'94 COURANT Vliegveld Udbina is zo hersteld 7,3% WITLOF EN KIPPEBOUT. GIMBRERE Debat Borssele loopt met sisser af, Kamer voor modernisering 4 WEKEN 1.25 2.99 ep. 10DEBRADER1E Drinkwater aanzienlijk duurder 06-0331 Spanning houdt aan in strook van Gaza GROTE CLUBACTIE Bejaarde ernstig gewond door ei gooiende jongens -ederlandse F-16's nemen deel aan beperkte NAVO-actie Krajina Kerncentrale Dodewaard blijft open VOOR 14,- ja, ik wil: magazijnverkoop 50%-70% - 'tvelig weer ^keuvelden, droog maar in de och- nd en avond mist. De zuidelijke wind ticak, vanmiddag matig. Maximum temperatuur rond de 11 graden. e jaargang no. 275 sdag 22 november 1994 se nummers 1,50 Zie pagina 20 TREKKINGSLIJST loi SEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt met een aantal 3S ((zonderingen in met een heffing van 34 cent op een kubieke s 5 jieter grondwater voor drinkwaterbedrijven en een heffing -ï an 28,50 gulden per ton gestort afval. kt!pat gaat de doorsnee burger volgend jaar ettelijke tientjes of M „eer kosten, afhankelijk van de vraag of het waterleidingbedrijf 'us ippervl akte water benut of water in de grond infiltreert. n totaal gaat de heffing in 1995 435 miljoen aan grondwater en 13 150 miljoen op afvalstortingen opleveren. In de landbouwsector zijn de heffingen op grondwater soepel, de meeste boeren hoeven niets te betalen. De regering neemt verder een amendement van de coalitiepart ners, dat maandag werd ingediend, over om tot 1 juli 1997 legale stortingen van baggerspecie te ontzien van de heffing, In de tus sentijd zal worden bekeken welke alternatieven zich voor het storten aandienen. BELFELD (ANP) - Een bejaarde man (79) uit het Limburgse Belfeld is in zijn woonplaats ernstig gewond geraakt door een ei. Hij kreeg het ei in zijn gezicht gegooid, aldus de politie. Twee jongens van ongeveer zestien jaar passeerden op een snorfiets de fietsende man. Een van hen gooide het ei midden in zijn gezicht. De man liep ernstig oogletsel op en moest in het ziekenhuis van Te- gelen worden opgenomen. Daar zijn eierschalen uit zijn oog verwij derd. Of het letsel blijvend is, kon zijn arts maandagavond nog niet vaststellen. b 'SSEL (GPD) - De Navo maandagmiddag met 36 ichtsvliegtuigen, waaron- nó ies Nederlandse F-16's, een (aanval uitgevoerd op het t-ï peld van Udbina in de Ser- enclave Krajina in Kroa- sous-chef operaties van Nederlandse luchtmacht, M modore Vogelspoel, noem- Ie actie, die drie kwartier tde, succesvol. Volgens hem p. het vliegveld eruit als „een ientaler gatenkaas". Maar ii (aire deskundigen zeggen de startbanen binnen en- dagen gerepareerd kunnen alve Nederlandse toestellen ner ook Amerikaanse, Brit- Franse vliegtuigen bij de betrokken. De Navo ope- de op verzoek van de VN- esmacht in Bosnië. Vanaf ;n^fliegveld Udbina voerden de atische Serviërs afgelopen lagen zaterdag luchtaanval- uit op de Bosnische mosli- 'ete clave Bihac. Minister Van lo van buitenlandse zaken vantevoren telefonisch be- ;rd om toestemming voor de Hij gaf die vooral omdat de riërs gebruik hadden ge- ikt van ffagmentatiebom- en napalm. Volgens Van Mierlo was er voor de Nederland se deelname sprake van „een aanvaardbaar- risico". Minister Voorhoeve van defensie prees la ter „de moed en professionele wijze" waarop de actie is uitge voerd. De Amerikaanse admiraal Leighton Smith, commandant van de Navo-zuidflank, zei dat de gaten in de start- en taxiba- nen van Udbina gemakkelijk in enkele dagen zijn te repareren. De chef van de Kroatische lucht macht. generaal Imre Agotic. hield het op drie dagen. Volgens Agotic zijn bij de actie ook en kele van de 20 vliegtuigen op Ud bina geraakt. Bij de aanval op het vliegveld van Udbina. die tegen 13.00 uur begon, werd niet alleen de lan dingsbaan onbruikbaar ge maakt. ook luchtafweerraketten werden uitgeschakeld. De han gars en de Servische toestellen werden bewust buiten schot ge houden om slachtoffers te voor komen. Voor de aanval waren de VN-mi- litairen in Bosnië zondag al in 'a- einpassagiers ringen uit 1 andende trein T0WA (DPA/RTR/AFP) - itallen treinpassagiers heb- het vege lijf weten te red- door op het spoor Toronto- in Canada uit een indende trein te springen. lei sens officiële cijfers van indag liepen meer dan zestig isen daardoor verwondin- op. express-trein vloog in brand neen stuk rails de brandstof- ai lts van de diesellocomotief frboorde. Het voorval deed voor toen de trein zondag- nd door Brighton reed. Vol- ooggetuigen raasden de 'fï idende wagons als een ko- 'n it door de stad. meeste gewonden vielen toen ;agiers uit de eerste twee ;ons zich door de ramen mden en uit de trein spron- De politie sluit niet uit dat stuk metaal met opzet op de sis gelegd. uitstand resteert ont-leider jè'JRTMUND (DPA) - Duitsland IS ft maandag Meinolf Schön- l, de leider van het verboden 'ah eemrechtse Nationalistisch nt, gearresteerd. Nadat de 39- Schönborn had aange- digd zijn activiteiten vanuit lemarken voort te zetten, een arrestatiebevel tegen uitgevaardigd. Schönborns t wil „alle buitenlanders te- naar het land van oor- ong" en ontkent de moord op in ten tijde van het Derde Willy Claes (links), secretaris-generaal van de NAVO en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christoffer tijdens de gezamenlijke persconferentie die zij gisteren gaven ter gelegenheid van de actie in Bosnië. foto AFP van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het politieke de bat rond de modernisering van de kerncentrale Borssele zal vandaag in de Tweede Kamer met een sisser aflopen. Minister Wijers van economische zaken kan naar het kabinet met de boodschap dat een meederheid in de Tweede Kamer voor het openhouden van de kerncen trale Borssele tot 2007 is. Als de Raad van State in de beroeps procedure van Greenpeace geen roet meer in het eten gooit, kan de modernisering doorgaan. In de Tweede Karner zal van daag een schimmig spel worden gespeeld rond een aantal voor stellen van verschillende frac ties. De veelbesproken motie van D66 wordt het eerst in stem ming gebracht. D66 vraagt de minister met de eigenaar van de centrale, de SEP, te overleggen of een klei nere opknapbeurt mogelijk is, zodat de centrale tot 2004 open blijft. De coalitiegenoot WD zal de motie niet steunen, omdat de fractie zich niet wil vastleggen op een resultaat van het gesprek tussen Wijers en de SEP. Want dat is het doel van het voorstel van D66. WD'er Remkes: „Het is hoog tijd dat er duidelijkheid komt. De regio zit al zolang in onzeker heid". Groen Links zal het D66- voorstel ook niet steunen. De PvdA heeft vandaag - vooraf gaand aan de stemmingen - nog intern overleg over het voorstel van D66. De sociaal-democraten zitten met een probleem. Ze wil len D66 best de helpende hand toesteken, maar zijn eigenlijk voor onmiddellijke sluiting van de centrale. Als ze tegen het D66- voorstel stemmen zal D66 hen verwijten dat ze een coalitegen- oot in de kou laten staan. Het CDA had - evenals de CD - al eer der laten weten niets voor het voorstel te voelen. Daardoor ontstaat een ruime meerderheid tegen de D66-motie. De fracties van Groen Links en de PvdA komen met eigen voor stellen om de centrale te sluiten. Deze voorstellen van Groen Links en PvdA kunnen ook niet, zoals voorzien, op een meerder heid in de kamer rekenen. Laatste woord Minister Wijers liet vorige week in de kamer weten dat als alle voorstellen worden verworpen het laatste woord is aan het ka binet. Dat had al eerder besloten tot de modernisering van Bors sele. Een ander beleid ligt daar om niet voor de hand. Het allerlaatste woord is dan nog aan de Raad van State. Dit rechtscollege moet beslissen over een procedure, die Green peace. de Zeeuwse Milieufedera tie, Natuur en Milieu en anderen tegen de modernisering hebben aangespannen. Begin volgend jaar valt de beslissing van de Raad van State te verwachten. Cijfers Overigens heeft Wijers maan dagavond per koerier cijferma teriaal over Borssele aan de mi- Minister Wijers. DEN HAAG (ANP) - De kerncentrale in Dode waard blijft via een gedoogvergunning in ge bruik. De Raad van State heeft de bezwaren hiertegen van Greenpeace, Natuur en Milieu en Milieudefensie afgewezen, zo is maandag bekendgemaakt. In mei 1992 heeft de Raad van State de vergun ning voor de kerncentrale ongeldig verklaard wegens formele fouten. Het ministerie van eco nomische zaken moet nu beslissen over een nieuwe vergunningaanvraag. Tot op dat mo ment werkt de kerncentrale met een gedoog vergunning. In de maandag bekendgemaakte uitspraak noemt de Raad van State de aanpak via een gedoogvergunning terecht, omdat hier mee de huidige situatie in de kerncentrale Do dewaard goed is geregeld. De formele vernieti ging van de bestaande vergunning is niet zwaarwegend genoeg om tot sluiting over te gaan. Nu in 1995 de nieuwe vergunning-aan vraag wordt verwacht, ziet de Raad van State dan ook geen reden om nu de gedoogvergun ning te vernietigen. lieu-organisatie Greenpeace verstrekt. Greenpeace had hem met een kort geding gedreigd, omdat zij die gegevens nog steeds niet had gekregen. Greenpeace zegt dat een snelle sluiting de overheid een miljard gulden oplevert. Zij bestrijdt Wijers' opvatting dat sluiting juist honderden miljoenen zal kosten. Volgens Greenpeace zijn Wijers' berekeningen gebaseerd op onvoldoende en vaak tegen strijdige cijfers. Volgens de eer ste indruk van de milieu-organi satie geven de cijfers niet de ge wenste duidelijkheid bieden. Tandartstarief De tandartstarieven voor parti- culier verzekerden dalen vanaf 1 januari 1995 met 13,5 procent. Dat blijkt uit de nieuwe prijslijst van het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg. Intussen trekt minister Borst zich niets aan van kritiek op de verivijde- ring van de tandheel kundige zorg uit het C ziekenfondspakket. Potvissen larmfase rood' gebracht. Dat be tekende dat alle waarschuwings- en controleposten werden be mand en de militairen hun posi ties niet meer mochten verlaten, om niet bij een mogelijk bom bardement te worden geraakt. Twee Tsjechische VN-waarne- mers die door de Kroatische Ser viërs waren gegijzeld, zijn maan dag vrijgelaten Bommen Het was maandag de zesde keer dat de Navo luchtacties uitvoer de in de oorlog om ex-Joegosla- vië. Met de inzet van 36 toestel len was het de meest omvangrij ke actie tot nu toe. Naast deze jachtbommenwerpers waren er ook nog 14 ondersteunende vliegtuigen in de lucht. Van de Nederlandse F-16's hebben er twee elk een bom afgeworpen, twee hadden een verdedigende taak en twee fotoverkenners maakten opnamen van het vliegveld. De Amerikaanse president Clin ton sprak van een „krachtig en aangepast antwoord". Minister van buitenlandse zaken Christopher sloot een herhaling niet uit. Zijn Russische collega Kozyrev zei in te kunnen stem men met het bombardement. Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar. Aanbod geldig t'm 25 november 1994. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. Moordenares had lijk maanden onder sofa WARSCHAU (RTR) - Een Poolse moordenares in de havenstad Gdansk heeft acht maanden het lijk van haar slachtoffer onder haar sofa bewaard. De 56-jarige vrouw bekende aan de politie dat ze haar 59-jarige kennis had gewurgd. Ze gaf ech ter geen verklaring voor haar daad. Op de vraag hoe ze het zo lang had kunnen uithouden in de penetrante stank van het rot tende lijk. antwoordde de moor denares: „Ach, regelmatig lucht te ik de flat en verder maakte ik me er niet zo druk over". Gestrande potvissen - het blij ven 77iysteries die veel bekijks trekken. Dat was in 1937 zo in Terneuzen. dat ivas de afgelo pen dagen ook het geval bij de vier gestrande potvis sen 27i Koksijde en 4 Nieuwspoort. Kritiek Dick Advocaat heeft een flinke lading kritiek over zich gekre gen naar aanleiding van het selectiebeleid van de KNVB. Ad vocaat eist spelers op die voor hun eigen club zouden moe ten aantredenzoals Arnold Bruggink van FC Twente. Brug- gink mag vanavond niet te gen NAC spelen, maar moet voor het UEFA-team voetballen tegen Zwe- 1 Q den. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Varia: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 11,13, 14 15 en 17; Sport: 18 en 19. GAZA-STAD (AP) - Meer dan vijfduizend PLO-getrouwen hebben maandag meegedaan aan een solidariteitsdemon- stratie voor hun in het nauw ge brachte leider Jasser Arafat. De betoging werd gehouden in het centrum van Gaza-Stad. In een poging zijn achterban te versterken in de machtsstrijd met de fundamentalistische Ha- mas-beweging heeft PLO-leider Jasser Arafat kennelijk een be roep gedaan op de straatvech ters van de intifadeh, de jonge generatie activisten die hij bij de vorming van zijn autonomiere- gering over het hoofd heeft ge zien. De Fatah-Haviken. zoals de PLO-strijders zich noemen, moeten de PLO-leider tevens tot buffer dienen tegen de gewapen de strijders van de Harnas, de Iz- zedine Al-Qassam. Ook Hamas-aanhangers gingen maandag, ongeveer 200 man sterk, de straat op om het veer tiende slachtoffer te begraven van de vechtpartijen, vrijdag bij een moskee in Gaza-Stad. tus sen Arafats politie en militante Hamas-leden. Geen aow-premie over aanvullend pensioen DEN HAAG (GPD) - Er komt geen aow-premie over het aan vullend pensioen dat mensen naast hun aow ontvangen. Het kabinet ziet er niets in om in jjuil voor invoering van de premie af te zien van een korting op de aow- toeslag voor ouderen met een partner jonger dan 65 jaar. Mi nister Melkert (sociale zaken) heeft dit laten weten. Israëlische Palestijnen die heb ben aangeboden te bemiddelen in het conflict waren maandag druk in deweer met een formule om uitbarstingen in de' toe komst te voorkomen. Hamas- leiders hebben in principe inge stemd met een overeenkomst, maar weigeren iets te tekenen zolang Arafat niet de schuld voor het bloedbad op zich neemt, in afwachting van een onderzoek naar de juiste toe dracht. Pagina 2: geen burgeroorlog iAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14.- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Postcode: iAdvertentie Telefoon: '6 november a.s,. Witlof, 500 gram CU Kippebout, kilo&9r4.99 500 gram 359" Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 november a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De MC 'n dijk van een krant 713214 000002 j r^, GimDfere MIDDELBURG, LANGE DELFT 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1