Inkijkoperaties politie onwettig Onze Top 5 van deze week. o 0 PZC r berco PZC Oud en nieuw Kamer wil meer banen langdurig werklozen buiten de Randstad Hoge school voor mafia-bestr ij ders 0 cd kamermeerderheid ïonderd miljoen poor ouderenaftrek Zaken zijn zaken in Brazilië commentaar 1.49 1.99 2.39 Navo-waarschuwing binnen- en buitenland smgdurige gevangenisstraffen op losse schroeven &ÈËm. DIVERSE AANBIEDINGEN Olieprijs bij begin beraad OPEC omhoog o 34<r Hulpmiddelen weer gratis DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 «STERDAM (ANP)- Een got politieonderzoeksteam fft volstrekt onrechtmatige kijkoperaties uitgevoerd in odsen en een garage. Zonder .vereiste toestemming van de [icier van justitie en zonder ;l vastleggen in processen- ?rbaal is zes keer ingebroken D informatie over een moge- jk hasjsyndicaat te verzame- Daardoor komen de jaren- inge gevangenisstraffen voor rie mensen op losse schroeven istaan. tt bleek maandag bij het ge- (htshof in Amsterdam na de jste zittingsdag in het proces jnd inkijkoperaties. De presi- ent. mr. J. Willems, concludeer- eop basis van het verhaal van e teamleider van het politie-on- ercoek meteen al dat de politie idelijk over de schreef is ge- an. «gelopen zomer verwees de Ho ge Raad de eerste zaak rond de ze opsporingsmethode terug naar het hof om nog eens nauw keurig vast te leggen aan welke voorwaarden zulke acties moe ten voldoen. Was de inkijkopera tie niet conform wet en recht uit gevoerd dan zou dit. volgens het hoogste rechtscollege, mogelijk gevolgen moeten hebben voor de inmiddels veroordeelde ver dachten. Over de inkijkoperaties ont stond veel ophef omdat er te wei nig controle op zou zijn. Politie mensen betreden daarbij, op grond van de Opiumwet, lood sen of andere ruimten i geen wo ningen) louter en alleen om te kijken of er een redelijk vermoe den van schuld bestaat in een opsporingsonderzoek. Dit rede lijk vermoeden van schuld is no dig om een dieper onderzoek met verdergaande middelen als huiszoeking in te stellen. Vooral in grote hasjzaken blijkt de politie dergelijke opsporings middelen te hanteren - acties die echter niet of uiterst moeizaam naar buiten komen. Bij vooral advocaten ontstond de angst voor een geheim politieapparaat dat op een mogelijk onrechtma tige en geheimzinnige manier boeven wil vangen. De georgani seerde misdaad zou daarmee met oneigenlijke middelen be streden worden. Veroordelingen De commotie - mede naar aan leiding van de IRT-affaire, waar in zo'n opsporingsmiddel ge bruikt werd buiten de autoritei ten om - leidde tot de roep om een parlementaire enquête. Ten aanzien van de inkijkoperaties moet het proces in Amsterdam alvast duidelijkheid verschaf fen. Drie mannen uit Den Haag en Voorburg zijn door het hof in Den Haag november 1992 ver oordeeld tot straffen van 4 tot 7.5 jaar gevangenis en geldboetes omdat ze betrokken waren bij een drugssyndicaat. Dat werd in april 1991 opgerold door een groot onderzoeksteam van poli tie- en justitie uit Rotterdam en Den Haag< leden van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD), rijkspolitie en marechaussee. Gedurende een aantal jaren organiseerde het syndicaat op grote schaal inter nationale hasjtransporten per schip, zo meende het Haagse hof. Tijdens het gerechtelijk vooron derzoek bleek al dat sprake was geweest van een inkijkoperatie. Teamleider A. van Loosbroek, hoofdinspecteur van politie in Den Haag. verklaarde maandag echter dat zijn team eind 1990 en begin 1991 niet in éen loods, maar in zes gevallen inkijkope raties had uitgevoerd. Op eigen houtje, want de Haagse officier van justitie mr. Van Eek werd doelbewust buiten de operaties gehouden. „Hij zou het nooit goed gevonden hebben. Maar wij moesten wel om te zien of in de loodsen en garage hasj lag. Het was onze laatste kans om het al twee jaar lopende onder zoek naar de drugslijn boven wa ter te krijgen. In drie gevallen werd inderdaad hasj gezien, maar daar bleef het ook bij", al dus Van Loosbroek. Opgebiecht Niet alleen was de vereiste toe stemming van de officier niet ge geven. ook werd niets in proces sen-verbaal vastgelegd. „Ik wil de niet dat de advocaten het te weten kwamen. We schrijven trouwens niets op dat niet mee kan werken voor het bewijs", al dus de voormalig teamleider. Dat dat de indruk wekt dat mo- DEN HAAG (ANP) - PvdA en fVD willen hel bedrag dat in 1395 voor koopkrachtcompen- alie van 65-plussers met aovv «schikbaar komt verhogen ran 55 tot 100 miljoen gulden, laarmee wordt voor een groot fcel van de ouderen een lichte laling: van het vrij besteedbare ókomen van een half tot drie kwart procent omgezet in een kwart procent verbetering of IJiandhaving van de koopkracht. Dat bleek maandag bij het de- bat van de Kamercommissie roor Financiën met staatssecre- taris Vermeend van financiën ,-erde ouderenaftrek. Het kabi- letwil ouderen komend jaar een [trek van 475 gulden geven. Dat nu 700 tot 800 gulden kunnen [orden. ïet kabinet wilde van de hon- ierd miljoen die in het regeerak koord beschikbaar is. voor het nar 1996 nog 45 miljoen achter le hand houden. Ook in 1996 is immers koopkrachtreparatie nodig, omdat de aow dan slechts oor de helft wordt gekoppeld iande contractloonstijging. Ko mend jaar wordt de aow bevro- r Het CDA staat sympathiek te genover de wensen van de coali tie. Met het Algemeen Ouderen- verbond is er derhalve een brede kamermeerderheid voor de wens van de coalitiepartners te vinden. De PvdA staat er wel op dat van de 100 miljoen tenminste 80 pro cent terechtkomt bij ouderen met een inkomen tot 33.000 gul den. Het kabinet stelt voor de ouderenaftrek te beperken tot inkomenstrekkers in de eerste belastingschijf (50.000 gulden). Als hieraan niet wordt voldaan, zal de PvdA met een voorstel ko men de aftrek meer te concen treren op de allerlaagste inko mens onder bejaarden (tot 33.000 gulden). Een wijzigings voorstel van de coalitiepartners ligt er overigens niet. Staatse cretaris Vermeend werd uitge nodigd voor de voortzetting van het debat op woensdag de kabi netsvoorstellen aan de wensen van de Kamer aan te passen. CDA-Kamerlid Reitsma dreig de, als het kabinet daarmee niet instemt, vanuit de oppositie met een wijzigingsvoorstel te komen.. DEN HAAG - Oud en nieuw wordt nu al beleefd aan de Waldorpstraat in Den Haag. Twee panden wachten op sloop, terwijl op de achtergrond nieuwbouw voor PTT-post domineert. De overige woningen op het terrein zijn al met de grond gelijk gemaakt. Ze worden opgevolgd door een nieuw wooncomplex en een hogeschool. Ook is een tramtunnel voorzien onder de banen van NS-station Holland Spoor. foto ANP DEN HAAG (GPD) - Steden bui len de Randstad moeten, meer het kabinet wil, profiteren van de 40.000 banen die gescha pen worden voor langdurig werklozen. Minister Melkert van Sociale Zaken wil de ko mende vier jaar maximaal 28.000 van deze banen gunnen aan de door werkloosheid ge teisterde vier grote steden. WD enD66 vinden 12.000 banen voor le rest echter te mager en eisen meen motie een groter aandeel roor 15 middelgrote steden. Minister Melkert suste de zaak maandag tijdens overleg met de Kamer door erop te wijzen dat de 'grote vier' eerst nog maar eens plannen voor de maximaal 28.000 banen moeten zien te ma ken. Ook bij experimenten met werken met behoud van uitke ring en het scheppen van banen met uitkeringsgeld krijgt de Randstad van Melkert voor rang. Dat gebeurt op verzoek van staatssecretaris Kohn- stamm van Binnenlandse Za ken, die snel een totaalaanpak van de werkloosheid in de vier grote steden wil. Experimenten uit de grote vier worden echter alleen éérder en niet anders be handeld dan de rest, zo zei Mel kert gisteren. Melkert's plan voor 40.000 nieuwe banen richt zich op ba nen van 32 uur in de zorgsector en de openbare veiligheid (stadswachten en dergelijke) voor de in totaal 188.000 langdu rig werklozen. De kandidaten moeten langer dan een jaar werkloos zijn en krijgen onge veer het minimumloon. In totaal Advertentie lange vorslslraal goes van onze correspondent ROME (GPD) De secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Boutros Ghali, heeft maan dag in Napels de driedaagse conferentie over de georgani seerde misdaad geopend. Hij deed dat met een oproep aan de lidstaten tot internationale sa menwerking en het harmonise ren van nationale wetgevingen inzake misdaadbestrijding. Boutros Ghali zei dat de natio nale staten vaak falen in hun strijd tegen de georganiseerde misdaad omdat men elkaar geen doelmatige assistentie verleent DENPASAR (RTR/KRF/DPA) - De prijzen van ruwe olie zijn maandag duidelijk gestegen onder invloed van de verwach ting dat de OPEC (Organisatie van Olie-Exporterende Lan den) haar produktieplafond voorlopig niet zal wijzigen. De stijging bedroeg 30 a 40 dollarcent per vat (van 159 liter), afhankelijk van de soort olie en de leveringstermijn. De ministers van olie van de OPEC-landen begonnen maan dag op het Indonesische eiland Bali hun halfjaarlijkse verga dering. De belangrijkste agendapunten zijn het vaststellen van een produktiemaximum voor de komende periode en de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal. Over deze kwesties werd maandag nog geen akkoord bereikt. De minis ters praten vandaag verder. Het ziet er naar uit dat de ministers besluiten om de produk- tiehoeveelheid een halfjaar te bevriezen. I Advertentie) Uw ORIGINEELSTE KERSTSFEER creëert u met de NATUUR- EN GEURLIJN M en de coördinatie ontbreekt. „Het is van fundamenteel be lang dat wetgevingen en juridi sche procedures van de staten op elkaar worden afgestemd aldus Boutros Ghali. Witwassen Het hoofdthema van de confe rentie in Napels, die bijgewoond wordt door 186 delegaties, is de internationaal opererende geor ganiseerde misdaad en het pro bleem van het 'witwassen' van geld uit criminele activiteiten. Geschat wordt dat er jaarlijks 845 miljard dollar wordt 'gezui verd', waarvan 100 miljard in Eu ropa en de Verenigde Staten. De Italiaanse mafïa-expert en vice-voorzitter van de parlemen taire anti-mafiacommissie, Ar- lacchi. zei dat een bijstelling van het bankgeheim een voorwaar de is voor een succesvolle be strijding van de mafia. Ook de Amerikaanse minister van justi tie. Janet Reno, legde het accent op het breken van de economi sche macht van de mafia. De Italiaanse premier Berlus coni, die de conferentie zal voor zitten. pleitte vóór de oprichting van een internationale hoge school voor de opleiding van ma- fiabestrijders. De school zou vol gens Berlusconi in de Italiaanse steden Palermo, Napels of Bari kunnen verrijzen. Het idee werd door Boutros Ghali positief ont vangen. De Italiaanse premier stelde ver der voor om een mondiale data bank op te zetten ter bevorde ring van de strijd tegen de wit waspraktijken en een steunpro gramma te ontwikkelen voor Rusland, het land dat op het ogenblik waarschijnlijk het meest te lijden heeft van de geor ganiseerde misdaad. heeft het kabinet 1,6 miljard gul den uitgetrokken. Volgend jaar ligt 200 miljoen klaar, die goed moet zijn voor 5000 banen. De regeringspartijen PvdA, WD en D66 willen dat er met de 'Melkert-banen' soepel wordt omgegaan. Zo zouden er banen van 20, maar ook van 38 uur ge schapen kunnen worden. Op die manier wordt voorkomen dat met name kostwinners alsnog een aanvullende uitkering nodig hebben. Melkert voelt daarvoor voorlopig weinig. Melkert werd van diverse kan ten gewaarschuwd voor een overvloed aan plannen om ba nen te scheppen. Zo zouden de 'Melkert-banen' kunnen botsen met het jeugdwerkgarantieplan of banenpools, waardoor de Am sterdamse tramconducteur in Amsterdam zijn banenpool- werk weer af moet staan van wege een Melkert-kandidaat. De minister beloofde daarom alle banenplannen en -experimen ten nog maar eens op een rijtje te zetten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 november a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Mariniers controleren een man tijdens de actie tegen de drugshandel. foi RIO DE JANEIRO (RTR) - Het Braziliaanse leger heeft zich na een anti-drugsactie nog niet teruggetrokken uil de sloppenwijken van Rio de Janeiro, of drugshandelaren steken vuurwerk af om klanten te laten weten dat de kust weer veilig is. De zaken lopen als vanouds, vertelden oogge tuigen maandag aan kranten. Kort daarvoor hadden eenheden van de landmacht en de ma rine twee achterbuurten verlaten. Daar pro beerde het leger afgelopen weekeinde een ein de te maken aan de bloeiende drugs- en wapen handel door ruim honderd criminelen te arres teren. Legerwoordvoerder Ivan Cardozo zei toen over de situatie in Mangueira: „De heuvel is niet langer in handen van de drugskoeriers". Maar kort na de terugtocht van de militairen staken leden van een drugsbende rotjes af om mogelij ke afnemers erop te attenderen dat zij zonder problemen weer 'spul' konden kopen. gelijk ontlastend materiaal ook wordt verdonkeremaand, wees hij van de hand. Later, toen het gerechtelijk vooronderzoek al liep tegen de drie mannen, zijn de operaties 'opgebiecht' tegen de woedende officier van justitie Toen zijn ook superieuren bij politie en justitie op de hoogte gebracht. Maar de drie mannen werden al verdacht en uiteindelijk veroor deeld. Voor het Amsterdamse hof zijn er. met de vaststelling van de on rechtmatige opsporingsmidde len. twee mogelijkheden. Het openbaar ministerie wordt niet- ontvankelijk verklaard in de vervolging van de drie. waarmee ze vrijuit gaan en er forse scha declaims voor deels al uitgeze ten straffen kunnen volgen. Ver der kan het hof concluderen dat de inkijkoperaties - of de bewij zen die op grond daarvan later vergaard werden - als onrecht matig bewijs moeten gelden. Ook dat betekent vrijlating van de drie. Slechts wanneer het hof denkt dat er ook buiten de in kijkoperaties bewijs genoeg was en de drie als schuldigen gelden, kan een nieuwe veroordeling volgen. Gedetineerden Hoorn kregen bij ontsnapping hulp HOORN (ANP) - De zeven gede tineerden die zondag ontsnap ten uit de gevangenis De Kren tentuin in Hoorn hebben wel hulp van buitenaf gekregen. Dat heeft gevangenisdirecteur J. Teule maandag bekendge maakt. Eerder meldde de poli tie dat het zevental op eigen kracht ontkwam. Vier van de zeven waren gisteren nog voort vluchtig. Handlangers hebben een hek rond de gevangenis van buitenaf doorgeknipt, daarna de tralies voor het toiletraam weggezaagd en vervolgens een gat gemaakt in een stalen plaat voor het raam. Ze duwden een koevoet naar binnen, waarmee de gedeti neerden de stalen plaat van bin nenuit konden verwijderen. Teule verwacht dat de politie de vier voortvluchtige gedetineer den binnenkort zal aanhouden omdat het „vaste klanten" van De Krententuin zijn. Eén van hen moest nog één dag zitten. 01 Spaghetti- of macaroni, meergranen, pak 500 gram of Macaroni 1 /IQ elleboogjes, zak 1 kilo W? x/+;7 01 Country- of Fruitcookies, pak 300 gram Alle 01 Snacksalades, per bakje 250 gram 1-korting o.a.: 01 Selleriesalade, 1 CQ bakje 250 gram A.üï/ 01 Engelse theemelange, doosje 40 zakjes 4 gram 288~ OlVloerkadetten, zak 10 stuks - M11111111111111 De luchtaanval, gistermiddag, van NAVO-vlieg- tuigen op het militaire vliegveld Udbina in Kroatië, van waaruit Servische toestellen vorige week de belegerde moslim-enclave Bihac hebben ge bombardeerd, is een nieuw soort actie onder VN- vlag met ongewisse gevolgen. De Serviërs hadden bij hun bombardementen napalm en fragmentatiebommen afge worpen op een stad die door de VN tot 'veilig gebied' is uitge roepen. In de opnieuw fel opgelaaide oorlog was deze bena ming al niet veel meer dan een loze kreet geworden. Met hun luchtaanvallen op Bihac overschreden de Serviërs een kriti sche grens in de verheviging van de strijd. Wilde de interna tionale gemeenschap nog een beetje van de eigen geloof waardigheid overeind houden in het wespennest van het Bal kanconflict. dan moest er dus nu opgetreden worden. Dat laatste is gisteren gebeurd. Op de luchtmachtbasis van de Kroatische Serviërs hebben NAVO-gevechtsvliegtuigen de startbaan onklaar gemaakt, om te voorkomen dat van daar uit opnieuw bombardementen kunnen worden ondernomen. De actie werd uitgevoerd op verzoek van Unprofor, de VN- vredesmacht in voormalig Joegoslavië. Ze was zorgvuldig voorbereid en werd gedekt door een nog maar pas aanvaarde resolutie van de Veiligheidsraad. De hele gang van zaken met deze strafactie tegen het op treden van de Kroatische Serviërs laat zien voor welke onmogelijke opgaaf de VN staan aan de vooravond van de vierde oorlogswinter in Bosnië. Overal waar de rust een beetje leek teruggekeerd, wordt nu weer zwaar gevochten. Het werk van de VN-blauwhelmen wordt met de dag moeilij ker en riskanter. Hulp voor de bevolking in de frontgebieden die van de buitenwereld zijn afgesloten, wordt steeds vaker tegengehouden en gedwarsboomd. Aan de wezenlijke taak waarvoor de vredesmacht is ingezet, komt deze maar zelden toe. Sterker nog: de VN-troepen worden de laatste tijd meer en meer zelf mikpunt in het oorlogsgeweld en beschuldigd van partijdigheid. Met de NAVO-aanval van gisteren is het gevaar van wraakacties tegen de 30.000 VN-militairen in Bos nië alleen maar toegenomen. Niet voor niets zijn ze in de hoogste staat van alarm gebracht. In feite komt het erop neer dat de Verenigde Naties nauwelijks iets van militaire actie vanuit de lucht kunnen ondernemen tegen de manier waarop het oorlogsgeweld in voormalig Joegoslavië in golven op en neer gaat, zónder direct het eigen personeel van de vredes macht op de grond aan grote risico's bloot de stellen. De blauwhelmen zijn zo de gijzelaars schizofrene positie waarin de internationale bemoeienis in het Bosnië-conflict is te rechtgekomen. En het eind daarvan is nog niet in zicht. Voor de NAVO was het gisteren militair gezien een belang rijke dag. Nog niet eerder was er in de burgeroorlog in Bosnië met zoveel geweld een signaal afgegeven aan de Ser viërs dat zij moeten inbinden. Of dat ook werkelijk gebeurt zal voornamelijk afhangen van een consequente en tegelijk eensgezinde houding van de internationale gemeenschap te genover de strijdende partijen. En juist daaraan heeft het sinds het begin van de vijandelijkheden in en rond Bosnië ontbroken. Diepgaande verschillen van mening tussen de Europese partners onderling, tussen Europa en de Verenigde Staten, tussen de Verenigde Staten en Rusland: de burger oorlog gedijde bij de onenigheid en de onzekerheid in de bui tenwereld over de vraag wie zich verantwoordelijk moet voe len voor wat er in het verscheurde voormalige Joegoslavië aan de hand is. Na alle mislukkingen in de diplomatie en de bemiddeling neigen de Amerikanen ertoe het begin van een oplossing dan uiteindelijk maar op het slagveld te zoeken. De aanvallen met napalm en fragmentatiebommen hebben la ten zien wat zoiets kan betekenen. De NAVO heeft gisteren de Serviërs in elk geval hardhandig gewaarschuwd dat zo'n rampzalige wending in de oorlog niet wordt geaccepteerd. vdM. DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft besloten de eigen bijdrage voor hulpmiddelen per I januari voor iedereen af le schaffen. Dat wil zeggen dat gebruikers van bijvoorbeeld steunkousen, prothe ses, insulinepompen of -spuiten, incontinentiemateriaal en gehoor apparaten niet langer zelf opdraaien voor een deel van de kosten. Tot nu toe moest er een eigen bijdrage van 15 procent worden be taald. met een maximum van 200 gulden per jaar. Staatssecretaris Terpstra (volksgezondheid, welzijn en sporti heeft dat gisteren bekend gemaakt bij de behandeling van het Zorgbudget voor 1995 in de Tweede Kamer. Alleen Terpstra's eigen VVD is niet gelukkig met haar besluit. De liberale fractie had liever gezien dat de eigen bijdrage alleen werd geschrapt voor chronisch zieken en oude- Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar. A L Oosthoek. adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse-"» weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel 01180-81000 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel, 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50. automatische afschrijving 83.75. franco per post 107,50: per maand 29.60. automatische afschrij ving 29.00: jaarabonnement 326.50. auto matische afschrijving 325.00; jaarabonnement franco per post 415.00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1.50. zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm: minimumprijs per advertentie 24,75. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3