Milosevic aanvaardt vredesplan mm 125= Informatie van criminelen zit rechter dwars tM n Belangengroep slachtoffers Achille Lauro Wagon met giftig gas gekanteld Goese VN-militair thuis; Middelburger blijft nog in Bosnië 4 WEKEN FOTO WENSKMITEN VA 99 Oproep aan Bosnische Serviërs akkoord te gaan met voorstelContactgroep Italiaanse oppositie op winst Groot-Servië Zilver hockeyteam BESPAAR OP MAANDAG DINSDAG WOENSDAG VOOR 14,- HBinHBBBH Vanavond regen Eerst wal zon daarna toenemende be wolking gevolgd door regen. Matige zuidwesten wind, toenemend krachtig tot hard. Temperatuur 10 graden. S V PieXVty. luAft\ jaargang no. 286 flaandag 5 december 1994 Losse nummers 1,50 Wie maakt de origineelste wenskaarten binnen I-uur vanaf 99 cf. per afdruk' Juist! Goes, Middelburg, Vfissïngen, Hulst. 1 ver: foto verschoore SARAJEVO (RTR/AFP/DPA) - fte Servische president Slobo dan Milosevic heeft zondag de Bosnische Serviërs opgeroepen |et nieuwe vredesplan van de internationale contactgroep toor Bosnië te aanvaarden. Het recht voor de Bosnische Ser vers een confederatie met Ser- ROME (RTR/AFP) - De kandidaten van de cen trum-linkse oppositie lijken zondag de tweede ronde van de burge meestersverkiezingen in Italië te hebben ge wonnen. In vijf van de zes grote steden waar dë kiezers een nieuwe bur gemeester moesten kie zen, liggen zij aan kop, zo blijkt uit peilingen van de televisie. De eerste ronde werd ge houden op 20 november. Meer dan anderhalf mil joen Italianen konden zondag hun stem uit brengen. Zij moesten in 52 steden kiezen tussen de twee kandidaten die in de eerste ronde twee weken geleden de mees te stemmen behaalden. Hoewel de lokale verkie zingen geen maatstaf waren voor de landelijke politiek, werden zij toch gezien als een test voor Berlusconi. In de eerste ronde kreeg zijn partij Forza Italia slechts 8.4 procent, tegen ruim 30 bij de Europese verkie zingen in juni. Recente politieke ont- wikkelngen hebben de uitkomst van de uitslag duidelijk beïnvloed, zo lijkt het. De sociale on rust in Italië over de her ziening van het pen sioenstelsel verdween de afgelopen week aanzien lijk na een akkoord tus sen Berlusconi en de vakbonden. (Advertentie ndisch restaurant BANDOENG 21 jaar van 6 t/m 23 december ELKE avond JAVAANS BUFFET voor slechts ƒ21,— 01184-62260 vië te mogen vormen is volgens hem het beste argument om hen ervan te overtuigen het plan te accepteren. De Bosnische rege ring wijst het nieuwe plan ech ter af omdat het volgens Sara jevo tot een Groot-Servië kan leiden. Milosevic liet zich positief uit over het aangepaste voorstel van de contactgroep, dat de Franse en Britse ministers van buitenlandse zaken, Juppé en Hurd, zondag aan hem voorleg den. Daarin krijgen de Bosni sche Serviërs de belofte dat ze banden met Servië mogen aan gaan, mits ze een deel van de ver-, overde gebieden opgeven aan de moslims en Kroaten. Het vredesplan van de contact groep, bestaande uit Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Duitsland, Rusland en de Verenigde Sta ten, kent de Serviërs 49 procent van Bosnië toe, terwijl ze nu 70 procent in handen hebben. Milo sevic wordt gezien als in feite de enige politicus die de Bosnische Serviërs kan overreden het plan te aanvaarden. ïlauwhelmen jieselkonvooi terug op basis )EN HAAG (ANP) - De Bosni- che Serviërs hebben zondag middag de 20 Nederlandse VN- nilitairen die deel uitmaken van een brandstofkonvooi toe- temming gegeven hun weg te 'ervolgen. blauwhelmen vertrokken ond drie uur 's middags uit de lostbosnische plaats Papraca, vaar ze sinds begin ze week vast- aten. Het konvooi met dieselo- ie arriveerde aan het begin van e avond in Srebrenica. Daar [èrden de Nederlandse blauw- lelmen opgevangen door mili- airen van het Nederlandse ba- aljon in de moslim-enclave. )e vrijgelaten militairen verke- en in goede conditie, aldus iverSte Everts van het Dutch- >at. Zij hebben inmiddels naar lüis kunnen .bellen. Sergeant Brandwijk, de com- nandant van het konvooi, liet veten dat zijn mannen de afgelo- ien week goed zijn behandeld. )e Nederlandse militairen nochten de eerste dagen alleen nder Servche begeleiding de traat op. De laatste dagen was aar geen sprake meer van." Ir zitten nu alleen nog vier Ne- lerlandse VN-waarnemers bij Sarajevo vast. zie ook pagina 3 Bemanningsleden van de Achille Lauro verlaten het Cypriotische containerschip Lucy, waarmee ze naar de haven van Mombassa werden gebracht. fotoCorinne Dufka/RTR DJIBOUTI/MOMBASA (AFP/RTR/ANP/ GPD) - Eén van de Nederlandse overle venden van de ramp met het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro, G. Bolhuis uit Zoetermeer, heeft met enkele andere pas sagiers de belangengroep SOAL opge richt. Hij leverde in een telefoongesprek met het ANP vanaf de Russische nafta- tanker SKS Spirit, die cruisepassagiers aan boord heeft genomen, zondag ern stige kritiek op de bemanning van de Achille Lauro. Die heeft volgens de Zoe- termeerder bij de brand vorige week woensdag en de daarop volgende red dingsactie op geen enkele manier gepro beerd de pasagiers te helpen. Een geredde Nederlandse passagiere, E. Spiekermann (74) uit Vught, is gisteren overleden aan een darmkwaal aan boord van SKS Spirit. Een andere Nederlander blijkt te worden vermist. Het gaat om de 73-jarige T. Alkemade uit Breda. Hij werd woensdag met een zwemvest aan voor het laatst gezien op het dek van het toen in brand staande cruiseschip. Bij de ramp kwamen een Brit en een Duitser om het leven. De stemming op de Spirit was zondag be drukt door het overlijden van de vrouw. „Het is allemaal heel emotioneel", aldus Bolhuis. De SOAL (Slachtoffers Onder gang Achille Lauro) is bedoeld om de men sen zoveel mogelijk psychische en mate riële hulp te bieden. Vier schepen met opvarenden van de Achille Lauro zijn zondag in Djibouti en de Kenyaanse havenstad Mombasa aan gekomen. Vier andere schepen, waaron der de Spirit met aan boord 79 Nederland se passagiers en een Nederlandse hostess, zijn nog onderweg. Het Liberiaanse vrachtschip Bardu heeft zaterdag onder anderen 7 Nederlandse reizigers en een Nederlandse hostess afgezet in Djibouti, waar ook twee Nederlanders met het Amerikaanse fregat Halyburton heen werden gebracht. De passagiers worden vandaag per vliegtuig gerepatrieerd. De Spirit loopt vandaag de haven van Mombassa binnen, omdat het schip we gens de gevaarlijke lading niet in het don ker mag afmeren. Het is de bedoeling dat de passagiers dinsdag worden opgehaald en waarschijnlijk via Italië naar Neder land vliegen. Het ministerie van volksgezondheid heeft twee psychiaters, onder wie één crisisdes- kundige, naar Mombasa gestuurd met de uitdrukkelijke opdracht te proberen aan boord van de Spirit te komen om de situa tie aan boord te onderzoeken. Op basis van hun informatie zal het ministerie be kijken welke opvang in Nederland moet worden geregeld. zie ook pagina 3 Na een onderhoud van twee uur met Juppé en Hurd zei Milosevic tijdens een persconferentie dat de „mogelijkheid de grenzen te veranderen op basis van bilate rale onderhandelingen", even eens een belangrijk argument kan zijn de Bosnische Serviërs akkoord te doen gaan met het plan. Hurd waarschuwde zater dag voor de televisie dat de VN- vredesmacht zich binnen enkele weken zal terugtrekken als de strijdende partijen niet instem men met het vredesplan. De Bosnische vice-president Ejup Ganic sprak in het week einde hun onaanvaardbaar uit over het plan dat volgens hem kan leiden tot de creatie van een Groot-Servië. De Verenigde Staten willen uit breiding van de oorlog in Bosnië voorkomen. Dat verklaarde zon dag de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher. De VS hebben vol gens hem onvoldoende belan gen om aan de oorlog deel te ne men, maar Washington heeft Belgrado laten weten dat het met vastberadenheid zal optre den bij een eventuele inval van Servië in de provincie Kosovo. De voormalige Amerikaanse ge zant voor Joegoslavië, Charles Redman, de VN-gezant voor ex- Joegoslavië, Yasushi Akashi, en de VN-commandant voor Bos nië, generaal sir Michael Rose, spraken dit weekeinde met de leiders van de Bosnische Ser viërs, maar zij boekten geen en kel concreet resultaat. Rose zei zondag dat het werk van de VN- vredesmacht in gevaar komt als er niet snel een politieke oplos sing voor het conflict wordt ge vonden. Ontslagen bij Whirlpool DEN HAAG (GPD) - Bij de reor ganisatie van de Nederlandse Whirlpool Bedrijven zijn ge dwongen ontslagen onvermij delijk. De 274 medewerkers van het bedrijf kregen dit weekein de in een brief de mededeling dat 80 a 90 arbeidsplaatsen ko men te vervallen. Whirlpool, een groothandel in witgoed, heeft vestigingen in Veldhoven en Oosterhout. Bij de Whirlpool bedrijven in Eu ropa verdwijnt zo'n 15 procent van de bestaande werkgelegen heid. Vorige maand werd deze reorganisatie al aangekondigd, maar het banenverlies is veel groter dan was verwacht. Zo wordt in Nederland het dubbele van dit percentage geschrapt. De onderneming wil de reorgani satie voor de Kerst hebben ge klaard. KANAALSTRAAT 53 - OOST-SOUBURG AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft zaterdag bepaald dat de politie alle methoden en technieken die zij tijdens het opsporingson derzoek tegen een Blaricumse ex-autocoureur beeft gebruikt op papier moet zetten. Het hof wil weten wat feitelijk tijdens het onderzoek is uitgevoerd. Het hof gaf procureur-generaal mr. R.J. Manschot opdracht er voor te zorgen dat de rappor tage voor 23 december gereed is. Het hof, onder voorzitterschap van mr. J. Willems, kwam tot die opmerkelijke opdracht nadat de raadsman van de verdachte mr. P. Doedens, met nieuwe infor matie was gekomen over inkijk operaties door de politie. De raadsman zegt te beschikken over betrouwbaar materiaal waaruit blijkt dat daarvan ook bij het onderzoek sprake is ge weest. Uit de processen-verbaal bkt daar niets van. Waarschijnlijk komt de informa tie van Doedens uit criminele hoek. Eerder heeft de politie be kendgemaakt dat zij denkt dat de verdachte achter inbraken Advertentie eerder dit jaar bij justitie- en po litiefunctionarissen zit. Onder andere uit de woning van officier van justitie mr. J. Valente werd toen informatie gestolen. Ook zou de man de telefoons van de ze mensen hebben laten afluiste ren. Tijdens de zitting ontkende ex-autocoureur opdracht voor de inbraken te hebben gegeven. Voor het hof was het feit dat raadsman Doedens opniuw met nieuw materiaal op tafel kwam reden de procureur-generaal op dracht te geven het opsporings traject op papier te laten zetten. „Op tafel moet komen wat er tij dens het onderzoek feitelijk is uitgevoerd", aldus president Willems. Hij doelde in het bijzon der op twee opsporingsmetho den, de zogenaamde inkijkope raties en het scannen. Op papier moet komen of de politie inkijk operaties heeft uitgevoerd en zo ja, waar en wanneer. Verder wil het hof weten of scanners om te lefoongesprekken uit auto's mee af te luisteren op de juiste ma nier zijn ingezet. De leider van het onderzoek, W. Woelders, heeft eerder verklaard dat van onoirbare praktijken geen sprake is geweest. De opdracht strekt zich niet al leen uit tot Woelders' team. Hij moet ook verslag doen van de methoden en technieken van de slot zie pagina 3 kolom 8 Experts in beschermende kleding controleren bij de gekantelde wagon of geen giftige gassen vrijkomen. foto Georges Gobet/EPA AVIGNON AFP/RTR/DPA) - Rond het station van Avignon in Zuidoost-Frankrijk zijn zon dag vierduizend mensen geëvacueerd tijdens de berging van een gekantelde wagon met vi- nylchloride. Vier hijskranen zetten de wagon weer op de rails, nadat de helft van de uiterst gevaarlijke lading was overgepompt. De ope ratie nam tien uur in beslag. De wagon bevatte 59 ton van het licht ontvlam bare, giftige vinylchloride, die bij verbranding bijtende gassen (fosgeen en zoutzuur). De auto riteiten hadden besloten met de operatie tot zondag te wachten omdat de scholen dan wa ren gesloten. De brandweer had een veilig heidszone ingesteld met een straal van 600 me ter rond de wagon. De wagon kantelde vrijdag tijdens een routine manoeuvre. Hij maakte deel uit van een trein die op weg was van een petrochemisch bedrijf in het departement Bouches-du-Rhöne naar Saint-Fons vlakbij Lyon. Vrijdag werden al 39 bewoners van een bejaardentehuis geëva cueerd. Het Nederlands hockeyteam is er in Sydney niet in geslaagd de we reldtitel te prolongeren. Oranje verloor de finale van Pakistan, ge traind door de Nederlander Hans Jorritsma. pas na een strafballen- serie. Die waren noodzakelijk omdat de wedstrijd eindigde in 1-1. Van den Honert maakte de eerste Nederlandse strafbal. Bovelander miste de tweede, Delissen en Brinkman namen nummer drie en vier voor hun rekening. Shafrad kon na acht strafballen de be slissing brengen, maar hij misteInvaller Delmee volgde A echter zijn voorbeeld. Pakistan won de serie met 4-3. Populair De populairste leerling bepaalt het niveau van de hele klas. Tot deze conclusie komt ondenoijs- deskundige Henk Guldemond na een onderzoek onder scho lieren m groep acht van de ba sisschool. Is de 'trekker' slim dan stijgt de hele groep mee. is hij of zij minder be gaafd dan daalt het A niveau. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport. 11,12,13,14,15,16,17 en 18. van onze verslaggevers GOES/MIDDELBURG - De 22- jarige Goesenaar Edwin Ver wijs is zaterdag gezond en wel thuisgekomen. Hij is één van de zeventig Nederlandse VN-mili- tairen die bijna een week gegij zeld werden bij Zvornik in Bos nië. Verwijs vloog zaterdag vanuit Zagreb terug naar Schiphol. Daar sloot hij zijn vriendin en broer in de armen om vervolgens door te rijden naar Goes. Verwijs gaat over twee weken opnieuw naar Bos nië. Bedoeling is dat hij nog een maand dient in de moslim-en clave Srebrenica. De Bosnische Serviërs hielden de zeventig blauwhelmen vast met als doel de Verenigde Naties (VN) onder druk te zetten. Over mand door de enorme belang stelling en alle vermoeienissen verkoos Verwijs afgelopen week einde in Goes de rust. Hij wilde niet met zijn verhaal naar buiten treden. „Eerst een paar dagen op adem komen." De Goesenaar, die dient bij de luchtmobiele bri gade, noemt zijn uitzending een leerzame ervaring. „Maar het is goed dat het er straks op zit." VN-militair Bob Focke uit Mid delburg, die eveneens tot de ge gijzelden van Zvornik behoorde, is zaterdag niet teruggekeerd uit voormalig Joegoslavië. Hij moet tot 21 januari wachten eer zijn verlof ingaat. De Middelburgse blauwhelm was de buschauffeur die de Nederlandse verlofgan gers vorige week van de moslim- (Advertentiei Op deze drie dage krijgt u een gratis spaar- zegel voor elke ƒ25,- u besteedt. Bij inlevering van een volle kaart (20 zegels) geeft Maxis u ƒ25,- korting op uw boodschappen! enclave Srebenica naar Zagreb zou brengen. Omdat Focke nog geen verlof had, blijft hij in het gebied om VN-militairen te vervoeren. Van het ministerie van defensie kreeg de Middelburger wel een dag verlof om in Zagreb bij te ko men van de een week durende gijzeling en mocht hij op kosten van het Rijk telefoneren met zijn familie in Zeeland. pagina 5. moeder woedend (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 maandag: 10.00-17.00 uur dinsdag en woensdag: 9.00-18.00 uur aktie geldig t/m 14 december een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊ^mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1