eudetiet, een film vol onzin Belangen personeel verkwanseld tl 1 l 1 I I i I Leen van Dijke vertrouwt D66 nooit meer CDA eensgezind bij vaststellen van kandidatenlijst Aandos: zorgen over letrouvvbaarheid van andelijke politiek Evenwicht voorop in ontwerp-lijst PvdA statenverkiezingen provincie 13 7* et tl 1.998,- DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 Ivan onze verslaggever BWillem va" Dam OOSTKAPELLE - „Het kan niet ex centriek genoeg. We willen er een Hollywood-achtige toestand van ma ken." Een echte premiere moet het worden. Met champagne, gratis aan geleverd door een sympathiserende groothandelaar in alcoholica. Van de heren wordt verlangd, dat zij in smo king gaan. En de dames - hoe dieper het decolleté, hoe beter. De feestrede wordt uitgesproken door de trainer van de plaatselijke voetbalclub. „Je moet toch iemand hebben die welbe spraakt is." Vrijdagavond wordt in het vakan tieoord Bos en Duin te Oostkapel le voor een select gezelschap de film Deudetiet (in algemeen beschaafd Ne derlands: Door de tijd) voor de eerste keer vertoond. Een film die. zeggen ook de makers zelf. helemaal nergens op slaat. „Het is onzin, puur onzin." Het script bevatte slechts tien A-4tjes, het budget bedroeg een tientje of drie. Maar gelachen hebben ze. „Dat kun je welzeggen, ja." Eerste Man Deudetiet is een volstrekt onzinnig verhaal, waarin er voor het gemak maar even van wordt uitgegaan dat de mensheid in Oostkapelle is ont staan. De film begint met een scène aan het strand, waar de Eerste Man aanspoelt. De camera volgt hem via de oertijd, de Romeinse Tijd en de Middeleeuwen naar het heden. En al die tijd jaagt De Man slechts één doel na: de verovering van de Eerste Vrouw. De videofilm duurt welgeteld 56 minuten. Regisseur èn scriptschrij ver Jos van den Broeke (35 jaar, kanti nebeheerder bij een off-shorebedrijf in Vlissingen-Oosti: „Hij past precies op een band van één uur." Zo'n vijfenveertig acteurs spelen in de film mee: vrienden, kennissen en be kenden. Ze lopen in jute zakken, be vechten elkaar met de knots en doen hun mond nauwelijks open. Van den Broeke: „Er zit absoluut geen logica in. We hebben geprobeerd er een beetje Monty Python-achtige toe stand van te maken." Jos van den Broeke: „...Er zit absoluut geen logica in..." Jos van den Broeke deed de regie en Jaap Korshuize, elektromonteur van professie, trad op als producent: „Je moet het tenslotte een naam geven." Het tweetal liep al geruime tijd rond met het idee een film te maken. Aan vankelijk zou het een film moeten worden over de geschiedenis van Oostkapelle. „Vanaf water en zand tot wat het nu is." Dat bleek toch iets te hoog gegrepen. Dus besloten ze iets mallotigs in elkaar te draaien. Jos en Jaap pakten een vel papier 'en plotse ling was daar De Man'. Zo groeide een foto Lex de Meester script boordevol ongein. Een 'oertij- der die middenin een knotsgevecht op z'n digitale horloge kijkt en besluit dat het tijd wordt voor de lunch die hem in een hedendaags Tupperware- doosje wordt aangereikt. Een gezel schap Middeleeuwers dat hoogst ver baasd opkijkt als een vliegtuig (of is het een helikopter?) overvliegt. Deu detiet zit vol met dat soort grappen. Ronselen Het idee lag er. Toen de acteurs nog. Geen probleem. Jos en Jaap ronsel den in het dorp en in hun eigen kennis senkring. Binnen de kortste tijd was de bezetting compleet. Michel Ver- duijn kreeg de hoofdrol: De Man. An- nemarie Klijnsma werd goed genoeg bevonden om De Vrouw te spelen. „Die doet tijdens het hele stuk niks, écht niks. Het enige dat ze doet is zuchten en een keer d'r vingers in haar neus proppen. Daar houdt het mee op." Michiel de Zeeuw ('dat is een zwa ger van Jaap, vandaar') is de Eeuwige Rivaal. En de Blinde Man - ook geen misselijke rol - wordt gespeeld door Peter Heeren. Met twee vrij eenvoudige videocame ra's werd op zo'n tien locaties gefilmd. Aan het strand, in de duinen, bij kas teel Westhoven en in een oude boerde rij in Geersdijk. waar een stalscène werd opgenomen 'met vijf oerlijke vieze vrouwen'. Het geld was evenmin een probleem. Drie tientjes kostte Deudetiet ongeveer. Meer niet. Een boer stelde een stapel jute zakken ('die zei: hier heb je twee keer vijftig zakken en ik hoef ze nooit meer terug te zien, doei') beschikbaar. Een gara gehouder leende hen een auto, uit kar ton knipten ze een huisje, bij Westho ven mochten ze douchen en de schmink kostte ook niks; gewoon wat blubber uit het bos. „We hebben bui tengewoon gelachen. Het verbaasde ons elke keer weer. dat je mensen zó gek kunt krijgen." Spaceshuttle Ze hebben het dorp volgehangen met affiches, waarop in krachtige letters de vertoningen van Deudetiet worden aangekondigd. Morgenavond is de première, uitsluitend toegankelijk voor genodigden. Zaterdagavond is iedereen in Bos en Duin welkom. En daarna? Van den Broek, met een se rieus gezicht: „We hebben even met de gedachte gespeeld om de film na vertoning met een spaceshuttle de ruimte in te sturen. Maar dat is toch een beetje zonde. Dus laten we er maar een paar copietjes van maken voor de acteurs en eventuele andere belangstellenden. Tegen kostprijs. Want het hoeft ons niks op te leveren." „Een zeepbel", recenseert Van den Broeke z'n eigen film. „Als je zou wil len zoeken naar een diepere gedachte kun je zeggen, dat de mens altijd bezig is met z'n eigen kleine onzindingetjes; achter vrouwen aan. ruzie maken." Hij moet daar zelf - weer - een beetje om lachen. in onze verslaggever ORSSELE - Burgemeester L. M. Mandos van Borsele aakt zieh zorgen over de be- uurlijke betrouwbaarheid an de landelijke politiek. In ;n bitse reactie op de uit- iraak van de Tweede Kamer it moet worden afgezien van :drijfstijdverleninging van de :rnenergiecentrale Borssele, elt hij dat op zo'n hoog niveau (en politieke spelletjes mogen orden gespeeld, terwijl veilig- eid en werkgelegenheid in het ding zijn. e aanpassing van de centrale Mandos legt daar de nadruk i. voorbereid mede op initiatief inde rijksoverheid zelf. De vei lheid van de inwoners van Bor- le staat voor hem voorop, aarom geeft hij absolute voor- ing aan een zo veilig mogelijke mtrale en dus aan een snelle tvoering van de aanpassing, orsele was dan ook voorstan- ;r van een snelle procedure oor de goedkeuring van de mo- VV1 Uc gucuiveuilllg v ai I UC I11VJ- _|r" ificatie. De keus van de rege- voor een langer traject was oor het gemeentebestuur al on- egrijpelijk. Afzien van een lan- ïre bedrijfstijd en daarmee een ogelijk afstel van de aanpas- ig stelt Mandos ernstig teleur. fVD-statenlid J. G. van Zwie- twee weken geleden initia- nemer van een motie vóór inhouden van de kerneen- Ie in provinciale staten, ent dat de manier waarop de elopen weken in de Tweede amer over de kerncentrale is isproken, een toekomstige dis- ïssie over de rol van kernener- e in de elektriciteitsvoorzie- ng in Nederland geen goed )eft gedaan. „Je kunt je trou- ens ook afvragen of het ooit ogtot zo'n discussie zal komen, anneer de feitelijke situatie is at er geen kerncentrales meer Nederland zijn." an Zwieten vindt de gang van iken sneu voor de medewer- (rs van de kerncentrale, voor ie de onzekerheid blijft be- aan Hij meent dat de staten in Zeeland zich maar eens tot de regering moeten wenden, zo dra er wel duidelijkheid is. Op iets dergelijks zinsspeelt ook D. J. P. Bruinooge. Hij vervult een opmerkelijke dubbelrol in de toekomst van de kerncen trale. Als gedeputeerde voor economie gaat hem het behoud van de werkgelegenheid zeer ter harte. Als beoogd lijsttrekker van de PvdA bij de statenverkie zingen volgend jaar onder schrijft hij evenwel het stand punt dat zijn partij de afgelopen weken in de Tweede Kamer heeft ingenomen. Bruinooge: „Dat was in elk geval een duide lijk standpunt. Van verschei dene andere partijen kun je dat naar mijn idee niet zeggen." Hij vindt niet dat. hij nu in een moei lijke positie is gemanoevreerd. „De hoogwaardige werkgelegen heid in Borssele zal in elk geval gehandhaafd moeten blijven. Hoe? Nou, dan zetten ze hier maar zo'n milieuvriendelijke warmte/kracht centrale neer. Daar zullen we het kabinet als het nodig is zeker om vragen." Tot de voorstanders van de mo tie-Van Zwieten in de staten be hoorde twee weken geleden ook drs H. Visser van de RPF. Hij is niet bijster te spreken over het stemgedrag van zijn partijge noot L. C. van Dijke in de Twee de Kamer. Visser: „Hij heeft er terecht op aangedrongen dat de toekomst van de kernenergie niet op een ad hoe manier aan de orde wordt gesteld, maar het is wel heel erg vergaand om. als je daarin je zin niet krijgt, te zeg gen: de kerncentrale moet maar dicht." Hij betreurt het stand punt van zijn partijgenoten in Den Haag in hoge mate. Naar zijn oordeel is aanpassing van de centrale een goede zaak. Visser verwacht overigens niet dat het verschil van inzicht tussen de RPF op landelijk en provinciaal niveau zijn partij bij de staten verkiezingen stemmen gaat kos ten. „Onze kiezers stemmen niet alleen RPF vanwege een stand punt over kernenergie." Na de kameruitspraak voor sluiting van de Borsselse kerncentrale gaf minister Wijers (midden) een persconferentie die druk werd bezocht. fotoGPD/CeesZorn van onze verslaggever BORSSELE - De uitspraak van de Tweede Kamér over de toekomst van de kernenergie centrale Borssele is woens dag hard aangekomen bij de medewerkers van de stroom- fabriek. Zwaar teleurgesteld namen ze kennis van de uit slag van de stemming over de motie van GroenLinks. De mening overheerste dat hun belangen zijn verkwanseld in een politiek spel. In een terugblik op de discus sie van de afgelopen weken in de Tweede Kamer stelt onder nemingsraadslid A. C. Jonker enigszins bitter vast dat argu menten geen rol hebben ge speeld, maar dat de standpun ten over kernenergie in de ver kiezingsprogramma's van de politieke partijen de doorslag hebben gegeven. „Ik vond het dinsdag gewoon een schanda lige vertoning toen ik zag hoe die kamerleden zaten te la chen over de uitslag 73 voor en 73 tegen", zegt hij. „Datdoetje pijn als je je realiseert dat er 700 arbeidsplaatsen op het spel staan." Schijnheilig Jonker is een van de vertegen woordigers van de locatie Zee land in de ondernemingsraad van de Elektriciteits Produk- tiemaatschappij Zuid-Neder land (EPZ). Zijn vertrouwen in de politiek is flink ondermijnd. „Ik had verwacht dat er ver standigere mensen in de Tweede Kamer zaten. Als je al leen al kijkt naar de verschil lende uitleg die de voorstem mers op de motie van Groen Links aan de uitspraak van de Kamer geven. Wat moet je daar nu mee." Jonker vindt de opstelling van de kamermeer derheid ook schijnheilig. „Even over de grens, bij Doel. staan vier kerncentrales en we importeren volop met behulp van kernenergie opgewekte stroom uit het buitenland." Directeur ir J. den Boer van de centrales in Borssele deelt - in diplomatiekere bewoordingen - de mening van Jonker. Hij kan zich het onbegrip bij zijn werknemers goed voorstellen. Den Boer voegt aan Jonkers opsomming toe dat de kern centrale ruim 21 jaar veilig heeft gefunctioneerd en dat de vergunning voor de aanpas sing van de centrale door vier ministers is getekend en de verlenging van de bedrijfs- duur tot 2007 door de minister van Economische Zaken is geautoriseerd. Den Boer: „De uitspraak van de Tweede Ka mer is het resultaat van een al gemene discussie over opvat tingen over kernenergie Ik had niet verwacht dat de scheidslijnen tussen voor- en tegenstanders nog zo scherp door de Kamer zouden lopen. Zo'n discussie had ik me in de jaren tachtig kunnen voorstel len. Nu komt het op mij een beetje achterhaald over." Den Boer en directievoorzitter drs H. van Meegen van EPZ houden hun mening over de gevolgen van de kameruit spraak nog achter hun kiezen. Eerst afwachten wat de minis ter van Economische Zaken en het kabinet ermee doen, is het parool. Van Meegen wijst er slechts op dat EPZ een gel dige vergunning voor de ex ploitatie van de kerncentrale heeft, Hij betreurt de uit spraak van de Kamer. De spanning en de onzekerheid voor het personeel van de cen trale noemt hij 'bijna onaccep tabel', zeker in het licht van de soms onduidelijke moties, de emoties en de wisselende meerderheden in de Tweede Kamer. universitair geslaagden an de Erasmusuniversiteit in otterdam is Ronny van Belzen, torheer. woonachtig in Vlissin- to. geslaagd voor het doctoraal (amen Nederlands Recht. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Fractievoorzitter Leen van Dijke van de RPF zal nog heel vaak terugdenken aan dat ene tele foongesprek dat hij dinsdagavond met Joke Jorritsma (D66) voerde. Van Dijke. druk bezig met het vergaren van een meerderheid voor zijn voorstel in het debat rond de kerncentrale Borssele. belde ook met D66. Hij wilde dat die fractie zijn motie zou steunen waarin hij de Tweede Kamer oproept tot een discussie over de rol van kernenergie in de toekomst. Als zijn voorstel wordt aangenomen kan hij met een gerust hart voor openhou den van de centrale tot 2007 stemmen. Dan zal immers binnenkort duidelijk zijn wat we verder aan moeten met kernenergie. Van Dijke krijgt 's avonds nog een telefoontje van me vrouw Jorritsma. woordvoerster in dit debat voor de D66- fractie. De RPF'er: „Ik vraag haar tot drie keer toe: 'Dus Joke als men mij ernaar vraagt kan ik zeggen dat jullie de motie met een 'positieve grondhouding' in de fractie brengen'0 Volgens Van Dijke beaamt Jorritsma dat, Ze had het zelfs zo met fractievoorzitter Wolffensperger be sproken Ja. mevrouw Jorritsma? „Neen. Ik heb alleen gezegd dat van onze verslaggever KRUININGEN - Opmerkelijk eensgezind heeft het CDA-Zee- land woensdagavond in Krui- ningen de kandidatenlijst voor de provinciale-statenverkie- zing vastgesteld. De door de Zeeuwse CDA-afdelingen opge stelde lijsten weken slechts marginaal af van de volgorde die het bestuur had bepaald. Op de uiteindelijke kandidaten lijst bleven de eerste zes namen van de advieslijst van het be stuur in dezelfde volgorde staan. Alleen vanuit Zeeuwsch-Vlaan- deren kwam. zoals te verwach ten was. kritiek. Met name de af deling Hulst was het niet eens met de gang van zaken. Deze af deling had dan ook uit protest geen eigen kandidatenlijst opge steld. Voorzitter K. Maas van de afdeling Hulst gaf aan dat naar zijn mening het algemeen be stuur onzorgvuldig had gehan deld. Hij liet doorschemeren dat het bestuur eerst nog maar eens in Hulst moet komen praten, om de daar nog aanwezige proble men weg te nemen. De afdeling Hulst en andere Zeeuws-Vlaam se afdelingen vonden dat bij de opstelling van de advieslijst van het CDA-bestuur onvoldoende recht was gedaan aan Zeeuwsch- Vlaanderen en vooral aan oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Toen ook nog eens de eigen kandida ten vanuit Zeeuwsch-Vlaande- ren door het provinciaal bestuur aan de kant werden geschoven, was het hek van de dam. memo reerde Maas de problemen. Hij kon dan ook nog geen medewer king aan de CD A-verkiezings campagne toezeggen. De voorzitter van de afdeling Terneuzen, C. Verlinde, was wat milder, maar ook hij liet zijn te leurstelling blijken. „Het alge meen bestuur heeft ons niet goed begrepen", gaf hij aan, „er is geen rekening gehouden met het advies vanuit Zeeuwsch- VlaanderenNa de Zeeuws- Vlaamse stemverklaringen be krachtigden de ongeveer 150 aanwezigen de kandidatenlijst. Begrip Voorzitter A. Verbree had in zijn openingswoord al begrip ge toond voor de afdelingen die zeg gen dat ze zich niet in de CDA- kandidatenlijst kunnen herken nen. De nieuwe lijsttrekker, ing A. Dek. zegde toe oost-Zeeuwsch- Vlaanderen extra aandacht te geven en zich extra in te span nen voor die regio. Verbree gaf aan dat de perikelen die het CDA landelijk en provin ciaal doormaakt een negatieve weerslag zullen hebben op de uitslag van de statenverkiezin gen. Toch was hij niet pessimis tisch. Als de uitslag van de laat ste Tweede-Kamerverkiezing worden doorberekend naar de Zeeuwse situatie, zou de CDA- fractie teruggaan van 13 naar 12 of 11 leden, liet hij weten. Vol gens hem is het CDA in Zeeland dan nog steeds de grootste par ty. Kandidaten De kandidatenlijst van het CDA voor de komende statenverkie zingen in maart volgend jaar ziet er als volgt uit (tussen haakjes de plaats die het algemeen be stuur voor de kandidaten op de advieslijst bedacht had) Lijsttrekker ing. A Dek uit Ka- pelle (1). 2 L. Coppoolse uit Mid- delburg(2),3 A. Sandee uit Kam perland (3). 4 L. Nederhoed-Zijl- stra uit Dreischor (4), 5 O. H M. van Waes-Smet uit Sas van Gent (5), 6 J. Ramondt uit Schoondij- ke (6). 7 J. A. de Looff-de Wild uit Kats <9). 8 T. Westerveld uit Sint- Philipsland (7). 9 A, J. G Poppe- laars uit Veere (8). 10 S. Buijs uit Goes (11), 11 P. Berrevoets-Rin- gelberg uit Kerkwerve (12). 12 A. L. Pronk uit Vlissingen (10). 13 G. C. Dijkhuis 13), 14 E M. Brus- Rensen uit Terneuzen 114) en 15 W. C. van Kempen uit Tholen (15). M. A. Stoffels uit Veere, die nog even overwogen heeft zich aan te sluiten bij een nieuwe vrije Zeeuws-Vlaamse lijst, stond op plaats 25 op de advieslijst van het bestuur, maar steeg dankzij de afdelingen naar plaats 21Het bestuur had C. W. A van Leuven uit Hulst op de 24ste plaats ge zet. De leden lieten hem twee plaatsen dalen en op de vergade ring werd meegedeeld dat hij zijn kandidatuur heeft ingetrok ken. Van Leuven is een van de initiatiefnemers van de Vrije Zeeuws-Vlaamse lijst. van onze verslaggever MIDDELBURG - „We zijn er trots op aansprekende mensen op de kandidatenlijst voor de komende provinciale-staten- verkiezing te kunnen zetten." Met die woorden presenteerde L. N. Labruyère woensdagmid dag de kandidaat-statenleden van zijn partij. De PvdA heeft gestreefd naar vernieuwing. Drie van de zittende statenle den verlaten, op eigen verzoek, de fractie. Dat zijn H. Vene kamp. J. Roodenburg en fractie voorzitter P. de Nooijer. Die vernieuwing begint op de zesde plaats van de lijst met F. de Pauw uit Sluiskil Verder heeft het begrip 'harmonie' een grote rol gespeeld bij de samen stelling, zo bleek uit de woorden van gewestelijk voorzitter La bruyère. Dat moet onder meer blijken uit de zeer duidelijke re gionale spreiding van de woon plaatsen van de kandidaten Al leen uit Tholen en Sint-Philips- land komen geen kandidaten. Ook uit de verhouding mannelij ke/vrouwelijke kandidaten moet dat blijken. Bij de eerste tien kandidaten zitten vier vrou wen. Verder is er bewust op gelet niet louter ambtenaren en men sen uit het onderwijs op verkies bare plaatsen te zetten. Daar naast is geprobeerd de lijst even wichtig samen te stellen, zoda nig dat de mensen elkaar goed kunnen aanvullen, aldus La bruyère Momenteel heeft de PvdA-frac- tie in de staten negen leden Dat aantal wordt als een dieptepunt beschouwd. De eerste vijf plaat sen op de ontwerp-lijst worden ingenomen door achtereenvol gens de zittende statenleden D Bruinooge uit Vlissingen, G. de Kok uit Goes, I. Sturm uit Zie- rikzee, L. Vermeulen uit Oost burg en D, Holtkamp uit Koude- kerke. Op zes staat F de Pauw uit Sluiskil, zeven het zittende statenlid D Eveleens uit Elle- woutsdijk. acht M. de Koster uit Rilland, negen T Strous uit Mid delburg. 10 M. le Roy uit Vogel waarde. elf A. de Vries uit Mid delburg. twaalf P. Holtring uit Koudekerke, dertien P. Hame link Wissenkerke, veertien J. Klaver uit IJzendijke, vijftien I. Baaijens uit Vlissingen en zes tien J. Konraad uit Biggekerke. De leden van de PvdA in Zee land kunnen nog wijzigingen in deze ontwerp-lijst aanbrengen, op de gewestelijke vergadering die zaterdag 17 december wordt gehouden. Het bestuur hecht er echter aan de eerste zestien kan didaten niet echt door elkaar te gooien, aldus Labruyère. juist in verband met de evenwichtige samenstelling waarnaar ge streefd is. Een aantal kandida ten - onder wie M. de Koster. M. le Roy en P. Hamelink - is mo menteel gemeenteraadslid Die functie leggen ze neer als ze in de staten gekozen worden Politie pakt duo na vernielen ruiten woning VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee Vlissingers aan gehouden die de ruiten van een woning aan de Jan van de Ca- pellelaan in Vlissingen hadden ingegooid. Toen de politie op de plek aan kwam hadden de mannen. 33 en 26 jaar oud. zes ruiten vernield. Het ging om een persoonlijke wraakactie. Tegen hen is een proces-verbaal opgemaakt. we deze motie, net als alle andere voorstellen, in de frac tievergadering zullen bespreken". Dus meneer van Dij ke jokt? „Nou, dat wil ik niet zeggen. Maar misschien dat hij een wat optimistischer kijk had." VVD-woordvoerder Remkes kijkt verbaasd als hij wordt geconfronteerd met dit 'verschil van inzicht'. „Ik zat op dat moment net bij Van Dijke op de kamer. Ik kon uit het gesprek opmaken dat D66 de motie zeer positief bena derde". En wat doet meneer Van Dijke nu? „Ik zet in het vervolg mijn dictafoon aan en zal de D66-leden nooit meer op hun woord vertrouwen." Jubileum aanbieding Schitterende lammycoat met heerlijk warm bont van binnen. Zeer soepele en lichte kwaliteit. Normale prijs 2.450,- Jubileumprijs ^en P^1934/'94 v WALSTRAAT 199. VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13