wil heroïne uitdelen Chemische reactie tast beton bruggen en viaducten aan Werkloosheid blijft gelijk in omvang Oud-onderduikers terug in polder binnen- en buitenland het weer in zeeland logelijk ook proef met cocaïne voor verslaafden herdachte moord en erkrachting jongetje nel voor de rechter Claudia Nolte jongste Duitse minister VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 5 VOORBURG (GPD) - De da- ing in de werkloosheid die in jpril dit jaar begon, stagneert. concludeert het Centraal voor de Statistiek CBS) op grond van cijfers de maanden augustus, en oktober. Het aantal werklozen dat in die maanden gemiddeld stond in geschreven bij het arbeidsbu reau lag even hoog als in de pe riode van juli tot en met sep tember (484.000). Wel wordt het verschil met de aantallen van de overeenkomstige perioden in 1993 kleiner. Toen groeide het leger werklozen elke maand, nu blijft het gelijk in omvang. Vanaf midden 1992 tot en met het eerste kwartaal van 1994 liep de werkloosheid voortdurend op. In april deed zich abrupt een omslag voor en zette een daling in. Het aantal werkloosheidsuitkeringen lag in september op 770.000. Dat was 5.000 meer dan in augus tus. In voorgaande maanden was het aantal vrij stabiel. Nu de cijfers van de laatste drie maanden een licht stijgende tendens laten zien, bevestigt dat volgens het CBS dat de werkloosheid op het ogenblik niet meer daalt. I I I Fff Hoog water Vandaag Laag water \Nautisch bericht Vooruitzichten Vooruitzichten en in europa c£3S> bewolkt regen zonnig hagel onweer opklaringen warmlelront windrichting lagedruk hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pascal 19 temperatuur EMMELOORD - Oud-onderduikers en polderwerkers, die in de tweede wereld oorlog in de toen net drooggelegde Noordoostpolder leefden, op bezoek in Emmeloord als stop in de rondrit door de polder. Donderdag was het precies vijftig jaar ge leden dat 4.000 Duitse soldaten het toen nog moerassige gebied introkken om alle onderduikers en polderwerkers weg te voeren. De Noordoostpolder werd in de oorlogsja ren het Nederlands Onderduikers Para dijs (NOP) genoemd. De Duitsers lieten het gebied aanvankelijk met rust. Pas toen in Duitsland een nijpend .tekort dreigde aan arbeidskrachten voor de oor logsindustrie, gaf SS-commadant Rauter bevel tot een grootscheepse razzia. Uitein delijk zijn zo'n 1.000 van de 1.800 onder duikers op transport naar Duitsland ge zet. De meesten van hen keerden na de oorlog ongedeerd terug naar Nederland. foto Frans Vanderlinde/ANP Kinderopvang aftrekken van de belasting DEN HAAG (GPD) - Kinderop vang moet fiscaal aftrekbaar worden, vindt de FNV. Werkge vers en ouders zouden de kosten van kinderopvang moeten kun nen aftrekken als ze gebruik maken van een erkend kinder dagverblijf of een erkende gas touder. Dat maakt niet alleen de crècheplaatsen weer betaal baar, maar schept ook nog eens volwaardige banen. Een mooi voorbeeld van lastenverlich ting en uitbreiding van de werkgelegenheid, aldus de FNV. Volgende week legt de vakbond de plannen voor aan werkgevers en politici. Kinderopvang in Nederland is duur en schaars. Hoewel de helft van de cao's inmiddels een rege ling heeft getroffen voor kinde ropvang, blijft een plaats in een crèche onbetaalbaar. Het kabi net heeft aangekondigd dat kin deropvang een belangrijk aan dachtspunt is en dat er gewerkt wordt aan meer geld en meer ba nen. De FNV wil naast een belasting maatregel ook dat gemeenten meer geld uittrekken voor kin deropvang. De werkgeversorga nisatie NCW vindt eveneens dat kinderopvang goedkoper moet worden. Huisarts pleegt ontucht met een zwakzinnige UTRECHT (ANP) - Een 74-ja- rige gepensioneerde huisarts uit IJsselstein is door de recht bank te Utrecht veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis straf, waarvan vijf voorwaar delijk. De man pleegde over een periode van ruim een jaar on tucht met een geestelijk gehan dicapte ex-patiènte. Tegen hem was anderhalfjaar geëist. De vrouw woonde gedeeltelijk zelfstandig in een aanleunwo ning, waar de arts de ontuchtige handelingen pleegde. Ook ver toonde hij daar pornofilms. De vrouw, die een verstandelijk ver mogen heeft van een 13-jarige, was zich er niet van bewust dat de man niet meer werkzaam was als huisarts. De rechtbank vond dat de dokter op grove wijze mis bruik heeft gemaakt van het ver trouwen van de zwakzinnige vrouw. Ondanks zijn hoge leeftijd ver oordeelde de rechtbank de huis arts tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De officier van justitie had daar tijdens de be handeling van de zaak om ge vraagd. omdat hij meende dat geestelijk gehandicapte vrou wen die niet in een tehuis wonen extra moeten worden be schermd tegen dergelijke prak tijken. Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en perioden met regen, maar zaterdag in het zuiden kans op enkele opklarin gen. In het noorden zaterdag veel wind. Stijging van tempera tuur tot ongeveer 12 graden in Schotland en tot 16 graden plaatselijk in Engeland. België en Luxemburg: Overwe gend bewolkt en perioden met regen. Middagtempera tuur on geveer 11 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur circa 23 graden. Spanje: Droog. Langs de Golf van Biskaje en rond de Pyre neeën enkele wolkenvelden, maar elders overwegend zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden; aan de Costa's ten zuiden van Benidorm en in An- dalusië maxima rond 24 graden. Canarische Eilanden: Veel zon, plaatselijk ook enkele wolken velden. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. In het noorden ook enkele wolken velden en vrijdag kans op een bui. Maxima vlak aan zee onge veer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Tamelijk be wolkt en perioden met regen. In het uiterste zuiden ook enkele opklaringen. In de omgeving van het Rhonedal neemt in de loop van zaterdag de Mistral af. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 16 graden, bij Per- pignan maxima rond 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Middagtempera tuur iets oplopend tot ongeveer 23 graden. Italië: Vrijdag nog stapelwolken en vooral in het zuiden en mid den enkele regen- of onweers buien. Zaterdag meer zon en op de meeste plaatsen droog. Zater dag in de Po-vlakte kans op mist. Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Langs de west- Als het ministerie van volksge zondheid daarna instemt met onze onderzoeksopzet en ook het ministerie van justitie geen onoverkomelijke bezwaren toont, kan het onderzoek in 1995 starten", zei GGD-directeur Sturmans. De ministers Borst (Volksgezondheid) en Sorgdra- ger (Justitie) staan vooralsnog positief tegenover een dergelijk experiment. Volgende week woensdag buigt de raadscommissie voor maat schappelijke dienstverlening en volksgezondheid zich over het voorstel van wethouder Den Ou dendammer en de GGD. Daarna komen de commissie openbare orde en veiligheid, alsmede de gemeenteraad aan het woord. Rotterdam denkt aan een expe riment van zeker driejaar, waar in twee controlegroepen deelne men. Zo moet de gezondheid worden beoordeeld van een groep verslaafden die methadon gebruikt en van een groep die heroïne krijgt aangeboden. Over de omvang van het experiment, dat in binnen- en buitenland veel vragen oproept, wilden Den Oudendammer en Sturmans zich niet uitlaten. Medisch De plannen die de GGD en Den Oudendammer presenteerden, sluiten aan bij de vernieuwing van het Nederlandse beleid. In plaats van de gangbare juridi sche benadering kiest Rotter dam voor het experiment een medische invalshoek. De ge zondheid van de verslaafde vormt daarbij een belangrijk cri terium. „De stelling moet wor den getoetst, dat de drugsver slaafde niet. zozeer het slachtof fer is van drugsgebruik, als wel van de illegale context waarin harddrugs door de Opiumwet geplaatst zijn", zo zei Den Ou dendammer. De wethouder wees erop dat ver- Een complex lagedrukgebied met centra zuidwest van Ierland en een bij IJsland bepaalt de ko mende 48 uur het weer boven Zeeland. Een warmtefront is oris in de nanacht gepasseerd en wij bevinden ons in de warme sec tor. Er is veel bewolking ivaar het van tijd tot tijd uit regent. De temperatuur loopt op naar 10 tot 11 graden. De wind zuidivest ma tig tot vrij krachtig 4-5 Beaufort. Draait verder naar zuidelijke richtingen en neemt nog iets af. Vannacht draait de ivind naar zuidwest en neemt weer toe naar matig tot vrij krachtig. Met in de avond en nacht nog af en toe re gen en/of motregen. De mini mum temperatuur 7 graden aan zee tot 5 graden in Oost-Zeeland. Wind: zuidelijk, in de avond zuidwest 4-5 Beaufort; zicht: ma tig tot slecht; temperatuur kust water: 11 graden; afwijking wa terstanden: geringe verhoging; max. golfhoogte monding Schei- des: een meter. ZON EN MAAN 19 november Zon op 08.06 onder 16.40 Maan op 17.38 onder 09.00 Voor morgen (weekeind): Zee land bevindt zich in het week- eind in de warme sector met een koufront bij Ierland, dat pas zondag laat zal passeren. Hier door is er veel bewolking met aj en toe regen. De temperatuur gaat langzaam omhoog. Zondag wordt het omstreeks 13 graden. De minimum temperatuur wordt 8 graden. De zuidwestelijke wind is matig tot vrij krachtig 4- 5 Beaufort. Voor maandag tot en met dins dag: De temperaturen overdag rond 12 graden, 's nachts wordt het geleidelijk weer kouder, om streeks 6 graden. De wind eerst veranderlijk zwak tot matig, la ter matig uit zuid tot zuidwest. Overwegend veel bewolking met buiige neerslag. INHEM (ANP) - Het openbaar nisterie in Arnhem moet bin- i veertien dagen bij de recht- ik in Arnhem vragen om een uwe zittingsdatum voor de afzaak tegen de 44-jarige J. L. Nijmegen, die verdacht rdt van verkrachting van en TT-sticker et verkeerd armnummer NHEM (GPD) Een compu- fout bij de PTT is er de oor- k van dat ruim 20.000 tele- uabonnees in onder meer ihem, Rotterdam en Den ag deze week een sticker isgestuurd kregen met een t politie-alarmnummer. Het kplaatje was alleen bedoeld ir de abonnees uit de 22 ge- enten van de politieregio (1-Holland Zuid. t behulp van de sticker wilde politie informatie verstrek- over het nieuwe telefoon- nmer van de Regionale Meld- trale in Zuid-Holland Zuid. der het motto: 'Als het zonder ailicht kan' wordt daar het nmer 06-8844 geïntroduceerd i f niet-spoedeisende zaken. nummer vervangt alle oude, i tie alarmnummers in Zuid- land Zuid. De bellers krijgen itstreeks contact met de on- ;s geopende Regionale Meld- trale in Dordrecht, waarin t itie, brandweer en ambulan- lenst samenwerken. Voor de te paniekmeldingen blijft _ter het nummer 06-11 ge- idhaafd. Advertentie ELKE ZONDAG VANAF 16.00u LIVE MUSIC EN VANAF 17.00u KEUZE DINER 37,50 P.P. ARION HOTEL blv. banker! 266 vlissingen OU 84-10502 Weerrapporten 17 november 19 u ur'c Amsterdam zwaar bew 10 Aberdeen half bew 5 Athene half bew. 16 Barcelona onbewolkt 16 Berlijn half bew. 6 Boedapest licht bew 6 Bordeaux grondmist 11 Brussel half bew. 9 Cyprus half bew. 16 Dublin half bew. 9 Frankfurt half bew. 7 Genève onbewolkt' 13' Helsinki zwaar bew. -1 Innsbruck half bew. 5 Istanbul half bew. 12 KlagenfUrt mist 4 Kopenhagen regenbui 6 Las Palmas zwaar bew. 22 Lissabon half bew. 16 Locarno onbewolkt' 11' Londen half bew. 11 Luxemburg zwaar bew 7 Madrid onbewolkt 12 Malaga half bew. 19 Mallorca onbewolkt 16 Malta half bew. 19 Moskou zwaar bew. 2 München zwaar bew. 9 Nice half bew 14 Oslo licht bew. 1 Parijs licht bew. 9 Praag regen 5 Rome onbewolkt 14 Split half bew.' 12' Stockholm zwaar bew. 2 Warschau licht bew. 5 Wenen half bew. 7 Zürich half bew.' 9' Bangkok onbewolkt' 31' Tunis half bew. 19 (TERDAM (ANP) - De ge uite Rotterdam wil in de I van volgend jaar starten gecontroleerde verstrek- van heroïne aan een groep De Gemeentelijke «ndheidsdienst (GGD) moet het effect op de gezondheid deze gebruikers onderzoe- ,In een later stadium zou de D ook een proef kunnen ne- i met verstrekking van co- ie. Dat maakten wethouder len Oudendammer (Volksge- dheid) en GGD-directeur F. rman donderdag bekend op gezamenlijke persconferen- van het plan zal veel vergen. Het bestaat voorals- enkele grote lijnen voor onderzoek naai- verstrek- l van heroïne op sociaal-me- •he indicatie. Verslaafden i wie bekend is dat zij onvol- nde baat hebben bij het ver gende middel methadon, ko- het experiment in aan- wachten nog op een advies de Gezondheidsraadsraad. strekking van harddrugs op re cept aan individuele patiënten is toegestaan. Hij benadrukte dat Rotterdam een experiment wil in het kader van een GGD- onderzoek en niet voorop loopt bij de legalisering van hard drugs. „Dat onderzoek heeft ook niets te maken met de proble matiek van Perron Nul", aldus Den Oudendammer. Om politieke brokken te voorko men, toonden Den Oudendam mer en Sturman zich terughou dend over de details van het GGD-onderzoek. „Wij hebben ons verstaan met het Instituut voor Verslavingsonderzoek van de Erasmusuniversteit, en met de Rijksuniversiteit Limburg. Wij denken aan soortgelijke ex perimenten op meer plaatsen in Nederland, om een aanzuigende werking vanuit Rotterdam te voorkomen. We hebben verder gebruikgemaakt van de kennis op dit punt in Zürich en Austra lië. We willen voorkomen dat het experiment een stimulerende werking zou hebben op drugge bruikers", zei Sturmans. uur cm uur cm Vrijdag, 18 november VM 7.57 Vlissingen 01.51 222 14.05 224 Terneuzen 02.11 246 14.20 249 Bath 03.12 291 15.23 296 Roompot-buiten 01.50 171 14.05 171 Zierikzee 03.25 167 15.40 168 Yerseke 03.35 173 15.45 173 Philipsdam-West 03.40 174 15.55 173 Zaterdag. 19 november Vlissingen 02.25 226 14.35 233 Terneuzen 02.45 251 14.55 259 Bath 03.41 297 15.56 307 Roompot-buiten 02.25 173 14 35 178 Zierikzee 03.55 169 16.15 172 Yerseke 04.00 175 16.15 178 Philipsdam-West 04.10 176 16.25 178 uur cm uur cm Vrijdag, 18 november VM 7.57 Vlissingen 07.59 173 20 20 179 Terneuzen 08.28 183 20.48 190 Bath 09.33 204 21.53 209 Roompot-buiten 08.00 124 20 20 128 Zierikzee 09.10 123 21.30 127 Yerseke 09.15 129 21.35 134 Philipsdam-West 09.15 133 21.35 138 Zaterdag, 1!) november Vlissingen 08.38 180 20.55 179 Terneuzen 09.03 190 21.22 190 Bath 10.07 210 22.26 210 Roompot-buiten 08 35 129 20.50 126 Zierikzee 09.50 129 22.05 126 Yerseke 09.55 135 22.10 133 Philipsdam-West 09.55 139 22.10 137 Verwachting vandaag 18-11-1994 A-'LA 70 X"V. w de ajlofs geven de minmslosom van rwaveidiojide en s W fijn slol concentrate - I VERWACHTING VOOR MORGEN DEN HAAG (GPD) - Het beton van brug gen en viaducten blijkt minder onaantast baar dan tot voor kort werd gedacht. Onder invloed van vocht kan een chemische reac tie het cement zeer ernstig aantasten, waar door de stevigheid van een constructie in gevaar komt. De zogenoemde alkali- silika- reactie (ASR) verandert stevig beton dan in een slappe gel. Volgens deskundigen is er echter geen reden voor paniek. Deze chemische reactie doet zich uitslui tend voor als het cement meer dan drie kilo alkaliën per kubieke meter bevat en niet ge maakt is van hoogovenslakken of vliegas van een bepaalde samenstelling. Onderzoeker W. Heijnen van TNO-bouw schat dat in Nederland bij zo'n zeventig pro cent van de bruggen, viaducten, sluizen en flatgebouwen wél gebruik gemaakt is van beton dat uit deze grondstoffen vliegas of hoogovenslakken is bereid. Onder meer om dat die goed bestand bleken te zijn tegen ons zilte klimaat. Dat betekent dat die bouwwerken ongevoe lig zijn voor de reactie. In de ons omringende landen wordt vaker beton gebruikt van een andere samenstelling, waardoor daar veel meer schade ontstaat als gevolg van ASR. Vlekken Reden voor paniek is er volgens Heijnen al lerminst. Hij wijst erop dat aantasting door ASR gemakkelijk herkenbaar is. Het beton zit dan vol witte vlekken met donkere ran den en er druppelt gel uit. De meeste beheer ders van dit soort bouwwerken zoals rijks- en provinciale waterstaat, houden hun zaakjes goed bij en weten wanneer er iets aan de hand is, stelt de onderzoeker. Er is volgens hem dan ook geen reden bruggen, viaducten, tunnels en sluizen nu halsover kop te gaan inspecteren. In Nederland worden gebouwen veel stevi ger uitgevoerd dan strikt noodzakelijk is. „Alles wordt zo ontworpen dat het beton op de 28e dag na het storten aan de normen vol doet. In de loop van de tijd wordt de constructie alleen maar sterker". Zelf kent de TNO-me- dewerker slechts een beperkt aantal bouw werken die door ASR zijn aangetast. Onder meer noemt hij een viaduct in Schoonhoven. Ook het Schenkviaduct in Den Haag vlak bij het Centraal Station, is aangetast en wordt maandelijks gecontroleerd. Sloop In vakkringen wordt sinds driejaar gewerkt aan een methode om ASR te bestrijden. Be scherming van een bouwwerk tegen vocht blijkt dikwijls afdoende. Als het beton ech ter te ver is aangetast, kan sloop van een ge bouw noodzakelijk zijn. Dat zegt voorzitter G. van Hooff van de Vereniging van Betonre- paratiebedrijven, tevens directeur van het bedrijf dat zich bezighoudt met herstel van het viaduct bij het Centraal Station in Den Haag. Ook hij ziet allerminst reden tot pa niek. ASR mag niet worden vergeleken met de zo genoemde betonrot die enige jaren geleden onrust veroorzaakte en aanleiding was tot sloop van enkele flatgebouwen. ASR tast het cement aan, bij betonrot gaat het om de ijzeren wapening, die langzaam wegroest. en noordkusten vrijdag nog een stevige wind. Middagtempera tuur oplopend tot 20 graden. Griekenland en Kreta: Vrij veel bewolking en geregeld buien, soms met onweer. Boven de EgeTsche Zee staat een krach tige noordoostenwind. Middag temperatuur tussen 14 en 20 graden. Turkije en Cyprus: Toenemen de bewolking en veel buien, vaak met onweer. Vooral langs de Turkse zuidkust en op Cy prus kan deze dagen veel neer slag vallen. De middagtempera tuur ligt tussen 10 en 16 en gra den. Duitsland: Bewolkt en vooral vrijdag perioden met regen. Za terdag in het oosten ook enkele opklaringen. Morgen middag temperatuur ongeveer 8 graden. (Advertentie) „«O»9 moord op een zevenjarig Nij meegs jongetje in 1993. De rechtszaak moet voor 1 maart 1995 op de rol staan. Dat heeft de vice-president van de Arnhemse rechtbank be paald in een kort geding dat door de raadsman van L. aange spannen was. L. zit al meer dan een jaar in voorarrest, omdat het openbaai- ministerie het bewijs materiaal tegen hem niet rond krijgt, aldus raadsman mr. F. Huijbers. Huijbers stelt dat het openbaar ministerie de zaak be wust ophoudt in de hoop dat er nieuwe dna-onderzoekstec.hnie- ken beschikbaar komen, waar mee bewijsmateriaal verzameld kan worden. In de mond van het vermoorde jongetje werd een minieme hoe veelheid sperma gevonden. Met de huidige dna-technieken is het niet mogelijk om uit zo'n klein beetje een genenplaatje vast te stellen. De Nijmegenaar ontkent dat hij het jongetje verkracht en ver moord heeft. Op last van de rechter-commissaris moest de politie hem in het najaar van 1993 laten gaan wegens gebrek aan bewijs. Het openbaar minis terie ging tegen die beslissing in hoger beroep en won, zodat L. nu al meer dan een jaar in voorar rest zit. BONN- Claudia Nolte, de jongste minister die Duitsland ooit had, poseert voor de fotografe ren met Bondskanselier Kohl (r) en president Herzog (1). Het nieuwe Duitse kabinet is donderdag aan het werk gegaan met een bezetting die weinig afwijkt van het oude kabinet. De enige in het oog springende nieuwe benoeming is die van de 28-jarige, uit Oost-Duitsland afkomstige Nolte. Zij krijgt de post vrouwen- en jeugdza ken en ouderenbeleid. Kohl zei dat hij haai- per soonlijk had uitgekozen. Hij zei het heel be langrijk te vinden iemand op die post te heb ben die de situatie van vrouwen in de voorma lige DDR goed kent. De belangrijkste ministersposten, die van bui tenlandse zaken en financien, bleven in han den van respectievelijk FDP-politicus Klaus Kinkel en Theo Waigel (CSU). De ministers leg den gistermiddag de eed af en begonnen daar na met kanselier Kohl aan het constituerend beraad. foto Michael Urban/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5