Grotere rol recreatie Oranjezon PZC 'Mistero Buffo' is toneel uit de buik Een eeuw water uit Oranjezon Juliana Fonds stelt geld beschikbaar voor leefbare stad Hemelse muziek in Sint Jacobskerk 'Wat heeft zij nou op d'r kop' Onderhandelingen over stadsbestuur Antwerpen gestrand Veere wil betaald parkeren Vroondijk in seizoen uitbreiden A. Sturm streek Meer publieksvoorlichting over natuurgebied GESLOTEN 1 KILO PROCUREURLAPPEN 10,95 MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 w 8 van onze verslaggeefster VROUWENPOLDER - De ver koop van de jaarkaarten voor het wandelgebied Oranjezon had dit jaar een speciaal tintje. Van de Natuurgids Oranjezon, de uitgebreide routebeschrij ving van het enige duingebied op Walcheren dat voor publiek is opengesteld, is een herziene versie uitgekomen. Tijdens de kaartverkoop bij het VVV-kan- toor in Vrouwenpolder reikte de schrijver H. G. Mandemaker, de samensteller van de Natuur gids Oranjezon, het eerste ex emplaar uit aan ir P. Stoter, di recteur van de Delta Nutsbe drijven. Iedereen die aanwezig was bij de plechtigheid werd getrakteerd op een kopje koffie. Ing C. E. van Gremberghe, van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Juliana Welzijn Fonds stelt de komende drie jaar een bedrag van 6 mil joen beschikbaar voor leefbaar heid in dertig grote steden. Zo'n 100 vertegenwoordigers van welzijnsorganisaties uit 68 gro te en middelgrote steden komen morgen, dinsdag, bijeen in Bun- nik om over het plan geïnfor meerd te worden. Ze krijgen daarna de gelegenheid om een project voor hun eigen stad uit te werken. Op basis van deze uitgewerkte voorstellen kiest Inbraken in woningen VLISSINGEN - Diverse wonin gen op Walcheren hebben het af gelopen weekend ongewenst bezoek gehad. Een woning aan de Josef Israëlslaan in Vlissin- gen werd in de nacht van vrij dag op zaterdag doorzocht. Over de buit was zondag nog niets bekend. Zaterdagavond werd uit een huis aan de Calandstraat in Vlis- singen stereo-apparatuur ont vreemd. In de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in een woning aan de Molenweg in Oost-Souburg. De daders kwa men het huis binnen via een open raam aan de achterzijde. Hiervoor hadden zij een ladder gebruikt. De dieven gingen er vandoor met een aantal cd's en videobanden. MIDDELBURG, Stadsschouwburg Mistero Buffo'van Dario Fo, door Internationale Nieinoe Scène, met o.a Charles Cornette en Hilde Uitter- linden. Kostuums en decor van Fran- cine Smeyers. Regie van Wannes Van De Velde door Willem Nijssen istero Buffo' van Inter- i-T-I.nationale Nieuwe Scène behoort nog tot mijn prille to neel-ervaringen. Pas sinds een paar jaar ging ik geregeld naar de schouwburg, toen het stuk in 1973 voor de eerste keer werd uitgevoerd. Destijds was het een overweldigende ervaring. Niet zo vreselijk lang na 'Aktie Tomaat' en in de naweeën van het roerige jaar 1968 („De ver beelding aan de macht") paste het in een tijdsbeeld. Nu hetzelf de gezelschap het stuk weer op het repertoire heeft, ging mijn grootste nieuwsgierigheid uit naar de vraag of'Mistero Buffo' nog altijd dat effect kon hebben. Een gedeelte van het antwoord had ik natuurlijk op voorhand kunnen weten: zó overdonde rend was het voor mij niet meer. Maar er gaat wel degelijk nog al tijd een grote kracht van dit stuk uit. Het zou me niet verbazen dat een nieuw publiek er sterk van onder de indruk is gekomen. Dat geldt dan misschien niet meer op de eerste plaats het op komen voor de 'sukkelaars', voor cte link tussen religie en so cialisme. In de 'nieuwe' of'leven de Kerk' van de jaren negentig gaat het daar minder om dan om de mystieke beleving. Wat echter ook nu nog onver minderd krachtig overkwam, is de vitaliteit die er kan uitgaan van het volkstoneel. Typerend daarbij is het gebruik van een onopgesmukt en multifunctio neel decor, kleurrijke maar sobe re kostumering, veel zang op 'volkse' melodieën begeleid door harmonika. viool en gitaar. En bovenal, zeker in deze voor stelling, het bereiken van groot se theatrale effecten met een mi nimum aan middelen. Wat er bij voorbeeld met een paar eenvou dige stokken allemaal niet ge suggereerd kan worden! Het grootste aandeel in emotio nele betrokkenheid wordt bij het volkstoneel desondanks meestal bereikt via de menselij ke stem. Als ergens de gulle lach en de snik in de stem nog op hun plaats zijn, is het hier. Dit type toneel sluit uiteindelijk aan bij de oude traditie van rondtrek kende vertellers of jongleurs, spelend op effect. 'Mistero Buffo' is een geniale versmelting van twee verhalen, beide diep verankerd in het ver- hoofd Produktie Water Deltan. maakte van de gelegenheid ge bruik om zijn toekomstvisie op het waterwingebied te schetsen. Zoals bekend zal de Deltan van af 1 juli 1995 stoppen met de wa teronttrekking in Oranjezon. De gemeenten Domburg. Vrouwen polder, Kamperland en Oostka- pelle zullen dan geheel overgaan op Westbrabants grondwater en Oranjezon zal dienst doen als re servebuffer. Van Gremberghe heeft een nieuwe aanvullende bestemming voor sommige ge bouwen van de waterwinning in gedachten. Voorlichting „We willen meer aandacht schenken aan het beheer van het natuurgebied en niet te vergeten de recreatieve kant. Wellicht kunnen we de gebouwen gebrui ken voor publieksvoorlichting. Binnen niet al te lange tijd kun nen we fotomateriaal tentoon stellen. We hopen dat de publie ke belangstelling nog meer toe neemt, maar niet onbeperkt, vanwege de kwetsbaarheid van het duingebied. Hiervoor is een betere begeleiding en voorlich ting nodig." De belangstelling voor de acht honderd jaarkaarten. die de Del tan in samenwerking met de VW-kantoren in Vrouwenpol der en Oostkapelle uitgeeft, is nog steeds groot. Alleen zijn de rijen wachtenden niet meer zo lang als in voorgaande jaren. Vo rig jaar waren de jaarkaarten voor de eerste keer niet uitver kocht op de eerste dag van de verkoop. Toch was zaterdag bij de VVV-Vrouwenpolder om kwart over tien al driekwart van de voorraad verkocht. Voor wie te laat was voor een jaarkaart blijven de weekkaarten over, die eveneens bij de VVV te koop zijn. De Deltan overweegt om in de zomer bij de ingang van het na tuurgebied dagkaarten te verko pen ten behoeve van toeristen. het Juliana Welzijn Fonds 30 sleden uit, die mee kunnen doen. Naar verwachting kun nen de eerste projecten in het voorjaar van 1995 beginnen. Het fonds honoreert geselecteer de projecten met 120.000 per stad, over een periode van drie jaar. In Zeeland zijn Middelburg en Vlissingen aangezocht om ideeën uit te werken. Het gaat om ideeën waarmee buurtbewo ners zelf de leefbaarheid in eigen omgeving kunnen aanpakken. Hierbij moet worden samenge werkt met plaatselijke media, gemeentelijke diensten, be drijfsleven en fondsen. Het wordt project staat onder het thema 'Mooi zo, goed zo' en. heeft, een zonnig logo meegekre gen. Een bijzondere plaats is in geruimd voor de regionale en plaatselijke media. Het is de be doeling dat zij door regelmatige verslaggeving vraag en aanbod gaan koppelen. Het idee voor het project vloeit voort uit het succesvolle Rotterdamse initia tief 'Doe wat voor je stad' en het binnenkort startende project 'Deventer, daar doe ik het voor'. Het geld van het fonds moet ge bruikt worden om een netwerk op te zetten dat vraag en aanbod bij elkaar brengt. Binnen het plan zijn locale variaties moge lijk. Een bedrag van 2.250.000 is gereserveerd voor bijdragen aan kleinschalige activiteiten in wijken en buurten. Verder biedt het fonds inhoudelijke onder steuning en stelt het PR-mate- riaal beschikbaar. De Mastreechter Staar tijdens het optreden in de Vlissingse Sint Jacobskerk. I van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Na het Concertgebouw in Amsterdam, het Euro pees Parlement in Brussel, de Royal Albert Hall in Londen en de Notre Dame in Parijs, mag ook de Sint Jacobskerk in Vlissingen zich scharen in het rijtje van concertpodia die de Koninklijke Zangvereniging Mastreechter Staar hebben ontvangen. Zaterdag trad het beroemde mannenkoor voor de eerste keer op in Vlissingen. Ruim 660 liefhebbers kwamen naar het benefietconcert dat door de Rotary Club Vlissingen was georganiseerd. De 'Staar' is befaamd om haar vertolkingen van grote operakoren. Waarom werd duidelijk. De negro-spirituals, volksliederen, bekende werken van Bach. Verdi en Handel die het koor onder leiding van dirigent Paul Voncken ten gehore bracht, klonken perfect. Hemelse muziek vulde de kerk. Het Vlissingse publiek was getuige van het laatste optreden van de bariton Martijn Nieuwlands. Naast Nieuwlands namen de be kende sopraan Carla Schroyen en de bas Bèr Schellings enkele solo partijen voor hun rekening. halen-onderbewuste van de mens. Het ene verhaal is het (lij- densiverhaal van Jezus, het an dere een verzameling jongle- rieen zoals die tussen 1300 en 1600 veelvuldig te vinden ge weest moeten zijn op kermissen en markten. Die aansluiting bij oude vertel-tradities uit kerk en kroeg werkt onverbiddelijk en sterk. Volkstoneel kenmerkt zich ook nog eens door het ontbreken van echte ster-spelers; het ensemble als geheel levert een artistieke prestatie. Rollen konden zelfs van dag tot dag wisselen als ie mand niet zo bij stem was (of er ger). Dat bracht vaak ook nog nieuwe of verrassende elemen ten in de voorstelling. In deze vertolking ligt dat in één opzicht iets anders. Er is een belangrijke rol weggelegd voor Charles Cor nette, die als 'jongleur' een paar mooie verhalen weet te vertel len. Over 'de scheet van de duivel' bijvoorbeeld, een onvruchtbaar stukje berg dat door zo'n „suk kelaar van een boerke" wordt bewerkt. Het is een verhaal met een trieste afloop, dat deson danks met warmte verteld wordt. Dat het volk onder elk juk zal bukken en toch niet ver slagen kan worden, wist Charles Cornette met overtuiging over te dragen. De versmelting met bijbelse stof levert prachtige beelden op, maar meer nog een unieke span ning. Dit 'christendom van de herders' met zijn goedhartige vertrouwen en warme mede menselijkheid staat op gespan nen voet met het berekenende geloof van de 'heren'. Daar zijn theologieboeken over vol te schrijven, vol met acceptabele verklaringen. Deze reeks van beelden gaat daarmee niet in discussie maar laat de andere kant vóelen. En dat werkt veel overtuigender. Toneel heeft véél gezichten, maar uiteindelijk toch maar één buik. In een geslaagde voorstel ling krijg je altijd wel een glimp mee van die buik. maar een stuk als 'Mistero Buffo' is bijna uit sluitend 'toneel uit de buik'. En het doet deugd daar soms weer eens naar te kunnen kijken. De Zeeuws-Vlaamse muziekgroep Ambras tijdens de Zeeuwse middag in 's-Heerenhoek. foto Willem Mieras Zeeuwse middag s-Heerenhoek druk bezocht van onze verslaggever 'S-HEERENHOEK - De Jeugdhoeve in 's-Hee renhoek zat zondagmiddag stampvol mensen. Allen kwamen zij af op de Zeeuwse Middag: muzek en gezelligheid, verzorgd door de Zeeuws-Vlaamse muziekgroep Ambras, voor de gelegenheid deels in samenwerking met de Bevelandse troubadour Engel Reinhoudl. Zo wel apart als samen brachten de groep en Reinhoudt oud en nieuw werk voor het voet licht. Voor het publiek viel er te lachen, bijvoorbeeld door de humoristische wijze waarop Rein houdt de nummers aan elkaar sprak. Zoals een lied over allochtonen. „Laatst liep ik in de Kerkstraat in Goes", kondigde hij dat nummer aan, „en toen passeerde een boerinnetje in kle derdracht een groepje Turken of Marokkanen. Die droegen hoofddoekjes. Je zag dat boerin netje denken: 'dat zijn vast van die moslim fundamentalisten'. Maar wat moeten die ande re vrouwen wel niet gedacht hebben? 'Wat heeft dat boerinnetje nou op d'r kop? En wat doen die gekke spiralen d'raan? Zijn dat satel lieten of zo?'." Vervolgens barstte het nummer los, met twee Ambras-muzikanten, evenals Reinhoudt, op de gitaar en één accordeonist. De middag duurde van half drie tot vijf uur. In de pauze werden boerenhammen en in Nieuw- dorp gebottelde bessenwijn verloot. Vandalen gooien winkelruiten in MIDDELBURG - Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van Middelburg diverse vernielin gen aangericht. Bij een super markt aan de Pottenbakkerssin gel werden twee grote ruiten in gegooid. Er werd niets vermist. Om 4.30 uur werd de glazen toe gangsdeur van een winkel aan Plein 1940 vernield. Ook hier werd niets gestolen. Dief gepakt WESTKAPELLE - De politie heeft tijdens een surveillance zondagochtend in de Zuidstraat in Westkapelle een 38-jarige man aangehouden. De man reed rond in een bestelbus die zater dagnacht was gestolen in Ab- benbroek. Tijdens het onder zoek bleek dat de man, die geen vaste verblijfplaats heeft, diver se inbraken heeft gepleegd. Gewonde bij botsing A 58 GOES - Een 22-jarige vrouw uit Middelburg moest zaterdag in het ziekenhuis in Vlissingen worden behandeld, nadat zij 's ochtends op de noordbaan van de A58 bij Goes (richting Vlis singen) met haar auto op een voorligger botste. Het ongeluk gebeurde toen de voorligger, een 43-jarige vrouw uit Oost-Souburg, afremde. De 22-jarige kon na behandeling in ziekenhuis Walcheren weer naar huis. van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Op 1 juli volgend jaar komt een eind aan de waterwinning in het natuurgebied Oranje zon bij Vrouwenpolder. Zo als gemeld staakt Delta Nutsbedrijven de inname van grondwater in het ge bied. Het drinkwater komt vanaf die datum uit West- Brabant. Het noodwater- wingebied bij Biggekerke wordt afgestoten. Daarmee komt een einde aan honderd jaar waterwinning op Wal cheren. In januari 1884 heeft Vlissin gen de Zeeuwse primeur van een openbare waterleiding. Het drinkwater komt uit de duinen bij Biggekerke. De bestuurders van Middelburg kijken met enige jaloezie naar deze ontwikkeling. De provinciehoofdstad deelt mee in de voordelen van een kanaal en spoorlijn, maar van een waterleiding is nog geen sprake. Dat komt ook. omdat zoet water niet in de gemeente of directe omge ving beschikbaar is. Middel burg moet naar de duinen. In oktober 1889 richt de ge meenteraad een waterlei dingbedrijf op. Het wordt or ganisatorisch aangehaakt bij de gasfabriek. De ge meente koopt van Domei nen een gebied van 325 hec tare in de duinen bij Vrou wenpolder, Oranjezon ge naamd. Het water dat wordt opgepojnpt en gezuiverd gaat door een 11 kilometer lange leiding naar de water toren in Middelburg. Van het idee om de Lange Jan om te bouwen tot waterreservoir wordt afgezien. In juni 1892 begint de exploitatie van het waterbedrijf. Het begin is weinig veelbelo vend. Er komen klachten: het water is geel en niet reukloos. Zolang de proble men niet zijn opgelost hoe ven de mensen geen water- geld te betalen. Verschillen de mogelijkheden worden onderzocht. Uiteindelijk wordt in de vorm van een co kestoren een extra zuivering gebouwd. De geurklachten verdwijnen. Een nazuivering van het water door met beenderkool gevulde filters levert geen direct resultaat op. Kwetsbaar De waterwinning in Oranje zon is kwetsbaar en zal dat altijd blijven, zowel door na tuurlijke oorzaken als door menselijke activiteiten. Re gelmatig moeten aanpassin gen worden verricht en naar mate meer mensen de ge neugten van een waterlei ding ontdekken is uitbrei ding van de capaciteit ge wenst. De winning van het water in putten is minder ge slaagd: het zoutgehalte is te hoog. Het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening adviseert open winningska nalen te graven. Het eerste wordt in 1920 gegraven. In 1933 gaat Oranjezon ook wa ter aan de gemeente Dom burg leveren en in 1934 volgt Vrouwenpolder. Uitbreiding van de winning heeft overi gens als nadelig gevolg dat verdrogingsverschijnselen in het duingebied optreden. In de Tweede Wereldoorlog helpt Middelburg buurge meente Vlissingen - waar de aanvoer uit Brabant nogal hinder ondervindt van de oorlogshandelingen - zoveel als mogelijk is met water uit Oranjezon. Het betekent een forse aanslag op de zoetwa terbei in de duinen. Het ge bied wordt door de waters noodramp van 1953 opnieuw aangetast. De duinen bre ken door en zeewater over stroomt Oranjezon. Water winning is voorlopig uitge sloten. Pas na één maand komt de levering weer be scheiden op gang. Na het slaan van nieuwe pompput ten verloopt de winning be ter. De overstroming zal de kwaliteit van het water blij vend beïnvloeden. Uitbreiding Na overname van het ge meentelijk waterleidingbe drijf Domburg voorziet de NV Waterleidingmaatschap pij Midden-Zeeland vanaf 1953 alle Walcherse gemeen ten van drinkwater, behalve Middelburg, Sint Laurens en Serooskerke. Er worden af spraken gemaakt om het noordwestelijk deel van Wal cheren te bedienen vanuit Oranjezon en de rest vanuit Brabant en Biggekerke. In de periode 1964-1966 wordt het pompstation grondig op geknapt. Het toenemend verzet tegen de waterwin ning uit zich onder meer in Kroonberoepen tegen een nieuw winningskanaal (ze worden ongegrond ver klaard). Op 1 januari 1984 komt Oranjezon in exploitatie bij de WMZ. Die houdt de pro duktie van ongeveer 0,5 mil joen kubieke meter water per jaar voorshands in stand. Net als Biggekerke, dat in 1980 reserve-win- plaats wordt, gaat Oranje zon na een diensttijd van ruim 100 jaar in de mottebal- len. De natuur is er zeer mee gediend. En echt lekker - hoogste kwaliteit - is het wa ter uit Oranjezon nooit ge weest. van onze verslaggever ANTWERPEN - De onderhan delingen over de vorming van een nieuw stadsbestuur in Ant werpen zijn zondagavond on verwacht afgebroken. Dat ge beurde nadat de beoogde coali tiepartners SP, VLD, Agalev en Antwerpen '94 (CVP en Volksu nie) al een principe-akkoord over de beleidslijnen voor de komende zes jaar hadden be reikt. Breekpunt, na anderhal ve maand onderhandelen en ze ventien officiële bijeenkom sten, bleek de zetelverdeling in het nieuwe college. Politiek Antwerpen verwachtte dat het nieuwe schepencollege zondag bekend zou zijn. Aan het begin van de middag echter wer den de besprekingen onderbro ken. 's Avonds troffen de partij en elkaar weer. Na nauwelijks een uur vergaderen, werd i kend gemaakt dat de onderin delingen waren gestrand, niet eens, zoals aanvankel werd aangenomen, op de posi van de socialistische buri meester Bob Cools. Die had zii naar zondagavond bleek, neergelegd bij zijn vertrek. Co' stond onder zware druk, ook b nen zijn eigen partij. Hij zou afgelopen jaren veel te weii aandacht hebben gehad voor problemen in de stad; te weii oplossingen hebben aanged gen. Zijn partijgenote Leona I tiège was nu de belangrijk kandidaat. Uiteindelijk bleek Antwerp '94, de combinatie van de C' en de Volksunie, spelbreker. I partij vond dat de SP met èn burgemeesterszetel èn c schepenen overbedeeld werd. van onze verslaggeefster VEERE - Het Veerse college van burgemeester en wethou ders wil het betaald parkeren op het gemeentelijk groenter- rein aan de Vroondijk in Vrou wenpolder in het hoogseizoen uitbreiden. Volgend jaar moet betaald worden van mei tot en met augustus. Met de invoering- van het betaald parkeren voor de strandbezoekers wilde het gemeentebestuur de recreatie- mobiliteit terugdringen. Die doelstelling is verwezenlijkt, meent het college. Het gebruik van de fietsenstan- daards op de duinovergang De Zandput is toegenomen en het aantal automobilisten dat hun voertuig parkeerde op het ter rein van het Wegschap Walche ren is verdubbeld. Dit jaar heeft Veere voor de eer ste keer het groenterrein aan de Vroondijk gebruikt als betaald overloop-parkeerterrein. Fiet sers en bromfietsers konden hun tweewieler gratis op het terrein stallen. De netto-opbrengst: be droeg dit jaar bijna 25.000 gul den. Het college is overigens niet van plan belanghebbenden of de huurders van strandhuisjes een reductiemogelijkheid of een vrij stelling aan te bieden. „Het ter rein aan de Vroondijk was nage noeg de laatste plek aan de kust strook van Walcheren waar, tot 1994. gratis kon worden gepar keerd. Het invoeren van een vrij stelling betekent dat een grote categorie automobilisten niet wordt bereikt", schrijven b en w in een voorstel naar aanleiding van de evaluatie betaald parke ren. Dinsdag 29 november om 16.00 uur behandelt de commis sie algemeen bestuurlijke zaken en financiën de evaluatie. De vergadering wordt gehouden in de gemeentesecretarie. De raadscommissie volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer vergadert donder dag 1 december om 14.00 uur. Op de agenda staat onder meer de bestemmingsplanprocedure voor de bouw van 15 woningen en verbouw van de oude brand weerkazerne in de kern Veere. A.S. WOENSDAG 30 nov. is onze zaak de gehele dag Speciale aanbieding voor dinsdag 12 pond fioerenfeverworst 2,95 GWij tienden Jan din.sdacj (jehaktdacj kruiden GRATIS profiteer ervan! Tkeöfjoutoertj aan de Veersesingel, Middelburg, tel. 01180-12343 Vers voorradig: kaantjes - Zeeuws spek hoofdkaas - gestopte milten - ouder wets dik spek - balkenbrij enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 8