Terneuzen wil grond snel saneren Sluis in de ban vai Afrikaanse Oehoe Zeeuws-Vlaamse Televisie is er Dijkwel opent 'Trefpunt' psychiatrische patiënten Kans op behoud bad Schoondijke nog niet verkeken 'Sluisse rijkdom eerlijk verdelen' O.-Z.-Vlaamse kinderen krijgen bezoek van Sint Queen-avond met Crash Boogie Oostburg gaat door met grondtransactie Port Scaldis <£Lunt streek 16 Schoonmaak hoek Mozart- en Schuberthof mogelijk al begin december KAMER PLANTEN W. BAKKER DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is van plan om een perceel vervuilde bouwgrond op de hoek van het Mozart- en Schuberthof in de Scheldestad volgende inaand te saneren. In totaal moet zo'n 2300 kubieke meter met polycyclische aro matische koolwaterstoffen (PAK's) verontreinigde grond worden afgegraven alvorens er woningen op het perceel ge bouwd kunnen worden. De schoonmaakoperatie kost de gemeente 600.000 gulden. Milieuwethouder K. van der Hoofd maakte dit woensdag be kend. Volgens Van der Hoofd heeft het nader bodemonder zoek dat enkele weken geleden werd uitgevoerd niet uitgewezen waar de vervuiling van afkom stig is. Op de locatie stond tot van onze verslaggever TERNEUZEN - Het begin is er. Woensdag werd in Terneuzen de stichting Zeeuws-Vlaamse Televisie opgericht. ZVT heeft zich als doel gesteld vanaf de tweede helft van volgend jaar iedere dag één uur regionale te levisie te gaan verzorgen. De zender gaat daartoe nauw sa menwerken met het regionale Vlaamse station AVS in Eeklo. Het stichtingsbestuur onder voorzitterschap (op persoonlijke titel) van de Terneuzense wet houder J. van Rooijen kwam woensdag voor het eerst samen. Van Rooijen wordt bijgestaan door zijn oud-collega A. de Feij- ter uit Cadzand. eigenaar F Lie- vens van de Mauritshof in IJzen- dijke en F. Roelands van de lo kale radio-omroep in Terneuzen. Ze zijn nog op zoek naar een vijf de deelgenoot uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. ZVT begint volgend jaar met twaalf vrijwilligers, die worden opgeleid door AVS. De studio in Eeklo fungeert straks ook als fa cilitair bedrijf voor de Zeeuws- Vlaamse zuster. Vanuit Terneu zen worden drie cameraploegen ingezet. De bedoeling is dat de dagelijkse uitzending wordt voorzien van nieuws en achter gronden uit het Zeeuwse en Vlaamse grensgebied. Het resul taat wordt aan beide zijden van de grens op de kabel gezet, wat het initiatief aantrekkelijk moet maken voor adverteerders. Za terdag 31 december komt ZVT met een eerste proefuitzending vanuit de watertoren in Terneu zen. Het kennismakingspro gramma wordt deels live en op video de kabel ingestuurd. Indeling Het ZVT-uur begint om zes uur 's avonds. Tussen zeven uur en twaalf uur 's middags de volgen de dag wordt de uitzending (in clusief de reclameblokken) her haald. Van het middaguur tot het ingaan van de avond ver schijnt de kabelkrant. Van Rooijen gaat ervan uit dat de stichting aan een startkapi taal van zeven ton genoeg heeft, zo zei hij tijdens de officiële pre sentatie van de club. Binnen een half jaar moet duidelijk zijn of ZVT kan rekenen op voldoende sponsors en reclame-inkomsten. Blijkt binnen die periode al dat de regionale zender na de experi mentele fase van drie jaar geen kans maakt om op eigen benen verder te kunnen, dan kan wat Van Rooijen betreft de knop meteen om. Van de grond Op basis van ervaringgegevens uit Vlaanderen en orientatiege- sprekken in Zeeuwsch-Vlaande- ren is de voorzitter er evenwel van overtuigd dat er voldoende geld beschikbaar komt om het televisiestation daadwerkelijk van de grond te krijgen. Eén uur regionale televisie per dag kost op jaarbasis zo'n twee miljoen gulden. voor kort een semi-permanent schoolgebouw. „Mogelijk da teert de verontreiniging van ver voor de tijd dat de school er werd neergezet. Het terrein is destijds opgehoogd met grond die van el ders afkomstig was. Het zou best kunnen dat die grond al vervuild was. Zeker zijn we daar niet van", zei de wethouder. Risico's Omdat de verontreiniging met PAK's (teerachtige kankerver wekkende stoffen) bij gebruik van de grond voor woningbouw doeleinden risico's met zich meebrengt (spelende kinderen, de verbouw van groenten in de tuintjes) wil de gemeente zo snel mogelijk de vervuilde bodemla gen verwijderen. Aangezien de verontreiniging zich over het complete bouwperceel uit strekt, zal de grond tot op een diepte van 0,5 tot anderhalve meter worden afgegraven. Als de raadsfracties van Terneuzen op 1 december zich kunnen vereni gen met het saneringsvoorstel kan maandag 5 december al met de ontgravingen worden begon nen. Een door de gemeente inge huurd aannemingsbedrijf zal de bijna 2300 kubieke meter grond overbrengen naai- de stortplaats in de Koegorspolder. Daar wordt het in een gecontroleerd depot opgeslagen. Nieuwbouw Het ontgraven perceel zal met schone grond worden opgevuld. Half januari kan Projectbouw Zeeland dan beginnen met de bouw van 10 koopwoningen. Een en ander is met de project ontwikkelaar doorgesproken. Van der Hoofd zei dan ook niet te verwachten dat er schadeclaims zullen worden ingediend bij de gemeente. De bouw van de wo ningen liep, doordat de gemeen te verzuimd had een 'schone grondverklaring' af te geven voor het perceel, vier maanden vertraging op. De gemeente Terneuzen heeft de bewoners van de om het braak liggende terrein gelegen wonin gen in een brief op de hoogte ge steld van de uit te voeren sane- rinsgoperatie. Nadrukkelijk wordt in het schrijven gesteld dat de volksgezondheid van om wonenden niet in het geding is en dat onderzoek heeft uitgewe zen dat het grondwater op de plaats bemonsterd is en schoon werd bevonden. Gedeputeerde A. Dijkwel legt de laatste hand aan het naambordje van Het Trefpunt, dagcentrum voor (ex-)psychiatrische patiënten in Terneuzen. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - Gedeputeerde A. Dijkwel (zorg) verrichtte woensdag de officiële opening van het dagcentrum voor (ex- )psychiatrische patiënten in Terneuzen. Dijkwel deed dit door de laatste hand te leggen aan het naambordje dat een plekje krijgt aan de gevel van het Trefpunt. In zijn toespraak ging de gede puteerde in op het belang van opvangfaciliteiten voor ex-psy- chiatrische patiënten. Hij meen de dat er in Zeeland behoefte be staat aan meer voorzieningen zoals de dagcentra in Goes en Terneuzen. De komst van een derde centrum in Middelburg achtte Dijkwel zeer reëel, maar daar moet het volgens hem niet bij blijven. „Ik vind dat er in Zeeland ook behoefte bestaat aan een ander soort centra. In vakjargon spreekt men van de zogenaamde inloophuizen. Gewone huizen, die worden beheerd door zorgin stellingen, waar bijvoorbeeld ex-psychiatrische patiënten binnen kunnen vallen om wat sociale contacten aan te kno pen", voerde hij aan. Dijkwel meende dat met name op Schouwen-Duiveland een dergelijk inloophuis gemist wordt. Arbeidsmarkt De gedeputeerde zei ook in de toekomst werk-rehabilitatie projecten van de grond te willen tillen om mensen die met psy chische problemen te maken hebben gehad, een nieuwe kans te gunnen op de reguliere ar beidsmarkt. Voor de projectbe geleiders denkt hij op korte ter mijn geld te kunnen vangen uit het fonds van 1,6 miljard gulden dat het kabinet voor aanvullen de arbeidsplaatsen wil vrijma ken. De opening van het Trefpunt in Terneuzen werd bijgewoond door tientallen zorgwerkers en gebruikers. „Het dagcentrum", zo liet coördinator H. van de Hoorn van het ZIBW weten, „heeft in korte tijd zijn bestaans recht bewezen. Dagelijks (van maandag tot en met donderdag) maken zo'n 15 tot 20 mensen ge bruik van de voorziening. We verwachten dat dat aantal nog iets zal stijgen." In het centrum vinden de men sen naast wat verpozing de mo gelijkheid om zich beroepsmatig verder te bekwamen. van onze verslaggever OOSTBURG - De kans dat zwembad De Molenkreek in Schoondijke volgend jaar toch nog opengaat, is niet helemaal verkeken. De commissie open bare werken toonde zich woens dag niet gelukkig met de inzet van burgemeester en wethou ders tot dusver. Unaniem dron gen de partijen er bij het college op aan, te bekijken of het finan cieel en technisch écht een be zwaar is de levensduur van het bassin een seizoen te rekken. Definitieve sluiting van De Ves te werd daarentegen door de commissie onontkomelijk geacht. De voorgenomen sluiting van de buitenbaden in Breskens en Schoondijke is een direct gevolg van het twee jaar geleden geno men raadsbesluit om De Veer- hoek in Oostburg te vernieuwen. Afgesproken werd dat de buiten baden zouden openblijven tot dat er een vervangende accom modatie was. Blijkt dat niet te realiseren, dan moet in ieder ge val de overdekte (oude) Veer- hoek ook zomers voor publiek toegankelijk blijven, zo werd be paald. De Veste Een continue openstelling van het centrale bad in Oostburg is geen probleem, aldus wethouder C. Bolijn-Hertzberger. Ook De Molenkreek zo.u misschien met veel slagen om de arm nog een seizoen meekunnen. Maar De Veste is definitief verleden tijd. „Al zou u mij als raad verplich ten het bad volgend jaar weer Klep Hydro Agri Sluiskil maakt knalgeluiden SLUISKIL - Diverse inwoners van Sluiskil hebben dinsdag avond ongerust de politie ge beld omdat ze luide knallen hoorden bij Hydro Agri. Onder zoek van de politie wees uit dat deze werden veroorzaakt door het uitvallen van een elektri sche ketel. Door het stilvallen van deze ke tel ging er een veiligheidsklep open, die voor de geluidsover last zorgde. Gevaar voor de om geving leverden de knallen niet op en het euvel kon door mede werkers van Hydro Agri snel worden verholpen. open te doen. dan toch zou ik het weigeren. Ik begin er gewoon niet aan. Het is technisch niet verantwoord. De pomp functio neert niet meer, als gevolg waar van de waterkwaliteit slecht is. En om dat nou op te lossen door er allemaal chemicaliën in te gooien, dat zie ik niet zitten." De raad zal het niet zo ver laten ko men. Voor De Molenkreek hield Bo- lijn duidelijk een ander verhaal. Hoewel het collegevoorstel geen opening laat voor verlenging van de levensduur, gaf de wet houder de commissie woensdag in ieder geval de hoop dat er nog een tijdelijke ontsnapping mo gelijk is. Milieu-inspectie Bolijn benadrukte evenwel dat de gemeente daarbij geheel en al afhankelijk is van het oordeel van de provinciaal milieu-in specteur. Wanneer hij zich strikt aan de regels houdt en De Mo lenkreek alleen kan worden opengehouden met een ingrij pende aanpassing, voelt de wet houder er weinig voor. Ook bij haar eigen D&T-fractie en coali tiegenoot WD geeft de hoogte van het 'spijkergeld' uiteindelijk de doorslag, zo werd duidelijk. Een tijdelijke oplossing kost de gemeente naar schatting 150.000 gulden. En dat is wel te overko men. lieten de commissieleden doorschemeren. Bolijn zei toe nog deze maand in conclaaf te zullen gaan met de milieu-in spectie om de precieze eisen op rij te krijgen. Voor de volgende commissievergadering (decem ber) moet dan duidelijk zijn of en hoe De Molenkreek nog een jaar behouden kan blijven. Wordt daarvoor gekozen, dan is wèl de consequentie dat privatisering van het naastgelegen tennis- complex een jaar vertraging op loopt, aldus de wethouder. PvdA heeft het beste voor met 'stiefkinderen in nieuwe gezin' van onze verslaggever SLUIS - De rijkdommen van Sluis moeten zo snel mogelijk eerlijk worden verdeeld over de nieuwe gemeente, vindt PvdA-lijsttrekker Jacky Boogaard. Dat betekent dat de belastingen in Sluis na een korte gewenningsperiode om hoog moeten en die van Aar denburg omlaag. „Maar dan heb ik het over dubbeltjes. Want als er met smakken geld moet worden gesmeten om de boel in evenwicht te trekken, doe ik niet mee. Dan moet er wat mij betreft naar andere oplossingen worden gezocht. Bezuinigen dus." Wanneer het met een rasechte Sluissenaar over de aanstaan de fusie met Aardenburg gaat, dan voert het gesprek al snel over het financiële huishoud boekje. Waar Aardenburg tot dusver net quitte speelt; kan Sluis zich aardigheden permi- teren. Straks wordt alles an ders. De PvdA verwacht veel van de gemeentelijke herindeling. Goed, het zal hard aanpoten worden voordat de twee ver schillende vergaderculturen geassimileerd zijn, maar uit eindelijk ontstaat er dan ook iets goeds, denkt Boogaard. „Iedereen zit te wachten wat er allemaal gaat gebeuren. Wat ons betreft moet er zo snel mogelijk voor worden gezorgd dat er één gemeente staat. Waarin het overal in gelijke mate plezierig vertoeven is", zegt de lijsttrekker. De PvdA is tegen korting op de gemeentelijke financiële bijdragen voor de peuterspeelzalen en kinderopvang in Aardenburg en Sluis. f°to Charles Strijd Hoe dat moet, durft hij niet op voorhand in te vullen. Er be staan nog zoveel onzekerhe den, omdat pas na de fusie een begroting wordt opgesteld. Pas dan is ook duidelijk hoe veel geld de nieuwe gemeente in het eerste jaar daadwerke lijk te verteren heeft. Boog aard ervaart het als een gemis dat de politiek niet eerder over de cijfertjes beschikt. „Met een totaalplaatje in de hand, weet je wat overblijft aan reserves en hoe dat in be leid valt te vertalen. Sluis zat ruim in haar vel. Er kon hier altijd veel Nu Aardenburg daar bijkomt, zullen we meer op onze centen moeten pas sen." Dat de PvdA het goed voor heeft met de stielkinderen in het nieuwe gezin, valt af te lei den uit de beloftes van Boog aard en de zijnen (Annie Keij- mel-Cambier, Bram Basting en de overige zestien kandida ten) in het verkiezingspamflet. De sociaal-democraten willen zich inzetten om niet alleen Sluis maar ook Aardenburg toeristisch naar een hoger peil te tillen. In ieder geval moet het gemeentebestuur afblij ven van de kinderopvang en peuterspeelzalen in Sluis en Aardenburg. Binnen dat ka der is voor de partij een kor ting op de gemeentelijke sub sidie onbespreekbaar. De PvdA wil bovendien geld vrij maken voor renovatie van het zwembad in Aardenburg. Om er voor te waken dat de partij zich buiten de werkelijk heid plaatst, wil Boogaard één keer per maand met clubs, ver enigingen en 'de kiezer' over leggen. Want zowel in Aarden burg als Sluis is volgens hem in het verleden te veel vanach ter de tafel bestuurd. „En dat is niet meer van deze tiid." van onze verslaggever SLUIS - Het is maar één vreem de eend in de bijt en toch houdt hij half Sluis bezig. Volgens de meesten is de Afrikaanse Oehoe niets meer dan een eenzame vluchteling, tussen waken en slapen op zoek naar wat vertier. Anderen hebben weinig met het volgens hen gevaarlijke dier op en zien de uil liever gevangen in een kooi. Een aantal 'medestanders' van de uitheemse kostganger heeft de koppen bij elkaar gestoken om te voorkomen dat het dier schade wordt toegebracht. In een onder meer aan de gemeente gestuurde brief benadrukken ze dat de Afrikaanse Oehoe vol strekt ongevaarlijk is. Geruch ten dat de uil honden en mensen zou aanvallen, zijn volgens brief schrijfster E. G. van Bruinessen- Kapsenberg (dierenarts in Sluis en Aardenburg) volstrekt uit de lucht gegrepen. Tam Dat is ook de ervaring van de Sluisse domineesvrouw S. Hou- waart. De ongeveer zestig centi meter grote vogel zat afgelopen zomer lange tijd in haar tuin. Ze vermoedt dat het dier altijd in gevangenschap heeft geleefd, omdat hij in eerste instantie re delijk tam was. „Er waren momenten dat je hem bijna kon aanraken", vertelt me vrouw Houwaart. „Later nam hij - gelukkig voor hem - steeds meer afstand. Dan keek hij toe vanuit de dakgoot of een boom wat je allemaal aan het doen was. Het is duidelijk een vogel die van aandacht en een beetje publiek houdt. Hij reageert dui delijk op mensen en honden. Daar babbelt ie tegen of hij on derneemt duikvluchten. Maar daar schuilt geen kwaad in. het is allemaal speelsheid." Een inwoner van Sluis liep bij één van die schijnaanvallen een van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat alsnog op zeer korte termijn over tot aankoop en verkoop van het terrein aan de jachthaven in Breskens ten behoeve van het project Port Scaldis. Wethouder C. Bolijn- Hertzberger vroeg en kreeg woensdag van een meerderheid van de commissie openbare werken en bouwbeleid het man daat om de overeenkomst met de directeuren R. Coltof en L. Verstraeten zonder formeel raadsbesluit te mogen sluiten. Het voorstel tot grondverkoop voor de bouw van een apparte mentencomplex en uitbreiding van de jachthaven werd vorige week donderdag in de raad on verwachts ingetrokken door burgemeester en wethouders. Dat gebeurde nadat de PvdA- fractie met een aantal lastige vragen kwam over de water dichtheid van het contract. Het college noch de aanwezige amb telijk deskundigen hadden daar op een antwoord en dus vonden b en w het verstandiger het voor stel voor nadere bestudering mee terug te nemen. In orde Nu de overeenkomst nog eens kritisch tegen het licht is gehou den. blijkt alles in orde, zoals het college eerder al stelde. Bolijn heeft dan ook geen reden gezien de tekst van het contract aan te passen. Ontbinding van de transactie is uitgesloten. Ook kan de grond, wanneer eenmaal verkocht, nimmer worden terug geworpen in de schoot van de ge meente. En mocht de exploitant failliet gaan, dan nogheeft de ge meente geen miljoenenclaim te vrezen, omdat de boel in een der gelijk geval overgaat naar de schram aan het hoofd op. Ké ners beklemtonen evenwel d er geen sprake was van opzet,I de gemeente zijn verder ge klachten over de uil bekend. Ei woordvoerster ziet dan ook g« reden het dier te laten vang Zonder speciale vergunning dat overigens ten stengste vi boden. Dierenarts Van Bruines» Kapsenberg meent dat een vliegende Afrikaanse Oehoe Europa uniek is. „Naai' mijni ten komt het nergens voor. D ook wat dat betreft zou Sluist der trots op haar nieuwe im ner moeten zijn dan bang. Li het dier maar rustig vliegen." De Oehoe is maandag voorl laatst gezien in de boom t katholieke basisschool aan Brugstraat. Hij is ongeveer tj keer zo groot als de bekende! derlandse ransuil. Het dier overwegend lichtbruin kleur en heeft donkere vertia strepen over z'n borst. Die tel ning onderscheidt hem ook y zijn kleinere Europese soort noot, die in de breedte gestrei is. Vermoed wordt dat het een nog vrij jong exempli gaat. De vogel jaagt voornau lijk bij schemering en 's nachi Overlevingskans Van Bruinessen-Kapsenbi denkt dat de Oehoe in Sluis omgeving een goede ove| vingskans heeft. Ontleding y braakballen heeft aangetoi dat de uil er in slaagt voldoet muizen, ratten en konijnen vangen. Volgens de dierena hoeft de Afrikaanse gast o geen last te hebben van e strenge winter, zo is haar i eens bevestigd in gesprek! met conservator G. Burggraf van het Belgische vogelpark Het Zwin. Overigens staat vi dat de uil niet uit het vogelpa is ontsnapt. Andere mogelij eigenaren hebben zich nog n gemeld. van een medewerker CLINGE - Sinterklaas brengt hel komende weekeinde een be zoek aan verschillende plaatsen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag arriveert de Sint met zijn gevolg omstreeks 14.15 uur in Clinge. De plaatselijke fanfa re Weldoen door Vermaak en de schooljeugd met zelf gemaakte muziekinstrumenten begelei den het gezelschap naar het ge meenschapscentrum Malper- tuus. Diezelfde dag doet de bisschop ook zijn intrede in Vogelwaarde. Na een rondgang met de kinde ren en de boerenkapel uit Terho le wordt er vanaf 14.30 uur in het dorpscentrum een feest gehou den met diverse voordrachtjes. Zaterdag 3 december komt Sin terklaas naar Heikant, Hengst dijk, Lamswaarde en Terhole. In Terhole start om 14.00 uur een rondgang vanaf de Notendijk. De fanfare Excelsior strooit met muzikale noten. De kinderen gaan samen met de Sint en zijn Pieten naar het dorpshuis. In Heikant verzamelt de jeugd zich om 14.45 uur in het gemeen schapscentrum 't Heike. De goedheiligman arriveert hier een kwartiertje later. De plaat selijke muziekvereniging sp vrolijke deuntjes. In Hengstdijk wacht de jeugd de school Sinterklaas op. streeks 15.00 uur wordt het zeischap na een rondgang gymzaal De Schuur verwa voor een feestelijke middag Lamswaarde wordt de Spaa gast bij binnenkomst in hetdi door de kinderen en de f verwelkomd. Het grote feest gint om 14.30 uur in het genie schapscentrum De Luifel. Bromfietser bij botsing gewond TERHOLE - Een achttienjai bromfietser uit Graauw woensdagmorgen om half zei bij Terhole gewond gera toen hij werd aangereden rijksweg N61 ter hoogte van kruising met de Havendijk. Een automobilist uit Zaamsl die vanaf de rijksweg de Ha) dijk op wilde rijden, lette i goed op en gaf de rechtdoor dende bromfietser geen v( rang. De Graauwenaar werd) een pijnlijke rug en pols naar Terneuzense streekziekent De Honte overgebracht. van onze verslaggever HOEK - De bluesrock-band Crash Boogie uit Breskens ver zorgt op vrijdag 25 november een optreden in het dorpshuis in Hoek tijdens de Queen-benefiet- avond. De benefietavond werd twee jaar geleden op initiatief van Kees van Hermon uit Hoek voor de eerste keer gehouden. De jaarlijkse benefietavonden zijn opgezet om het overlijden van Queen-zanger Freddy Mer cury aan aids, op 24 november 1991, te herdenken. Daarnaast wordt er op de benefietavonden geld ingezameld voor het Aids- fonds. Crash Boogie zingt in het Zeeuws en bracht tot nu toe twee cd's uit: 'D'n eijsten' en 'Welnjee'. „Hoewel we zelf blues- rock maken houden we ook de muziek van Queen", s Crash Boogie-zanger John Lijser. „Maar de repeteertijd te kort om voor de bene avond Queen-composities studeren en daarom houdei het bij onze eigen nummers,' Toch hoeven de Queen-fans te weg te blijven, want op de nefietavond wordt veel mu gedraaid van de Britse gfi Ook de solo-albums groepsleden komen aan I Verder kunnen de bezoekers videoclips van Queen beki en zich laten informeren ove ziekte aids bij een standje het Aidsfonds en het COC. Dl naast wordt er een prijsvraag houden en is er een veiling Queen-materiaal. De Queen nefietavond begint om 2O.30J en duurt tot ongeveer 1.00 \A rechtsopvolger (de curator) van Port Scaldis. De commissie was in meerder heid tevreden met de uitleg en gaf het college toestemming de overeenkomst zo snel mogelijk aan te gaan. Het PvdA-raadslid mevrouw W. Verplanke kon zich ook vinden in de toelichting, maar wilde voordat ze haar fiat aan het mandaatverzoek gaf eerst nog even overleggen met haar fractie. TUINCENTRUM W. BAKKER G. Gezellestraat 27 TERNEUZEN Tel. 01150-17911 TUINCENTRUM G. Gezellestraat 27 TERNEUZEN Tel. 01150-17911

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 32