fOVINGIAl WSE COURANT Onzekerheid lot blauwhelmen ch mm Minister Ritzen wil discussie Noren verwerpen EU-lidmaatschap Crisiscentrum draait overuren 1.25 4.25 2.29 4 WEKEN kleintjes BROCCOLI, GEHAKT EN SPAGHETTISAUS. Serviërs verplaatsen deel Nederlanders Bihac nog steeds onder vuur Major wint uipt cruciale stemming ekker eten voor weinig geld? Dat kan! 5S9 Stones naar Nederland AVOND Vanavond heeft Maxis een extra Sint Nicolaas koopavond. Maxis is vanavond geopend tot 21.00 uur. Prins Bernhard loopt na geslaagde operatie longontsteking op VOOR 14,- JA, Af en toe zon In de ochtend mist. Later op de dag ne velig en ivat zon. Zwakke tot matige loind uit oost tot zuidoost. Middagtem- peratuur 10 graden. !37e jaargang no. 281 )insdag 29 november 1994 .osse nummers 1,50 OSLO (RTR/DPA/AFP) - De Noren hebben zich in meerder heid uitgesproken tegen toe treding tot de Europese Unie. Premier Gro Harlem Brundt- land erkende dinsdagochtend vroeg dat tegenstanders van het EU-lidmaatschap het refe rendum over toetreding heb ben gewonnen. Na telling van 82 procent van de stemmen was het verschil tussen ja- en nee-stemmers niet meer te overbruggen. De tegenstanders stonden op 52.8 procent. Voor toetreding tot de Europse Unie stemde 47,2 pro cent. De opkomst bedroeg 87.8 procent. De Noorse bevolking kon zich zondag en maandag in een refe rendum uitspreken over toe treding tot de EU. De nee-stem mers lagen in de aanloop naar het referendum steeds voor, maar afgelopen weekeinde liep hun voorsprong terug. De Noorse TV zond maandag avond na het sluiten van de stembussen diverse prognoses uit. waarin dan weer de nee stemmers. dan weer de ja- stemmers de overhand had den. Tegen middernacht liepen de tegenstanders echter uit. Noorwegen is het eerste land dat aansluiting bij de EU af wijst. Eerder dit jaar stemden Oostenrijk, Zweden en Finland wel voor toetreding tot de Unie. De 3,2 miljoen stemgerechtig de Noren hebben een anti-Eu- ropese traditie: zij stemden in 1972 ook al tegen het lidmaat schap van de toenmalige EEG. :AGREB ANP/GPD) - Defensie redelijk gerustgesteld over iet lot van de 20 Nederlandse N-militairen die in het Bosni- che plaatsje Papraca in een - choolgebouw worden vastge- ouden. Uit contacten die de risisstaf in Den Haag maan- agavond met hen heeft gehad, b lijkt dat de Bosnische Ser- iërs de blauwhelmen goed be- andelen. Kolonel Brantz van et crisiscentrum sprak zelfs een „zeer gemoedelijke Dijfeer". De Nederlanders zouden van alle gemakken" zijn voor- ien. )ver de situatie van de tweede roep Nederlanders, ongeveer 70 erlofgangers die bij Zvornik n /orden vastgehouden met hun konvooi, bestaat minder duide lijkheid. Rechtstreeks contact ■n net hen is niet mogelijk. Maar lokale Servische comman dant, kolonel Vukovic, heeft de I* (N-autoriteiten gemeld dat ook i leze groep het goed maakt. )e 20 blauwhelmen in Papraca lemannen een brandstofkon- ooi. Sinds zaterdag stond dit ast tussen Tuzla en Zvornik. naar maandagmiddag besloten e Serviërs onverwacht de groep ver te brengen naar een school- ïbouw.- Papraca ligt ongeveer e en kilometer ten zuidwesten van Zvornik. Als reden voor de verplaasting gaven de Serviërs de veiligheid van de blauwhel men. In totaal houden de Bosnische Serviërs ruim vierhonderd blauwhelmen vast. De Serviërs hebben gisteren op nieuw aanvallen uitgevoerd op de moslimenclave Bihac, on danks internationale oproepen tot een wapenstilstand. Een mi litaire woordvoerder van de VN in Sarajevo verklaarde dat de Serviërs de stad kunnen inne men 'wanneer ze maar willen'. De Serviërs bleven de stad giste ren beschieten vanuit de buiten wijken, zonder verder op te ruk ken. De Serviërs hebben nog steeds niet gereageerd op het voorstel van de VN tot een wa penstilstand en demilitarisering van de 'veilige zone' die de VN rond Bihac heeft uitgeroepen. Na twee dagen van vergaderen wist de internationale Contact groep voor Bosnië maandag- 1 ONDEN (RTR/AFP/DPA) - De ritse regering heeft maandag- rond op het nippertje een cru- iale stemming in het Lager- gewonnen over de verho- iing van de Britse bijdrage aan e Europese Unie. De regering, ie haar politieke lot aan de uit- ag had verbonden, won met 10 tegen 303 stemmen. 'remier John Major was ge- wongen van de stemming een C ertrouwenskwestie te maken a adat een harde kern van Euro- ibellen in zijn regerende Con servatieve partij had gedreigd ,j igen de wet te stemmen. H ie stemverhouding gaf aan dat iteindelijk zeven Conserva- :i eve afgevaardigden de rege- ng niet hebben gesteund. De ereidheid van de anti-Europea- en het risico van uitzetting uit e partij te nemen, weerspiegelt e diepgaande verdeeldheid innen de Conservatieven over uropa. DEN HAAG - Bij het crisiscentrum van de landmacht in Den Haag, waar het thuisfront wordt geïnformeerd over de toestand van de Nederlandse blauwhel men, staat de telefoon roodgloeiend. Het Thuisfrontcomité heeft over het alge meen waardering voor de wijze waarop Defensie informatie geeft aan familiele den, vrienden en verwanten. Coördinator B. Vink heeft de indruk dat de crisisstaf geen informatie achter houdt. „Als ze verkeerde informatie zou den geven, zou het gauw afgelopen zijn met het situatiecentrum. Dan zouden ze zich nooit meer aan ons kunnen verto nen." Vink heeft wel klachten gehoord over de soms lange wachttijden om tele fonisch tot het centrum door te dringen. Defensie is afgelopen weekeinde en maandag overstelpt met vele honderden telefoontjes. De soldatenvakbonden AVNM en VVDM vinden het te gevaarlijk worden voor dienstplichtigen in Bosnië. Die zouden een te korte opleiding hebben om het hoofd te kunnen bieden aan de huidige gevaren. De VVDM raadt nieuwe lichtin gen dienstplichtigen af naar Bosnië te gaan. De AVNM vindt dat zij die er al zit ten de kans moeten krijgen terug te ko men. Dienstplichtigen gaan, in tegenstel ling tot beroeps, vrijwillig naar het oor logsgebied. foto Ed Oudenaarden/ANP )pnamestop in toekomst studiefinanciering laags hospitaal EN HAAG (GPD) - Het zieken- i uis Bronovo heeft tijdelijk een pnaméstop voor de afdelingen irtbewaking en intensive ca- Reden is de aanwezigheid in de mrsa-bacterie bij een pa- eënt die op de afdeling inten- ve care werd verpleegd. NIJMEGEN (ANP) - Minister nam aan een openbaar debat groepen gecompenseerd wordt Ritzen (Onderwijs) wil volgend jaar een discussie op gang bren gen over de toekomst van de studiefinanciering. Hij zal daartoe in januari een notitie uitbrengen. De bewindsman kondigde dat maandagavond aan in Nijmegen, waar hij deel- Iroccoli, 00 gram lehakt half-om-half, lo Ür50 799 500 gram Inox Raguletto Spaghettisaus, roente, tradition, of ekruid, pot 440 gram 2M ijk ook na het recept van Raya Lichanski naar i et reclameblokje in het programma "Koffietijd" nssen 10-11 uur van RTL-4. 'inbledingen gelden t/m zaterdag 3 december a.s. Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. met studenten. Ritzen wilde maandag nog niet zeggen of hij in de notitie met een concreet voorstel komt voor een fundamenteel andere opzet van het huidige stelsel, dat in 1986 werd geïntroduceerd maar sindsdien tientallen wijzigingen heeft ondergaan. Hij zal de noti tie tegelijk met de wetsvoorstel len voor de invoering van een zo genoemde prestatiebeurs naar de Tweede Kamer sturen. De minister kreeg maandag avond wagonladingen kritiek over zich uitgestort van boze studenten, die de voorgenomen bezuinigingen (één miljard op de studiefinanciering en 500 mil joen op het hoger onderwijs) vol strekt onacceptabel vinden. Aan de haalbaarheid van die be zuiniging op het hoger onderwijs had de bewindsman al eerder openlijk getwijfeld. Naar de me ning van Ritzen kunnen de be sparingen op de studiefinancie ring echter door de beugel. Toegankelijk Hij reageerde fel op opmerkin gen dat het hoger onderwijs voor steeds minder scholieren toe gankelijk wordt, vanwege de ho ge kosten. ..Van de vwo-scholie- ren komt 98 procent in het hoger onderwijs terecht. Dan kun je toch niet met droge ogen bewe ren dat de toegankelijkheid is verminderd." Ook wees hij erop dat de korting op de basisbeurs, waartoe het vorige kabinet al be sloot, voor de lagere inkomens door een aanvullende beurs. De voorgenomen maatregelen in de studiefinanciering gaan gelden voor studenten die in au gustus '95 met hun studie begin nen. Zij krijgen slechts een beurs voor de duur van hun studie: het extra jaar dat de huidige studen ten hebben, geldt niet meer voor hen. Bovendien krijgen ze de studiefinanciering eerst als le ning verstrekt. Pas als ze vol doende studieprestaties hebben geleverd, wordt de lening omge zet in een beurs. Over de exacte vormgeving komt in januari meer duidelijkheid, als Ritzen de uitgewerkte wetsvoorstellen naar de Tweede Kamer stuurt. Ritzen in Nijmegen. De NIEUWSTE KERSTVERSIERTRENDS ziet u op de fantastische kerstmarkt bij Europatuin Beveland in Goes PALM BEACH (GPD) De Rolling Stones geven, in het ka der van hun Voodoo Lounge Tour. in juni 1995 voorlopig twee concerten in Nederland. Heel verrrassend gebeurt dat niet in de Kuip in Rotterdam, maar in de Nijmeegse De Gof- fert (op dinsdag 13 juni) en in het Limburgse Landgraaf, op het terrein van Pinkpop (zondag 18 juni). De voorverkoop voor beide concerten start vrijwel zeker volgende week za terdag. Het Europese deel van de wereldtoernee van de Sto nes begint op 3 juni in Stockholm. Dat is vannacht in Palm Beach/Florida bekend gemaakt. Coltrui als oplossing voor conflict over hoofddoek VLAARDINGEN (GPD) - Een coltrui vormt het compromis dat de ge meente Vlaardingen en de Turkse moslim Fidan hebben bereikt in het conflict over het dragen van een hoofddoekje tij dens de gymles. Wethouder T. van der Steen (onderwijs) heeft de verwijderingsproce dure van de Vlaardingse Openbare Scholenge meenschap (VOS) van de twee dochters van Fidan ingetrokken. De meisjes mogen tijdens de gymles hun hoofddoekje blijven dragen. Strak geknoopt, tot net onder de oren. De hals en de nek. die (in de uitleg van Fidan) vol gens de koran bij meisjes vanaf twaalf jaar ook moeten worden bedekt, worden verborgen door de coltrui. Daarmee wordt volgens de school voldaan aan de veilig heidseisen, zie ook pagina 13 JE TREFT HET BIJ (J Topsport Leerling-hoefsmeden kunnen te recht bij het agrarische oplei dingscentrum De Groene Welle in Zwolle. Daar is een nieuice cursus gestart die ook aandacht schenkt aan het lichamelijk ivel- zijn van de smid. Want „een hoefsmid is een top sporter", zegt een van O de leraren. O WOV avond officieel niet beter te doen dan op te roepen tot een onmid dellijk staakt-het-vuren. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie spraken gisteren in Brussel hun verontwaardiging uit over de Servische schending van de vei ligheidszone bij Bihac. De EU wil echter blijven zoeken naar een politieke oplossing. Minister Van Mierlo zei echter ook dat de EU-ministers 'absoluut niet te vreden zijn' over de invloed die ze tot nu toe hebben kunnen uit oefenen. Hij noemde praten over de terugtrekking van de blauw helmen „heilloos". Na Frank rijk, Engeland en andere Wester se landen liet ook Moskou maan dag doorschemeren zijn VN-sol- daten te willen evacueren. De Amerikaanse houding was maandag onderwerp van kritiek van de VN. De speciale onder-se cretaris-generaal voor vredes operaties. Kofi Annan, verwierp verontwaardigd de Amerikaan se beschuldigingen dat de VN hebben gefaald in Bosnië. „Het is totaal oneerlijk dat landen die zelf geen risico willen dragen en geen bijdrage willen leveren, de VN ervan beschuldigen te wei nig te doen", zei hij. B en ia van Borsele hebben in ruil voor geld het verzet tegen de WOV gestaakt. Zo zien de Bor- selse tegenstanders van het pro ject het convenant tussen de ge meente en gedeputeerde staten. Dit bleek maandag tijdens een bijeenkomst in Heinkenszand. ..Het is gewoon 't oude tracé in een ander jas- 15 Ed de Goey Ed de Goey weet nog niet of hij zijn handtekening zal zetten on der een langdurige verbintenis bij Feyenoord De keeper staat in de belangstelling van clubs uit Spanje. Portugal en Italië. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 11, 12,13 en 15; Sport: 17, 18 en 19. Restaurant-voordeel 1 Vers gezet kopje koffie met Apfelstrudel en warme vanille saus. 5.85 Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 UTRECHT (ANP) - Prins Bern hard heeft in de nacht van zon dag op maandag longontste king gekregen. De 83-jarige prins werd zaterdag in het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht geopereerd aan een kwaadaar dige tumor in de dikke darm. De operatie was een succes. De prins was zondag alweer even op. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde maandag kort na het middaguur het volgende mee: „De Prins heeft een longontste king ontwikkeld, een complica tie die vaker wordt gezien bij een operatie zoals de prins heeft on dergaan. Het behandelend me disch team verwacht dat de prins in een aantal dagen gelei delijk van de longontsteking zal herstellen. Longontsteking kan voor be jaarden een groot gevaar bete kenen. Volgens een woordvoer ster van de Rijksvoorlichtings dienst wordt er niettemin ge woon doorgewerkt aan de voor bereidingen van het staatsbe zoek aan Jordanië van koningin Beatrix en prins Claus volgende week. „De stemming is er niet naar om dat niet te doen." Medicijnen Geriater M. Jellesma-Eggen- kamp, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Geria trie, zegt ook dat een longontste king na een buikoperatie niet verontrustend hoeft te zijn. Tij dens de operatie valt de buika demhaling weg. waardoor (ver zwakte) ouderen niet meer goed kunnen doorademen en vat baarder worden voor infecties. Het slijm, dat gezonde mensen ophoesten, blijft bij een vermin derde weerstand in de longen Noord-Koreanen leggen nucleair programma stil WENEN (RTR/AFP) - Contro leurs van het internationaal atoomagentschap IAEA hebben maandag bekendgemaakt dat Noord-Korea zijn omstreden atoomprogramma heeft stilge legd. De bouw van twee kern centrales is afgeblazen, aldus de atoomdeskunduigen van de Verenigde Naties. Voor het eerst sinds lange tijd mochten zij de atoominstalla ties in Noord-Korea inspecteren. Het land wordt ervan verdacht een atoombom te willen maken. achter, waardoor een longont steking kan ontstaan. Volgens de geriater, werkzaam in het Rijnstate-ziekenhuis in Arnhem, hoeft een longontste king geen probleem te zijn als de infectie maar bijtijds wordt ont dekt. Er zijn voldoende medicij nen en behandelingen beschik baar. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1