fifïHCIi alarm voor blauwhelmen Bosnië Nederlaag j Berlusconi PLO en Harnas zoeken naar uitweg crisis in Gazastrook j^even gevangenen n Hoorn ontsnapt 4 WEKEN 1 FOTO WENSKAARTEN VA TO CT. M Dreiging NAVO-luchtacties tegen Serviërs in Kroatië Verkeerde baby's ingeplant Genieten van herfstdecor Wereldtitel Irma Heeren Duitser neergestoken bij supportersgeweld VOOR 14,- lonnige perioden Zonnig met enkele stapelwolken, de grind meest zuidelijk zwak tot matig. Maxima rond 12 graden. Vanavond en vannacht mistvorming. v« 37e jaargang no. 274 laandag 21 november 1994 osse nummers 1,50 PuXtifi juut! Wie maakt de origineelste wenskaarten binnen 1 -uur vanaf 99 Ct. per afdruk? Juist! FOTO VERSCHOORE Goes. Middelburg, Vlissingen, Hulsl. Terneu/en. Zierikzee. Etten-Leur onze correspondente Knol 1SSEL - Voor de blauwhel- in Bosnië en Kroatië is gis- ren 'alarmfase rood' afgekon- D in totaal 31.000 VN-mi- nj iairen mogen zich niet meer 12) trplaatsen en moeten voortdu- hun kogelvrije vesten dra- "k m, Het besluit viel nadat de 3t& IVO zaterdag van de Veilig- idsraad van de Verenigde Na- [S de bevoegdheid kreeg om chtaanvallen uit te voeren op trvische stellingen buiten jsnië. De veiligheidsmaatre- ilis ingegeven door vrees voor trvische represailles. diplomatieke kringen in russel zei men gisteravond al korte termijn een verzoek te T rwachten van de Franse com- mdant van de VN-troepen in generaal Bertrand de presle. voor acties tegen Ser- Mfjêrs. zestien NAVO-ambassa- lurs kwamen zaterdagavond verzoek van Frankrijk in spoedberaad in Brussel bijeen voor een reactie op het besluit van de VN om ook op. te treden tegen doelen in de Servische en clave Krajina in Kroatië. Vrou welijke medewerkers van de VN en hulporganisaties werden uit Krajina naar de Kroatische hoofdstad Zagreb geëvacueerd. UNPROFOR-commandant De Lapresle had al meteen na de eerste Servische luchtaanval op de moslimenclave Bihac, afgelo pen vrijdag, actie willen onder nemen. Hij stuitte toen echter nog op technische en juridische bezwaren van VN en NAVO. Vanaf het vliegveld Udbina in Krajina bestookten Servische vliegtuigen Bihac vrijdag met fragmentatiebommen en na palm, die overigens niet tot ont branding kwam. Zaterdag voer den twee toestellen een nieuwe aanval uit. Daarbij stortte één vliegtuig neer op een flatgebouw in Cazin. Volgens een VN-woord- voerder kwamen daarbij tien mensen, onder wie de piloot, om n onze correspondent OME - De Italianen hebben Cr sieren bij de burgemeester- Jrkiezingen in 238 gemeenten n premier Berlusconi een nke tik gegeven. Volgens de tilingen bij de stembureaus in zeven grootste steden won- l'C' .eger VS betuigt cbyaliteit aan resident Clinton IASHINGTON (RTR) - De oorzitter van de chefs van sta- en van de Amerikaanse krijgs- acht, generaal John Shali- ishvili, heeft beklemtoond dat militairen president Bill inton „volledig steunen". Hij ageerde op een opmerking an de conservatieve senator iet sse Helms, dat vele actieve ilitairen niet achter Clinton F aan. irl is! 'resident Clinton is onze op- rbevelhebber. Hij heeft de en de volle steun van gezamenlijke chefs van sta- ijn n en zal die blijven houden", d dus Shalikashvili in een ver- hl aring. die in januari voorzitter n de commissie buitenland de Senaat wordt, zei zater- voor het televisiestation IN dat „vrijwel elke militair mij schrijft" Clinton afwijst, lervatieven hebben Clinton itiseerd omdat hij de dienst- :ht heeft ontdoken, waardoor niet naar Vietnam hoefde. LONDEN (DPA) - Zo'n honderd Britse moeders moeten er rekening mee houden dat zij bij de kunstmatige bevruch ting een verkeerde reageerbuisbaby kregen ingeplant. Van de tienduizend kunstmatige bevruchtingen tot nu toe in Groot-Brittannië is mogelijk 1 procent fout gegaan door een verwisseling van het beginnende embryo in de reageerbuis, meldt de Britse Sunday Times. De krant baseert zich op uit latingen van medisch specialisten. Slechts weinig gevallen kwamen in de openbaarheid, omdat de verantwoordelijke in specteurs zelf in de betrokken ziekenhuizen werken en meestal elkaar controleren. het leven. In Bosnische kringen zowel de Franse minister van bassadeur Robert Hunter spra- werd van vijftien doden gespro- buitenlandse zaken Alain Juppé kën zich gisteren uit voor een ken". als de Amerikaanse NAVO-am- hard antwoord op de Servische OORN (ANP) - Uit de gevangenis de Krententuin in Hoorn zijn Bi ndagavond zeven gedetineerden ontsnapt. Dat heeft de regiopoli- ie: eNoord-Holland-noord bekendgemaakt. Drie van hen konden na 1 irte tijd weer worden aangehouden. Naar de vier anderen wordt sir- de omgeving gezocht. :t zevental is ontkomen door een toiletraam te forceren. Er zijn r°P en aanwijzingen'voor hulp van buitenaf. De uitbraak werd snel lit] itdekt en leidde onmiddellijk tot een zoekactie op en rond het ge- ingenisterrein. itii algens gevangenisdirecteur J. Teule gaat het om zeven kortgestraf- v n, die waren veroordeeld voor relatief lichte delicten. De centrale l iwakingspost van de gevangenis heeft via camera's vier ontsnap- eeli n zien ontkomen van het Oostereiland, waarop de Krententuin is n'! legen. mm nen de progressief-linkse partij en en de 'post-fascistische' (re- gerings) partij Nationale Alliantie. Forza Italia, de partij van Berlusconi, zag haar aan hang aanmerkelijk afnemen. Hoewel de verkiezingen niet meer dan 2,5 miljoen Italianen aangingen, werden ze met grote belangstelling tegemoet gezien vanwege de uiterst gespannen politieke situatie op landelijk ni veau. De oorzaak hiervan ligt in het conflict tussen de regering en de vakbonden over bezuini gingen en tussen de regerings partijen onderling. De spanningen binnen de cen trum-rechtse coalitie hadden tot gevolg dat in veel steden de drie regeringspartijen geen gemeen schappelijke kandidaat presen teerden. De secretaris van coali tiepartner Lega Nord, Bossi, zei gisteren zich zorgen te maken over het oprukken van 'het fas cistische gevaar' in Noord-Italië. Succes PDS De linkse allianties rond de PDS rukt op. In vijf van de zeven pro vinciehoofdsteden waar een nieuwe burgemeester wordt ge kozen. is de oppositie in de eer ste ronde koploper. In alle zeven steden gaan de kandidaten van links over naar de tweede stem ronde. Vooral de alliantie met de PPI. de vroegere christen-demo cratische partij, bleek voor links succesvol. Premier Berlusconi weigerde gisteren commentaar te geven. Hij had eerder laten weten dat deze lokale verkiezingen niets van doen hebben met de lande lijke politiek. NIJMEGEN - De Ethiopiër Haile Gebreselassie verbaasde zich over het selectieve parkoers. „Ik wist niet dat Nederland bergen had", zei de winnaar van de Zevenheuvelenloop. Deze wegwed strijd is niet alleen in trek bij de toppers, want in en rond Nijmegen voelen ook de minder prestatiegerichte lopers zich thuis. Ze genoten gisteren vooral van het fraaie herfstdecor. foto ANP zie ook pagina 18 aanvallen. Zodra de VN daarom vragen, aldus Juppé. moet de NAVO „de Servische artillerie tot zwijgen brengen en de Servi sche vliegtuigen uit het Bosni sche luchtruim verdrijven". Een NAVO-bombardement moet worden aangevraagd door de VN-commandanten ter plaat se of door de speciale VN-verte- genwoordiger in voormalig Joe goslavië, Yasushi Akashi. „Maar als zij (de VN) dat niet doen. dan doen wij (de NAVO) het wel", al dus Hunter. De Bosnische leiding in Sara jevo begroette de beslissing van VN en NAVO. Premier Haris Si- lajdzic vroeg de Navo direct ac tie te ondermenen tegen Servi sche tankkolonnes, die naai' zijn zeggen de buitengrens van de veiligheidszone van Bihac heb ben overschreden. Hij zei dat de situatie kritiek was en dat de Bosniërs een onmiddellijk ant woord van de VN en de NAVO verwachtten. De Kroatische president Tudj- man gaf vrijdag in een brief aan secretaris-generaal Willy Claes van de NAVO toestemming voor het overvliegen van Kroatisch grondgebied. Anti-drugs-actie leger Brazilië RIO DE JANEIRO (AP) - Rond 600 militairen zijn zondag de sloppenwijken van Rio de Ja neiro binnengetrokken om zich aan te sluiten bij 2.000 soldaten die vrijdag een verrassingsac tie tegen de misdaad in deze wijken begonnen. Zeven sloppenwijken werden door de militairen bezet. Met tanks, jeeps en helikopters ge zocht naar drughandelaren, drugs en wapens. Leden van Duitse expeditie naar Himalaya dood aangetroffen KATHMANDU (AP) - Een red dingsteam heeft zondag de li chamen gevonden van elf omge komen leden van een Duitse Hi- malaya-expeditie. Een woord voerder van het reddingsteam zei dat de bergbeklimmers over elkaar heen lagen op een sneeuwveld op de 6.091 meter hoge berg Pisang. De bergbeklimmers, die vanuit een helikopter werden gevon den, zijn waarschijnlijk op 13 no vember om het leven gekomen, bij een val van mogelijk zo'n 500 meter. De expeditie bestond uit negen Duitsers, een Zwitser en een Nepalese berggids. van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - In de Gazastrook wordt koortsachtig geprobeerd een verzoening tot stand te brengen tussen het door de PLO gedomineerde Palestijnse ge zag en de islamitische verzets beweging Harnas. Hevige botsingen tussen de Pa lestijnse politie en met stenen gooiende radicale islamieten kostten vrijdag aan vijftien Pa- lestijnen het leven. Bij optreden van het Israëlische leger op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook werden het afge lopen weekeinde nog eens drie Palestijnen gedood. Een Israëli sche soldaat werd dodelijk ge troffen toen zijn post in de Gaza strook vanuit een rijdende auto onder vuur werd genomen. De ongereldheden op de Westoe ver braken uit als gevolg van het bloedbad in de Gazastrook. De aanslag die het leven kostte aan een Israëlische soldaat, deed zich voor op dezelfde plaats, bij de nederzetting Netzarim, waar eerder deze maand drie Israëli sche officieren werden gedood door een Palestijnse zelfmoord commando. Het jongste inci dent heeft in Israel opnieuw de vraag opgeworpen of voor het bewaken van geïsoleerde neder zettingen niet een te hoge prijs wordt betaald. Bemiddeling Vertegenwoordigers van de PNA. het Palestijnse gezag in de Gazastrook. hebben het hele weekeinde overleg gevoerd met de islamitische verzetsbeweging Harnas. Gisteravond was nog geen overeenstemming bereikt over een regeling die een eind moet maken aan gewelddadige confrontaties. De bemiddelings pogingen worden geleid door dr. Haider Abdelshafi, de man die aan het hoofd stond van de Pale stijnse delegatie in het overleg met Israël, tot hij opstapte na een meningsverschil met Arafat. Abdelshafi geniet het vertrou wen van zowel het Palestijnse gezag als de islamitische opposi tie. Ook een delegatie van Arabi sche leiders uit Israël probeert te bemiddelen. Zaterdag bereikten de PNA en de Harnas overeenstemming over de procedure bij de begrafe nis van de slachtoffers van het geweld. De begrafenissen verlie pen daarna zonder incidenten. Een van de problemen bij het overleg over een voorlopige re geling is de eis van Harnas dat de PNA zich schuldig verklaart aan het bloedbad van afgelopen vrij dag. Arafat wil niet verder gaan dan te verklaren dat de PNA ver- Jihad De dialoog gaat alleen tussen de PNA en de Harnas. De Islamiti sche Jihad weigert ieder contact met Arafat. Volgens het hoofd van de Palestijnse veiligheids dienst. Jibril Rajoub. zal de Ji had niettemin iedere overeen komst tussen de PNA en de Ha rnas moeten respecteren. „Doet ze dat niet. dan zullen we het res pect afdwingen", zei hij. De Middelburgse atlete Irma Heeren heeft gisteren in Hobart (Tas- manie) de wereldtitel duathlon veroverd. De 27-jarige Middelburgse triatlete ivas over 10 kilometer lopen, 40 kilometef fietsen en 5 kilo meter lopen anderhalve minuut sneller dan de Zivitserse Natascha Badman. De rest van het veld bij de vrouiven had vier minuten oj meer achterstand. „Hier had ik totaal niet op gerekend", reageerde Heeren. „Ik was de hele week uiterst nerveus en voelde me totaal niet in orde. Pas na de start viel alle spanning van me af." Lading Uitwisseling van informatie tus sen Nederland en België over het vervoer per schip van ge vaarlijke stoffen duurt te lang. Dit antiooordt minister Jorrits- ma op kamervragen. De Belgen zijn volgens haar terughoudend uit concurrentie-ovenoegingen. De minister heeft nu haar hoop gevestigd C op de EU. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. antwoordelijk is voor de veilig heid van alle inwoners van de Gazastrook. ENSCHEDE/UTRECHT (ANP) - Supporters hebben zondag voor en na de eredivisiewed strijden Twente-Feyenoord en FC Utrecht-Ajax voor ongere geldheden gezorgd. Na afloop van de ere divisie-wedstrijd tussen Twente en Feijenoord is een 19-jarige inwoner van het Duitse Gelsenkirchen neerge stoken. In de Utrechtse binnenstad ar resteerde de politie voor de aan vang van de wedstrijd FC Utrecht-Ajax ongeveerd hon derd supporters van de Amster damse club. Zij maakten zich schuldig aan openlijke geweld pleging en ordeverstoringen. Tijdens en na dit doelpuntloze duel werden in en rond het sta dion Galgenwaard nog eens vier Utrecht-supporters aangehou den. De honderd Ajax-aanhan- gers hielden zich op in een café aan de Amsterdamsestraatweg. Toen de ME daar rond het mid daguur naar binnen ging om mensen met en zonder kaartje te scheiden sloeg de vlam in de pan. De politie hield ter plaatse ze ventig relschoppers aan. dertig anderen werden even later inge rekend. De arrestanten zijn aan PLO-voorzitter Arafat spreekt zijn aanhangers toe na de pro-PLO-betoging in Gaza. foto Fayez Nureldine/EPA IRA erkent doden postbode LONDEN (AP/RTR/AFP) - Het Iers Republikeins Leger (IRA) heeft zondag erkend dat leden van de eigen organisatie* on danks een bestand op 10 novem ber een postbeambte hebben doodgeschoten. Het IRA zei dat de leiding van de paramilitaire organisatie geen toestemming had gegeven voor de moord. De aanslag was vol gens een verklaring het gevolg van een fout in de commando structuur van het IRA. De op- rganisatie bood „welgemeende excuses" aan aan de familie, vrienden en collega's van het slachtoffer. De postbeambte werd in het hoofd en in de rug geschoten toen hij zich in de plaats Newry verzette tegen een roofoverval. Twee mannen werden kort daar op nabij Newry aangehouden door de politie. Zij worden deze week voorgeleid. De Ierse rege ring schortte na het incident haar voornemen op om voor Kerstmis een aantal IRA-gevan- genen vrij te laten. De schietpartij was de eerste schending van het bestand dat het katholieke IRA op 1 septem ber in liet gaan. Protestantse pa ramilitaire groepen houden zich sinds 13 oktober aan een be stand. het begin van de avond vrijgela ten. nadat ze waren voorgeleid aan de officier van justitie. Het is nog niet bekend tegen hoeveel relschoppers proces-verbaal is 1 opgemaakt. De dader van de steekpartij na afloop van de wedstrijd Twente - Feyenoord is nog niet achter haald. Het slachtoffer verkeert niet in levensgevaar. Vijf sup porters zijn opgepakt, onder meer voor openlijke geweldple ging- Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83.75 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000 I Uw leukste St. Nicolaaskadootjes koopt u op de E antastische kerstmarkt bij Europatuin Beveland in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1