Gesol met VN-troepen in Bosnië Dode bij brand op cruiseschip Achille Italiaans Lauro mxi? 0^ KEUKENS Het extraatje van Friki. 4 WEKEN Nederlanders niet vrij Voorhoeve: schuld bij Serviërs Economie groeit ruim drie procent Burgemeester Peper hoeft villa niet meer 1.25 1.69 1.29 1.49 Deze week alleen bij Albert Heijn. CTl AVOND Vanavond extra Sint Nicolaas koopavond geopend tot 21.00 uur. voor OPRUIMINGSPRIJZEN VOOR 14,- JA, ik wil: Bewolkt en nevelig Bewolkt, oplossende mist, in de mid dag af en toe zon. De wind is matig, aan zee vrij krachtig uit zuidoost. Maxi mumtemperatuur zes graden. 237e jaargang no. 283 Donderdag 1 december 1994 Losse nummers 1,50 DEN HAAG (ANP) - Gebrekkige communicatie tussen de Ser viërs in Oost-Bosnië en hun hoofdkwartier in Pale is er de oorzaak van dat de negentig Ne- dex-landse VN-militairen ook woensdag nog vastzaten in het gebied rond Zvornik. De toe stemming van generaal Mladic, opperbevelhebber van de Bos nische Serviërs, om de Neder landers vrij te laten zou nog niet zijn doorgedrongen tot zijn lo kale commandanten. Minister Voorhoeve (defensie) gaf deze DEN HAAG (GPD) - De economie zal komend jaar meer dan 3 procent groeien. Dat is ruim een procent meer dan waar op het kabinet bij het opstellen van de begro ting 1995 had gerekend. De gang van zaken bete kent een meevaller voor minister Zalm (finan ciën) van minstens 3 mil jard gulden. Die zal ech ter pas in 1996 tot uiting komen in 's rijks finan ciën. Dit jaar zal de eco nomische groei twee pro cent belopen terwijl op één procent was gere kend. Ook dat betekent een omvangrijke mee valler voor de schatkist die komend jaar tot ui ting zal komen. lezing van het oponthoud woensdag in de Tweede Kamer. In de loop van woensdag raakte steeds meer het vermoeden van Defensie bewaarheid dat het vertrek van de Nederlandse kon vooien, dat was gepland voor 's ochtends 08.00 uur, weer op de lange baan zou worden gescho ven. Een dag eerder hadden Ser viërs gezegd dat de Nederlandse blauwhelmen hun bewegings vrijheid konden terugkrijgen; al voor middernacht. Van Neder landse en VN-zijde werd echter besloten te wachten tot zonsop gang, omdat 's nachts rijden te gevaarlijk is. Hoop Op het crisiscentrum in Den Haag leefde nog even de hoop op dat de Nederlandse konvooien net als een vastgehouden Britse kolonne toch op weg waren ge gaan, maar het radiocontact hadden verloren. De Britten, die vastzaten bij Gorazde, kwamen in de loop van woensdag tot ie ders verrassing terug in Sara jevo. De „gijzeling" van de Neder landse VN-militairen gaat door het oponthoud donderdag de zesde dag in. Zeventig verlofgan gers staan sinds zaterdag met hun konvooi in de buurt van Zvornik. Met hen is geen direct contact mogelijk. Een brandstof konvooi met twintig man is ge strand in het plaatsje Papraca. Zij staan wel regelmatig in ver binding met hun basis in Luka- vac. De eerste groep hoopt via Zagreb te kunnen doorreizen naar Nederland, de tweede moet naar het Nederlandse bataljon in de enclave Srebrenica, waar een steeds nijpender tekort aan brandstof is. De kans bestaat echter dat de verlofgangers niet rechtstreeks naar Zagreb kunnen en ook ROTTERDAM (GPD) - Burgemeester Peper heeft zijn vurige wens om het pand Museumpark 9 te be trekken noodgedwongen la ten varen. De monumentale villa zou dienst moeten gaan doen als ambtswo ning. De afgelopen dagen werd duidelijk dat een der gelijk voorstel hoogstwaar schijnlijk niet op een meer derheid in de Rotterdamse gemeenteraad kon rekenen. „In samenspraak met Neelie heb ik besloten u te verzoe ken af te zien van het voor stel Museumpark 9 als ambtswoning aan te kopen," schrijft Peper aan de ge meenteraad. Bescherming Het voorstel tot aankoop is wel op de agenda voor de raadsvergadering van van middag blijven staan. De burgemeester is namelijk van mening dat de gemeente het rijksmonument toch in bezit moet krijgen. „Op die manier zou een parel worden toegevoegd aan de naam die Rotterdam zich op het ter rein van monumenten en ar chitectuur aan het verwer ven is." Dat heeft volgens Peper ook meegespeeld bij het aanvan kelijke plan. „De bedoeüng was de bescherming van een cultureel monument van al lure te verbinden met de ver dieping van de ambtsuitoe fening." Een hele krappe meerder heid in de gemeenteraad (23 om 22 stemmen) zou dat plan vandaag hebben ver worpen. Een van de argu menten daarvoor was het be nodigde extra bedrag (1,2 miljoen gulden) om het pand te verbouwen. Wanneer het toch geen ambtswoning wordt hoeft een aanzienlijk deel van die kosten niet te worden gemaakt, geeft de burgemeester ter overwe ging. Cultuur De wethouders in het Rot terdamse college menen dat de burgemeester iets te hard van stapel loopt. Zij advi seerden de gemeenteraad vandaag met klem voorals nog niet tot aankoop over te gaan, maar eerst eens goed na te denken over een moge lijke (culturele) bestem ming. Wanneer de gemeente de vil la tegenover Museum Boy mans-van Beuningen niet aankoopt, komt het pand in bezit van de Rotterdamse ondernemer Van Calden- borgh. Hij trad, op verzoek van burgemeester Peper en zijn vriendin Neelie Kroes op als tussenpersoon bij de aan koop. Door zijn bemoeienis zakte de vraagprijs van 1,9 naai' 1,3 miljoen gulden. Vol gens loco-burgemeester Si mons heeft de gemeente je gens Van Caldenborgh geen enkele verplichting. Friki's kakelverse, malse en snel klare kalkoen- specialrteiten. Zes nieuwe variaties in 10 minuten panklaar Kalkoen kotelet gemarineerd, -| /IQ 100 gram JL/Kz Kalkoen nasi- bamivlees, 100 gram Kalkoen saucijs, qq 100 gram *7^ Kalkoenreepjes gekruid, 100 gram Kalkoen hamburger, 100 gram Kalkoenvink, 100 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 december as. eerst naar Srebrenica moeten om opnieuw te wachten op de noodzakelijke papieren voor hun konvooi. De verlofroute voor Nederlandse militairen in Oost-Bosnië loopt via de repu bliek Servië naar Kroatië. De lei ding van de eenheid wil voorko men dat de verlofgangers ergens anders op hun thuisreis weder om een paar dagen vast komen te staan omdat de papieren niet kloppen. Een patrouille van het Neder landse bataljon in Srebrenica is dinsdag gericht beschoten, ver moedelijk door Bosnische Ser viërs, zo werd woensdag bekend. De groep riep de hulp in van Na- vo-vliegtuigen, maar kreeg geen luchtsteun. De Nederlanders schoten terug. Er zijn geen ge wonden gevallen. Nederland wil met de bondgeno ten in de VN nagaan of de taken, middelen en structuur van de vredesmacht in Bosnië moeten veranderen. Minister Van Mierlo [buitenlandse zaken) zei woens dag in de Tweede Kamer dat de recente ontwikkelingen in het oorlogsgebied zo'n discussie noodzakelijk maken. zie ook pagina 13 Van Mierlo wekt woede oppositie DEN HAAG (GPD) - Tot grote ergernis van de voltallige op- postie krijgt de Tweede Kamer niet 'voor de zomer' inzage in de manier waarop het kabinet het buitenlands beleid gaat her zien. Minister Van Mierlo van buiten landse zaken kwam gisteren te rug op deze belofte van minister president Kok in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de bewindsman is het kabinet tot de conclusie gekomen dat de be sluitvorming over de miljoenen- strijd tussen Pronk (ontwikke lingssamenwerking) en Voor hoeve (defensie) pas eind sep tember met Prinsjesdag open baar kan worden gemaakt. GroenLinks-kamerlid Sipkes reageerde laaiend. „De minister houdt ons gewoon aan het lijn tje!". zie ook pagina 3 (Advertentie) SUPER ISOLEREND DUBBELGLAS komo-keur 10 jaar garantie MET SUBSIDIE vakkundig geplaatst Glashandel MELIESTE Verrijn Stuartweg 26,4462 GE Goes Telefoon 01100-27854 De Achille Lauro in volle zee in 1985. PUTTEN/NAPELS (ANP/AP) - Bij de reddingsactie na een brand aan boord van het Ita liaanse cruiseschip Achille Lauro is woensdagochtend een 66-jarige Britse passagier om gekomen. Bij de evacuatie van de opvarenden, op volle zee voor de kust van Somalië, raak ten acht mensen gewond. Het schip, eigendom van de Na- politaanse reder Starlauro, maakt slagzij, maar het gevaar dat het zal zinken, lijkt voorbij. Eerder was ook de dood gemeld van een 84-jarige Duitse passa gier. Die was echter daags voor de brand aan een hartaanval ge storven, aldus de purser het crui seschip. De Achille Lauro. de voormalige Willem Ruys, had 579 passagiers aan boord, onder wie 94 Neder landers. Twee zijn afkomstig uit Vlissingen. Geen van de Neder landers liep letsel op. Onder de rond 400 bemanningsleden is een uit Zeeland afkomstige hos tess. Namen van deze opvaren den waren gisteravond nog niet bekend. De overige passagiers en de be manningsledenen konden zich met de reddingsboten in veilig- Personeel van Kalkman Vis op straat DEN HELDER (GPD) - Het Helderse visverwerkingsbe- drijf Kalkman Vis BV heeft gis teren ontslag aangevraagd voor 39 van de 43 personeelsleden. Het bedrijf, dat vorig jaar nog een visfabriek opende op het Russische schiereiland Kam chatka, stoot hiermee de Neder landse activiteiten vrijwel ge- heel af. Volgens directeur K. Kalkman zijn 'de verminderde en onregel matige aanvoer' van vis in Ne derland de hoofdoorzaak van de tegenvallende resultaten van het bedrijf in Den Helder. heid brengen. Zij werden opge pikt door andere schepen. De brand ontstond woensdag ochtend door nog onbekende oorzaak. De geredde Nederland se reisleidster Janet van den Hoek van reisbureau Cruise Tra vel in het Gelderse Putten, meldde woensdagavond laat dat het vuur tijdens de nacht in de machinekamer is ontstaan. Het schip voer toen voor de kust van Somalië, op ongeveer 200 kilo meter ten zuiden van de Hoorn van Afrika. Volgens Van den Hoek is aan boord geen paniek geweest. De meeste opvarenden zijn opge pikt door de bemanning van het onder Panamese vlag varende vrachtschip Hawaiian King. Een deel van de Nederlanders is ondergebracht aan boord van de bülkcarrier Bardu, de rest be vindt zich aan boord van de Ha waiian King. Volgens een zegs man van Cruise Travel, waai' de Nederlanders hun reis hadden geboekt, varen de schepen met de geredde passagiers naar de Seychellen, het Keniaanse Mombasa of de haven van Dji bouti. Die reizen duren minstens twee dagen. In totaal zijn twaalf Brand aan boord cruiseschip Achille Lauro J E wi E N Aden E-'r» V- .-'i—Golf van Djibouti Q .Malt"-- Berbers Genua 4 W. - AFRIKA O <k> Durban,' OCEAAN -JÉ Sint i Sinterklaas zorgt voor een flinke j verkoop in de speelgoedivmkels. I In oktober en november boekte 36 procent van de winkeliers al een hogere omzet dan vorig jaar. De tevreden detaillisten verkla ren de goede verkopen uit het ruimere aanbod van 1 nieuwe artikelen en de JT intensieve reclame. Politie De Zeeuwse politie dreigt onder curatele te worden gesteld. Het betekent dat zij straks voor elke uitgave toestemming aan het Rijk moet vragen. Dat is het ge volg van een nieuwe financiële tegenvaller, waarmee een be drag van bijna een half miljoen gulden is ge- O moeid. I O mam John de Wolf John de Wolf nam gisteravond afscheid in stijl van Feyenoord. Feyenoord versloeg na een spannend bekerduel Willem II na het nemen van strafschop pen. De Wolf ging na afloop op de schou- OO ders. fciO Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 8; Radio en televisie: 9; Provincie: 13, 15, 17, 19 en 21; Sport: 22 en 23. Advertentie schepen richting Achille Lauro gedirigeerd. Behalve de Nederlanders bevon den zich volgens de rederij aan boord 214 Zuidafrikanen, 150 Duitsers, 92 Britten en verder Italianen, Zwitsers, Fransen, Is raëliërs en Belgen. Over de na tionaliteit van de bemanningsle den is geen mededeling gedaan. Titanic Sommige passagiers moeten aan de beruchte ramp met de Ti tanic hebben gedacht. Op het moment dat de brand uitbrak en er alarm werd geslagen, was er een galafeest aan de gang. „Ik nam mijn 2-jarige zoontje snel op mijn arm. Ik was doods bang", aldus één van de passa giers. Tony Webb (44), een in Zuid-Afrika wonende Brit. „De mensen waren gekleed in smo king of avondjurk." De Brit schetst een beeld van door elkaar rennende mensen die nog snel iets uit hun hut wil den halen, terwijl de rook steeds dikker werd. Volgens Webb ver zamelden de passagiers zich uit eindelijk aan dek, waar zij zeven uur hebben gewacht. „De bemanning heeft nog gepro beerd de brand te blussen, maar om acht uur 's morgens meldde de kapitein dat we het schip moesten verlaten", aldus de Brit. In het donker werden de reddingsboten neergelaten. In de eerste sloep kwamen acht kinderen, herinnert Webb zich. De Achille Lauro was op weg van Genua in Italië, waar het schip op 19 november was vertrokken, naar Durban in Zuid-Afrika, waar het op 9 december zou aan komen, zie ook pagina 17 Bij aankoop van 25.- 1 Vi uur gratis parkeren op het parkeerterrein bij onze winkel. Restaurant-voordeel Vers gezet kopje koffie met Apfelstrudel en warme vanille saus. JE TREFT HET BIJ M4XI* Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 26 SOORTEN Hans Verkerk Keukens heeft beslag weten te leggen op een grote partij keukens. In maar liefst 26 uitvoeringen die in elke maat leverbaar zijn. Dat betekent een grote keuze van modern MDF tot rustiek eiken, voor werkelijk absurd lage prij zen. Hans Verkerk verkoopt zolang de voorraad strekt. Dus sla nu uw slag en zorg dat u er op tijd bij bent want op op! (levering januari, reserveren lol 1-9-95 mogelijk) HET GROOTSTE KEUKENCENTRUM VAN ZEELAND IW, Akkoord over begrenzing van Waddenzee LEEUWARDEN (ANP) - Neder land. Denemarken en Duitsland hebben woensdag tijdens de re geringsconferentie in Leeuwar den overeenstemming bereikt over de begrenzing van de Wad den. Het gebied dat onder het akkoord valt. strekt zich - zon der onderbreking - uit van Den Helder tot Esbjerg in Denemar ken. Het omvat de Waddenzee zelf, de kwelders, de eilanden, een deel van de Noordzee en de riviermondingen. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Telefoon: GOES RINGBAAN WEST 2b - 01100-16451 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een kröht Advertentie Uw mooiste kerstboom zoekt u uit in het grote (kunst)kerstbomenbos bij Europatuin Beveland in Goes 713214 000002 KÊÊKÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1