Promotie Schouwen moet beter Studie naar invulling havens Bru Bouw Zeeland Village verloopt volgens plan aVPen U* Gemeente neemt Bachten Vaete in Kruiningen over De geboorte van een monster in Rotterdamse Schouwburg streek 14 Budget voor reclame te laag VW maant ondernemers tot samenwerking WHIPLASH: "WAT EEN ZEUR" i WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 van onze verslaggever RENESSE - Recreatie-onderne mers op Schouwen-Duiveland kunnen beter gezamenlijk pro motie voeren dan ieder voor zich, meent M. J. M. Bultink van de Stichting Streek VVV. Voor al omdat de 'promotiepot' voor 1995 'slechts' 36.000 gulden telt. Hij zei dit dinsdagavond tijdens de ledenvergadering van VVV Schouwse Kust in Renesse. J. van Baarle van het kantoor in Middenschouvven noemde het bedrag 'een lachertje'. Het is vijf voor twaalf, vond Van Baarle. ..Als er niet meer geld Hardrijders op de foto VROUWENPOLDER - De poli tie Walcheren heeft dinsdag 67 hardrijders geflitst bij snelheids controles in Vrouwenpolder en Serooskerke. Tussen 5.20 en 8.20 uur werden 635 voertuigen ge controleerd op de Vrouwenpol- derseweg in Vrouwenpolder. Eenendertig voertuigen reden te hard. De hoogst gemeten snel heid was 130 kilometer per uur. Op de Vrouwenpolderseweg geldt een maximum van 80 kilo meter per uur. In Serooskerke passeerden 214 voertuigen tus sen 9.15 en 10.30 uur de controle post op de Oostkapelseweg. Ze sendertig voertuigen reden har der dan 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was hier 83 kilometer per uur. Tentoonstelling Vogelvrienden KRABBENDIJKE - De dertig jarige vereniging 'Vogelvrien den Krabbendijke en omstre ken' houdt komend weekeinde een grote regionale tentoonstel ling in dorpshuis De Meiboom. Wethouder J. W. P. Cornelissen van de gemeente Reimerswaal opent de show vrijdag 2 decem ber om 19 uur. De keurmeesters van de Neder landse Bond voor Vogelliefheb bers hebben de 660 ingeschreven dieren dan al beoordeeld. Tij dens de show zullen onder meer kanaries, tropische vogels, gras- en grote parkieten te zien zijn. De tentoonstelling is vrijdag van 19 tot 22 uur en zaterdag van 14 tot 22 uur geopend. wordt gereserveerd, waait Schouwen-Duiveland steeds verder af." Bultink had eerder de aanwezige recreatie-onderne mers indirect om hulp gevraagd. In vergelijking met Texel en Neeltje Jans, waar jaarlijks res pectievelijk 1,5 miljoen en drie ton voor promotie zou worden uitgetrokken, vond hij Schou wen-Duiveland sterk achterblij ven. De bijdrage van onderne mers aan de stichting zou daar om beter kunnen worden aange wend voor een streek gerichte promotie. De Stichting Streek VVV. een samenwerkingsver band tussen alle VVV-kantoren op het eiland, presenteert in ja nuari een communicatieplan voor Schouwen-Duiveland. Terugblik In zijn terugblik op het afgelo pen toeristensei?;oen noemde voorzitter D. Mooijaart van de VVV Schouwse Kust 1993 een beter jaar dan 1994. Ondanks het mooie weer zou het seizoen te kort zijn geweest. De meeste campings waren maar enkele dagen vol, meende Mooijaart. Toch noteerde hij dit jaar meer drukte op de kantoren. Hij toon- Bestuur ZOC treedt niet af van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het bestuur van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) heeft besloten niet af te treden. Tijdens een be sloten vergadering is maandag avond een plan besproken waarmee het bestuur denkt ver der te kunnen. Volgens de op steller, vice-voorzitter E. A. P. Romijn, moet het plan een crisis zoals zich onlangs voordeed, in de toekomst voorkomen. De handtekeningenactie van en kele ZOC-leden tegen de winkel sluitingsverordening werd hen door het bestuur niet in dank af genomen. Niet alleen was het be stuur niet op de hoogte gesteld, in de laatste ledenvergadering zou niemand bezwaar hebben gehad tegen de maatregel. Zoiets mag niet weer gebeuren, aldus Romijn. „Het houdt de boel alleen maar op." Het plan wordt half december aan de le den gepresenteerd. Onduidelijk is nog of de crisis binnen de ZOC inmiddels is bezworen. Zowel bestuur als leden zwijgen in alle toonaarden. de zich verontrust over de stag natie van de toeristische ontwik keling in Zeeland in verhouding tot de rest van het land. Zeeland bezette in 1988 nog de vijfde plaats en staat landelijk nu ne gende. „We zijn er dus nog lang niet," concludeerde Mooijaart. Hij wist echter ook pluspunten te vermelden. De Kunstschouw was 'aardig', hoewel voor verbe tering vatbaar, De invoering van het project Slachtofferhulp in Renesse werd als 'geslaagd' be stempeld door de voorzitter. Dit voorbeeld krijgt volgend jaar na volging in Domburg. Ook was Mooijaart tevreden over de sa menwerking met de gemeente Westerschouwen. foto PieterHonhoff De gemeente overweegt een deel van de visservloot van Bruinisse te verhuizen naar de vluchthaven. BRUINISSE - De project groep die de bedrijfsmatige ontwikkeling van de voorma lige veer- en vluchthaven van Bruinisse begeleidt, wil in een notitie alle vragen op een rijtje zetten. Zo wordt beke ken hoeveel ruimte overblijft voor economische activitei ten als een deel van de vissers vloot verhuist naar ëen van de havens. Nu de huidige vissershaven vol is, overweegt de gemeente een deel van de vloot elders een plekje te geven. Het toe wijzen van een ligplaats in de veer- of vluchthaven betekent dat minder ruimte overblijft voor bedrijven. Ook moet on der meer blijken of Bruinisse voldoende uitstraling heeft en of de havens aan de technische eisen voldoen. Nadat deze punten op papier zijn gezet, wordt een haalbaarheidsstu die gedaan naar de invulling van beide havens. Zware industrie of milieu-aan tastende bedrijven maken bij voorbaat geen kans, meent burgemeester A. Vogelaar. „We zoeken bedrijven die bij het karakter van Bru passen." Het aanleggen van een laad- en loswal strekt in elk geval tot aanbeveling, vindt Voge laar. Tevens wil de project groep, die bestaat uit verte genwoordigers van provincie, gemeente Bruinisse en Bu reau Bedrijfscontact Zee land-Noord, een stappenplan opzetten. De aandacht van de groep richt zich voorlopig op klein schalige bedrijven uit Rotter dam. Wegens ruimtegebrek zijn enkele ondernemingen ge noodzaakt te vertrekken uit de Maasstad. Vlissingen en Rotterdam hebben al een principe-akkoord gesloten voor het overdragen van ha venactiviteiten. Dp het terrein bij Scharendijke waar deze zomer 107 vakantiewoningen moeten staan, wordt momenteel de riolering aangelegd. foto Pieter Honhoff SCHARENDIJKE - Alles loopt volgens schema, meent directeur H. J. van Koeverin- ge van Roompot Beheer bv. Enkele weken geleden begon het bedrijf met de langver wachte aanleg van recreatie park Zeeland Village bij Scharendijke, beter bekend als 'De Bout'. De eerste, fase van 107 vakantiebungalows moet nog voor de zomer van 1995 worden opgeleverd. De infrastructuur ligt al en een groot deel van de palen, die de huizen moeten dragen, is al geslagen. Het wachten is alleen nog op de bouwvergun ning voor een 'centrumge bouw'. Hierin moeten volgens Van Koeveringe onder meer 'een zwembadje, een cafe-res- taurantje en een sport- en spelafdeling' worden onder gebracht. „We gaan dit in alle bescheidenheid aanleggen want het gebouw mag maxi maal 800 vierkante meter groot worden. De gemeente Middenschouwen is bang dat anders de middenstand in Scharendijke schade lijdt." Desondanks verwacht hij dat de voorzieningen ruim schoots aan de behoefte zul len voldoen. Roompot Beheer heeft een kleine tegenslag moeten in casseren toen bleek dat de bo dem van het park op sommige plaatsen niet stevig genoeg was. Hierdoor moesten lange re heipalen de grond in. waar door de kostprijs van de vakantieverblijven iets hoger werd. „Maar onze kopers heb ben een all-in prijs betaald dus we zitten zelf met de ge volgen," licht Van Koeverin ge toe. Alle 207 bungalows wa ren binnen enkele weken ver kocht. De aanleg van de twee de fase begint in het najaar van 1995. van een medewerkster ROTTERDAM - Het Nationale Toneel brengt vrijdag tot en met zondag 'Britannicus' van Jean Racine in de Rotterdamse Schouwburg. De regie is in han den van Ger Thijs en de spelers zijn onder anderen Gijs Schol ten van Aschat, Peter Blok, An- net Nieuwenhuijzen en Lou Landré. Zondagmiddag om 13.30 uur vertelt Thijs over zijn productie in 'Voorbesproken'. Deze politie ke thriller, die Racine schreef ten tijde van de Franse Zonne koning, speelt zich afin de hoog tijdagen van het Romeinse Rijk. De beroemde alexandrijnen van Racine zijn vertaald door Lau rens Spoor. Monster Drie jaar is Nero keizer van het Romeinse Rijk. Hij lijkt zich te ontwikkelen tot een mild en rechtvaardig vorst. Nero staat echter onder curatele van zijn moeder Agrippina. Door haar in triges is niet zijn stiefbroer Bri tannicus, maar Nero keizer ge worden. Om aan het dwingende toezicht van zijn moeder te ont snappen slaat Nero een bres in haar vlechtwerk van gearran geerde huwelijken en verban ningen, dat de basis vormt voor zijn keizerschap. Hij ondermijnt haar gezag publiekelijk door Ju- nia uit haar ballingschap terug te laten keren. Agrippina had haar voorbestemd voor Britan nicus als compensatie voor het hem ontzegde keizerschap. Nero vreest dat de positie van Britannicus te zeer versterkt zal worden door een huwelijk met Junia, een vooraanstaand lid van de keizerlijke familie. Door haar naar zijn hof over te bren gen hoopt hij dit gevaar uit te schakelen: Maar zodra hij Junia ziet, raakt hij zelf volledig in haar ban. Nero en Britannicus zijn nu ook rivalen in de liefde. Politieke almacht, een labiele karakterstructuur en fysieke be geerte gisten in Nero tot een ex plosief geheel. Het monster, zo als hij de geschiedenis zou in gaan, is geboren. 'Geen mens be mint, wanneer hij niet beminnen wil', zegt Nero's moeder, die zelf nooit iemand heeft kunnen be minnen. Maar ze heeft wel net genoeg moreel besef om in te Hardrijders op de bon ZAAMSLAG - Op Rijksweg N61 bij Zaamslag is maandagavond tussen 17.20 en 20.20 uur een snelheidscontrole gehouden. In de periode passeerden 936 auto mobilisten de controle. Vijfen zestig passanten overschreden de maximum snelheid van tach tig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 123 kilo meter per uur. Een aanrijding, een val bij het sporten.je hoofd maakt een heftige slingerbeweging. Na enige tijd krijg je hoofd-en nekpijn, duizelingen, concentratieverlies. Je gaat niet meer uitop het werk vlott niet meer Dat gezeur.wordt er over je gezegd Het zou wel eens een WHIPLASH, een verborgen (hersen)letsel kunnen zijn. Jaarlijks NSWP Nederlandse Stichting Whiplash Patiënten 36oobk Maaien Beschermheer Mr. Pieter van Vollenhoven Woensdag 30 nov. Jeugdtheater Hofplein 14.00 'Sint Nicolaas met Dot en Lot', Sinterklaasverhaal door Koos Wieman voor kinderen vanaf 4 jaar. Lantaren/Venster 20.30 'The Third Person', dansvoorstelling met choreografie van Ana Teido en Arthur Rosenfeld. Theater Zuidplein, grote zaal 20.15 'Non Aktief, blijspel van Jos Brink over een alleenstaan de heer die zijn huishouden in handen geeft van een non. Donderdag 1 dec. De Doelen, grote zaal 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jun'lchi Hirokami met werken van Hay dn, Take- mitsu en Ibert. Lantaren/Venster 20.30 'The Third Person' (zie woensdag 30 november). Theater aan de Mullerpier 20.00 'De Dresser', over een Sha- kespeare-gezelschap in oorlogs tijd. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal 20.15 'De Keizer van Verlies' van Jan Fabre, twee acteurs spelen vier Fabre-mono- logen. Theater Zuidplein, grote zaal 20.15 'Non Aktief (zie woensdag 30 november). Vrijdag 2 dec. Sportpaleis Ahoy 20.00 Chris de Burgh in concert. De Doelen, grote zaal 14.30 Rotterdams Philharminisch Or kest (zie donderdag 1 december). De Doelen, grote zaal 19.30 Familieserie door het Staats Philharmonisch Orkest uit Oe kraïne o.l.v. Steward Robertson met werken van Tsjaikovski en Sjostakovitsj. Lantaren/Venster 20.30 'De ondergang van de Titanic', voor stelling van Hans Magnus En- zenberger door De Tijd. Theater aan de Mullerpier 20.30 'De Dresser' (zie donder dag 1 december). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal 20.15 'Britannicus', door Het Nationale Toneel, een liefdestragedie en een politieke thriller over de manipulatie van Agrippina en haar zoon Nero. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Vervalsing zoals ze is', door J an Fabre/Trou- bleyn. Theater Zuidplein, grote zaal 20.15 'Non Aktief (zie woensdag 30 november). Zaterdag 3 dec. Bibliotheektheater 20.30 'Doodgewoon', door Basterd met Onno Innemee en Robert Spaapen. De Doelen, kleine zaal 20.00 The Johnny Mathoera Show. Lantaren/Venster 20.30 'De ondergang van de Titanic' (z^a vrijdag 2 december). Luxor Theater 20.15 Goldeyil Earring met 'Unplugged vol.II'ie Theater aan de Mullerpier Of 20.30 'De Dresser' (zie dondejn dag 1 december). VI. Rotterdamse Schouwburg, gr<Vli te zaal 20.15 'Britannicus' (zjig vrijdag 2 december. |iu Rotterdamse Schouwburyu kleine zaal 20.30 'Zij was en zSt is zelfs' door Jan Fabre/Troihu bleyn. |ai Theater Zuidplein, grote zaal -he 20.15 'Non Aktief (zie woensdai 30 november). U Zondag 4 dec. Sportpaleis Ahoy 20.00 Keitjl Sweat in concert. Bibliotheektheater 14.0/a 'Jonge Sla', literair magazine oi het podium. W De Doelen, kleine zaal 14.3^' Zondagmatinee door Igor OK2 strach (viool) en Natalia Zertz£- lova (piano) met werken va?€ Beethoven, Brahms, Paganirf'1 en Tsjaikovski. Jeugdtheater Hofplein 14.oin Sinterklaasverhaal door Jacd>1 bus Wieman voor kinderen vari11 af 4 jaar. Luxor Theater 20.15 GoldeP* Earring (zie zaterdag 3 decent11 ber). Theater aan de Mullerpier -0i 20.30 'De Dresser' (zie dondeiP1 dag 1 december). P( Rotterdamse Schouwburg, gr<f*( te zaal 14.30 'Britannicus' m# om 13.30 'Voorbesproken' me?c Ger Thijs (zie vrijdag 2 decent*' ber). P.! Theater Zuidplein, grote zaal -F 20.15 'Een boel touw' cabaret1' programma door Marjoleit11 Touw. r v< hi Maandag 5 dec. Lantaren/Venster 21.00 'Rapj^ sode', voorstelling van Kristien{ van Reusel. h: Luxor Theater 20.15 'Chansoi|c Total', door Georgette Dee, get,, wapend met een fles champagg, ne, sigarettenchagrijn en c.ynisCl me. t Theater aan de Mullerpier 4f 20.00 'De Dresser' (zie dondeijc dag 1 december). zj Rotterdamse Schouwburg^ kleine zaal 20.30 'Zij was en zij, is zelfs' (zie zaterdag 3 deceniQ ber). d Dinsdag 6 dec. z Lantaren/Venster 21.00 'Rapt* sode' (zie maandag 5 decemberP Luxor Theater 20.15 'Hair musical over de roerige jarefé zestig. Rotterdamse Schouwburg, gro j te zaal 20.15 'Perfekt Skin dansvoorstelling door Scapint Rotterdam. Rotterdamse Schouwburg kleine zaal 20.30 'Zij was en ziL is zelfs' (zie zaterdag 3 decern ber). zien dat haar zoon een monster aan het worden is. Jean Racine groeit op in het jan senistische Port-Royal, een streng religieuze gemeenschap van leken die zich afzetten tegen het flamboyante leven van de Franse hoofdstad. Racine ver langt naar dat leven, vertrekt naar Parijs en ontwikkelt zich tot schrijver van onheilspellen de tragedies. Deze spelen zich al tijd af in voor-christelijke, Grieks-Byzantijnse of Romeinse tijden. Dit verschaft hem de mo gelijkheid zijn personages bui ten de christelijke waarden mo reel verwerpelijke standpunten te laten innemen en hen hier voor of -tegen een spannende strijd te laten voeren. Hij houdt zich aan de regels van eenheid in tijd, plaats en handeling. Zijn to neelstukken beginnen op het moment dat de knoop niet meer ontward kan worden. Het kan al leen nog maar misgaan. De grandeur van het keizerlijk hof is in de regie van Ger Thijs terug te vinden in een monu mentaal paleisdecor met grote witte wanden en een marmeren vloer. Voor de rolbezetting zette hij het toptalent van het gezel schap in. Het resultaat is een perfect ensemblespel, waarin geen dissonanten zijn te beluis teren. Peter Blok is uitstekend als de wat onnozele Britannicus, Lou Landré de geschokte Stoï cijn die hij moet zijn. Annet Nieuwenhuijzen is een vlijm scherpe Agrippina. Gijs Scholten van Aschat en Annet Nieuwenhuijzen in een scène uit Britannicus van Jean Racine. foto Pan Sok van onze verslaggever KRUININGEN - De gemeente lijke publieksdiensten nemen op termijn intrek in het voor malige bejaardenoord Bachten Vaete in Kruiningen. Ook de openbare bibliotheek krijgt er onderdak. Een raadsmeerder- heid trok dinsdag bijna 4,2 mil joen gulden uit voor aankoop en een verbouwing van het leegge komen complex. In dat bedrag zit ook aanpassing van het hui dige gemeentehuis. PvdA en CDA stemden tegen de investe ring. Het CDA-standpunt was opmer kelijk. De christen-democraten weigeren zo'n forse investering in Bachten Vaete te doen, zolang niet duidelijk is of de nog afbeta len klimgeldlening van het be jaardenoord op het bordje van de gemeente Reimerswaal komt. Reimerswaal heeft zich garant gesteld voor de lening die het bestuur van de stichting Bachten Vaete destijds is aange gaan. Bij liquidatie moet dat geld op tafel komen; het gaat om ruim vijf miljoen gulden. Frac tievoorzitter J. Scheurwater wil de die mogelijke last niet boven op een investering van vier mil joen gulden stapelen. „Dat gaat onze portemonnee te boven." Afwikkeling De provincie Zeeland en het Rijk (volkshuisvesting) debatte ren momenteel over de vraag wie moet opdraaien voor de af lossing van de lening. Reimers waal weigert de last te dragen, omdat de sluiting van Bachten Vaete door de provincie is opge legd. Scheurwater vroeg derhal ve waarom de provincie niet schriftelijk heeft bevestigd dat in elk geval niet Reimerswaal het gelag moet betalen. Volgens burgemeester A. Ver- bree is dat niet aan de orde. Hij hamerde erop de aankoop en verbouwing van Bachten Vaete los te zien van de afwikkeling van de klimgeldlening, waarvan overigens de provincie wel de ju ridische kosten en de rente draagt. „De provincie zal schrif telijk niets bevestigen, omdat zij ervan uitgaat dat het Rijk bel taalt. Op enig moment koml daar een uitspraak over. Al?r blijkt dat uiteindelijk de gel meente verantwoordelijk wordt gesteld, is er altijd nog de rechf ter." Verbree voegde er richting CDA aan toe dat de afwikkeling* van de klimgeldlening nier rechtvaardigt Reimerswaaf 'met een investeringsstop op te1 zadelen'. „Stel dat die uitspraak over driejaar komt...." Het CDA hield echter voet bij stuk. De PvdA stemde tegen het colle gevoorstel, omdat zij gewaagd^ van een zeer forse investering ir vergelijking met de bedragej die in het verleden zijn genoemd voor uitbreiding van het ge meentehuis (tegenover Bachter Vaete). Van een aanbouw wordi nu overigens afgezien. De so ciaal-democraten vrezen teven,' voor overschrijding van het bud get van 4,19 miljoen gulden, eer bedrag dat het college ander zijds als een keihard maximuri. stelt. Fractievoorzitter M. B. d< Koster klaagde bovendien dal alternatieven nauwelijks 'o i hun merites zijn beoordeeld' Een mogelijkheid zou zijn eer deel van de organisatie onder ti- brengen in het nieuw te bouweii, complex voor gemeentenwerj ken op Nishoek. Daarnaast zot Bachten Vaete ook te slijten zijh aan een projectontwikkelaar. Een raadsmeerderheid var SGP, WD en BBR volgde ech! ter het collegevoorstel. Het da< gelijks gemeentebestuur meent dat uitbreiding van het gemeen tehuis duurder is en vermoede lijk minder ruimte oplevert. Dal zou tegenover de bevolking 'niel te verkopen zijn', wanneer op een steenworp afstand een com plex van nog geen vijftien jaai oud staat. Bachten Vaete her bergt, na een interne aanpas sing, straks de afdelingen bur gerzaken, welzijn, personeelsza ken en financien. De bibliotheel krijgt een aparte ingang. Moge' lijk wordt er in de toekomst ooi een wijksteunpunt in onderge bracht. In het gemeentehui! wordt ook het nodige verspij kerd en vervangen. De aankoof van Bachten Vaete vergt sec lj miljoen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 24