PZC zeeland WOV-convenant in raad Borsele Odysseus in house-versie 89 69 99 Mgr Muskens tot bisschop gewijd D66 neemt wens referendum WOV in programma op J en w Middelharnis dezen voor Zeeland NS-regiorunner: Een E, Cis, valse D en geen koffie Bagger Meerderheid b en w stelt 'ja-woordaan provincie voor Zierikzeeënaar overleden aan gevolgen botsing GroenLinks dreigt met spoeddebat Borssele DOLE ANANASSTUKJES MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 >an onze verslaggever s flEINKENSZAND - Verdere on- lerhandelingen met de provin ce over het concept-convenant festerschelde Oever Verbin- ling (WOV) kunnen volgens het lorselse college van b en w nau welijks nog wezenlijk iets ople- 1-freren. Het convenant zoals het cr nu ligt moet daarom, net als b n w al hebben gedaan, door de emeenteraad worden onder- chreven. Dit ondanks de isola- la ie van het dorp Borssele en de lantasting van het landschap ussen Ellewoutsdijk en de Itaartse Nol die uit het ontwerp- onvenant voortvloeien. 6' Dit schrijven b en w in een voor tel aan de gemeenteraad. Het s. wat medewerking aan aanleg ,an de WOV betreft, nu of nooit, neent een meerderheid van het ollege. Wethouder P. J. Vol- lard is het daar niet mee eens. lij vindt het bereikte onderhan- lelingsresultaat met gedepu- eerde staten onvoldoende. Het oorspronkelijke uitgangs- >unt, het tracé ten westen van Jorssele, is volgens b en w on- ïaalbaar, evenals de aanlanding lij de Staartse Nol. Volgens het luidige concept wordt de weg en noorden van die Staartse Nol geleid. Daardoor schuift de weg zo'n driehonderd meter in de richting van de Trenteweg, wat nadelig is voor naburige agrarische bedrijven. Voordeel van de plannen zoals die in het concept staan is vol gens het college onder meer de 'meer natuurlijke inpassing in het landschap'. Waardevol bui tendijks gebied als de Staartse Nol wordt behouden. Bovendien zou aanlanding met een tunnel landschappelijk gezien veel be ter zijn dan aanlanding met een hoge brug. zoals eerder de be doeling was. Bovendien rept het convenant over 'bevordering van de aanleg van een bos in de Sloerand': het zogenoemde Sloebos. dat een investering vergt van zo'n 24 miljoen gulden. Isolatie van Borssele ontstaat doordat het wegtracé nergens wordt verdiept, ook niet op de plaats van de kruising met de Monsterweg. Bedoeling is daar een viaduct te bouwen. Het tol- plein moet komen tussen de Korte Noordweg en de Vaat- hoekweg. Jegt de raad 'ja' tegen het convenant, dan moet een be stemmingsplanprocedure voor het tracé worden begonnen. Het onderwerp staat op de agenda voor donderdag 8 december. MIDDELHARNIS - Goeree Overflakkee moet bij de provin cie Zeeland worden onderge bracht. Dat vindt een meerder heid van het college van b en w van Middelharnis. Duidelijk is volgens de college-meerderheid dat Goeree-Overflakkee niet wordt gezien als gebied dat mo gelijk aansluiting bij Rotter dam zal krijgen. De ligging dreigt daardoor alleen maar on- unstiger te worden. Aanhaken it bij de regio Zuid-HoIland-zuid zou bovendien geen enkele meerwaarde hebben. iet college vraagt de gemeente raad met de indeling van Goeree- Overflakke bij Zeeland in te stemmen. In die provincie zou de toekomst duidelijker vastlig gen dan in Zuid-Holland. „Abso luut niet bekend is welke <on- imogelijkheden er zijn wanneer Rotterdam en Haaglanden niet meer tot de provincie Zuid-Hol land behoren", schrijft het col lege in zijn voorstel aan de raad. In Zeeland daarentegen zou er sprake zijn van sterke gemeen ten en een goede afbakening van taken tussen gemeenten en pro vincie. Argumenten om voor Zeeland te kiezen zijn in de afgelopen tijd volgens de meerderheid van het college van Middelharnis alleen maar sterker geworden. Een col legeminderheid vindt die argu menten echter nog te mager en het besluit te belangrijk om nu al een keuze te maken. De ge meenteraad vergadert donder dag 1 december over dit onder werp. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Over de in richting van de 'regiorun ner', het nieuwe parade paardje van de Nederlandse Spoorwegen, zijn de meeste reizigers tevreden. Maar de passagiers voor- en achterin de dubbeldekker hebben het hard te verduren. Een jankend geluid, veroor zaakt door de besturing van de elektromotoren, verpest het comfort. „Het is ver schrikkelijk. Ik heb vanaf Rotterdam in de trein geze ten", zegt mevrouw J. Knol uit Vlissingen, als ze zon dagavond in haar woon plaats uitstapt. „Verder is het een prachtige trein." Sinds enkele weken wordt de trein ingezet op het inter city-traject Amsterdam- Vlissingen en op het traject Vlissingen-Roosendaal. Voorlopig gaat het om proef ritten. De passagiers die in de voorste of achterste wa gon hebben gezeten komen opgelucht uit de trein stap pen. „Het is zo'n irritant ge luid. Het piept de hele tijd. De conducteurs klaagden ook", merkt Monique de Cu ba uit Rijen op. Een wat oudere man uit Vlis singen, die anoniem wil blij ven. laat zich heel wat posi tiever uit over het nieuwe vervoermiddel. „Het is een hele vooruitgang, neem dat van mij aan. Ik ben een erva ren reiziger. Een piep Daar heb ik geen last van gehad. Ach. het is gewoon een kin derziekte. die halen ze er wel weer uit. Alleen de verwar ming stond wat laag naar mijn zin." Ondertussen stappen de eer ste passagiers in Vlissingen in voor de reis richting Am sterdam. Het nieuwe meubi lair is heel wat fleuriger dan in de oude treinen. De som bere donkerbruin-met-oran- je stoelen zijn vervangen door banken met licht lila, donkergrijs en blauw/paarse bekleding met kleurige ac centen. Ook de heldere ver lichting is een stuk aangena mer. De inrichting heeft veel weg van een vliegtuigcabine. Net als in een vliegtuig is er nauwelijks ruimte voor handbagage. Alleen tussen de stoelen is plaats voor reis tassen. Als de trein stilstaat is er nog geen gepiep te horen. Boven in het achterste rijtuig valt de piep overigens mee. Voor de herrie moet je beneden zijn. Hier probeert de stu dente Marjon Boidin uit Breskens te studeren. Ze wijst op haar oren. „Wel een lawaai hè. Zo net stopte het even." Deuntje De toonhoogte van de piep varieert, alsof de trein een deuntje speelt. Verderop pakt muzikant Eelco Tam- minga zijn accordeon en drukt wat toetsen in. „Even tjes kijken welke tonen het zijn", grapt hij. „Een E. een Cis en een valse D." Hij moet nog tot het eindpunt blijven zitten. „Tja, het is wel hin derlijk dat geluid. Koffie is hier ook niet. Dat vind ik een veel groter gebrek tijdens zo'n lange rit." van onze verslaggever ZIERIKZEE - De 24-jarige L. Pannekoek uit Zierikzee is za terdag in het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam overleden aan verwondingen die hij vrij dag had opgelopen bij een bromfietsongeluk. De man was vrijdag met zwaar hersenletsel naar het ziekenhuis vervoerd, nadat hij om 21 00 uur op de noordelijke parallelweg van de N59 bij Nieuwerkerk te gen een andere bromfietser bot ste. De Zierikzeeënaar werd in eer ste instantie naar het ziekenhuis in zijn woonplaats vervoerd. Ge zien de ernst van zijn verwondin gen werd hij vervolgens direct overgebracht naar Rotterdam. De andere betrokkene, een 18-ja- rige inwoner van Nieuwerkerk, werd in het ziekenhuis in Zierik zee behandeld. Zijn verwondin gen vielen mee. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Mgr H. C. A. Ernst verricht tijdens de wijdingceremonie in de Sint-Gertrudiskerk in Bergen op Zoom de handoplegging bij zijn opvolger, mgr dr M. P. M. Muskens. foto Willem Mieras van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Monseigneur dr M. P. M. Muskens is zaterdag in de Sint- Gertrudiskerk in Bergeh op Zoom door zijn voorganger II. C. A. Ernst tot bis schop van het bisdom Breda gewijd. Me dewijdende bisschoppen waren mgr L. Soekoto, aartsbisschop van Jakarta, en mgr P. Turkson, aartsbisschop van Cape Coast in Ghana. Als onderdeel van de ruim twee uur durende plechtigheid in de stampvolle kerk legde verder onder anderen kardinaal A. J. Simonis zijn hand op het hoofd van Muskens. Zegenwens en wapenspreuk van de nieu we bisschop luiden 'shalom' ('vrede zij met u'). „En in dat hunkeren naar sha lom", aldus Muskens zaterdag, „mogen en moeten wij samenwerken met alle andere zonen en dochters van Abraham.'' Hij wees erop dat Nederland 'als veelstromen- land van culturen, rassen en godsdien sten' niet bang moet zijn voor shalom, maar er juist 'een uitdaging in moet zien om dat te verwerkelijken'. Mgr Ernst, van wie ruim twee weken gele den in dezelfde kerk afscheid werd geno men, zei zaterdag dat bij de wijding van Muskens twee lijnen samenvallen: die van de lokale kerk van Breda met die van de universele kerk. Die verbondenheid met de universele kerk heeft het leven van Muskens tot nu toe gekenmerkt, aldus Ernst. Muskens heeft, na zijn wijding tot priester in het bisdom 's-Hertogensbosch, onder meer in Soekoto zijn dienst bewe zen bij de opbouw van de kerk in Indone sië en in Rome heeft hij het Nederlands College uitgebouwd tot internationaal college. Mgr Turkson heeft daar zijn oplei ding genoten. In totaal woonden twee kardinalen (Simo nis en Willebrands), twee aartsbisschop pen (Lemaïtre. pauselijke nuntius te 's- Gravenhage en Couve de Murville van Birmingham) en zeventien bisschoppen de ceremonie bij. Verder behoorden onder anderen de commissarissen der koningin van Zeeland en Noord-Brabant tot de ge nodigden. Zij zagen onder meer hoe Mus kens de geloofsbelijdenis en de eed van trouw aflegde en hoe hij het evangelie boek en de bisschopsstaf van mgr Ernst in ontvangst nam. van onze verslaggever GOES - Keiharde house-mu- ziek, roller-skates en scheu rende saxofoons: twee groe pen leerlingen van één Bra bantse school en tien Zeeuw se scholen brengen eigentijd se interpretaties van de Odys see op het toneel. Plaats van handeling is, zaterdagavond, de aula van het Goese Ly ceum. die redelijk vol publiek zit. In slechts drie zaterdag middagen hebben de dertig leerlingen - onder leiding van de regisseurs Katinka van den Dool, Renee Wijnands, Naveen Visser en Anton Groothuis - de stukken erin gestampt. Resultaat: een dy namische, verrassende voor stelling. Het gaat om de vierde editie van het jaarlijkse provinciaal jongerentheaterfestival. De eerste groep brengt het hele verhaal van de omzwervingen van Odysseus. Een 'relaxed swingend' basloopje als de tu ne van de Pink Panther kab belt uit de luidsprekers, wa neer de in trainingspak gehul de goden op de Olympus hun spieren bewonderen. De vol gende scène toont de wanho pige Telemachos. zoon van de verloren Odysseus. Rond Te lemachos dansen aanbidders van zijn moeder Penelopeia. Allen bewonderen zij haar om het hevigst, ondertussen dan send op 'house' en slurpend aan flessen bier. Odysseus is de held van Troje. vermaard om zijn geniale oor logslist met het paard vol sol daten. Nadat Troje was ver woest. is hij echter nooit terug gekeerd naar zijn vrouw en zoon. Odysseus zat vast op een eiland, gekluisterd aan een prachtvrouw en in het bezit van de eeuwige jeugd. Een be narde situatie voor zijn zoon: de zogenaamde aanbidders van Penelopeia is het slechts om de troon te doen. Zoektocht Telemachos echter, gaat bij een andere koning informatie inwinnen over zijn vader. Zijn tocht is vol gevaren. Wanneer hij zich over het podium voortsleept, roeibewegingen makend en daarmee zijn boot tocht uitbeeldend, wordt hij ontdekt door de helse Posei don. Oorverdovende rock knalt uit de speakers, rook wolken kolken over het toneel en Poseidon bestookt Telema chos met rotjes. Uiteindelijk wordt Odysseus vrijgelaten, hij verkiest terugkeer naar zijn koninkrijk boven de eeuwige jeugd en zijn wonderschone gezellin op het eiland. Zo kan hij zich weer verenigen met zijn vrouw en zoon. Het tweede stuk behanöeit. als gezegd, slechts de eerste vier boeken. Het begint onge veer in dezelfde setting: de ve le aanbidders van Penelopeia, waarvan eenieder minuten lang in razend tempo met ar gumenten strooit waarom juist hij de uitverkorene is om met haar te trouwen. 'Ze wenkt me met haar wimpers', 'ze is even groot als ik', 'ze lonkte naar mij', zo klinkt het. Sparta Ook in deze versie gaat Tele machos erop uit, op zoek naar informatie over zijn vader Dit maal belandt hij in Sparta, om eindelijk een kerel te worden en de confrontatie met Odys seus aan te kunnen Op inge nieuze wijze komt dat laatste tot stand en loopt daarmee het tweede stuk ten einde, de zus van Penelopeia toont haar via haar droom de toekomst: Odysseus die thuiskomt en vrouw en zoon weerziet. van onze verslaggever GOES - D66 wil een referendum houden over de Westerschelde Oever Verbinding. Die wens is zaterdag tijdens een regiover- gaderig in Goes, op initiatief van de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen, opgenomen is in het verkiezingsprogramma voor de provinciale-statenver- kiezingen in maart volgend jaar. Met het referendum wil D66 het draagvlak voor de Wes- terscheldetunnel peilen. Een amendement van de afde ling Vlissingen om af te zien van de aanleg van de WOV, omdat de financiële huishouding van de provincie die niet toelaat, werd verworpen. De zittende statenfractie van D66 had overigens moeite met de toevoeging over het referen dum De statenleden wezen er op dat D66 al heeft meegewerkt aan besluitvorming die moet lei den tot de aanleg van de WOV en zich daarmee heeft vastgelegd. Een referendum met een even tuele negatieve uitkomst zou die eerdere besluiten wel eens kun nen doorkruisen Verder werd het bezwaar van extra vertra ging voor het project in verband met het referendum aange voerd. Een van de indiensters. T. de Blok, gaf desgevraagd aan dat het referendum vooral bedoeld is om het draagvlak te peilen, zo dat de Zeeuwse politiek zich ge steund voelt in het nemen van een beslissing over de tunnel. Daar voegde ze aan toe dat het ook binnen D66 voor veel duide lijkheid zou kunnen zorgen om dat de meningen over de WOV in deze partij nogal uiteen lopen. Deltan Het verkiezingsprogramma werd verder uitgebreid met een amendement (er waren er in to taal ongeveer 140i van de afde ling Vlissingen over de activitei ten van Delta Nutsbedrijven. Daarin werd gesteld dat Del tan uitsluitend verantwoordelijk is voor de distributie van gas. wa ter en elektriciteit De exploita tie van het kabelnet van Zekatel moet worden afgestoten en ex ploitatie van een WOV is volgens D66 evenmin een taak voor het nutsbedrijf. Voorzitter L. Phernambucq wees in zijn openingswoord op de scheefgroei in het aantal bur gemeestersposten. Het CDA heeft er in Nederland 306 en D66 twintig. In Zeeland hebben de Democraten geen enkele burge meesterspost. al worden mo menteel wel pogingen in het werk gesteld om aan die situatie een eind te maken. Maar het is volgens Phernambucq dringen op de burgemeestersmarkt. Hij wees er verder op dat er ook wat gedaan moet worden aan de scheve verhouding tussen het aantal mannelijke en vrouwelij ke burgemeesters, vooral in Zee land. Deze provincie slaat met slechts 7 procent vrouwelijk bur gemeesters - het laagste percen tage in het land - een modderfi guur, aldus de Zeeuwse D66 voorzitter. AMSTERDAM (GPD) - Als het kabinet niet binnen een week duidelijkheid verschaft over de plannen met de kerncentrale in Borssele, vraagt de GroenLinks- fractie in de Tweede Kamer een spoeddebat aan. Fractievoor zitter Paul Rosenmoller zei dit zaterdag op het congres van zijn partij in Amsterdam. Premier Kok verklaarde een dag eerder, na afloop van de minis terraad. dat minister Wijers van economische zaken alle moge lijkheden. van directe sluiting tot langere draaitijd. nog eens op een rijtje zou zetten. Terwijl vorige week juist een voorzichtig geformuleerde motie van Groen Links om de levensduur van de centrale niet te verlengen, een nipte meerderheid in de Tweede Kamer had gekregen. Volgens Rosenmoller kan dit al leen maar leiden tot onmiddellij ke sluiting. „Dat hebben minis ter Wijers en de elektriciteits producenten ons steeds voorge houden Als nu zou blijken dat het toch anders kan, hebben zij de Kamer maandenlang in de maling genomen. De minister loopt daarmee het risico naar huis gestuurd te worden," MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG blik 234 gram vanJJfT NU 2 VOOR: €Sm HALFVOLLE HOUDBARE MELK literpak van 165 BRABANT KNAKWORSTJES blik 8 stuks vanJSST FRANSE UIEN net 1 kilo Geldig van maandag 28 november JarikrmansJ l/m vwensdag 30 november 1994 Goedemorgen lezer! Nog niet wakker? Lees dan deze: Dat is gedaan, omdat de ze laag in de consolidatie- fase (eerste 100 jaar) niet van belang is door op de bo dem (Sloehaven-ivest) en op de taluds iSloehaven-west en Koegorspolderi van het depot een organisch stofrij- ke kleilaag aan te breiigen en door. na de consolidatie- fase. een geforceerde kwel- situatie te creëeren. waar door deze laag ook dan geen beschermende functie be hoeft te vervullen". Zulke zinnen troffen we bij bosjes aan in een zogeheten MER milieu-effectrapport En dat rapport ging over opslagdepots voor baggers lib in deze provincie. Die derde 'e 'in creëren is overigens niet van ons. En voor het overige vinden wij deze bagger van woor den een 'kwelsituatie'. Een scène uit de Odysseus-uitvoering van het scholierentheaterfestival in Goes. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 19