Ajax troonopvolger van Milan Als jij boos wordt, doe je precies hetzelfde PZC Champions League Barcelona verliest; kwartfinale onzeker Salzburg verheugt zich op AC Milan Ajax staat al op zeventien miljoen sport DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 17 Amsterdammers via wervelend voetbal naar kwartfinales Groep A: IFK Goteborg (Zwei - Manches ter United (Engi 3-1. Galatasaray (Turi - Barcelona (Spai 2-1 Stand: IFKGöteb. 5 4 0 1 8 9-6 Barcelona 5 2 1 2 5 10- 7 Manchester U 5 1 2 2 4 7-11 Galatasaray 5 1 1 3 3 3-5 Programma 7 december: Barce lona - IFK Goteborg en Man chester United - Galatasaray Groep C: Benfica (Por1 - Hajduk Split (Krot 2-1. Steaua Boekarest (Roei Anderlecht» Bel i 1-1 Stand: Benfica Hajduk Split St Boekarest Anderlecht Programma 5 3 2 0 8 8-4 5 2 2 1 6 4-3 5 0 3 2 3 3-5 5 0 3 2 3 3-6 december: Ander lecht - Benfica en Hajduk Split - Steaua Boekarest. Groep B: Spartak Moskou (Rusi - Dynamo Kiev lOeki 1-0. Bayern Munchen (Duii - Paris St. Germain iFrai 0- Stand: Paris St. Germ. 5 5 0 0 10 8-2 Spart. Moskou 5 1 2 2 4 7-8 Bayern Miinch. 5 1 2 2 4 4-6 Dinamo Kiev 5 1 0 4 2 4-7 Programma 7 december: Dy namo Kiev - Bayern München en Paris SG - Spartak Moskou Groep I): AEK Athene (Grii - Austria Salz burg (Oosi 1-3. AC Milan (Itai - Ajax i Ned 10-2 Stand: Ajax 5 3 2 0 8 7-2 Austria Salzburg 5 13 15 4-5 AC Milan 5 2 1 2 3 5-5 AEK Athene 5 0 2 3 2 3-7 AC Milan twee punten in minde ring Programma 7 december: Salz burg AC Milan en Ajax - AEK Athene. DEN HAAG (ANP)-Manchester United leek in groep A van de Champions League het kind van de rekening te worden door de nederlaag tegen IFK Gote borg. Barcelona stak in Turkije echter de helpende hand toe door een vroege voorsprong te laten schieten en in de slotfase ook het gelijke spel te verspe len. Göteborg plaatste zich met Ajax. Benfica en Hajduk Split voor de laatste acht. Paris SG had dat eerder al gedaan. Barcelona liet gisteren in Istan bul een unieke kans liggen de plaats in de kwartfinales veilig te stellen Een snelle treffer van Romario betekende 1-0. De ge lijkmaker van Sukur viel acht tien minuten voor het einde uit een strafschop. Een blunder van doelman Busquets hielp de Tur ken twee minuten voor het laat ste fluitsignaal onverwacht nog aan de overwinning. De dit sei zoen toch al niet overtuigende keeper liep na een mislukte voorzet van Erdem met bal en al in het doel. IFK kende tegen Manchester United een droomstart. De 20-ja- rige middenvelder Blomqvist scoorde al na tien minuten. Hug hes had de koploper van de Pre mier Division na 64 minuten langszij gebracht. Erlingmark tekende met zijn vierde treffer in de Champions League nog geen minuut later voor een nieuwe Zweedse voorsprong. Blomqvist lokte twaalf minuten voor het einde een strafschop uit, die door Kamark werd benut. In groep C vochten Benfica en Hajduk Split om de eerste plaats in de eindstand. Soares bracht Benfica in de eerste helft aan de leiding. De gelijkmaker van An- drijasevic volgde in de 72e mi nuut. Vier minuten later besliste Pinto het duel in het voordeel van Benfica. Johnny Bosman hielp Ander lecht in Bukarest aan een voor sprong, nadat verdediger Ba- bayaro van zijn ploeg kort daar voor na zijn tweede gele kaart uit het veld was gestuurd. De Ne derlandse treffer was niet vol doende voor de eerste overwin ning. Dobos bracht de eindstand op 1-1. In groep B heeft Paris SG na vijf wedstrijden nog steeds een score van honderd procent De lastige uitwedstrijd tegen Bayern Mun chen. dat met de Franse aanval ler Papin aantrad, leverde een minieme overwinning op. Inval ler Weah zorgde negen minuten voor het eind voor de beslissing. Bayern gaat in de laatste groepswedstrijd op bezoek bij Kiev. dat met 1-0 bij Spartak verloor Spartak moet naar Pa rijs. De Russen staan gelijk met Bayern. maar hebben een beter doelsaldo. Groep A: IFK Goteborg (Zwei - Manchester United(Eng)3-1 (1-0). 10 Blomqvist 1- 0.64 Hughes 1-1. 65 Erlingmark 2-1 71. Kamark 3-1 (strafschop». Scheids rechter Trentalange (Itai Aantal toeschouwers 36 350 Rode kaart: 83 Ince (Manchester». Galatasary (Turl - FC Barcelona (Spa)2-1 <0-11.15 Romario0-1,72.Su kur 1-1 istrafschopi. 88 Erdem 2-1 Scheidsrechter Zoek iWRui. Aantal toeschouwers: 30.000. Groep B: Spartak Moskou (Kus) - Dynamo Kiev (Oek) 1-0 (0-0). 52. Moekamadij- ev 1-0. Scheidsrechter. Pedersen (Noot, Aantal toeschouwers 40 000. Gele kaart: Rakimov. Alienitsjev, Kolovanov (Spartak), Rebrov, Tja- rana (Dynamo» Rode Kaart 86 Vatjtjoek (Dynamo) Bayern Munchen (Dui) - Paris SG (Fra) 0-1 (0-0). 81 Weah 0-1. Scheids rechter Diaz Vega (Spa). Aantal toe schouwers: 46000 Gele kaart: Schupp (Bayern). Sechet (Paris SG). Groep C: Steaua Bukarest (Roe) - Anderlecht (Bel) 1-1 (0-1). 42. Bosman 0-1. 52. Do- bos 1-1. Scheidsrechter: Koho iFini Aantal toeschouwers 12 000 Rode kaart 36. Babayaro (Anderlecht. 2x geel» Benfica (l'ori - Hajduk Split (Kro)2-l (1-0). 33. Soares 1-0.72. Andrijasevic 1- 1.76. Pinto 2-1 Scheidsrechter Blan- kenstein iNed) Aantal toeschou wers: 45 000. ATHENE (ANP) - Uitgerekend Austria Salzburg krijgt de kans bekerhouder AC Milan uit de Champions League te stoten. Op 7 december hebben de Oos tenrijkers, die gisteren AEK Athene met 3-1 opzij zetten, in Wenen voldoende aan een ge lijkspel om de Italianen te ont tronen. Het wordt in de Oostenrijkse hoofdstad een beladen duel door de voorgeschiedenis. In Milaan was de bekerhouder eerder met 3-0 te sterk. De twee punten voor de overwinning werden de Ita liaanse kampioen echter afgeno men, omdat doelman Konrad van Salzburg in dat duel een door een toeschouwer geworpen flesje tegen zijn hoofd kreeg en het duel niet kon afmaken. Salzburg verkreeg de gunstige uitgangspositie door woensdag in Athene AEK binnen acht mi nuten op flinke achterstand te zetten. Pfeifenberger scoorde in de zesde en achtste minuut. Bij de tweede treffer tikte doelman Atmatsidis de kopbal nog tegen de lat, waarna de middenvelder alsnog koppend voor 2-0 kon zor gen. Van Basten: Milan miste Ruud Gullit TRIEST (ANP) - Marco van Basten had gisteravond weinig goede woorden over voor zijn ploeggenoten van AC Milan. „O- kay, we misten een aantal spe lers...", sprak hij na de 2-0 neder laag van de Italiaanse kam pioen tegen Ajax. „Maar zelfs met wat er nog in het veld stond, hadden we moeten win nen." De geblesseerde spits wond zich op over de onmacht van het ooit zo machtige AC. „Ik heb nauwe lijks echte kansen gezien Na tuurlijk. Ajax is een heel sterke ploeg. Maar we hadden deson danks moeten winnen. Dat Savi- cevic niet meespeelde woog zwaar. Maar. het klinkt mis schien raar. AC Milan miste Ruud Gullit vandaag nog het meest", aldus Van Basten. De Grieken, eerder in eigen huis door Ajax verslagen, kwamen kort voor het half uur terug in de wedstrijd door Vlachos. Hasen- hiittl. die als vervanger van Jur- cevic in de basis-elf stond, zorg de twaalf minuten voor het ein de toch voor de beslissing. Groep I): AEK Athene (Gri) - Austria Salzburg (Oosl 1-3(1-2). 6 Pfeifenber ger 0-1.8 Pfeifenberger 0-2. 29. Vla chos 1-2, 76. Hasenhuttl 1-3 Scheids rechter Craciunescu (Roei. Aantal toeschouwers: 20 000. uitslagen i i ïi i i i i i ii 11 Handbal Haurlem.se Handbal Week. mannen, eerste dag: Nederland - Slowakije 28- 26 (14-13) Doelpunten Nederland: Hölscher 7. Kersten 6. Portengen 5, Van Olphen 4. Van der Zanden en Nij- dam 3 Italië - Egypte 21-21 (10-10). Sportprijsvragen Uucky Ten, woensdag 23 november. 2-3-10-11 -12-13-14- 16-26-30-33- 40 - 48 - 53 - 61 - 63 - 65 - 69 - 75 - 80. Belgische lotto. 5-7-9-33-40-42. Reservegetal 29 Joker 9853560 (onder voorbehoud) Tafeltennis Norrkoping (Zwel, Open Zweedse kampioenschappen, mannen. lan- dentoernooi, eerste ronde: Zweden II - Nederland 3-21 Keen - Kadeiry 1-2. Heister Lind 2-0 KeenHeister - Van Scheele'Kadeiry 2-1Keen - Lind 1-2. Heister - Kadeiry 1 -21. Heister. Keen en Gerard Bakker hebben zich voor het hoofdtoernooi geplaatst. Voetbal Wezep. Voorronden wereldspelen militairen. Nederland - Polen 3-1 <3- Oi. 4 Oulida 1-0. 12 Graanoogst 2-0. 43 Hoogendorp 3-0. 54. Bugala 3-1 Scheidsrechter Meese (Bel). Aantal toeschouwers 500 Return 29 novem ber in Krakow Engeland, competitie: Leicester - Ar senal 2-1, Tottenham - Chelsea 0-0. Een elleboogstoot van Jan Wouters heeft ook gevolgen in amateurvoetbal J door Taco van den Velde d T edereen in Nederland sprak zijn af- •Ischuw uit over de priemende vin- |aI ger van Edwin Gorter in het linke- roog van PSV-er Björn van der Doe- w len. Zo'n actie was schandelijk en ra hoorde niet thuis op de voetbalvel- 'D den, was de algemene opinie. Toch is 31 de kans aanwezig dat bij een wed- t- strijd in het amateurvoetbal of zelfs het jeugdvoetbal één of andere on- 3 verlaat hetzelfde doet. De praktijk leert dat het profvoetbal vaak de or loon zet in het amateurvoetbal. „Zo- ,v' wel in negatief als in positief op- zicht", stelt Rob de Leede, voorlich- 31 ter van de KNVB te Zeist. Voorbeelden zijn er wat dat betreft te over. De elleboog die Jan Wouters in - het gezicht van Paul Gascoigne plant- tte in 1993 tijdens een interland van het Nederlands elftal maakte kennelijk indruk bij enkele amateurvoetballers. „In het weekeinde na die wedstrijd kregen we plotseling te maken met een aantal soortgelijke gevallen. Dat was heel opvallend en eigenlijk een bewijs van de enorme invloed van de >1( media. Een elleboogstoot op de televi- sie maakt blijkbaar toch indruk bij enkelen. Hoe verwerpelijk het ook is. jd Miljoenen voetballers zien het gebeu ld ren op televisie en de meesten keuren i het af. Maar blijkbaar zijn er toch een [e„ paar die het even willen nadoen", be- :s; seft De Leede. Gelukkig overheersen echter de posi- tieve zaken. De buiklanding van Pier- 1U re van Hooijdonck is inmiddels ook in- gn geburgerd in het Zeeuwse voetbal, jn Marcel Schenk van Kloetinge wil hem I er bijvoorbeeld nog wel eens uitgooi- ,rs en. „Het dansje van Roger Milla na lq een doelpunt was populair. Het jui- vf chen van Bebeto van Brazilië na zijn je doelpunt tegen Nederland, zag ik een D dag later al bij een voetbaltoernooitje. ia! En het treintje van Bari is nu weer wat lg nieuws. Binnenkort zul je bepaalde eI ploegen dat ook zien doen. Daar kun 3(i je op wachten." u De invloed van de televisie en het profvoetbal is dan ook zeer groot, be seft De Leede. Die invloed is vaak gro ter dan de profs zelf vermoeden. „Daarom is het noodzaak de voetbal lers daar bewust van te maken. Je ziet nu al dat voetballers worden betrok ken bij acties en reclame-spotjes om het milieu De bekende voetballers zijn namelijk voorbeelden voor de jeugd. Ze moeten zich er ook van be wust worden dat de negatieve dingen worden opgepikt." Achterwerk Bij de profvoetballers zelf is dat besef maar mondjesmaat aanwezig. De elle boogstoot van Jan Wouters. Frank Rijkaard spuugde Rudi Vóller in zijn haar. Ronald Koeman veegde tijdens het EK in 1988 zijn achterwerk af met het shirt van Olaf Thon. Acties die veel stof deden opwaaien in de media. De meeste spelers kunnen de gevol- spelers ook lekker gespeeld, vroeg ik. Dat snapte hij niet." De club heeft zeifin ieder geval de mo gelijkheden om alle moeilijkheden in de kiem te smoren. Dennis de Nooijer: „Bij RCS is er altijd overleg tussen de leiders. Op die manier weet iedereen een beetje wat er in de club leeft en hoe de ploegen eruit zien. Het is wel eens voorgekomen dat een groepje van drie jongens elke keer rottigheid veroorzaakte. Zowel binnen als bui ten het veld. Door dat groepje uit el kaar te halen wisten we alles op te los sen. Afzonderlijk veroorzaakte zo'n jongen helemaal geen problemen. Door een goede sociale controle in de club kun je veel oplossen. Verder moet je zorgen dat je veel gediplomeerde trainers hebt. De problemen doen zich vaak voor in de lagere elftallen, waar een goedwillende, maar ondeskun dige ouder voorstaat." Jeugdopleiding Dennis de Nooijer kan iedere prof voetballer aanbevelen zich met de jeugdopleiding bezig te houden. „In feite zie je het al veel. Mijn broer is ook jeugdtrainer van RCS. Danny Blind en Peter van Vossen organiseren voet balkampen. Dan weet je wat er leefl en besef je een beetje je verantwoorde lijkheid. Je merkt ook dat jonge spe lers sneller wat van je aannemen om dat je bekend bent. Je vervult dan echt een voorbeeldfunctie." Belangrijk is dus ook een goede oplei ding van het kader. Dennis de Nooijer weet zelf uit ervaring dat op een cur sus wel aandacht wordt gegeven aan een goede kennis van oefenstof, maar echte richtlijnen voor het begeleiden van jeugd niet worden gegeven ..Je moet toch zelf een beetje bepalen wat wel of niet kan. Een voorbeeld. Als ik een speler uit mijn ploeg zie natrap pen. dan haal ik hem er meteen uit Ook als de scheidsrechter het toeval lig niet heeft gezien. In feite zou iedere trainer dat moeten doen. Maar er zijn natuurlijk genoeg verenigingen en trainers die in zo'n geval net doen als of hun neus bloedt." Andere normen Bij de voetbalvereniging Kloetinge wordt ernaar gestreefd om op tijd in te grijpen. Trainer Kees Zwamborn wis selde vorig seizoen zelfs een speler van het eerste elftal, omdat zijn gedrag in het veld hem niet aanstond. ..Die spe ler was volledig over zijn toeren. Zo'n speler neem je dan ook voor zichzelf in bescherming en in feite ook de ploeg Hij benadeelt het team namelijk ook met zijn gedrag", aldus Zwamborn. die bekent dat bij eerste elftallen meestal andere normen gelden dan bij de jeugd. „De prestatie wordt daarbij ook altijd meegenomen in de overwe ging. Een vereniging zal niet snel zijn beste speler schorsen, omdat die zich misdragen heeft. De lijn die verenigin gen daarbij trekken, verschilt enorm. Er is geen algemene richtlijn." ge BleST (GPD/ANP) - De twij- E Is zijn weg. Ajax behoort nu ge (de Europese top. De manier aarop gisteravond werd afge- kend met AC Milan (2-0), de ïi oeg die de afgelopen jaren bij- ongenaakbaar was op de Eu- jiese velden, dwong bij ieder- (ii respect af. Via prachtig 3e jmbinatie-voetbal werd de n, walkende brigade van trainer t abio Capello te kijk gezet. Mi- heeft een troonopvolger: m i3*- b jif september waren er nog de ijfels. Goed. AC Milan werd in r t Olympisch stadion met de- 'ij [fde cijfers als nu verslagen. aar toen voerden de Italianen t'J [t excuus van een groot aantal ei blesseerden aan. Na de af- raffïng in de return in Triëst er )J en excuses voorhanden. Milan 'ici m nu immers wel beschikken tel [er spelers als Panucci, Alber- G ii, Costacurta. Massaro, Si- »rt one en Desailly. Het hielp ech- r« rniets, want Ajax was gewoon t1 ie klassen beter. Pil e openingsfase was er een om 81 in te dromen. Binnen negentig jonden stond Ajax al op voor- irong. Ronald de Boer. verko- boven Patrick Kluivert in de 'b its, gaf de bal op maat mee aan 's in Litmanen die zich in de '0 iurt van de penaltystip geen i oment bedacht. De uithaal met rechts zeilde prachtig langs Sebastiano Rossi in het net: 0-1. Daarna leek de wedstrijd al gauw een kopie te gaan worden van de derby van afgelopen zon dag tussen AC en Inter. Een vroege voorsprong voor de be zoekers en een tomeloos aanval lende thuisploeg. Maar waar In- ter zich terugtrok in de loopgra ven, bleef Ajax waar het kon de aanval zoeken. Dat leidde in de achttiende minuut tot de mooi ste aanval van de wedstrijd. Ed gar Davids, op het laatste mo ment toch fit genoeg bevonden, speelde doodleuk Marcel Desail ly door de benen, waarna Peter van Vossen de bal oppikte. De voorzet bij de eerste paal werd door Ronald de Boer achter z'n standbeen om ingeschoten. Mi- lan-doelman Rossi weigerde echter mee te werken aan dit fraaie Amsterdamse hoogstand je. Van Vossen Toen Milan daarna een tandje hoger schakelde, kwam met na me Peter van Vossen in de pro blemen. Z'n aanvallende kwali teiten zijn bekend, verdedigend komt de Zeeuw wat minder uit de voeten. Rechtervleugelverde diger Christian Panucci rook z'n kans en meldde zich constant aan het front. Het noopte Van TRIEST (ANP) - Met de plaatsing voor de kwartfi nales in de Champions Lea gue is Ajax verzekerd van tenminste zeventien mil joen gulden aan inkomsten. Kwalificatie voor de laatste acht leverde een premie op van ongeveer 3.6 miljoen gulden. De spelers zijn in een klap 80.000 rijker. Ajax verdiende alleen met deelname aan de kampioe nencompetitie 2,6 miljoen gulden. Per punt stond 600.000 gulden op het spel. De acht punten tot nog toe zijn dus 4.8 miljoen waard. De televisie bracht zeven ton op. Twee volle stadions, te gen Milan en Salzburg, wa ren goed voor een kleine drie miljoen. Met nog ten minste twee thuiswedstrijden te gaan. tegen AEK in de groep en de kwartfinale, komt daar nog eens eenzelfde bedrag bij. Tegenover de rinkelende kassa staan de toenemende uitgaven. Penningmeester Van Os keert een hoog be drag aan premies voor de spelers uit. De ajacieden krijgen voor elk punt 15.000 gulden. Plaatsing voor de laatste acht leverde 50.000 de man op. De wedstrijd te gen Milan was dus goed voor tachtig mille. op voetbal. In een land waar de waardering voor Ajax toch al zo groot is. Ja. dit zijn de mooie mo menten." Hajduk Split De winst van Ajax betekent dat de Amsterdammers het in de kwartfinales moeten opnemen tegen Hajduk Split dat in poule C als tweede eindigt. Op 1 maart speelt Ajax in Kroatië, twee we ken later is Hajduk te gast in het Olympisch stadion. Vorig sei zoen troffen de twee clubs elkaar ook. In Lubljana won de thuis ploeg met 1-0, Ajax sloeg op ei gen veld met 6-0 toe. De uitzinnige taferelen bij spe lers en supporters van Ajax na afloop stonden in schril contrast met de verbijsterde gezichten bij de thuisploeg. De regerend kam pioen van Europa had het gevoel dat het op de weg terug was. maar kreeg gisteren een domper van jewelste te verwerken. De plaatsing voor de kwartfinales hangt, na de winst van Salzburg op AEK Athene, zelfs aan een zij den draad Alleen als de Italia nen over twee weken in Wenen de Oostenrijkers verslaan, gaat de ploeg door. Silvio Berlusconi blijft dezer da gen weinig ellende bespaard. De Italiaanse premier, in zijn vrije tijd tevens voorzitter van AC Mi lan. krijgt nederlaag op neder laag te slikken. Zijn partij Forza Italia verloor fors in de afgelo pen weekeinde gehouden ge meenteraadsverkiezingen. vrij wel dagelijks vormen de straten in de grote steden het decor van anti-regerings demonstraties en tot overmaat van ramp heeft het parket van Milaan een onder zoek aangekondigd naar de rol van de premier in een corruptie zaak. Berlusconi zou smeergeld hebben betaald ter voorkoming van fiscale controle in drie van zijn bedrijven. Ajax-voorzitter Michael van Praag heeft al die zorgen niet. De praeses van Ajax kan over twee weken heerlijk ontspannen naar Ajax-AEK Athene kijken. De laatste wedstrijd kan Ajax aan grijpen om er een prachtige voetbalshow van te maken. Maar het zal moeilijk worden om de show van Triëst te overtref fen. Champions League, groep D: AC Mi lan-Ajax 0-2 (0-1) 3. Litmanen 0-1,66. Baresi 0-2 (eigen doel) Scheidsrech ter: Mikkelsen (Den) Aantal toe schouwers: 29 764 Gele kaart: Ba resi (AC Milan). Gaal tot een vroege wissel. Van Vossen meldde zich zichtbaar aangeslagen aan de kant. inval ler Nwankwo Kanu bezette de spitspositie en Ronald de Boer ging Panucci het leven zuur ma ken. Die opzei slaagde met glans. Het aanvalsritme van de thuisploeg stokte en Ajax pakte de draad weer op. De knock-out volgde in de 67e minuut. Litmanen stuurde Fi- nidi George weg. De Nigeriaan liet Paolo Maldini z'n hielen zien en zette halfhoog voor. Franco Baresi onderschepte weliswaar de voorzet met het hoofd, maar zag tot z'n ontzetting de bal over de eigen doellijn stuiteren: 0-2. „Tegen dit Ajax was niets te be ginnen". legde Capello zich neer bij de suprematie van de Neder landers. „Als ze deze vorm kun nen vasthouden hebben we van avond de nieuwe kampioen van Europa gezien." Het gezicht van Louis van Gaal glom van trots onder deze loftui tingen. „Ik ben trots op dit Ajax. We hebben fantastisch gespeeld. Ik ben vooral blij voor Frank Rij kaard. De manier waarop hij ontvangen werd hier was echt grandioos." Aanvoerder Danny Blind: „We wisten eigenlijk wel dat we tot de Europese top behoorden, maar het resultaat tegen Parma van twee jaar geleden (2-0 ver lies) bleef ons achtervolgen. Met Rijkaard en Litmanen erbij heb ben we sindsdien meer even wicht in de ploeg gekregen." Het deed Blind deugd dat juist in Italië zo'n mooie zege werd be haald. „In een land dat zo dol is Zelfs Louis van Gaal ging gisteravond even uit zijn dak. Bij de wissel van Edgar Davids - dus nog voordat de wedstrijd tegen Milan was afgelopen - toonde hij zijn emoties. foto ANP Dennis de Nooijer. Wat dat betreft is er een belangrijke taak weggelegd voor de leiders en trai ners van jeugdelftallen in het ama teurvoetbal. „Je ziet soms zoveel din gen die niet kloppen in het jeugdvoet bal. Ik sta soms verbaasd hoeveel ou ders op zaterdagmorgen hun zoontje naar de overwinning proberen te schreeuwen Je ziet het zelfs bij D- en E-pupillen. daar klopt niets van. Het winnen wordt zo belangrijk gemaakt dat die jongetjes denken dat alles geoorloofd is. Als zo'n jongen bijvoor beeld steeds zijn ouders of zijn leider tekeer hoort gaan tegen de scheids rechter. dan denkt hij op den duur dat zoiets normaal is." „Ik vroeg laatst aan een leider van een elftal bij de D-pupillen hoe het gegaan was met zijn ploegje. Ik heb gewon nen. antwoordde hij. Maar hebben je Het geweld binnen en langs de lijnen van de voetbalvelden neemt ernstige vormen aan. Spelers hebben geen res pect voor tegenstanders en arbiters en ook toeschouwers nemen het niet zo nauw met de KNVB-slogan 'Fair Play'. Een commissie deed namens de afdeling Zeeland van de KNVB onder zoek en concludeerde dat de voetbal bond harde maatregelen moet nemen. ..Het is al lang twaalf uur geweest", zegt afdelingsvoorzitter Kees Blo maar d. De sportredactie van de PZC ging op onderzoek en doet verslag Vandaag deel 3: de voorbeeldfunctie, die het profvoetbal heeft. gen van hun acties op het voetbalveld niet overzien. „Het is niet iets waar je op wordt ge wezen door de club. Je voetbalt en doet je werk. Achter de rest moet je zelf maar komen", geeft. Romeo van Aerde. voetbalprof bij RKC, aan. „Pas als je aan de kant staat bij een wed strijd in het amateurvoetbal zie je dat allerlei dingen worden overgenomen. Ik stond bijvoorbeeld laatst bij Goes te kijken en zag dat spelers bij ver keerde beslissingen van de scheids rechter allerlei gebaartjes maakten. Precies wat je altijd op televisie ziet bij spelers het Italiaans voetbal. Dat vond ik wel komisch." Profvoetballer Dennis de Nooijer van Sparta werd zich vorig seizoen pas goed bewust van zijn voorbeeldfunc tie. Vorig seizoen ontving Dennis de Nooijer een rode kaart in het duel te gen FC Utrecht toen hij wraak nam op Johan de Koek. Een moment waarop de doorgaans uiterst rustige topsco rer zich even vergat en ook een mo ment dat haarfijn geregistreerd werd door de tv-camera's. De Souburger, die door de week het B1-juniorenteam van RCS traint en in het weekeinde begeleidt, merkte dat zijn actie niet onopgemerkt was gebleven. ..Op de training bij RCS BI. dezelfde week. nam toen een jongen wraak op een andere jongen door hem onderuit te schoppen. Toen ik daar wat van zei. kreeg ik meteen te horen: maar als jij boos wordt, doe je toch precies hetzelfde Op zo'n moment besef je pas dat die gasten alles zien", aldus De Nooijer, die natuurlijk wel optrad. „Je moet ze wel duidelijk maken dat zoiets niet kan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 33