topambtenaren gaan rouleren Haagse Harry waarschuwt scholieren tegen vuurwerk PZC Ravage door ongeluk in dichte mist Defensie: Daf SP krijgt order verkenningsvoertuig kamerlid Hendriks kapte meidoorn zonder vergunning binnen- en buitenland dijkstal wil via uitwisseling 'inteelt' voorkomen Prinses Elena trouwt met bankier het weer in zeeland DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 lEN HAAG (ANP) - Op 1 januari #5 gaal de Algemene Bestuur- ;;tnst van start. De dienst gaat ^middelen tussen de departe menten om de 700 topambtena- en 29.000 rijksambtenaren a de vijfjaar te laten rouleren. Ijl staat in de nota die minister jjjkstal van binenelandse za- en morgen aan de minister ed presenteert. 3et is zijn bedoeling dat de 700 jbtelijke topfuncties onder de vrantwoording van binnen- jndse zaken vallen. Zij moeten -jan rouleren tussen de ministe rs. Twee jaar geleden is overi- jens al gestart met het opzetten jan de zogeheten intertop-kaar- .jnbak, In het kader daarvan lebben ook al benoemingen be directeur van de Binnenland se Veiligheidsdienst. Docters ran Leeuwen, werd onlangs be- aemd tot procureur-generaal 2 Den Haag en hoofd van het jndelijke bureau Openbaar Mi serie. H. Pont verruilde de jjictie van directeur-generaal itbeidsverhoudingen bij Bin- iurgemeester ,oon op Zand: Irie recepties LOON OP ZAND (ANP) - Burge meester J. van Dun van Loon op Zand wordt in zijn gemeente toch feestelijk uitgeluid. Van Dun reed afgelopen zomer dron ken met zijn auto in een sloot en mede naar aanleiding daar van per 1 januari eervol ontslag verleend. De burgemeester is boos over de manier waarop hij door de plaat selijke politiek is behandeld. Hij bad absoluut geen behoefte aan •en officiële afscheidsreceptie, maar krijgt er nu zelfs drie: één Loon op Zand. eén in Kaats- iieuvel en één in het kerkdorp De Moer. De politici zijn echter bet uitgenodigd. 'lede op initiatief van pastoor G. Stegeman, de plaatselijke fa- orikant S. van Lier en de oud-di- ngent van de harmonie G. van ïsch, bijt Loon op Zand op 25 november het spits af in restau rant de Eenhoorn. Op 2 decem- oer komen de receptiegangers bijeen in 't Maoske in De Moer en op 8 december is partycentrum Chalet Fontaine in Kaatsheuvel plaats van handeling. Ook ir zit de pastoor, H. Smarius. de organisatie. nenlandse Zaken voor cürecteur- generaal milieu bij Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Bedrijfsleven Voor die top wil Dijkstal ook kunnen putten uit kandidaten van buiten. Inteelt moet voorko men worden, vindt hij. Dijkstal overweegt daarom uitwisse lingsprogramma's met het be drijfsleven. universiteiten, pro vincies en gemeenten voor de hoogste ambtelijke functies. De vakministers krijgen in de opzet van Dijkstal de bevoegd heid om een voordracht voor een nieuwe topman te doen. Dijkstal moet daarmee instemmen. Doet hij dat niet dan wordt de voor dracht aan de premier voorge legd. Komen ze er dan nog niet uit. dat komt de benoeming in de ministerrraad aan de orde. De collega's van Dijkstal hebben geweigerd hun bevoegheden ge heel aan Dijkstal over te dragen. Het bureau van de Algemene Bestuursdienst komt bij het mi nisterie van binnenlandse za ken. Het hoofd ervan valt onder premier Kok en minister Dijk stal. Het opzetten ervan kost an derhalf miljoen gulden. De 29.000 ambtenaren in het ho gere en midden-management komen ook in de kaartenbak van de dienst maar zij vallen on der de verantwoording van de vakministers. Het is de bedoe ling dat zij binnen de departe menten om de vijfjaar van stoel wisselen. De loopbaanwisselin gen zijn voor hen echter minder dwingend dan voor de ambtelij ke top. TERHEIJDEN - Op het knooppunt Zonzeel ontstond dinsdagmorgen een ravage toen in dichte mist tien personenauto's en twee vrachtwagens op elkaar botsten. Dat gebeurde op de aansluiting A59/A16 ter hoogte van Terheijdcn. Vier mensen raakten gewond, waarvan twee ernstig. foto ANP DEN HAAG (ANP» - Het Nederlands- Duitse samenwerkingsverband Daf Spe cial ProductsAVegmann mag het nieuwe lichte verkenningsvoertuig voor de Ne derlandse en Duitse landmacht bouwen. Staatssecretaris Meijling maakte woens dag tijdens de behandeling van de defen siebegroting in de Tweede Kamer be kend dat de bepantserde terreinwagen van Daf SP/Wegmann technisch beter en goedkoper is dan die van zijn naaste con current. het Duitse consortium Kraus- Maffei/Mercedes. Met de totale order is zo'n 412 miljoen gulden gemoeid. Daf SP gaat met zijn Duitse partner vier prototypen maken alvorens tot seriepro- duktie wordt overgegaan. Daf bouwt het voertuig, Wegmann zorgt voor de techno logische uitrusting. De nieuwe verken ningswagen moet bij de landmacht over vier jaar de technisch verouderde Ml 13 rupsvoertuigen en de landrovers vervan gen. De Nederlandse landmacht neemt tus sen de 220 en 240 voertuigen af. Oorspron kelijk wenste Defensie 288 verkennings wagens, maar als gevolg van de reorgani satie van de krijgsmacht kan met een kleiner aantal worden volstaan. De Ne derlandse order omvat 242 miljoen gul den, die Daf en Wegmann gelijkelijk zul len verdelen. De Duitse landmacht wil 166 bepantserde terreinwagens, wat Daf/ Wegmann ongeveer f 170 miljoen gulden zal opleveren. Meijling liet weten dat ook België, Groot-Brittannië en de Scandina vische landen belangstelling voor het Duits-Nederlandse verkenningvoertuig hebben getoond. Voertuigpoot Directeur H.Schaeken van Daf Special Products reageerde verheugd op de be kendmaking van Meijling. Volgens hem is de beslissing van het kabinet van groot belang voor het Eindhovense bedrijf. „Het perspectief van de 'voertuigpoot' is nu op langere termijn gewaarborgd. Bo vendien is het uitermate belangrijk dat de eigen regering in ons produkt gelooft. Daarmee haal je ook de buitenlandse markt naar je toe. Wie op de thuismarkt GOIRLE (ANP) - Een passage in de rubriek Hollands Dagboek ïri N'RC Handelsblad is bij de be stuurders van zijn dorp niet on opgemerkt gebleven. Het Goir- lese Tweede-Kamerlid T. Hen driks verhaalde in die rubriek op 12 november van een mei doorn die hij een week eerder in lijn achtertuin neerhaalde. boom die Hendriks (Alge meen Ouderen Verbond) intus sen tot hout voor de haard heeft verwerkt, had helemaal niet ge kapt mogen worden, althans niet zonder vergunning. De par lementariër kan dan ook bin nenkort de gemeente op de stoep verwachten. Hendriks die net daarvoor met het AOV had gebroken en als eenmansfractie verder ging, was door NRC gevraagd de dingen die hij in een week meemaakte Geen centrale afspraken over verruiming winkeltijden DEN HAAG (ANP) - De werkge vers voelen voorlopig niets voor centrale afspraken over arbeidsvoorwaarden rond rui mere openingstijden van win kels. MKB Nederland, de overkoepe lende organisatie van de klei- ne(re) ondernemers, en de Raad voor de Nederlandse Detailhan del gaven woensdag in een ge sprek niet toe aan druk van de Dienstenbonden van FNV en CNV. De bonden zetten in op een •beperkte verruiming" en willen nu al vastgelegd hebben welke arbeidstijden als „onaange naam" beschouwd dienen te 'orden en waar dus een extra beloning tegenover moet staan. De werkgevers willen alleen op centraal niveau afspraken ma ken over arbeidsvoorwaarden, als de afzonderlijke cao-partijen daarom vragen. Bovendien vin den ze het nog te vroeg om over ruimere openingstijden te spe culeren zolang het kabinet er geen uitspraak over heeft .an. MKB-Nederland is vooralsnog gekant tegen rui mere openingstijden. Ook willen de werkgevers de ruimere win keltijden bezien in het totale Pakket van arbeidsvoorwaar den, aldus mr. J. Lap van MKB Nederland. L. Voormeulen van de Diensten bond FNV vindt het van belang om vooruitlopend op de cao-on derhandelingen al afspraken te hebben over bij voorbeeld een faeede koopavond. in de vorm van een dagboek op te schrijven. Zijn activiteiten op zaterdag 5 november beschrijft hij, zich van geen kwaad bewust, als volgt: „Een mooie dag voor november. Volgens aanwijzing van mijn vrouw kap ik een mei doom in de achtertuin. De wor tels zitten 70 centimeter diep stevig in de grond. Ik houd er dan ook enkele blaren aan mijn handen aan over." Op die blaren kan Hendriks als het aan de gemeente ligt, bin nenkort gaan zitten. De Goirlese wethouder J. Loonen las de pas sage in de krant en seinde zijn collega-wethouder J. Jansen in. Die liet uitzoeken hoe het met de kapvergunning zat. Die bleek er niet te zijn. Hendriks wordt volgens een woordvoerster van de gemeente binnenkort om tekst en uitleg gevraagd. Tot een proces-ver baal zal het niet komen. Maar als hij geen andere boom plant, krijgt hij wel een herplantplicht opgelegd. „Net als iedere andere burger", aldus de woordvoer ster. MADRID (AP) - Prinses Elena de Bourbon, oudste dochter van de Spaanse koning Juan Carlos en koningin Sofia, trouwt komende lente met de bankier Jaime de Marichalar Saenz de la Tejada. Dat heeft het koninklijk huis woensdag bekendgemaakt. Komende zaterdag zullen de 30-jarige Elena en de 31-jarige Marichalar. een telg uit een aristo cratische familie, zich officieel met elkaar ver loven. In Spaanse de pers is de afgelopen maanden druk gespeculeerd over trouwplannen van Elena, die tweede is in de lijn van troonopvol ging. na haar broer prins Felipe. Het. laatste ko ninklijke huwelijk in Spanje werd voltrokken in 1906. toen prinses Maria Teresa trouwde. Juan Carlos, die in 1961 trouwde, werd koning na het overüjden van de dictator Francisco Franco in 1975. foto E FE DEN HAAG (ANP) - De jaarwis seling in Den Haag stond vroe ger in het teken van ware veld slagen tussen jongeren en poli tie. Niet zelden moest de ME er aan te pas komen. Die onrust is de afgelopen jaren aanmerke lijk verminderd. In geld uitge drukt: de schade van vijf mil joen gulden in 1985 liep terug tot enkele tonnen tijdens het vo rige oud- en nïeuwfeest. De af name is volgens de gemeente mede te danken aan de stripfi guur Haagse Harry. Vorig jaar bleef Harry een stripfi guur. In strips en op posters waarschuwde hij jongeren voor de gevaren van vuurwerk. Vol gens de gemeente met groot suc ces en tot groot enthousiasme van de jeugd. De posters waren niet aan te slepen. Dit jaar wordt Harry tot leven gewekt. In leven de lijve gaat hij samen met de politie alle basisscholen in Den Haag langs en zal hij de leerlin gen op zijn eigen plathaagse wij ze toespreken. Marnix Rueb, tekenaar van de lokale stripheld, baarde zijn creatie drie jaar geleden. Eén stripalbum, met- de voor niet- Hagenezen onbegrijpelijke titel „Kap nahü" (Onmiddelijk nok ken i. zag inmiddels het levens- Noorse premier krijgt kogel opgestuurd OSLO (RTR/AFP) - De Noorse premier Gro Harlem Brundt- land heeft maandag met de post een kogel gekregen. De minister president is een gekend voor stander van toetreding van Noorwegen tot de Europese Unie. Ook andere prominente voorstemmers ontvingen, ano niem, kogels. De Noren bepalen komende zon dag in een referendum of ze wil len toetreden tot de EU. De te genstemmers zijn volgens de peilingen in de meerderheid. „Het is jammer dat een demo cratisch debat niet mogelijk is zonder dat deze situatie s zich voordoen", reageerde Brundt- land op de ontvangst van de ko gel. licht. Bovendien verschijnt de strip maandelijks in Doen. de uitgaansagenda van Den Haag. De blowende, bierdrinkende, langharige „agtelijke megaul" scheldt zich het leplazerus in de strip en valt iedereen lastig die hem voor de voeten loopt. Met zijn „camping-smoking, tapijt- nek en onvervalst Haags ac cent" groeide hij binnen korte tijd uit tot een bekende figuur in de residentie. Improvisatie De gemeente koos voor Haagse Harry omdat hij een begrip is in de stad. Rueb:„Harry is een ech te Hagenees, een typische Schil derwij ker. Ik wil niet zeggen dat alle jongeren overeenkomen met Harry, maar iedereen kent wel zo'n figuur." De 'dubbelganger' van Harry is de 24-jarige Jeffrey Huf. „Met een pruik op en een trainingspak aan lijk ik sprekend op hem. Zijn buik heb ik al van mezelf. Ik werk in de horeca en hou enorm van cola-rum. dus met die buik zit het wel snor." Hard gestu deerd heeft Huf niet op zijn rol. Het komt allemaal neer op im provisatie vindt hij, een talent dat hij oefende in jongerencen tra en tijdens kareoke-avonden. Vanaf 28 november gaat Huf- alias-Harry samen met wijk agenten langs alle basisscholen in Den Haag en omgeving om de jeugd te instrueren over het juis te gebruik van vuurwerk. Harry samen met de politie? Is Harry een softie geworden? Integen deel, verzekert Rueb, hij zal niet naast de politie staan met opge heven vingertje om de leerlingen tot voorzichtigheid te manen. Harry is en blijft een onverbeter lijke rotzooischopper. De grootste keuze in kerstversieringen hebt u op de fantastische kerstmarkt bij Europatuin Beveland in Goes Vandaag Hoog water niet verkoopt, heeft het elders heel erg moeilijk", aldus Schaeken. De order levert Daf SP zelf ruim 200 man jaren werk op Ook de toeleveringsbedrij ven profiteren er ruimschoots van. Daar gaat het naar schatting om 600 manjaren. Of de werkgelegenheid bij het vroegere onderdeel van het Daf-concern toe neemt, valt nu mog niet te zeggen, aldus de directeur. Bij het bedrijf, dat na het' faillissement is voortgezet door Van Hal teren Metaal uit Bunschoten, werken momenteel 210 mensen. DAaf SP maakt militaire voertuigen en onderdelen voor de militaire en civiele luchtvaart. Ook de orderportefeuille van de luchtvaartpoot is voor de komende ja ren goed gevuld. Vader moet altijd betalen voor onwettig kind DEN HAAG (GPD) - Neder landse mannen moeten altijd betalen voor onwettige kinde ren die niet door hen zijn er kend. De verjaringstermijn van vijf jaar komt hiermee te ver vallen. Na deze periode kon een vader tot nu toe niet meer aan sprakelijk worden gesteld voor onderhoud van het kind. Dit verandert door een uitspraak die het gerechtshof in Amster dam onlangs deed. Het hof vindt- de bestaande wet geving over niet-erkende onwet tige kinderen in strijd met het in ternationaal recht. De verja ringstermijn is discriminerend ten opzichte van andere kinde ren. Het is tegenwoordig niet meer zo lastig om na vijf jaar te bepalen wie de vader van een kind is. aan de hand van een DNA-test, Er is daarom geen goede reden om niet-erkende kinderen achter te stellen bij an dere kinderen, oordeelt het ge rechtshof. Een moeder eiste bij het ge rechtshof in Amsterdam een bij drage in de kosten van verzor ging en opvoeding van de vader van 300 gulden per maand. De vader verweerde zich hiertegen door te stellen dat de vordering was verjaard. Borst akkoord met toelating Pro-Life Ziekenfonds DEN HAAG (ANP) - Minister Borst (volksgezondheid) heeft het ziekenfonds Op Weg naar Pro-Life uit Zeist woensdag of ficieel erkend. De nieuwe instel ling werkt op christelijke grondslag en richt zich op zie kenfondsverzekerden die afwij zend staan tegenover ingrepen zoals abortus en euthanasie. Het ziekenfonds moet op grond van de wet overigens zulke be handelingen toch geven aan ver zekerden en hun gezinsleden, wanneer deze daarvoor in aan merking willen komen. Op Weg naar Pro-Life heeft overigens ook zelf aangegeven binnen het kader van de wetgeving te zullen werken. In 1987 vroeg het fonds, toen on der de naam Pro-Life, ook om er kenning. Dat verzoek is toen af gewezen. omdat het fonds in spe de verzekerden en hun gezinsle den het recht op het Zieken fondswet-pakket niet volledig wilde waarborgen. Verder wilde Pro-Life in heel Nederland werken. De wet stond dit des tijds met toe. De Ziekenfonds raad ging al eerder akkoord met de erkenning van het nieuwe fonds. Een boven de Britse eilanden op- bouwend hogedrukgebied gaat de komende dagen het weer in ons land bepalen. Voor het zover is. passeert in de ochtend nog een zivak koufront ons land naar het zuiden. Dit front zorgt voor wolkenvelden, lokaal kan hieruit lichte regen of motregen vallen. Na passage draait de wind van west naar noordwest en is meest matig. De aangevoer de lucht ivordt iets koeler en licht onstabiel, zodat dan ook de kans op ivat zon groter wordt.. Door de noordivesten wind wordt het niet warmer dan een graad of 11. Komende nacht neemt de wind af tot zwak. waar door de kans op mist weer groter ivordt. Komende dagen komt het centrum van dit hogedrukge bied dicht in onze buurt te lig gen, zodat het rustig en over het algemeen vrij somber weer blijft. Nautisch bericht Windwest 3 tot 4. kust 4 tot 5. ruimend noordioest 3 tot 4. 's avonds noordwest 1 tot 3 Bfl.. zicht: matig tot goed. 's avonds afnemend slecht, temperatuur kustwater: 11 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheldes: ruim een meter. ZON EN MAAN 25 november Zon op 08.16 onder 16.33 Maan op 23.41 onder 12.42 Vooruitzichten Voor morgen: wolkenvelden, aj en toe zon. in nacht en ochtend kans op mist. Zwakke tot matige westen wind. Maximum tempe ratuur rond 13 graden, mini mum rond 8 graden. Voor zaterdag tot en met maan dag: wolkenvelden, ook af en toe zon. droog, vooral in nacht en ochtend kans op mist, maxima rond 13. minima rond 8 graden. uur cm uur cm Donderdag 24 november Vlissingen 05 09 197 17 27 205 Temeuzen 05 29 221 17 47 230 Bath 06.27 262 18 45 275 Roompot-buiten 05 10 151 17 25 161 Zlerikzee 0635 147 19.05 156 Yerseke 06 25 154 19 00 162 Philipsdam-West 06 15 158 18.45 164 Vrijdag 25 november Vlissingen 05 51 184 18 18 191 Terneuzen 06 11 208 18.35 215 Bath 07 08 249 19.36 259 Roompot-buiten 05 50 139 18.15 149 Zierikzee 07.15 140 19.50 151 Yerseke 07.10 147 19.50 157 Philipsdam-West 06.55 150 19.55 157 Laag water Donderdag 24 november Vlissingen 11.24 166 23.49 143 Terneuzen 1158 176 Bath 0033 181 13.01 193 Roompot-buiten 11.25 129 23.40 102 Zierikzee 00.15 110 12 40 134 Yerseke 00 15 115 12 40 139 Philipsdam-West 00 15 117 12.40 141 Vrijdag 25 november Vlissingen 12.16 162 Terneuzen 00.09 154 12 39 172 Bath 01.12 175 13.38 191 Roompot-buiten 12 20 129 Zierikzee 00 50 107 13.20 135 Yerseke 00.55 112 13 20 140 Philipsdam-West 00 55 114 13 25 142 I Verwachting vandaag I 24-11-1994 en in europa FTffl Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden maar ook af en toe zon. Op de meeste plaatsen droog. In Schotland en Ierland wel kans op wat regen. Middagtemperatuur 10 tot 14 graden. Belgie en Luxemburg: Rustig weer met grote kans op mist. In de middaguren hier en daar wat zon. Middagtemperatuur van 7 graden in gebieden waar de mist hardnekkig is tot 12 graden el ders. Noord- en Midden-Frankrijk: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Verder naast wolkenvel den ook hier en daar flink wat zon. Droog. Middagtemperatuur eerst iets boven de 10 graden, vrijdag iets lager. Portugal: Droog en vrij zonnig. Kleine kans op mist. Middag temperatuur rond 20 graden. Madeira: Flink wat wolkenvel den en toenemende kans op re gen. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Spanje: Droog en op de meeste plaatsen veel zon. Kleine kans op mist. Maximumtemperatuur in het noorden en in het binnen land tussen de 15 en 20 graden; maxima langs de Costa's en in Andalusië in het algemeen iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur 25 graden. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 22 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perio den met zon, hier en daar ook mist. Vrijdag' waait de Mistral. Middagtemperatuur variërend van 15 graden bij Bordeaux en op het Centraal Massief tot 19 graden plaatselijk aan de Mid dellandse Zee en de voet van de Pyreneeën. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon, ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur circa 21 graden Italië: In de Povlakte op veel plaatsen hardnekkige mist. El ders in Italië flink wat zon en droog. Middagtemperatuur on geveer 18 graden, in het noorden rond 12 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden, ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Op de zuidelijke eilanden afnemende wind. Middagtemperatuur van 16 graden in het noordoosten van Griekenland tot 19 op de Io nische Eilanden en Kreta Turkije en Cyprus: Langs de westkust en later ook zuidkus ten flink wat zon. op Cyprus nog kans op een enkele regen- en on weersbui. Maxima van 16 gra den langs de westkust tot 18 op Cyprus. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral in de dalen grote kans op hardnekkige mist. In de bergen ook perioden met zon, vrijdag vooral aan de zuidkant van het Alpenmassief. Middagtempera tuur in de dalen ongeveer 9 gra den, vrijdag van het noorden uit kouder. Oostenrijk: In de nacht en och tend in het laagland kans op mist. Verder naast wolkenvel den vooral in de bergen ook kans op zon. Middagtemperatuur op veel plaatsen in de dalen eerst ongeveer 10 graden, vrijdag en kele graden lager Tsjechie en Slowakije: Wolken velden. toenemende wind en plaatselijk wat regen. C Amsterdam zwaar bew 12 Athene licht bew. 11 Barcelona zwaar bew 15 Boedapest mist 3 Bordeaux onbewolkt 12 Brussel onbewolkt 11 Helsinki zwaar bew. 7 Innsbruck licht bew. 7 Istanbul licht bew. 6 Las Palmas onbewolkt 22 Lissabon onbewolkt 18 Locarno half bew 12 Londen zwaar bew. 13 Luxemburg zwaar bew. 9 Malaga zwaar bew. 18 Mallorca mistbanken 16 Malta onbewolkt 17 Moskou zwaar bew 3 Nice onbewolkt 13 Parijs zwaar bew. 12 Praag mist 1 Rome mistbanken 13 Wenen zwaar bew. 5 Zürich licht bew 10 Bangkok licht bew 28 Tunis onbewolkt 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5