inel klaarheid beleid softdrugs Vuurtoren voor joodse drenkelingen Kamervragen voortaan naar Libelle? )reigend failliet van lontessori Tholen oorlopig afgewend ynagoge twee dagen e bezichtigen 'Ik ben direct het kanaal ingedoken' Kamerlid D66: eigen beleid gemeenten in kwestie koffieshops Dek: 1988 streefjaar fusie waterschappen in Zwsch-Vlaanderen urgemeesters bereiden eensluidend standpunt voor van onze verslaggever OEN HAAG - „Ik kan voor taan net 7,0 goed mijn vragen naar Libel Ie of Margriet stu- fen." Het Zeeuwse Tweede- Kamerlid L. C. van Dijke is he rig teleurgesteld over de ant woorden die minister A. Jor- ritsma van Verkeer en Water staat hem onlangs heeft gege- op vragen over de veilig- heid van de scheepvaart op de Westerschelde. Van Dijke ziet slechts één 'posi tief kantje aan de antwoorden. „De minister heeft erkend dat het niet goed zit met de infor matievoorziening vanuit Ant werpen. Het kan tot een half uur duren voordat informatie over een scheepslading bij het Schelde Coördinatie Centrum (SCC) in Vlissingen is. Die er kenning is tenminste iets. Maar wat doet zij vervolgens met die constatering? Niets." Minister Jorritsma richt haar hoop op een verbetering van de relatie tussen Nederland en Vlaanderen na een akkoord over de verdieping van de Wes terschelde en het tracé voor de Hoge Snelheids Lijn (HSL). Ook Europese regelgeving over een meldplicht voor vervoer van gevaarlijke stoffen kan hel pen. Van Dijke vindt dat twij felachtig. „Verdieping en HSL. Hoe lang slepen die kwesties zich al voort En een Europese richtlijn kan niet direct dwin gend worden opgelegd. Een mi nister zou anders met zo'n vei ligheidsvraagstuk moeten om springen." Het RPF-Kamerlid overweegt aanvullende vragen te stellen. ipnze verslaggever 1SSINGEN - Het college van awse burgemeesters hoopt aenkort te komen tot een sluidend standpunt over het voeren beleid rond in soft ijs handelende koffieshops andere verkooppunten. Een yjnciale werkgroep met ver- inwoordigers van gemeen- nonze verslaggever IOLEN - De Montessori- 100I in Tholen is voorlopig jRd. Het ministerie van on- nvijs moet de bouwkosten jjna 1,5 miljoen gulden) ver fden. Dit heeft de rechtbank Middelburg besloten. Een tigend failliet van de school ïiermee voorlopig afgewend, duidelijk is nog of het minis- rie beroep aantekent tegen de ^tslissing. Montessorischool had, even- ihet Thoolse college van b en bezwaar gemaakt tegen het indpunt van het ministerie het geld niet te betalen. Het it om precies te zijn om 86,000 gulden. Dit bedrag tft het Thoolse gemeentebe- in '92 aan de school ge- nd om nieuwbouw te plegen. Rijk zou het via een zoge- emde stichtingskostenver- iding moeten terugbetalen, r weigert dit vooralsnog. Re- het schoolbestuur diende te een kopie van de bouwop- icht in bij de minister. ten, politie en het Openbaar Mi nisterie rondt dezer dagen een inventarisatie van de proble matiek af, zodat kan worden be zien of de in beginsel landelijk geldende richtlijnen al dan niet in aangepaste vorm in Zeeland navolging verdienen. Nadat er een beslissing is geno men over het in Zeeland te vol gen beleid kan ook in juridische zin een standpunt worden inge nomen. Zo kunnen gemeenten bij overname van het landelijk gedoogbeleid met het vaststel len van het aantal koffieshops op nul een totaalverbod van kof fieshops binnen de gemeente grenzen afdwingen. Het Zeeuwse beleid moet ook helderheid brengen of en hoe er tegen bepaalde situaties moet worden opgetreden. Momenteel voldoet het overgrote deel van met name in Terneuzen geves tigde hasj-koffieshops niet aan de landelijke normen. Ook opereren er - zoals in Vlissingen - buiten de keten van koffie shops verkooppunten in strijd met de landelijke gedoogcrite- ria. De verkooppunten voldoen alleen aan de eisen van de vesti gingswet voor de detailhandel. Volgens drugsofficier van justi tie mr Van der Bel dienen (adspi- rant)koffieshophouders er reke ning mee te houden dat het in Zeeland te zijner tijd helemaal niet tot enig gedoogbeleid zal komen. Van der Bel waarschuwt uitbaters dat alle activiteiten volstrekt voor eigen risico wor den ondernomen. Voortdurend zal een strafrechtelijk optreden boven het hoofd hangen in de vorm van een proces-verbaal, in beslagneming van de drugs en vervolging. De rechtbank vindt echter dat het ministerie tekort is gescho ten in zijn voorlichting over een wetswijziging die de perikelen veroorzaakte. De bezwaarden stelden dat de minister onzorg vuldig heeft gehandeld. Belang hebbenden zouden niet op de hoogte zijn gebracht van een wetswijziging uit juni '92. Die had tot gevolg dat alleen vergoe dingen voor nieuwbouw werden betaald aan scholen die vöör 1 september van dat jaar kopieén van de bouwopdracht hadden ingeleverd. De Montessori school was daar te laat mee. Schooldirecteur F. Rodenburg zegt 'deels opgelucht' te zijn. „We zijn pas echt opgelucht als het ministerie zegt: we leggen ons neer bij de uitspraak van Middelburg", zegt Rozenburg. Of dat zo is, moet volgens een woordvoerder van het ministe rie over enkele dagen blijken. „We gaan eerst de argumentatie van de rechtbank bekijken", al dus de woordvoerder. „Onzeker is nog of beroep aantekenen zin vol is." DDELBURG - De Vereniging en Monumenten houdt vrij- ;16 en zondag 18 december in ddelburg van 11 tot 16 uur project 'Restauratie van de aand'. De zojuist gerestau- erde synagoge, één van de Idste in Nederland, Huize 's- rtogenbosch en het ramschip Schorpioen worden door de reniging in de schijnwerpers jet. Naast openstellingen zijn nog verschillende andere ac- riteiten. de opengestelde monumen- wordt mondeling een toe- hting gegeven over de ge- fciedenis van het betreffende onument en de recente restau- lie. Tijdens de openstelling van Huize 's-Hertogenbosch wordt met behulp van een video presentatie de geschiedenis van het gebouw en de restauratie na der toegelicht. Er zullen demon straties van restauratie-am bachten worden gegeven. Deel nemers kunnen ook kijken naar de demonstratie van de restau ratie van de grote plafondschil dering die in volle gang is. Aansluitend aan het bezoek aan de synagoge kan elk uur een be zoek worden gebracht aan de oud joodse begraafplaats, waar een uitleg zal worden gegeven over de symbolen op de joodse graven. Op eigen gelegenheid kan de route 'Joods Middelburg' worden gevolgd. Mevrouw Hartman uit Goes gisteren tussen mevrouw en de heer Smit die zij in mei uit het kanaal Goes-Goese Sas redde. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever GOES - „Ze ging bijna kopje onder in de te water geraakte auto. Toch bleef ze het bosje bloemen verstijfd vasthouden." Mevrouw S. M. Hartman uit Goes zal hel moment nooit meer vergeten. Op 6 mei dit jaar redde zij het leven van het bejaar de echtpaar B. H. Smits-Taille uit Wilhel- minadorp, dat na een slippartij in het ka naal Goes-Goese Sas belandde. Als beloning voor de heldendaad kreeg de vrouw maandagmiddag een herinnerings plaquette van het Carnegie Heldenfonds, dat redders regelmatig in het zonnetje zet. Burgemeester drs D. J. van der Zaag reik te de plaquette in het Goese stadskantoor uit. Mevrouw Hartman woont op de West- havendijk tegenover de plek des onheils. „Ik zat net te lunchen toen ik een enorme klap hoorde. Ik zag een auto op twee wie len het water inrijden. Zonder na te den ken ben ik direct het kanaal ingespron gen. Ik heb nog wel m'n pantoffels uit kun nen doen." De auto was al voor een groot deel onder water. Vooral mevrouw Smits (72) raakte in paniek. „Ze bonsde op de ruiten, maar kreeg de deur niet open. Ik heb haar toen geholpen en naar de kant gebracht." Meneer Smit (80) was inmid dels op eigen gelegenheid uit de auto ge komen. Hartman: „Tot ieders verbazing bleef hij ontzettend kalm." Ook gistermiddag zat meneer Smit onder het genot van een plakje cake de gebeur tenis rustig na te vertellen. „Op de weg lag slik. Ik slipte en remmen hielp ook niet meer. Waarom ik zo kalm bleef? Ik heb in m'n leven al genoeg meegemaakt, M'n vrouw heeft er wat meer moeite mee ge had. Zij denkt nog vaak terug aan het ang stige avontuur." Het echtpaar wilde de redster graag toespreken. Mevrouw Smit: „U heeft de plaquette verdiend. Ik wil u graag bedanken voor het moedige ge drag." Ook burgemeester Van der Zaag was blij dat even werd stilgestaan bij de heldendaad. „Er zijn genoeg voorbeelden te noemen, waarbij omstanders gewoon büjven kijken zonder één hand uit te ste ken." Studiebundel bij herinwijding Middelburgse synagoge van onze verslaggever Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het hart van de Zeeuwse joodse gemeen schap klopt weer, maar het li chaam is nog danig verzwakt. Volgende week wordt de syna goge in Middelburg, die na 'ijftig jaar uit haar as is herre zen, heringewijd. De Joodse Gemeente Zeeland telt echter nauwelijks genoeg ledden om bedediensten te mogen hou den, doordat veel overleven den van de holocaust na de oorlog het contact met hun ge meente hebben verloren. Vol gens rabbijn J. S. Jacobs, voor zitter van het Interprovin ciaal Opperrabbinaat, kan de herbouwde synagoge dienen als 'een vuurtoren' voor die 'verdwaalde geloofsgenoten'. Langzaam maar zeker moet de synagoge weer haar functie als huis van samenkomst, studie cn gebed vervullen. Jacobs schrijft dat in De Sjoel van Zeeland, een bundel stu dies die is uitgegeven naar aan leiding van de herinwijding. De rabbijn signaleert een omslag hij degenen die in de oorlogsja ren wisten te ontsnappen aan de draaikolk van de vervol ging. „Ze verdwenen in het donkere bos der assimilatie, overleefden als individu, maar waren vaak geestelijk niet meer bij machte om naar hun joodse origine terug te keren. nu, 50 jaar na dato. komen vele kinderen van toen terug naar hun oorsprong, zoeken ze hun roots, de tora." De her bouwde sjoel is volgens Jacobs 'een middel om joodse drenke lingen te bereiken en ze een vei lig thuis te geven'. Toevlucht Middelburgse synagoge, in tiem verborgen tussen de He renstraat en de Sint Jans straat, dateert van 1705. De sjoel werd gebouwd door en voor de Asjkenaziem, de joden die waren verdreven uit Mid den- en Oost-Europa. Vooral de handelscentra in de Republiek fungeerden in die tijd als toe vluchtsoorden. Eerder hadden de Sefardiem, de Spaanse en Portugese joden die waren ont snapt aan de Inquisitie, zich in Middelburg gevestigd. De Asj- kenazische joden bouwden hun eigen sjoel en overvleugel den al snel de Sefardische ge meenschap. Aan de Sefardiem herinnert nu nog alleen de Por tugees-joodse begraafplaats aan de Jodengang. In de oorlog viel de synagoge ten prooi aan de Duitse bezet ters. De Middelburgse joden werden gedeporteerd en het 'kleine heiligdom' werd een op slagplaats voor in beslag geno men radiotoestellen, totdat het gebouw bij de bevrijding een voltreffer kreeg. Tijdens de na oorlogse wederopbouw werd de synagoge, een van de oudste van Nederland, domweg 'ver geten'. Ze werd niet meer als monument erkend en vanda len kregen vrij spel. Pas in de jaren tachtig gingen stemmen op om de sjoel, inmiddels een ruïne, in oude luister te herstel len. In De Sjoel van Zeeland komen het verval en de herbouw van het bedehuis slechts beknopt aan bod. A. Vos schetst de pe riode van 1940 tot nu en J.H. Sinke gaat kort en zakelijk in op de restauratie. Wat zich wreekt is dat de bundel, op de bijdrage van rabbijn Jacobs na, een samenvoeging is van artikelen die eerder zijn gepu bliceerd. Vos' artikel wekt daardoor bijvoorbeeld de sug gestie dat de restauratie nog toekomstmuziek is en in een paragraaf over de Portugees- joodse begraafplaats blijft de bekladding van de zerken door enkele met racisme geïnfec teerde jongeren - vorig jaar toch landelijk nieuws - onver meld. Het bundelen van bestaand De synagoge in 1905. Centraal staat de bima, de verhoging waarop de Torah wordt gelezen. De banken zijn naar de bima gericht. Linksboven de vrouwengalerij, foto Zeeuws Documentatiecentrum materiaal is ook niet bevorder lijk geweest voor de samen hang en evenwichtigheid van de uitgave. De omvangrijkste artikelen gaan weliswaar over het wel en wee van joden in Middelburg, maar verhelderen weinig over wat de titel van het boekje belooft. Een gedegen bijdrage van opnieuw Vos be handelt de historie van juist de andere joodse gemeenschap in Middelburg, de Sefardiem. J. J. van der Weel schetst, op enigs zins larmoyante toon, het le vensverhaal van de Middel burgse wethouder M. H. Boas- son 1887-1943). Boasson moest zijn functie in 1940 neerleggen vanwege zijn komaf en hem wachtte hetzelfde lot dat zo vele andere joden trof. Ongewis Het resultaat van de restaura tie van de synagoge blijft ech ter helaas nagenoeg buiten be schouwing in de bundel. Ook over de ontwikkeling van de Asjkenazische enclave en haar sjoeltje sinds 1705 wordt de le zer in het ongewisse gelaten. Daarmee laat De Sjoel van Zee land de geschiedenis van de Middelburgse synagoge net zo verborgen als het heiligdom zelf zich verschuilt achter de gevels van de Herenstraat. De Sjoel van Zeeland, samenge steld door P. W Sijnke. Middelburg, Den BoerDe Ruiter. 64 pagina's. 16,50. ISBN 90-74576-08-7 VanaJ morgen twoensdagverkrijgbaar In afwachting van het stand punt van het regionaal college heeft het gemeentebestuur van Terneuzen al elders rondgeke ken hoe andere gemeenten de problematiek aanpakken. Daar toe werden bezoeken gebracht aan Tilburg. Rotterdam en Heerlen. Het bezoek aan Heer len was met name bedoeld om nader inzicht te krijgen in de pe rikelen waarmee een grensge meente te maken krijgt. van onze verslaggever VLISSINGEN - Softdrugs in Nederland verbieden is een ach terhaald streven, daarover wa ren de deelnemers van de D66- bijeenkomst het maandag avond in Vlissingen wel eens. Hoe het concrete softdrugs- en koffïeshopbeleid in Nederland gestalte moet krijgen bleek een veel lastiger vraag. Volgens Tweede-Kamerlid voor D66 T. de Graaf moet de landelijke overheid zich beperken tot hoofdlijnen van beleid en is het aan de gemeenten om elk voor zich een beleid te ontwikkelen voor de verkoop en het gebruik van softdrugs. Volgens De Graaf is het in de praktijk niet eens zo relevant of de softdrugs onder de opium wetgeving zouden moeten blij ven vallen, of onder het open- bare-ordebeleid van gemeenten. De Graaf meent dat hasj en aan verwante drugs op zichzelf niet zo'n probleem hoeven te zijn. maar dat de aanwezigheid van een koffieshop in een straat de bevolking veel overlast kan be zorgen. Hij bepleitte een systeem waar binnen gemeenten binnen de randvoorwaarden die voor het hele land zouden moeten gelden, zelf hun beleid kunnen ontwik kelen. Koffieshops kunnen dan geweerd worden als ze bij voor beeld vlak bij een school komen te staan of juist allemaal bij el kaar in de binnenstad klitten. De Graaf sprak geen voorkeur uit over de kwestie of een koffie shophouder moet worden gezien als als horeca-exploitant of als winkelier. Wijkgericht Het Vlissingse D66-raadslid M. Schoonen pleitte voor een ge doogbeleid in Vlissingen. zodat op termijn in feite een legalise ring van softdrugs ontstaat. Ver der zou ze graag zien dat het druggebruik en de verspreiding van drugs in Vlissingen in kaart wordt gebracht, liefst via sleu telfiguren uit de buurten. Die wijkgerichte benadering is in haar optiek nodig, om misbruik van softdrugs te kunnen voorko men. De andere deelnemers aan het forum - K. Neeteson van het Huiskamerproject voor Drugge bruikers in Vlissingen, R. de Ruyckere van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs en twee vertegenwoordi gers namens de Bond van Can nabis Detaillisten - kwamen elk met hun versie van het pro bleem. Dat hield voor het groot ste deel een herhaling van in middels uit en te na besproken meningen en feiten in over soft- druggebruik, de relatie tussen soft- en harddrugs en de schade lijkheid van softdrugs als genot middel. Eens te meer bleek dat statistie ken, afhankelijk van de vraag door wie ze geleverd en geïnter preteerd worden, alles en tege lijk niets zeggen, want tegen elk onderzoek van een voorstander staan lijnrecht de conclusies uit een ander onderzoek. Van der Doef voorzitter adviesraad VVN van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Burgemeester Van der Doef van Vlissingen is benoemd tot voorzitter van de Adviesraad van Veilig Verkeer Nederland. Deze raad heeft tot doel de ver eniging gevraagd en onge vraagd te adviseren op het ge bied van veiligheid van de weg gebruikers. In de Adviesraad zitten verder allerlei deskundi gen uit de 'verkeerswereld'. Op merkelijk is de deelname van Frits Spits (Nos-programma- maker) aan de nieuwe raad. Veilig Verkeer Nederland werd opgericht in 1932. De vereniging telt 80.000 leden en beschikt over 450 plaatselijke afdelingen in ons land. Bij de landelijke en regionale activiteit op het ge bied van verkeersvoorlichting en verkeerseducatie zijn 80 be roepskrachten en 2500 actieve vrijwilligers. collectes 11 i i 111 i 111 i Nationaal Jeugd Fonds (Jantje Beton): Borsele 5659,25, Goes 9821.50. Hontenisse 3439,20. van onze verslaggever SLUIS - CDA-gedeputeerde A. M. Dek streeft naar een fusie van de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen in 1998. Volgens Dek is samenvoeging van de schappen onontkomenlijk, om dat de kosten voor de ingezete nen anders de pan uit rijzen. Hij wees maandagavond tijdens een partijbijeenkomst in Sluis op het immer groeiende taken pakket van de waterschappen, door decentralisatie van de rijksoverheid. Tijdens de bijeenkomst in ge meenschapscentrum Het Zoute Vestje werd duidelijk dat binnen de CDA-afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen verzet bestaat tegen de fusieplannen van de provinciale partijtop. De samenvoeging van Het Vrije van Sluis, de Drie Ambachten en het Hulster Ambacht staat als één van de beleidswensen in het pro gramma waarmee de christen democraten de statenverkiezin gen willen ingaan. Dek liet er in Sluis geen twijfel over bestaan dat hij een warm voorstander van de krachten bundeling is. Na afloop van de bijeenkomst noemde hij 1998 als streefjaar, tegelijk met de ge meentelijke herindeling die het provinciebestuur voor de grens regio in petto heeft. De gedepu-^ teerde waarschuwde voor 'een enorme scheefgroei' van de las ten in Zeeuwsch-Vlaanderen, wanneer de drie organisaties naast elkaar blijven bestaan. Met name de West-Zeeuws-Vla ming zou daarvan de dupe kun nen worden, alleen al door de for se kostenpost die Het Vrije heeft aan het dijkonderhoud. Kernachtig „Ik wil niet zeggen dat een fusie alles oplost, maar ik denk wel dat een structuur van twee wa terschappen in heel Zeeland be ter is. Zo ontstaat er ook een kernachtig, deskundig bestuur, wat op zich al kostenbesparend werkt. Dek gaf overigens wel aan dat de fusie wat hem betreft niet van bovenaf moet worden opge legd. „Als de organisaties niet zelf aangeven dat ze er aan toe zijn, dan moeten wij niet gaan zeggen: en nou doe je het toch." Oud-griffier B. A. H. Weterings van Het Vrije van Sluis riep de partijtop via Dek op meer te luis teren naar de achterban. Wete rings vreest dat de ingezetenen door een fusie eerder duurder dan goedkoper uit zijn Het draagvlak wordt naar mening van de gepensioneerde finan cieel deskundige niet groter door simpelweg de poppetjes bij elkaar op te tellen. Breskense vrouw verongelukt in België van een medewerkster BRESKENS/KAPRIJKE-De52- jarige H. Schelinski-Hammes uit Breskens is zaterdag bij een verkeersongeluk in België om het leven gekomen. De vrouw reed 's morgen rond kwart voor tien met haar perso nenauto over de Vaartstraat in Kaprijke waarna ze de Express- weg overstak. De. vermoedelijk defecte, verkeerslichten knip perden oranje. Bij de oversteek werd de auto van de Bressiaanse in de flank aangereden door een vrachtauto bestuurd door een 31 - jarige Antwerpenaar. De vrouw werd zwaar gewond overge bracht naar de Heilig Hartkli- niek in Eeklo, waar ze bezweek aan haar verwondingen. De auto werd geheel vernield. Zeeuwse petitie voor eerlijker koffie-import van onze verslaggever OOSTBURG - De Zeeuws- Vlaamse Europarlementariër J. Boogerd-Quaak neemt vrijdag 25 november in de Wereldwin kel in Oostburg de speciale kof fiebonenvaas in ontvangst. De D66-politica neemt de bonen en een bijbehorende Zeeuwse peti tie mee naar Brussel om zo een pleidooi voor een ander import- beleid kracht bij te zetten. De overhandiging staat in het te ken van de actie 'Europa open voor eerlijke koflle'. De bonen zijn de afgelopen maanden verzameld door consu menten van de negen Zeeuwse Wereldwinkels. Voor iedereen die zijn handtekening zette in het bonenboek. werd een koffie boon opzij gelegd. De bonen zijn vervolgens bijeengeveegd in een (van hergebruikt glas gemaakte) vaas uit Guatamala. De Wereldwinkel maakt zich sterk voor minimum-koffieprij zen op de Europese markt en de invoering van een minimumloon voor de dagarbeiders en vaste koffieplukkers op de plantages. Ook wordt met de actie gepleit voor afschaffing van de import tarieven. Boogerd is gevraagd deze doelstellingen in het Euro parlement te verdedigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 21