrocht Ajax-trainer Louis van Gaal vindt de Champions League, on danks het sportieve succes van de Amsterdammers, nog altijd een commercieel gedrocht. De spelers echter laten geen wanklank horen. Aanvaller Pe ter van Vossen bij voorbeeld vindt het voormalige toernooi om de Europa Cup I een fantas tische belevenis. ,,Het is hart stikke mooi dat ik dit allemaal mag meema- ken." I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Hiswa: 8; Radio en televisie: 9; Provincie: 11,13 en 15; Sport: 16 en 17. C(1 Wijnzuurkool, pak 500 gram C(1 Magere spekblokjes, verpakt, per 100 gram XM Rundervinken, kiioj&ecr 15,90 100 gram mi DS5 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 december a 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep te Vlissingen is een van de kanshebbers voor marineorders uit Abu Dhabi. Het gaat om de aanleg van een marinewerf en, in eerste instan tie, de bouw van twee zoge naamde M-fregatten. Behalve De Schelde zijn andere werven uit verschillende landen in de race. Woordvoerder mr T. L. van de Poel van de Vlis- singse werf kon gisteren dan ook niet inschatten hoe groot de kans is dat de order voor de fre gatten naar De Schelde gaat. „Dat is aan de opdrachtgever." Hij verwacht overigens niet eer der dan het komend voorjaar duidelijkheid uit Abu Dhabi. Van de Poel leidt dat af uit het feit dat De Schelde in januari een herziene offerte moet aan bieden. Het is gebruikelijk dat enkele maanden daarna een be slissing valt. Volgens Van de Poel is het een zaak van lange adem: „We hebben wel meer of fertes lopen, niet alleen in de ma rinesfeer. En als je dan ziet wat er uiteindelijk doorgaat, dan zou je daar wel eens mismoedig van kunnen worden." De twee projecten, bouw van de schepen en aanleg van de werf, moeten los van elkaar gezien worden. Een Nederlands consor tium heeft zich als een van de ge gadigden gemeld voor de bouw van de werf. De Schelde is daar eveneens bij betrokken en zal, als de order doorgaat, bepaalde diensten, zoals kennis en erva ring, leveren. Ook de Nederland se marine zal in dat geval een bij drage leveren. Uitsluitsel over gunning van de opdracht voor de werf wordt wel op korte ter mijn verwacht. Wat de schepen betreft gaat het om de levering van twee fregat ten, maar het is bekend dat de Verenigde Arabische Emiraten, waar Abu Dhabi deel van uit maakt, concrete plannen heeft voor een flinke uitbreiding van iAdvertentie de marinevloot. Daarmee wil men tegenwicht bieden aan de marineopbouw in Iran. Daaruit zouden meer opdrachten kun nen voortvloeien. Andere werven die in verband met de orders genoemd worden zijn de Amerikaanse Newport- werf, het Engelse Yarrow Ship building en Duitse en Franse werven. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Telefoon: SUPER ISOLEREND DUBBELGLAS komo-keur+ 10 jaar garantie MET SUBSIDIE vakkundig geplaatst Glashandel MELIESTE Verrijn Stuartweg 26,4462 GE Goes Telefoon 01100-27854 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1