jaar 250 B0VAG OCCASIONS WD wil aow pas bij 67 Zeker tien doden bij botsing Palestijnse politie en Harnas Kabinet wil meer politie op straat MXI> tegemann claimt na indergang Boelwerf ui lj oenen vergoeding Gent ontsnapt aan ramp na explosie MODE WEEK Rivo: 'Keurvis' moet voldoen aan strengste kwaliteitsnormen 4 WEKEN de goese merken dealers verzekeringen zlm I Verhoging leeftijd moet volksverzekering betaalbaar houden BESPAAR OP MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Gimbrère r taxatie ~l reportage 31 Vm 39 VOOR 14,- Perioden met regen Veel bewolking en in de ochtend kans 0p regen. In de middag droog. Vrij krachtige zuidwesten wind. Maximum temperatuur 13 graden. 37e jaargang no. 273 aterdag 19 november 1994 0sse nummers 2,00 den HAAG (GPD) - In het ka der van de operatie 'meer blauw op straat' komen er tot 1998 zo'n 2700 extra agenten ij. Het kabinet heeft daar gis teren 300 miljoen gulden voor uitgetrokken. Justitie krijgt in dezelfde periode 165 miljoen gulden voor onder meer de versterking van het openbaar ministerie en de bouw van en kele honderden extra cellen. Volgens premier Kok komen er in totaal bijna 4000 agenten bij, omdat een eerdere bezuiniging die 1000 agenten hun baan zou kosten, is geschrapt. Van de 2700 extra agenten zijn er 700 bestemd voor de vreemdelin genpolitie. Voor de versterking van het openbaar ministerie trekt het kabinet tot 1998 zo'n 60 miljoen gulden uit. Datzelfde bedrag gaat naar de versterking van de 'justitiële keten', ofwel het traject handhaving-opsporing- berechting-bestraffing. Er is ook geld gereserveerd voor de verlichting van de problemen van de slachtofferhulp en de parketpolitie. Bij het half miljard dat tot 1998 wordt uitgetrokken voor het veiligheidsbeleid, is de 100 mil joen meegeteld die het kabinet al klaar had liggen voor vol gend jaar. De ministers Dijk stal van binnenlandse zaken en Sorgdrager van justitie hebben de veiligheids-miljoenen in alle eensgezindheid verdeeld, zo te kende Kok gisteren aan. EN HAAG (GPD) - De VVD aai welwillend tegenover het rhogen van de aow-gerechtig- leeftijd van 65 naar 67 jaar. aarmee blijft de aow ook in de ekomst betaalbaar. WD-lei- irBolkestein lanceert dit plan indaag op een partijbijeen- imst. De coalitiepartners ïdA en D66 reageren verdeeld pde suggestie van de liberale aorman. D66 vindt verhoging an de aow-leeftijd 'bespreek- aar', de PvdA ziet weinig in de aatregel. >rder bepleitte VNO-voorzitter nnooy Kan een verhoging van pensioengerechtigde leeftijd, de Verenigde Staten is al in 83 besloten de pensioenleef- lin de periode tussen 2000 en 25 geleidelijk met twee jaar te rhogen. De lange voorberei- ngstijd voorkomt dat mensen nu vlak voor hun pensioen Iten, gedwongen worden door werken. Daarnaast biedt het werknemers en werkgevers kans de aanvullende pen- enregelingen aan te passen, ok Bolkestein wil een lange ergangstermijn bij het verho- nvan de aow-leeftijd. Maar de lidige grens van 65 jaar is vol- ns hem al 'achterhaald'. „In t tijdperk van de krasse knar- is een hogere pensioenleef tijd alleszins mogelijk". En noodzakelijk, vindt Bolkestein, die erop wees dat Nederland steeds meer ouderen krijgt maar steeds minder jongeren om de aow-premie te betalen. Daar naast beginnen werknemers la ter met werken en houden zij eerder op. Nog maar een kwart van de 55- tot 64-jarigen werkt. Uitstel van de pensioengerech tigde leeftijd maakt de aow goedkoper. Flexibel De coalitiepartners D66 en PvdA erkennen in een reactie dat de aow op de langere termijn onbetaalbaar dreigt te worden en er dus tijdig maatregelen moeten worden genomen. PvdA'er Jan van Zijl: „Binnen twee a drie jaar zal het kabinet knopen moeten doorhakken. Ik denk dat we met een flexibeler vut en aow een heel eind komen. Maar ik zie weinig in het verho gen van de aow-leeftijd met twee jaar, tenzij de economie instort". D66-kamerlid Louise Groenman is positiever. Haar partij wil wel nadenken over een andere aow- leeftijd, laat ze weten. „Dat is voor ons bespreekbaar. Maar er zijn meer varianten mogelijk. Je slot zie pagina 3 kolom 1 NTWERPEN (ANP) - Groot- andeelhouder Begemann laimt bij de Vlaamse overheid tn flinke schadevergoeding na ondergang van de Boelwerf, olgens Begemann-bestuurder troen van den Nieuwenhuyzen leegt de Vlaamse regering niet leen contractbreuk en heeft egemann recht op een vergoe- Ing van omgerekend enkele entallen miljoenen guldens, laar daalt ook de waarde van it onroerend goed van de Boel- erf, dat eigendom is van Bege- lann. „Dat waardeverschil zul- ttwe claimen bij de Belgische ïerheid", aldus Van den Nieu- enhuyzen. e Boelwerf, die voor 51 procent ihanden is vaq Begemann, ver- iert sinds donderdagavond in aat van faillissement. Be- uursvoorzitter A. Deleye van financiering en/of uitgestelde betaling mogelijk zeelandhallen goes zaterdag 19 november 10.00-17.00 uur Begemann verklaarde dat het werfbestuur besloten had de boeken van de laatste grote Vlaamse scheepswerf te sluiten. Bij het bedrijf werken 1100 men sen. Twee jaar geleden stapte Bege mann in het project om te hel pen de werf in Temse bij Antwer pen van de ondergang te redden. De Vlaamse regering verweet echter de Nederlandse groep te weinig geld in de werf te willen steken en beloftes over moderni sering niet na te komen. Bege mann vond juist dat de Vlaamse overheid financieel moest bij springen. In het Vlaamse parlement bleek donderdagmiddag dat premier Van den Brande de werf had op gegeven. De vakbonden zijn zwaar teleurgesteld in de Vlaam se regering. van een medewerker GENT - De stad Gent is vrijdagochtend aan een ramp ontsnapt toen zich in het havengebied een zware ontploffing, ge volgd door brand, voordeed bij het graanoverslagbedrijf Eurosilo. Een graansilo werd volledig verwoest. Twee werknemers liepen zware brandwonden op. De brandweer van Gent vermoedt dat de explosie is veroorzaakt door een vonk die oversloeg op graanstof in de getroffen vlaksilo. Het vuur dat als gevolg van de explosie ontstond, verspreidde zich razendsnel via de transportbanden, de isolatie van de si- lowanden en de dakbedekking. Volgens een woordvoerder van de brand weer werd een ramp op het nippertje voor komen. De kans was groot dat het vuur via de transportbanden ook de batterij verticale silo's bereikte. In deze torensi lo's van het oude type is de kans op ont- ploffingen veel groter. Rond de middag was het gevaar zo groot dat fase 3 van het rampenplan in werking werd gesteld. In de buurt werd een coördinatiecentrum onder leiding van provincie-gouverneur Balthazar ingericht. Alle trein-, weg- en scheepvaartverkeer rond het bedrijf werd stilgelegd. De stedelijke milieudienst voerde metingen uit in de omgeving van de brand. Onderzoek wees uit dat de ver stikkende rook geen giftige stoffen bevat te. foto Reuter van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De spanning tussen het Palestijnse gezag in de Ga- zastrook en extremistische isla mitische groepen ontlaadde zich gisteren in massale rellen. De Palestijnse politie schoot ten minste negen radicale beto gers dood. Ook een politieman kwam om het leven. Het aantal gewonden wordt geschat op 150. Een aantal van hen ver keert in levensgevaar. Zieken huizen in Gaza hebben inwo ners opgeroepen bloed af te staan. De problemen ontstonden na de vrijdagse gebedsdiensten. In de Palestina-moskee in het cen trum van Gaza-stad preekte Achmed Bahar, een van de lei ders van de islamitische verzets beweging Harnas. Na afloop van de dienst begon een verhitte me nigte de massaal aanwezige Pa lestijnse politie-agenten met stenen en flessen te bekogelen. Volgens sommige berichten pro beerde de politie een luidspre kerinstallatie te verwijderen van een vrachtauto die aan het hoofd zou rijden van een geza menlijke betoging van Harnas en de Islamitische Jihad. PLO- voorzitter Jasser Arafat had eer der op de dag de demonstratie illegaal verklaard. Toen een van de agenten door een steen aan het hoofd werd ge troffen, openden zijn collega's het vuur. De politie kondigde een uitgaansverbod af, maar dat kon niet voorkomen dat de on- gereldheden zich verspreidden naar andere wijken van de stad. Voor de centrale gevangenis, waar nog ongeveer honderd aan hangers van de Islamitische Ji had worden vastgehouden, kwam het opnieuw tot bloedige botsingen tussen met stenen en brandbommen gooiende jonge ren en de politie. Radicale isla mieten staken politie-auto's in brand en de Nasser-bioscoop. die nog maai- een paai- weken open is. Zowel de politie als de Hamas- aanhang probeerde televisie ploegen het werken onmogelijk te maken. Een cameraman en enkele fotografen raakten ge wond. Buiten het Shifa-zieken- huis schreeuwde een menigte „Abu Ammar (Arafat, red.) is een verrader, Abu Ammar is een col laborateur". De islamitische groepen beschuldigen de PLO- leider ervan dat hij blindelings orders opvolgt van Israël. Nadat vorige week drie Israëlische offi cieren om het leven waren geko men bij een aanslag door een zelfmoord-commando van de Is lamitische Jihad, arresteerde de Palestijnse politie ongeveer 150 (Advertentie) Advertentie Op deze drie dager krijgt u een gratis spaar- zegel voor elke ƒ25,- die j u besteedt. Bij inlevering van een volle kaart (20 zegels) geeft Maxis u ƒ25,- korting op uw boodschappen! Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 maandag: 11.00-18.00 uur dinsdag en woensdag: 9.00 -18.00 uur aktie geldig t/m 14 december STERK AFGEPRIJSD LANGE DELFTl^MIDDELBURG van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur Pt* I CEES KOLE nvm 1 I— «Mslrail I. Kapellc, ld. 01 102-02614 I jeugdige combinatie-mode vanaf maat 42 t/m 50 JOSIASSE MODE b.v. NIEUWE BURG 33 MIDDELBURG TEL. 01180-13254 (Advertentie) Bedrij fsad viseurs mr ir J. Huisman D. Groenendijk Tel. 01100-50145 vjiCIJNIA NON OI Het provinciebestuur wil het inkomen van alle wachtgelders onder de loep nemen. De praktijk wijst uit, dat bestuursposten financieel aantrekkelijk gemaakt moeten worden, om geschikte kandidaten aan te trekken. Verder in de bijlage Reportage: opmars van de heerencigaar fotorubriek: verdediging dolend CDA zoekt red dende boodschap watersnood in Zierikzee atlas van onzicht baar Nederland het kantoor van de Sociale Dienst in Vlissingen standplaatsen Bonn en Telaviv Turkije schrijft geschiedenis met water. Hoek De Belg Davy Gijsel, de gloed nieuwe aanwinst van voetbal- verenigvig Hoek, mag van de KNVB vandaag niet spelen in de uitwedstrijd tegen Capelle. De voetbalbond liet gisteren weten dat Gijsel bij nader inzien niet voldoet aan de voorwaarden voor onmiddellijke overschrij ving van Deinze naar de zaterdag-eer- Q steklasser. I w wmmmmm—mmimammmmm Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 18 en 19, Vrije Tijd: 21, 22, 23,25 en 27; Reportage: 31, 32, 33, 35, 37 en 39. aanhangers van die beweging. De botsingen van gisteren wa ren de bloedigste sinds het in gaan van het Palestijnse zelfbe stuur in de Gazastrook en Jeri cho, in mei van dit jaar. Jasser Arafat belegde gister avond een spoedvergadering met de leiding van zijn veilig heidsdienst en politie. Voor Ga za-stad geldt tot nader order een uitgaansverbod. IJMUIDEN (GPD) - Het Rijksin stituut voor Visserij Onderzoek (Rivo) in IJmuiden wil binnen drie jaar komen tot de invoe ring van keurvis. Deze vis vol doet aan de strengste kwali teitsnormen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de keurvis een speciale verpakking krijgt met code. Op de verpakking kunnen gegevens staan over welk schip de vis heeft gevangen, bij welke afslag het produkt is aange voerd en waar de vis verder is bewerkt. Voor Frans Veenstra, hoofd van de afdeling Techniek en Techno logie, is de benoeming van keur vis het einddoel van een langlo pend onderzoek naar kwaliteits verbetering van vis tijdens het proces vangst-aanvoer-verwer- king. „De verbetering van de kwaliteit van vis is uiteindelijk een noodzakelijk iets. De natio nale en Europese regels op dit gebied worden almaar stren ger", aldus Veenstra. Met ingang van 1 januari van het volgende jaar moet de groothan del en visverwerkende industrie aan de eisen uit de warenwet vol- Nederland trekt 140 blauwhelmen terug uit Bosnië DEN HAAG (ANP) - Nederland trekt 140 van de 430 militairen van het VN-transportbataljon in Midden-Bosnië terug. De ministerraad heeft vrijdag in gestemd met een voorstel hier over van minister Voorhoeve (Defensie). De terugtrekking houdt verband met de vermin derde transportbehoefte van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. De militairen komen tussen half december en 1 fe bruari naar huis. Het transportbataljon verzorgt voedselkonvooien in opdracht van UNHCR en militaire trans porten voor het commando van de VN-vredesmacht in Bosnië. De vijandelijkheden in Midden- Bosnië zijn sinds februari sterk afgenomen. (Advertentie) CLARIJS BANDEN L VOOR SCHERPSTE PRIJS uitlaten schokdempers trekhaken accu's Goes 01100-16607 Terneuzen 01150-94172 doen. Het jaar daarop moet ook de visdetailhandel aan de kwali teitsnormen voldoen. Boven dien vindt steeds meer vis de weg naar warenhuizen en super markten. Vanuit die sector wor den hoge voorwaarden gesteld. Ook de consument gaat hogere eisen stellen. Veenstra hoopt met het instel len van een keurmerk aan alle criteria te voldoen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving kf 83,75 Straat: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1