Gehandicapten zoeken hun recht Van Aartsen steunt mossel vissers korting visquota Reparatie gestrande veerboot kost 3,6 min onvermijdelijk kdrijven bieden angdurig baanloze jaar werkervaring Heilige Arke in herbouwde sjoel onthuld - A Kabinet tornt niet aan forse kortingen gemeenten/provincie Onding Westelijk Wad komt beschikbaar als problemen garnalensector worden opgelost Vttll AartSCIl HCht JiUitimtiUK WPZC zeeland VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 ran onze Haagse redactrice )EN HAAG - Minister Van (artsen van Visserij zal bijna eker de gewenste mosselperce- en in het westelijk Wad be- ichikbaar stellen voor de mos- ielsector. Hij tekende daar gis- eren in de Tweede Kamer wel lij aan dat er een goede oplos ing moet komen voor de garna- envissers, die grote bezwaren lebben tegen de komst van de nosselvissers. )e minister wil 550 hectare voor ie mosselvissers beschikbaar tellen in de westelijke Wadden- ee ter compensatie van de scha- le, die de vissers hebben gele en door de Deltawerken. Bo- •endien moeten de vissers an- lere percelen krijgen, omdat zij tlders moeten wijken voor de na- uur. )e kamerleden drongen er op ian dat de minister de proble- nen van de garnalenvissers in iet oog houdt. Van den Berg (na- nens de kleine christelijke frac- /an onze verslaggever TERNEUZEN - Het arbeidsbu reau in Terneuzen heeft met de grote bedrijven in Zeeuwsch- Vlaanderen overeenstemming bereikt over een grootschalig werkervaringsproject. Vijfen twintig langdurig werklozen kunnen - als de selectie voor spoedig verloopt -1 januari aan de slag bij de verschillende be drijven om een jaar lang werkervaring op te doen. Naast liet eigenlijke werk krijgen de mensen ook een doelgerichte beroepsopleiding, die wordt Advertentie) '50 METER VAN ZEE EN STRAND' HOTEL WESTDÜIN Koudekerke (bij Vlissingen) VERGADEREN? dat doe je in Westduin bel voor onze infomap Tel. 01185-2510 Fax 2776 Scholieren Hulst uit protest in het zwart van onze verslaggever HULST - Nu de kwali teit van het onderwijs voor minder gefortu neerde studenten door vergaande bezuinigin gen in het geding is, leek een staking de leerlin gen van de Hulster scho lengemeenschap Janse- nius een minder ge slaagd actiemiddel. Dus besloten de meeste scholieren donderdag in het zwart naar school te komen en het school plein vol te schilderen (met stoepkrijt) met pro testleuzen. Bovendien zetten 643 scholieren hun handtekening onder een protestbrief. In het epistel, opgesteld door Pepijn van der Geld (6" atheneum) en Els Veld hoen (5 atheneum), vra gen de Janseniusleerlin- gen aan minister J. Rit- zen om nog eens over zijn plannen na te denken al vorens ondoordacht aan de uitvoering te begin nen. Van der Geld: „De rege ring dreigt een heilloze weg in te slaan met het creëren van een nieuw studiesysteem. Het naar Amerikaans voorbeeld instellen van een soort bachelor- en mastersop- leidingen kan alleen lei den naar het langer stu deren door studenten met rijke ouders. Men sen met minder geld zul len noodgedwongen kie zen voor een kortere op leiding. Bovendien ko men de afgestudeerden minder beslagen ten ijs, omdat ze geen bijvakken zullen kiezen om de stu die maar zo snel moge lijk te kunnen afronden." ties): „Hier moet niet het recht van de sterksten gelden". Sanering Minister Van Aartsen hield de kamer voor dat de mosselsector 5 miljoen gulden beschikbaar stelt voor het saneren van de garnalenvissers. Inmiddels heb ben enkele bedrijven zich aange meld voor zo'n sanering. Voor zitter Langstraat van het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten hoopt ook nog eens twee miljoen gulden uit Brussel te ha len voor de garnalenvissers. Na afloop van het debat toonde Zevibel-voorzitter De Voogd zich redelijk positief over de uit latingen van de minister. Hij heeft goede hoop dat de Zeeuw se mosselvissers volgend jaar het westelijk wad op kunnen. Woede De garnalenvissers staken hun woede niet onder stoelen of ban ken. „Vijf miljoen is toch niets voor zo'n sanering. Het klinkt verzorgd door het scholingsin stituut van de arbeidsvoorzie ning in Zeeland. Directeur S. Verburg van het ar beidsbureau schat de kansen op een vaste baan voor de project deelnemers hoog in. Zeeuwsch- Vlaanderen is de eerste Neder landse streek waar een regionaal werkervaringsproject van start gaat. Na enkele maanden onder handelen bleken Dow, Philips, Hydro Agri Sluiskil (Has), Outo- kumpu, Neckermann, de Sasse Glasfabriek, Broomchemie, Zuidchemie en het Aardenburg slot zie pagina 11 kolom 8 VLISSINGEN - üe reparatie van de PSI)-veerboot Koningin Beatrix kost 3,6 miljoen gulden, waarvan 100.000 gulden voor re kening van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) komt. De rest kan uit verzeke ringsgelden worden gedekt. De Koningin Beatrix voer 21 september tegen een lichtop- wel mooi, maar in feite is het niets", aldus een woordvoerder. De garnalenvissers. hebben stand voor de veerhaven in Bres- kens en raakte ernstig bescha digd. In het droogdok van repa- ratiewerf Scheldepoort in Vlis- singen-Oost bleek dat de nieuwe dubbeldekker bij de aanvaring één roerpropeller had verloren. Een tweede had zoveel schade opgelopen, dat die voor repara tie naar de Noorse leverancier moest. De verloren en later teruggevon den roerpropeller moet door een nieuwe worden vervangen. Eén roerpropeller kost al één miljoen gulden, meldde PSD-directeur mr D. F. Vos enkele weken gele den in de statencommissie wa terstaat en verkeer. Hij kon toen nog niet aangeven hoe groot de totale schadepost zou zijn. „Re kent u maar op een getal met ze ven cijfers voor de komma." Die voorspelling is uitgekomen. Het gaat afgerond om 3.600.000,00 gulden; 100.000 gulden valt on der het eigen risico van de PSD. Proefvaarten Het duurt zoals verwacht tot be gin volgend jaar voor de Prinses Beatrix weer in de vaart kan worden genomen. De twee roer ten en of er overeenstemming is tussen de mossel- en garnalen sector. propellers zijn zeer waarschijn lijk eind deze maand beschik baar, waarna medio december de inbouw in het schip kan be ginnen. De Prinses Beatrix is na reparatie ongeveer drie maan den uit de vaart geweest. Om de bemanning weer vertrouwd te maken met het schip, staan voor eind december enkele proef vaarten gepland. DEN HAAG (ANP) - Visserijmi nister Van Aartsen acht het on vermijdelijk dat de Vangst quota voor platvis worden ver minderd. Volgens de bewinds man is met name de stand van schol zorgwekkend laag. Hij zei dat donderdag in de Tweede Kamer tijdens een de bat over het visserijbeleid. De Nederlandse Visserbond sprak woensdag zijn vrees uit voor de financieel-economische gevol gen van een vangstbeperking. Aanleiding is het advies van bio logen de vangst van tong en schol met 20 procent te vermin deren. Europese visserijminis ters nemen in december een be sluit.. Voor Nederland is vooral platvis van belang. Van Aartsen gaat er van uit dat vangstvermindering omvermijdelijk is. Met de tong gaat het goed, maar met de schol niet, aldus de bewindsman. Om dat de beide vissoorten ge mengd worden gevangen, moe ten dus zowel de tong- als de scholquota omlaag. Over het Nederlands standpunt ten aan zien van het reductiepercentage beraadt Van Aartsen zich nog. De minister maakte tevens be- van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De voor Zeeland zeer forse kortingen op het Ge meente- en Provinciefonds, de belangrijkste geldstroom van het Rijk naar gemeenten en pro vincie, blijven vrijwel ongewij zigd. Een en ander betekent dat de gemeenten en de provincie er vanaf 1 januari 1997 zeer fors op achteruit gaan. Dit blijkt uit cijfers die het kabi net bekend heeft gemaakt. De provincie moet bijna tien miljoen gulden inleveren. Waar dat geld vandaan moet komen bezorgt de provincie op dit mo ment grote kopzorgen. „Of we korten op subsidies, of op het ambtelijk apparaat of we verho gen de belastingen. Het kan ook en-en zijn", aldus een woord voerder. Los van de korting op het Pro vinciefonds moeten de Zeeuwse gemeenten 15 miljoen gulden in leveren, terwijl twaalf gemeen ten er zeven miljoen op vooruit gaan. In totaal leveren de Zeeuwse gemeenten 31 gulden per inwoner in. Daarmee komt Zeeland op de derde plaats wat betreft gemeenten die moeten inleveren. Noord-Holland moet 40 gulden per inwoner missen en Utrecht 32 gulden. Het kabinet heeft geen gehoor gegeven aan de protesten van de provincie en de landelijke pro testen van bijna 400 'rijke' ge meenten, die geld moeten in leveren voor 'arme' gemeenten. Sociale problemen Met de grootschalige herverde lingsoperatie beoogt het kabi net voortaan meer aandacht te geven aan de sociale problemen in gemeenten. Ook het benutten van de eigen belastingmogelijk heden speelt een belangrijke rol in het gewijzigde stelsel. 'Rijke' gemeenten worden daardoor in bijna alle gevallen gedwongen de onroerend-zaakbelasting te verhogen. In het oude verdeel stelsel vormden het aantal ge kend dat de Europese Commis sie de zogeheten scholbox het hele jaar door wil sluiten voor kotters van meer dan 300 pk. Dit gebied geldt als de kraamkamer voor schol. Momenteel is de scholbox al gedurende tweeder de van het jaar gesloten. Tevens wordt gedacht aan sluiting van het gebied voor kleine kotters. Kabeljauw Ook op kabeljauwquota moet volgens Van Aartsen worden ge kort. omdat deze visstand even eens in een vrij slechte conditie verkeert. Daarentegen heeft de WD-minister goede hoop dat de haringquota gelijk blijven. Met de haringstand is het beter ge steld dan aanvankelijk werd ge dacht. Overigens gaat het systeem waarbij jaarlijks nieuwe quota worden vastgesteld op de hel ling. In Brussel wordt al enkele jaren gediscussieerd over her vorming van het gemeenschap pelijk visserijbeleid. Van Aart sen gaat ervan uit de jaarlijkse vangstquota worden vervangen door vijfjarige quota voor meer dere vissoorten tegelijk. bouwen en de grootte van de ge meente belangrijke criteria voor het verdelen van de gelden. Het kabinet heeft de voorstellen van de Raad voor de Gemeente- financiën, zoals die in maart van dit jaar zijn gepresenteerd, niet helemaal overgenomen. Op on-, derdelen zijn kleine wijzigingen aangebracht. Zo moest Terneuzen in het eer dere voorstel ruim drie miljoen gulden inleveren. Nu is dat 2.9 miljoen gulden. De gemeente Oostburg zou het met 2,9 mil joen gulden per jaar minder moeten doen. Dat is iets geste gen tot 3 miljoen gulden. Vlissin gen, dat er 1,97 miljoen op voort uit zou gaan, mag nu 2,3 miljoen gulden tegemoet zien. Domr burg, dat eerst geconfronteerd werd met een korting van 941.127 gulden, krijgt er iets bijl Nu wordt die gemeente gekort voor 906.890 gulden. Voor Axel blijft de korting 1,2 miljoen. De bedoeling is dat het stelsej per 1 januari 1997 wordt ingef voerd. Daarna volgt een overf gangsperiode van drie jaar, zo- dat provincie en gemeenten get leidelijk kunnen wennen aan het nieuwe regime. De kabinetst voorstellen moeten nog door de Tweede Kamer. Wielen gestolen AXEL - Toen een Terneuzense automobiliste donderdagmor gen om kwart voor acht in haar aan het Axelse Hofplein gepar keerde auto wilde stappen, ble ken twee voorwielen van de Opel Corsa verdwenen te zijn. Een Philippinenaar raakte de avond tevoren een wieldop van zijn Mercedes kwijt terwijl de au to bij het Terneuzense zwembad De Honte geparkeerd stond.' Toen de man een dag later bij een garage in Terneuzen een nieuwe wieldop (120 gulden) wil de aanschaffen, hoorde hij dat daar drie wieldoppen van een auto waren gehaald. De vierde was beschadigd. maar één doel voor ogen: geen mosselvissers op het westelijk Wad. De minister zal voor 1 januari de Tweede Kamer in een brief zijn definitieve standpunt laten we- van onze verslaggever MIDDELBURG - Oud-commissaris der konin gin dr C. Boertien, beschermheer van de stich ting Synagoge Middelburg, heeft donderdag in het gerestaureerde joodse godshuis de Heilige Arke onthuld. Deze Arke, waarin de Thora-rol- len zijn opgeborgen, is voorzien van dertien bronzen reliëfplaten die zijn gemaakt door beel dend kunstenaar Appie Drielsma uit Maas tricht. Het kunstwerk werd mogelijk gemaakt dankzij een gift van het VSB-fonds, dat sociaal maatschappelijke doeleinden financieel onder steunt. Donderdag precies één jaar geleden plaatste bur gemeester mr C. G. J. Rutten de eerste steen die de restauratie inluidde van de in 1944 door een Engelse granaat getroffen synagoge. Op 29 no vember vindt de officiële herinwijding plaats tij dens een Orde van Dienst, waarbij de Israëlische ambassadeur in Nederland M. Bavly als eregast aanwezig is. De dienst wordt geleid door rabbijn J. S. Jacobs en voorzanger prof dr H. Bloemen dal. De sjoel is zoveel mogelijk in oude luister geres taureerd. De trap naar de hoger gelegen vrou wengalerij is om praktische redenen niet langer in het godshuis, maar moet vanaf buiten worden beklommen. Veel symbolische voorwerpen, zoals tien oude zogeheten parochetten (wandkleden) en een eeuwenoude Thora-rol zijn in het Joods Historisch Museum te Amsterdam terecht geko men. Secretaris dr A. Vos van de stichting Syna goge Middelburg maakte donderdag bekend dat na onderhandelingen met het museum twee van oorsprong Middelburgse parochetten perma nent in Middelburg komen te hangen. De stich ting probeert nog een expositie van alle wandkle den in het Zeeuws Museum voor elkaar te krij gen. Oud-commissaris van de koningin dr C. Boertien onthulde gisteren de Heilige Arke in de in oude luister herstelde synagoge aan de Middelburgse Heren straat. foto Lex de Meester van onze verslaggever LANGBROEK - Pauline Versteegh kan zich er nóg hevig over opwinden. „Ik ben eens op een bijeenkomst ge weest, waar een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zei: we moeten natuurlijk niet teveel gehandicapten in de trein, want dat is zo storend voor de overige treinreizigers. Dat werd ge zegd. In een zaal vol met gehandicap ten." 'Met recht anders' heet de nieuwe orga nisatie die zich teweer stelt tegen discri minatie van gehandicapten en chro nisch zieken. Want gediscrimineerd worden ze. zegt voorzitter Pauline Ver steegh uit Langbroek, een dorpje in de schaduw van Utrecht. Aan voorbeelden geen gebrek. „Gehandicapten kunnen geen werk krijgen, ze hebben geen vrije schoolkeuze, worden uit restaurants gedonderd, uit kroegen, uit disco's. El ke keer denk ik: nu heb ik het ergste ge hoord, maar steeds weer blijkt het nog erger te kunnen, nog botter. Het ge beurt iedere dag." 'Met recht anders' afficheert zich na drukkelijk als een vereniging die op komt voor de mensenrechten van ge handicapten en chronisch zieken. Dat is hard nodig, vindt Versteegh, zelf ('een hersenbeschadiging; foutje van de gy naecoloog') eveneens gehandicapt. Want hun rechten worden, zegt zij, da gelijks geschonden. „Zoals het niet toe gankelijk maken van het openbaar ver voer; het niet écht toegankelijk maken van openbare gebouwen; brievenbus sen die te hoog hangen waardoor men sen zelfs hun post niet kunnen wegbren gen; de situatie in verpleeghuizen - ik vind het krankzinnig dat mensen daar een luier aan moeten vanwege een ge brek aan personeel." Zo'n vierhonderd klachten heeft 'Met recht anders' inmiddels verzameld. En die gaan allemaal naar de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties. Dat zal de politici le ren. „Want Nederland is niet zo blij met negatieve publiciteit; het zijn altijd an deren die de mensenrechten schen den." Eind vorig jaar werd 'Met recht anders' opgericht. De directe aanleiding: de Al gemene Wet Gelijke Behandeling. De wet vertoont, vindt Versteegh, lelijke wakken. „In die wet worden bijna alle groepen genoemd, maar gehandicap ten en zieken niet. Dat betekent dat wij .W timn* smm i.mm ar m- «Rffe#* Veel voorzieningen, zoals deze geldautomaat van het postkantoor in Goes, zijn voor gehandicapten onbereikbaar. Discriminatie, vindt 'Met recht anders'. geen rechtsbescherming hebben tegen discriminatie." De nieuwe mensenrechtenorganisatie 'wil een wereld, waarin gehandicapten en niet-gehandicapten met wederzijds respect voor elkaar mensenrechten sa men kunnen leven. De Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens en andere internationale verdragen die de mensenrechten regelen zijn daarbij on ze wegwijzers'. En ze weet zich daarbij gesteund door een comité van aanbeve ling, waarin tal van bekende Nederlan ders zitting hebben genomen: Jos Brink, Paul van Vliet, Mary Dressel- huys, Donald Jones. Maar ook enkele (oud-)politici. Grondwet Artikel 1 van de Grondwet: 'Allen die zich in Nederland bevinden, worden in gelijke gevallen gelijk behandeld. Dis criminatie wegens godsdienst, levens overtuiging, politieke gezindheid, ras. geslacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan'. Op papier, schampert Versteegh, een mooie tekst. Maar in de praktijk blijkt hij niet te gelden voor ge handicapten. Is het niet ten hemel schreiend dat een gehandicapte in hon gerstaking gaat omdat de nieuwe Wet Voorzieningen Gehandicapten hem het leven nagenoeg onmogelijk maakt Is het niet treurig dat werkgevers - de overheid zelf voorop - zich niet houden aan de verplichting een bepaald per centage gehandicapten in dienst te nemen Schending van de mensen rechten, vonnist Versteegh. De bestaande gehandicaptenorganisa ties hebben het naar de mening van Versteegh tot dusver lelijk laten afwe ten. „Die houden zich daar helemaal niet mee bezig. De grote organisaties worden gesubsidieerd door de over heid. En het is nog nooit gebeurd in de geschiedenis van de mensenrechten datje met geld van de overheid écht je foto Willem Mieras mond tegen diezelfde overheid kunt opentrekken." 'Met recht anders' wenst niet afhanke lijk te zijn van overheidssubsidies. De organisatie moet het hebben van dona ties en de ruimhartigheid ('we betalen veel uit eigen zak') van de eigen be stuursleden. Het betekent dat ze slechts de beschikking heeft over een beperkt budget. Het aantal leden (Ver steegh optimistisch: 'maar we groeien wel, hoor') is evenmin indrukwekkend: ruim honderd. „Ze zitten verspreid over het hele land. Alleen Zeeland en Lim burg zijn blinde vlekken. En dat is raai-. Want ik kan me niet voorstellen dat de zaken in Zeeland beter geregeld zijn dan in de rest van Nederland." 'Met recht anders' moet het niet hebben van de macht van het getal, maar voor al van de kracht van de argumenten. En hoe reageren de Nederlandse politici op die argumenten? Versteegh zucht diep. „Vaak valt er een diepe stilte." Zuchtend, heeft andermaal een deel van de Middelburg se bevolking de groene golf van de gescheiden afval containers over zich heen laten komen. Van overal klinkt een nog niet eerder gehoord bonkig geluid door, wat er op lijkt of de hele buurt massaal bolderkar ren heeft aangeschaft. Men weet het en leeft mee: buur man is met het groene mon ster in de weer. Tot de instrumenten voor het door de landelijke over heid verplicht gestelde thuiswerk behoort ook een klein bakje. Een oudere Middelburgse belde een vriendin uit een eerder gecontaineriseerde wijk om le vragen wat ze er mee aa?i moest. En die legde geduldig uit dat het bakje op het aan recht geplaatst diende te worden om er klein afval als bananenschillen, koffiedik, kaaskorstjes en ander klein spul in te verzamelen. „Ze noemen het een biobas-, ket", sprak de vriendin, „maar voor mij is het een vies onding, want er komen allemaal van die kleine vliegjes op af." Om de vliegjes van het afval te scheiden heeft de vrien din nu een vleesetend plan tje bij het bakje gezet. Maar het wordt zo ivel vol op het aanrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9