PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Verscherping van asielbeleid Eindelijk Scheldeverdrag Haw mmM. Cruise van Vlissings paar ruw verstoord Eerste contact Nederlanders in Oost-Bosnië 4 WEKEN Meeste Nederlandse geredden van Achille Lauro naar Kenia 01100 - 39555 WD krijgt steun CDA Directe uitzetting naar veilige landen Auto-Lease Walcheren B.V. Beatles na 25 jaar weer aan top AVOND Vanavond extra Sint Nicolaas koopavond geopend tot 21.00 uur. kunst cultuur 15 t/m 21 0N5 BIN'S VOOR 14,- Af en toe zon In de ochtend nevelig, geleidelijk en kele opklaringen. Matige, later vrij krachtige zuidenwind. Maximumtem peratuur rond zeven graden. 237e jaargang no. 284 Vrijdag 2 december 1994 Losse nummers 1,50 ZlEfC7£. Bel voor informatie: DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is donderdagnacht ak koord gegaan, met alleen GroenLinks tegen, met een aan scherping van de Vreemdelin- jgenwet. Een amendement van de WD over een verdere aan- i scherping van de wet werd met j 75 stemmen voor en 70 tegen ook aanvaard. De VVD kreeg daarbij de steun van het CDA, de ouderenfracties, de SGP en de CD. De twee andere coalitie partijen, PvdA en D66 stemden tegen het WD-amendement. Het was tot de stemming onge wis hoe de vernieuwde Vreemde lingenwet eruit zou zien. De stemmingen over de wet en de daarop ingediende amendemen ten in de Tweede Kamer vonden pas na twaalven plaats. Donderdagavond concentreer de de aandacht zich met name op de stemverhoudingen rond een amendement van de VVD. De liberalen verschilden met staatssecretaris Schmitz van justitie van mening over de vraag of mensen uit zogeheten veilige derde landen die tegen [een afwijzing van hun asielver zoek in beroep gaan, de uit- komst van dat beroep in Neder- i land mogen afwachten. Het gaat daarbij om vóornamenlijk Euro pese landen, maar bij voorbeeld ook om Algerije en in sommige gevallen Iran. Vloeren a la carte Parket zorgt voor sfeer in het hete huis. Kjëi uw droomvloer uit meer dan 130 soorten parket. Gemakkelijk zelf te leggen, Bovendien: Onze prijzen zijn zo voordelig, dat u ruim voldoende geld overhoudt voor uw andere in Eiken Markant .amelly 2 mnyopga^C! 83x19) per rrr Advertentie ZATERDAGMIDDAG SINTERKLAAS IN 5ols|ol CAFE GOES VAN 14.00-18.00 UUR (MET EEN SURPRISE VOOR DE KLEINTJES) expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 In de oorspronkelijke voorstel len van Schmitz mochten afge wezen asielzoekers in Nederland wachten op de uitkomst van het beroep. Zij gaf de Kamer daarbij de garantie dat die beroepsza ken in maximaal negen dagen worden afgehandeld. De VVD vond echter dat mensen afkom stig uit veilige derde landen on middellijk het land uit moeten en pas bij eën gunstige beschik king op hun beroep alsnog kun nen terugkeren. Van de PvdA-fractie waren bij de stemming drie leden afwezig. Van Nieuwenhoven en Woltjer verbleven in het buitenland, ter wijl Van Gelder wegens privé- omstandigheden onmogelijk aanwezig kon zijn. Voor de afwe zigheid van Van Nieuwenhoven en Woltjer had de PvdA een zo geheten „pair"-afspraak met de CDA-fractie gemaakt, wat in hield dat bij de stemming ook twee CDA-leden ontbraken. Donderdag hadden de fracties pecialisten van de verdeelde coalitiefracties PvdA, WD en D66 nog geprobeerd het samen eens te worden. PvdA en D66 bo den de WD daarbij aan het wetsvoorstel van Schmitz in on gewijzigde vorm eerst een jaar op zijn effecten te beoordelen, om mogelijk daarna alsnog tot bijstelling over te gaan. Dat bleek voor de VVD echter niet aanvaardbaar. Schmitz wees donderdagavond een CDA-amendement dat in zijn uitwerking nog verder ging dan het WD-amendement, in zeer scherpe bewoordingen af. Dinsdag na afloop van het debat liet Schmitz al doorschemeren dat zij met aanvaarding van het WD-amendement wel zou kun nen leven. Executie in Japan TOKYO (AP) - Een 44-jarige Ja panner, veroordeeld wegens het doodsteken van drie vrouwen in 1977, is donderdag opgehan- gen. Het was de eerste executie in Japan sinds een jaar. KL,.EL Gescheiden paar ruziet over naam op grafsteen kind DEN HAAG (GPD) - De ruzie tussen een gescheiden man en vrouw uit Den Haag wordt let terlijk over het graf van hun zoontje uitgevochten. De vader heeft tegen zijn ex-vrouw een kort geding aangespannen om de tekst op de grafsteen veran derd te krijgen. 1 Het zoontje kwam vorig jaar bij een verkeersongeval om het le ven en ligt begraven op de Rijs- wijkse begraafplaats Eikelen burg. Op de grafsteen wordt de voornaam van het jongetje ge noemd met alleen de achter naam van de moeder. Tijdens een bezoek dit jaar aan de begraafplaats, kon de vader het graf hierdoor aanvankelijk niet vinden. Hij eist dat de ach ternaam wordt verwijderd. Het geding dient volgende week woensdag voor de vice-presi dent van de Haagse rechtbank. van onze verslaggever VLISSINGEN - „Het was wel even schrikken, maar er is toch geen enkele periode van onzekerheid geweest. Al slaat je hart wel een slag over." Jea- nine Dielemans, dochter van het Vlis- singse echtpaar Van Kalkeren dat aan boord van het brandende Italiaanse cruiseschip Achille Lauro zat, reageert tamelijk nuchter op de ramp voor de kust van Somalië. „Het enige dat heel vreemd is in het begin, is dat je niet weet op welk schip ze zitten, waar ze naartoe gaan en wanneer ze weer thuiskomen." De familie Van Kalkeren scheepte op 19 november in het Italiaanse Genua in voor een cruise, die op 15 december zou eindigen. Woensdag kwam de voorma lige Willem Ruys in ernstige problemen door een felle brand. Dochter Jeanine hoorde het nieuws van een kennis al om half negen 's ochtends. „Ik ben meteen gaan bellen met het reisbureau Cruise Travel. Die konden me vertellen dat ie dereen van boord en in de reddingssloe pen is gegaan. Met mijn ouders zelf heb ik nog geen contact gehad." Voorzover bekend zit het echtpaar Van Kalkeren op het Amerikaanse marine schip Spirit dat onderweg is naai- de Ke- niaanse havenstad Mombasa. Naar ver wachting komt dat schip morgenmid dag aan, waarna een vlucht geregeld wordt naar Rome en vandaaruit naar Schiphol. „Of mijn ouders ongedeerd zijn weet ik natuurlijk niet zeker", zegt Jeanine Dielemans, „maar ik heb uit het nieuws en van het reisbureau begre pen dat geen van de Nederlanders ern stig letsel heeft opgelopen. Hoe mijn va der en moeder eronder zijn, weet ik niet." Dochter Jeanine wordt regelmatig op de hoogte gehouden door het reisbu reau uit Putten, dat zich elke keer meldt als er nieuwe feiten of gegevens zijn. „Dat gaat heel goed. Zodra er iets is te melden, word ik gebeld. Ik zit nu te wachten op de vluchtgegevens." Het echtpaar Van Kalkeren komt vermoe delijk zondag aan op Schiphol. De Achille Lauro drijft met zwaar slagzij rokend op de oceaan bij Somalië. DEN HAAG (ANP) - Morgen worden de eerste geredde pas sagiers van het bij Somalië uitgebrande cruiseschip Achille Lauro verwacht in Djibouti. Bijna alle Neder landse passagiers, er waren in totaal 90 Nederlanders aan boord van de voormalige Wil lem Ruys, arriveren zondag middag in de Keniaanse ha ven Mombassa. Zij zullen niet eerder dan maandag op Schip hol aankomen. Het drama aan boord van de Achille Lauro begon toen er in de nacht van dinsdag op woensdag rond één uur een ontploffing plaatsvond. Daar na ontstond brand die gepaard ging met veel rook. Beman ningsleden haalden de passa giers uit hun hut of uit de disco. De 25-jarige hostess Maaike Bestebroer uit Weesp vertelde via de radio aan boord van de Schotse tanker SKS Spirit: „We hebben de hele nacht aan dek gezeten. De bemanning ging ervan uit dat de brand be dwongen kon worden. Maai' 's ochtends ontstond er weer een forse rookontwikkeling, waar na de kapitein besloot dat we het schip moesten verlaten." De passagiers dansten of lagen in bed toen de bemanning ze naar het dek riep. En in pyjama öf danskleding verlieten ze de rokende Achille Lauro om aan boord te gaan van de te hulp geschoten koopvaardijsche pen. „Verder zijn we alles kwijt. We konden geen bagage mee nemen. Maar dat geeft niet. We maken het allemaal goed", ver telt de hostess. De Russische bemanning van de Schotse tanker heeft de pas sagiers, onder wie 86 Nederlan ders, goed te eten en drinken gegeven. En iedereen kan sla pen, in een bed of in een deken op de grond. De groep Nederlanders met Maaike kwam eerst op de tan ker Hawaiian King terecht. „In de loop van donderdag is de groep overgezet op de grotere SKS Spirit. De tanker zet foto Corinne Dufka/RTR koers naar de haven van Mom bassa, waar de tanker zondag middag denkt te arriveren. Twee vertegenwoordigers van het reisbureau Cruise Travel wachten de passagiers daar op. De andere Nederlanders, ver moedelijk zeven, varen mee op de Liberiaanse bulkcarrier Bardu naar Djibouti. Onder hen ook de tweede hostess van Cruise Travel, Janet van den Hoek. Veel van de bijna duizend op varenden - onder wie 579 pas sagiers - van de Achille Lauro bevinden zich op twee Ameri kaanse marineschepen. Die gaan vermoedelijk naar de Seychellen. iAdvertentie van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het verdrag over de uitdieping van de Wester- schelde tussen Nederland en Vlaanderen zal op 17 januari in Antwerpen worden onderte kend. Ook zullen dan de regeringslei ders hun handtekening zetten onder het Schelderegelement en het verdrag dat de schoonmaak van Schelde en Maas moet rege len. De eventuele aanleg van het Baalhoekkanaal door Zeeuwsch- Vlaanderen is en blijft onder werp van studie. Dat zijn minis ter-president Kok en de Vlaam se premier Van den Brande gis teren in Den Haag overeengeko men. De daadwerkelijke verdieping van de Westerschelde. die in to taal 513 miljoen gulden kost, kan beginnen als de verwijde ring van de wrakken is afgerond. Ook zullen de parlementen van beide landen nog hun goedkeu ring aan de verdragen moeten geven. Nederland neemt ruim 97 miljoen gulden voor zijn reke ning. Met dit voornemen komt een einde aan een ruim 25 jaar du rend debat tussen beide landen over de kwestie rond de verdie ping en de schoonmaak van de Schelde. Voor de Hoge Snel heidslijn (HSL), die tot nu toe onderdeel uitmaakte van het pakket waarover beide landen af en toe hooglopende ruzie had den, is een onderzoek afgespro ken. Een ambtelijke commissie zal een procedure voorbereiden, die uiteindelijk moet uitmonden in een studie naar het Haven wegtracé en het E-19-tracé. Zo wel premier Kok als zijn Vlaam se collega benadrukte gisteren dat beide landen hun eigen voor keur behouden. Vlaanderen wil dat de HSL langs de havenweg loopt, omdat daar mee de minste schade aan de Vlaamse natuur wordt toege bracht. Nederland heeft een voorkeur voor het tracé dat on der Breda aansluit op het Belgi sche net, omdat daarmee de Wouwse Plantage gespaard blijft. Premier Kok maakte duidelijk dat, wat de uitkomst van de stu die ook zal zijn, de beide regerin gen en parlementen de uiteinde lijke beslissing zullen nemen. Over de kosten is nog niet ge sproken. Ook daarvoor is een werkgroep ingesteld. Premier Van den Brande toonde zich na afloop van de besprekin gen een gelukkig man. „Neder land was vaak de dichtste buur, maar de verste partner. Over de Schelde hebben al heel wat scheldpartijen plaatsgevon den". Hij prees premier Kok en zijn ploeg vanwege het begrip dat zij hebben opgebracht voor de Vlaamse problemen. Van den Brande zei blij te zijn met het loslaten van de koppeling, die tot nu toe tussen alle dossiers bestond. Maar hij merkte daar bij op dat de Hoge Snelheidslijn met het loslaten van de koppe lingen wel door moet gaan. „De voortgang van die verbinding is noodzakelijk." zie ook pagina's 3 en 10 LONDEN (RTR) - De eerste elpee van de Beat les in bijna 25 jaar zal zondag in Groot-Brit- tannië de top van de hitparade bereiken. De terugkeer van het viertal uit Liverpool levert ook een comeback voor de ouderwetse vinyl- grammafoonplaat op. „De plaat staat zondag zeker op de eerste plaats van de hitparade. Het is de belangrijk ste plaat van het jaar", verklaarde Steve Lyt- telton van de platenzaak Tower records in Lon den donderdag, een dag na het begin van de verkoop. Bij Londense platenwinkels staan fans uit de hele wereld in rijen om een exemplaar van Live at the BBC van de Beatles aan te schaffen. De elpee wordt pas volgende week in de Verenigde Staten uitgebracht. Op de plaat staan 56 songs, eigen hits en covers van rock 'n roll-klas- siekers, die de Fab Four tussen 1962 en 1965 voor radioshows opnamen. Volgens winkeliers willen veel fans de elpee als plaat aan hun collecties toevoegen in plaats van als cd of mc. Het album wordt naar ver wachting een enorme bestseller. Bij aankoop van 25.- 11/z uur gratis parkeren op het parkeerterrein bij onze winkel. Restaurant-voordeel Vers gezet kopje koffie met Apfelstrudel en warme vanille saus. 5.85 19 JE TREFT HET BIJ MAXI: Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 De Klaagliederen van Jeremia doen verslag van de vernietiging van Jeruzalem door de Babyloniërs. Gerardjan Rijnders maakte met de klaagzangen een theatervoorstellingdie er rembrandtesk uitziet. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: documentaires op de grens Hugo Claus kan niet overtuigen zinderende essays van Wolkers novelle voor jarige Bij Isabel Allende vertelt haar leven Gerrit Rietveld en de passie •jeugdboek 't Beest verbouwt Oleanna is genadeloos revival van Fleetwood Mac Nederpop in de lift kunst in de Watertoren uit-agenda, filmwijzer, exposities. Arbeidsbureau Personeel van het arbeidsbu reau in Middelburg voelt zich in gepakt door de politiek. Daarom werd bij wijze van protest tegen de voorgestelde bezuinigingen het arbeidsbureau ingepakt. Het marktgerichte beleid dat het management voor staat, dreigt in gevaar Q te komen. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3,4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provin cie: 9, 10, 11 en 13; Kunst en cultuur: 15, 16, 17,18,19, 20 en 21; Sport. 23, 24, 25, 26 en 27. ZAGREB (ANP) - Het Neder landse konvooi verlofgangers dat is gestrand in Oost-Bosnië, heeft donderdagavond rond ze ven uur contact gehad met de Nederlandse commandant van de blauwhelmen in Srebrenica, P. Everts. Het is de eerste keer sinds afge lopen weekeinde dat dit konvooi er in slaagt direct contact te leg gen met de buitenwereld. De zeventig verlofgangers heb ben laten weten dat zij vast zit ten in de burnt van Zvornik. Het personeel maakt het goed, zo deelde een woorvoerder van De fensie mee. Het ministerie belde donderdagavond nog de familie leden van de verlofgangers uit Srebrenica om hen op de hoogte te brengen van de jongste ont wikkelingen. Met het twintig man tellende brandstofkonvooi dat vaststaat bij Brapaca, heeft Defensie gere geld direct radiocontact. Er was donderdag nog geen aanwijzing dat de twee groepen spoedig ver der zouden kunnen. Hoop De vrijlating van de geblokkeer de VN-konvooien in Bosnië vormt een belangrijk gespreks onderwerp tijdens het overleg van Unprofor met de Bosnische Serviërs. Nederlandse VN-mili- tairen in Zagreb putten daaruit voorzichtige hoop op een spoe dig einde aan de gijzeling van hun collega's. Zowel in voormalig Joegoslavië als bij Defensie in Den Haag wer den nauwelijks mededelingen gedaan over de gijzeling. De te rughoudendheid is groot nadat de Serviërs eerdere beloften niet zijn nagekomen. Als de negentig Nederlanders binnenkort vrijkomen, is het de bedoeling dat de zeventig verlof gangers onder hen via Zagreb naar Nederland gaan. Dit kan overigens gepaard gaan met ver- (Advertentie) SUPER ISOLEREND DUBBELGLAS komo-keur 10 jaar garantie MET SUBSIDIE vakkundig geplaatst Glashandel MELIESTE Verrijn Stuartweg 26,4462 GE Goes Telefoon 01100-27854 dere vertraging, als het verlof konvooi zou moeten wachten op nieuwe reisdocumenten van de Bosnische Serviërs. Het is dan ook de vraag of de Nederlandse blauwhelmen dit weekeinde al in Zagreb aankomen. zie ook pagina 3 (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1