'rins Bernhard in ziekenhuis Kunstenaar benen kwijt door aanslag Scholieren in actie in Goes 4 WEKEN Zingende paus via 06-nummer te horen Terneuzenaar raakt door vuurwerk deel van zijn hand kwijt 01100 - 39555 Haags meisje vermoord rtsen besluiten mogelijk tot operatie Echtpaar wint in Postcode - Loterij 7 miljoen gulden kunst cultuur 27 VOOR 14,- JA, ik wil: ziekte \list en nevelig ■=£2' len nevelige dag met zon. De westelij ke wind is zwak. De maximum tempe ratuur 11 graden. Vanavond opnieuw nistvorming. v\ nV> ^«ZEVOt^ Bel voor informatie: j7e jaargang no. 278 jjdag 25 november 1994 isse nummers 1,50 ROME (GPD) - Italië kent sinds kort nu ook de 'relifoon'. De 06- nummers bieden naast de stemmen van 'wulpse Diana' en 'hete Giovanna' nu ook die van paus Johannes Paulus II. Karol Woj- tyla zingt, tegen betaling uiteraard, uit volle borst en onder be geleiding van een koor, het Rosarium. Het idee is van de Italiaanse Telecom. Wie het nummer 144,' 661916 draait, kan luisteren naar een aantal pop-zangers en ook Johannes Paulus n. De bijdrage van de paus is afkomstig van een compact disc. El Rosario genaamd, die is uitgebracht door een Spaanse platenmaatschappij. Het materiaal werd overgeno men van Radio Vaticaan. De plaat is in Spanje een groot succes. Er werden al zo'n 150.000 exemplaren van verkocht. De directeur van de platenmaatschappij, Gabriel Orfila, reisde naar Rome om een platina exemplaar aan Johannes Paulus n te overhandigen. DEN HAAG (ANP) - Een 9-jarig meisje uit Den Haag is donderdag middag dood aangetroffen op een pad langs de spoorbaan bij de Schenkstrook/IJsclubweg. Zij is volgens de Haagse politie vermoedelijk door een misdrijf om het leven gekomen. Vandaag wordt sectie verricht. Het stoffelijk overschot werd aangetroffen door iemand die op weg was naar het nabijgelegen volkstuinencomplex. De ouders van het meisje meldden zich in de namiddag bij de politie omdat hun dochter na schoolijd niet was thuisgekomen. IA [RECHT (GPD) Prins Bern- lei rd (83) is donderdag opgeno- ien in het Academisch Zieken- recht voor 'aanvullend lo, rmonderzoek'. Lers Rijksvoorlichtingsdienst ulelde dit gisteren mee. Naar D rwachting wordt de prins za terdag geopereerd aan een tu mor aan het uiteinde van de en deldarm. Indien een operatie noodzake lijk is, zal deze worden uitge voerd door professor Vroonho ven, hoogleraar heelkunde en als chirurg verbonden aan het AZU. De aandoening is ontdekt tijdens de onderzoeken die de prins regelmatig in het AZU on dergaat. Zijn gezondheidstoestand vorm de geen beletsel om tot woens dag zijn publieke activiteiten voort te zetten. Woensdag reikte hij in het paleis op de Dam in Amsterdam de Erasmusprijs uit aan de Duitse beeldend kunste naar Sigmar Polke. In kringen rond het koninklijk huis was al langer bekend dat de prins met gezondheidsproble men kampt. In juni van dit jaar besloot hij uit eigener beweging na 53 jaar zijn loopbaan als pi loot te beëindigen. „Ik wil niet in de situatie komen dat mijn co- piloot moet zeggen waar ik op moet letten", lichtte hij destijds zijn besluit toe. Bij de laatste keuring, september vorig jaar in ertrouwen in aars neemt af 'in HAAG (GPD) - Veel kie- verliezen hun vertrouwen het paarse kabinet. chts één op de vier kiezers (24 ncent) heeft nog fiducie in de Eringsploeg van PvdA, VVD. 366, terwijl dat twee maan- geleden nog 40 procent was. Icjfcoral VVD- en PvdA-stemmers an n steeds minder in het kabi- iti Ina de strubbelingen over de ,|H zuinigingen en zaken als tsl irssele', zo blijkt uit een en- ;0| éte in opdracht van het NOS- len ogramma Nova. •er 11( (het aantreden had 37 procent an trouwen in de eerste na-oor- 1 iigse coalitie zonder het CDA. erviërs Bosnië (ringen zone bij ihac binnen RAJEVO/BRUSEEL (AFP D/ANP) - De Bosnische Ser- trs zijn het beschermde ge- 1 rd rond Bihac binnengedron- Hi n. Igens Rose schenden de Ser- rs op gewelddadige wijze de or de VN ingestelde veilige zo- rond de moslimenclave. Hij nadrukte dat die ontwikke- g tot een reactie verplicht, n de Navo moet dat nog niet irden verwacht. De organisa- hield donderdag een Ameri- ans plan tegen voor stabiliteit Bihac. Het voorziet in de in- A slling van een gedemilitari- lie :rde zone. Daarvoor ontbre- 0( n echter alle middelen, ie lgens waarnemers is opnieuw 13 ngetoond dat er een kloof be- |aat tussen de Navo-landen die 'rk in de VN-macht Unprofor uü n vertegenwoordigd (Europa), degenen die in de Navo de la- IN ns uitdelen (de VS), maar geen ■h> ondtroepen in Bosnië hebben. Nederlandse VN-eenheden militaire waarnemers in E bevinden zich volgens de cri- staf van de landmacht in Den nergens in een benarde si- 2-( atie als gevolg van Servische •geldingsmaatregelen. rkl dS De demonstrerende studenten geven op de Grote Markt van Goes uiting aan hun ongenoegen over het onderwijsbleid. foto Willem Mieras GOES - Zo'n vierhonderd scholieren en studenten demon streerden donderdag in Goes tegen de bezuinigingsplannen van het Rijk in het onderwijs. Een deel van de demonstrantengroep bezette het kruispunt Westwal/Zusterstraat. De politie kwam met tien man personeel, vier motoren, vijf wa gens en twee honden ter plekke om de menigte uiteen te drijven. Arrestaties zijn daarbij niet verricht. Na een half uur (omstreeks half één) was het kruispunt weer ontruimd. Een vrachtwagenchauffeur probeerde vergeefs door de menigte heen te dringen en ramde daarbij een personenwagen. De gevol gen bleven beperkt tot blikschade. Op de Grote Markt boden de demonstranten de Goese wethouder M. L. 't Hart (onderwijs) om 13.00 uur een petitie aan. Even later sloeg de politie op de Markt één demonstrant in de boeien, die ondanks herhaalde waarschu wingen met vuurwerk bleef gooien. De protestactie was inmid dels afgeblazen. zie ook pagina 13 id nieuwe yfcoonnummcr /j/Q por het kantoor Iddclburg is: Accountants-er 1180-78900 AcMesyoepRi.K; AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse kunstschilder Rob Scholte (36) is donderdag bij een aanslag zijn twee benen kwijt geraakt. Scholte verkeert in middels buiten levensgevaar. Zijn toestand wordt door be handelende artsen als 'stabiel' betiteld. Over de toedracht en de achtergronden van de aan slag bestaat nog steeds geen duidelijkheid. Tegen negen uur gisterochtend ontplofte een explosief, mogelijk een handgranaat, in de auto van Scholte nadat hij een paar meter had gereden vanaf zijn atelier in de Laurierstraat in de Amster damse Jordaan. Scholtes 24-ja- rige vrouw die bij hem in de auto zat, bleef wonderwel vrijwel on gedeerd. Scholte zelf werd uit de auto geslingerd en is later door hulpverleners op straat gereani meerd. Explosief De politie gaat ervan uit dat een handgranaat of een ander explo sief in Scholtes auto is aange bracht, vermoedelijk onder de bestuurdersstoel. De politie houdt er rekening mee dat het explosief tot ontsteking werd ge bracht via de remlichten of op mechanische wijze, met een koord vanaf de wielen of het gas pedaal. Bij de plek van de aan slag is een soort slagpin gevon den volgens de politie. De ont ploffing was zo hevig dat in de omtrek vele tientallen ruiten sneuvelden. Inmiddels werken acht recher cheurs aan de zaak. De bewo ners van de Laurierstraat en Laurerdwarsstraat zijn ontsteld over de bomaanslag. Tijdens een HAARLEM (GPD) - In één klap 7 miljoen rijker! Dat overkwam het Haarlemse echtpaar Tjaard en Ingrid van Löben Seis, de win naars van de hoofdprijs van de Postcode Loterij. Tjaard had wel verwacht dat hij 'iets' had gewonnen. Dinsdag belde iemand van de bank met de vraag of hij het tientje voor zijn lot wel had betaald. „Bovendien belde de Nederlandse Pak ketdienst om te vragen of ik die avond thuis was, zodat ze iets konden afleveren." ia( De winnaar: „Ik zat dinsdag- avond televisie te kijken toen er werd aangebeld. Ik zag een hel licht door het raam en wist dat dat alleen maar van een cameraploeg kon zijn." Voor de deur stond Henny Huisman, die het heuglijk nieuws meedeelde. Wat Tjaard en Ingrid met al dat geld gaan doen, weten ze nog niet. Tot nu toe hebben ze slechts één bescheiden wens: „Een tweede autootje. De eend van mijn vrouw is uitgebrand. Dat wagentje hebben we toch wel gemist. Een nieuw huis? Nee hoor, we wonen prima zo. Of ik stop met werken weet ik ook nog niet. Vroeger heb ik er weieens over nagedacht wat ik zou doen als ik zoveel geld zou hebben. Toen stond stoppen met werken boven aan de lijst. Maar nu denk ik dat werken meer is dan al leen geld verdienen." Tjaard is bankemployé in Den Haag. Zijn vrouw Ingrid is tuinarchitecte. het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartgeneeskundig Centrum in Soesterberg, was de prins nog goedgekeurd. Bij een dergelijke keuring wordt naast onder meer het gezichtsvermogen ook de al gemene lichamelijke gesteld heid onderzocht. De keuring was twee maanden uitgesteld in verband met een operatie aan het hoofd, die de prins vorig jaar op Hemelvaarts dag in het AZU onderging. Daar bij werd vocht verwijderd, dat zich had opgehoopt tussen de hersenen en de schedel. In de cember 1986 is de prins al eens in het AZU geopereerd aan een dubbelzijdige liesbreuk. Ontsteking In april 1985 werd hij in Leiden geopereerd aan een goedaardige ontsteking van de alvleesklier. Indien het nader onderzoek be vestigt dat er sprake is van een gezwel, bestaat de behandeling uit het wegnemen van het aan getaste deel van de darm. Voor de behandelingskansen is het essentieel dat de aandoe ning in een vroeg stadium is ont dekt. Als geen uitzaaiingen zijn opgetreden, zijn de behandel- kansen 'goed' te noemen. zie ook pagina 3 Kamer akkoord met korting kinderbijslag DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen PvdA, WD en D66 steunen onverkort de in grijpende bezuiniging op de kinderbijslag. Gezinnen ont vangen daardoor op den duur honderden of zelfs duizenden guldens per jaar minder verge leken met de huidige situatie. De oppositie sprak van een 'des astreuze' bezuiniging die 'van geen kanten deugt'. De bezuini ging loopt op tot ruim 11 miljard gulden in 1998 en 1.6 miljard in de jaren daarna. Het maakt een eind aan het sys teem dat de bijslag per kind ho ger wordt naarmate er meer kin deren zijn. Voortaan geldt er één standaardbedrag (circa 400 gul den per kwartaal) voor ieder kind. De huidige toeslagen voor oudere kinderen gaan omlaag. De maatregel gaat per 1 januari in en geldt alleen voor nieuwe gevallen. Zestien schilders binnen vier generaties: Daarmee is de familie Koekkoek in Nederland een rijk schildersgeslacht. In het Gelderse Ede is een reünie georganiseerd waar alle nazaten van de Middel burgse Johannes Hermanns Koekkoek van de partij zijn. Verder in de bijlage Kunst Cultuur0 schoonheid in de kloostercel 0 Komrij bloemleest Nederlandse poëzie 0 ouderivetse roman van Zwager man 0 Candide in nieuwe vertaling jeugdboek 0 Maria Stahlie: hoop voor de toekomst 0 Catfish Keith speelt de blues 0 welluidende Kozakken 0 Biesheuvel volgens Shireen Strooker 0 beelden in Zeeuwsch-Vlaanderen 0 Disney davert weer over het doek 0 uit agenda, exposities, filmwijzer *1 "7 "t O O I m éLÓ Advocaat Dick Advocaat wordt de nieuwe trainer van PSV. Guus Hiddink volgt hem op als bondscoach. De Achterhoeker treedt 1 januari in dienst van de KNVB. Hij heeft gisteren een contract getekend dat hem tot en met het EK voet bal van 1996 in Engeland aan de KNVB bindt. Advocaat kwam gisteren in Eindhoven tot over eenstemming met het PSV-be- stuur. De Hagetiaar tekende voor tiveeèneenhalf jaar. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,11,12,13 en 15; Kunsten cultuur: 17, 18, 19, 21, 22 en 23, Sport: 25, 26 27 en 29. buurtvergadering heeft de Am sterdamse politie gisteravond getracht de onrust weg te ne men. Rob Scholte staat bij zijn buren bekend als een „aardige jongen die altijd goedendag zegt". Een buurman van Scholte die wel eens bij de kunstenaar op bezoek kwam. vertelde dat deze hem eens had gezegd dat hij werd bedreigd. Door wie en waarom vertelde de tot over de landsgrenzen beroemde Neder landse kunstenaar zijn buurman niet. De buurt houdt rekening met een mogelijke vergissing van de daders van de aanslag. In dat verband refereren zij aan de bo venbuurman van Scholte, de voormalige Heineken-ontvoer- der Jan B. Deze zit echter mo menteel een lange gevangenis straf uit nadat hij in januari van dit jaar werd gearresteerd tij dens het importeren van twintig kilo cocaïne. De auto van Scholte heeft gedu rende enkele dagen voor de aan slag geparkeerd gestaan voor diens atelier, waar de kunste naar ook wel eens sliep. Enkele weken geleden werd de auto van Scholte al eens zwaar bescha digd. De daders van die vernie ling zijn nimmer achterhaald. van onze verslaggever TERNEUZEN - De voorberei dingen op oudejaarsavond zijn een 21-jarige vuurwerkfanaat uit Terneuzen duur komen te staan. De man verloor woens dag een deel van een van zijn handen en liep oogletsel op toen verschillende zelfgefabriceerde vuurwerkbommen ontploften. De politie vond in de woning van de Terneuzenaar aan de Van Kinsbergenlaan een arse naal verboden vuurwerk. Het spul is in beslag genomen. Te gen de bewoner werd proces verbaal opgemaakt. Het slachtoffer was op het mo ment van de ontploffing, in de vooravond, druk doende met het fabriceren van vuurwerkbom men. Hij maakte de explosieven van tennisballen, tuinslangen en andere bruikbare met kruit gevulde omhulsels. Het kruit haalde hij uit een zogeheten strijker, waarna het maaksel werd omwikkeld met dik plak band. Door de explosie werd een deel van de hand van de Terneuze naar afgerukt. Hij is voor behan deling overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Gent. De inventaris van het huis werd aanzienlijk beschadigd Meu bels werden vernield, beeldjes en versieringen kwamen naar beneden en in de keuken raakte het lichtarmatuur los. De voorraad van de vuurwerkfa naat bestond uit 6 tennisballen- bommen. 6 vierkante pakketten van bij elkaar gebonden vuur werk. 8 bolbommen, drie met kruit gevulde stukken tuins lang, 6700 strijkers. 28 pantser vuisten, 3 widowmakers en ver der nog rookbommen en ben gaals vuurwerk. Klachten Bij de Zeeuws-Vlaamse politie kwamen sinds begin november al zestien klachten binnen over vuurwerkgebruik. Het meren deel van de overlast concen treert zich in Terneuzen. De poli tie heeft met de scholen afge sproken dat leerlingen die in het bezit zijn van vuurwerk, op hun gedrag worden aangesproken. Afhankelijk van de overtreding wordt vervolgens bekeken wel ke maatregel hen wacht. Een 15-jarige jongen uit Zeven bergen is gisteren zijn rechter hand kwijtgeraakt toen hij een vriendje wilde demonstreren hoe hij het kruit van enkele strij kers in een glazen potje tot ont ploffing kon brengen. In het Sop hia Kinderziekenhuis in Rotter dam is tevergeefs geprobeerd de hand weer aan te zetten. zie ook pagina 11 iAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29.- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Advertentie Politiemensen onderzoeken de vernielde auto van Scholte. foto Reuter Uw mooiste kerstboom zoekt u uit in het grote (kunst)kerstbomenbos bij Europatuin Beveland in Goes 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1