Wellicht meer geld voor wozoco Samen sterk tegen Oostburg Nieuwe weg Veersedam groeit Vrouwenploeg zwemmend redden vestigt records provincie 14 GS overwegen hogere bijdrage om huur betaalbaar te houden lezers schrijven DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 van onze verslaggever HULST - Het dagelijks provin ciebestuur gaat onderzoeken of meer geld kan worden bijgedra gen aan de bouwkosten van een woonzorgcomplex aan de Korte Bellingstraat in Hulst. Vorige week zegden gedeputeerde sta ten reeds 139.000 gulden toe. maar de commissie welzijn van provinciale staten drong er maandag op aan dit bedrag in heroverweging te nemen. De statenleden vonden het ondui delijk welke criteria waren ge hanteerd om tot deze subsidie te komen en vreesden bovendien dat de huurprijs bij handhaving van dit bedrag op 875 gulden per maand zou uitkomen. En dat, oordeelden ze, is echt te hoog. De discussie van de statenleden volgde op een inspraakreactie van wethouder P. Weemaes van Hulst. Met een ton meer subsidie van de provincie zou de huur prijs voor het woonzorgcomplex met 50 gulden per maand om laag kunnen, rekende hij de Europese lening Antwerpse haven BRUSSEL (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB) heeft een lening van 1 miljard Belgi sche frank (ruim 53 miljoen) toegekend voor de bouw van een container-terminal in de ha ven van Antwerpen. De termi nal komt aan de noordelijke monding van de Schelde te staan en moet eind 1996 gereed zijn. Het gaat om twee nieuwe kaden, waarvan één van 1375 meter lengte, en om een grote laad-, los- en opslagplaats. Met deze investering kan Ant werpen, na Rotterdam de twee de haven van Europa, de gestage toename van het containerver voer verwerken. De lening van de EIB is in samenwerking met de Belgische bank Gemeente krediet tot stand gekomen. De lening is gebaseerd op het be sluit van de Europese regerings leiders in Edinburgh (1992) om de EIB extra te laten investeren in de infrastructuur. Roemenië-avond in Oostkerk Goes GOES - De Provinciale Inter kerkelijke Oost-Europacom missie houdt vrijdag 25 novem ber een Roemenië-avond in de Goese Oostkerk. Deze bijeen komst heeft tot doel onderlinge contacten te bevorderen tussen groepen en personen die zich be zighouden met hulp aan Roeme nië. Eerste-kamerlid en honorair consul van Roemenië drs H. Eversdijk houdt een inleiding. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. k Symposium over gehandicapten VLISSINGEN - Ter gelegen heid van het afscheid van A. J. de Roo-Karelse, adjunct-direc teur gezinsverzorging van Thuiszorg Walcheren, vindt vrijdag 25 november in Vlissin- gen een symposium plaats over het onderwerp 'Gehandicapten: vraag en aanbod'. Sprekers zijn L. Q. Phernam- bucq directeur van Thuiszorg, P. H. A. Brakman, directeur van de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid, J. A. Kol- laart hoofd algemeen maat schappelijk werk en bureau so ciaal raadslieden van Thuizorg Walcheren wethouder L. C. Poppe-De Looff van Vlissingen en P. E. A de Boevere, directeur zorg van Thuiszorg. Het sympo sium wordt gehouden in hotel Arion en begint om 13.30 uur. Demonstratie reddingbrigade MIDDELBURG - De Van Dix- hoornbrigade geeft vrijdag 25 november vanaf 20.15 uur in zwembad Poelendaele te Mid delburg in samenwerking met de EHBO Middelburg, de red dingbrigade Schiedam en Duik team Zeeland een demonstratie hoe te handelen als een auto te water raakt. Jaarlijks verdrin ken ongeveer honderd automo bilisten als hun voertuig onge wild in het water terecht komt. De Van Dixhoornbrigade geeft ieder jaar een demonstratie, die in eerste instantie bedoeld is voor EHBO-leden, maar ook an dere belangstellenden zijn wel kom. Dit jaar is gekozen voor een thematische aanpak. De bri gade Schiedam beschikt over een oefencabine waarin onge lukken met een te water geraak te auto gesimuleerd kunnen worden. Belangstellenden kunnen tij dens de demonstratie zelf erva ren hoe het is om met een auto te water te raken. Zij moeten dan wel zwemspullen meenemen. Twee duikers van Duikteam Zeeland zorgen voor de veilig heid. commissie voor. Hij vroeg niet eens om een ton. De gemeente Hulst heeft bijna 280.000 gulden in het project gestoken, de wo ningbouwvereniging 30.000 gul den en met de bijdrage van 139.000 gulden van de provincie resteert nog een gat van 93.000 gulden. Weemaes vroeg de pro vincie dan ook dat bedrag voor haar rekening te nemen. Moeite Daarop pleitten alle statenfrac ties ervoor het subsidievoorstel nog eens in overweging te ne men. Maar dan zou ook de ge meenteraad van Hulst nog om een extra bijdrage kunnen wor den gevraagd, suggereerde ir D. Eveleens (PvdA). Hij sprak van een 'summier voorstel' en vroeg gedeputeerde Dijkwel om uitge breider aan te geven op basis van welke argumenten en bere keningen tot een bepaald subsi dievoorstel was gekomen. Dijkwel had moeite met de wens van de commissie. Hij gaf toe dat de berekeningssleutel die tot de toekenning van een subsidie van 139.000 gulden had geleid 'toe vallig' tot stand was gekomen. Die was namelijk gebaseerd op het tekort dat eerder was ont staan bij het Terneuzense deel- huis De Cavalier. Daarmee was een vergelijking gemaakt, zo stelde hij, waarbij overigens al leen werd uitgegaan van finan ciële steun aan de zorgfunctie en niet zozeer van bouwkundige ar gumenten. „De commissie is heel gevaarlijk bezig", aldus Dijkwel. „Als ik dit voorstel terug moet nemen, zou ik ook een redenering kunnen opbouwen waardoor het bedrag uiteindelijk lager uitvalt. Ik zou bijvoorbeeld kunnen kijken hoe groot destijds in Terneuzen de bijdragen van de zorgverzeke raar en de gemeente zijn ge weest." Haast geboden De commissie bleef bij haar wens dat Dijkwel met een com pleter voorstel voor een hogere subsidie moet terugkomen. Daarbij is haast geboden, want de woningbouwvereniging in Hulst moet de huurprijzen gaan vaststellen. Daarom zegde Dijk wel toe niet met zijn berekenin gen te wachten tot de volgende vergadering van de commissie welzijn, maar ze al volgende week maandag te presenteren tijdens de vergadering van de commissie algemeen bestuur. De contouren van de nieuwe weg over de Veersedam beginnen langzaamaan zichtbaar te worden. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VROUWENPOLDER - De contouren van de nieuwe weg voor langzaam verkeer op de Veersedam beginnen al vorm te krij gen. De reconstructie van de dam begon deze maand. Voor de zomer van 1995 moet het grootste gedeelte van het werk, dat ongeveer elf miljoen gulden kost, klaar zijn. Het verkeer op de dam heeft nog betrek kelijk weinig last van de werkzaamheden, met uitzondering van de wagens met zand die de weg oversteken. Later, als de werk zaamheden aan de hoofdrijweg beginnen, zal er vaker oponthoud zijn, maar de weg wordt in ieder geval niet helemaal afgeslo ten. Voor surfliefhebbers is er weinig reden voor zorg, want in de zomer moet vrijwel al het werk op het surfstrandje klaar zijn. Bovendien wordt het strand op enkele plaatsen verbreed, zodat dezelfde ruimte overblijft om de surfplanken zeilklaar te maken. Tussen de bestaande rijbaan en de nieuw aan te leggen weg aan het meer komt verder een groot parkeerterrein, zo dat surfenthousiastelingen niet meer de doorgaande weg hoeven over te steken. Daarmee wordt een van de belangrijkste problemen in de huidige situatie opgelost. Oversteken Parkeren tussen de hoofdrijbaan en de top van de dam zal niet meer mogelijk zijn. De doorgaande weg, die na afronding van de werkzaamheden een honderd-kilo meterweg wordt, krijgt aan de kant van het Veerse meer een vangrail en aan de an dere kant paaltjes. Voor het oversteken van de dam van het meer naar de zeezijde komen er na de zomer van 1995 drie voet gangersbruggen. De bruggen, het verbreden van de oever en het aanleggen van een verkeerslichten installatie zal relatief het meeste werk met zich meebrengen. Of er nog iets gebeurt met het helmgras dat op de vorig jaar met zand beklede dam is ingeplant, is nog niet helemaal duide lijk. Toeristen die deze zomer aan de zeekant van de dam wilden kijken, hebben op heel veel plaatsen hun eigen paadje over het kunstduin gemaakt. Mogelijk wordt er extra helmgras inge plant, maar met de voetgangersbruggen zal het aantal oversteken over de dam ver moedelijk aanzienlijk dalen, zodat het helmgras zichzelf kan herstellen. Sluis en Aardenburg maken zich op om lief en leed te delen van onze verslaggever Marcel Modde SLUIS-AARDENBURG - De één afficheert zichzelf graag als een bloeiend bedrijf waar het zeven dagen per week ge zellig vertoeven is temidden van een historische ambiance. Getuige de jaarlijkse miljoe- nenstroom toeristen, zit daar wat in. De ander gokt op rust, het Romeins verleden en mo numentale panden. Gezien de gebruikelijke stilte in de stra ten wordt ook die beeldbepa ling bevestigd. Samen zouden Sluis en Aardenburg op het eerste gezicht een twee-een heid kunnen vormen. 'Ze' we ten wel beter, maar koesteren zich met de gedachte dat uit een gedwongen huwelijk soms ook wel iets moois groeit. Zondag 1 januari 1995, hetUur- U nadert. Zeker voqr het ego centrische Sluis moet het een vreemd moment zijn. Na in 1970 een herindelingsronde te hebben overleefd, is er dit keer geen ontsnappen meer aan. Aardenburg lonkt. De Sluisse rijkdommen lokken. Samen sterk tegen Oostburg, luidt het credo. Een noodzakelijk kwaad voor het behoud van een beetje zelfstandigheid. Aardenburg, een gemeente die de geschiedenis ingaat als een plek van 'eindelooze twisten en verdeeldheid', meldde de plaatselijke anti-revolutionair A. Catsman in 1927 al in zijn verkiezingspamflet. De (inter nationale bekendheid van Sluis is daarentegen toege spitst op het omvangrijke (sex- )winkelareaal. Een VVD-bol- werk dat eerder wordt gerund als rendabele onderneming dan bestuurd als een gemeen te. Dat de huidige Sluisse ge meenteraad in aanloop naar de fusie een plan bedenkt om de toeristische industrie meer ei gen bevoegdheden en een ei gen budget (de parkeerop- brengsten) te geven, is dus niet echt verrassend. Het heeft er alles weg van dat de Belfortste delingen proberen te redden wat er te redden valt, voordat de Kikkers uit de suikerpot kunnen meesnoepen. Maar verder is het samen... Stennis Geheel in de lijn der verwach tingen, ging het fusieproces ge paard met de nodige strubbe lingen. Aardenburg maakte van het voorjaar stennis toen het toeristenplan uitlekte. Maar zo mogelijk nog erger vond de raadsmeerderheid dat Sluis onomwonden de belang rijke afdeling grondzaken op eiste. Natuurlijk kwam er ruzie van en moest de staatssecreta ris de boel sussen. Sluis werd nog eens duidelijk met wie ze in zee is gegaan. En Oostburg raakte gesterkt in haar opvat ting dat het over een jaar of vijf, wanneer Zeeuwsch-Vlaande- ren een totale herindeling wacht, mag profiteren van de situatie. Hoewel niets eeuwig is, kun nen burgemeester M. L. Eve- raers en zijn Aardenburgse col lega mr E. F. Jongmans het niet genoeg zeggen: de nieuwe gemeente is straks sterk ge noeg om te overleven. Of één van de twee er zelf nog bij zal zijn, hangt af van de uitkomst van sollicitatieprocedure. Na de verkiezingen van 30 novem ber is het aan de raad om een Gezicht op Sluis vanaf het Belfort, richting Aardenburg. Aardenburg aantal inwoners: 3638 kleine kernen: Eede, Sint Kruis gemeenteraad: CDA (3). Gemeentebelangen (3), Lijst Ramme- laere (2), PvdA (1), D66 (1), WD (1) collegepartijen: CDA/Gemeentebelangen burgemeester: (sinds 1986) mr E.F. Jongmans, CDA Sluis aantal inwoners: 2867 kleine kernen: Retranchement, Heille gemeenteraad: WD (3), PvdA (2), D66 (1), CDA (1) collegepartijen: WD/PvdA burgemeester: (sinds 1987) M.L. Everaers, WD Verkiezingsdatum: 30 november Nieuwe partijen: geen Afvaller: D66 profielschets op te stellen van de nieuwe eerste burger. Er zijn meerdere kandidaten. In de loop van december wordt, als het goed is, een definitieve keuze gemaakt. Het bestuur van Sluis-Aarden- burg zetelt per 1 januari in het Belfort. Het officiële gemeente huis gaat ook onderdak bieden aan de afdeling VROM en de sectie grondzaken. Het stads kantoor in Aardenburg wordt het ambtelijk zwaartepunt met de afdelingen financiën, bestuurszaken, burgerzaken en het kantoor van de gemeen tesecretaris. Over en weer komen loktet- functies, zodat de burger in de praktijk weinig hoeft te mer ken van de herindeling. Alleen voor de afhandeling van zaken als paspoort, rijbewijs en ge boorte- of sterfteaangifte op twee locaties moet nog een technische en juridische oplos sing worden gevonden, aldus de Sluisse secretaris C. Rein- houdt. De herverdeling van de centen zal nog het nodige stof doen op waaien. Niemand durft op voorhand te zeggen hoe en wanneer de verschillende be- lastingniveau's gelijk worden getrokken. De Sluissenaar is momenteel goedkoper uit. In januari komt er een concept begroting waar de nieuwe raad zich over mag buigen. Dat de verkiezingen en de fusie achter de rug zijn voordat de burger te horen krijgt wat ze in 1995 moeten afdragen, ziet Reinhoudt niet als een be zwaar. De financiële toekomst van Sluis-Aardenburg is im mers een zaak van de nieuwe gemeenteraad. Een bijkom stigheid is wel dat de politieke partijen door deze tactiek aan de vooravond van hun lot voor de komende drieëneenhalf jaar verschoond blijven van een vervelende boodschap. Echt spannend wordt strijd om de kiezersgunst waarschijnlijk niet. Er zijn dertien zetels te verdelen. De kans is groot dat WD-Gemeentebelangen dankzij de lijstverbinding als grootste partij uit de bus zal rollen. Het bot moet verder foto Charles Strijd worden verdeeld tussen CDA, PvdA en de Lijst Rammelaere. De coalitievorming zou moge lijk meer vuurwerk kunnen op leveren. Het CDA gaat onder aanvoering van het Aarden burgse boegbeeld R. van de Wijnckel voor een wethouders zetel. Zijn liberale evenknie uit Sluis, J. du Fossé rekent bij voorbaat al op verlenging van termijn in het regeringspluche. Zwaargewichten De vraag of twee politieke zwaargewichten als Du Fossé en Van de Wijnckel samen in een college passen, tovert bij menigeen een ongelovige glim lach op het gezicht. PvdA-lijst- trekker J. Boogaard hoopt van die situatie te profiteren. Eede naar E. Rammelaere (naams- lijst in 1986 opgericht) geniet bij voorbaat van de samens melting van de twee totaal ver schillende vergaderculturen. „Wij gaan het heel wat makke lijker krijgen dan die grote par tijen. Die hebben, hoe dan ook, boter op hun hoofd", zegt de nuchtere Belg. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Nederlandse damesploeg zwemmend redden heeft het afgelopen weekeinde in het Duitse Warendorf tijdens de open Duitse kampioenschap pen twee nieuwe Nederlandse records gevestigd. Aan de wed strijden deden zestien landen ploegen mee. Van de Dr A. Sta- vermanbrigade uit Vlissingen waren lngrid Afman en Conzue- le Navest geselecteerd. Het eerste nieuwe record werd gevestigd op het onderdeel 4 x 50 meter reddingswisselslag-esta fette (50 meter borstcrawl, 50 meter onder water met zwem vliezen, 50 meter pop vervoeren en 50 meter pop vervoeren met zwemvliezen). Het Nederlandse viertal met Afman en Navest in zijn gelederen zwom naar het nieuwe record van 2.23,89, een verbetering van het oude record met maar liefst 4,1 seconden. Bij het onderdeel balwerpen, waarbij de deelneemster zover mogelijk een bal moet gooien in een 2,5 meter brede baan, eindig de Navest op een verdienstelijke tweede plek, na Europees kam pioene Angi Ortiz uit Spanje, Navest gooide over een afstand van 25,05 meter. De Nederlandse ploeg eindigde op de eerste plaats bij het onderdeel 4 x 25 meter pop vervoeren-estafette. Bij de 100 meter pop vervoeren met zwemvliezen zwom Afman een persoonlijk record van. 1.11,62. Bij de laatste estafette die gezwommen moest worden (50 meter vrije slag, 50 meter vrije slag met zwemvliezen, 50 meter met torpedo en 50 meter met zwemvliezen en torpedo met zwemmer 3 er achteraan) vestigde het Nederlandse team opnieuw een Nederlands record. Zij eindigden verrassend op de eerste plaats voor Polen en Tsje chië. Door die prestatie eindigde de ploeg in het estafetteklasse ment op de eerste plaats. In het individuele klassement: eindigde Navest op een 23ste plaats en Afman op een 41ste plaats. In het landenklassement belandden de Nederlanders op een derde plek na Duitsland en Spanje. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. TT - - V De ronde van Witteman In de PZC (16-11-94) gaat het over het VARA-tv-programma 'De ronde van Witteman-. Een van de deelneemsters aan de dis cussie is mijns inziens terecht verontwaardigd over de uitzen ding. Verontwaardigd betekent: van waarde of waardigheid ont daan. Het publiekelijk maken van een zo uit de hand gelopen bijeenkomst vind ik menson waardig. De PZC schrijft nogal neutraal: „Witteman ging op dat discussiepunt door." In feite koos hij partij en strooide daar mee zout in de wonde. De televi sie is een interessant medium, met zoals ook daarbuiten goede en slechte kanten. Wie op de hoogte wil zijn, moet ook naar het reeds te verwachten slechte kijken. Het is gewoon geworden dat 'sociaal bewogen presenta- tors' tussenmenselijke proble men behandelen. Dat wekt de schijn dat zij mensen helpen. Ie mand helpen houdt oorspronke lijk in dat de geholpene er op vooruit zou moeten gaan. Het wemelt echter, vooral op de tv maar ook daarbuiten, van men sen die als hulpverlener er dik tot zeer dik zelf beter van wor den. Meestal zijn hulpbehoeven den aan de hulpverleners over geleverd. Dat is onder andere ten aanzien van dokters, juris ten en politie. Daar is sprake van onontkoombare overmacht. De televisie is een nieuwe macht ge worden. Een nieuwe god met een leger van priesters en priesteres sen. De overheid, een verzame ling mensen die de machtheb bers vertegenwoordigt, subsi dieert dat leger ruimschoots ge zien de grote inkomens die vele tv-figuren zo verwerven. Regeer ders en een aantal tv-program- mamakers hebben het nogal over normen en waarden. Dat schijnt gelijk te staan met het brengen van pijnlijke emoties in het openbaar in de vorm van brood en spelen. VARA-eindre- dacteur Ackermans zegt: „Op winding is emotie. Emotie hoort bij het leven." Wat een dooddoe ner. Arie Bilius Veerseweg 101 Veere Ruttens uitvluchten 'Politie Zeeland wil af van de garantie om binnen 15 minuten noodhulp te bieden' (PZC 17-11). Korpsbeheerder Rutten ver klaart waarom het 'Zeeuwse blauw' niet aan gewekte beloftes kan voldoen: de reorganisatie liep 'niet vlotjes'; 'gestelde doe len waren veel te utopisch' en 'de noodhulpgarantie was van een weinig wereldse opzet'. Genoemde Rutten, die eerder met zijn collega Van der Doef vechtend over straat rolde met deze functie als inzet, is dezelfde die eerstverantwoordelijk is voor bovengenoemde uitspra ken, èn voor de gang van zaken bij de reorganisatie van het korps. Zaken die kortgeleden door hemzelf als doekjes voor het bloeden en praatjes voor de vaak aan de burger werden uit gedeeld, blijken nu plotseling 'u- topisch', 'weinig werelds' en on haalbaar. En dat zegt de man zonder blik ken of blozen; zonder enige ver antwoordelijkheid op zich te ne men, zonder verontschuldiging te stamelen, (ministers bieden om minder hun ontslag aan Politiemensen die - overbelast - dagelijks hun niet eenvoudige taak vervullen in een maat schappij waar normvervaging hand over hand toeneemt, valt niets te verwijten, al worden zij er wel als eerste op aangekeken. Het kwaad schuilt in bestuur' ders als C. G. J. Rutten, school voorbeeld van regentisme, met veel woorden en nauwelijks da den, voortdrijvend op het wrak hout van eigenwaan, kortzich tigheid en onbegrip ten aanzien van eigen verantwoordelijkheid Rutten, niet alleen sloper van hofjes, maar ook van de open bare ordehandhaving. Tony van Vem Markt 14 Veere Stadsvervoer II Nee, hoor, heren van de ZWN, in Vlissingen verandert er niet zo veel als uw plannen doorgaan. Gaat u maar rustig slapen. Welnee, u haalt alleen maar uit dat hele grote middengebied rond Rooseveltlaan en Bloe- menlaan de directe verbinding met trein en boot weg en vermin dert anderzijds de verbinding tussen dit gebied en de binnen stad slechts met de helft: van 4x naar 2x retour. Meer toch niet? Nou je zult maar achter uit de Irislaan en aanpa lende straatjes naar de trein moeten. Dat wordt dus lekker zeulen met je bagage naar de Paul Krugerstraat of heerlijk omrijden met overstappen op andere lijnen precies aan de an dere kant van de stad dan waar je wezen moet: over Londen naar Moskou dus. Och, dan die arme bewoners van Griffioen en Klarenbeek in Mid delburg. Zóveel slechter af, moe ten dringend uit de nood gehol pen worden. Wat was het argument ook al weer om wijzigingen in te voe ren? O ja, Vlissingers maken meer gebruik van de bus dan Middelburgers! O Vlissingen, O Vlissingen, pas toch op, je wordt weer eens lek ker ondergesneeuwd door de Middelburgse belangetjes. Hel lijkt er sterk op, dat de ZWN zich wel voor het (winkel (wagentje laat spannen. Stadsgewest? Samenwerking? Nou ja! Chris Verheul Wilhelminastraat 4S Vlissingen EKO-keurmerk Als het Vlegelbier, zoals in de PZC van 16 november beschre ven staat, echt een ecologisch produkt is, waarom heeft het dan geen EKO-keurmerk? Juist, omdat het niet voldoet aan de EKO-normen, de normen voor een ecologisch verantwoor de landbouw en voor de verwer king van ecologische landbouw- produkten. Even voor de duidelijkheid: vol doen ze niet aan die normen, dan mag het produkt (bij wet gere geld) niet ecologisch worden ge noemd. Echt ecologisch bier met EKO- keurmerk wordt al jaren, zonder subsidie, gemaakt en is te koop bij de natuurvoedingswinkels. M. van Reen Bellamy park 41 Vlissingen universitair geslaagden Aan de Vrije Universiteit te AP sterdam slaagde Peter Ventevo gel, voorheen wonend te Koude- kerke, voor het artsexamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 14