ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7,5% Serviërs gijzelen Nederlanders Spannend referendum over Noorse toetreding tot de EU 06-0331 4 WEKEN Nederlander vindt gebakjes te duur rins Bernhard even lit bed na operatie Eerste plaat Beatles brengt 30 mille op VOOR 14,- Japanse wint Eduard Flipse Pianoconcours an Mierlo en Voorhoeve vinden situatie militairen zorgwekkend Later wat zon Wolkenvelden, lokaal mogelijk motre gen. in de middag mogelijk af en toe zon. Zivakke tot matige noordoosten wind. Temperatuur 11 graden. 7e jaargang no. 280 aandag 28 november 1994 f sse nummers 1,50 Wie maakt van uw negatief een superafdruk op formaat 50x70cm voor maar 9*5 I luist! I FOTO VERSCHOORE Goes. Middel ;cn. Hulst. TCfnewen, Zienkzee. Etlen-L RECHT (ANP) - Prins Bern- rd maakt het goed. De 83-ja- e prins is zondag al even uit geweest. De verwachting is de zaterdag aan een kwaad- rdige tumor geopereerde ms mogelijk al over twee we- rln het ziekenhuis mag verla- i. Het staatsbezoek van ko- e igin Beatrix op 6, 7 en 8 de- ;mber aan Jordanië gaat dan k gewoon door. meteen nadat zaterdag in het ademisch Ziekenhuis in recht de tumor in zijn geheel de dikke darm was gehaald. Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijdl jaar. Wanneer u nu minimaal f 10.000,- vastzet voor een periode van 10 jaar ontvangt u 7,5 rente per jaar Aanbod geldig t m 16 december 1994. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. lieten de behandelend artsen via de Rijksvoorlichtingsdienst we ten dat de toestand van de prins zeer bevredigend was en dat geen aanwijzingen voor uitzaai ingen van de kwaadaardige tu mor waren gevonden. Geriater prof.dr. S. Duursma, die samen met anesthesioloog prof.dr. J. Knape en chirurg prof.dr. Th. van Vroonhoven de behandeling uitvoerde, noemde zondag de toestand van prins Bernhard zelfs „meer dan voor treffelijk". Volgens Duursma is het voor een 83-jarige patiënt normaal dat hij na zo'n ingreep na ongeveer twee en een halve a drie weken uit het ziekenhuis wordt ontslagen, maar dat dat bij de prins mogelijk zelfs nog iets sneller kan. Bij het ziekenhuis zijn zaterdag en zondag veel bloemen en tele grammen bezorgd. Vanuit het hele land stroomden de atten ties toe. Het Academisch Zie kenhuis heeft met oog op de vei ligheid van de prins strenge maatregelen getroffen. Volgens enkele Nederlandse gastro-enterologen (maag-dar martsen) en oncologen (kanker- specialisten) zijn „geen ernstige complicaties" te verwachten in de gezondheidstoestand van de prins. Voorwaarde is volgens hen wel. dat hij regelmatig onder controle blijft en een vezelrijk dieet volgt. In de Westerse we reld neemt tumorvorming in de darm toe. aldus de specialisten, die de prins overigens niet zelf behandelen. De stijging houdt (mede) verband met het Wester se voedingspatroon. LONDEN (RTR/DPA) - De eerste single van de Beatles die ooit op de radio werd ge draaid, is tijdens een veiling in Londen verkocht voor on geveer 30.000 gulden. Dit is een recordprijs voor een ge wone grammofoonplaat, zo deelde het veilinghuis Bon- hams zaterdag mee. De opname van Love me do, waarvoor John Lennon lang moest oefenen op de mond harmonica. was afkomstig uit de archieven van de zen der Radio Luxemburg en lanceerde de popgroep uit Liverpool op weg naar roem en fortuin. „Het is de eerste plaat van de Beatles die ooit op de radio werd gespeeld. Het was het begin van de Beatlemania", zei een woordvoerster van het vei linghuis. De plaat werd op de veiling aangeboden door discjockey Tony Prince, die hem in han den kreeg toen Radio Lu xemburg zijn discotheek op ruimde. Tegenover Prince bevestigde bassist Paul McCartney dat Luxemburg bij zijn weten als eerste een Beatles-plaat de ether in zond. OSLO (AFP/RTR/DPA) - Tot op het laatste moment hebben de opiniepeilingen de spanning er in Noorwegen ingehouden. Zon dag gingen de inwoners van 220 van de 628 kiesdistricten in het land naar de stembus om ja of nee te zeggen tegen toetreding van hun land tot de Europese Unie. De laatste peilingen we zen nog steeds op een overwin ning voor de nee-stemmers. Hoewel het referendum lande lijk maandag wordt gehouden, konden de kiezers in sommige districten - vooral in het noorden - zondagmiddag al vanaf 13.00 uur naar de stembus. Zo kregen Noren die ver van huis werken de gelegenheid om in hun woon plaats te stemmen. De kiesloka- len zijn vanavond tot negen uur open. Enkele uren later is de uit slag te verwachten. Maar als het inderaad een nek-aan-nek-race is, kan het ook dinsdag worden. Noorwegen is het laatste van de vier landen die kandidaat zijn voor toetreding tot de EU, dat een referendum organiseert. Of het samen met Zweden, Oosten rijk en Finland - die al ja hebben gezegd - de Twaalf zal verster ken. is getuige de laatste peilin gen nog volstrekt onzeker. Volgens twee onderzoeken Advertentie Uw leukste St. Nicolaaskadootjes koopt u op de fantastische kerstmarkt bij Europatuin Beveland in Goes Ons nieuwe telefoonnummer voor het kantoor Middelburg Is: 01180-78900 De voorzitter is ervan overtuigd dat in de toekomst alles weer goed komt, als de banketbak kers er tenminste in slagen om van hun dure imago af te komen. Cohen wijst op de opkomst van kookprogramma's op televisie, de wijnclubs, de kookclubs en - cursussen en de traiteurs Mis schien pikt ook de ambachtelij ke banketbakker een graantje mee van de gestegen interesse in kokerellen. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- Q per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Prinses Ubolratana (rechts) en Pieter van Vollenhoven reikten de prijs uit. foto ANP DEN HAAG (ANP) - De 22-jarige Japanse pianiste Naomi Iwase heeft zaterdag de finale gewonnen van het vijfde Eduard Flipse Internationaal Pianoconcours. Iwase sleepte bovendien de persprijs in de wacht. Ze speelde het tweede pianoconcert van Chopin. Het beraad van de jury onder voorzitterschap van Daniël Wayen- berg duurde lang. De eerste prijs, een bedrag van 30.000 gulden en een naar de Thaise koningin Sikirit genoemde gouden medail le, werd uitgereikt door mr. Pieter van Vollenhoven en de Thaise prinses Ubolratana. De tweede prijs was voor de Rus Gleb Yer- makof. De Bulgaarse Kamelia Miladinova werd derde. De drie finalisten werden begeleid door het Koninklijk Filharmo nisch Orkest van Vlaanderen onder leiding van Georges Octors. In het totaal dongen 65 kandidaten uit negentien landen mee. PSY wint topper Feyenoord doet in de strijd om de landstitel voorlopig niet meer mee. De Rotterdammers liepen zondag bij PSV tegen de tiveede zware nederlaag binnen acht dagen aan. Vorige xoeek kreeg Feyenoord een pak slaag van FC Twente i5-l). zondag toonde PSV de kwetsbaarheid van de Rotterdam- 1 1 mers aan: 4-1. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Provincie: 5 en 7; Sport: 11,12,13,15,16,17 en 18. i onze verslaggever urice Wilbrink GREB - Nederlandse en I itse blauwhelmen worden - ds gisteren in Oost-Bosnië ijzeld door Bosnische Ser- rs. Het gaat om twee kon- oien met 102 Nederlandse mi- r airen en twee konvooien met ip ftig Britten aan boord. De nisters Van Mierlo (buiten- dse zaken) en Voorhoeve (de- isie) vinden de situatie 'zeer ^wekkend'. Op 'hoog poli- k niveau' wordt onderhan- Id over de vrijlating van de derlandse militairen. Igens commandant Michael r se van de VN-troepen in Bos- beschouwen de Bosnische f rviërs de gijzelaars als 'levens- [zekering' tegen mogelijke [uwe Navo-luchtaan vallen, ise sprak zijn twijfels uit of de I-troepen wel in Bosnië kun- a blijven als de militaire situa- verder verslechtert. „Het zal 0i «ilijk worden de VN-vredes- ssie voort te zetten als de zaak litair gesproken slechter rdt", aldus Rose. De com- indant toonde zich opnieuw i-reesd voor vergeldingsacties q de Bosnische Serviërs tegen uwhelmen. ussen werkt de Navo aan eva- atieplannen voor de 24.000 6 uwhelmen, onder wie circa 80 Nederlanders. Tweedui- id Amerikaanse mariniers naar de Adriatische Zee ge rij mrd om bij een eventuele eva- atie te assisteren. A Nederlanders hadden toe- mming van de Serviërs om n grondgebied te passeren. In 1*1 ene groep voertuigen bevin- - zich zeventig Nederlandse lofgangers die onderweg zijn - de moslim-enclave Srebre- a in Oost-Bosnië naar de oatische hoofdstad Zagreb. Zij staan nu stil op circa twintig kilometer van Srebrenica. Een 32 man sterk Nederlands brandstoftransport, op weg van Santici naar Srebrenica, zit vast bij de Bosnisch-Servische plaats Zvornik. Volgens VN-woord- voerder majoor Koos Sol wordt er met de Serviërs gepraat om deze blokkade op te heffen. Een woordvoerder van de Bos nisch-Servische regering in Pale ontkende gisteravond dat er sprake zou zijn van een gijzeling als vergelding voor Navo-lucht- acties. Volgens hem kunnen de problemen met de Britse en Ne derlandse transporten in de loop van vandaag worden opgelost. Familieleden Ongeruste familieleden van de Nederlandse militairen belden gisteren massaal naar het Situa tiecentrum van de Bevelhebber der Landstrijdkrachten in Den Haag. Hoewel de medewerkers daar dubbele diensten draaiden, liepen de wachttijden in de loop van de avond op tot een uur.-Êij het Thuisfrontcomité, een tele fooncirkel van familie en vriejy- den van de Nederlandse militai ren in Bosnië, was het een stuk rustiger, al bleek ook uit de tele foontjes die wèl binnen kwamen dat de mensen bezorgd zijn. Elders in Bosnië houden de Bos nische Serviërs al enkele dagen VN-eenheden vast. De blokka des volgen op enkele luchtaan vallen die Navo-gevechtstoe- stellen begin vorige week uit voerden op stellingen van de Bosnische Serviërs rond de bele gerde moslim-enclave Bihac. VN- commandant Rose sprak dit weekeinde opnieuw zijn vrees uit dat grootschalig Navo-optre- den tegen de oprukkende Ser viërs bij Bihac zou leiden tot ver geldingsacties tegen de blauw helmen. De Russische minister van bui tenlandse zaken Andrej Kozy- rev waarschuwde zondag dat de VN hun mandaat te buiten gaan als ze tot nieuwe luchtaanvallen oproepen. Navo-secretaris-gene- raal Claes zei echter dat het wes ters bondgenootschap terug houdender zal zijn in het honore ren van verzoeken tot lucht steun. Claes toonde zich bezorgd over de veiligheid van de pilo ten, die steeds vaker te maken krijgen met luchtafweerraket- ten. De Amerikaanse minster van defensie William Perry zei gisteren dat nieuwe luchtaan vallen op Servische stellingen bij Bihac zinloos zijn, omdat ze de Serviërs niet meer kunnen te genhouden. De Bosnische regering heeft in gestemd met een staakt-het-vu- ren in en rond de belegerde stad Bihac. De VN hebben de strij dende partijen een plan voorge legd dat voorziet in een wapen stilstand en demilitarisering van het gebied. Alle Servische en moslim- eenheden moeten zich terugtrekken. waarna blauwhelmen de controle in het gebied overnemen. Een Servische reactie op dit voorstel was gisteravond nog niet binnen, maar VN-functiona- rissen waren redelijk optimis tisch over de kans van slagen van het plan. Ze wezen erop dat het de Serviërs ruimte geeft de strijd elders in de enclave voort te zetten. Om de stad Bihac is het hele weekeinde gevochten. De stad wordt nog door een paar hon derd moslim-soldaten be schermd. Zij waren gisteravond tot hun allerlaatste verdedi gingslinie teruggedrongen. Kever terug Het meest verkochte automodel ter wereld, de Kever van Volks wagen. zal ook in de komende eeuw op de iveg zijn. Hel Duitse autoconcern bevestigde in het iveekeinde dat een voorlopig be sluit is gevallen om aan het eind van de jaren negentig te begin nen met serieproduk- tie van een nieuwe ver- O sie w Bisschop In de Sint-Gertrudiskerk in Ber gen op Zoom is gisteren mgr dr M. P. Af. Muskens tot bisschop van het bisdom Breda gewijd. 'Shalom' vrede zij met u) is de wapenspreuk van de bisschop, die de opvol- C ger is van mgr Ernst. w DEN HAAG (GPD) - Driekwart van de Nederlanders vindt de gebakjes en taartjes in de patis serie te duur, zo blijkt uit een enquête van de Nederlandse Banketbakkers Ondernemers Vereniging (NBOV). Super markten en w arenhuizen snoe pen steeds meer van de omzet van de ambachtelijke banket bakkers af. Reden voor de ban- Advertentie i ketbakkers de strijd aan te bin den met de concurrentie en met de 'smaakvervlakking' van de consument. De kersverse voorzitter van de NBOV. R. Cohen, steekt onmid dellijk de hand in eigen boezem. „We hebben zelf maar al te hard meegewerkt aan ons dure en def tige imago. Tot in de jaren zestig was een banketbakker vooral voordelig, kreeg men er veel voor weinig. De mensen kregen echter steeds meer te besteden en dus kon wat wij maakten niet mooi en luxe genoeg zijn. We maakten lekkere taartjes onder het motto 'de prijs is men zo ver geten, de kwaliteit nooit'. Het ging ons dan ook voor de wind", doceert Cohen, zelf bijna veertig jaar in het vak. Het ging goed tot warenhuizen ook gebak gingen verkopen, su permarkten bevroren gebak in het assortiment namen, de Lim burgse vlaai opeens overal ver krijgbaar was. De verjaardag was niet langer de exclusieve gebakdag: snoepen en snacken mocht overal en al tijd. „Vroeger hing er nog een tikje etiquette om eten, nu stopt men 't allemaal wat gemakkelij ker in de keel", vat Cohen sa men. De 'smaakvervlakking' houdt volgens hem gelijke tred met de inhoud van de portemon nee. Liever drie slagroomtruffels van de supermarkt voor drie kwartjes dan die ene van de ban ketbakker. „Wij betalen nu het gelag voor onze doorgeschoten imagoverbetering. Het kan om met de slager te spreken ook bij ons best een onsje minder." Advertentie Kjetil Olsen, inw oner van Karsloey in het noorden van Noorwegen, gooit zijn stembiljet met 'nee' in de bus. foto EPA waarvan de uitslagen zondag ochtend nog werden gepubli ceerd zei 47 en 48 procent van de ondervraagden tegen de toetre ding te zullen stemmen, terwijl 41 en 43 procent voor is. Onge veer 10 procent wist het nog niet. Deze cijfers wezen op een lichte winst voor het ja-kamp, dat ech ter nog een aanzienlijke achter stand had in te halen. Premier Gro Harlem Brundt- land riep de circa 320.000 kiezers (van de 3,2 miljoen) die nog geen besluit hebben genomen zater dag dringend op de gang naar de stembus te maken. „Sta op uitje stoel en ga maandag ja stem men", luidde haar oproep in de laatste uitzending voor de stem ming. Het aantal voorstanders is toe genomen sinds Zweden op 13 no vember ja stemde. Maar de pro- Europese regering had gehoopt dat die uitslag meer effect op de kiezers zou hebben. Veel Noren vrezen dat zij hun pas in 1905 verkregen onafhankelijkheid zullen verliezen als zij zich aan sluiten bij een organisatie die zij zo ver van hen afstaat. Vooral vissers en boeren denken dat zij geen regeringssubsidies meer zullen krijgen en op termijn hun baan zullen kwijtraken. De verdedigers van de EU hame ren op het isolement waarin Noorwegen zal raken als het Eu ropa verwerpt, zoals het eerder in 1972 deed. De voorzitter van het Europees Parlement, Klaus Haensch, heeft van zijn kant la ten weten dat het referendum de laatste kans is voor de Noren om zich bij de EU aan te sluiten. MMRM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1