Stenen vallen uit kademuur Goes Op termijn autovrij Havenplein Zierikzee College Hulst: bij herindeling moet provincie leiden Winkeliers Zierikzee ruziën beleefd verder over werk op zondag Goese stadhuis als museum Tholen praat over vakantieproject bij Pluimpot-gebied Fracties Axel willen duidelijker plan vooi ambtelijk apparaat streek 16 Onderzoek moet snel inzicht geven in staat historisch monument DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 van onze verslaggever GOES - De historische kademu ren van de Goese stadshaven worden waarschijnlijk nog voor de winter onderworpen aan een nauwgezette inspectie. Het onderzoek moet zicht bren gen op de kwaliteit van de mu ren op en onder de waterlijn. Aan de westzijde is inmiddels een halve vierkante meter met selwerk in het water gevallen. Ook zitten hier en daar scheu ren in de wanden. Echt groot on derhoud is al ruim twintig jaar niet gepleegd aan het rijksmo nument. De Stichting Stadshaven, die de haven van de gemeente pacht en weer onderverpacht aan de ha venmeester, is bezorgd over de toestand van de kademuren. „We hebben geconstateerd dat de kademuur langzaam begint af te brokkelen. Er is aan één zij de een aardig gat gevallen, in elk geval behoorlijk groter dan een sigarendoos", zegt stichtings voorzitter W. F. den Herder. Hij heeft, ook als fractievoorzitter van onze verslaggever ZIERIKZEE - Na een 'pittige discussie' lijkt de stemming binnen de Zierikzeese Onderne mers Centrale (ZOC) weer wat opgeklaard. De handtekenin gen, gericht tegen het openhou den van winkels op zondag, worden donderdag echter ge woon overhandigd aan de ge meente. Naast de initiatiefne mers zullen ook ZOC-bestuurs- leden aanwezig zijn om de ver schillende standpunten van de leden toe te lichten. Voorzitter T, van Wijk verklaar de maandag na de crisisvergade ring dat het bestuur zich neer legt bij het meningsverschil on der de leden over de winkelslui tingsverordening. Verder hult het ZOC-best.uur zich in stilzwij gen omtrent de commotie rond de handtekeningenactie. „Dit ligt behoorlijk genuanceerd", wilde Van Wijk nog wel kwij t. De kwestie werd achter gesloten deuren uitgepraat. Zowel be stuur als leden verwezen achter af naar het persbericht waarin onder meer staat dat 'leden zich bewust blijken van de noodzaak van eenheid in de ZOC-besluit- vorming'. Tumult Op initiatief van middenstander A. H. Deurloo werd de actie on langs ontketend. Zijn idee kreeg navolging van zo'n zestig Zierik zeese ondernemers. Hierdoor van de Goese VVD. aangedron gen op een 'deugdelijk rapporta ge'. Waterlijn Het Goese college van b en w krijgt binnenkort een ambtelijk advies, waarin wordt aange drongen op een onderzoek. De problemen doen zich vooral voor op de waterlijn, die enkele tien tallen centimeters beslaat. „De slechtste plekken in het metsel werk zitten bijna altijd op de scheiding tussen nat en droog. Op die plaats vallen eerst de voe gen eruit en vervolgens raken ei stenen los", licht woordvoerder C. J. Pieters van de gemeente toe. Pieters is onder meer is be last met monumentenzorg. Volgens hem valt het op het eer- ontstond tumult omdat tijdens de ZOC-ledenvergadering van eind oktober werd besloten de gemeente positief te adviseren over de winkelsluitingsverorde ning. Deze maatregel stelt onder meer dat winkels in Zierikzee van 1 april tot 1 oktober de deu ren op zondag mogen openen van 12.00 tot 18.00 uur. Tijdens de vergadering zou niemand be zwaren hebben geuit. Deurloo werd verweten buiten het be stuur om te handelen. Weg vrij De gemeente had naast de ZOC ook de Kamer van Koophandel advies gevraagd over het voor stel. Nu laatstgenoemde instan tie eveneens positief is, lijkt de weg vrij om de verordening in te voeren. Het waarnemend hoofd algemene zaken van de gemeen te. P. J. Verkaart, denkt dat al leen de handtekeningenactie het college nog op andere ge dachten kan brengen. „Mis schien dat b en w zich nog nader willen bezinnen." De petitie wordt donderdag overhandigd aan wethouder L. J. van Gastel. Over het voorstel wordt beslist in de gemeenteraadsraadsver gadering van maandag 12 de cember. De verordening wijst verder de donderdagavond aan als vaste koopavond voor Zierikzee, zoals ook nu al het geval is. Verder blijkt dat er nog ruimte is voor een avondwinkel die van 16.00 uur tot 0.00 uur geopend is. ste gezicht wel mee met de afkal ving van de kademuren, maar ook voor hem is het een vraag in welke staat het metselwerk on der de waterlijn zich bevindt. Het onderzoek, waartoe het col lege vrijwel zeker zal besluiten, kan alleen worden uitgevoerd ais het waterpeil dertig centime ter omlaag wordt gebracht. Pie ters: „Alleen dan kun je zien wat er werkelijk aan de kademuren mankeert." Als blijkt dat aan renovatie niet valt te ontkomen, zal de ge- Inbraak woning in Westdorpe TERNEUZEN - In de nacht van zondag op maandag werd inge broken in een huis aan de Jan Dellaertstraat in Westdorpe. De 45-jarige bewoner mist een vi deorecorder ter waarde van zes honderd gulden. Een 39-jarige Duitser deed maandag bij de politie aangifte van inbraak in zijn caravan op camping Schoneveld in Bres- kens. Uit de caravan werden ver rekijkers, een kleurentelevisie, cd's, huishoudelijke apparatuur en slaapzakken meegenomen. De inbraak is mogelijk al enige tijd geleden gepleegd. Het is geen minirotonde, maar een onderdeel van het kunstwerk No Limit dat wordt geïnstal leerd in het Goese stadskantoor. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Wie volgende week in het Goese stadskantoor lieden uren ziet turen naar de gangwanden, kan gerust zijn: het zijn waarschijnlijk geen ambtenaren. De gemeente heeft besloten van haar huis een museumpje te maken. Er was al een Bruckman-vleu- gel, maar nu komt bijna elk plekje in het gangenstelsel onder de kunst te zitten. Vrij dag wordt Goes' nieuwste ex positieruimte ingewijd. Met werk van de leden van de Stichting Goese Kunst markt, een heel hoog object van Mare de Regt en muziek van Dies le Due. Gemeentesecretaris C. M. de Graaf krijgt de eer. „Die", zegt cultureel medewerker N. Bouwman, „is met het idee gekomen." De vraag is. waar om Goes, nadat de stillevens van Lodewijk Bruckman na veel geharrewar tussen ge meente en kunstenaar einde lijk aan de muur waren gespij kerd, ook de andere vleugels niet meteen van zo'n kunst zinnige toets heeft voorzien. Het antwoord ligt voor de hand. „Geen geld", knikt Bouwman. Kennelijk kan de secretaris beter rekenen, want het expo seren van kunst op de gang- blijkt helemaal niet zo duur te zijn. „De kosten vallen mee", knikt Bouwman opnieuw, „we moeten de werken verze keren en wat rails aanschaf fen om ze op te heffen. Dat is het wel." Welkom Er is inmiddels een selectie commissie in het leven, geroe pen die bepaalt welke kunst toegang krijgt tot de wandel gangen. Het criterium is 're delijke kwaliteit'. Voor de cul turele voeding van het stads kantoor heeft de gemeente in middels alle Goese kunste naars aangeschreven. „Maar ze hoeven niet per se uit Goes te komen", haast Bouwman zich te zeggen. Ook een Ar meense asielzoekende kunst schilder, die maandag toeval lig binnenloopt, is welkom. „En er zijn ook wat oud-colle ga's die belangstelling heb ben. De één fotografeert, de ander maakt poppen." Is Bouwman niet bang voor verkeersopstoppingen als mobiele ambtenaren en kunstminnende burgers el kaar op de promenades tref fen? „Tja, het college heeft er mee ingestemd." Zo heeft het college ook besloten dat in de b w-vleugel de wanden kunstvrij blijven, zodat het dagelijks gemeentebestuur in elk geval niet voor de voeten wordt gelopen. Blikvanger Twintig leden van de stich ting Goese Kunstmarkt ge ven vanaf vrijdag een proeve van hun kunnen in het stads kantoor, waar op de verschil lende etages in totaal 75 doe ken te aanschouwen zijn. Blikvanger vormt het kunst werk No Limit van Mare de Regt: een betonnen ring op de begane grond met een spiegel in het hart, van waaruit drie slangen door het trappenhuis naar de nok kronkelen. Dies le Due zorgt met zijn workshop Doorbraak voor de muzikale omlijsting. De expositie is tij dens kantooruren - negen tot vijf - te bezichtigen. Rest de vraag of ook de 150 verschillend gekleurde zeef drukken van het Rockefeller Plaza, een prijswinnend werk van de Goese kunstenaar Georg Schade, een mooier plaatsje krijgen. „Dat weet ik niet hoor." De doorzichtige box, waarin de zeefdrukken opeen zijn gepakt, blijft voor lopig dus achter het ruitje van de telefoniste. Ze steekt elke dag wel een andere kleurstel ling aan de voorzijde. meente waarschijnlijk het gelag moeten betalen. De Stichting Stadshaven is financieel slechts beperkt verantwoordelijk voor het onderhoud aan het monu ment; zij voert alleen kleine re paraties uit. En een fikse bijdra ge van het rijk zit er niet in. De stadshaven staat laag genoteerd op de monumentenlijst. Aan de kademuren is de laatste decennia weinig gedaan. Pieters deelt mee 'dat er sporadisch wat is geïnvesteerd in onderhoud'. Hij maakt daarbij een uitzonde ring voor het westelijk stuk kade ten noorden van het Sint Maar- tensbruggetje. Tegelijk met de bouw van de stedelijke villa's is daar een damwand geslagen om te voorkomen dat de muur zou instorten, want die hing dertig centimeter over. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Hel Thoolse college van b en w heeft 'serieuze contacten' met een projectontwikkelaar die 225 vakantiewoningen en een 'elk- weer-voorziening' wil aanleg gen nabij natuurgebied de Pluimpot. Dit zei CDA-wethou- der J. Versluijs maandag tij dens een vergadering van de ge meenteraad van Tholen. Het gaat om de ontwikkeling van bestemmingsplan Wulpdal. Dat plan is al acht jaar oud. B en w vroegen de raad gisteren ruim veertienduizend gulden uit te trekken om het plan weer bij de tijd te maken. Behalve de SGP, die om principiële redenen te genstemde, gingen de fracties akkoord. Wel werden kritische kanttekeningen geplaatst bij het plan, dat volgens PvdA- raadslid M. A. J. van der Linde bijvoorbeeld 'moeizaam' tot ont wikkeling komt. P. van Belzen van RPF/GPV vroeg zich op zijn beurt af of er wel toekomst is voor het idee. In het verleden zijn verschillende geïnteresseer de projectontwikkelaars afge haakt. Vooral aanleg van 'elk- weer-voorzieningen' zou duur zijn. Versluijs wist de raad te overtui gen door te wijzen op het h« serieuze gehalte van de nietnij name genoemde gesprekspaj ner van het college. Burgemet ter H. A. van der Munnik zei b vendien 'zeker te denken datft plan haalbaar is' en wees er; dat de provincie positief s tegenover aanleg van recreal ve voorzieningen bij de Plu» pot. Muziekschool Verder werd gisteren onder mtj gesproken over de rekening is| van de Zeeuwse muziekschol Die kampt met een tekort vj ruim drie ton. De Thoolse ra besloot schoorvoetend een aa vullend bedrag van ruim acj duizend gulden beschikbaar] stellen. Schoorvoetend, oma de muziekschool vaker metit] ge) tekorten zou kampen cn] wellicht te makkelijk op zouj kenen achteraf toch wel exS geld te kunnen incasseren n de gemeenten. Wethouder Versluijs wees echter op dat de school maatj gelen neemt die soortgelijke] tuaties (achteraf hogere rei ningen presenteren) in de t« komst moeten voorkomen. B doeling is dat voortaan tussj tijdse rapportages over de firn ciële toestand worden ira diend. van onze verslaggever AXEL - De VVD-fractie in (le ge meenteraad van Axel wil geen 500.000 gulden reserveren voor het verbeteren van de doelma tigheid van het ambtelijke ap paraat, zolang het college geen concreet stappenplan heeft uit gewerkt. Ook D66 wil meer dui delijkheid over de uitvoering van een aantal onderdelen uit het doelmatigheidsonderzoek en is vooral benieuwd of het personeel voldoende inspraak heeft. Het college van b en w van Axel wil de algemene reserve in 1995 voor één keer voeden met 500.000 gulden uit de reserve winst grondverkopen. Het colle ge wil die vijf ton reserveren voor de kosten die gemaakt moeten worden voor de uitwerking van het doelmatigheidsrapport, dat vorig jaar door een extern bu reau werd opgesteld. In haar algemene beschouwin gen op de begroting 1995 stelt de WD zeer benieuwd te zijn naar de maatregelen die b en w willen nemen om het functioneren van het ambtelijke apparaat te ver beteren. „Thans moeten we het doen met een onduidelijk, op vaagheden gebaseerd ad-hoc be leid en een grenzeloos vertrou wen in Uw college", stellen de li beralen. „En dat is toch net iets teveel van het goede!" De VVD wil daarom pas vijf ton reserve ren voor de uitwerking van het doelmatigheidsrapport wan neer er een concreet stappen plan met kostenplaatje op tafel ligt. Overleg D66 wil vooral weten op welke wijze het personeel op het stad huis bij de uitvoering van het doelmatigheidsonderzoek is be trokken. De democraten pleiten voor het instellen van een over legstructuur van hoog naar laag en andersom. Volgens D66 kun nen daardoor eventuele frustra ties over de herstructurering van het ambtelijk apparaat wor den weggenomen. Ook het GPV besteedt in zijn al gemene beschouwingen aan dacht aan de uitwerking van het doelmatigheidsonderzoek. Het college wil voor 1995 250.000 gi den vrijmaken voor zowel e tijdelijke als structurele pen neelsuitbreiding. maar het Gi vraagt zich af of dit bedrag w doende is. Het GPV stelt dat bij de gemeente op dit mome al twee vacatures ingevuld mt ten worden en dat er ook geldl steedt moet worden voor 1 verbeteren van het onderhol aan het openbaar groen. „Vo het realiseren van een ander 1 leid blijft daardoor weinig ove meent het GPV. Het GPV vin dat het onderhoud in de v nieuwde binnenstad op dit iï ment te wensen overlaat. 1 fractie rept onder meer over! potte muren, uitgerukte en aff broken bomen en slecht schot gemaakte straten. De herinrichting van de binn stad van Axel komt ook bij I aan de orde. De democraten si len zich op het standpunt i ook de ambulante handela) profiteren van het opknapt van de binnenstad en dat daarom net als de vaste ond nemers een baatbelasting m ten betalen. D66 vindt dat markthandelaren éénzever van de belasting moeten beta en dat de vaste ondernemers bijdrage van zeszevende dier op te brengen. Samenwerking Het CDA laat wéten content: met de aanpassingen en fraaiingen in de binnensl Maar om van Axel een nog a trekkelijker koopcentrum maken, moet volgens de ch ten-democraten de samen? king tussen de vertegenwoo gers van het toerisme en reci tie, het midden- en kleinbec en de ambulante handel won verbeterd. Verder stelt het CDA voor meer vrijwilligers in te zetter het Gecoördineerd Oude: werk en de bibliotheek oni kosten in de hand te houder toch een goede dienstverler te kunnen aanbieden. Het C vindt bovendien dat de bil theek ook op donderdag en terdagmiddag de poorten n ten openen, zodat zoveel mi lijk mensen de leeszaal kun bezoeken. van onze verslaggever HULST -- Het zelf initiatieven ontplooien om in Zeeuwscli- Vlaanderen tot een herindeling' van (drie) gemeenten te komen, is 'trekken aan een dood paard', vinden b en w van Hulst. Het college stemt van harte in met de, in de algemene beschouwin gen neergelegde, wens van de meerheid van de gemeenteraad om tot herindeling over te gaan. Maar, vinden 1) en w, als ge meenten zelf geen initiatief ne men om vrijwillig tot fusie over te gaan, moet de provincie het voortouw nemen. De gemeente kan, zo lang ver schillende kleine gemeenten 'hun zelfstandigheid blijven koesteren', volgend jaar slechts afwachten, schrijven b en w van de Reynaertstad in hun beant woording van de algemene be schouwingen. Het dagelijks be stuur van Hulst tempert ook enthousiasme van verschille fracties om de algemene re ves te beperken. Over de reservegelden moet structureel kunnen worden schikt en daarnaast krijgt df meente de komende jaren wel wat kosten voor de kie Zo moet het Oranjebolwerl de sanering weer worden g construeerd en herstel vat vest en de stadswallen eisen investering waar nog niet ov nagedacht. Na de Grote M dienen meer straten en plei (onder meer Hout- en Pa3 markt, Lange Bellingsti Kleine Bagijnestraat en Do' le Poort) op de schop te wol genomen. Ook voor de aa van kleinere woonwagence zal in de toekomst - door wegvallen van rijksgelden sociale woningbouw - meer van de gemeente nodig zijn, Na decennia van verwaarlozing dreigen de kademuren van de Goese stadshaven de gemeente nu flink op (onderhouds)kosten te jagen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het concept-Ver- keersstructuurplan (VSP) bevat nog enkele haken en ogen vol gens de commissieleden open bare werken van Zierikzee. De commissie werd het maandag avond niet eens over een ge- luidshinderonderzoek voor de bebouwde kom. Ook bestaat nog onduidelijkheid over het autovrij maken van het Haven plein. Op termijn gebeur dat mogelijk wel. Tijdens het behandelen van de bezwaarschriften die tegen het VSP zijn ingediend ontstond verdeeldheid over een onder zoek naar geluidshinder. Aanlei ding was een brief van enkele be woners van de Scheepstimmer- dijk. De schrijver, aanwezig bij de vergadering, meende dat OUD-VOSSEMEER Concert - De Oud-Vosse- meerse muziekvereniging geeft vrijdag 25 november in het plaatselijke dorpshuis een con cert met medewerking van mu ziekvereniging De Volharding uit Putte. Dit begint om 19.30 uur. door de verkeersintensiteit het aantal wettelijk toegestane de cibellen wordt overschreden in de straat. „In het VSP wordt ge schreven over een autoluwe bin nenstad, kunt u dit niet meene men?" vroeg hij. W. A. van Balle- gooijen (PvdA) vond van wel en wilde de verkeersrichting om leggen waardoor de Scheepstim- merdijk haar functie als slui proute naar het centrum ver liest. Dit voorstel werd overge nomen door J. Th. M. van dei- Veer (D'66) en waarnemend voorzitter W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV). CDA-er C. Legemaate zag in de Scheepstimmerdijk liever maat regelen om het rijgedrag te be lemmeren. Vragen over de combinatie ge luidshinder/veiligheid/verkeers intensiteit werden niet tot tevre denheid van Ballegooijen beant woord zodat hij pleitte voor ver der onderzoek naar geluidshin der. Ook de overige leden wilden meer informatie zodat- de com missie adviseert de kwestie meer uit te spitten. Op termijn Legemaate wilde de mening van het college over het autovrij ma ken van het Havenplein. Vol gens hoofd gemeentewerken C. L. van der Linde moeten de au to's op termijn verdwijnen. Voorlopig zouden b en w alleen spreken over het uitbreiden van terrassen. De commissie rea geerde verder terughoudend op onderzoek naar de bouw van een gemeentelijk overslagbedrijf in Zierikzee, ook een van de punten uit het VSP. Ballegooijen zag graag een oriënterend onder zoek waarbij de voor- en nadelen op een rijtje worden gezet. J.J. Geijlense (VVD) wilde er niet te veel werk in stoppen en Lege maate vond onderzoek overbo dig. ,,'t Zit er niet in voor Zierik zee," meende hij. „Kennelijk zijn er veel argumenten het niet te doen," besloot Van der Veer. „Laten we die dan maar op een rijtje zetten." Duo betrapt bij stelen dieselolie SINT-JANSTEEN - Een 26-jari- ge man en een 29-jarige vrouw uit Kapellebrug zijn zondag avond omstreeks tien uur be trapt door een politieman in bur ger bij het stelen van 50 liter die selolie. Het duo was dieselolie aan het tappen uit een vrachtau- to die aan de Badhuisstraat in Sint-Jansteen geparkeerd stond en eigendom is van een trans portbedrijf in Kloosterzande. Het tweetal werd overgebracht naar het politiebureau in Hulst. In de commissie openbare werken van Zierikzee bleef maandag onduidelijk of wanneer liet Haven plein autovrij wordt. f°t0 Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 22